1895 N°. 122. Dinsdag 15 October. 82sle jaargang. LOTING NATIONALE MILITIE Uurwerken der Gemeente, Personeele Belasting, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen ea Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmas te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaai ders. InaeadLad van advertentiën vóór 3 «ren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cfci Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjji slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de tweede maal wordt bekend geiuaskt dat de VOOR DE VOOR DEZE GEMEENTE door den heer Commissaris der Koningin is bepaald op MAAN DAG den 28 October IS95, des voormiddag* te negen uren, te Goes, en dat die zal plaats hebben in de ZAAL BOVEN DE KOOPMANSBEURS. De lüilitieplichtigeo wordeu opgeroepen teil gesteldea dage, ure eu plaatse daarbij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende wegens brooderdienst of eenige wettige zoon, op Woensdag 23 October a s. ter Secretarie der ge meente daarvan opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen en opmaken. Goes, den 12 October 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Het OPWINDEN en ONDERHOUDEN, alsmede het e'en- maal 'sjaars SCHOONMAKEN van de voer den tijd van zeven jaar, ingaande den 1 Januari 1896, zal aaubestoed worden op Zaterdag den 26 October a. s. des namiddags te éeu uur ten Readhuizo alhier. De voorwaarden liggen ter lezing, gedurende eiken werkdag van des morgens 9 tot des middags 2 uren, ter secretarie der gemeente. Goes, den 12 October 1895. Burgemeester en Wathouders van Goes, J G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De belanghebbenden worden herinnerd aan de sappletoire aangifte voor de bij uitbrai liug, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van vooi werpen der grondslagen van die belasting en zulks in de tweede helft dezer roiai.d, kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij deu ontvanger worden afgehaald. Goes, den 12 October 1895. Burgemeester en Wethouders ran Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. De gebeurtenissen in Turkije vragen in de eerste plaats onze aandacht, omdat bet, niet alleen in de hoofdstad van dat laud, maar ook in vele andere gedeelten van het rijk verre van rustig is geweest, en het meer en meer aan den dag treedt, dat zonder inmenging der mogendheden de orde daar niet blij vend kan worden hersteld. De Christenbevolking, die eerst in Armenië zelf, zooals men weet, aan zulk een afschuwelijk bloedbad heeft blootgestaan, is thans ook in Turkije zelf blijkbaar niet meer veilig, en reeds in ons vorig overzicht maakten we melding van ernstige ongeregeldheden, die te Konstantinopel hebben plaats gehad. Er wordt nu veel geschreven over de vraag, of in dezen de Armeniërs dan wel de Turken den op stand zijn begonnen. Ons dunkt, dat dit tot de hoofdzaak weinig afdoet. Het feit blijft toch bestaan, dat de overheerschend sterke Mohammedaansche be volking den Christenen slecht gezind is, en hen vervolgt en bemoeielijkt waar ze kan. Dit feit dateert niet van deze of de vorige week, maar het heeft bestaan misschien door alle tjjden heen, en al mogen nu ditmaal misschien de Armeniërs, die eene vrede lievende betooging heetten te zullen houden, maar die feiteljjk gewapend waren, ditmaal onverstandig zijn opgetreden, zij hebben slechts gehandeld onder den indruk van de tallooze vervolgingen, waaraan zjj en hunne geloofsgenooten in Turkije altijd blootstaan. Intusschen, de zwakke Christenbevolking daar is zelf niet bij machte om zich recht te verschaffen of ook maar zichzelf de noodige veiligheid te verzeke ren en daarom moeten de Europeesche mogendheden wel tusschenbeiden komen. Ze hebben dit dan ook in de afgeloopen week weder gedaan in eene ge zamenlijke nota, waarin aangedrongen wordt op krachtige maatregelen tot herstel van de rust, op bestraffing van hen, die schuldig zijn aan de gepleegde moorden, en op beveiliging der Christenbevolking. Men kan dit echter licht vragen, desnoods eischen, maar of de Turksche regeering bij machte zal zijn eraan te voldoen is eene andere quaestie. Niettemin is het optreden der mogendheden toch loffelijk, en vooral Engeland neemt eene flinke en krachtige houding aan. Het is te verwachten, dat Lord Salis bury van geen toegeven zal willen weten, en dat hg zal blijven protesteeren tot alle eischen door de Porte volkomen zijn ingewilligd. Het tweede belangrjjke nieuws, dat we ditmaal te vei melden hebben, is de inneming van de hoofd stad van Madagascar door het Pransche expeditie corps. Generaal Duchesne heeft na een schitterend gevecht den SOsten September Antananarivo bezet, en reeds den volgenden dag zijn de onderhandelingen over deu vrede begonnen. Zij werden nog dienzelfden dag ten einde gebracht, onder voorbehoud natuurlijk van de goedkeuring der Franscbe regeering. De voornaamste bepalingen zijn, dat het protectoraat van Frankrijk over Madagascar zal verscherpt wor den, dat de koningin zal gehandhaafd blijven, doch dat de eerste minister (tevens haar echtgenoot) zal worden verbannen. Het valt licht te begrijpen, dat deze gunstige afloop der expeditie voor de Fransche regeering een dubbel succes is, want vermoedelijk zal zij nu van heel wat lastige interpellatiën bevrijd zijn, wan neer straks de Kamer bijeenkomt. En wanneer nu nog het bericht bewaarheid wordt, dat ook geen nieuwe kredieten voor de expeditie zullen behoeven te worden aangevraagd, dan kan het tegenwoordige kabinet met heel wat meer gerustheid de toekomst tegemoet gaan dan enkele weken geleden. Dit laatste kan niet gezegd worden van het Spaansclie ministeri6-Canovas, dat nog altijd in groote rnoriel ijk heden zit ten opzichte van Cnba. Thans heeft de regeering den admiraal Navarro be noemd tot commandant van het Spaansche eskader in de Cubaansche wateren, en men hoopt, dat onder leiding van dezen verdienstelijken zee-officier in de eerste plaats een einde zal worden gemaakt aan den nog altijd voortdurenden clandestienen uitvoer van wapenen uit de Vereenigde Staten naar de provin ciën waar de opstandelingen de baas zjjn. De regee ring heeft groote verwachtingen van het beleid van admiraal Navarro, maar dit koesterde ze eveneens omtrent dat van maarschalk Martinez Campos, en tot nog toe kan niet worden gezegd, dat deze aan die verwachting heeft beantwoord. In de volgende maand zullen nu weder 25.000 man naar Cuba worden gezonden, de laatste troepen, die nog beschikbaar zijn. Dan zal derhalve maar schalk Campos den opstand met de hem ten dienste staande middelen moeten trachten te bedwingen. Mocht hem dit niet gelukken, dan zal het ministerie- Canovas moeten aftreden, want het wil van geen toenadering tegenover de opstandelingen weten. Een ander ministerie staat te dien opzichte natuurlijk vrjjer, en kan derhalve tot onderhandelingen met de miost-eischende fractie der oproerige Cubanen over gaan. Ook het Oosten rij ksch-.» ministerie-Badeni gaat al dadelijk eene moeielijke toekomst tegemoet, aan gezien de Duit8ch-liberalen besloten hebben hun eisch tot kiesrechtuitbreiding in zeer vooruitstreven- deu zin te handhaven, aan welken eisch de premier natuurlijk niet kan voldoen. Maar daardoor mist hij tevens de vereischte meerderheid om althans ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk tot eenige be slissing te geraken. De Italiaansohe generaal Baratieri, die thans te Antalo is aangekomen, heeft nog geene ontmoeting gehad noch met Ras Mangascha, noch met koning Menelik, maar men schijnt bevreesd, dat deze beide vijanden zich zullen vereenigen om te samen den Italianen weerstand te bieden. Dit wil natuurlijk Baratieri verijdelen, en daarom rukt hij zoo snel mogelijk voorwaarts. In Ruinenië is een ministriësle crisis uitgebro ken. De minister van Bnitenlandsche Zaken Carp heeft reeds eenigen tgd geschil met zijne collega's over de aanstaande kamerverkiezingen, eu hij wilde daarom zijne portefeuille nederleggen. Aangezien het kabinet-Catargiu den steun van den heer Carp, die de leider is van een invloedrijke groep, de zoo genaamde Junimisten, niet kan missen, is het ge- heele ministerie afgetreden. Koning Karei, die pas in zijn rijk is teruggekeerd, heeft het ontslag aan genomen, en zal waarschijnlijk den voorzitter der kamer Manu met de samenstelling van een nieuw kabinet belasten. Op Kreta dreigen ook weder onlusten. De Christenbevolking op dat eiland heeft Griekenland's bemiddeling ingeroepen, doch de heer Delyanni* heeft te kennen gegeven, dat hg niet kan tusschen beiden komen, en dat het 't best is, dat de Christenen zich kalm houden. Zulk een antwoord is juist ge schikt om iemand zjjne kalmte te doen verliezen 1 GOES 14 October, 1895. Het regeeringsontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid is bij de Tweede Ka mer ingediend. Bg de samenstelling van dit ontwerp is rekening gehouden, zoowel met de beide wetsvoorstellen, vroeger door de heeren Sihimmelpenninck v. d. Oye en Pyttersen ingezonden, maar later vervallen ot ingetrokken, als met de wenkon en opmerkingen, waartoe het onderzoek daarvan in de afdeelingen der Kamer aanleiding heeft gegeven. Op de vraag of de oprichting van Kamers van Arbeid van overheidswege wenscheljjk is, antwoord den de ministers van Justitie en van Waterstaat, dat wat zich reeds in ons eigen land heeft geopen baard, voldoende is om naar middelen om te zien tan einde te trachten, voor zoover de regeering daartoe bij machte is, eene goede verstandhouding tusschen patroons en werklieden te bevorderen, misverstand te voorkomen, voortwoekerend wantrou wen tegen te gaan, verbitterende geschillen op te lossen, voor beide partgen noodlottige werkstakin gen te verhoeden en de overtuiging te vestigen, dat de belangen van beide partgen niet onverzoen lijk tegen elkander over staan, maar dat door on derling overleg en samenwerking maatregelen in beider belang getroffen kunnen worden. Een dier middelen acht de regeering gelegen in de Kamer van Arbeid, eene instelling, die in na burige rijken, waar zij werd ingevoerd, reeds goede vruchten heeft afgeworpen. Die instelling van staatswege in het leven te roepen is het doel van dit ontwerp. Na de redenen te hebben aangegeven, die aan eene regeling bg de wet de voorkeur doen geven, wordt aan de toelichting het volgende ontleend De oprichting van een Kamer van Arbeid geschiedt bij Koninkljjk besluit. Zij wordt opgericht voor éene gemeente of voor verschillende gemeenten, waar de behoefte daaraan is gebleken en haar op richting mogelijk blijkt te zijn. Het doel, hetwelk mat de Kamers van Arbeid wordt beoogd, is de bevordering en onderlinge samenwerking van de belangen van patroons en werklieden. Te dien einde wordt aan die instelling opgedragen, vooreerst het verzamelen van inlichtingen over ar- beids-aangelegenhedenten andere, het dienen van advies aan regeering en regeeringscolleges, wanneer er om wordt gevraagd of de Kamer uit eigen bewe ging daartoe aanleiding vindt, en eindelijk het voor komen en vereffenen van geschillen over arbeids- aangelegenbeden tusschen patroons en werklieden. Tot de taak der Kamer zal behooren het verzamelen van inlichtingen over arbeidsaangelegenheden. Is dit reeds noodig voor de vervulling van het tweede deel der aan de Kamers van arbeid opgedragen taak, niet minder zullen de inlichtingen van nut zijn, indien geschillen over arbeidsaangelegenheden dreigen en moeten worden voorkomen, of reeds zijn ontstaan en de Kamer geroepen is die te vereffenen. Het dienen van advies aan regeering en regeerigns- colleges. Het voorkomen en vereffenen van geschillen over arbeidsaangelegenheden tusschen patroons en werk lieden. Het streven naar eene betere verstandhouding tusschen patroons en werklieden zal inzonderheid vrucht kunnen dragen, indien het aan de Kamers van Arbeid gelakt, geschillen tusschen hen te voor komen en de ontstane geschillen in der minne te vereffenen. Een zeer belangrijk deel van de taak, welke de Kamers van arbeid hebben te vervulleD, is het werk van den Verzoeningsraad. Te dikwjjls heerscht tusschen patroons en werk lieden een onderling wantrouwen, dat de beslechting van geschillen in der minne onmogelgk maakt. De Verzoeningsraad heeft in de eerste plaats ten doel het ontstaan van geschillen te voorkomen en de ontstane geschillen te vereffenen. Aan de beslissingen van den Verzoeningsraad kan intusschen geen dwin gende kracht verleend worden. De eenige maatregel, die ten deze kan worden toegepast, is van zedelijken aard en bestaat in het aangeven van de middelen tot verzoening, in het bevorderen, indien nog noodig, van eene scheids rechterlijke uitspraak en in het openbaar maken van de verslagen van den Verzoeningsraad. Stemt ééne der partijen niet toe in het uitlokken van eene arbitrage, waar de Verzoeningsraad deze noodig oordeelde, of weigert, na een zorgvuldig en onpartijdig onderzoek, de partij, die blijkbaar ongelgk heeft, tot herstel van de goede instandhouding mede te werken, dan blijft alleen het beroep op de publieke opinie over, die, op deze wjjze voorgelicht, eene niet te miskennen zedelijke macht uitoefent. In navolging van de ontwerpen der heeren Pyt tersen en Schimmelpenninck v. d. Oye, zijn de Kamers samengesteld uit een gelijk getal vertegenwoordigers van patroons en werklieden. De vertegenwoordigers van patroons worden gekozen door de kiesgerechtigde patroons, die der werklieden door de kiesgerechtigde werklieden. Elke Kamer kan worden verdeeld in zoovele afdeelingen als er bedrijven of groepen van bedrijven eene afzonderlijke vertegenwoordiging be hoeven en behoorlijk kunnen worden vertegenwoordigd. De afdeeling wordt eveneens uit een geljjk aantal patroons en vnrklioden samengesteld. Wordt een Kamer in afdeelingen verdeeld, dan vormt zij den band tusschen de verschillende afdeelingen. Met het denkbeeld om de Kamer in te deelen in afzonderlijke sectiën van patroons en werklieden, kunnen de ministers van Justitie en Waterstaat zich niet vereenigen. Zij zijn van meening dat, werden de Kamers van Arbeid volgenB dat stelsel ingericht, zij bezwaarlijk zouden beantwoorden aan het doel, waarmede zij worden ingesteld het bevorderen van de belangen van de patroons en de werklieden. We lezen in verschillende bladen, dat zich eene commissie heeft gevormd, met het doel op den dag der kroning van H. M. Koningin Wilhelmina als huldeblijk van het geheele Neder- landsche volk te onthullen een collectief monu ment voor het Huis van Oranje. In de circulaire, verspreid met het doel om giften te verzamelen, wordt gezegd, dat het gedenkteeken den geheelen mannelijken stamboom van Oranje zal voorstellen. De kosten van het monument, dat in een vau onze hoofdsteden zal verrijzen, worden geraamd op ongeveer een half millioen. We kunnen dit denkbeeld moeielgk toejuichen. Wil men H. M. bij hare troonsbestijging een hulde blijk van het Nederlandsche volk aanbieden, iets waarmede wij zeer sympathiseeren, dan gelooven we, dat het vrjj wat practbcher zou zijn H. M. de daarvoor saamgebrachte gelden te overhandigen met het eerbiedig verzoek, dat zjj zelve daarvoor eene bestemming aanwijst. Het ljjdt geen twjjfel of die bestemming zal eene hoogst nuttige zijn, ten bate van eene nationale instelling. Maar een half millioen te besteden aan de oprich ting van een monument achten we, in deze tjjden van krachtig op den voorgrond tredende behoeften, nutteloos, en daarom verkeerd. De Staatscourant van heden bevat de koninklijk goedgekeurde statuten der naamlooze vennootschap »de Zeeuwsche Landmaatschappij" te Goes, met een kapitaal groot f 500,000, verdeeld in 10 seriën, elk groot f 50,000, verdeeld in aandeelen, elk groot f500, waarvan twee seriën zijn geplaatst. Voor de eerste maal zjjn als commissarissen benoemd de heeren mr. J. v. d. Lek de Clercq, Ph. M. de Ronde Bresser, K. J. A. G. baron Collot d'Eacury, W. F. K. Lenshoek en A. D. de Marez Oijens, tot gedelegeerd commissaris de heer W. F. K. Lenshoek en als administrateur de hoer W. A. de Laat de Kanter. Het doel der vennootschap isde exploitatie van door aankoop verkregen bouwhoeven en landerjjen in de provincie Zeeland. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Sept. 1895, bedraagt totaal f 10.401.848,17 i/g, overjdozelfde maand in 1S94 f 10.601.976,56i/2. De opbrengst over de eerste negen maanden van 1895 bedroeg f83.538.727,01 tegen f 82.365.231,75 i/a over de eerste negen maanden van 1894. DeJ afdeelingen van de Tweede Kamer zijn Vrijdag niet gereed gekomen met het onderzoek der Staatsbegrootingen zullen dus Dins dag haar werkzaamheden voortzetten. De openbare vergadering voor de aan de orde gestelde onderwerpen is nu bepaald op Woensdag voormiddag elf uur. Ingaande 1 Januari 1896 zal door het De partement van Oorlog, bij de aanbesteding voor de garnizoenen, gevraagd worden prijsopgave van spek met en zonder stempel voorzien van den Nederland- schen Slagershond. Men vraagt twee verschillende soorten spek, omdat het in den laatsten tgd meer malen voorkwam, dat het Amerikaanschspek oneetbaar was, en men nn beproeven wil Hollandsch spek te doen leveren, wanneer het verschil in prjjs niet te groot is. Volgens de berekening van een ambtenaar van het ministerie zal iedere cent prijsverschil per kilo gram f 75,000 kosten. In Agricultural Hall te Londen, waar thans eene landbouwtentoonstelling gehouden wordt, is een zonderlinge nieuwigheid te zien. Daar is in werking gesteld een toestel, waarbij de koeien kunstmatig gemolken worden. Als die be werking algemeen toepassing mocht vinden dan dienen de melkmeisjes naar eene andere bezigheid om te zien. Aan de tepels van den uier der koe wordt een caoutchouc buisje bevestigd, dat door opvolgende samentrekkingen zoo goed mogelijk het zuigen van een kalf weergeeft. Die eigenaardige werking kan door handkracht, stoom of electriciteit te weeg gebracht worden en door bnisleiding wordt dan de melk in een emmer verzameld. In elke verzamelplaats is een glazen ge deelte, zoodat men bij iedere koe onmiddellijk du

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1