1895 N°. 120. Donderdag 10 October. 82s10 jaargang. Rechtszaken. Gemengde Berichten. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centnaet bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Va.n Ditma.h te Rotterdam en verder bg alle Boekverkooper» en Brievengaarder*. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. InaendSns van advertentiën vóór 3 aren op den day der uitgave. GOES 9 October, 1895. Behalve 6 leden van het bestuur (éen vaca ture) waren slechts 4 gewone leden tegenwoordig in de vergadering der Vereeniging »De A in- bachtsschoo 1", jl. Maandagavond te 8 uur ge houden in de restauratie-zaal der sociëteit V. O. V. alhier. Na opening der vergadering door den waarnemen- den voorzitter, dhr. A. de Beste, werden door den waarnemenden secretaris, dhr. I. D. Fransen van de Putte, de notulen der vorigs vergadering gelezen en door de aanwezigen goedgekeurd. Vervolgens kwam in behandeling de begrooting voor het jaar 1896. Zij werd bij acclamatie vast gesteld in ontvang en uitgaaf op eene som van f 52-10,09 Va met een post voor onvoorziene uitgaven van f 49,09 y%. Als eerste post van ontvang op deze begrooting voor 1896 komt voor het goed slot der rekening over 1894 ten bedrage van f 515,091/2- Voortaan zal nu altjjd het goed slot der rekening van het op éen na vorige dienstjaar op de bagrooting worden gebracht. De regeering toch wenseht jaarlijks vóór November toezending der begrooting, en daarop kan dus niet worden gebracht het goed slot van den dienst van het vorige jaar, omdat op het oogenblik van de vaststelling der begrooting die dienst nog niet geëindigd is. Men zou dan dus een bedrag moeten ramenwat met het oog op de stabiliteit der cjjfers niet gewenscht is. Daarom is het beter het goed slot van het op éen na vorige dienstjaar op de begrooting te brengen. Op de begrooting voor 1896 is het salaris van den directeur verhoogd met f 100 en dus gebracht op f800, terwijl den concierge een vast salaris van f 100 worlt gegeven, en den bode f20 's jaars. Over de verhooging van het salaris van den direc teur ontspon zich eenige discussie. De heer J. M. Kakebeeke achtte deze verhoogiag met 50 pet. wel wat al te grooten sprong. Bg de behandeling van het verzoek tot herziening van het provinciaal sub sidie was in de voorjaarszitting van de Prov. Staten van Zeeland nog al krachtig gewezen op sommige hooge posten op de begrooting van d8ze vereeniging, en hij vreesde, dat de thans voorgestelde verhooging allicht een min gunstigen indruk zou maken om trent de zuinigheid van beheer bij het bestuur. De heer J. J. Ochtman verdedigde de voorgestelde verhooging door te wijzen op de taak, die de direc teur, sedert de reorganisatie der school, heeft te vervullenhg moet zich dikwijls en langen tijd in de school bevinden, toezicht houden op den gang van het onderwijs, het werk regelen of met de on derwijzers heip9n regelen, en met dezen steeds in contact zgn, en wauoeer men in aanmerking neemt, dat de tegenwoordige directeur deze taak met nauw gezetheid vervult, dan mag een salaris van f 300 niet als te hoog worden beschouwd. En wat do op merking betreft, gemaakt in de vergadering van de Prov. Staten, meende spreker, dat de leden dier Staten, behoudens een enkele uitzondering, niet juist op de hoogte zijn van de inrichting eener ambachts school en van de eischen, die daaraan dienen te worden gesteld, en dat zij dus ook hare behoeften niet kennen. De heer J. PP*, van de Weert Wz. merkte nog op, dat het salaris van den directeur bij het in het leven roepen der betrekking te laag was gesteld en zeker op f 250 in plaats van op f 200 had moeten worden bepaald. Toen was er echter geen geld voor beschikbaar en dus kon men het salaris niet hooger stellen, maar daaruit volgt, dat men reeds van den aanvang af besefte, dat f 200 te weinig was. Had men toen een hooger salaris kunnen geven, dan zou nu de sprong zoo groot niet zijn. Ook de heer M. G. J. de Visser bracht in het midden, dat bij de reorganisatie der school en bij de eerste voorgestelde begrooting reeds het plan bestond om de jaarwedde van den directeur bij de eerstvolgende begrooting te verhoogen. De heer J. M. Kakebeeke verklaarde zich met deze ophelderingen tevreden en wilde geen voorstel doen om den post van f 300 te verminderen. Als bestuurslid, vacature Lambreehtsen, werd met algemeene stemmen gekozen de heer W. F. Stoel, waarna de algemeene vergadering werd gesloten. In de bestuursvergadering, die onmiddellijk Da de algemeene werd gehouden, werden de heer J. J. Ochtman tot voorzitter en de heer W. F. Stoel tot secretaris gekozen, die beiden hunne benoeming heb ben aangenomen. Met ingang van den len November a. s. is verplaatst de kommies te water le klasse W. C o m ij s van Hansweerd naar Dordrecht en A. de Waard van Millingen naar Hansweerd. (M. Ct.) Een wetsontwerp tot invoering van een Han dels-register is reeds bjj de Tweede Kamer ingediend, en nu heeft de Minister van Justitie daarop laten volgen een ontwerp, houdende bepalingen omtrent firma's. De Minister stelt voorop, dat de grenzen der han delswereld zekere elasticiteit hebben. De wet moet dus voor deze elasticiteit de noodigo ruimte aanbie den. Dit doel nu is alleen te bereiken indien de wetgever zooveel mogelijk de vrijheid huldigt door ieder bin-nen te laten, die als het ware aau de poor ten der handelswereld aanklopt om binnengelaten te worden, en een uiterlijk kenteeken aangeeft, waar aan men ieder, die met een koopman gelgk wil gesteld worden, kan onderscheiden. Daarnaar wordt in het ingediende wetsontwerp gestreefd. Gewenscht is het, zegt de Minister, het stelsel van vrijheid te huldigen met vaststelling van zekere regelen om ordeloosheid en misbruik te voorkomen en daarvoor zal noodig zijn, dat in het Strafwetboek eene sanctie gevonden wordt voor de bepaling der artt. 63 en 68 B. W. ruimte latende voor het wet tig gebruik eener firmadat de wet als regel ieder vrijlate in de keuze van naam (firma) bij het uit oefenen van zijn handel, beroep of bedrijfmaar tevens, dat uit een openbaar register blgke welke namen de firmanten hebben volgens de registers van den Burgerleken Stand. In aansluiting hiermede is een ontwerp ingediend, houdende aanvalling van het Wetb. van Strafr. met een bepaling tegen het wederrechtelijk gebruik van namen, voornamen of firma's. Aan art. 435 Wetb. v. Strafv. wordt toegevoegd »Sub. 4, hij die in een geschrift ter zake van zijn handel, beroep of bedrijf wederrechtelijk een naam of voornaam voert, die niet in overeenstemming is met dien, welken hij krachtens zijne geboorteakte bezit of krachtens inschrijving in het handelsregister als firma bezigt. «Niet strafbaar is de vrouw, die den naam voert of aan haar eigen naam den naam toevoegt van den man, met wien zij gehuwd is of wiens weduwe zij is." Deze laatste wet treedt in werking op hetzelfde tijdstip als de wet tot aanvulling van het Wetb. van kooph. betreffende de firma. De bedoeling van het ontwerp is natuurlijk om paal en perk te stellen aan de handelingen der zoogenaamde »flesschentrekkers," die onder verschil lende namen hunne bedriegerijen plegen. In de begrooting van Justitie schrijft do Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. vindt men weinig nieuws, behalve één belangrijken post, belangrijk niet om het cijfer, maar om het beginsel. Ik bedoel den post voor aanstelling van een hoofd ambtenaar, uitsluitend belast met wetgevenden arbeid. Reeds sinds jaren is geklaagd, dat er aan het Departement van Justitie zoo weinig wordt gedaan om onze wetboeken in overeenstemming te houden met de eischen van den tijdvooral de tegenwoordige minister heeft reeds menig hard woord moeten hooren, dat hij zoo wei nig wetgevenden arbeid tot stand brengt. Maar nu komt de Min. ronduit verklarenik heb geen tijd en mijn ambtenaren van de verschillende afdeelingen hebben het ook te druk om belangrijke ontwerpen voor te bereiden. Geef mij daarom een deskundige bij uitnemendheid, een rechtsgeleerde, die niets zal te maken hebben met het gewone de- parteinentswerk, maar rustig zijn tijd zal kunnen besteden voor het redigeeren en ontwerpen van wetsvoorstellen. Ik twijfel er niet aan, of de Kamer zal aan het verlangen van den Minister voldoen, vooral omdat het bekend is, dat het personeel van het Departe ment van Justitie, hoe bekwaam overigens ook, het werk niet af kan. Zeker zal het niet gemakkelijk zijn om iemand te vinden, die genoeg in alle deelen van ons recht te huis is en bovendien alle andere qualiteiten bezit, die in zulk een wettenmaker wor den vereischt, vooral niet voor f 4000, maar gelukt dit, dan zal zeker het geld, voor dezen nieuwen titularis, dien men eigenlijk wel vice-Minister zou mogen noemen, niet slecht zijn besteed. Misschien is dit ook een eerste stap voor den Minister, om bij de verdediging van belangrijke, vooral technische voorstellen, niet alleen in de Kamer te komen, maar begeleid en gesecondeerd door een deskundige, die in de details van het ontwerp te huis ig. De Grondwet permitteert dat uitdrukkelijk, en toch wil tot nu toe geen Minister er mee beginnen. Men weet, dat de minister Van Houten een heid wil in de spelling van namen der gemeenten, en zich tot dat doel tot Gedep. Staten der provinciën heeft gewend. Het Schoolblad vindt de bedoeling hiervan uit stekend. Het geeft een heel Ijjstje van eenige twijfel achtige namen in de tabellen der ontworpen kieswet en teekent daarbij aan Men ziet, waar een keus tusschen een oudere en een meer moderne spelling kon gedaan wordeD, is in den regel de eerste gekozen. De phde xde ck Oe c zijn bij voorkeur gebruikt, zoodat Zutfen BokstelDokkum, Berlikumniet volgens de regee- ringsspelling zijn. Consequentie is er echter niet, daar men o. a. Bovencarspel naast Hoogkarspel aantreft. Over de namen der onderdeelen van gemeenten doet de minister geen vragen, waardoor het niet schijnt te zullen uitgemaakt worden of het b.v. DrachtenWarga, Roodhuizum of Dragten, Warrega Roodahuizenzal moeten zijn, en zelfs wordt aan de Gedeputeerden niet gevraagd hoe zij hun eigen pro vincie willen gespeld hebben, terwijl toch voor Drente en Overijsel daarover verschil bestaat, want in den Haag spelt men nog, zooals wjj ook in boven staand lijstje overnamen, Drenthe en Overijssel. Denkelijk zal de minister vrei spoedig inzien, dat hij hier den voet gezet heeft op een pad, dat wel naar iets goeds heen vaart, maar erg glibberig is. Naar men nader verneemt zou het in de be doeling der regeering liggen het tijdstip van invoe ring van den Midden-Europeeschen tjjd te bepalen op Mei 1896, opdat dit samenvalle met den aanvang van den aanstaanden zomerdienst der spoorwegen. Bg kon. besluit is aan de vrouwelijke commies der telegraphie van de derde klasse, H. M. Goud schaal, op haar verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Men meldt uit Maastricht, dat sedert Vrijdag een comité, onder voorzitterschap van den commis saris der Koningin, werkzaam is ter bemiddeling in de zaak der werkstaking van de glas blazers der firma Regout. De Limburger Koerier bevat een hoofdartikel van don zeereerw. heer Th(issen) over de werkstaking. Uit de houding der werkstakers, uit hetgeen deze in het begin van hun strooibiljet verklaren over werkstakingen in het algemeen, en uit hun opgaven betreffende de loonsverminderingen, o. a. van f 1 per dag, leidt de schrijver af, dat de glasblazers door den uitersten nood waren gedwongen. Het artikel eindigt: Weshalve wij de werkstaking der glasblazers als gewettigd, als door den nood afgedwongen achten. »En dat oordeel, naar wjj stellig weten, is ook het oordeel van de overgroote m'eerderheid van Maastricht's inwoners. Die werkstaking verdient dus sympathie en steun. »En zij verdient die des te meer, daar de werk stakers door hun waardige, ordelijke houding het bewijs leveren, dat zjj alleen door nood gsdrongen, en niet uit moedwil, het werk hebben neergelegd." Hierna spoort pastoor Tb. de stakers krachtig aan, zich niet door de socialisten, die tot baldadig heden ophitsen, te laten om den tuin leiden. Keirkelijka Zaken en Onderwijs. Tot leden van het kiescollege der Herv. ge meente te Kloetinge zijn herkozen de heeren W. van Liere (Abbekinderen), A. Leendertse en Hen drik Oele. De gemeenteraad van Hoedekenskerke benoemde in zijne vergadering van jl. Maandag tot onderwijzer aan de o. 1. school in die gemeente de heer G. Beneker, thans werkzaam aan het instituut van den heer S. Osinga te 's-Gravenhage. Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rjjks Hoogere Burgerschool te Middelburg, W. A. Poort, doctorandus in de wis- en natuurkunde te Groningen. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Recht, hoofdredacteur H. J. G. Hartman, twaalfde jaargang, tiende aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevat: Werking der wet betrekkelijk het veeartsenjjkundig staatstoezicht. Examen der Nederl. Vereeniging voor Gemeente belangen; - wijziging Gemeentewet. Kosten van kadastrale plans. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Examen voor gemeente secretarissen. Vragen ter beantwoording. In de in ons no. van Donderdag 19 Sept. jl. vermelde zaak heeft de kantonrechter alhier, bij vonnis van gisteren, gepasseerd het door den gedaagde aangeboden bewijs te leveren van de valschheid der dagvaarding door twee getuigen, en de zaak naar de arrond.-rechtbank te Middelburg verwezen tot onderzoek van de al of niet valschheid der dag vaarding in dezen uitgebracht. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde gisteren den heer V. de V., onderwijzer te Vlissingen, wegens het geven vaD huisonderwijs in vakken van middelbaar onderwijs aan twee niet tot één gezin behoorende jongelingen, tot twintig gulden boete, subsidiair 4 dagen hechtenis. Borsele. Een jongetje van omstreeks zes jaar speelde Maandag met zijn makker in eene weide bij het dorp, waar twee paarden graasden. Het had de onvoorzichtigheid zich te dicht bg een dezer dieren te wagen en het paard weg te jagen. In plaats van te wijken bleef het paard staan en sloeg den jongen tegen zijn rechterwang, waardoor dit lichaamsdeel zoo ernstig werd gewond, dat heelkundige hulp nood zakelijk was. In den nacht van Maandag op Dinsdag ver brandde te Domburg op de hofstede de Brouwerij toebehoorende aan den landbouwer P. Louwerse, een schuur met alles wat er zich in bevond, waar onder twee kalvers, twee geiten en eenige konijnen. De overige gebouwen bleven onbeschadigd. Tijdens dezen brand werd ook brand ontdekt op de hofstede van de landbouwers H. Ver slugs en A. Louws, in de gemeente Aagtekerke. Ook daar verbrandde alleen de schuur met hetgeen er in was, o. a. een stier. De geleden schade wordt slechts ten deale door assurantie gedekt; van den landbouwer Louws is niets verzekerd. De oorzaak van beide branden is tot nog toe onbekend. Wat eerstgenoemde betreft, wordt ge dacht aan broeiing van groen binnengebracht hooi. (M. Ct.) Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. Veel bekijks heeft hier het dagelijksch transport van volwassen boomen, die door den booinkweeker Copijn van de Groenekam naar het huis Ter Haar te Vleuten worden vervoerd om daar te dienen tot den aanleg van de lanen en het park, die het statige slot zullen omringen. Dit transport geschiedt in drie expresselijk daarvoor vervaardigde wagens, in eiken waarvan een boom ligt. Die wagens zjjn zoo inge richt, dat de wortels, waaromheen nog een groote kluit aarde zit, in een grooten ruimen bak rusten en dus gedurende het vervoer niet beschadigd kunnen worden. De boomen, nog geheel in hun bladeren- tooi, steken achter boven den wagen uit. De wagens, die, naar men zegt, per stuk duizend gulden hebben gekost, gaan dagelijks tweemaal heen en weer, zoodat eiken dag zes boomen worden overgebracht. Wat de aanleg op deze wijze kosten zal kan men ongeveer nagaan, als men weet dat alleen het vervoer van iederen boom op twintig gulden berekend wordt. Het bestuur eener aanzienlijke gemeente, waar tevens een openbare reinigingsdienst is gevestigd, ontving dezer dagen zoo schrijft men aan de N. Gron. Ct. van eene hier te lande gevestigde maat schappij voor vruchten- en groentenbereiding eene missive, de vraag behelzend 3 of er gelegenheid be staat te koopen de sinaasappel- en citroenschillen, die zich onder het huisafval bevinden, voorzoover ze niet in verrotten of geheel bedorven staat ver- keereneene ruwe sorteering van die schillen op de plaats van afzending wordt noodig geacht en op gave verzocht, hoeveel, als het seizoen daarvoor is aangebroken, 2 a 3 maal 's weeks gezonden kan worden. Het zou, meent de berichtgever, nuttig kunnen zijn 't vorenstaande in wijderen kring bekend te makenmisschien dat in plaatsen, waar geen ge meentelijke me8tverzameling bestaat, particulieren zich willen bemoeien met het verzamelen van afval, dat tot grondstof kan dienen voor de artikelen eener vruchten bereiding". Een ooggetuige deelt in een der Amsterdam- sche bladen mede, dat, méér nog dan de charges der politie, een flinke regenbui de gemoederen der deelnemers aan de opstootjes tot bedaren bracht, reden waarom hij den autoriteiten van Amsterdam in overweging geeft bij voorkomende gelegenheden de brandweer te laten uitrukken en de rumoermakers op enkele stralen van de Vechtwaterleiding te ver gasten. Hg meent, zeker niet zonder grond, dat dit nogal bekoelend zou werken. In zake de mishandeling van den lljarigen knaap Johannes Jacobus Robbemond, tot 9 Sep tember jl. verpleegd op de weesinrichting te Neer bosch pn sinds dat tjjdstip ten huize zjjner moeder, de weduwe Robbemond, te Njjmegen verblijf hou dende, 'fkan gemeld worden, dat de moeder en haar mishandeld zoontje deze week door den rechter commissaris, mr. Gratama, bij de Rechtbank te Arnhem zijn gehoord. Ten huize der weduwe Robbemoud ligt een oncler- teekend schrijven van den commissaris van politie

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1