1895 N°. 127. Zaterdag 26 October. 82slc jaargang. HAAR FEESTDAG. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; niet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverteniiën voor dit blad amgenomen bjj de heoren Nijqh Va.n Ditiiau te Botterdam o» vorder bij alle Boekverkoopers en Brievengaartlom-s. De prijs der gewone advertentiön ia van 1-5 regels 50 cent, eiken regel mser 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- on doodberichten en de daarop betrekking hebbende dank retr: gingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct Aanvragen o~j. eu vormeldmg van liefdegaven 5 cent per regel. Iiusesatiüag' v«s» «dvesréffitttïtf?» 2 wtvem op «flag: der ultffW*» GOES 25 October, 1895. Aan de loting voor de Nationale Militie zullen voor de gemeente Goes a. s. Maan dag 65 personen deelnemen. Hiervan hebben er 86 reclames opgegeven, en welgebroken 8, broeder- dienst 19, eenigo zoon 4, in dienst 2, te klein en gebreken 1, te klein en broederdienst 1, in dienst en broederdienst 1. Aan het jongste examen te 's-Gravenhage voor klerk bij de post,- en telegraphie is deelgenomen door 59 eandidaten. Geslaagd al» no. 5 der ranglijst mej. C. F. van Schelven van Goes. Men meldt ons uit ?4oord-ISevelaMii Van goederhand vernemen wij, dat met den cur sus in hoefbeslag in Zeeland, door bet Kijk, de Provincie en de Zeouwsche landbouwmaatschappij gesubsidieerd, voor de afdeeling Noord-Beveland," wat de theoretische lessen betreft, op Zaterdag 9 November a. s. in een der schoollokalen te Kort- gene, daartoe welwillend afgestaan, een aanvang zal gemaakt worden. In 't geheel hebben zich tien leer lingen aangemeld, die het theoretisch onderwijs van den heer J. A. de Graaff, prov. veearts te Kortgenn, zullen ontvangen. Weldra zal er een onderwijzer, die in al de af- deelingen practisch onderricht zal geven, door de Maatschappjj van Landbouw in Zeeland benoemd worden. Eene vergelijking van de Standaard. Omtrent de invoering van kiesplicht schrijft dat blad Tot schieten kan men dwingen, tot raken niet. Niet over het goede scbot, alleen over het schot heeft de pelotonskommandant macht. En zoo ook hier. Niet tot goed kiezen, maar wel tot kiezen moet de Overheid in uw stelsel dwingen kunnen. Stemmen zonder kiezen is toch het geweer aan leggen, zonder dat het afgaat. Stemmen èn kiezen is aanleggen en vuren. Stemmen en goed kiezen, is aanleggen, vuren en raken. Men schrijft aan het Z. Dgbl. nit Oostkapelle: De heer jhr. W. M. de Jonge van Ellemeet, burge meester alhier, en eigenaar van de bij zijne buiten plaats liggende Oranjebossohen, ter grootte van 45 Hectaren, wenscht van de regeering af te koopen het aan het Domein bestuur behoor end j a c h t r e c h t in die bosschen. Een paar Eugelschen, die ten vorigen jare door bemiddeling van den Engelschen vice-consul, den heer P. de Brugne te Middelburg, eönige jachten op Walcheren aan hot domeinbestuur en anderen behoorende, voor veel te veel geld hebben gepacht, hebben de lucht gukrogon van hetgeen de heer De Jonge van Ellemeet wilde, en, vermoedelijk omdat deze bosschen tusschen hunne jachtvelden liggen, is namens hen aangeboden aan het bestuur der domeinen bedoeld jachtrecht voor 10 jaar te pachten tegen f300 'sjaars, eene som ver boven do waarde. Het jachtrecht in die bosschen is sedert jaren ge pacht door de familie De Jonge van Ellemeet en de faisanton in die bosschen, zijn er door die familie ingebracht, zoodat het begrijpelijk is, dat de tegen woordige eigenaar er prijs op stelt om het jachtrecht af te koopen tegen de werkelijke waarde en dat niet 3) FEÏÏILLETOM. Naar het Duitsch. Mijnheer Möbius snorkte nog altijd, toen zijne vrouw den volgenden morgen ontwaakte en als altijd zachtjes, bijna onhoorbaar, opstond. Ze was altijd het eerst uit bed, en terwijl mijnheer Möbius zorg vuldig zijn toilet maakte, ging zij de meid na bij het in orde brengen der woonkamer, want mijnheer Möfius kon geen wanorde en geen stof verdragen. Ook zette ze altjjd zelf de koffie voor het ontbijt Maar dezen morgen besteedde mevrouw Möbius toch bjjzondere zorg aan haar toilet. Zij deed een uog tamelijk nieuwe peignoir aau, waar ze zeer zuinig op was geweest, zette een mutsje met paarsche linten op en strikte een doekje van witte kant om den hals. Toen bekeek ze zichzelf eens in den spiegel en waarlijk, ze moest lachende ijver, dien ze bij die voorbereidingen had ton toon gespreid, hadden een blosje op hare wangen getooverd. Als ze maar een klein beetje geluk had gekend, zou ze or stellig niet zoo dor en verschrompeld uitzien De meid sloeg vol verbazing de handen in elkander' »Wat ziet u er netj°s uit, mevrouw I" kan tegen een waarde, gebaseerd op bet bedrag, dat I een of meer rijke Engelschen voor zijn of bun genot j willen weggooien. De heer G. Boogaart, te Middelburg, is door de I regeering aangesteld om de waarde van dat jacht recht te taxeeren. Aan de suikerfabrieken te Bergen- o p - Z o o m zijn de werkzaamheden op nieuw ge staakt moeten worden. Door het doorsteken van een dam aan de Stappen, een groote waterplas bij Eescheu, was er toevoer gekomen van water, doch dat. is thans geheel opgebruikt. Twee fabrieken liggen nu geheel werkloos, en wanneer er niet veel en overvloedige regen komt, zal men do campagne moeten eindigen, omdat alle hulpbronnen thans zijn uitgeput. De schade is moeielijk te berekenen, want millioe- nen kilo's bieten liggen opgestapeld en kunnen niet verwerkt worden. Men zal die later moeten vervoe ren, om ze elders fijn te malen. Honderden werk lieden missen thans hnn verdiensten, waarop zjj gerekend hadden. Het Centrum sluit zich van heelerhart aan bjj hetgeen het weekblad de Amst. schreef naar aan leiding der collecte voor de oud-strijders Het blad zegt Hij, dia deze quaestie in de Kamer aan de orde stelt en tot 6en bevredigende oplossing weet te brengen, zal, meent het blad, daarmede een goed werk verrichten. Het is tijd, méér dan tjjd, dat eindeljjk het lot onzer behoeftige oud-strijders eens worde verzekerd. Financiëele bezwaren kunnen noch mogen hier gelden. Onze dankbaarheid jegens en onze verplichting aan de oud-strjjders vorderen het gebiedend, terwijl tevens de menschelijkheid hare rechten doet spreken. Maar er is meer. Er 6taat hier een beginsel op het spelDo zin van hot patriotisme zal er niet bij winnen, wanneer daar gewezen wordt op het, door kommer en ellende, jammerlijk uiteinde van zoovele grijsaards, die als jonge mannen hun leven voor de eer des vaderlands veil hadden. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor artsen, Nederlander zijnde, die den leeftjjd van dertig jaren niet hebben overschreden, de gelegenheid bestaat om als officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht te worden aangenomen, onder verplichting het Rijk minstens gedurende acht achtereenvolgende jaren in die be trekking te dienen en onder genot eener premie van f 5600, uit te betalen bij de in dienst treding. Zie verder de Stct. (no. 250) De N. R. Ct. opmerkende dat wij niet ver meer vorwjjderd zijn van het tjjdstip, 1 Januari 1896, waarop de Staat tot een nieuwe con versie zijner voormalige 4 pets. schuld bevoegd is, onderzoekt de vraag, hoe dia conversie moet worden geregeld. Volgens haar oordeel, zal het nieuwe fonds steeds aflosbaar moöten zijn en 3 pet. rente moeten dragen. Zoo dit type gekozen wordt, zal de geheide zaak glad kunnen afloopen, zonder tusschenkomst van bankiers. Daarin is een groot voordeel gelegen. De Staat mag zich niet onttrekken aan het nemen van den maatregel dor conversie, al is dat voor velen een harde maatregel, maar hij zorge hiervoor, dat al de baten, die de conversie oplevert, aan de schat kist ten goede komen. Makelaars-provisiën zjjn nooit Mevrouw Möbius glimlachte, legde een schoon servet op de tafel, kreeg twee kopjes van het mooie servies, dat ze vijf-en-twintig jaar geleden van hare bloedverwante als huwelijksgeschenk had ontvangen, en het zilveren melkkannetje en een dito suikerpot. Toeu stond ze een oogenblik te peinzen, en dan haalde ze uit de bloemenmand een pot met reseda's, die ze midden op de tafel zette. Ze neuriede daarbij een liedje uit den ouden tijd, heel zacht en bescheiden, alsof ze bang was voor hare eigen stem. Heerel mevrouw, er verjaart toch niemand van daag vroeg de meid. Neen, neen, kom maar gauw mede naar de keuken om de koffie gereed te maken en het brood zal ik zelf wel roosteren, dan is het lekker knappend Mevrouw Möbius trippelde voor de meid uit naar de keuken, en de heldere winterzon scheen in vollen glans op de feestelijk versierde tafel, spiegelde zich in het zilveren kannetje, schitterde bijna door de fijne porseleinen kopjes heen, vergulde de takjes der reseda, die ze anders vlak voor het raam zag staan, en zond zelfs een breede lichtstreep naar de oude photographie aan den muur. Dat leek ook wel een soort van felicitatie. Mevrouw Möbius kwam met een mooi geschilderd bord vol heerlijk bruingeroosterde snoetjes brood en de meid droeg het zilveren blad met de porseleinen l te ontgaan, doch zij böhoeven niet overmatig te wezen. Bankierswiusten echter zijn wel degelijk te I ontgaan, wanneer de zaak met beleid wordt uitge- voerd en eene rente wordt toegezegd, die onder de tijdsomstandigheden bevredigend wordt geacht. Volgt de Regeering dezen weg, dan zal datgene, wat voor velen zoo pijnlijk is, niet tot verrijking strekken van enkelen, van buiteulanders misschien. Engeland heeft voor eenige jaren eene veel grooter© conversie zonder bankiers tot stand gebrachtook die welke thans iu Nederland aanstaande is, kan op deze wijze gelukken, bij de keuze van een 3 pcts.-fonds. Wat de aflossing betreft zou de N. R. Ct. allo bepalingen betreffende schulddelging willen vervan gen door é*n enkel wetsartikel van ongeveer dezen inhoud: ♦Jaarlijks wordt eene som van f3,000,000 (vermeerderd mot de gelden, die jaarlijks uit de geldmiddelen van Nederlandsch-Indië tot amortisatie der schuld van 1887 in de schatkist worden gestort) tot schulddelging aangewend. Van deze bepaling kan bjj de wet worden afgeweken." Men voege daar dan bij, dat de bepaling eerst in werking treedt op 1 Januari 1900, het tijdstip waarop de geweren gereed en vermoedelijk de uit gaven voor spoorwegen, Rotterdamseken Waterweg en Maasmond wel beëindigd zullen zijn. De begroo ting wordt dan heel wat vereenvoudigd. Hot tekort is nu geraamd op f7,500,000, welke som, daar de begrooting gewoonlijk f 3,000,000 medevalt, op f4,500,000 is te stellen. Wordt de rente der schuld van f373,312,800 met een half percent verlaagd, zoo wint menf 1,866,590 Voor aflossing is uitgetrokken (ou- gerekend wat Indië daartoe bijdraagt) 3,092,900 Tezamen f 4,959,490 zoodat het tekort van 4 i/s millioen voor een over schot van f 450,000 plaats maakt, nadat alle gewone of buitengewone uitgaven, inclusief' de geweren, uil de gewone middelen zijn gedekt. Wat kan daar tegen zijn vraagt de N. R. Ct. Amortiseeren is uitmuntend, maar ainortiseeren en leenen, of amortiseeren, terwijl men tegelijk eenige millioenen aan uitgaven onder de buitengewone rangschikt, is kwalijk te verdedigen. Het geeft slechts omslag, verwarring, en in slechte tijden geldelijk verlies. Laat de verplichte aflossing als regel bestaan maar laat zij geen contractueele verplichting blijven en de wetgever tegenover derden bevoegd zijn om, zoodra het eene tastbar» ongerijmdheid is de aflossing voort te zetten, haar tijdelijk te schorsen. Nu er allerlei plannen worden gemaakt in verband met het aanvaarden der regeering door koningin Wilhelmina, geeft in het U. D. iemand in korte trekken de volgende beschrijving van de feestelijke inhuldiging van koning Wji 11 e m 111 in 1849: Natuurlijk was do stad Amsterdam, waar de grondwet voorschrijft dat de inhuldiging der ko ningen plaats heeft, feestelijk getooid en was de geheele bevolking op de been. Het hoofdmoment der plechtigheid was de eedsaflegging iu de Nieuwe kerk, voor zoo'n gelegenheid echter alleen toeganke lijk voor de bevoorrechten. Maar de msnigte ver genoegde zich met eene standplaats op den Dam, in de hoop deu koning te zien bij zijn tocht van het paleis naar de kerk of bij zjjne terugkomst. Op het ruime plein geen plekje onbezet, en een onop houdelijk gedrang om naar voren te komen. De koffiekan. Nog een spiegeldacht de zon en ze keek fluks in het blad. Hoe klopte het. hart van die arme, kleine mevrouw Möbius 1 Nu was alles even mooi eu feestelijk, nu zou hij toch wel dadelijk begrijpen, wat voor dag het heden was Ze had het hem wel gemak kelijk gemaakt om het te raden, maar dat kwam er niet op aau, en hij zou haar zeker dankbaar zjjn en zich misschien zelfs wel een beetje schamen, dat hij er uit zichzelf niet eerder aan gedacht had. Mijnheer Möbius kwam langzaam en op zijn ge mak de kamer binnen. Morgen," zeide bjj koeltjes. Mevrouw Möbius verloor reeds weder allen moed. Goeden morgen," antwoordde ze beschroomd. Zo schonk een kopje koffis voor hem in, maar hare hand beefde zoo erg, dat het deksel van de kan rinkelend op de tafel viel. Wat bon je toch onbeholpen," bromdo mijnheer Möbius. Hij schonk wat room in do koffie, doopte een sneetje brood in het kopje en greep werktuigelijk met de linkerhand naar de plaats, waar de courant ge woonlijk lag. Waar is de courant vroeg hij, de wenkbrauwen fronsende. De courant de courant ik stot terde mevrouw Möbius, terwijl ze met ijskoude handen ^aar kopje omklemde. huizen in den omtrek vol toeschouwers achter de venster» en op de daken, en voorts opgepropte tri bunes, voor die gelegenheid opgeslagen. Te voet begaf de koning zich, loopendo onder een baldakijn, van net paleis naar de kerk. Een schitterende, indrukwekkende optochtkroon, zwaard en rijksappel op kussens gedragen, en een stoet van hovelingen en hoogwaardigheidsbekleeders in mooie kleer-m en uniformen. Een mise-en-scèn©, waaraan de opper-eereinoniemeester alle zorgen had besteed. Zoodra de plechtigheid in de kerk was afgeloopen, zag men wapen-herauten te paard onder de menigte verscbjjneu, uitgedost in middeleeuwsche kleedij, die met luider stem verkondigden, dat de inhuldiging had plaats gehad en vervolgens gouden, zilveren en bronzen gedenkpenningen onder do menigte strooi den. Dat werd herhaald in verschillende deelen der stad, werwaarts de herauten zich in draf begaven. Hoe er gegrabbeld werd en gevochten om zoo'n penning machtig te worden 't ging bij doodslaan af, en de herauten moesten door dragonders beschermd worden. Van die gedenkpenningen maakta zich spoedig de industrie meester. Zij werden nog dagen achterna langs de straat te koop aangeboden en brachteu veol geld op. Des avonds van den inhuldigingsdag was het groot feest te Amsterdam. De geheele stad geïllu mineerd, in samenwerking van gemeentebestuur en burgerij. Een glanspunt van die illuminatie was de verlichting van de ♦Hooge Sluis" over den Amstei (toen nog werkelijk eene hooge sluis)daar waren o. a. reusachtige piramiden van vetglazen opgericht. Op het IJ vóór de stad een prachtig waterfeest duizenden geïllumineerde vaartuigen, o. a. een drie master, langs alle lijnen der tuigage behangen met illumineerglazen. Tot slot van dit waterfeest een groot vuurwerk. Den geheelen avond reed de koning met de koningin en al de prinsen en prinsessen van zijn huis in open rijtuigen door de stad, zich overal aan de feestvierende menigte vertoonende en overal met groote geestdrift begroet. Teekenen wij hierbij nog aan, dat voor grootsche dingen als nu ontworpen worden, toen de tijd van voorbereiding ontbrak. Verleden week Donderdag heeft de minister van financiën, de heer Sprenger van Eijk, te zijnen huize een val gedaan, waardoor een zeer pijnlijk ongemak is veroorzaakt aan den linkerarm, dien Z.Exc. thans genoodzaakt is in een band to laten rusten. Dezer dagen verscheen do minister niet aan zijn departement. Kerkelijke Zakeri eis Ostóerwijs. Doopsgezinde gemeente. Godsdienstoefening op Zon dag 27 Oct., des voormiddags 10 uren, door ds. S. do Waard, van Utrecht. Bedankt voor bet beroep bij de Ned. Herv. gem. te Domburg (Zeel.) door ds. W. Voors te Kuinro. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de R H. B. school te Middelburg, A. Picnot, thans leeraar aan do R. H. B. school te Groningen. Bjj hot examen vrije- en ordooefeningen te Dordrecht is geslaagd dhr. D. H. C. Ittmann Jr., te Goes. In den vroegen morgen moet ik me waarachtig al boos maken," pruttelde mijnheer Möbius, >en je weet toch, hoe slecht dat voor mij is. Iedere erger nis werkt dadelijk op mijn maag. Het is wezenlijk ongehoord, zooals je voor mij zorgt Maar Andreas Daar valt niets te Andreassen het is zor geloosheid, en daarmee uit en zeg eens, hoe kom je er toch toe om dien vervelenden bloempot daar te zetten een menech krijgt hoofdpijn al leen van de geur. Wil je me dan met alle goweld ziek hebben Mevrouw Möbius gevoelde dat het met harezelf- beheersching gedaan was, dat het verdriet haar de keel toekneep, en dat hare lippen zenuwachtig be- onnen te trillen. Hg had het dus toch vergoten l ♦Andreas weet je het dan niet m89r vandaag voor vijf-en-twintig jaar Wat is er toen gebeurd?" vroeg mijnheer Mö bius nog altijd knorrig, terwijl hij een tweede sneetje brood in zijn kopje doopte. ♦Wat, weet je dat niet meer? Wel toen was het onze trouw onze bruiloft." Mijnheer Möbius leuude achterover in zijn stoel en kneep de oogen toe. j>De hoeveelste is het van daag? De achttiende Februari, juist dus vandaag vóór vgf-en-t,wintig jaar wel, wel, wat gaat die tijd toch vlugl"

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1