1895 N°. 119. Dinsdag 8 October. 82ste jaargang. FEUILLETON. Koosje Heydemana. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centinet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de beeren Nijöh Van Ditmar te Rotterdam ea verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 fa Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjja slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Iusera«tlng van «dvertentlêxi voor 3 aren op den dag der uitgave» GOES, 7 October 1 °°5. In de HaarL Crt. oppert J. E. het denkbeeld om de stemmingen te doen geschieden niet met stembiljetten maar met stetopenningen. Het zou dan op een stembureau als volgt toegaan De kiezer, die zich aanmeldt, ontvangt van bet stembureau niet een biljet, doch een penning, een ge waarmerkten stempenniDg. Hij begeeft zich daar mede achter een beschot, dus buiten het gezicht van bet bureau. In dat beschot zijn zoovele gleuven, waarin hij zijn penning kan laten afglijden, als er candidaten zijn, natuurlijk met aanwijzing bij elke gleuf voor welken candidaat zg geldt. Wil men nu gelegenheid geven tot bet in blanco stemmen, dan zou nog een gleuf meer voor de stemmen in blanco moeten aan gebracht worden. Doet men dit niet, dan zou de kiezer gedwongen zijn, zijn stem op een der candi daten uit te brengen. De contróle ware op deze wijze in te richten De kiezer, die stemt, bevindt zich achter het beBchot, het stembureau is er vóór. Aan den kant van het bureau is een nummerdeur aangebracht, die een nummer verspringt, telkens als een penning door een der gleuven afgljjdt. Dat verspringen is dus be wijs, dat de ééne stem is uitgebracht. Het kiezen zal veel sneller gaan. De nu voorge stelde inrichting is nog ai tijdroovend. Het stembu reau ziet gedurende de verkiezing steeds het getal voor zich van de ingeworpen penningen, zoodat het bijna ondenkbaar is, dat het getal penningen aan het eind niet zou klappen met het getal kiezers, die gestemd hebben. En eindelijk: op even eenvoudige wjjze, zou ter stond na afloop der stemming de uitslag bekend kunnen zgn. Achter elke gleuf is natuurlijk een bus geplaatst, waarin de penningen terecht komen. Be halve de hiervoren bedoelde numeroteurs nu, is ook elke bus voorzien van een numeroteur, die bet getal aangeeft van de penningen in de busde nu meroteurs zijn natuurlijk niet zichtbaar gedurende de stemming, maar zoodra de stemming afgeloopen is, geven zij terstond den uitslag aan. De cijfers, alzoo verkregen, kunnen natuurlijk daarna gecontroleerd worden door vergelijking met bet getal penningen in de bussen, en het Dagaan of er geen valsche penningen bij zijn enz. Veel ge vaar voor dergelijke onregelmatigheden zal er niet zijn. Deze manier schijnt erg eenvoudig, maar we ver oorloven ods de vraag hoe de kiezer handelen moet als de verkiezing plaats bec-ft voor meer dan één persoon tegel jjk Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd bet theoretisch geneeskundig examen door den heer W. v. d. Ham m e. Het Nutsdepartement Noord-Beveland" beeft den heer D. Stigter uitgenoodigd eer e voordracht te komen houden over de muntquaestie. In de laatste Raadszitting te Zierik- s e e vroeg een der leden, de beer Van den Bout, 14) Naar het Duitsch van H. Fohrbach. >Wafc ziet er bier nu alles netjes en vrooljjk uit!" zeide hij dankbaar, »en boe smaakvol I Dat hebt gjj alles zoo beredderd, Koosje! en ge hebt er Z9lf aan medegebolpen 1" Hij bukte, plukte een viooltje, en bood bet baar met eene lichte buiging aan. »Voor uwe moeite. En nu, tot weerziens hedenavond bij de thee". Hg nam den hoed af en ging been. Eenige oogenblikken later zat Koosje op baar kamertje en schreef aan haren verloofdeLieve Hasso!" begon ze, »bij ons in den tuin zijn de eerste viooltjes in bloei. Oom Ernst heeft er mij zooeven een gegeven. Ik 2e legde de pen neder en keek droomerig voor zich naar het blauwe bloempje, dat ze in een fraai bloemglas vóór zich op tafel bad gezet. Toen Koosje op het thee-uur in de woonkamer trad, was daar de baron reeds en ook Urte met het zieke kind. »Ben ik te laat?" vroeg ze. »Een weinig, maar dat beeft zijn goede reden", meende baron Ernst. »Uw brief aan Hasso is toch klaar 2e maakte bet theeblad in orde. »Neen, nog niet", antwoordde ze verlegen, »ik »Zoudfc ge mij wel een genoegen willen doen, Koosje?" viel de baron haar in de rede. >Hoo kunt u dat nog vragen, oom Ernst. Wat of de politie wel goed is georganiseerd. Van goede zijde bad hij vernomen, dat een der agenten sedert geruimen tijd ziek ligt, en nu de nachtdienst door slechts 2 agenten wordt verricht. Deze loopen steeds samen, en nu komt onwillekeurig de gedachte op »hoe kan onder deze omstandigheden in een gedeelte der stad voldoende toezicht zjjn Het moet zijn voorgekomen, dat dezelfde agenten gedurende 3 achtereenvolgende nachten in dienst zijn geweest. Zelfs het sterkste gestel is tegen zul ken z war en, af mar,tenden arbeid niet bestand. Wordt werkelijk te veel van de manschappen gevergd, dan behoort naar zijn meening die dienst anders te worden ingericht en desgevorderd te worden uitgebreid. Het zou spr. aangenaam zijn, van den voorzitter eenige inlichtin gen te ontvangen. De voorzitter zeide, dat bet door den heer Van den Bout medegedeelde niet juist was en de politie dienst uitstekend was ingericht. Hij was bereid de zaak te onderzoeken en zoo blijken mocht, dat er leemten bestaan, daarin te voorzien. Verdere inlich tingen wenschte bij evenwel niet te gevengeen Raadslid is bevoegd die te vragenhet was een zaak, di9 alleen bet hoofd der politie aangaat. Het deed hem evenwel genoegen, dat een stem uit den Raad opgaat om den dienst uit te breiden. De heer Fokker zeide, dat hij de woorden van den heer Van den Bout geheel onderschreef. De verre gaande brutaliteit, waarmede de jongste diefstal was gepleegd bet weinige succes, dat de politie met het onderzoek bad gehad, niettegenstaande belangrijke indices aanwezig waren, deden ook hem vragen of de organisatie der politie wel was zooals zij behoort te zijn. Hij vond de vraag van den heer Van den Bont volkomen gewettigd. De voorzitter verklaarde zjjn zienswijze te hand haven. De heer De Crane hoorde met verbazing, dat de voorzitter Diet aan den rechtmatigen wensch der beide vorige sprekers wilde tegemoetkomen. Z. i. was de Raad wel degelijk bevoegd, ja verplicht in het belang der openbare veiligheid, deze zaak ter sprake te brengen. Door den Raad werden de voor de politie benoodigde gelden beschikbaar gesteld, werd bij uitbreiding der reorganisatie zijn goed keuring gevraagd. Hij drong er met nadruk op aan, dat de inlichtingen door den voorzitter werden ver strekt. Vond deze bezwaar dit in een openbare zit ting te doen, zoo kan het in een gesloteno geschieden. Hij was dermate overtuigd van de billijkheid van het verzoek, dat hij verklaarde, wanneer de voor zitter persisteert bg zijn ongemotiveerde weigering, in een volgende zitting een interpellatie tot hem te zulten richten. De voorzitter zeide, dat hij bij zijn gevoelen blijft en elke inlichting weigert. Wat het gesprokene door den heer De Crane betrof, hij beschouwde dit als een noodelooze bangmakerij, die hg niet vreesde en waardoor hij zich niet zou laten intimideeren. De heer De Crane antwoordde, dat het hem leed doet, dat de voorzitter uitdrukkingen bezigde, die hier geheel zijn misplaatst en die hij niet heeft ver diend. Hg achtte het zijn plicht, waar het algemeen kan ik voor u doen »Op Oszminten, mijn ander landgoed, is het op het oogenblik erg druk, en de huishoudster heeft gevraagd of gij haar niet wat kunt komen helpen. Zoudt gg dat niet willen doen Koosje keek hem verschrikt aan. »Moet ik weg?" »Voor eene korte poos maar; dat wil zeggen, als ge liever niet wilt Zij verbleekte. Ja, oom Ernst, ik wil »Dat dacht ik wel, Koosje", zeide hij zonder haar aan te zien. Morgen vroeg gaat het rijtuig naar Oszminten. Het landgoed is prachtig gelegen en niet zoo heel ver van Russeinen. Het is maar een mijl van hier". »Maar een mgl", mompelde Koosje zacht, terwijl ze de handen troosteloos in den sehoot liet rasten, »maar een mgl". Baron Ernst had zelf Koosje naar Oszminten ge bracht en haar daar aan de zorg der oude huis houdster toevertrouwd, waarna hij dadelijk na een kort, bijna vluchtig afscheid den terugtocht had aanvaard. De eerste dagen hielp Koosje vlijtig van te morgens tot te avonds in keuken en kelder, maar dan gevoelde ze zich verder zoo moe, dat ze uren lang doelloos voor zich zat te kijken. »Ik ben geen groote hulp voor u", zeide ze dikwijls tot de huishoudster, maar met den be9ten wil kan ik niet meer doen. Ik ge voel me zoo mat, zoo machteloos, dat ik liefst maar den geheelen dag te bed zou willen big ven." »Ge moet wat buiten loopen in het bosch en daar een paar uurtjes gaan zitten", zeide de huishoudster goedmoedig lachend. »We zullen we! trachten het belang geldt, zijn gevoelen vrij en onomwonden uit te spreken, al is dit ook voor sommige personen minder aangenaam. Het H.blad verneemt, dat er bij de regeering een wetsvoorstel in voorbereiding is tot invoe ring van den midden-Europeeschen tijd. Naar de Tel. verneemt, berust het regeerings- ontwerp betreffende Kamers van Arbeid in hoofdzaak op de volgende beginselen lo. Waar de behoefte daaraan gebleken is, kan bij koninklijk besluit voor één of meer gemeenten een Kamer van Arbeid worden opgericht. 2o. De Kamer van Arbeid heeft ten doel a. Belangen van patroons en werklieden te ba- vorderen, door het verzamelen van inlichtingen over arbeidszaken. b. Aan rijk, provincie en gemeenten over belangen van arbeid van advies te dienen. c. Eindelijk het voorkomen en beëindigen van geschillen en het bevorderen van uitspraak tusschen partijsn, die zjj niet heeft kunnen verzoenen. Leden kunnen zijn Nederlanders, mannen of vrou wen, tevens ingezetenen, 30 jaren oud en gedurende eenigen tijd werkzaam als patroons of werklieden. Kiezers zijn mannen of vrouwen, ingezetenen, Ne derlanders, 25 jaar oud en gedurende zekeren tijd werkzaam in het bedrijf, dat zij vertegenwoordigen. De ter beëindiging van geschillen te benoemen Verzoeningsraad bestaat uit een gelijk getal van patroons en werklieden. De werking is geheel facul tatief. De verzoeningsraad deelt aan partijen schrifte lijk advies mede. De zittingen worden met gesloten deuren gehouden. Welke voordeelen de Tentoon stelling te Amsterdam heeft opge leverd, moge blijken uit eenige cijfers door het Hbl. medegedeeld Tot 30 September werden de terreinen bezocht door 885,800; Oud-Hollandfc door 711,000; de mail boot door 264,000; de doolhof door 108,518; de rutschbaan door 86,610; de St. Pieter in de Ita- liaansche afdeeling door 68,494, terwijl uitgegeven waren 3500 vrijkaarten aan exposanten, represen tanten, enz. Men mag aannemen uit deze cijfers, dat de ge meente Amsterdam na aftrek der reductie wegens geregelde vooruitbetaling, hieruit ontvangen heeft 32 k 33,000 gulden, zonder dat het de gemeente eenige opoffering kostte, want zelfs de brandwachts, die geregeld op de tentoonstelling de wacht hielden en de vier controleurs, die van gemeentewege ge regeld contróle hielden over de inkomsten, worden door de tentoonstelling betaald. Behalve de genoemde inkomsten krijgt de ge meente nog belastinggelden van het bezoek aan ver schillende inrichtingen en kiosken op de tentoon stelling voor de tijdelijke vergunningen. Van het gasverbruik op de tentoonstelling zal de gemeente vermoedelijk ontvangen een minimum be drag van f 15,000, terwijl het vervoer A.O.M. van zonder u klaar te speten." Koosje ging, met den grooten stroohoed op de bruine lokken, naar buiten, eerst door den netjes aangelegden tuin en daarna in het donkere dennen woud. Daar wandelde ze heen en weer. Een vogeltje riep, een ander antwoordde. Wat zouden ze elkander wel te zeggen hebben Vertelden ze van de lente, van de liefde? Koosje bleef staan en stak luisterend het hoofd vooruit. Toen het roepen verstomde, ging ze zuch tend verder. Kleine bloempjes, witte en blauwe, sproten overal uit den grondze plukte er een paar, om ze daarna gedachteloos te ontbladeren. Aan den zoom van het woud zette zij zich onder een zwaren denne- boom neder en keek droomend over velden en beem den heen. Zoo zat ze uren lang, en eerst als de klok de arbeiders te middags van het veld huiswaarts riep, ging ook zij naar huis, om later weder dezelfde wandeling te maken tot de zon onderging. Zoo ver ging de eene dag voor de andere, de eene week na de andere. Eens kwam August over en bracht haar boeken en muziek, met een groet van den baron. Hg ver schrikte, toen hg Koosje zoo bleek en kwjjnend vond. »Ach, juffrouw Koosje 1" riep hg. >Hoe is het op Russeinen vroeg ze gejaagd. »Zgn ze alten gezond Het kind, oom Ernst »De kleine hm dat bljjft sukkelen en de baron Hij haalde de schouders op. »Wat is er met hem? Spreek dan toch 1" Ze schudde hem met kracht aan den arm. »Maar, mijn hemelIk heb niefs te zoggen." dien aard was, dat f30,000 ongeveer meer aan de gemeente zal worden uitgekeerd dan in*de jaren dat de tentoonstelling er niet was. De indirecte voordeelen voor de gemeentekas zgn bovendien vele. De hótels toch waren bijkans steeds vol, zoodat er hótels zijn, die de laatste jaren g9en dividenden uitkeerden, maar zulks over 1895 wel zullen doen. Het groote vreemdelingenbezoek bracht aan de ge meente ook zgn voordeelen. Zaterdag werd het stoffelgk overschot van Pasteur ten grave gedragen. De lijkwagen, die de baar van Pasteurs instituut in d9 rue Dutot naar de Nötre-Dame kerk bracht, was bespannen met zes paarden. Voor den wagen gingen Pasteurs teerlingen en alten, die aan het Instituut zijn verbonden. Daar achter volgden de familieleden, de ministers, eenige leden van het corps diplomatique, een aantal Kamerleden, leden van den Senaat en de Académie fran^aise. Terwijl de lijkstoet zich naar de kerk begaf, speelde de stafmuziek der republikeinsche garde Chopin's treur- marsch. Eene ontzaglgke volksmenigte stond geschaard langs den weg, dien de stoet moest volgen. Generaal Saussier, de commandant van Pargs, begeleidde met zgn staf en een divisie infanterie den stoet. Er waren vijf rijtuigen noodig, om alle bloemen en kransen te vervoeren, welke van alle kanten, zoowel uit Frankrijk als uit den vreemde gezonden waren. Daaronder viel bgzonder in het oog een fraaie krans der Fransche regeering. Toen de lijkstoet Nötre-Dame bereikte, was presi dent Faure reeds aangekomen. De kerkelijke plechtig heid werd geleid door kardinaal Richardvervolgens sprak de minister Poincaré eene redevoering uit, waarin hij hulde bracht aan Pasteurs verdiensten. De Russische grootvorst Constantijn en prins Nicolaas van Griekenland woonden de plechtigheid bij. Terwijl de heer Poincaré zijne rede uitsprak, stond president Faure tusschen beide prinsen op de met rouwfloers bekleede tribune. De uitvaart van den grooten geteerde maakte een diepen indruk. Om twee uur was de plechtigheid afgeloopen. Tot de talrijke bloemen, die de baar tooiden, be hoorde ook een krans der Academie van Weten schappen te Berlgn. Gemeenteraad van Goes. Verleden Vrijdagavond te 8 uur hield de Raad der gemeente Goes eene zitting, die bijgewoond werd door alle (13) leden en gepresideerd door den heer mr. J. G. de Witt Hamer. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deelde de Voorzitter o. a. mede: dat de heer J. J. Ochtman heeft verklaard de benoeming als lid en voorzitter van de financiëele commissie en als lid van de gascommissie aan te nemen. Als ingekomen stukken werden ter tafel gebracht Missives van Gedeputeerde Staten van Zeeland, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aan- Heeft hg geen brief medegegeven, geen lettertje schrift >Niets." »Ook niet gezegd wanneer ik weer naar Russeinen mag komen August schudde het hoofd. »Maar ik ben hier volkomen overbodig," sprak ze haastig. »Zeg hem dat toch, August 1 en zeg hem ook, Jdat Ze liet het hoofd vertegen op de borst zinken en zweeg. Toen August op zijn schimmel wegreed, stond Koosje hem nog lang aan de poort na te staren. Weder verliepen er verscheidene wekenhet hooi werd al binnengereden, toen op zekeren dag een rijtuig met twee vurige paarden voor het huis stil hield. »Oom Ernst, lieve oom Ernst 1" riep Koosje, de trap der veranda afsto-mende. »Eindelgk, eindelijk 1" Ze weende en lachte tegelijk, terwijl ze zjjne beide handen greep. »Dag, Koosje!" Hg drukte zacht hare rechter hand, en wandelde daarna met haar den tuin in. Ze keek hem onafgebroken en met een gelukkig lachje in het bleeke, kalme gelaat. »Nu komt u om mij naar Russeinen terug te haten, nietwaar, oom Ernst?" Hg schudde zachtjes het hoofd. »Neen, Koosje, ik ben integendeel gekomen om voor eenigen tijd afscheid van u te nemen." Zij drukte de hand tegen het hart. »Moet de scheiding dan nog langer duren mompelde ze. >Ik ga naar Noorwegen," zeide hij. »Ik heb me wat overwerkt, en daarom heb ik wat afleiding noodig Op mijne reis zal ik Hassa ook .ontmeten,"

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1