LEVENS6R00TE m Holtes en Erf, onveranderlijke Crayon-teekeningen, op Vrijdag 11 October 1895, verkoopen; eene partij OESTERS, ZEEFTEN en PENNEN. Openbare Verkooping. Woensdag 9 October 1895, georganiseerd is, kan worden medegedeeld, dat door het comité een streng toezicht over de stakers wordt gehouden. Alle dronkenschap is ten strengste verboden. Bij overtreding wordt alle geldelijke steun ontzegd, zoo- dafc optreden der politie geheel overbodig is. Dat ook de sympathie van het publiek aan de zijde der stakers is bewijst wel een inteekenlijst, tot hunne ondersteuning geopend. Als eerste inteekenaar komt daarop een R. K. geestelijke voor. Door den commissaris der koningin zijn twee glas blazers in audiëntie ontvangen, die Z. E. de oor zaak der werkstaking hebben medegedeeld. Te Utrecht is een groen" mishandeld. Laffe kwajongens hebben hem een koord om den hals geslagen en zóó geprobeerd hoe lang iemand in halt- hangende houding 't uithoudt. Die groenenbeulen zijn door den Senaat in eene zitting van Vrijdagmiddag vgestraft" met schorsing en prijs gegeven aan de verachting van het Utrechtsche studentenkorps. Intusschen, zoo schrijft men ons, ware het wijzer wanneer in dergelijke ernstige gevallen een andere rechter dan de korpsrechter zich de zaak aantrok. Nu blijft het slechts een niet genoeg bekende en gekende bijdrage tot de droeve geschiedenis van het groenloopeu welke eigenlijk reeds lang tot het verleden moest behooren. (Tel.j Te Voorburg heetfc een stiefmoeder pogingen aangewend om zich te ontdoen van een vierjarig jongentje, door het te laten verhongeren. Het kind had reeds een begin gemaakt met het opeten zijner vingers, toen de politie achter de zaak kwam. (De Hollander.j Eene Parijsche wafolbakster, die te Nijmegen was gekomen om als gewoonlijk met hare kraam op de kermis te staan, heeft zich, naar gemeld wordt, zoo boos gemaakt over de slechte standplaats, die men haar had toebedeeld, dat zij plotseling is overleden. Tengevolge van de maatregelen, welke genomen zijn om het peil op de Zoom te verhoogen, en van do Vrijdag overvloedig gevallen regen, hebben de suikerfabrieken het werk weder kunnen hervatten. Uit Zoelen (Gelderl.) wordt gemeld, dat aldaar Vrijdagmorgen een orkaan woedde, die in korten tjjd een groote schade aanrichttestatige opgaande boomen knapten af, vruchtboomen werden ontworteld, zelfs mensehen werden een eind weggeslingerd, en twee boerderijen werden in eene ruïne herschapen. De stakende diamantslijpers te Amsterdam hielden Vrijdagmiddag eene betooging, waaraan dui zenden deelnamen. Zij hadden zich getooid met gele of witte strooken papier met opschriften op het doel der betooging betrekking hebbende. Voor de woningen van fabriekeigenaren werd ge juicht of gejouwd en gefloten, naarmate deze voor of tegen het doel der staking heetten te zijn. De optocht door de stad duurde van eenen tot drieën. Des avonds was het zeer woelig en onrustig op straat, inzonderheid in den omtrek van den Dam. Bij herhaling werd do politie met steenen geworpen en maakten detachementen agenten charges met de sabel, waarbjj menigeen gewond werd, terwijl ook verscheidene politie-agenten gekwetst werden. De regön maakte een einde aan het tumult. Vreemd. De kapitein-commandant der dd. schut terij te Rozendaal zal, niettegenstaande hij zich met terwoon in de gemeente Delft heeft gevestigd, met bewilliging van Z. Exe. den minister van binnen- landsche zaken, dat commando blijven waarnemen. - Een landbouwer uit den Haarlemmermeer polder reed onlangs met zijne vrouw naar Haarlem, 't Was in het drukst van den oogst en daarom spoedde hjj zich, na in de stad zijne zaken gedaan te hebben, huiswaarts. Toen hij zijn erf opreed, be merkte hg echter tot zijn schrik, dat hij verzuimd had zijne wederhelft mede t9 nemen. Hij was nu wel genoodzaakt den bijna drie uur langen weg voor de tweede maal af te leggen, om de vrouw te halen, die hij nog geduldig in de herberg wachtende vond. Een doofstom knaapje uit Hardingsveld, dat niet veel goeds voor de toekomst beloofde, het was o. a. een der hoofdschuldigen aan den brand, dezen zomer ten gevolge van 't spelen met lucifers ■uitgebroken zal met goedvinden der ouders in het doofstommeninstituut te Groningen worden op genomen en wel voor rekening van H. M. de Ko ningin-Regentes. In de N. Koer. komt het volgende verhaal voor uit Roermond't Is meer gebeurd, dat de laatste trein van Gladbach of de eerste naar Ant werpen slechts een enkelen reiziger vervoert, maar Maandagochtend vertrok de trein naar Antwerpen zonder passagiers, wegens de groote bescheiden heid van een vrouwtje uit de buurt van Roermond. Toen het eenvoudige mensch bemerkte, dat zij de eenige passagier zou zijn, was zij niet te bewegen plaats te nemen. Het was de moeite niet waard, meende zijzij kon best wachten. Of men haar nu al beduidde, dat de trein toch moest vertrekken, en er onderweg wel passagiers zouden bijkomen, het hielp niet. »Ge kunt doen wat ge wilt," zei het vrouwtje, »maar ik wil niet hebben, dat ge den trein voor mij alleen laat loopenik ga om 10 uur." En zoo geschiedde het, dat de conducteurs alleen met hun trein op reis gingen. Een paar Duitsche boerenjongens, die zich in de dorpsherberg van een plaatsje aan de Friesche grens reeds meer dan genoeg hadden laten inschenken, bespraken de mogelijkheid of een mensch ook vliegen zou kunnen eten. Een der boertjes maakte daarop de weddenschap, dat hij er 1000 voor f0,75 zou verslinden. In een oogwenk had het gezelschap drie kwartjes bij elkander gelegd en na eenigen tijd kwam men met een bierglas, waarin zich de voor geschreven quantiteit vliegen bevond, aandragen. De patient nam toen een lepel en binnen vier mi nuten was het griezelige maaltje door zijn keelgat verdwenen. De eerste proef op groote schaal, om levend vee van Australië naar Engeland te verschepen, heet, naar luid van enkele berichten, jammerlijk mislukt. Van de 550 runderen, 488 schapen en een paar paarden, stierven onderweg 52 runderen en 82 schapen. De overige bereikten Engeland in zulk een deerniswaardigen toestand, dat ze treurig afstaken op de markt tegenover het Engelsche vee. De Friesche boterkooplieden hebben van hunne Londensche firma's bericht ontvangen, dat in October hoogei e boterprijzen aan de Engelsche markt verwacht worden wijl groote hoeveelheden koloniale boter vóór November niet aan de markt kunnen worden aangevoerd, omdat daar het weder voor de productie niet bijzonder gunstig is. Schuster, natuurkundige te Londen, hield on een voordracht en toonde aan, dat water de bescherming tegen den bliksem aanbiedt. In plaats van te schuilen, zal men zich dus bij een onweer doornat laten regenen, en desnoods te water gaan. Water is een zeer slechte geleider van de electriciteit, en Franklin had reeds lang geleden opgemerkt, dat, zoo het gemakkelijk is, een rat, die normaal droog is, met electriciteit te dooden, dit niet gelukte, waaneer de rat doornat was. M. t. Verv.) Eene kiespijn-epidemie is ongetwijfeld een zeld zame gebeurtenis. De Engelsche troepen, die uit Chitral terugkeeren, melden, dat door hen dit vreemd verschijnsel waargenomen werd. De ziekte, die zich voordeed als besmettelijk, tastte officieren en sol daten op de hevigste wijze aan. De geneesheeren, voor wie het verschijnsel geheel vreemd was, hebben een onderzoek omtrent het ontstaan en het verloop der ziekte ingesteld, dat nog geen bepaalde resul taten heeft opgeleverd. Te Parijs is weder een groote diamantendief stal, of liever een reeks van diefstallen ontdekt. Het voornaamste slachtoffer daarvan is mevr. Rute, geb. Wijse Bonaparte. Het is gebleken, dat de juwe lier, Satis genaamd, wonende boulevard Poisonnière, die sinds een paar jaren bij haar aan huis kwam, om haar juweelen te verzorgen, haar voor een be drag van minstens 130.000 frs. bestolen heeft aau kostbare steenen in baar versierselen, die hij door valsche verving. Ook andere menschen, die Satis met de zorg van hun juweelen belastten, moeten door hem bestolen zijn. Satis en zjjne zuster, die bij hem woonde en medeplichtig moet wezen, zijn in hechtenis genomen. Een Hongaarsche dame, mevrouw Szmrecsanyi, nam onlangs deel aan een drijfjacht te Polhora, aan de Galicische grens. Men had haar een plaats aan gewezen op een vrij eenzame plek. Toen zij eenigen tijd daar op wacht had gestaan, zag zij opeens een grooten zwarten beer uit het lage geboomte te voor schijn komen. Zij was slechts gewapend met een geweer van licht kaliber, maar loste onmiddellijk een schot op het roofdier, dat nu hevig bloedend op haar los kwam. Het was een hachelijk oogenblik. Maar de dame bleef kalm, en toen de beer nog slechts drie passen van haar af was, loste zij nog maals een schot, dat het dier in de keel trof en doodde. Twee boksers, de beeren Corbett en Fitzsim- mons wenschten te vechten om prijzen in den staat Texas. De gouverneur Culberson wilde het verhin deren, mevrouw de gouvernante verklaarde openlijk 't met haren echtgenoot niet eens te zijn. De strijd in het gouvernementspaleis werd een twist in den staat. De gouverneur riep haastig de wetgevende macht te hulp en legde een wetsontwerp voor, dat het optreden der beeren Corbett en Fitzsimmons moest beletten. En de bill ging er floor: in den Senaat met 27 tegen 1 en in het Huis van afge vaardigden met 100 tegen 5 stemmen. Het was in drie uren tijds afgespeeld. Er is gejubeld over de zege van de partij van orde. Maar de gouverneur is toch in niet aangename positie geraaktmevrouw Culberson heeft wel is waar van de afgevaardigden niet veel steun en in den Senaat maar één enkelen getrouwe, maar aan haar zijde staan de stevige bee ren Corbett en Fitzsimmons l Door een onbekend persoon werd onlangs aan een der postkantoren te Berlijn een cartonnen doos bezorgd waarop als adres stond: »Aan de acrobaten- troep Allison, tijdelgk in het etablissement Ballen- berg te Leipzig". Te Leipzig hoorde een postbe ambte, belast met de expeditie der pakketten, een verdacht geraas uit het kistje komen, waarop hg van een en ander een hoogeren beambte in kennis stelde, die onder ademlooze spanning der omstanders de onschuldig uitziende cartonnen doos onderzocht. Het resultaat van het onderzoek was, dat de ver dachte doos door een deskundige moest worden ge opend. Met de grootste voorzichtigheid werd hier mede te werk gegaan, doch plotseling stoven alle nieuwsgierigen uit elkander het raadsel was op gelost. Den volgenden dag kreeg de acrobatentroep de cartonnen doos, voorzien van het officiëele be geleidende schrijven »Door de post geopend De inhoud bestond uit drie levende muizen, welke de opening ontsnapt zijn I" Een hevige Noord-wester storm heeft op Enge- lands westkust gewoed. Van alle kustplaatsen komen berichten van gestrande stoombooten en visschers- vaartuigen. Voor zoover bekend, zijn 19 stoombooten en groote zeilschepen en 27 kleine visschersvaartuigen vergaan of op het strand geworpen. De opvarenden werden grootendeels gered, maar toch verloren 13 personen bij dezen storm het leven. Duitsche bladen maken melding van een verwoes tenden storm, die den 24en September Japan heeft geteisterd en onberekenbare schade aanrichtte. In het district Fukuoka werden 15,000 huizen geheel, 8600 gebouwen gedeeltelijk verwoest; 78 personen kwamen om, 350 werden meer of minder ernstig gewond. De visschers van Kagoshima hebben het verlies van hun schuiten te betreurenzeven jonken vergingen met man en muis, meer dan 1000 huizen stortten in. In Nagasaki werden 50 personen gedood en even veel gekwetst6800 huizen liggen in puin. In Kamamoto, Saya, Xamagustri en Octo lieten 35 personen het leven, ongeveer 2000 huizen werden neergeworpen200 vaartuigen vergingen, het meeren- deel der opvarenden verdronk. De stoomboot Mishima is nabij Nagasaki op een rif gestooten en gezonken 45 reizigers en de bemanning vonden den dood in de golven. Laatste en telegraphische berichten. 's-GraveiiUa^e* De jongste berichten omtrent den gezondheidstoestand van de Groothertogin van Saksen luiden zeer gunstig. Tusschen Wavre en Ottegnies (België) is een locomotief tegen een personentrein opgeloopen, waar door 10 reizigers gedood en 40 gekwetst zijn. Burgerlijke Stand van Goes van 4 tot 7 Oct. 1895. Geboren: 5, Willem, z. v. Jan Pieter Kramer en Pieternella Kriekaard7, Henricus Petrus Hubertus, z. v. Wilhelmus Godefridus Witkam en Anna Maria Margaretha Stieger. 349e Staatsloterij, 5e kl. Trekking van Zaterdag 5 October, 17e lijst. Getrokken prijzen, f 1000 en premie van 30.000 759 3000: 17617 Niet10055 Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. 9 OctKwadeudamme, 11 ler8eke, 16 'a-Gravenpolder, 25 Hoedekenskerke, 18 Nov., Goes, hofstede 19 - Goes, 20/21 Goe3, 27 Heiukenszaod, Goes, Voorwerpen. Information kuis en arf. De Ronde Bressor. oesters enz, Hollmann. vier huizen mat erf, P. Overman, bouw- en wailand, VaudarKloes. eu landerijen, Pelle en. Lansen Groin, woonhuis, Pelle en Lansen Croin. meubels, Pelle en Lansen Croin. hofstede, De Ronde Bresser. hofstede, Pilaar. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. 8 Oct., Goe3 bouwen schuur enz. te Ierseke. Information. D. de Koning. Middelburg, herstellen en verwisselen ijzeren deuren van de groote schut sluizen iu het kanaal door Zuid- Beveland, Rijks-ingenieur, en opzichter De Ronds te Hausweerd. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. October HOOGWATER. Voorna. Nam. 4.51 5.25 6.4 6.58 8.9 9.44 11.15 5.8 5.43 6.29 7.30 8.55 10.33 11.51 LAAGWATER Voorm. Nam. 11.21 11.55 0.13 0.59 2.— 3.25 5.8 11.38 0.34 1.28 2.39 4.14 5.45 Marktberichten. ROTTERDAM, 7 October 1895. De Vlas-aanvoer bedroeg 3470 steen blauw. De Aj u i n -aanvoer bedroeg 8000 balen. Prijs der groote f 0,90, der kleine f 1,25. Aardappelen Blauwe f 1,70 a 1,90, jammen 11,70 a 2. Granen, Buiten- landsche kalm; Meel onveranderd, stil. Binnen- landsche. Tarwe, nieuwe 25 ets. lager, jarige geen noteering, Rogge 10 ets. lager, Witte Boonen 50 a 75 ets. lager, Bruine Boonen 30 a 50 ets. lager. Jarige TARWEf a f Nieuwe TARWE- 5,25 - 6,75 Nieuwe ROGGE- 3,75 - 4,60 Nieuwe WINTERGERST - 3,25 - 4,20 ZOMERGERST- 3,— - 3,75 HAVER (nieuwe) - 1,50 - 2,75 Nieuwe PAARDENBOONEN - 5,— - 5,30 BRUINE BOONEN (nieuwe) - 8,— - 8,90 WITTE BOONEN (nieuwe) - 9,— - 9,75 ERWTEN- 5,— - 8,— KANARIEZAAD- 6,25 - 8,— A^dA7-ert©ntien '1' Vrijdag 11 October hopen onze geliefde ouders <p GILJAM NIJSSE AUGz. en TANNETJE LEIJS Jd. hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. J» Driewegen. A •SfHSr'tSr Voorspoedig bevallen van een wel geschapen zoon A. M. M. WITKAM geb. Stieger. Goes, 7 October 1895. Getrouwd IMAN J. VAN DER HAVE en KUNDRINA A. VISSER, die, tevens ook namens wederzijdsche familiën, hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Kapelle (bij Goes), 4 October 1895. Heden overleed onze hartelijk ge liefde echtgenoote, moeder en zuster Mejuffrouw LIENTJE ADRIANA NIPIUS, na een smartelgk doch geduldig lijden, in den ouderdom van 41 jaar en 7 maanden. Arnemuiden, 4 October 1895. G. BORN. G. J. BORN. J. L. NIPIUS. Heden overleed, zacht en kalm, na een smartelgk lijden, mijne geliefde vrouw E. S. A. JANSE—Olivierse in den ouderdom van 52 jaren. Mede uit naam der kinderen en behuwdkinderen, P. JANSE. H. d. S. Schore, 5 October 1895. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde zuBter en behuwd- ELISABETH SUZANNA ANTOINETTA JANSE, geb. Olivierse, te Schore, in den ouderdom van 52 jaar. Uit aller naam, Pu. J. OLIVIERSE. 5 Oct. 1895. Door dezen betuigen wij onzen welgemeenden dank aan allen, die blijken van deelneming hebben gegeven gedu rende de ziekte en bij het overlijden van onzen innig geliefden zoon en broeder. M. KOLE Mz. J. KOLE—Braamse en kinderen. Kruiningen, 1 October 1895. Voor de bewijzen van deelneming, oatvangen bij het overigden van onze geliefde moeder, behuwdmoeder en groot moeder, mejuffrouw de weduwe ADRIANA SARA MOELKER, geb. De Koster, be tuigen wij onzen welgemeenden dank. Krabbendjjke, 1 Q t 1895, Rotterdam, A. w. WABBKE—Moelkeb; W. A. MOELKER. M. WABEKE. ook van Photo's, worden tot Zondag a. s. vervaardigd bij den heer A. SCHRIJVER, Vlasmarkt Goes, door de beeren De Deken—Wouters# gediplomeerde tee kenaars. Prijs van af f 1,50 en hoog er. P.S. Zijn ook aan linis te ontbieden. De Deurwaarder HOLLMANN zal des namiddags om 2 uur in >de Oester- beurs" te Ierseke ter grootte van 2 1/2 cent en daarboven, en daarna Monsters op de beurs aanwezig. Notaris DE RONDE BRESSER te Heinkenszand zal op des voormiddags 11 uren, in de herberg van Marinus De Baar te Kwadendammet ten verzoeke van zijne principale, in het openbaar verkoopen staande en gelegen te Kwadendammeaan den dijk tusschen Oud- en Nieuw Vree land, kadaster Hoedekenskerke A no. 541 groot 2 A. 70 c.A. Bewoond door C. MENHKERK.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3