Provinciale Staten van Zeeland. Vergadering van Dinsdag 5 November 1895. Tegenwoordig de Commissaris der Koningin, Voor zitter, 38 leden en de Griffier. De Voorzitter opent de vergadering in naam der Koningin en deelt mede, dat de heeren Fokker en Van der Beke Callenfels bericht van verhindering gezonden hebben. (Zonder bericht zijn verder af wezig de heeren De Smidt en Hollestelle.) Daarna wordt mededeeling gedaan van verschillende Koninklijke besluiten, verslagen en mededeelingeü, die allen voor kennisgeving worden aangenomen. Voorlezing wordt gedaan van adressen van a. het bestuur der afdeeling Aksel der »Nederlandscha ver- eeniging tot bescherming van dieren" betreffende het gebruik van honden als trekdieren, en van b. Van den Broecte te St. Nicolaas om concessie voor een stoomtram HulstWalzoorden, waarvoor volgens het adres het benoodigde kapitaal van f250,000 voorbanden is, mits lo. door provincie, gemeente en polders subsidie worde verleend tot een bedrag van f 10,000 gedurende 10 jaar, zoo noodig ge durende nog tien jaar voor een deel te verlengen, en 2o. het Rjjk een voorschot verleene van f 100,000. Beide adressen worden in handen van Gedep. Staten gesteld tot onderzoek. De verschillende voorstellen van Ged. Staten wor den daarna aan de afdeelingen verzonden. De Voorzitter deelt nog mede, dat de presentie lijst van Ged. Staten ter griffie ter inzage van de leden ligt. Nadat de splitsing in afdeelingen heeft plaats ge- bad, wordt de volgende bijeenkomst bepaald op Vrijdag a. s., des morgens 10 uur. De Voorzitter deelt daarop mede, dat de vergade ring overgaat in eene met gesloten deuren, en dat zij na de heropening terstond zal worden gesloten. Rechtszaken. In overeenstemming mat het gevoelen van den kantonrechter te Zaandam besliste Maandag de Hooge Raad, dat een besluit van Gedeputeerde Staten, be palende de grenzen tusschen de terreinen waaromtrent de provinciale en die waaromtrent de gemeentelijke wetgever voorschriften heeft te geven, in het Pro vinciaal blad behoort te worden afgekondigd om in werking te kunnen treden. Op dien grond werd iemand, wegens overtreding eener bepaling der politie verordening van Krommenie, betrekking hebbende op gronden waarvan de grenzen werden aangewezen in em niet in het Prov. blad afgekondigd besluit van Ged. Staten, ontslagen van alle rechtsvervolging. Gemengde Berichten. Ifeinbenszand. Door de ijverige bemoeiingen van den brigadier der Rijksveldwacht is het gelukt de daders op te sporen van de mishandeling van J. de K. alhiertegen hen is proces-verbaal opge maakt. Tevens is gebleken, dat door dezelfden eene afsluiting werd verbroken. Nog heeft- genoemde brigadier de personen ont dekt, die ongeveer drie weken geleden een vecht partij hebben gehouden en waarbij een hunner een fl nken klap ontving met een tabaksdoos. Tot welke on gerij ind heden de toepassing der wapenwet" leidt, blijkt al weder uit het volgende. Voor eenige jaren werden vanwege het Departe ment van Oorlog aan de scbietvereeniging Willem Teil" te Brummen in bruikleen afgestaan zes rijks geweren, onder voorwaarde die telken jare aan eene inspectie te onderwerpen. De vice-president der Vereeniging, de heer G., begaf zich nu dezer dagen naar de kazerne alhier, waar de geweren werden geïnspecteerd en volkomen in orde bevonden. Zij werden daarna drie aan drie stevig vastgebonden en G. dacht er zich made naar 't station te begeven, doch op weg werden de geweren door eon politie beambte in beslag genomen wegens ovei trediDg der wet op het dragen van wapenen. Iemand, die in qualiteit geweren vervoert, wordt aangehouden krachtens de wapenwet bij, die met kwade bedoeling met een revolver loopt, laat men ongemoeid, ook krachtens die wet. Van den aanvang af is gezegd, dat de wapenwet tot dergelijke dingen aanleiding moest geven, maar ze ia toch wet geworden, en van hoogerkand wordt nieis gedaan om zulke toepassingen te voorkomen. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is gisteren eene proef genomen met het door den heer Van Straten uitgevonden en vervaardigd kogelvrij paatser. Op een afstand van ongeveer 15 meter werd door den bekenden schutter Rodonr,^ op de borst des heeren Van Straten geschoten, die dat lichaamsdeel met zijn pantser had bedekt. De schut ter gebruikte een karabijn, die 400 meter drav**, en compositiekogels. Bij voorbereidende proefnemin gen bleek, dat de kogels door een plank van onge veer 1 decimeter en door eene ijzeren plaat van ongeveer 11/2 millimeter heen drongen. De lading was bij het schieten op het pantser zoodanig ver zwakt, dat het effect gelijkgesteld kon worden met de kracht van een schot met normale lading op af stand van tirailleur-linie, dus op een afstand van 100 b. 150 meter. Rodonnet schoot 5 6 gaten in het pantsertweemalen schoot hij zelfs in het gat, dat door een vorigen kogel reeds in het pantser was geslagen. Br was een geneesheer bjj de hand, wiens hulp #chter niet behoefde ingeroepen te worden. De beer Van Straten bleef ongedeerd. De weerstand bied en de plaat is 2 1/2 millimeter dik en het gansche pantser weegt 41/2 kilogram. De uitvinder stelt zich voor proeven te nemen met infanterievuur. Dan zal hij echter zijn pantser twee- in *al zoo zwaar moeten maken; het weegt dan 9 kilo gram dat van den Duitscher Dowe woog 6 kilogram. Een Amsterdammer kwam Zaterdagin beschon ken toestand thui3. Hjj had onderweg pon pond biefstuk gekocht; thuis komende, sneed hij er een slut af^ deed er rijkelijk mosterd en peper op, en slikte het gulzig in met het gevolg, dat het stuk hem in de keel schoot en hij stikte. De kinderen, die alleen thuis waren, omdat de moeder uit schoonmaken was, wisten niet terstond wat te doen. Eindelijk bemerkten de buren wat er gaande was en werd geneeskundige hulp ingeroepen. Toen de dokter kwam, was de man reeds dood. Voor het kantongerecht te Rotterdam was dezer dagen een bekend bondenliefhebber gedaagd op een klacht van zjjn buurman over verstoring van diens nachtrust door het aanhoudend geblaf van honden. Beklaagde'» gemachtigde deed opmerken, dat kla ger bepaald moet gedroomd hebben, toen hij hon- dengekef vernam. Gedroomd meneer de kantonrechter vroeg de verontwaardigde klager gedroomdIk kan niet eens slapen door die 1honden, laat staan droomen 1" (alg. hilariteit). Gistermiddag viel vrouw D., te Vlissingen, uit het raam van hare woning in de Slijkstraat op de binnenplaats, alwaar zij dood werd opgenomen. Haar man, roeier bij het Belg. loodswezen blijft met 4 jeugdige kinderen achter. Den voorlaatsten Zondag werd er in de Ned. herv. kerk te Monster geen godsdienstoefening gehouden, omdat er slechts een viertal toehoorders verschenen jl. Zondag deed zich het eigenaardig geval voor, dat vele toehoorders, gekomen om de godsdienst oefening bij te wonen, teleurgesteld konden ver trekken, daar de predikant niet verscheen. Eene zonderlinge rechtsquaestie zal door den kantonrechter te Terborg moeten worden beslist. Tusschen twee gerechtigden tot het laten grazen van koeien op den zoogenaamden markegrond li6t Hamburgerbroek te Deutichem is n.l. verschil van gevoelen ontstaan over het bezit van eene koe. Beide partgen maken aanspraak op eene en dezelfde koe, terwijl beiden weder hun eigendomsrecht op de overschietende koe ontkennen. Daar de eene partij thans de koe thuis gehaald heeft, is door de andere een eisch tot schadeloosstelling ingesteld. - Gisterochtend is een met provoost gestrafte klassiaan, te Vlissingen, nadat hg op het rapport was geweest, aan het geleide ontsnapt en gevlucht op het dak der kazerne. Hij bleef, wijl niemand het durfde wagen hem van zjjn hooge verblijfplaats af te halen en hij dreigde ieder, die hem te na kwam, naar beneden te werpen, een paar uur op het dak en kwam daarna uit eigen beweging naar beneden. Aan kijkers natuurlijk geen gebrek. (Al. Ct.) Volgens bij de N. A. S. M. ingekomen bericht is het stoomschip »Obdam", van Rotterdam naar New-York, Donderdag 31 October met gebroken schroefas op sleeptouw genomen door het stoomschip »Pennland", van Liverpool bestemd naar Philadel phia, en Zaterdag 2 dezer te Halifax binnengebracht. De passagiers zijn gedeeltelijk per spoor, gedeelte lijk per »Pennland" verder gebracht. Het stoomschip »Obdam" heeft een waarlooze schroefas aan boord en kan te Halifax dokken. Door de Amsterdamsche Ct. wordt uit de over weging, dat adverteeren een zeer moeielijke kunst is, een advertentie-wedstrjjd uitgeschreven, waaraan ieder kan deelnemen. Vooral voor het opsporen van gewonden op het slagveld kunnen honden van groot nut zijn en voor dit doel zullen zij dan ook bij ambulances uitstekend gebruikt kunnen worden. Bij eene onlangs bij Neuwied er mede genomen proef spoorde een der bonden binnen een half uur tijds 8 in greppels of slooten liggende manschappen op, die gekwetsten voorstelden. De hond kwam telkens, wanneer hij een soldaat gevonden had, zijn meester zoeken en bracht hem er heen. Men heeft nu ook een toestel uitgedacht om den hond gedurende den nacht in zijn bewegingen te kunnen volgen. Hij is daartoe voorzien van een electriseh lampje, dat zoodanig geplaatst is dat de meester zijn hond zelfs in het hout niet uit het oog behoeft te verliezen en hem dus kan volgen naar de plaats, die de hond hem aanwijst. De heer J. van Hoboken, student in de rechten aan de Rijks-Universiteit te Leiden, vervulde, zooals bekend is, bij de in den afgeloopen zomer gehouden maskerade de hoofdrol en stelde als zoodanig Prins Maurits voor bij d ens intocht binnen Bergen-op- Zoom. Na de vacantie in de gemeente teruggekeerd, overhandigde de heer v. H., naar aan de Ilaarl. Ct. wordt gemeld, in verband met het bovenstaande, den burgemeester de aanzienlijke gift van f1000 ten behoeve van de algemeene armen der gemeente Leiden. Te Enschedé stalen eenige jongens de huis sleutels. Ze hadden al een collectie van 100 stuks bijeen, toen zjj gesnapt werden. In ons vorig nominer meldden wij, dat iemand uit Surhuizurn zou getracht hebben zjjn zoon t.e vergiftigen. De man was daarna eenigen tijd zoek. Thans is by echter door den burgemeester van Grootegast gearresteerd. De man moet reeds hebben bekend, dat het zijn doel was geweest zijn zoon door vergif het leven te benemen. De zoon moet van te voren door anderen reeds tegen zijn vader gewaarschuwd zijn geworden. Te Utrecht geraakten Maandag een paar nog jonge kinderen aan het vechten, waarvan het gevolg was, dat de moede»s der kleinen, die op hun ge schreeuw naar buiten waren gesneld, het eveneens met elkander te kwaad kregen en zelf handgemeen werden. Toen het aan eene buurvrouw na veel moeite mocht gelukken, de vechtenden te scheiden, liep een harer het bloed langs het aangezicht, ter wijl verder Dog bleek, dat hare tegenpartij haar ook eene bloedende wond in den arm had gebeten. Het eigenaardige was echter, dat, terwijl dit minder verkwikkelijk schouwspel plaats had, de kinderen reeds weder met elkaar aan het spelen waren, als ware er niyts gebeurd. Men meldt uit Rotterdam aan de Tel. Gisteravond om ongeveer half zes, brak een zware brand uit in eene fabriek aan de Oost-Kousdgk te Oud-Delfshaven. Nabij de Westzeedijk staan aldaar 3 aan elkaar gebouwde panden van drie verdiepingen, gedeelte lijk vrij van andere perceelen, terwjjl zich achter de betreffende perceelen een opslagplaats van olie bevindt, die aan bet water grenBt, de Middenkous" genaamd, alwaar verscheidene zeeschepen in repara tie of in bewaring liggen. In een der perceelen, dienende tot bergplaats van olievaten en vetwaren, werd de brand ontdekt, die in weinige oogenblikken een kolossalen omvang aan nam. Het oliepakhuis, behoorende aan de firma B. M. Schelling, stond in lichte laaie, terwijl de olievaten sprongen en de vlammen met hunne vurige tongen de naast het brandende perceel staande fabriek Aurora", Hollandsche fabriek van bacteriën-vrije melkproducten, directeur de beer A. van Dorp, aan staken. Hemelhoog sloegen thans de vlammen, von ken met zich meejagende, uit het flinke fabrieks gebouw, dat aan alle zijden in brand stond, terwijl van redding geen sprake was. De brandweer, die met alle macht was aangerukt, moest zich reeds direct bepalen tot het werpen van overvloedige massa's water op de brandende fabrieks gebouwen en het nathouden van een partij ledige olievaten. Nog steeds behield het vuur de overhand, de brandende olie trok door de gescheurde buitenmuren van het oliepakhuis, liep o^er het water der Mid denkous" en stak de Italiaansche driemaster Nipote liggende in winterlading aan den Waaldjjk, in brand. Dank zij het kranige optreden der brandweer en de flinke commando's, die gegeven werden, stoomde een drijvende stoombrandspuit naar de plek des onheils. Intussehen stond de boeg reeds in brand, de vlammen gingen steeds hooger en staken ook den voormast en een gedeelte van het tuig in brand hier was het vuur weldra gebluscht en daarop richtten alle aanwezige stoombrandspuiten ten getale van 5 en een lOtal handbrandspuiten hunne sfcraal- pijpen op de vuurmassa der fabrieksgebouwen, die tegen acht uur al zoo ver geminderd waren, dat toen de brand vrijwel onder de knie was. Voortdurend stortten een gedeelte der muren in, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Zoowel bet oliepakhuis als de fabriek Aurora" zijn geheel verwoest. Vooral deze fabriek, die naar alle eischen des tijds ingericht is en over kostbare machinerieën beschikt, heeft het moeten ontgelden. Van de tallooze flesschen melk met de bekende beu gelsluiting bleef natuurljjk niet een gespaard. Met oog op het aanstaand huwelijk van den hertog van Marlborough met miss Vanderbilt, wor den dagelijks uit Engeland kostbare geschenken naar New-York gezonden, waarvan de Amerikaanscbe douane de gebruikelijke 33 pCt. vroeg. De hertog weigerde te betalen, omdat hg na het huwelijk alles mede naar Engeland neemt. De chef der douane antwoordde, dat hg hiertegen geen bezwaar zou maken, als het huwelijk werd voltrokken in de douaneloods, waar de geschenken zijn opgeslagen totdat het recht is betaald. De hertog heeft nu de verstandigste partij gekozen en betaald. In een klein Zwitserscb dorpje kreeg een boerenknecht bjj het drinken van ongegist druiven sap een wesp in de keel. De wesp stak hem her haaldelijk en onmiddellijk zwol de hals op, de adem haling werd belemmerd en voordat men om een dokter had kunnen zenden, was de ongelukkige reeds gestikt. Te Ennetmos, eveneens in Zwitser land, werd dezer dagen een volwassen meisje door een wesp in den top van haar vinger gestoken onmiddellijk daarop vertoonden zich epileptische krampen en een uur later was zij reeds overleden. Een burger der Spaansche stad Granada, die een huis bewoonde, dat nog dagteekonda uit den tijd der Moorsche heerschappij aldaar, verbeeldde zicb, dat daar de een of andere schat zou zgn ver borgen. Hij klopte telkens en telkens weer tegjn de muren, in de hoop, dien schat te ontdekken. Onlangs vond hij een plaats, waar zijn kloppen een bollen klank gaf. Daar zou dan eindelijk de schat zgn 1 Hij begon een gat in den muur te makeD. Er was werkelijk een holte, en spoedig vond hij een grooten pot van aardewerk. Trillend van zenuw achtige blijdschap, haalt hij dien te voorschijn, slaat hem stuk en vindt er heerlijke inge maakte augurken in. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij een schelle vrouwenstem roepen: »Help! help! Er zitten dieven in de provisiekast De muur, die zoo hol geklonken had, kwam in de provisiekamer van de buren uit. Het onderzoek naar den moord der zendelingen te Kuscbeng is ten slotte gebleken op niets uit te loopen. Er zijn een paar Chineezen onthoofd, doch dat is ook alles. Uit Foochow wordt aan de Shanghai Mercury geseind, dat de toatai Hu op last van den Onderkoning de executiën heeft gestaakt en gewei gerd de moordenaars te vervolgen. Hu heeft aan de commissie verklaard, dat er naar zgn meening nu gei*echtigheid genoeg is geschied en de daad bij het woord voegende, heeft hg veertig veroordeelde ge vangenen vrijgelaten. Het is daarom zoogoed als zeker, dat de vervolging der Christenen opnieuw zal beginnen. De Britsche consul Mansfield is door een der soldaten beleedigd en deze kwam er met een lichte straf af. In Frankrijk worden allerlei plannen gemaakt om profijt te trekken van het bezit van Madagascar. Zoo heeft men voorgesteld er een nieuwe industrie te stichten, het fabriceeren van zijde uit spinne- webben. Er is n.l. op Madagascar een soort van spinnen, waarvan het web precies zijde is. Of het voorstel practisch nitvcerbaar zal zijn, is twijfel achtig, maar zeker is het, dat spinnenzg niets nieuws is. De beroemde geleerde Róaumer vertoonde in de Academie d^s Sciences eens een paar mofjes, die er van gemaakt waren, en keizerin Eugenie kreeg indertijd van de creolen op Mauritius een stuk vaa zulke zijde ten geschenke. De beer Charles Meissen is op zgn reizen door Siam mieren te paard tegengekomen. Hij zag een troep mieren, heel klein en grjjs. In groote kolonnes trokken ze over zijn pad. Plotseling ziet hij een mier op den rug van een andere, die drie of vier maal grooter was dan de gewone mierenuit de rijen komen. Deze hoofdofficier" galoppeerde naar voren, weer terug en plaatste zich daarna weer in het gelid. De geleerde natuuronderzoeker heeft geen adjudant of hoornblazer bg den generaal gezien. (St.) Een nieuwe nuttige eigenschap van petroleum is dezer dagen ontdekt door een Duitschen planter in Brazilië, die bevonden moet hebben, dat petro leum een onfeilbaar middel is tegen de beet van venijnige slangen. Zes mensehen, onder welke twee bloedverwanten van genoemden planter, die door slangen gebeten waren, hebben de noodlottige ge volgen daarvan voorkomen door compressen met petroleum op de wonden te leggen. Zij sliepen 'b nachts zeer gerust en konden den volgenden dag weer aan hun werk gaan. De compressen konden niet terstond gelegd worden, omdat de mensehen middenin het bosch gebeten werden zjj moesten daarmee wachten tot zij thuis waren. Maar het baden van de wonden in petro leum gaf reeds aanmerkelijk verlichting. In Frankrijk wekt naarmate het proces tegen den markies de Nayve vordert, deze zaak steeds meer de belangstelling. Men weet, dat de Nayve beschuldigd wordt, zgn stiefzoon te hebben ver moord door hein van een rots aan de Middellandsche zeekust te hebben geworpen. De verklaringen der markiezin waren zeer be zwarend voor haar echtgenoot. Deze maakte zich schuldig aan mishandeling zijner eigen kinderen en van zijn vrouw. Een zonderlingen indruk maakt echter het feit dat zij in 't laatst van Juni 1894 haar man heeft aangeklaagd, terwjjl hij met een zijner zonen in Zwitserland reisde en hem toch in dato 7 Juli 1894 een zeer hartelijken brief schreef, eindigende met de woorden »wjj allen omhelzen u van ganscher harte". Toen de advocaat dezen brief voorlas, die door haar als echt erkend werd, zeide zjj in dien toon te hebben gesohreven, uit vrees dat hg haar ver moorden zou. De stemming tegen den beklaagde is over 't geheel zeer ongunstig, maar deze brief heeft natuurlgk een gunstiger indruk voor hem achter gelaten. Zijn advocaat verklaarde bg zijn pleidooi nog meer brieven van geljjken aard te zullen mede- deelen. De priesters van het seminarium, waar de stief zoon werd opgevoed, verklaarden dat hij tweemaal was weggeloopen en dat hjj in den laatsten tjjd zeer somber was geworden. De getuigenissen der twee zonen van den be- Bchuldigde maakten groote sensatie. Tegen de ver wachting in legden zjj voor hun vader zeer gunstige verklaringen af, beschreven de ondergane mishande lingen als van weinig beteekenis en zeiden dat zjj waren misleid om de aanklacht tegen hem te onder- schrjjven door den abt Rosselot die hun verzekerde dat hun vader er wel bij zou varen als zjj maar zeiden, dat hij zijn stiefzoon Menaldo in drift ver moord had. Er kwamen allerlei stuitende bijzonderheden aan het licht omtrent de verhoudingen in het gezin de Nayve. Tegen den getuige abt Rosselot werd een zeer bezwarende brief overgelegd van iemand bjj wien hij in huis is geweest als opvoeder van de kin deren. De woede van het auditorium werd vooral opgewekt door de minachting waarmede, volgens andere getuigen en den beschuldigde, de abt zich meermalen over Frankrijk ten gunste van Duitsch- land had uitgelaten. Er ontstond een scherpe woordenwisseling tusschen den beschuldigde en den abt, waarbij de eerste zich hevig opwond en de tweede met kalme vroomheid, maar zeer gevat, bleef antwoorden. De verdediger legde hem geducht op de pijn bank, omdat men vermoedt dat by degens is die mevrouw de Nayve, op wie hij grooten invloed bad, tot het indienen der aanklacht heeft aangedreven. Daarom vioeg ook de jury opheldering van een zin in den brief van aangifte, door mevrouw de Nayve geschreven, waarin het slot voorkomt: »de markies, de aanklacht van mevrouw vernomen hebbende Had mevrouw de Nayve uit eigen beweging ge handeld, waarom dan niet »mjjn aanklacht" ge schreven." De verklaringen der beide zoons lokten toejuichin gen uit van de tribune zoodat de president met ontruiming moest dreigen. Iedereen was bewogen. De bekl. weende heftig en ook zgn verdediger, mr. Danet, barstte in snikken uit. Na een beraadslaging van veertig minuten heeft de jury ontkennend geantwoord op alle vragen, met algemeene stemmen. Dientengevolge is de markies de Nayve vrjjgesproken. Te Londen vervoegde zich een oudachtige vrouw bg een der magistraten om onderstand, ten einde een valsch gebit te kunnen koopen. Zij had moeite, zeide zij, om een betrekking te krijgen ten gevolge van haar oudelijk voorkomen en dacht dat een tandarts het best in staat was om haar voor komen jeugdiger te maken. Zooals men weet, wordt in Engeland een trouw belofte op zeer hoogen prijs gesteld, want de wet bedreigt den man, die haar niet houdt, met een ernstige straf. Een wjjs man knoopt dit dan ook zorgvuldig in het oor en richt zgn leven daarnaar in. Èn wjjs en verstandig was ook de man, die eenige dagen geleden voor een der Londensche rechtbanken verscheen om een eisch tot echtscheiding in te stellen. De geplaagde echtgenoot bepleitte zijne zaak op de volgende wijze >Toen ik de dame, die thans belaas mjjne vrouw is, leerde kennen, begreep ik onmiddellgk, dat haar temperament geheel in strjjd was met het mijne en ik was er van overtuigd, dat mijn huwelijk diep ongelukkig moest zgn. De ervaring, die ik opdeed,

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2