1895 N°. 123. Donderdag IT October. 82ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiton Goes, f 1,75. Afzonderlijke noramors 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortontilm voor dit blad aangenomen bjj de hoeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam es verder bij alle Boekverkoopera on Brievengaarders. B© prgs dor gewone adverlentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regal meer 10 ct- Bjï directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prrs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hobbonde dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, rist meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen cm en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. !sa®«*»$!3»3r v«va vó»? 3 wea ojn den öag wïi^vP. GOES 16 October, 1895. Ondanks de niet zöer gunstige beoordeelingrm, die h9t stuk waren voorafgegaan, had zich eergis teravond een vrij talrijk publiek naar »do Prins van Oranje" begeven om het geannonceerde tooneeispe! Kerstavond" door de tooueelvereeniging, ond°r di rectie van den heer L. H. Chrispijn, te zien opvoe ren. Waarschijnlijk was de gunstige indruk van de vorige opvoering, door dit gezelschap gegeven, daar toe de aanleiding, zoowel alg de omstandigheid, dat men kennis kon maken met een geheel nieuw stak. Het mag toch zeker wel tot de zeldzaamheden ge rekend wordeD, dat een nieuw tooneelstuk zoo spoe dig na de eerste opvoering in ons land voor het voetlicht wo dt gebracht in onze stad. Den 4 Oc tober 11. toch werd dit stuk voor de eerste maal opgevoerd in Amsterdam. Kerstavond" (Christnacht) is een door L. van Westerhoven uit hst Dnitsch vertaald tooneelspel in drie bedrijven en geschreven door C.arl Maria, een pseudoniem, waaronder de zoon van een pro fessor uit Godesberg bij Bonn als tooneelschrijver is opgetreden. Het is bij eene beoordeeling van het stuk noodig dit in h*-t oog te houden, omdat de strekking ervande tegenstelling tusschen eene streng godsdienstige levensopvatting en de meer moderne levensbeschouwing, die vooral haar ideaal vindt in de kunst, meer in overeenstemming is met het ka rakter van het Duitsche volk dan van het onze het Nederlandsche publiek, dat de schouwburgen bezoekt, vindt in die tegenstelling niets nieuws en voor het meorendoel weinig aantrekkelijks. Daarom betwijfelen we dan ook of er Maandag avond velen geweest zijn, die Kerstavond" met groote sympathie hebben gevolgd, en het niet geest driftig applaus gold stellig meer het spel der actrices en acteurs dan wel den inhoud van het stuk zelf, die in het kort hierop neerkomt Een zeer rechtzinnig en van nature driftig predi kant, ds. Marvegee, heeft een zoon Arnold, die even eens tot het ambt zijns vaders wordt opgeleid, en een pupil, Elly Wrddin, die, naar den onverzettelijken wil van dominé, z ch aan het onderwijs moet wijden, ofschoon zij beel wat meer neiging gevoelt voor het tooneel. Ook de zoon studeerde, buiten weten zijns vaders, in een heel andere richting dan die, hem aangewezen door zijn vader, den streng rechtzinnigen predikant, die niet begrijpen kan of wil, dat kinderen, die de wereld ingaan, dikwijls andere ideeën krijgen dan hun thuis zjjn ingeprent. Toch onderwerpt Arnold zich aan het examen als predikant, doch hij wordt afgewezen. In plaats van naar waarheid zijn vader dezen ongunstigen uitslag to melden, zendt hij hem telegrafisch bericht, dat hij geslaagd is. (Als reden voor dit onware bericht gaf de zoon op, dat hij zijn vader, die ziek was geweest, niet opnieuw in levens gevaar wilde brengen). Het heugelijk feit zou bij den Kerstboom in den huislijken kring van ds. Marvegge worden gevierd. Zoo geschiedde, doch nauwelijks heeft de vader in passende en treffende woorden zijn zoon als aanstaand predikant toegesproken, hem den Bijbel aanbevolen als het boek der boeken en was een plechtig Kerstlied aangeheven, of het wordt bekend, dat de zoon den vader heeft misleid. Dit geeft aan leiding tot allerheftigste tooneelen, zoo heftig als men ze bij onontwikkelden en onbeschaafden haai;t te vergeefs zou zoekenj: de ruwste woorden slinge ren vader en zoon elkander naar het hoofd, de vader dreigt met een stok den zoon te tuchtigen, waarop deze zich niet ontziet zjjn vader te verzekeren, dat hij ook nog vuisten aan zijn lijf heeft. Deze ruwe scènes bijna een formeele vechtpartjj gelijk eindigen eerst als de zoon en de pupil het huis verlaten en de dominé van overspanning ineenzygt, met een >Onze Vader" op de lippen, dat wel wat zonderling klonk na den heftigen familietwist, waaraan hij Z9lf zulk een werkzaam aandeel had genomen. Dat vooral dit slottafereel zoo bijna weerzinwek kend heftig was, mag, dnnkt ons, niet uitsluitend aan deu schrijver geweten wordenvoor zoover wij het gesprokene konden volgen, kon dat alles even goed kalmer en waardiger worden gezegd en ge- Bpeeld, en het bevreemdt ons, dat de leden van het gezelschap »Chrispijn" aan die waardiger opvatting niet de voorkeur geven. Daardoor zou zeker de totaal indruk oneindig gunstiger worden, al blijft aan het stuk altijd de groote fout kleven, dat voor geen der beide levensopvattingen, die erin worden afgebeeld, eenig afdoend argument wordt aangevoerd, waaruit voor haar een recht van bestaan mag worden afgeleid. Toch moet erkend worden, dat de jeugdige schrijver van het stuk wel de kunst verstaat om schoon© tafe reeltjes te schilderen, waarvan er dan ook in de eerste twee bedrjjven meerdere voorkomen. «Tammer alleen, dat eene piano dienst moest doen, waar zeker een orgel was bedoeld. In het huisgezin van een streng orthodox predikant zal, vooral bij de begeleiding van den Kerstzang, geen piano worden gebruikt. Typisch Dnitsch was overigens de tegenwoordigheid van don koster, die in de kerk tevens als ♦cantor" optreedt, en daarom ook aan den Kerstzang en het Kerstfeest deelnam. Het spel was overigens, zooals van de ♦Amstnr- damsche tooneelvereeniging" verwacht mocht worden, weer zeer schoon. Alles pakt zoo volkomen in elkaar, en de rollen zijn zoo geheel het eigendom der acteurs en actrices, dat een zeldzaam samenspel wordt ge leverd, en alles zonder eenige leemte wordt afgespeeld. Na de pauze werd gegeven ♦Onfeilbaar", comedie in éen bedrijf van Quatrelles, vertaald door L. H. Chrispijn. De heer en mevr. Ternooy Apól, die dit stukje als ♦dokter" en als ♦ingebeelde zieke" speel den, ontlokten aan de toeschouwers menigen harfce- lijken lach en werden daarvoor raet een luid applaus beloond. Dat een dokter zich zoo laat beetnemen, en zoo de dupe wordt van eene vrouw, wier ♦kwaal" bij overigens uitstekend toont te kennen, lijkt ods niet zeer waarschijnlijk. Het stukje kan, niettegen staande de uitstekende vertaling, in het Hollandsch nooit dien indruk teweeg brengen, die het in de oorspronkelijke taal vermoedelijk op den toeschouwer zal maken. Met verlaDgen zien wij intusschen de volgende abonnements-voorstelling te gemoet. We hopen, dat de heer Chrispijn ons alsdan zal vergasten op een stuk, dat meer pakt, dan ♦Kerstavond", en willen de acteurs en acl rices dan tevens wat harder en duidelijker spreken, dan zal niet zoo menig woord voor het publiek verloren gaan. Gisteravond werd in da zaal boven de koop mansbeurs de gewone driemaandelijkeche vergade ring gehouden der werklieden-vereeniging »Eigen hulp" alhier. Uit het verslag over het derde kwartaal van dit jaar, op die vergadering uitge bracht, bleek o. a. dat gedurende dat tijdsverloop was ontvangen f 251,73, terwijl de uitgaven slechts f 70 bedroegen, waaronder f 60 aan uitkeering we gens ziekt*, verstrekt aan negen personen. Door dezen gunstigen toestand was bet kas-saldo op 80 Saptember gestegen tot f 1391,55% De reserve kas vertegenwoordigd© op genoemden datum e9ne som van f 253,50 Ook hieruit was nog aan een lid wegens voortdurende ongesteldheid uitgekeerd een bedrag van f 24. Door toetreding van eenige nieuwe leden wa9 dit aantal thans gaklommem tot 184, terwijl tevens met erkentelijkheid werd medegedeeld, dat de vereeni- ging twee buitengewone leden en twee begunstig«rs rijker was geworden. Ten slotte werd met algemeene stemmen op één na het loon van den bode, op diens verzoek, met eenige guldens verhoogd. Boraele. In de Maandag gehouden raadsverga dering werd de begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1896 vastgesteld op f 9565,05. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden trek king der origineole loten van de ten toonstelling (nominaal groot f 5) violen de hoofdprijzen als volgt f 100.000 No. 40335 25.000 149840 10.000 173681 10.000 159114 5.000 161852. Alle overige nummers worden afgelost met f 5. Omtrent deze uitloting schrijft een inzender in de Tel. o. a. het volgends Het was eene uitloting, zooals de meesten der aanwezigen ze zich niet hadden voorgesteld. Er waren nl. 3 bussen een roode, een witte en een blauwe. In de roode bus (de bus van de eenheden en tientallen) waren de nummers 00, 01, enz. tot en met 99; in de witt9 bus (de bus van de honderd en duizendtallen) waren de nummers 00, 01, enz. tot en met 99 in de blauwo bus (de bus van de tienduizend en honderdduizendtallen) waren de num mers 00, 01, enz. tot en met 19. Laat ik nu 2 voorbeelden geven. Iemand heeft bijv. 1325. Dan moet dus uit de roode bus 25 ge trokken worden, uit de witte 13 en nit de blauwe bus 00. Even moet ik opmerken, dat de loten als volgt verkocht zijn, te beginnen met no. 1 en zoo vervolgensmaar dat het aantal verkochte certifi caten slechts eenige tienduizenden was en de ove rige ingehouden zijn. Ik behoef zeker nu niet te zeggen, dat de hoogste nummers de meeste kans hadden, want men heeft maar Va> kans om de 00 nit d9 blauwe bus te trekken, terwijl 9r 19 maal meer kans is cijfers te trekken. Een ander voor beeld van een nummer van 2 cijfers, bijv. 35; dan moet er dus zoowel ait de witte als uit de blauwe bus 00 en 00 getrokken worden. Om die 00 te trekken uit de blauwe bus heeft men weer 7*» kans, maar om die 00 te trekken uit de witte bus heeft men Vioo kans; men heeft dus 2000 X kans, wanneer men een nummer van 5 of 6 cijfers heejt Het was dan ook ongetwijfeld beter geweest, 200,000 nummers in éen bus te doen. Het bewijs is dan ook gegeven, dat de hoogste nummers de beste kans haddenmen raadplege don uitslag Gaat het ook zoo met voorwerpen loterij Zooals reeds uit deze laatste vraag blijkt, geldt deze uitloting niet de loterij om voorwerpen, waar voor de lot-n A 50 ets. zijn verkocht, en waarbij als eerste prijs oen gouden zuil wordt verloot. Die uitloting heeft, zooals we reeds mededeelden, 13 Januari a. s. plaats. De veehouder D. van Zijtveld te Loosdrecht, heeft tijdens de jongste mond- en klauwzeer epidemie met uitstekenden uitslag het volgende middel toegepast. Hij hield de bekken zijner runderen inwendig zuiver met een verdunde oplossing van creolin. Het resultaat was zoo verrassend, dat dieren die vóór de toepassing van het middel volstrekt niet in staat waren voedsel te gebruiken, aanstonds na de zuivering smakelijk stonden te eten, terwijl gp- heel herstel spoedig volgde. Van de hand vanjhr. mr. A. F. de Savor- nin Lobman is verschenen een brochure, ge titeldDe aanval op Seinpost en mijn antwoord". De antirev. Nederlander geeft daarvau de volgende aankondiging In deze brochure wordt allereerst het stuk mede gedeeld, dat in de ftlgemeene vergadering der ver- eeniging van H. op G. G. op 27 Juni jl. is voor gelezen. Alvorens dat stuk te beantwoorden, heeft de schrijver drieërlei grief uiteengezet. In de eörste plaatsdat de klagers, door geheel buiten hunne bevoegdheid te gaan, geweld gepleegd hebben tegen geheel de constitutie d«r stichting. Zij laten de vergadering datgene doen wat des cu- ratoriums is, en hebben daardoor een einde gemaakt aan de vrijheid van onderwijs aan de V. U. In de tweede plaats: dat de aanklacht datgene waarom het te doen is verzwijgt, en daarvoor iets anders in de plaats stelt, waardoor zij het kenmerk van waarheid en oprechtheid verliest. Uitvoerig wordt uit de feiten aangetoond, dat het verschil van inzicht op politiek terrein tusschen de heeten Lobman en Kuyper de wezenlijke reden is, waarom men des Hoogleeraars onderwijs, als ongereformeerd, ia verdenking gebracht henffc. Ia de derde p'aatsdat in de aanklacht de gere formeerde beginselen, waarvan art. 2 der statuten gewaagt, voortdurend met ♦Calvinistisch Staatsrecht" vereenzelvigd worden, en dafe afwijking van wat m9n" Calvinistisch Staatsrecht gelieft te noemen derhalve geacht wordt met afwijking van gemald artikel 2 gelijk te 6taan. Nadrukkelijk komt de schrij ver er tegen op, dat men, behalve de Heilige Schrift, opgevat ia dpn zin der gereformeerde belijdenis schriften, nog hts anders wil invoeren, waaraan de hoogleeraar bjj het geven van zijn onderwijs gebon den zou zijn. Hij toont aan dat in vroeger dagen dr. Kuyper zelf eveneens daartegen ia verzet kwam. Aan de behandeling van deze drie grieven is het grootste deel d«r brochure gewijd. Het slot is eene weerlegging van de grieven, op Seinpost tegen des hoogleeraars onderwijs ingebracht. Aan de brochure zijn tal van bijlagen, hoofdza kelijk overdrukken van ons blad, toegevoegd, ten einde den lezer, desvorkiezend9, het vergelijken van de aanklacht met de feiten gemakkelijk te maken. Aan het geheel gaat een kort ♦Voorwoord" vooraf, waarin zeer kort wordt meegedeeld waarom reeds nu de publicatie van hat aan de commissie van en quête geadresseerde stuk is geschied en voorts dat dt hoogleeraar zich verplicht acht de V. U. te verlaten. In de brochure zelve lezen wij, dat met het aan vragen van ontslag alleen gewacht wordt, ten einde de commissie van enquête alsnog in de gelegenheid te stellen aan hare opdracht te voldoen. Da Gemeentestem besproekt in zijn j ongste nommar hot gebeurde in de zitting van den gemeenteraad te Zierikseo, waarbij de burgemeester weigerde aau eenige l9dea inlich tingen te geven op de vraag of het politietoezicht iu die gemeente werkelijk zoo luttel was, on zoo ja, of het dan niet noodig en weaschelijk was daarin verandering te brengen. Volgens de meening van het blad had de bur gemeester bij zijn antwoord art. 183 gem -wet op het oog, en het geeft gaarne toe dat van eene in terpellatie, als bij dat art. badoeld, hier geen sprake mocht zjjo, omdat de politie niet tot het d ageljjksch bestuur der gemeente bahoorfc en bovendien niet de burgemeester alleen, maar het college van B. en W. g -ï iterpelleerd kan word ia Toe x gelooft De Gemeente- Stem dat de burgemeester hier te ver ging en de vraagof naar zijn oordeel dp bestaande organisatie der politie voldoende was dan wel wijziging be hoefde, niet onbeantwoord had behooren te laten, daar het toch de raad is, die de gemeente-politie heeft te regelen, (art. 190 al. 2 gem.-wet) en de kosten uif de gemeentekas betaald worden. Dat college behoort dus niet, met een beroep op art. 183, ten aanzien van de politie geheel in het duister te worden gelaten. Onder het opschrift ♦Kritieke Dagen" lezen wij in de Haagsche Courant het volgende Eenigen tijd geleden werd door een politieken Falb in 't N. v. d. Z)., als w© ons niet vergissen, een kabinetsstorm voorspeld met den heer Seret als centrum van depressie. Het doel zoo werd toen gezegd zou zijn, den minister van Oorlog om te werpen, en met dezen het gansche kabinet, waardoor men dan de Kieswet weer van de baan zou hebben. Die Btorm verliep echter weermisschien omdat men er van alle kanten tegen opkwam. Nu schijnt er echter weer een andere depressie te naderen, uit denzelfden (conservatieven) hoek, maar met eene eenigszins andere richting. De overtuiging, dat er in de residentie wser een politiek spel wordt opgezet, wint gaandeweg veld," zegt de Standaard. Voor Tak een man als Van Houten in de plaats en dat na zulk een campagne 1 het stuitte Roomscbe en Protestantsche conservatieven van meet af tegen de borst. En nu dez9 zoo weinig gewilde man bovendien nog de stoutigheid heeft, om zich, ten koste van de Roomscbe bondgenooten, bij zijne vroegere vrienden te willen rehabiliteeren, door extra douceurs aan de openbare school in den zak te stoppen, nu loopt het water nog wel niet over, maar staat het toch op het kantje. Gaat dat spelletje nu door, en valt Van Houten, dan kan men een deftiger man in zijne plaats nemen. Die deftiger figuur moet dan het kiesrecht-ont werp weer onderzoeken, en wijzigen, en voor de nieuwe positie pasklaar maken. Daar gaat licht W8er drie kwart jaar mee heen. En daa hebben de conservatieve heereu hun spelletje gewonnenwant dan wordt de kans met terdaad groot, dat men nog over de eerstvolgende periodieke aftreding, zonder nieuwe Kieswet, heen- schuift." Volgens den Haagschen correspondent van de N. Gr. Ct. bestaat er veel kans, dat de Kam9r nu Vrijdag a. s. nog tot b9gin November op recès gaat. Want", zegt hij, ♦het antwoord van den Minister vaa financiën, ter zake van de herziening der per- soneele belasting, heeft het resultaat niet opgeleverd, dat men er van verwachtte; men dacht dat, enkele dagen na het openbaar worden van deze Memorie, de commissie van rapporteurs haar eindverslag zou indienen en dat het ontwerp dan aan de orde zou worden gesteld. Doch het schjjnt wel dat de commissie nader overleg met den heer Sprenger van Eyk en wellicht zelfs een nader sectie-onderzoek noodig oordeelt, zoodat in ieder geval het openbaar debat niet reeds in de volgende week kan worden aangevangen. En vermits er niets belangrijks of Bpoedaischends is, waarmeö de Kamer zich zou kun nen bezighouden, ligt 't voor de hand dat de heeren dan maar eene wijle naar huis gaan, om zich voor de Indische en Staatsbegrootingscampagne voor te bereiden. Ia elk geval blijft de mogelijkheid nog open dat tusschen de koloniale en Staatsbegrooting of zelfs voor het Indisch budget, als de Kamer vroeg in November terugkeert en inmiddels hst personeel voldoende is voorbereid, dit ontwerp toch nog vóór Januari wordt tot stand gebracht. De kansen ver minderen evenwel zeer en om het verband met het kiesrecht is dat niet zonder groote politieke bota9- kenis. Mjj dunkt dat zij, die de kiasrscht-hervorming in 1896 willen t.ot stand brengon, wèl mogen ba- deuken, dat ze door het vertragen der herziening van het personeel een spaak in het wiel steken." N aar aanleiding van de grief, die in de ka tholieke en ook ia enkele antirevolutionaire bladen den minister van binnenl. zaken er van gemaakt wordt, dat hjj in dez9n tijd mot een zoo hooge begrooting bij da Kamer durft, te komen, merkt de Haagsche corr. van da Zutph. Ct. op, d at zulk een algemeen verwijt al beel wamig betaekont. Zelf a een bagrooting met een lajer eindcijfer is veel te hoog als er voor onnutte of verkaerde zakrn gelden worden aangevraagd, en een begrooting met een hoog eindcijfer is volkomen gemotiveerd, ah weaschelijke en noodige uitgaven worden voorge dragen. Hat zal dus bij slot van rekening alleen da vraag zjjn, of de minister da door hem voorgestel ie posten afdoende kin verdedig an, want kan door ham do w mschalijkheid oa de urgentie worden aia-

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1