getoond, dan zon bet zeker verkeerd zijn de posten te verwerpeD, alleen omdat ze geld kosten en het eindcijfer der begrooting hooger maken. Nu zal ik geenszins beweren, dat het den minister gelukken zal van alle door hem voorgedragen posten dat be wijs te leveren, maar de onderstelling ligt toch voor de hand, dat de katholieke bladen vooral daarom tegen het hooge eindcijfer juist van deze begrooting te velde trekken, omdat ze zeer weinig ingenomen zijn met 's ministers plan om meer voor het onder wijs te doen en vooral bet onderwijs voor meisjes door staatshulp krachtig te bevorderen. De Tijd heeft het trouwens duideljjk genoeg gezegd, dat daar de schoen wringt. Had de min. zich eenvoudig bepaald tot verhoogingen voor kunst, musea en zuiver technische onderwerpen, waarschijnlijk zou hjj in de antiliberale pers niet op zoo hevige op positie zyn gestuit. Toen het vorige jaar de mi nisters van Marine en Oorlog met nog veel hoogere begrootingen voor den dag kwamen, hebben, voor zoover ik my herinner, de antiliberalen volstrekt niet geprotesteerd maar meegewerkt om die hooge cijfers in het Staatsblad te doen overgaan. Maar daardoor hebben zij ook het recht verloren niet om met kracht tegen nieuwe onderwijsposten, welke zij verderfeljjk achten, op te komen, maar wel om ach en wee te roepen over een zoo hooge begroo ting. Daartoe zouden zij alleen het recht hebben, indien zjj zich onder dit Ministerie uit beginsel tegen elke aanzienlijke uitzetting van uitgaven had den verzet." De N. R. Ct. ontleent aan de Indépendance Beige een telegram uit Rio de Janeiro, dd. 15 Oct., van dezen inhoud»Men maakt een telegram uit Para openbaar, meldende dat Engelsche troe pen Nederlandsch Guyana, op de Brazi- liaansche grens, zyn binnengerukt." Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. In de laatste dagen hebben hier zonderlinge ge ruchten de ronde gedaan over plannen tot oprich ting eener gemeentelijke kleeder maker ij, plannen, waarvan de gemeenteraadsleden tittel noch jota wisten. Er lag over de gansche zaak een waas van ge heimzinnigheid. Wy kunnen een tip van den sluier oplichten. De gemeentelijke kleedermakerij is niet eene inrichting der toekomst, maar van het heden. Zy bestaat reedsmeer dan een jaar lang 1 Dat men dit ook niet reeds lang vermoed heeft sedert de politie-agenten met hunne nieuwe lange jassen kranenZeker, ook die zijn daar vervaardigd. Waar is de naaiwinkel te vinden Ergens in het labyrinth, dat »oude rectorswoning" heet, aan den Singel, in eene achterkamer, zit een stadseoupeur verstopt, die met de hulp van een »bijsnijder" de s haar zet in het blauwe laken voor brandweer en politie. Een jaar lang heeft de man daar reeds ge zeten, zonder dat het publiek daar iets van wist. De deur zyner werkplaats bleef gesloten, zelfs voor autoriteiten. Het »in elkander zetten" der door hem en zijnen helper gesneden lappen geschiedde en ge schiedt nog door een viertal thuiswerkeis", gelijk dit in het kleedermakers vak de gewoonte is. Voor dezen is een loon vastgesteld in overleg met den in het verborgen werkenden stadseoupeur. Het rege len van den arbeidstijd dier voor de gemeente ar beidende werklieden bleek ten stadhuize eene on mogelijkheid Wel verre van onaangenaam getroffen te zyn over de ontdekking dezer nieuwe gemeentelijke inrichting, denken B. en W. er aan, haar eenige uitbreiding te geven en ook de schutterskleeding voor de on ver mogenden in de rectorswoning te laten vervaardigen. Met het hier medegedeelde is teyens verklaard, hoe de nieuwe uniform der politie-agenten zoo plot seling te voorschijn kwam, zonder dat iemand ter wereld, uitgezonderd de stadseoupeur en de man die >de leiding in éen hand" vertegenwoordigde en ons thans verlaten heeft, vóór dien oogenblik vermoeht te zeggen, hoe die nieuwe uniform er wel uit zou zien. Zelfs de hoofdinspecteur va* dienst", die met het toezicht op de kleedij der manschap is belast, werd omtrent den snit der nieuwe kleeding niet gehoord en ook heden ten dage is nog aan geen der poliiie- grooten gevraagd, hoe de lange jassen bevallen en of deze ook belemmering opleveren bij het nazetten van deugnieten of het handelend optreden" tegen betoogers. De gemeentelijke kleedermakerij is en blijft in haar isolement. Een enkele maal gelukte het in den loop des jaars dezen en genen den stadseoupeur te overvallen. Maar ook zij kunnen er zich slechts op beroemen, het ge laat des grooten mans te hebben aanschouwder was geen wooid te halen uit den mond van dezen voor- beeldigen ambtenaar. Misschien zal bij de behandeling der gemeente- begrooting eenig licht verspreid worden over het fait accompli der Amsterdamsche gemeentelijke kleeder makerij De bierbrouwerij »de gekroonde Valk" te Amsterdam is op de internationale ten toonstelling te Bordeaux voor haar Stout bekroond met eene gouden medaille, zijnde de hoogste onder scheiding voor dit artikel. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Zondagavond werd door den heer G. W. A. de Veer, predikant bjj de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, in de Nieuwe kerk zijn vijf-en-twintig jarige ambtsbediening herdacht. De jubilaris sprak naar aanleiding van Hand. 26 22, terwjjl aan het eind der godsdienstoefening de talrijke aanwezigen hem staande het 3e vers van Gezang 91 toezongen. Wolfertsdijk. De heeren J. van de Kreeke Kz. en M. Houtekamer werden Maandag jl. met groote meerderheid van stemmen tot notabelen der Ned. Hervormde gemeente herkozen. Kapellc. Hedenmiddag had alhier de verkie zing plaats van 4 leden voor het kiescollege. Af tredende leden waren dhrn. Joh. Oele Hz., H. de Jonge, Arie de Groene en G. Baas. Uitgebracht werden 61 geldige stemmen. Herkozen werden dhrn. G. Baas met 55, A. de Groene met 49 en H. de Jonge met 49 st. Gekozen werd dhr. Joh. Ossewaarde met 48 st. Het aftredend lid dhr. J. Oele Hz. verkreeg 13 st. Naar de Maasbode verneemt, is van gezag hebbende zyde bepaald, dat in het bisdom Haarlem geen onderwijzers van openbare scholen aan het hoofd van katholioke scholen meer mogen geplaatst worden. Zaterdagavond werd te Helder in het Casino gebouw eene openbare vergadering gehouden vanwege den Bond van Ned. onderwijzers, waarin als spreker optrad de heer C. V. Gerritsen, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp »de Heldersche onder- wijzers-quaestie". Er waren ongeveer 500 belangstellenden in de zaal aanwezig, waaronder leden van den gemeenteraad en van de schoolcommissie, afgevaardigden van de afdeelingen Amsterdam I, Alkmaar en Schagerbrug van het Ned. Onderw.-genootschap, van de afd. Am sterdam, Leeuwarden en Wormerveer van den Bond van Ned. ond. en van het bestuur der soc.-dem. onderwijzersvereeniging. Op den voorgrond stellende dat ons land van ouds her bekend heeft gestaan alB de bakermat der vrij heid, en dat vooral sedert de grondwetsherziening van 1848 de vryheid van spreken en schrijven is gewaarborgd, critiseerde de heer Gerritsen sterk de handelwjjze van het Heldersche Dag. Bestuur, dat de socialistische onderwijzers Janzen en Reitsma met ontslag bedreigde, alleen omdat zij in eene be sloten vergadering eener volstrekt niet officieele feestcommissie weigerden mee te doen aan de viering van den Koninginnedag. Spr. maakte er B. en W. vooral ook een verwyt van dat zy besloten waren de betrokkenen aan den Raad tot ontslag voor te dragen, zonder hen eerst in de gelegenheid te hebben gesteld zich te verdedigen. En ook gispte hij de houdin g van den schoolopziener in het arrondissement Helder, die met B. en W. in deze zaak meeging en, ofschoon hy jurist en kantonrechter is en dus volkomen op de hoogte van wat recht en billijk kan worden geacht, geen enkele maal de met ontslag bedreigden persoonlijk hoorde. Aan het slot zyner rede zeide spr. voornemens te zyn geweest den wensch uit te spreken dat de Hel dersche gemeenteraad het ontslagvoorstel van B. ©n W. zou verwerpen en ons daardoor bewaren voor een besluit, dat een smet zou werpen op den goeden naam van het vrije Nederland; maar zulk een beroep op den Raad is overbodig geworden. M©t den terugkeer van den met verlof geweest zijnden burgemeester in de gemeente, iB er blykbaar tevens weer een beetje gezond verstand gekomen. Een paar uur vóór den aanvang der vergadering ontvingen de onderwijzers Janzen en Reitsma van B. en W. kennis, dat zij besloten waren het voor stel tot ontslag in te trekken, nu de betrokken onderwijzers de verklaring hebben afgelegd, dat zij zich in het vervolg zullen onthouden van het op straat propageeren voor de Bociaal-democratisehe beginselen. Van de gelegenheid tot debat werd door verschil lende personen gebruik gemaakt. Ten slotte stelde de afgevaardigde van Alkmaar de volgende motie, die met bijna algemeene stemmen werd aangenomen »De vergadering betreurt het dat B. en W. van Helder, na de zaak betreffende de onderwijzers Janzen en Reitsma zoover te hebben laten komen als is geschied, zich thans trachten te redden door de uit vlucht, in hunne missive van heden vermeld en niet ronduit hebben verklaard, ingezien te hebben dat zy bij eene voordracht tot ontslag om de aangegeven redenen, een daad van willekeur en onverdraagzaam heid zouden hebben gepleegd. Ook meent de ver gadering een woord van ernstig protest te moeten doen hooren tegen de houding van den arrondisse- ments-sehoolopziener in deze zaak." Er waren meer dan 100 betuigingen van instem ming met deze protest-vergadering ingekomen. (N. R. Ct.) Rechtszaken. De beurtschipper C. A. S., wonende te Goes, te gen wien door het O. M. bij de arrondissements rechtbank te Dordrecht 1 maand gevangenisstraf was geëischt, ter zake dat hij op 4 Aug. jl. op de rivier de Kil met zijn schip Avontuur opzettelijk en weder rechtelijk was gevaren tegen bet ijzeren schip Maria bevaren door C. P. Tak, is jl. Vrij dag door genoemde rechtbank vrijgesproken. Ter openbare terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg van Vrijdag den 8en November a. s. zal worden behandeld de zaak tegen A. J. S.f 18 jaar, wonende te Goes, kantoor klerk, ter zakedat hjj op 3 Mei jl. des namiddags omstreeks 12 i/a uur te Goes in den winkel van A. Neter een wissel, groot f 234,15 dien hij, beklaagde, als kantoorbediende van V. H. Co. te Goes destijds aldaar aan genoemden Neter ter befaling had aange boden en door Neter aan hem, beklaagde, toen ook betaald was, en welke wissel alzoo aan Neter, al thans niet aan hem, beklaagde, toebehoorende, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen, of althans, dat hjj op 3 Mai jl. te Goes voormelde som van f 234,15, welke gelden hij als kantoorbediende van genoemde firma van voornoemden Neter in voldoening van een op dezen of diens firma getrokken wissel even te voreD had ontvangen, en welke gelden aan voormelde firma V. H. Co. althans niet aan hem, beklaagde, toebehoorden, op zettelijk wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. In deze zaak zijn van wege het O. M. 23 getuigen gedagvaard. De heer W. C. v. d. W., onderwijzer te Vlissin- gen, die wegens het geven van lessen in tot het mid delbaar onderwijs behoorende vakken door den kan tonrechter te Middelburg is veroordeeld tot f 20 boete, subsidiair 4 dagen hechtenk, heeft van dat vonnis hooger beroep aangeteekend. Het gerechtshof te Leeuwarden hepft een vonnis der rechtbank aldaar vernietigd, waarbij een arbeider te Witmarsum was schuldig verklaard aan het als nalatig belastingschuldige weigeren van nachtleger aan ee* krijgsman, twee malen gepleegd, en veroor deeld tot twee boeten van f 5, subsidiair 2 dagen hechtenis voor elke boete, omdat hij de hondenbe lasting ad f 4 over 1894 niet betaald bad en toen deswege eindelijk een garnisaire bij hem werd inge legerd, hij dezen wel te eten en te drinken gaf, maar geen nachtleger, omdat hij slechts één bed had. Het Hof heeft het feit bewezen, maar niet strafbaar verklaard en beklaagde ontslagen van alle rechtsvervolging. Eenigen tijd geleden stond voor de Amster damsche rechtbank terecht een schutter, die weer spannig was geweest tegen den bode van den schuttersraad, die een vonnis van dien raad op hem kwam executeeren. De rechtbank volgde de leer van mr. Kappeyne, dat geen wet of wettige verordening den bode met die functie belast en ontsloeg den schutter van alle rechtsvervolging. 't Openbaar Ministerie ging in appèl en gisteren requireerde de advocaat-generaal bjj het gerechts hof vernietiging van het vonnis met beoordeeling van den schutter tot 3 weken en zulks op grond dat de bode wel bevoegd was, alles onder mede- deeling dat hij, adv.-gen., op last der regeering te dezer zake in elk geval een arrest van den Hoogen Raad zou uitlokken. Mr. Kappeyne, ook thans weder voor den schutter optredende, bepleitte bekrachtiging van het vonnis der rechtbank. Gemengde Berichten. De persoon, die door den Commissaris van Politie te Goes onlangs is gesignaleerd als schuldig aan oplichting, is te Bergen-op-Zoom wegens dief stal gearresteerd. Het is Leon Samuel van Gelderen, oud 19 jaar, slager te Leiden. Borsele. Maandag ontviDg onze Burgemeester van zjjn ambtgenoot te 's-Heerenhoek, agent van de Brandwaarborg Maatschappij te 's-Hertogenbosch, eene som van f 25, waarvan f 15 waren bestemd voor de spuitgasten wegens de buitengewone dien sten door hen bewezen by den brand op de hofstede van J. P. de Jonge alhier. De overige f 10 werden ter hand gesteld aan H. Korstanje, die tengevolge van bekomen brandwonden ongeveer drie weken thuis had moeten zitten. Wolfertsdijk. De villa »Nova" is thans aan gekocht door baron Creutz, eigenaar van het jacht- recht op de meeste gronden in deze gemeente Deze buitenplaats zal nu tot jachthuis worden ingericht. In enkele gezinntn heerscht hier iu erge mate dysenterie." In den Zimmermanpolder, (gemeeHte Rilland- Bath), is dezer dagen een z.g. Jaapjes-pee gerooid, die een gewicht had van niet minder dan 28 halve kilo's. Volgens Wieier nieuws zal te Amsterdam binnen enkele weken een bruiloft op rijwielen plaats hebben. De wielrenner Doornekamp treedt in het huwelijks bootje. Met zyn bruid zal hij zich, vergezeld door getuigen, vrienden en kennissen allen op rjjwielen gezeten per tandem naar het stadhuis begeven, om daarna naar Breukelen te rijden, waar een dejeuner wordt aangeboden. Een knaapje van elf jaar bevond zich te Borne op een korenmolen. In een onbewaakt oogenblik geraakte de knaap met den hals verward in het touw, waarmede de molen in beweging gebracht wordt. Toen de molenaar hem kwam zoeken vond hij den knaap dood in het touw hangen. De raad der gemeente Doesburg heeft 14 dezer bij de behandeling der begrooting gunstig beschikt op een adres der beide nachtwakers om hun salaris te verhoogen. Bij hun tegenwoordig traktement van f 20 per maand waren zij verplicht ook gedurende den dag hard te werken en daardoor leed de nacht rust schade. De raad was dit met hen eens en bepaalde het traktement, nadat de voorzitter gezegd had dat hij zeer tevreden was over den dienst, op f 21 per maand. Maandag had, volgens de Tel. een niet alle- daagsch geval plaats by eene aanbesteding te Nieu- weschoot. Een twaalftal aannemers zouden inschrijven. De heer G. A. Korf, te Heerenveen, die het werk uit besteedde, deelde mede, dat hij zelf ook zou in schrijven en dat aan hem het werk zou worden gegund, die het dichtst bij zijne raming was. Deze maatregel werd door hem genomen, omdat bij vreesde dat het werk te goedkoop zou worden en dienten gevolge de arbeiders geen goede daghuur zouden kunnen verdienen. Bij de opening van de briefjes bleek het, dat de heer Korf zelf de hoogste inschrijver was, zoodat de aannemer, die na hem het hoogst had inge schreven hot werk kreeg. Uit het feit, dat velen ver beneden den hoogsten hadden ingeschreven, valt op te maken, dat de be hoefte naar werk zeer groot is, en waarschijnlijk zouden de arbeiders, wanneer het werk aan den laagsten inschrijver was gegund, de dupe zijn ge worden van de concurrentie onder de aannemers. Zekere D., oud 18 jaar en woonachtig op het zoogenaamde »Oud Kerkhof", gelegen aan den straat weg tusschen Tolen en Poortvliet, beging Vrijdag avond de onvoorzichtigheid, om, gezeten op een zwaar beladen wagen met suikerbieten, op den Zuid- dijk den wagen te keeren met het gevolg, dat deze omsloeg en van den dijk tuimelde. I). kwam in een sloot terecht en kreeg de volle lading op het lichaam, zoodat de ongelukkige, totaal verpletterd, onmiddel lijk een ljjk was. De heer Royaards, die doofstom is en niette min, naar men weet, op zich heeft genomen om, zonder geld op zak, Europa op een rijwiel door te rijden, is Donderdag te Breslau aangekomen. Den volgenden dag zou hij naar Warschau en van daar naar Moskou en Konstantinopel vertrekken. In het buitenland trekt deze wielrydersreis zeer de aandacht. De bladen wijden verschillende artike len aan den heer Royaards, en de sportvrienden ont vangen hem overal zeer hartelijk. Onder meer werd door hem ook een bezoek aan Bismarck gebracht. Uit Domburg schrjjft men aan het Hbld dat eenige ingezetenen de som van f 100 uitgeloofd heb ben voor dengene, die eenige aanwijzing kan ver schaffen, welke tot de opsporing leidt van de daders der jongste brandstichtingen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat de vorige week bij de loting voor de nationale mi litie te Kampen een loteling uit de gemeente Vee- caten tot vrijstelling inbrachtdat hy weduw naar was en vader van één kind. Zondagmorgen te half 12 kreeg de gemeente Tolen een bezoek van de Antwerpsche Bicycle-Club (president de heer Em. de Beukelaer) met ongeveer 150 harer leden, daaronder óene dame, en van den Pédale anversoise, eveneens met een aanmerkelijk ledental. Aan den tocht was een wedstrijd verbonden. De veertien deelnemers moesten tweemaal den af stand Tolen—St. Maartensdijk afleggen, en tweemaal het eiland rond rijden, te zamen 100 KM. Winner werd H. Podevin, die den weg in 3 u. 15 m. af legde, hoewel hij eenmaal verkeerd gereden was. Een lengte achter hem kwam aan Luyten, daarna J. de Koek, Vandievort enz. Van het plan, om des middags in Tolen een wedstrijd in langzaam, hard en sierrijden te houden, tot welken wedstrijd o. a. De Vooruit, eene wielrijdersclub van Bergen-op- Zoom, uitgenoodigd was, moest bij gebrek aan tijd worden afgezien. Onder de Belgische rijders was ook de burgemeester van Antwerpen, de heer J. van Rijs wij ck. Na afloop van den wedstrijd werd er te Tolen gedineerd. Om 4.50 vertrok men per rijwiel naar Bergen-op-Zoom, waar een extra tram gereed stond om het gezelschap naar Antwerpen te vervoeren. De werkstaking onder de metaalbewerkers te Gent neemt toe in plaats van af. Alle ijzersmede- rijen en gieteryen zijn zonder personeel. De werklui van de kleine fabrieken staken om de patroons te beletten, voor de groote fabrieken, die hun deuren gesloten hebben, te werken. Het is nu al vyf weken geleden dat de werksta king bij Van den Kerchove begon, en nu zyn er 1300 stakers. Zondagochtend hebben deze weer ver gaderd. Een van de aanwezigen, een socialist, gaf de werklui van kleine fabrieken, die het werk van de groote weigeren en dus niets misdrijven tegen de werklui, den raad, weer aan 't werk te gaan. Tot een besluit kwam men niet, daar de vergade ring ontaardde en in een kibbelpartij tusschen so cialisten christelyk-democraten. Een deel van de gestolen juweelen van de Engelsche tooneelspeelster Langtry is teruggevonden, Een juwelier, die de juweelen vroeger gezien had, hoorde dat in Hatton Garden, het middelpunt van den handel in kostbare steenen, een paar buitenge woon schoone saffieren werden aangeboden, en ver moedde terstond, dat deze tot de gestolen collectie behoorden. Mrs. Langtry werd in de gelegenheid gesteld de steenen te zien, en herkende die onmid dellijk. Er zijn nog eenige diamanten opgespoord, vermoedelijk ook van den diefstal afkomstig, maar deze onderscheiden zich in niets van andere diaman ten en kunnen dus moeilijk herkend worden. Een belangrijke diefstal is gepleegd by een juwelier te Belgrado, die in een der drukste straten, vlak bij het koninklijk paleis, woont. De winkel is in den nacht van Woensdag op Donderdag geheel ledig geplunderd. De buit, dien de dieven hebben behaald, heeft een waarde van f 2,000,000 francs. Drie in Siebenbürgen woonachtige technici hebben in de schrjjvers- en journalistenvereeniging »Othon" te Budapest een klein apparaat vertoond, dat gevoeglijk de telephoon der toekomst genoemd mag worden. Dit apparaat, dat uiterlijk zich in niets van den totnutoe gebruikelijken telephoon onderscheidt, heeft het voordeel de opgevangen golvingen van het geluid op een grooten afstand te voeren en wel zoodanig, dat men geen gehoorschelp noodig heeft, om de in het apparaat gesproken woorden tot in den versten hoek eener groote zaal goed en duidelijk te verstaan. De in >Othon" genomen proeven gaven uitnemend resultaat. Het clublokaal bestaat uit vyf uitgestrekte zalen een der uitvinders stelde het apparaat in de eerste op en reciteerde een vers in de spreekbuis. In de laatste zaal, waarin tal van leden aanwezig waren, hoorde men het vers met buitengewone duidelijkheid. Daarop zong een operazanger een aria, die men in de laatste zaai zoo duidelijk hoorde, als zat men in den schouwburg voor het tooneel. Onder de aanwezige gasten werd slechts ééne be denking gemaakt, nl. of deze telephoon wel geschikt zou wezen om een discreet gesprek te voeren. Maar ook hierin is door de uitvinders voorzien. Wil men het afluisteren van het gesprek door anderen ver hinderen, dan neemt men eenvoudig de gehoorschelpen in de hand en het gesprek is alleen verstaanbaar voor hem, die de schelpen aan het oor houdt. De uitvinders hebben reeds patent voor hunne uitvinding genomen. (Opmerker.) Een Amerikaansch koopman werd dezen zomer te Kissingen in hechtenis genomen wegens beleedi- ging van den baddirecteur. Tegen een borgtocht van 80,000 mark werd hij in vryheid gesteld, en terwijl hij naar New-York terugkeerde, tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De zaak maakte veel opzien, vooral onder de badgasten van Kissingen, die algemeen verontwaar digd waren over het gedrag van genoemden Aineri-

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2