Rechtszaken. gesteld, zal een vervolg worden uitgegeven, waarin de alBdan ontstaande versnelde verbindingen zullen worden vermeld. Blijkens aan het departement van buitenland- sche zaken ontvangen telegraphisch bericht van Hr. Ms. gezant te Parijs, is bij ministeriëele beschikking van 24 dezer de Fransche grens wederom voor den invoer van vee uit Nede rland opengesteld. (Stct.) Bij kon. besluit zjjn benoemdtot voorzitter van het polderbestuur van Walcheren D. A. Dro n- k e r 8tot heemraad van het waterschap Schouwen A. van der Weyde; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Oud en Jong Brcakens J. B. B e c utot lid van het bestuur der waterkeering van den calamitousen Annapolder J. van Damme; tot gezworen van den polder Nieuw-Othene A. Dekker Antheu- n is z o o n. Dat er ook goede plannen kunnen wor den gevormd voor een huldeblijk, de Konin gin bij haar troonsbestijging aan te bieden, blijkt uit hetgeen De Volksbanier voorstelt. Dat blad schrijft: »Wij zouden wenschen, dat allerwegen de beurzon losgingen en dat door de natie een voldoende som werd bijeengebracht, die dienen kan als stamkapitaal voor een nationaal pensioenfonds. Beter dan aan al het andere zal hieraan het geld besteed zijn. »En als dan de heuglijke gebeurtenis der kroning van onze Koningin Wilhelmina plaats vindt, dan drage de natie dat kapitaal op aan haar, tot vor ming van den grondslag voor een Staatspensioen fonds. Hier kunnen dus de natie en onze wetgevende vergadering samenwerken om een gedenkteeken tot. standtebrengen, dat ten eeuwigen dage den Neder- landachen arbeider zal herinneren aan deze ge beurtenis." Door den heer F. W. Drijver, predikait te Grosthuizen, wordt het plan geopperd oaa aan H. M. de Koningin-Regentes een adres te zenden van den volgenden inhoud: »Onder de nog levende oud-strijder dragers van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille, zijn er velen, die verkeeren in kommervolle omstan digheden. »Op een leeftijd van tachtig jaren en daarboven kunnen zij niets verdienen en zouden zij sehiervan gebrek moeten omkomen, indien niet van de ver- eeniging Trouw aan Koning en Vaderland," van diaconie of andere liefdadige instelling hun althans zóóveU gewerd, dat zjj bewaard blijven voor hon gerdood. Intusschen valt het aannemen van giften en aalmoezen zwaar voor oud-soldaten, zoolang in hun hart het laatste gevoel van eer nog niet is uit gedoofd. »Het is daarom, dat ondergeteekenden met den meesten eerbied zich tot u wenden met het verzoek dat het door Uwer Majesteits steun daarheen geleid worde, dat in plaats van de gedurende de laatste jaren aan de Vereeniging »Trouw aan Koning en Vaderland" door het ministerie van oorlog toege kende subsidie van f 20,000 aan de bedoelde oud- strjjders, die zulks noodig hebben, en voor zoover zij dit verlangen, toegekend worde een pensioeD. »Wel is waar zal dit in de eerste jaren een groo- ter offer van de schatkist vragen, maar tegelijk zal dit offar jaarlijks kleiner worden, naarmate het getal der grijsaards afneemt, terwijl na luttal tal van ja ren deze post geheel vac de begrooting zal wegvallen. »Maar dan heeft toch de Staat tegenover deze oud-soldaten, zij het ter elfder ure, een eerpschuld afgedaan, tot welker afdoening wij inroepen Uwer Majesteits goedwilligen steun." De leden der Eerste Kamer zijn bijeen geroepen tegen Woensdag 6 November te half negen 's avonds. Te Utrecht overleed onverwacht de hoogleeraar in de Ned. taal- en letterkunde dr. H. E. M o 11 z e r. Bij had dea ouderdom van 60 jaren bereikt. Den laatsten tijd leed hij aan eens zeer pijnlijke nierziekte. Moltzer had zich niet slechts door zijne geleerdheid grooten naam verworven, maar was ook door zijn karakter algemeen bekend en bemind. Naar aan de Berl. Böfsen-Zeitung uit Weenen wordt geseind, is thans aan de Oostenrijksehe waper- fabriek definitief de levering opgedragen van de nieuwe geweren voor ons leger. Volgens de Science pour tons wordt tegenwoordig gebakken en gesopte brood aan het ontbijt." Hoe kwam die vrouw toch aan dien scherpen, snijdenden toon? Mijnheer Möbius keek haar ver suft aan. De kracht, die zij opeens ten toon spnidde, werd haar zeker door die zijden japon verleend, die in zulke rechte, strakke plooien hare gestalte om gaf. Hij wist niet meer, wat hij zeggen zou; hjj keek maar toe, hoe zijne vrouw oogonschjjnlijk met de grootste kalmte at en dronk, hoe ze het zich goed liet smaken, terwijl hij de gerechten, die een voor hem onuitstaanbaren reuk verspreidden, on aangeroerd liet. Hij vergat geheel en al de fijne flesch, en keek maar telkens naar de deur, als de meid binnentrad om steeds nieuwe gerechten aan te dragen. >Je hebt vandaag een omvangrijk diner aange richt", zeide hij eindelijk, en zijne stem sloeg over, alsof hij graag in tranen ware uitgebarsten. Waarom zou ik mij op mijn best lag niet eens wat gunnen en niet eens aan mijzelf denken, als anderen bet niet doen klonk haar antwoord. Mijnheer Möbius zat op de pijnbank. Toen de meid eindeljjk de tafel had afgenomen, opende me vrouw Möbius haar beursje en nam er een rijks daalder uit. »Je hebt vandaag lekker gekookt", zeide ze tegen het meisje, »hier heb je eene belooning; nu kun je uitgaan en je behoeft niet vóór elf uur tehuis te komen. Ik wil, dat op mijn feestdag tenminste een gedeelte van den Belgischen bodem vruchtbaar gemaakt door het slijk van den N ij 1. Voor de brandergen worden groote massa's graan uit Egypte aangevoerd, welk graan geheel met Nijlslijk bedekt is. Alvorens bet te distilleeren wordt bet afgespoeld en bat water, dat daarvoor gebruikt is, iu groote bassins gevoerd, uit welke men van tjjd tot tijd het bezonken slijk haalt, dat al zijn goede eigenschappen nog bezit. Dit slijk wordt nu op na burige akkers gebracht, welker eigenaars, naar ver zekerd wordt, nu oogsten hebben, veel beter en rijker dan anders in die streken het geval is. Het Nijlslijk, dat de branders eerst zeer tegen hun zin mede in den koop moesten nemen, geeft zoo doende thans met woeker de kosten van transport en van reini ging, die het veroorzaakt heeft, terug. Kerkelijke Zakess ess Onderwijs. Molijnsplaat. Bij de verkiezing van vijf leden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier op Zaterdag 11. zijn de aftredendende heeren IC. Schippers, L. de Vos, J. Visöer, G. Israel en A. D. Snoep allen herkozen. Bedankt voor het beroep bij d« Ned. Herv. gem. te Loon op Zand door ds. P. Bokma te Brui- nisse. Zondag 3 November hoopt ds. Giltay, predi kant te 's-Heer Arendskerke, zjjn afscheid te prediken. Te Arnhem slaagde voor de akte van onder wijzer de heer K. Oudshoorn van Waarde. Ter openbare terechtzitting der arrondissements rechtbank te Middelburg van Vrjjdag den 22 No vember 1895, des voormiddags te 10 uur, zal wor den behandeld de zaak tegen A. de IC., 29 jaar oud, arbeider te 's-Heer Arendskerke, ter zake dat hij ter openbare terechtzitting dier rechtbank dd. 3 7 Mei jl. als getuige onder epde gehoord in eene straf zaak tegen J. J. B., landbouwer te Waarde, beklaagd van jachtovertreding, opzettelijk eene valsche ver klaring ten voordeele van genoemden B. heeft af gelegd. In deze zaak zullen vanwege het Openbaar Minis terie 6 getuigen worden Gemengde Berichten. De vorige week heeft het op verschillende plaatsen in ons land hevig gedonderd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Helder de bliksem geslagen in het politiebureau aan de Nieu webrug. De in de wachtkamer aanwezige agenten bekwamen geen letsel en er werd geen belangrijke schade aan gericht. Alleen werd het telefoontoestel vernield. De bliksem baande zich door de openstaande deur weder een uitweg. Dienzelfden nacht was het boven het eiland Tessel zeer onstuimig weer. Te middernacht ontlastte zich een geweldig onweder. De bliksem sloeg in de z. g. »Roomsche kerkeplaats," eene boerenhofstede. Slechts een kast werd gered. Overigens werd alles een prooi der vlammen. Toen het reeds lang dag was brandde het hooi nog. Naar beweerd wordt is alles tegen brandschade verzekerd. Den daarop volgenden middag woedde te Dwin- geloo een kort doch hevig on weder, 't Was een oogenblik zóó donker, dat toen er aan moest denken de Jampen op te steken. Een hevige hagelbui, ver gezeld van een paar knetterende donderslagen, daarna het geroep van brand l De bliksem was inge slagen in den molen in een der buurtente Leggeloo. Aan vijf menschen, die allen boven waren, gelukte hot zich nog te redden. De molen zelf brandde tot aan den grond toe af. In 't geheel zijn dit jaar in die gemeente thans reeds vijftien gebouwen afgebrand. Het schjjnt den doofstommen Nederlandschen wielrijder Sutherland Rooyaards, die zooals bekend is, een reis door Europa per rijwiel doet, zonder eon cent op zak, niet erg naar den vleesche te gaan. Een schrijven uit Warschau, dato 21 October, meldt Bet succes in Rusland is zeer slecht, althans hij heeft daar nog niets verdiend, zoodat het hem daar zeer tegenslaat, hij zeer ontmoedigd is en de reis alleen door moed on stalen volharding kan vervolgen. De reis door Duitschiand wordt door hem zeer ge prezen, de ontvangst in Rusland zeer gelaakt, zoodat hij hoopt spoedig dit land achter den rug te hebben iemand pleizïer zal hebben. Zooga nu maar Of neen, W3cbt eens leg nog eons even mijn hoed en mantel gereed; ik ga wat wandelen." >Ea do koffie dan kreet mijnheer Möbiue biina. »Die kun je nemen waar je wiler zijn koffie huizen en banketwinkels genoeg in de stad. Ik wil ook wel eens gaan wandelen en een banketwinkel bezoeken Mevrouw Möbius ruischte uit de kamer en mijn heer Möbius bleet als verlamd op zijne plaats zitten. >0, nu ken ik ze pas, dat slechte, kwade wijf", siste hij, met de vuist op de tafel slaande. Mevrouw Möbius ging natuurlijk niet naar een banketwinkel. Zij maakte maar eene wandeling, lang genoeg om mijnheer Möbius tijd te laten voor zijn middagdu'je en daarna uit te gaan. Toen ze terug keerde, was de woning ledig en donker. Zi stak de hanglamp boven de langwerpige tafel in de woon kamer aan en nam uit haar werkmand een grof haakwerkmaar de steken kwamen maar langzaam op do lange haakpen. Ze dacht aan de gebeurte nissen van den dag van heden haar feestdag. I Ja, ze had wraak genomen, eeue korte, kleingeestige wraakmaar toch wraak. Ze had haar man ten- minste getoond, dat zij tot het bewustzijn van haar dienstbaarheid was gekomen, en dat zij moed genoeg bezat in het uiterste geval haar wil tegenover den zijne te stellenIn hot uiterste geval, ja weli en vanda ig was het zulk een uiterst geval, maar Donderdag zou te Amsterdam het huwelijk voltrokken worden tusschen een jonge weduwe daar ter stede en een landgenoot, te Parijs gevestigd. Een woning was aldaar gehuurd, de noodige meu belen waren van Amsterdam derwaarts gezonden en Woensdag had de bruid haar aanstaande het ka pitaaltje, dat zij bezat, toevertrouwd. Donderdag was alles gereed voor de plechtigheid, doch wie er kwam, de bruidegom niet en tot nog to® is hij niet ver schenen en heeft men hem niet teruggevonden. (HU.) Op de Terschellinger buitengronden is de Dnitsche stoomboot Thatos gestrand. Daaromtrent meldt men de volgende bijzonderheden Reeds spoedig gaf het zijn hachelrjken toestand te kennen door het afsteken van vuurpijlen, dat door de kustwacht oogenblikkelgk werd opgemerkt en gerapporteerd. De plaatselijke reddingscoaoniissie gaf onmiddellijk last dat de reddingsboot van West- tersclselling naar de plaats des onheils zou vertrek ken. De boot daar gekomen, werd dadelijk in zee gebracht. De branding was hevig Daar echter de sleepboot Assistent en vele visschersvaartuigen bij de stoomboot lagen en reeds bulp verleenden, keerde de reddingsboot naar het strand terug. Daar de vloed intrad, werd de stoomboot vlot en trachtte verder te stoomen, doch zat dadelijk weer. Nu nam de sleepboot Assistent haar op sleeptouw, maar toen zij in vlot water kwam, zakte zij met het achterste gedeelte in de diepte. Nu wilden bemanning Qn passagiers, uit 27 koppen bestaande, met eigen boot het zinkende schip verlaten, doch daar de talies ODklaar raakten, ging de boot over zij en viel de geheele bemanning in zee. Allen werden door de visscherlui opgepikt en behouden op Terschelling aangebracht, behalve twee passagiers en één van de bemanning, die hun dood in de golven vonden. Een loteling te Koewacht C. S., begon er na de loting flink op te slaan, zoodat er al spoedig bloed vloeide. Toen de politie er zich mee ging bemoeien be- leedigde bij de veldwachters en vluchtte op Belgisch grondgebied, vanwaar hij mat steenen en stokken begon te werpen, waarbij één der ramen van het gemeentehuis vernield werd. Juist stond hij nog bezig zich zoo dapper te weven, toen bij onverwachts van achter door een paar Belgische gendarmen werd vastgepakt. Men kan begrijpen hoe vreemd onze loteling opkeek, vooral als men weet, dat hij nog 17 maanden gevangenisstraf aan de Belgisehe justitie schuldig is. Onze held werd gevankelijk weggevoerd en zal na het eindigen van zjjn straftijd met den Holandschen rechter af te rekenen hebben. Later is hij weder op vrije voet6n gesteld. In een schrijven van het comité der sigaren makers te Amsterdam hebben de stakers medegedeeld, dat zijn kan eersten en voornaamsten eisch betref fende de bondsfabriekea hebben laten vallen. Over de andere punten zullen nog nadere besprekingen moeten worden gehouden. Volgens een mededeeling aan het HU. zou de oorzaak van het verhaal omtrent den dooden soldaat de volgende zjjn Op de sociëteit te Baarn vertelde iemand dat er op de heide een geraamte was gevonden. Op de vraagvan een man of van een vrouw, gaf hij ten antwoord: van een parapluie. Uit het verkeerd ver staan door de bedienden, is de parapluie in een sol daat gemetamorpboseerd. Na deze mededeeling zullen we nu van de ver schrikkelijke gebeurtenis maar afscheid nemen. Als bijzonderheid mag worden vermeld, dat bij de feestelijke installatie van een nieuwen burge meester te Stratum de vorige burgemeester, die door H. M. de Koningin niet werd herbenoemd, fungeerde als president der feestcommissie. Te Nieuwer-Amstel zjjn dezer dagen op klaar lichten dag, terwijl de eigenaar op reis was, dieven zijn kennel binnengegaan en hebben van daar den gebeelen inventaris op wagens wpggehaald, daarna hebben zij het geheele gebouw, zijgebouwen, bijge bouw en hokken, buitengewoon sterke ijzergaas- af rasteringen, 120 M. lange en zeer hooge schutting, tot den grond afgebroken en weggestolen, zoodat het land, waarop de kennel stond, geheel kaal is. Het gebouw was 20 meter lang, 8 meter breed en solide en zwaar gebouwd. Een en ander had een waarde van ongeveer f 1200. Dank zij de nasporingen van de Nieuwer-Amstel- sche en Anasterdamsche politie, hebben reeds elf arrestaties plaats gehad. Onder de arrestanten be- andersgewoonlijkMevrouw Möbius zuchtte diep. Ze wist maar al te goed, dat de overspannen toestand, waarin ze zich sedert gisteravond bevond, baar dien moed slechts voor eene korte poos had verleend, en dat reeds morgen, ja misschien binnen enkele uren, die moed zou vervlogen zijn, als eene stofwolk, die door een dwarrelwind wordt opgezweept. Maar eens, voor één enkele maal had ze toch die doffe moedeloosheid van zich afgeschud, en al mocht die haar voortaan ook weer bekruipen, het deed haar toch goed, dat het eens tot eene uitbarsting geko men was. Langzaam haakte ze voort. De lamp brandde rustig en hulde met baar licht de geheele kamer in een wazig schemerlicht. Door den schoorsteen loeide af- entoe een hevige rukwind en de stijve plooien van haar japon, die ze wilde aanhouden tot het laatste uur van dezen gedenkwaardigen dag, kraakten en ritselden bij de minste beweging. Nooit had ze zich zoo eenzaam gevoeld als dezen avond, nooit had de atmosfeer in de kleine woonkamer haar zoo be nauwd als dezen dag. Mijnheer Möbius was nog niet van zijn schrik en verbazing bekomen. Zelfs in zijn middagslaapje had j hij gedroomd van booze heksen, van betooverde ge- reebten, die altijd verdwenen, als hij er naar wilde grijpen. Hg ging vroeger uit dan anders. Maar wat zou hij al dien tijd doen tot elf uur? Hij ging naar I een café, las daar de couranten, slenterde wat door vinden zich een vader met twee zoons, een brieven besteller en jongens van omstreeks 17 jaar. De politie zet haar nasporingen voort en nog ver- schillende arrestaties zijn te verwachten. De vorige week overleed te Rotterdam een weduwe, die in de ganscbe stad (en ver daar buiten) bekend was. Wie kende »Mie Ha?enkamp" niet, de fijnste vi8chvrouw" van de stad? Smullers uit de eerste standen, groote kooplieden en reeders, magis traten zelfs betraden persoonlijk baar winkeltje aan den Visschersdijk bij de Zeevisehmarkt, om bestel lingen te doen voor hun feestdiners en steur, zalm of rog uit te zoeken. 't Was een eigenaardige figuur, die Mie Hasen- kamp. Ieder wist, dat zij niet om den broode hare nering behoefde te drijvenzjj was de weduwe van een persoon, behoorende tot een der meest geachte katholieke familiën onzer stad, waarvan leden aan de universiteit studeeren, een bloeienden groothandel drijven, met den graad van dokter teol. als professor aan een onzer inrichtingen van hooger onderwijs werkzaam zijn enz. Mie Hasenkamp voelde den naam van haar overleden man dan ook niet, onder haren geboortenaam bleef zij in weerwil van alle bttoogen haren handel drijven, waarin zij geheel opging, die haar lust en haar leven was. De eerste hotels bestelden bij Mie Hasenkamp; geen fijn diner deugde, als er geen visch was van vrouw Hasenkamp." En de weduwe voerde uit naar Brussel, naar Keulen, niet het minst ook naar Noord-Brabant, waar zij onder de notabele burgers groote klanten had. Mie was rijk. Mie was van goede familie, Mie werd een dagje ouder, maar Mie was niet te be wegen haar zaakje vaarwel te zeggen. Nog onlangs kon men haar naast haar tobbo met fijne tong en paling, naast haar kreeften en garnalen zien zitten, met opgestroopte mouwen, een groven zwarten rok en een bont boezelaar aan. Mie en haar zaak waren een. Thans is Mie gestorven. Ze is overleden te midden van haar nering, op 67jarigen leeftijd, terwijl zij zich reeds jaren geleden als rgk uit haar zaak kon hebben teruggetrokken. Het bewjjs De weduwe Hasenkamp heeft drie ton gouds nagelaten, zegge f300,000. Er zit toch nog verdiensten in den visch. (N.-Br. DU.) Te Parijs is dezer dagen een luchtballon op gelaten waaraan, in de plaats van een schuitje, een kast met zelfregistreerende natuurkundige toestellen hing, die de temperaturen, de dichtheid van de lucht en dergelijke aangeven. In don avond van denzelfden dag daalde de ballon bij Chaintraux (dep. Seine et Marne) neder. Hrj had een hoogte van 17000 M. bereikt, waar de temperatuur 75 graden onder nul Te Brussel is thans in het hospitaal Saint- Pierre een kind van zeven maanden uit Damprémy, dat aan de rechterhand 7, aan de linker 6 vingers heeftmen zal trachten de overtollige vingers te amputeeren. Een ernstig ongeluk dat dezer dagen te Triest i had, is wel geschikt om alle dames, die metalen kammen gebruiken, tot waarschuwend voor beeld te dienen. De 17-jarige Teresina Ivancich, een beeldschoon meisje, wilde de vorige week des namiddags een wandeling gaan maken en bracht vooraf heur haar in orde. Nadat zij zich gefriseerd had, stak zij een metalen kam in het haar en ver wondde zich daarbij bgna onmerkbaar de hoofdhuid. De onbeduidende pijn, die haar dit wondje veroor zaakte, hield haar niet van haar wandeling terug, doch reeds des nachts gevoelde het meisje hevige hoofdpijn, die den volgenden morgen zoodanig in hevigheid was toegenomen, dat men een dokter moest ontbieden. Deze constateerde onmiddellijk een hoogst ernstige ongesteldheid en oordeelde de op neming van Teresina in het Ziekenhuis noodzakelijk. Denzelfden dag nog overleed zjj daar onder hevige smarten. Het ongeval wekte te Triest algemeene deelne ming. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de punt der metalen haarkam verroest was en dat door de verwonding het gif in het bloed gedrongen is. Het blijkt onmogelijk te zjjn een telegram te zenden door de Housaactunnel in Massachussets. De tunnel is vier en een halve Engelsche mijl lang men heeft allerlei soort draad beproefd, zelfs een onderzeesche kabel, maar vergeefs en men heeft de draden om den berg moeten leggen. De deskundigen weten de zaak niet te verklaren de straten, ging toen naar de sociëteit en speelde daar zijn partijtje skat. Hij had eene zeldzame be hoefte om te praten, en zoo vertelde hij ook dat hg dien dag vgf-en-twintig jaar getrouwd was. »En op zulk een dag laat ge uwe vrouw alleen?" riepen allen en ze keken hem verbaasd aan. Hij had er in het geheel nog niet aan gedacht, dat deze dag hem bijzondere verplichtingen oplegde, maar nu bij die verwonderde en afkeurende opmerkingen hoorde, gevoelde hij iets wel geen berouw, maar ergernis, dat hij zich tegenover zijne skat-broeders in zulk een slecht daglicht had geplaatst. Hij ging dan ook vioeg heen, nadat hij alleen voor den vorm eene partij teneinde gespeeld bad. Uit verveling en boos heid liep hg nog een paar straten om en ging toen naar huis. »Die kwade, plichtvergeten vrouw," mompelde hg. Zeker is ze in den een of anderen banketbakkers winkel en amuseert zich alleen of ze zit tehuis en doet zich te goed en slempt en brast. De hemel weet, wat ze alzoo in de stad gekocht heeftDe meid heeft ze een rijksdaalder gegeven, een heelen rijksdaalder als belooning, dat ze het eten voor mg bedorven heeft...o, die slechte, booze vrouw!" Strompelend besteeg hij de trappen van de stoep zijner woning, opende de deur met de klink, deed in de gang zijn jas uit en trad de woonkamer binnen. (Slot volgt)*

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2