1895 N°. 130. Zaterdag 2 November. B XX "V O De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cont. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam on verder bjj alle Boekverkooper* en Brievengaarders* Snsendlng van advertentlën voor 2 uren op dea dag des uitgave. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ctt Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen., niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 1 November 1895. De Minister van Oorlog heeft benoemd tot militair lid van den militieraad in Zeeland den beer Van den Oudendijk Pieterse, ma joor, provinciaal adjudant in Zeeland, en tot diens plaatsvervanger dhr. B r e e m a n kapitein 3e reg. inf., te Middelburg. Nader meldt men ons nog uit Mieinken** zand, dat de burgemeester, dhr. B. Vermande, op zijn 80sten verjaardag jl. Woensdag een onnoeme lijk aantal schriftelijke, zoowel alg persoonlijke ge- lukwenschen ontving. Voorts werd hem door de leden van den gemeenteraad en den secretaris een fraai rookstel aangeboden, wat door den jubilaris met groote erkentelijkheid werd aanvaard. Des na middags werden de ongeveer 200 schoolkinderen ruimschoots op melk en koekjes onthaald onder het zingen van eenige gepaste liederen, en werd boven dien aan een tachtigtal min- of meerbehoeftigen een krentenbrood uitgereikt. 's Avonds bracht hot muziekgezelschap >Euterpe" den jubilaris eene serenade. De directeur, dhr. J. v. d. Weele, sprak een woord van gelukwensch, dat door den burgemeester werd beantwoord. Na eenige nommers te hebben uitgevoerd, begaven de muzikan ten zich naar hun gewoon oeieningslokaal, waar zij ruim werden onthaald, en zich tot laat in den avond gezellig en prettig bezig hielden. Moge onze krasse burgemeester nog vele jaren in gezondheid voortleren Naar aanleiding van het onderzoek naar het verleenen van rentelooze voorschotten voor wegen van secundair belang, door Gedeputeerde Staten van Zeeland ingesteld, 3tellen deze aan de Provinciale Staten voor om te besluiten lo. dat, met uitbreiding van den tot dusver ge- volgden regel om alleen rentelooze voorschotten te verleenen voor hoofdverbindingen, in beginsel aan genomen wordt, dat voortaan dergelijke voorschotten ook zullen kunnen worden verleend voor de verbe tering van wegen van zoogenaamd secundair belang 2o. dat het, met het oog op den fiuanciëelen toestand der provincie, niet raadzaam is, daarvoor jaarljjks of gedurende een bepaald aantal jarea eene vaste som te bestemmen 3o. dat het niet wenschelijk is voor het verlee nen dezer rentelooze voorschotten vaste regelen vast te stellen, maar dat elke aanvraag om een renteloos voorschot op zich zelf behoort te worden beoordeeld en daarop, na advies van den provincialen hoofd ingenieur en in verband met den toestand der pro vinciale geldmiddelen, te worden beslist. (Af. Ct.) De Katholieke Illustratie geeft deze week een afbeeldingen beschrgving van het nieuwe eere- kruis, dat zal worden uitgereikt aan allen zonder onderscheid van rang of graad, die, hetzij bij de troepen, hetzij bij de zeemacht, hetzij in eene bur gerlijke betrekking deel hebben uitgemaakt van de expeditie naar Lombok. Dat kruis is door wijlen den rijksstempelsnijder J. Ph. Menger vervaardigd uit het op Lombok ge durende die expeditie veroverd bronzen geschut. Het is vierarmig, do armen, aan de beide hoeken gepareld, samengevoegd aan een medaillon. Het draagt aan de voorzijde op het medaillon de beeltenis van de Koningin, en op de armen de woor den Lombok, Matarara, Tjakra Negara 1894. Aan de keerzijde op het medaillon het rijkswapen, om geven door een lauwerkrans, en op de armen de woordenHulde aan Leger en Vloot. Het wordt op de linkerborst gedragen aan een lint ter breedte van 3.8 centimeters, bestaande uit vjjf oranje, afge wisseld door Nassausch-blauwe, verticale strepen, alle van gelijke breedte. Het lint wordt niet zonder het kruis gedragen. Het kruis wordt slechts eenmaal uitgereikt en de toekenning geschiedt bij brevet. De Lomboksche correspondent van het Bat. Hbld. schrjjft: Bepaald interessant nieuws valt in onze kleine vesting niet dagelijks voor. Het gerucht doet de ronde, dat Goeroe Bangkol met zjjne Sassaks te Praja nog al veel noten op zijn zang heeft, doch 't is maar een gerucht dat nog door niets wordt bevestigd. Wij zijn trouwens tegenwoordig actief genoeg in ons optreden tegen die heeren, die zich nog niet al te best een voorstelling kunnen maken, dat de compagnie de teugels van het bewind in handen heeft. De heeren van 't B. B. gaan zeer oordeelkundig te werkhun kan niets anders dan lot worden toe gezwaaid. Vandaar dan ook, dat de bevolking al meer en meer haar vroegere bezigheden hervat, handel en vertier toenemen, zoodat met name Am- penan met den dag levendiger wordt. Wat echter vaak nog pijnljjk aandoet, is de blik op de talrijke puinhoopen rondom Mataram en Tjakra, hoewel het niettemin interessant blijft. Kruisen ziet men veel, want het is de aanduiding der plekken, waar soms een dozijn onzer dapperen aan den schoot der aarde zijn toevertrouwd. Het graf van generaal Van Ham, dat hier vlak bij aan den ingang van Tjakra ligt, wordt thans door ons in orde gebracht. Er komt een mooi houten hekje omheen en zoo mogelijk een steen c. a. er op. Dat zijn we dan ook wel aan den man verschuldigd De Standaard acht het besluit der Tweede Kamer, om toch nog, vóór de begrooting aan de orde komt, met het personeel te beginnen, een niet ongelukkig levensteeken. Er spreekt de zucht uit, om den steads meer onhoudbaren toestand niet noodeloos te verlengen. Dit zou anders gestaan hebben, indien de Kamer te bewegen ware geweest om desnoods de kieswet vóór het personeel te be handelen. Maar nu de overtuiging vaststond, dat het personeel vóór de kieswet moest gaan, zou uit stel van het personeel tot in Februari ongetwijfeld de behandeling van de kieswet vertraagd hebben. Aan den voorzitter, die dit begreep en dit gevaar zocht af te wenden, komt voor zijn moedig voorstel dan ook dank toe. Want ja, er behoorde metterdaad moed toe, om het afdoen eener zoo groote wet vóór de StaatsbegrootiDg te durven voorstellen. Bleek onverhoopt, dat men er niet in slaagde dit ontwerp, met de vereischte nauwkeurigheid, afgedaan te krij gen op den dag waarop de Staatsbegrooting geen langer uitstel zal gedoogen, dan big ft nog altoos de uitweg open om na het winter-reces de behan deling voort te zetten." Naar de Zw. Ct. verneemt, heeft de heer A. J. Blijdanstein ontshg genomen als lid van de Eerste Kamer der Stateu-Generaal. De minister van koloniën heeft aan den voor zitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij h9t wetsontwerp, houdende wijziging van de tarieven van invoer- en uitvoerrechten in Nederland sch Indië, krachtens machtiging van de Koningin-Weduwe Regentes heeft inge trokken. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 1 November 1895. Heden zijn veroordeeldC. F. M. H., 17 j., te 's-Heerenhoek, wegens mishandeling, tot f3 of 3 dagen, en J. C. v. A., 22 j., te Driewegen, wegens beleediging van ambtenaren, tot f 3 of 3 dagen. Ontslagen van rechtsvervolging werd: C. C. H., 53 j., te 's-Heerenhoek, beklaagd van belemmering van handelingen van ambtenaren. Kerkelijke Zaken en Onderwas. Men schrijft ons Tot onderwijzeres bij het o. 1. onderwijs iD de gemeente 's-Heer Araudskerke is benoemd mej. M. J. Haartsen te Arnhem. Zij zal werkzaam gesteld wor den aan de school te Nieuvdorp. Met deze benoeming is voorzien in de laatste vacature bij het openbaar onderwijs in het arron dissement Goes. Deze voltalligheid is ten deele na tuurlijk het gevolg van toevallige omstandigheden, maar ze levert tevens eenigszins het bewijs, dat langzamerhand de groote behoefte aan meer onder wijzend personeel begint te verminderen. Wel zjjn nog op tal van plaatsen in ons land één of meer vacatures, maar het laat zich toch aanzien, dat bin nen luttele jaren het aanbod voldoende zal zijn voor de vraag, zoo niet haar zal overtreffen. Het kan nuttig zijn, dat ouders, die hunne kinderen voor het j onderwijs willen doen opleiden, daarmede rekening houden. Overigens mag niet onvermeld blijven, dat de meeste gemeentebesturen in onze omgeving door het uitloven van behoorlijke salarissen niet weinig tot den gunstigen toestand in dit arrondissement hebben medegewerkt. ifüilcwoudsdijk. Heden herdacht de heer P. Stouten alhier den dag, waarop hij vóór 25 jaren als onderwijzer in functie trad. Sedert 1 Mei 1876 is hij in deze gemeente werkzaam. Semesigde Berichten. j Als eene bijzonderheid verzoekt men ons te melden, dat in den Wilhelminapolder door een schut- 1 ter in éen schot 61 musschen zjjn gedood. lerseke. Tot postbode tusschen Breda en Ter heiden is met ingang van 16 Nov. benoemd J. Mieras Dz. alhier. lemseke. Voor enkele maanden werd door ver schillende oesterkweekers aan den Minister van W., H. en N. verzocht om dagelijksche opgave der mete- reologisehe waarnemingen van het instituut te Utreeht. Hierop is nu gunstig beschikt. Met ingang van heden zal het bericht dagelijks aan 't telegraafkantoor op gehangen worden. Aan de Amsterdamsche politie is het mogen gelukken een inbreker te arresteersn, die gisternacht zijn slag wilde slaan in de magazijnen van de firma Bruning en Muhren, Nieuwendijk 156. Aan de ach terzijde van het perceel trachtten drie inbrekers het huis binnen te dringen door verbreking van latwerk aan de deur. Men had al eenige dagen lont geroken, en hieraan is het te danken, dat een der vogels ge knipt is. Eenige rechercheurs hadden reeds eenige nachten de wacht gehouden, en ware hot niet, dat de inbrekers door het leven van een bakker in zjjn bakkerij op de vlucht waren gegaan, wellicht waren zij dan allen door de politie gearresteerd. Maandagavond kwam bij een heer te Enschedé iemand, tamelijk aangeschoten, bij de meid aan de deur, ten einde »mjjiiheer" te spreken. De meid met zoo'n bezoek niet ingenomen en eenigen last heb bende van den vreemdeling, smeet hem de deur voor den neus dicht, met het gevolg, dat een pink vau dan man er tusschen geiaakte. Naar het ge meentehuis werd getelefoneerd en de politie, die nu spoedig verscheen, bracht den gekwetste naar een geneesheer, alwaar de pink werd afgezet. Daarop werd de man in verzekerde bewaring ge bracht. In een der laatste nachten was zekere A. te Weert op zijn slaapkamer op een stoel in slaap ge vallen. Wakker wordende, meende hij in het bed te stappen, en stapte het venster uit. Uit een raam der tweede verdieping viel hg op de straat stenen. Bloedend werd hij opgenomen en onmiddel lijk werd de dokter erbij geroepen. Slechts een paar Behrammen aan bet hoofd herinneren hem nog aan zijn nachtelijk avontuur. De Kamperbroodjes, waarover geschil was ge rezen tusschen den gemeenteraad en den schutterij - commandant, zijn thans zonder verdere aanmerkingen door het gemeentebestuur betaald. Door eene ongehuwde dame is te Zutfen eene zoogenaamde >Saropta-stichting" in het leven ge roepen, die in do volgende maand in gebruik zal worden genomen. De schenkster-directrice met nog zes andere ongehuwde vrouwen zullen deze stichting bewonenvoor elk zijn twee kamers met keuken ingericht. Het doel is, om aan die vrouwen, welke overigens voor zichzelven kunnen zorgen en die door de directie worden aangewezen, het genot van vrije woning te verschaffen. Een hoogst treurig ongeval had Dinsdagavond te Zevenhuizen plaats. Een daar vertoevend schipper uit Willeskop bracht met zijn beide zoons den avond in do gelagkamer door. Vrij Iaat keerden zij naar hun vaartuig, dat met stenen geladen wa9, liggende in den Prins Aloxanderpolder aan het Oude Verlaat, terug om 2ich ter ruste te begeven. Den volgenden morgen werden op de schuit geen teokenen van ontwaken vernomen, zoodat men spoe dig een nader onderzoek instelde. Daarbij kwam men tot de vreeselijka ontdekking, dat van den schipper en diens twee zoons slechts de ontzielde lichamen to bed lagen. Algemeen vermoedt men, dat het drietal gestikt is door gebrek aan lacht, daar het luik gesloten bevonden werd. Vermoedelijk was dit den vorigen avond opzettelijk gesloten voor de koude. Mogelijk is ook, dat het luik door een noodlottig toeval is dichtgevallen, terwijl van andere zijde gemeld wordt, dat de schipper en zijn kinderen gestikt zjjn in kolendamp. Wat Falb van November te vertellen heeft De nederslagen (regoü, hagel of sneeuw) zijn veel geringer dan in October. Sneeuw krijgen wij vooral in de eerste en de laatste week dezer maand. De temperatuur, in het begin der maand, vooral om streeks den 6en, zeer laag, stijgt ongeveer den lOden bijzonder en het milder W9er duurt zoowat veertien dagen. Van 1 tot 3 NovemberDeze eerste drie dagen der maand droog, koud weer, misschien op den laatsten dag wat sneeuw. In verband mat het voornemen van den min van oorlog om militairen tot wielrijders te maken, wordt aan de Tel. het volgende medegedeeld om trent da milit. wielrijders uit de burgers. Tijdens de groote najaars-manoeuvres op de Zeis- terheide werd aan een militairen wielrijder door een der hoofdofficieren gelast, een schriftelijk dienst order over te brengen naar het hoofdkwartier van den opperbevelhebber. Het was reeds zeer laat in den avond geworden, toen bedoelde wielrijder in zijn kamp terugkeerde, voorgevende het hoofdkwartier niet gevonden te hebben, waarop hem gelast werd, de order den volgenden morgen over te brengen. Hiervoor begaf hij zich dan ook op weg, terwjjl hij zich den geheelen dag, vergezeld van eene dame, onder de toeschouwers bevond, die de manoeuvres bij woonden. Bovendien had hij zich van enkele zijner onder- scheidings-teekenen ontdaan, waarmede zijne dame thans versierd was. Den volgenden morgen werd de bewuste wielrijder voor den opperbevelhebber ontboden, die hem geducht den mantel veegde over de alles behalve degelijke opvatting van zjjne ver plichtingen. De wielrijder smeekte den bevelhebber om vergiffenis, waarop deze de verzending der ge reedliggende officiëele stukken betreffende zijne han delingen achterwege liet. De militaire wielrijder had daardoor gelegenheid, zijn ontslag aan te vragen. Ook zijn eenige officieren alles behalve gesticht over een anderen militairen wielrijder, die, in hun gezelschap zijnde, niet van zijne plaats opstond, toen een dronk gewijd werd aan H. M. de Koningin. Hem werd natuurlijk verdere omgang met de officie ren ontzegd. De naweeën der werkstaking van de glasbla zers te Maastricht doen zich meer en meer ge voelen. Ofschoon het heet, dat ze geëindigd is, is dit in werkeljjkheid slechts voor een groot ge deelte het geval, alleen namelijk wat de glasblazers betreft. De slijpers zijn nog bijna allen werkloos en hebben zich gisteren, onder dank voor de reeds ge noten ondersteuning, opnieuw tot de ingezetenen gewend om hulp en bijstand. Deze wordt hun dan ook nog wel verleend, en hier en daar met milde bijdragen zelfs. Toch ontsluit zich de beurs moeilijk en volstrekt niet naarmate van den behoeftigen toestand der slijpers. Men begrijpt, de eerste opwelling der harten, waarin de vrijgevigheid zich krachtig toont, is voorbij, zoodat de gevolgen der werkstaking voor de glasslijpers niet minder drukkend zijn dan ze waren voor hun confraters, die den eersten stoot aan de beweging hebben gegeven. Intusscken wordt door de fabrikanten met bekwamen spoed gejjverd, om de werkloozen in de gelegenheid te stellen het werk te hervatten. Maandagochtend bezochten de glasslgpers ook de omliggende dorpen, met het doel giften van lief- dadigen in ontvangst te nemen. Mon zegt dat sedert eenige dagen verscheidene opzichters buiten dienst zijn gesteld. De Limb. Koer. verneemt, dat ten behoeve der glasslgpers, een gift van f600 is ingekomen. De Tijd meldt nog, dat gisteren te Maastricht met de helft van de ovens, die klaar zjjn, het werk aan de fabriek van de heeren Regout zou worden begonnen. Binnen enkele dagen zal het vier tal ovens in gereedheid zijn en zal het werk in zijn geheel kunnen worden hervat. Verscheidene groote giften, waarbij van f 500 en f 200, zijn dezer dagen nog bij de glasslgpers ont vangen. Toch wordt er nog veel gebrek geleden. In het heideveld te Buinen is door een keien- delver in den grond een zeer fraaien steenen beitel gevonden, welk voorwerp de zeldzaam voorkomende lengte van 17 c.M. heeft. Tevens heeft men daar ter plaatse op den Hondsrug in den laatsten tijd meer scherven gevonden, afkomstig van urnen, die bij aanraking uiteen vielen. Bover.doelde beitel is door een belangstellende aangekocht en zal wellicht in het Rjjks- of een provinciaal museum worfen. bewaard.

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 1