i895 N°. 131. Dinsdag 5 November. 82sle jaargang. vrijwilligers bij de Nat. Militie De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Yrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke oommers 5 cent; met bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen by do heeren Nijgh Van Ditkar te Botterdam ea vorder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarder?.. De prgs der gewone navertsntiBn is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cfct Bij directe ven driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelyks- en doodberichten on öe daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et Aanvragen oa en vermelding van liefdegaven 5 cent per rcgol. Snzeadlnj van &dvertentiên veer 3 «rea 05» den dag des: uitgave» ««wrstorars Zij, die genegeu zijn om a!s voor deze gemeente op te tredeu, kunnen zieh daartoe in don loop dezer maand op eiken werkdag tusschen des voormiddag» 9 en des namiddags 2 uren ter gemeente-secretarie aangeven, wordeude door liet gemeentebestuur f 2b als premie voor iedi-r man uitgeloofd, welke premie dadelijk, na goedkeuring door den militieraal. keu worden ontvangen Zij, die lick als vrijwilligers aanmelden, behooren te zij a ongehuwd of weduwnaar zonder kinderen, ingezetene, lichamelijk voor deu dienst gescnikt, tea minste 1.56 Meter lang, tusschen 19 en 35 jaren oud, terwjjl alleenlijk vroeger gediend hebbenden tot het volbrengen van huu 40ste jaar kunnen worden toege laten. Zij moeten voort» tot op bet tijdstip der optreding aaa de militie voldaan bebbeu en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschrevenen voor de militie alleen worden toegelaten voor die gemeente, in welke zij ingeschreven zijn, ten ware zij geene verplichtingen ten aanzien der militie meer te vervullen hebban De door de vrijwilligers over te leggen stukken zijn: lo. een getaigschriit van den burgemeester der weocplaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden g» vaceerd op Vrijdag den 15 dezer, 's namiddags te éea uur; 2o. het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben en bovendien 80. voor gediend hebbende personen: het bewijs van ontslag en het getuigschritt van goed gedrag afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 't welk zy laatst gediend hebben, en 4o. voor minderjarigen een bewijs van toestemming van hun vader of voogd Goes, den 2 November 1895 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMEIt. De Secretaris, VAN RE1GEKSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. Frankrijk vraagt ditmaal bijna uitsluitend onze aandacht, aangezien daar wed»r op het onverwachtst een ministriëele cricis is uitgebroken. Dat het mi nisterie-Ribot een mosieJijken tijd te gemoet ging, hebben we bij herhaling gezegd, maar na den ge lukkigen afloop van de expeditie naar Madagascar bestond er toch goede verwachting, dat dit kabinet althans in den eersten tijd niet ernstig bedreigd zou worden. Vooral toen de interpellatie van den heer Jaurès over do werkstakingen te Carmaux door de regeering was doorstane, dreigde er niet veel gevaar meer, en de Kamerzitting van Maandag, waarin het ministerie-Ribot viel, had dan ook aanvankelijk ten zeer kalm verloop. Aan de 01de was de inter pellatie van den hoar Rouanet over knoeieryen bij de Zuider-Spoorwegmaatschappij, en hoewel de Kamer na de Panama-schandalen getoond heeft grooten af koer te hebben van uergelijke knoeier yen, verwachtte toch niemand zulk een afloop der zitting. De heer Rouanet, anders gewooulijk zeer heftig, sprak dit maal met buitengewone kalmte de stemming der kamer was rustig en de regeering scheen niet ernstig bedreigd. De minister van justitie Trarieux even wel was niet handig en ook niet krachtig bij zijne verdediging en ongetwyfeid is do nederlaag der re geering voor een deel daaraan toe te schrijven. Maar bovendien stond zij tegenover eene combinatie van ontevreden groepende eene over Carmaux, de andere over het onderwerp in quaestie, een derde over Madagascar enz. En toen deze bij de stemming over eene afkeurende motie samenspanden was het lot van bet Kabinet beslist. Het ministerie-Ribot is 28 Januari van dit jaar opgetreden na den val van het Kabinet-Dupuy, en het is het 33ste ministerie, dat sedert de vestiging der republiek, derhalve in 25 jaar, in Frankrijk op treedt. Het heeft derhalve precies negen maanden geregeerd, wat daar te lande niet zoo heel kort is. Toch werd, nu Madagascar geene moeielykheden meer dreigde op te leveren, vrij algemeen verwacht dat dit Kabinet zijne flnanciëele hervormingen enzgne begroo ting zou kunnen ter tafel brengen. Aan die verwachting heeft de gebeurtenis van jl. Maandag deu bodem ingeslagen, en daarmede is natuurlyk een toestand van verwarring ingetreden, waaruit de president Félix Faure maar moet zien zich te redden. Hij heeft het gebruik gevolgd om over de oplos sing van den crisis de voorzitters der beide Kamers alsmede de voornaamste partijhoofden te raadplegen, en daarna heeft hjj in de eerste plaats den heer Brisson, voorzitter der Kamer, verzocht zich met de samenstelling van een Kabinet te willen belasten. Deze heeft echter geweigerd, en daarna heeft de president zich gewend tot den heer Bourgeois, die de opdracht heeft aanvaard en ook reeds voor een groot deel is geslaagd met de vorming van een nieuw ministerie. Hij zelf zal als minister-president, en tevens als minister van Binnenlandsche Zaken, optredenLockroy zal Marine, Mesureur Handel, Ricard Justitie, Guyot Dessaigne Openbare werken, Godefroy de Cavaignac Oorlog, Berthelot Buiten- landsche Zaken, Doumer Financiën, Combes Onder wijs en Leveiilé Koloniën nemen. Het geheele Ka binet is derhalve gereed en van tamelijk onverdachte radicale kleur. Bij de tegenwoordige samenstelling der Kamer is het voor een zuiver radicaal Kabinet niet wel moge lijk een der puutea van het radicaal program ten uitvoer te brengen, want de gematigd republikeinsche partij is in de Kamers het sterkst vertegenwoordigd. Vermoedelijk zal het derhalve geen negen maanden duren, dat men weer eon ministriëelen crisis in Frankrijk heeft. j Over den tosstand in Turkaje loopen de be richten zeer uitsen. Da Porte machtigt hare ver tegenwoordigers by de Europaescha hoofden overal te verkondigen, dat de rHst is wedergekeerd. Nu schijnt dit in Konstaatiuopel zelf ook werkelijk het geval te zijn, maar uit andere oorden ontvangen de buitenlandache bladen geheel andere berichten, i In Armenië hebben nog steeds botsingen plaats tusschen Ohiistenen en Turken, en de Engelsche ambassade schat het aantal in de laatste weken gedood® Armeniërs op 700. Ook te Baihurt, eon plaatsje tusecheu Trebizoade en Erseroem, is een bloedbad aangericht. De Turken stakea huizen, scholen en schuren der Armeniërs in brand, en schoten op de mensehen, die de vlammen trachtten te ontvluchten. In het geheel werden daar 150 Armeniërs gedood. Voorts komen uit tal van andere plaatsen be richten van onlusten, oproeien, rustverstoringen en gevechten, en de verbittering is bij de Armeniërs zoo hoog gestegen, dat zij niet zslden aanvallend te werk gaan. Zoo hebben eenig® dagen geleden een aantal gewapende Christenen een aanval ge daan op de moske© te Bitlis, waar de Muzelmannen hunne gebeden opzegden. In het daarop ontstane gevecht bleven 173 Muzelmannen en 178 Armeniërs. We mogen echter niet verzuimen hierbij op te morkeo, dat de berichten van aanvallen door Ar meniërs gepleegd, gewoonlijk uit Turksche, d. w. z. uit lang niet onverdachte bron komen. Zooveel is echter zeker, dat de rust daarginder in het Oosten nog alles te wenschen overlaat. NABETRACHTING. Het bogrootingsdebat in onzen ons aanleiding tot eene korte beschouwing, aange zien het zich in vele opzichten onderscheidde van wat we op dat gebied iu de laatste jaren gewoon waren. Het schynt wel, dat de onlangs nieuwge- kozen leden hunne taak met jjver en nauwgezetheid wenschen te vervullen, ea ia zooverre juicheu wij het toe, dat ze zoo ijverig aan de debatten hebben deelgenomen, of beter: ze grootendeels hebben in geleid. Want al worden door ons als verslaggever zoo omvangrijke discussiëa nu juist niet g6wenscht, als vooratanders vaa openbare behandeling der pu blieke zaak kunnen we het niet anders dan goed keuren, dat verschillende punten Woensdagavond eens zijn ter sprake gebrachtdaardoor kan veel opgehelderd, menige misvatting weggenomen worden, en komen in meer dan één opzicht klaarheid «n ver trouwen, waar anders zoo licht éénzijdige meening en wantrouwen wortel schieten on voortwoekeren. Als zoodanig dus behoeft er geen reden te bestaan om te betreuren, dat er wat nieuw bloed in den Raad is gekomenmaar daaruit volgt nog niet, dat het eerste optreden der nieuwe leden een moieele zegepraal is geweest. Immers, daartoe bleken ze te weinig voorbereid, te weinig ingewijd, en ze nemen ons die uitdrukking niet kwaljjk op een enkel punt te kleingeestig. Wat dit laatste betreft, we hebben hierbij het oog op den aanval tegen de luttele verhoogingen van salarissen van een paar ambtenaren. Deze aanval komt ons voor te zijn onbillijk en ongemotiveerd. Dat men ernaar streeft het budget der gemeente met zuinigheid op te maken dat men er voor waakt, dat de gelden der gemeente ten bate der gem«enfce- naren worden besteed, is natuurlyk alleszins loffelijk. I Maar daaronder mag toch zeker wel gerekend wor- j den het, binnen zekere grenzen, behoorlijk salariëeren I van gemeente-ambtenaren, die berekend blijken voor j hunne taak en zich naar behooren daarvan kwijten, i En wanneer het college van B. en W., die de werkkracht dier ambtenaren honderdvoudig beter kunnen beoordeelen dan de leden van den Raad, i het wenschelyk oordeelen tot een© kleine tracte- mentsverhooging voor een paar dier ambtenaren het voorstel te doen, dan achten wij het kleingeestig en ongemotiveerd daartegen zyne stem te verheffen op zoo zwakke gronden als jl. Woensdag daartegen door de hh. Tempermam en Van der Pejjl zijn te berde gebracht. De heer Temperman boude het ons ten goede, wanneer wij in zyne op betrekkelijk positieven toon uitgesproken verklaring, dat hem de verhooging van het salaris van een actief en voor zyne taak berekend ambtenaar ter secretarie, van f300 op f400, niet noodzakeljjk voorkwam, al zeer weinig overtuigends zien. Zyne stelling, dat Burg. en Weth. ecu vMgead jaar weder wel met eene verhooging konden komsn is in verband met de ervaring op dit punt zeer ge zocht en eigenljjk geen argument, omdat altijd de Liaad de beslissing iu handen hoeft. Is het bovendien wel een ©enigszins dragelijk argummt om eon billijk© belooning te weigeren, op grond, dat er later mis schien nog meer gevraagd kan worden De redeneering van den heer Van der Peijl ten opzichte van de voorgestelde geringe verhooging van het salaris eens in den dienst der gemeente vergrijsden ambtenaars, die nog met jeugdigen ijver en met accuratesse werkzaam is en wien op zijn hoogen leeftijd een bij baantje" ontvalt, dat toch ook met de belangen der ingezetenen verband hield, was niet van hardheid en onbillijkheid vrij te pleiten, en hadden wij vooral niet uit dien mond verwacht. Wy juichen het teu zeerste toe, dat men flink en open voor zyne overtuiging uitkomt, maar met leedwezen, moeten wy constateeren, dat het blijkbaar overeengekomen vereenigd optreden der 4 nieuwe leden teg6n deze inderdaad geringe verhoogingen niet gelukkig is geweest, en dat deze weinige appre ciatie van aaa de gemeente bewezen diensten algemeen een onaangeDamen indruk heeft teweeggebracht. Dat de jongere raadsleden overigans nog te weinig voorbereid en te weinig ingewijd bleken, zullea ze vermoedelijk zelf' wel willen toestemmen. Daar gelaten, dat het ons ongewenscht blijft toeschijnen om de nog restende boomen aan den Oostsingel op te ruimen, maakte het op zichzelf een zonderlingen indruk, dat de h«er Janssen, toen hij daarvan een maal de wenschelijkheid had betoogd, bij het desbe treffend artikel van de begrooting het stilzwijgen bleef bewaren. Voor de zaak zelve hopen wij, dat stilzwijgen op dit punt ons nog langen tjjd iu het genot late van den lommer, dien deze eerwaardige boomen verschaffen. Zoo ook maakte het een eigenaardigen indruk, dat, terwijl tegen den heer Adam van liberale zjjde is te berde gebracht, dat hij boomen wilde verkoopen om den Hoofdolyken Om3lag te verminderen wat in strijd is met de wet en met eene geregelde ge meente-huishouding de heer V. d. Leeuw eene zelfde vergissing beging met zjjn voorstel om den Hoofdölijken Omslag te verhoogen voor buitengewone werken. Iemand kan geschiktheid bezitten voor de betrek king van gemeente-ambtenaar, eerst na eenige erva ring wordt hij een geschikt ambtenaar. Zoo is het ook mot een gemeenteraadslid. Men kan daarvoor geschiktheid bezitten, toch behoeft men eenigen tijd om een geschikt raadslid te zijn. En hoe minder men nu ernaar streeft als volkstribuun op te treden en hoe meer men tracht zich met anderen te ver staan en van hunne voorlichting te profiteeren, hoe spoediger men zich in de belangen der gemeente en de beste wijze om die te behartigen, inwerkt. Maar indien men als vier nieuwelingen gaat com- plotteeren en sunenspanuen, zonder samenwerking te zoeken met de overige leden, kan er nimmer eenig resultaat verkregen, en zou het goede dat men zich voorstelt niet bereikt worden. Het is jammer dat door deze wijze van optreden in de eerste vergadering van eenige beteekeais meer de personen dan de door hen behandelde zaken zelf' de aandacht trokken en dat daardoor wel wat ver loren ging van de belangrijkheid der aangeroerde gemeente-belangen. Wij twijfelen er niet aan of de heeren Janssen, v. d. Peijl, Temperman en v. d. Leeuw zullen als voorstanders om de publieke zaak publiek to behan delen, het ons niet euvel duiden, dat wij hun eerste optreden in den Raad ook publiek bespreken. We hebb°n enkele maauden geleden met kracht voor hunne verkiezing geijverd, en we hebben nog vol strekt geen reden ona daarover berouw te koesteren, on dit te minder, omdat van hen, die ze vervingen, met uitzondering van den heor Lambrechtsen nooit eenige kracht is uitgegaan. We blijven derhalve hunne woorden en daden met belangstelling volgen, in de hoop, dat ze meer en meer zullen beseffen, dat beleid eene onmisbare deugd is, vooral in een openbaar ambt. Ea tot dat beleid dient iu de eerste plaats gerekend te worden, dat ze zich niet als eene afzonderlijke groep stellen tegenover, maar veeleer door overleg samenwerking zoeken met hunne mede leden, om, wanneer ze straks wellicht komen met voorstellen, die grooto belangen gelden, met te meer kans op succes te pogen andoren voor hunne in zichten te winnen. GOES, 4 November 1895. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 dezer, benoemd tot commies der telegraphie 4e kl. J. A. Polderman, thans telegrafist. De heer S. E. vanNooten, te Schoon hoven, wien do Oranje-NaiSau-ordo werd verleend, j herdacht Zaterdag den dag, waarop hij voor 60 jaren aldaar als boekhandelaar-uitgever zijn loopbaan begon. De jubilaris is 83 jaar oud. £&olajnsg>Iaat. Vrijdag 11. hielden de leden der a f- deeling »Noord-Beveland" van Volks onderwijs ia het café van deu h«er Coomans hunne najaarsvergadering. De Voorzitter heette allen welkom, inzonderheid den heer F. A. Kloppert, civiel-ingenieur alhier, als geïntroduceerde aanwezig, en hoopte, dat ook hy zich geanimeerd mocht ge voelen lid te worden. Naar aanleiding van het bedanken van den heer 0. C. Coomans, thans te Goes, herdacht de Voor- 1 zitter diens vele verdiensten voor de jeugdige af- deeling en werd door de vergadering besloten deu afgetreden volyverigen secretaris zoowel als mevrouw Coomans haren dank te betuigen voor al hstgeen zij in zake 't volksonderwijs alhier verricht hadden. Aan den heer Coomans zal steeds vrije toegang tot de vergaderingen aangeboden worden. Het praeadvies van het bestuur omtrent hot voor- etel van den heer J. Sturm, in de vorige vergade ring aangehouden, om n. 1. door geschenken het trouw bezoeken der herhalingsschool t§ bevorderen, was om verschillende redenen ongunstig. Door de vergadering werd besloten de subsidie van het Nuts- departeinmt Noord-Beveland" uitsluitend t© be stemmen voor de aanmoediging van trouw school bezoek der dagschool, vooral ook om het beteekenend succes, dat blijkens de statistiek van 't schoolver zuim van gepassoerden winter de uitreiking der belooningen gehad heeft. Nog werd besloten, evenals varLdoo jaar, zoo mogelijk een algemeen schoolfeest aau uie uitreiking te verbinden, waartoe de mede werking der ingezetenen alhier wederom zal inge roepen worden. Aan het bestuur werd de regeling van het gecombineerde schoolfeest opgedragen. De heer Kloppert besprak de groote wenschelijk heid eener voorbereidingsklasse tot de lagere school, één uitmakende met de gewone school, zooals dat in verscheidene gemeenten in Holland geregeld is, waardoor het gemis eener bewaarschool alhier ge- doeltelyk zou opgeheven worden. Daarover ontspon zich een geanimeerde discussie. Sommigen wenschten liever eene goed ingerichte bewaarschool. Om 't groote bölang dezer zaak werd de verdere bespreking tot de volgende vergadering uitgesteld. Bifcts. Alhier doet zich een ernstig geval van febris typhoïdeabij een elfjarig jongetje voor. De M. Ct. verneemt dat Vrijdag 11. het nieuwe stoomschip Print Hendrik, van de stoomvaar t- maatsehapptj »Z e 0 1 a n d" aan de Clyde met succes heeft proef gestoomd. Het schip zou gisteren van de Clyde vertrekken om dan in den loop der week tusschen Vlissingen en Queenboro de officiëele proeftochten te houden. De aflevering geschiedt na gehouden proeftochten tusschen Vlissingen en Queenboro. Onder hst opschrift »Landbouw op anti revolutionairen grondslag", schrijft het Vaderland »Een interessante, zelfs aangename, doch aan den anderen kant bedroevende lectuur levert het verslag over Nederlands handel met Engeland op van onzen consul-generaal te Londen, voor eenigen tijd ver schenen in de consulaire verslagen en berichten. Een duidelijk beeld wordt daarin ontrold van den reusachtigen Eogelschen handel en van den onder nemingsgeest, den practischen zin, maar ook den eigenaardigen vaderlandslievenden trots der Britten. De droevige zijde van dit tafereel is de voortdurende achteruitgang van Nederlands aandeel aan dien han- delsomzet, ten gevolge van onze achterlijkheid, onze langzaamheid, ja zelfs vau eigenzinuig© en nog min der oorbare praktijken. In boterinvoer, gelijk in invoer van vleescb, heeft Denemarken ons over vleugeld, de kaas hebben de Veresnigde Staten en Canada ons afgesnoept, in aardappelen doen de Kanaaleilanden, Bslgië en Duitschland ons een enorme concurrentie aan, in groenten en vruchten gaat de invoer van de Kanaal-eilanden en Frankrijk sneller dan de onze vooruit. Het treurige verschijnsel heeft ook onze collega De Hollander mot droefheid geslagen en aan het mijmeren gezet over de oorzaken, gelijk over de middelen vau redres. En zij heeft gevonden, dat het beter ging, toen onze boeren nog Calvinisten waren en nog niet van die Wageningsche en andere theo retische wijsheid hadden geproefd. Het geneesmiddel ligt voor de handde boeren moeten weer practisch en Calvinistisch worden. Deze vernuftige vinding wordt toegelicht met het voorbeeld van Denemarken, dat, ons de baas is geworden. Niet zeer schlagend. Want zoo iets den Deenschen boerenstand en de Deensche zuivelindus trie en veefokkerij onderscheidt, dan is hst juist

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1