koppeling kan afsluiten bijaldien de uier uitgemolken blgkt. J Bjj eene proefneming werden 10 koeien tegelijk gemolken in 12 i/b minuut, te rekenen van het aan- brengen van de eerste caoutchouc geleiding af, en voor de geheele bewerking was slechts één man noodig. (Af. Ct.) De Staatscourant vermeldt de statuten eener naamlooze vennootschap, die met een kapitaal van f 20,000 te Haaksbergen (Overjjsel) een weverij wil oprichten, waarbij op den voorgrond wordt gesteld »de zedelijke en stoffelijke verhef fing van de werklieden." Dit doel tracht de onderneming te bereiken door 1. aan alle arbeiders in de onderneming een week loon te verzekeren, hetwelk naar locale en tijdsom standigheden beschouwd mag worden aan de be scheiden behoeften van een werkmansgezin te kun nen voldoen; 2. aan de vaste werklieden een deel der eventueele winBten, nadat het kapitaal een rente en risicopremie genoten heeft, uit te keeren. Van de zuivere winst wordt voor elke andere verdeeling aan de aandeelhouders uitgekeerd 4i/g pCt. Van het alsdan overblij vend gedeelde der winst wordt genomen 5 pCt. voor den directeur 10 pCt. voor het reservefonds, hetwelk, zelfstandig door di recteur en commissarissen te administreeren, mede ten doel heeft aan te vullen wat aan de voldoening van de 41/2 pCt. voor de aandeelhouders in eeuig jaar te kort mocht komen. Zoolang dit fonds minstens f 5000 bedraagt, wordt het niet aangevuld en worden deze 10 pCt., alsmede alle andere baten, gevoegd bij de hieronder vermelde 10 pCt.10 pCt. ter beschikking van de algemeene vergadering, tot doeleinden ten nutte van de arbei dersbelangen in het algemeeD, of van een of meer vaste werklieden in het bijzonder, of tot belooning van groote diensten aan de vennootschap bewezen door personen, die niet tot haar behooren25 pCt. aan de aandeelhouders50 pCt. aan de vaste werk lieden, die gedurende den geheelen loop van het dienstjaar bij de Maatschappij werkzaam zijn geweest. Dit winstaandeel wordt verdeeld in verhouding tot de loonen, door ieder genoten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Hervormde gemeente te St. Laurens de heer P. Snoep, pred. te Aagtekerke. Ds. P. J. Los, predikant te Bruchem en Kerk wijk, heeft voor het beroep naar Wemeldinge bedankt. Hapelle. Door notabelen der Herv. Kerk al hier zijn in hunne jl. Vrijdagavond gehouden ver gadering herbenoemd tot kerkvoogd dhr. Joh. de Jonge, en benoemd tot kerkvoogd in plaats van wijlen dhr. A. G. Merens dhr. G. Baas. Het oudere ijzersgezelschap Heinkenszand be sloot Zaterdag jl., nu de driemaandeljjksche verga deringen der Zuid-Bevelandsche onderwijzersvereni ging zijn vervallen, weder op den ouden voet te VHeer Arendskerke to vergaderen. Het bestuur en de afgevaardigde met plaatsvervanger naar het hoofd bestuur werden op nieuw benoemd. Hrabbendijke. Het onderwjjzersgezelscbap Krabbendijke en de gelijknamige afdeeling van het N. O. G. hielden Zaterdag jl. hunne vergadering te Krabbendjjke. Was de opkomst der leden vrjj vol doende, een twaalftal was tegenwoordig, de inleider van het te behandelen vraagpunt liet, helaas 1 op zich wachten; waarom besloten werd de huishoude lijke zaken van het genootschap af te doen. Bij de verkiezing van leden van het hoofdbestuur werden voor de eerste vacature 4 stemmen op den protest- candidaat P. de Geus en 3 op den heer J. Stampe- rius, en voor de tw*pde vacature 6 op den heer Boerma uitgebracht. Naar aanleiding van een der ingekomen stukken werd de bekende zaak Reitsma en Janzen te Helder breedvoerig besproken en met 6 tegen 1 stem besloten aan de protest-meeting, die te dier zake te Den Helder gehouden werd, een tele gram ter betuiging van sympathie te zenden. Aan den heer H. J B.istmeij^r, hoofd eener openbare lagere school te Zieriksee, is een pensioen verleend ten bedrage van f 977. Men meldt uit Den Helder aan de Tel. De onderwijzers Janzen en Reitsma hebben nnn B. en W. de schriftelijke verklaring afgelegd, dat zij voortaan in 't openbaar, zoolang zij onderwijzers zija te Helder, niet meer zullen propageeren voor de sociaal-democratische beginselen. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. üun voornemen, om ge melde onderwijzers tot ontslag voor te dragen, in getrokken. Gemengde Berichten. Heinkenszand. Da dienstmeid van een land bouwer alhier had enkele dagen geleden het ongeluk, toen het 's morgens nog donker was, bij het water putten uit een welput voorover daarin te vallen. Gelukkig is zij op hare beenen terecht gekomen en bevond zij zich staande op den bodem van den put tot bijna aan haar hals in het water, waaruit zij op haar angstgeroep spoedig gered werd. Vrijdagochtend is te Katendrecht bij Rotter dam een in aanbouw zijnde pand ingestort, waar 29 werklieden werkzaam waren. Zjj, dia zich op de tweede verdieping bevonden, wisten zich nog in tjjds te redden, doch die beneden waren, werden onder het puin bedolven. Ken tiental is in meerdere of mindere mate gekwetst. Een paar moesten met ernstige hoofdwonden of gebroken been per brancard naar het ziekenhuis worden vervoerd. Anderen werden per rijtuig naar huis gebracht. Ook e9n der aangrenzende panden levert gevaar op, zoodat de noodige maatregelen genomen zijn om verdere onheilen te voorkomen. Da burgemeester van Rotterdam nam Vrijdag negenmaal aan de loting voor de nationale militie deel, voor negen jongens, die niet tegenwoordig waren. Voor allen haalde de burgemeester een vrij uomiiur uit de bus. Zaterdagmorgen is te VGravenhago een huis ingestort, gelegen in de Tulpstraat, dienende voor koetshuis en bovenwoning. Vier kinderen en de moeder zijn onder het puin bedolven, laatstgenoemde is dood van ODder de puin- hoopen te voorschijn gehaald. De kinderen zijn j een weinig gekwetst. Het vangen van door de wet beschermde vo- gels vooral spreeuwen is thans weer in vollen gang, en in weerwil van het waakzame oog der I politie, worden tal van die vogels gevangen, en op do meest listige wijze verzonden, of wordt althans getracht zulks te doen. Vrjjdagmorgen zagen evenwel twee te Harderwijk gestationneerde rijksveldwachters aan het station ÉrmeloVeldwijk van do Centraalspoor, even vóór het vertrek van den trein, dat een, schijnbaar met groenten beladen kar, daar stil hield en eenige kis ten niet langs den gebiuikelijken weg het station werden binnengesmokkeld. Daar dit achterdocht op wekte, stelden zij een onderzoek in en bevonden, dat die kisten niets anders dan spreeuwen bevatten. Een en ander werd in beslag genomen en tegen de vervoerders van die vogels proces-verbaal opgemaakt. Op den straatweg van Zwolle naar Deventer werd Dinsdagavond, bij Windesheim, een manden maker uit Wijhe, door een man, mot wien hij voortwandeldo, om zijn horlogesleuteltje gevraagd. Toen hij dit uit zijn portemonnaie wilde halen, werd hem die eensklaps ontrukt. De dief vluchtte, doch de bestolene haalde hem in, en een hevige worsteling volgde. Eerstgenoemde wierp den mandenmaker iets in do oogen, misschien zandhij kon nu niets meer zien en stond aan n weg luid om hulp te roepen. Toen deze verscheen, was de dief met de portemonnaie, welke f275 aan bankpapier bevatte, verdwenen. Onder Hoeven (N.-B.), nabij wachtpost 18, ter plaatse »de Zeggen," heeft men bij het graven in de heide, diep in het zand een schip gevonden. Het schip is nog vrjj gaaf en was voorzien van anker en kettingen. Men verdiept zich in gissingen, hoe het vaartuig daar terecht is gekomen. Sommigen vei moeden bij den St. Elisabethsvloedanderen beweren, dat al daar vroeger een vaart heeft geloopen, genaamd »Passiona- of Passie vaart." De burgemeester van Hoeven heeft last gegeven, niets van de vondst te verwijderen. De onderzoekingen op het wrak der Lutine hebben tot de zekerheid geleid, dat de mogelijke waarde niet in het door zandzakken afgebakende gedeelte liggen, maar daar buiten heeft men een ander deel van het wrak gevonden, dat in de laatste jaren niet doorzocht schijnt en kogels, kanonnen, etc. er uit opgehaald. De overeenkomst met de Engelsche ondernemers is dan ook met een paar jaar verlengd. Jammer, dat het onstuimige weder juist nu de werkzaamheden belet. Iemand te Amsterdam, die heel smakeljjk een krenten broodje zat te verorberen, kwam tot de onaan gename ontdekking, dat zich in dit baksel een kope ren kogelbuis bevond. Nog onaangenamer werd hij gestemd, toen zich des avonds bij hem verschijn selen van vergiftiging voordeden. Gelukkig herstelde hjj spoedig, maar den bakker, die hem deze poets gebakken had, zei hij natuurlijk de klandizie op. Sedert een achttal dagen wordt, nu de Rjjn een zeldzaam laag peil heeft bereikt en vele kribben grootendeel» droog liggen, door 8 Rijks- en gemeente veldwachters uit Arnhem, Doorwerth en Driel, tegen over het Drielsche veer, onder de gemeente Door werth gedregd naar het lijk van Sarah Anna Juett, een van de vermiste vrouwen van den bekenden Hendrik de Jong. Tot heden heeft het dreggen niet het gewenschte gevolg gehad. Er circuleert bij belanghebbenden te Gorinchem een adres ter teekeuing, om de loting voor de natio nale militie van 11. Woensdag nietig te doen ver klaren, op grond, dat een loteling tot de loting werd toegelaten op het tijdstip, dat het zjjn beurt niet was, terwijl zjjn naam niet werd gevraagd, en men eerst later tot de ontdekking daarvan kwam. Ook moet een getrokken nummer weder iu de bus zjjn geworpen. Een praktisch middel om het gebruik van alcoholische dranken tegen te gaan, wordt aange wend door de >Knapen-afiieeling" der Nationaal- Christen Geheel-onthouders Vereenigiog te Rotter dam. Zij laat namelijk sedert een paar dagen door de straten der stad een zoogenaamden koffie-wagen" rjjden, met het doel, om vooral den werkman inde gelegenheid te stellen voor weinig geld een kop goede koffie te gebruiken. Door de knapen is het geld bijeengebracht om den wagen aan te schaffen. De prjjs van een kop koffie zonder suiker is 2 ets., met suiker 3 ets., een kop chocolade 5 ets. Men verzekert, dat de Italiaansche minister van oorlog voornemens is een wetsontwerp bij het Parlement in te dienen, waarbjj machtiging verleend wordt om van alle jongelieden, die om de een of andere reden vrijstelling van militairen dienst hebben, eene belasting te heffen. De minister rekent zoo doende eenige millioenen lira's te beuren, welke hjj wil storten in een fonds ten bate van de gezinnen van soldaten. In de Vereenigde Staten is van 1887 tot 1892 jaarljjks één persoon van de 2 i/a millioen reizigers met een spoortrein door een spoorwegramp gedood, in Frankry'k één van de 19 millioen, in Engeland één van de 28 millioen, in Italië één van de 5 mil lioen, in Duitscbland één van de 10 millioen, in Rusland één van de 1 millioen reizigers. Een houtvlot, dat vergaan ii] op de rivier de Oka (Rusland), heeft twee honderd fabrieksarbeiders en arbeidsters naar de diepte gesleept. Tot nog toe zjjn 32 ljjken gevonden. Verkoop bij opbod van een kerkhof. Wanneer er niet ter elfder ure nog tegenbevel komt, zal men te Kalamazoo, Michigan, een veiling kunnen bjjwonen, die waarschijnlijk eenig in haar soort is. Het kerkhof ran Mountain Home, een van de schoonste en best onderhouden© van die streek, zal namelijk aan den meestbiedende verkocht worden, omdat do maatschappjj, waaraan het behoort, geweigerd heeft grondbelasting te betalen, dewijl zij meent, dat kerk hoven niet belastbaar zijn. De fiscus is echter vau een andere meening en heeft op den doodenakker pandbeslag laten leggen met het doel hem onder den hamer te brengen, opdat uit de opbrengst de verschuldigde belasting kunne worden aangezuiverd. Te Berlijn is onder het dansen een jong meisje op haar eigen bruiloftsfeest gestorven. Zij had zich zeer sterk ingeregen en misschien van het bruilofts maal wat rjjkelijk genotenbij het dansen viel zij dood neer, toen zij eenige malen de zaal had rond- gewalst. Eenigen tijd geleden meldden wjj, dat een6 dame, naar gissing 60 jaar oud, zich aan het hospi taal te Brighton had aangemeld om voeding en huis vesting, die, toen men haar ondervroeg, verklaarde haar naam noch haar woonplaats te kennneu en eveumiu te weten hoe zij daar kwam. Thans wordt nader bericht, dat zij nog heeft verteld, dat er, waar en wanneer wist zij niet, op een openbare wandelplaats een man naast haar op een bank was gaan zitten, die haar strak had aan gekeken. Vervolgens had zij, hevig gekweld door den honger, aan de zee te Brighton gezeten. Het signalement der zonderlinge dame werd overal heen gezonden en t9n slotte is zij herkend als zekere mrs. Tail, die den 22 September uit het buis van haar echtgenoot, plaatseljjk ingenieur in de Victoria- straat te LondeD, werd vermist. Mr. Tait heeft thans zjjn vrouw van Brighton afgehaald. De dame weet niet wat er tusscben den 22sten September en den 5en October met haar is voorgevallen en niet dan na veel moeite herkende zij haar echtgenoot. Men vermoedt, dat zij het slachtoffer is van een boosaardige proef met hypnotische suggestie, die maar al te wel geslaagd is. Over de ramp te Bocholt, waarvan wjj in ons vorig nommer melding maakten, wordt uit Winters wijk aan de Zutf. Ct. geschreven Het terrein der ingestorte fabriek spinnerij van de heeren Frans Beekman Co. te Bocholt biedt een treurig beeld der verwoesting. Van het vier verdiepingen hooge gebouw, dat ten naaste bij tot aan de bekapping gereed was, is het middenge deelte Woensdagnamiddag met donderend geraas plotseling ingestort, waarbjj zware ijzeren pilaren als glas zjjn afgebroken en de zwaarste jjzeren balken als twijgen werden gebogen. De voormuur schijnt den sterken druk van het zware bovenwerk van steen, ijzer en beton niet te hebben kunnen dragen. Bij de catastrophe, die geheel Bocholt met ontzetting vervulde, zijn helaas nog meer menschenlevens te betreuren, dan aanvankelijk: gedacht werd. Donderdag morgen waren 9 dooden en 11 gewonden gevonden, terwijl 15 tot 20 werklieden nog worden vermist. Naar alle waarschjjnlijkheid zjjn deze vermisten allen onder de zware brokken steen en jjzeren balken verpletterd, zoodat het getal dooden zeker een 25 zal bedragen. Hartroerende tooneelen hadden plaats, toen na het bekend worden van de verschrikkelijke ramp een ieder zich naar het terrein des onheils spoedde. Tus- schen het hulpgeroep en het kermen der zwaarge wonden hoorde men het angstig geschrei eener ver twijfelende moeder met hare 5 kinderen, die onder de verongelukten haren man zocht. Een werkman, die bijna ongedeerd werd te voorschijn gehaald, smeekte om hulp voor zijn broeder; een vader zocht zjjn zoon en te midden dezer tooneelen van gejam mer en ellende boden geneeskundigen en geesteljjken hulp en bjjstand, terwijl honderden behulpzame han den het reddingswerk voortzetten. Een jong werk man heeft zich door een koenen, doch levensgevaar lijken sprong uit de 3e verdieping kunnen redden. Tegen 8 uur 's avonds kwam een extra trein uit Wezel met militairen, die thans nog het opruimings- werk met spoed voortzetten. Te 3 uur Donderdag middag had men van de vermisten nog geen enkele gevondenmen was echter genaderd tot de plek, waar men verscheidenen der verongelukten dacht te vinden. Ook de jeugdige directeur der spinnerjj, de heer Sommers, hoeft bij de ramp het leven verloren. We hoorden verzekeren, dat voor den bouw van het thans ingestorte gedeelte der fabriek meer dan 20 wagonladingen ijzerwerk noodig waren geweest, terwjjl voor het betonwerk van het geheele gebouw ruim 300 wagonladingen kies (grof zandsteen) zijn gebruikt. Een Engelsch ingenieur, architect der fa briek, is in arrest genomen. Laibach en omstreken zijn weder door een vrij hevige aardbeving bezocht; Uit Bisehoflik, het Sanndal en Franz, in Stiermarken, komen daar omtrent berichten. Woensdagnacht, even na 12 uur, worden de bewoners door een golfachtige beweging uit hun slaap gewekt. De muren van vele huizen toonden scheuren aan. Te Madrid verschijnt een spotblad, dat zich een journal satyrique a deux fins noemt. Het is ge drukt op een soort linnen, en als men het gelezen heeft veegt men met een natte spons het gedrukte weg om een vrij goeden zakdoek over te houden. In de Pruisische stad Grottkau is dezer dagen een monument ter eere der gevallen soldaten in den Fransch-Duitachen oorlog onthuld. Om de plechtig heid meer glans bij te zetten, kwam de gemeenteraad op het denkbeeld, het monument op den dag der onthulling te doen versieren door een bloemguirlande, gedragen door twaalf jonge meisjes der stad, die door een speciale commissie moesten worden gekozen. De prachtige guirlande bleef echter weg en de twaalf jonge meisjas werden niet gekozen, terwijl de com missie voor de uitvoering van haar opdracht een parig haar mandaat neerlegde. De stad Grottkau telt namelijk 43.167 inwoners, waarvan 23.195 vrou wen. Da vrouwelijke candidaten voor het eerebaantje waren zóó talrijk, dat de keus al te moeieljjk was en de commissie vrees Ie te veel ontevredenheid te zullen stichten. Daarom moest de Grottkausche ge meenteraad van het plan afzien, waaraan men uit een psychologisch oogpunt nimmer had moeten denken. De metaalbewerkers te Gent staken nog altijd en hebbeu thans besloten niet weer aan 't werk te gaan als niet een algemeene verhooging van loon op alle fabrieken wordt toegestaan. Zij zouden zich dus bij de scheidsrechterlijke uitspraak alleen neer leggen, als het onderzoek van het scheidsgerecht zich uitstrekte over alle Gentsche metaalfabrieken en over alle grieven, Te Miinchen zjjn twee wielrjjders, die in snelle vaart uit een zijstraat kwamen aanrollen, in botsing gekomen met een hollend paard voor een sjees. Een van de wielrijders kwam onder het paard te liggen en kreeg een zware wond aan het hoofd en een ribbebreuk, terwijl het paard zoo zwaar ge kwetst werd, dat het moest worden afgemaakt. De andere wielrijder kwam tegen de sjees aan en moest met zijn lotgenoot in het ziekenhuis opgenomen worden. De Duitsche spion Schwartz, die te Parjjs in hechtenis is genomen, had zich bljjkens gedane on derzoekingen, ten taak gesteld de Elzassers, die tegen de Duitsche wet gezondigd hadden, door bijv. den krijgsdienst te ontduiken, te verraden. Hij drong zich bij die Elzassers op, noemde zich hun vriend, photografeerde hen en zond de pho- tografieën op naar dengene, die hem voor deze brave vriendschapsdaad betaalde 1 De vorige week is van een wagen in den sneltrein uit Keulen door een schok bij Pont-Sainte Mai9nce de as gebroken, zoodat de reizigers in den grootsten angst verkeerden, vreezende dat de wagens uit het spoor zouden slaan. Een Belgisch officier uit Namen is daarop uitgestapt en den geheelen trein langs op de loopplanken naar de locomotief gegaan, om den machinist te waarschuwen. Deze hield stil, de gebroken wagen werd afgehaakt en de reis voortgezet. Een ware ovatie werd den officier bij de aan komst te Parijs door zijne medereizigers gebracht. Twee heeren en een dame uit Bordeaux hebben nu het allernieuwste gevonden op het gebied van reizen om de wereld, nl. in een kruiwagen. De vorige week zijn ze van uit Parijs vertrokken. Om tien uur 's morgens verlieten zjj de Place de la Concorde, waar zulk een talrjjke menigte bjjeen was, dat de drie reizigers slechts met behulp der politieagenten, en dan nog met moeite, zich een doortocht konden banen. Het schouwspel was dan ook interessant genoeg: in een kruiwagen, beschilderd met de Fransche kleuren en overhuifd met een linnen kap, waarop twee vlaggetjes gehecht waren, nam mevr. Dita Gallais plaats, een jonge vrouw van 20 jaar; haar echtgenoot, een groote blonde man van 28 jaar, beenderig, gespierd, schoofden kruiwagen met gemak voortnaast hem liep de heer Som, ook een blonde jonge man, gewapend met een wandelstok. De beide mannen droegen ieder een reiszak. Som was in het blauw gekleed, Gallais in het rood en de jonge vrouw droeg een wit eostuum. »Ons doel is," zeide de heer Gallais tot een jour nalist, die hem den vorigen dag had ondervraagd, >om te bewijzen dat het mogelijk is, zelfs met een zeer primitief voertuig, Perzië in zijn heele uitge strektheid door te reizen, zelfs door de woestijnen heen en op die wjjze bij eer. reis om de wereld, den tocht over het plateau, van Thibet te vermijden dat is ons werkeljjk doel. Wij hebben overigens twee weddenschappen aangegaaneen voor 10,000 fres. met het Aardrijkskundig Genootschap" te Bordeaux, en een voor 15,000 fres. met den heer Marin, grond eigenaar in die stad. Om te winnen moeten we binnen twee jaar de reis om de wereld maken en vóór October van 'fc volgend jaar Perzië doorge trokken zjjn." Nabij Iifracombe (Devonshire) verging verleden week een schoener met vijf man. Slechts één der opvarenden, de kapitein, wist zich met een reddings boei drijvende te houden en werd door het getij tusschsn twee rotsen geslingerd, van waar hij luide om hulp riep. Een moedig geneesheer wist hem, niettegenstaande de rotsen 150 voet beneden hem lagen en zijn eigen leven gevaar liep, langs een lijn te bereiken en den ongelukkigen schipbreukeling, die zeven uren in het koude water gelegen had en ge heel uitgeput was, wat versterkends toe te dienen. Toen ni9n echter pogingen in het werk stelde om hein op te hijschen, bleek hjj te zwak om ook maar iets mede te geven. Men trachtte hem nu met de reddingsboot te bereiken, wat ten slotte gelukte. De man werd opgenomen en naar Iifracombe ge bracht; vijf minuten vóór de boot, onder de dave rende toejuichingen der menigte aan den wal, de haven binnenliep, gaf de schipbreukeling den geest. Akte-examens in Zeeland. Zaterdag zijn geëxamineerd: Voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek 4 onderwijzers, van wie slaagden de twee heeren P. C. de Roeck van Stoppeldjjk en P. M. de Klerck van Nieuwvliet; voor de akte van bekwaamheid als onderwjjzer, art. 56a, 6 inanneljjke candidaten, van wie er 4 slaagden, en wel de heeren C. de Neef van Middel burg, A. F. van Meerbeek van Vlissingen, A. J. van Gilst van Schore en C. Steketee van Nieuwdorp. 14 October. Vrije- en orde-oefeningen. Geëxamineerd 3 man nelijke candidaten. Geslaagd: C. de Neef van Mid delburg en A. F. van Meerbeek van Vlissingen. Examen Art. 56a, Geëxamineerd 3 mannelijke candidaten. Geslaagd: W. de Wolf van Ritthem» Dj eximeas zijn afgeloopen.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2