BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG OCTOBER 1895. No. 118 FEUILLETON. %K S Algemeen Overzicht. Zooals we de vorige maal mededeelden, waren de gemoederen in Frankrijk zeer verontrust over den gang van zaken op Madagascar, vooral ook op grond van de mededeelingen door teruggekeerde zieken en gewonden. Het ministerie kon zich reeds voorbereiden op eene reeks van interpellaties be treffende de expeditie, en het was lang niet onmo gelijk, dat de regeering moeielijko dagen tegemoet- ging. Gelukkig luiden de berichten, de laatste dagen uit Madagascar te Parijs ontvangen, heel wat gun stiger. Generaal Duchesne bevond zich bereids op 35 K.M. van de hoofdstad (het telegram was van 27 September) en men verwacht nu eiken dag de tjjding, dat die stad is bezet. Daarmede zal vermoe delijk de oorlog nog wel niet geëindigd zijn, maar in elk geval kunnen dan de troepen eens wat op hun verhaal komen, en er schijnen voor d6n eersten tjjd althans levensmiddelen genoeg voorhanden te zijn. Ook omtrent den gezondheidstoestand komen gunstiger berichten. Onder deze omstandigheden bestaat er veel kans, dat het ministerie zich tegenover eventueels inter pellaties zal kunnen handhaven, wanneer er ten minste geen andere motieven worden gezocht om het te doen vallen. In Italië is men niet geheel gerust over den toestand in Afrika. Zooals bekend is, is generaal Baratieri tamelijk overhaast naar Massowah terug gekeerd om daar het opperbevel over de Italiaan- sche troepen weder op zich te nemen, en men be weert nu te Rome, dat dit noodig werd geacht met het oog op de dreigende houding, die zoowel koning Menelik van Abessinië als het opperhoofd Ras Mangascha aannemen. Men verwacht niet, dat een van beiden tot den aanval zal overgaan, maar natuurlijk kan hunne houding wel zoo dreigend worden, dat generaal Baratieri verplicht zou zijn zelf aanvallend te werk te gaan. Vermoedelijk leggen de beide sluwe Abessiniërs het daarop aan, en vooral ko- j ning Menelik, die nog onlangs een gezantschap naar St.- Petersburg zond, en zich misschien wel vleit, dat bem eventueel van die zijde hulp zal worden ver leend. Mocht dit het geval zijn, dan zouden natuur lijk de Italiaansche aangelegenheden in Afrika licht aanleiding kunnen geven tot internationale verwik kelingen, want Italië zal begrijpelijkerwijze de stel ling verdedigen, dat geene andere mogendheid zich te meDgen heeft in zijne geschillen met de Abessi niërs. Men vermoedt nu, dat generaal Baratieri zoo spoedig mogelijk zal trachten de Abessinische benden aan te vallen en uiteen te drijven. Het nieuwe Oostenrijksche ministerie, onder leiding van graaf Badeni, is samengesteld. We zul len onze lezers maar niet vermoeien met de namen der nieuwe raadslieden van de Kroon genoeg is het te weten, dat het den Poolschen graaf gelukt is een geheel stel ministers bijeen te krijgen. Wat echter dit nieuwe kabinet zal uitrichten, daarom trent verkeert eigenlijk ieder in het onzekere. Graaf Badeni heeft steun gezocht bij de anti-liberale par tgen, maar deze zijn alleen niet sterk genoeg om het ministerie met hoop op succes te steunen, daar gelaten nog of van die zijde kan verwacht worden een kiesrechtuitbreiding in zoo ruimen zin, als waar aan zich ook in Oostenrijk meer en meer de be hoefte doet gevoelen. Het heet dan ook, dat de nieuwe premier zich tevens heeft gewend tot de Duitsch-liberalen om ook hunne medewerking te verzoeken, maar het schijnt, dat die partij de voor waarden, waarop ze haren steun zou willen verlee- nen, nog niet hjeffc kenbaar gemaakt, en bet is zeer de vraag of er tussehen haar en de nieuwe regee ring overeenstemming zal kunnen worden verkregen. Velen vermoeden op grond van dit alles, dat het kabinet-Badeci, evenals het nu afgetredene, waarvan graaf Kielmannsegg de leider was, eenvoudig een overgangsministerie zal blijken te zijn. Dit is natuur- Igk zeer wel mogelijk, maar onwillekeurig rijst dan toch de vraagTot welken nieuwen toestand het den overgang zal banen. Want als het aan Oosten- 13) Koosje Heydemano. Naar het Duitsch van H. Fohrrach. XII. De eerste bloemen steken hare hoofdjes op de goed onderhouden bedden uit den grond. De hoo rnen tooien zich met jeugdig groen en de vogels doen zich hooren in de twijgen. Het is lente ge worden. Koosje dwaalde als een onbezorgd kind zingende door het park. Op de open plek aan de rivier stond ze opeens tegenover den baron. »U hier, oom Ernst?" zeide ze verrast. >Ja, Koosje!" »Ik dacht, dat u naar de stad gereden waart, anders had ik niet gezongen." »Denkt ge dan, dat ik niet van zingen houd?" »Dat dacht ik." Waarom?" Omdat u nooit zingt, en de prachtige vleugel altijd gesloten blijft." »Ik heb vroeger veel gespeeld en gezongen." »Eo waarom doet u het dan nu niet meer?" Ze keek hem eensklaps diep blozend en verschrikt aan. »0, vergeef mij, ik vergat, dat tante Eva u is er toch niet boos om >Wel neenl Daar is volstrekt geen reden voor. Het zou dwaas zijn de muziek te laten varen, omdat rijk geen kiesrechtuitbreiding geeft, komt men daar te lande nooit uit den ouden en dus evenmin ooit tot een nieuwen toestand. Te Weenen moest nog voor éan zetel van den gemeenteraad eene verkiezing door de eerste klasse van kiezers plaatshebben, en d<ze is thans ook ten gunste van de anti-semieten uitgevallen. De anti liberalen beschikken nu over meer dan twee derden der stemmen, en dus kunnen ze ook in de gevallen, waarin die meerderheid wordt vereisclit om een be sluit te nemen, de zaken naar hunne hand regelen, zonder rekening te houden met de minderheid. Zoo dra nu dr. Lueger tot voorzitter zal zija gekozen, kan mon in Weenen zich op een nieuwen toestand voorbereiden, die begrijpelijker wijze door de Israë lieten met groote bezorgdheid wordt tegemoet ge zien. Fugeland heeft zich in de zaak der vermoorde zendelingen in China krachtig doen gelden, en aan den eisch, dat de hoogstgeplaatste ambtenaren van de provincie, waarin de moord geschiedde, zouden gestraft worden is onmiddellijk voldaan. Men is na tuurlijk in Groot-Brittannië ozer dit succes van Lord Salisbury hoogst voldaan, niet slechts omdat het rechtsgevoel eene dergelijke straf eisehte, maar vooral ook, omdat men verwacht, dat Engeland in Oost-Azië spoedig ;weder het gezag zal herwinnen, dat Lord Rosebery heeft laten teloor gaan, toen hij niet wist te vorkomen, dat Rusland, Frankrijk en Duitschland ingrepen in de bepalingen van den vrede van Simoneseki tussehen China en Japan. In de samentrekking van een zeventiental Engel- sche oorlogschepen van het Middellandsche zee eskader bij het eiland Lemnos wil men nu een even j krachtig optreden van Lord Salisbury zien ter op lossing van de nog altijd aanhaugige Armenische quaestie. In hoeverre dit juist is, zal wellicht spoe dig blijken, maar dit is zeker dat er te Konstanti- nopel groote gisting heeft geheerscht, waarin Enge land blijkbaar de hand had, en die al dadelijk dit gevolg heeft gehad, dat de groot-vizier Said-Pacha is ontslagen, en in zijne plaats is benoemd de vroegere groot-vizier ICiamil-Pacha, van wien meer toenadering tot de Engelsche voorstellen wordt verwacht. Gemengde Berichten Jl. Dinsdag ontstond te Boskoop brand in een timmerwinkel door het ontploffen van een petrol urn- motor. De vlammen namen zóó snel in hevigheid toe, dat er aan blusschen niet te denken viel; door het bespuiten van de naaste perceelen hoopte men deze te behouden. Ook dit mislukte en een tweede perceel stond weldra in lichte laaie en wat nog erger was, door den wind aangewakkerd, deelden de vlam men zich ook spoedig mede aan den toren der Ned. Herv. Kerk en weldra stond ook het kerkgebouw in brand. Eu steeds verder woedden de vlammen in 't rond. Des avonds omstreeks 9 ur^n was men den brand meester. Er waren toen zes flinke perceelen tot den grond toe afgebrand, alsmede de kerk en toren, waarvan alleen de muren overeind staan. Alle waren tegen brandschade verzekerd, ook het kerkgebouw. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men berekent, dat de staking in het diamant vak te Amsterdam dagelijks een schade berokkent van honderdduizend gulden. Scherpzinnigheid der postbeambten. Dezer dagen werd te Doesburg een briefkaart iu de bus gesto ken, waarop het adres ontbrak. Ton posfckantore, aldaar kwam men op het vermoeden, dat deze brief kaart mogelijk te Vreeswijk moest bezorgd worden, omdat daarin over zekere M en de Vreeswijk- sche kermis werd gesproken. De kaart werd daarom niet als onbestelbaar beschouwd en naar Vreeswijk opgezonden. Hier wist men eerst niet wie met dien M zou bedoeld worden, want bet was slechts een voor naam. Toch slaagde de postdirecteur er in het meisje men iemand verloren heeft die ons lief was." »Maar waarom zingt u dan nooit?" vroeg ze verbaasd. »Ik ben te oud, Koosje 1" »Maar, oom Ernst, nu zegt u toch iets, dat n zelf niet gelooft," riep ze lacbend. Hij haalde even de schouders op en trad aan den rand der steile helling. »Het water is nog erg hoog!" sprak hg halfluid, »en wat ziet het er aanlokkelijk uit." Zij trok hem angstig aan de mouw. »Toe, ga niet zoo dicht aan den kant." Hg keek haar vragend aan, en deed een paar schreden achterwaarts. »Zoo is het goed." Ze haalde verlicht adem. »Ik zou nooit zoo dicht aan de helling kunnen staan, of ik zou mij al heel ongelukkig moeten gevoeleo," liet ze er zacht op volgen. »Ge gelgkt heden wel een voorjaarsbloempje, zoo frisch ziet ge er uit," zeide hij, het gesprek eene andere wending gevende. >Ge zijt zoo vroolgk als een vogeltje, dat weder gelukkig in zijn nestje is aangekomen. Dat komt door de zonnige dagen, niet waar Het is maar goed, dat de winter eindelijk voorbij is, anders waart ge bepaald te somber ge stemd geworden." Ze knikte. »Ja, de lente maakt vroolgk en ge lukkig." »Niet waar? En dan komt Hasso zeker al spoedig, misschien wel de eerstvolgende dagen. Heeft hij niet geschreven »Ja, g°rchievui heeft hg wel, maar lig komt niet, 1e vir.den, aan wie de briefkaart moest bezorgd worden. Zij was bestemd voor een dame, die tijde lijk te Vreeswijk vertoefde. - Te Ipswich heeft luitenant Baelen-Powell proef nemingen vertoond met een vlieger geschikt om, evenals de luchtballon, menschen door het luchtruim te dragen. Hoewel het weder juist niet bijzonder gunstig was voor een opstijging er woei slechts een flauw briesje werden de uitvinder en later twee andere personen gemakkelijk tot een hoogte van omtrent 50 Engelsche voet opgebeurd. Dit toe stel bestaat uit vijf zeshoekige vliegers, op verschil lende afstanden staande, aan een doorloopende lijn. Onder den laatsten vlieger hangt een schuitje en er boven een valscherm, hetwelk de nederdaling van het schuifje, zoo er iets mocht gebeuren, gemakke lijk kan maken. Men gaf van veel belangstelling blijk in de vertooning van den vlieger en de officier werd^ door de toeschouwers luide toegejuicht, toen bi- zgn oerste opstijging volbracht had. Te Boulogne sur-Mer is een hevige brand uit gebroken in de scheepswerven. Wegens de droogte breidde het vuur zich, ondanks de pogingen der brandweer, zoo snel uit, dat zes werven bijna geheel werden vernield. Insgelijks verbrandden eenige ma gazijnen en kantoren der genie. Alle gebouwen, over c-ene uitgestrektheid van 1500 meters, werden een prooi der vlammen. Een werkster te Brussel vond, toen zij Zondag middag thuis kwam, boven de lakens van haar bed het hoofd eener vrouw uitsteken, die rustig sliep. 2jj ging een agent roepen, die de slaapster wekte. Als door een veer bewogen, sprong zij op en begon opgewonden te roepen j>Ik ben Eva, de eerste vrouw, valt op de knieën De gewaande Eva liet zich overhalen om haarklee- aan te trekken en werd daarna door een dokter krankzinnig verklaard. Zij zal in een gesticht geplaatst worden. Archibald Forbes heeft onder den titel me mories and studies" zijn ervaringen als oorlogs-cor- respondent van Daily News gepubliceerd. Een der knapste stukjes, door hem ooit verricht, was de mededeeling van het verloop van den slag van Deligrad, in den oorlog van 1876. Servië was in handen der Turken en om zijn telegram weg te zenden, moest hij naar Semlin, 200 kilometer ver. Op een Servisch postpaard nam hij de reis aan elke vijftien mijlen verwisselde hij van paard; te Belgrado wist men wel iets van den treurigen loop van zaken, maar men vroeg hem allerleihij hield zich echter niet op maar reed door. Te Semlin nam hij oen teug bier en ging daarop aan 't schrijven vier kolommen druks van de D. N. Toen hij gereed was had hij een veldslag meegemaakt die zes urea duurde, 200 kilometer te paard afgelegd, en vier kolommen geseind alles in 30 uren. Hij was toen ook zoo vermoeid dat hg zich ter ruste legde en 20 uren achtereen sliep. De bekende Engelsche actrice, mevrouw Langtry, heeft bij den rechter een eisch ingesteld tegen de Union Bank tot betaling van f 500,000, de waarde der juweelen, die zij bij de Bank deponeerde, maar welke door een tot dusver onbekend gebleven per soon werden afgehaald. De zaak zal weldra worden behandeld. Van den man, die de juweelen afhaalde, is nog geen spoor ontdekt. Te Tyldesley, in de nabijheid van Manchester, heeft eene ontploffing plaats gehad in de Wellington- mijn. Er bevonden zich 107 werklieden in de mijn, maar de meesten konden zich nog redden. Toch ver loren ook bij dezen ramp weer vijf mijnwerkers het leven. Een Britsch-Indisch officier met verlof, luit. Vanderzee, was met een vriend en een aantal Kaf fers op de leeuwenjacht ia Portugeesch Oost-Afrika. Op een dag zag men drie leeuwen. Begeerig den eersten leeuw te schieten, vuurde luit. Vanderzee op een der beesten, toen het nog op ruim 350 M. afstand was. Hij trof het in den achterpoot. Maar nog niet. Dat zal wel herfst worden." »Zoo, dat is heel jammer." Jammer? O, ik ben immers zoo gaarne bij u, oom Ernst." Hij küek haar strak aan, en ze wendde blozend het gelaat af. Dan vroeg ze eensklaps»ZaI ik u eens een Lithauensch lied voorzingen, oom Ernst Ik ken er al heel wat. Urte heeft mij in de geheimen harer moedertaal ingewijd en ze zal er mg nog meer van leeren." »Zoo, en daar hebt ge mij in 't geheel niets van antwoordde hij belangstellend. »Hoe zijt zoo op het denkbeeld gekomen die schoone taal to leeren »U hebt me eens gezegd, dat u veel van het Lithauensch houdt, en toen dacht ik, dat het u genoegen zou doen, als u met mg in uwe lievelings- taal kondt spreken." Ze hield verschrikt op, want hij zag haar met gefronsde wenkbrauwen ernstig, bijna toornig aan. »Heb ik verkeerd gedaan?" vroeg ze bedeesd. »Ik deed het voor u, oom Ernst, dat was toch niet verkeerd Hij wendde het hoofd af. »Neen, neen, maar gij weet, dat ik een ongezellig mensch ben, en bovendien Hasso komt in den herfst, en dan zal er wel niet veel van praten in het Litthauensch tussehen ons komen." »Mag ik dan tenminste niet een klein Lithauensch liedje voor u zingen vroeg ze nog altjjd op be- deesden toon. Misschien een anderen koer, Koosje! Na heb ik nu kwam de leeuw met groote sprongen op hem aan. Luit. Vanderzee hield zijne tegenwoordigheid van geest en wist den leeuw nog twee kogels in het lijf te boren. Voor hg zijn geweer echter weer geladen had, had de leenw hem besprongen en hem tegen den grond geworpen. Het razende beest beet hem in armen en beenen, maar de kogels hadden goed getroffen en eenige oogenblikken later rolde de leeuw dood op den verminkten jager. Met een gebroken arm en diepe wonden aan armen en dijen werd deze opgenomen. Tegen de Amerikanen kan niemand opIn Europa weet men van congressen houden, doch daarin worden de Europeanen door de Amerikanen overtroffen. Nog nooit heeft Europa een congres gezien als thans in Amerika vergadert, waar vgf- en-veertig-duizend afgevaardigden samen komen, ver tegenwoordigende meer dan twee millioen personen, die over de gansche wereld verspreid wonen. Een twintigtal jaren geleden besloot een Ameri- kaansch geestelijke, dominee Clarke, de jongeling schap der verschillende protestantsche kerken van Amerika te vereenigen tot groepen, ter verspreiding der Christelijke beginselen, en die zich zouden bezig houden met godsdienstige en philantropische werken. Deze vereenigingen houden thans congres te Bos ton, en wèl had men een druk bezoek verwacht, doch niet zoo druk als het thans blijkt te zgn. Laatsts en telegraphische berichten. 's-Hage. De ongesteldheid van Groothertogin Sophie van Saksen-Weimar blgft een gunstig ver loop houden, zoodat zonder onvoorziene complica- tiën gegronde hoop op herstel bestaat. Burgerlijke Stand van Gees van 2 tot 4 Oct. 1895. Ondertrouwd 2 Oct., Henricus Wilhelmus Ber- nardus Marie Leygraaff, 30 j. jm., te Goes, onlangs te Renkum en Maria Anna Catharina Stieger, 26 j., weduwe van Seraphinus de Meulemeester, te Goes. 349e Staatsloterij, 5e kl. Trekking van Donderdag 3 October, 15e ljjst. Getrokken prgzen. f 150020804 1000: 10906 4001340 10903 200574 5914 15076 100329 2094 4240 5018 6317 7828 10682 14605 16366 16923 705274 8105 8249 9558 9577 10007 10068 12391 12398 19680 Nieten5280 5291 5294 5303 5316 5387 9572 9587 9600 9603 9610 9621 9627 9702 9709 10029 10091 10100 10101 10111 10124 10135 10140 12356 12366 12368 12379 12381 14700 19667 19678 19687 Trekking van Vrijdag 4 October, 16e lgst. f 1500 15941 1000: 2368 6457 400: 212 4326 5707 6799 2002986 5312 8289 9397 17688 100: 4700 6391 7537 10617 11620 11641 12093 12350 12492 13322 13566 13607 14672 15968 17292 17515 18335 20508 20731 705298 9629 9630 9652 9671 10120 12392 19679 Nieten3912 5272 5357 5373 8103 8257 1 8274 8276 9554 9567 9571 9668 9687 9689 9690 10012 10041 10042 10083 10107 10113 10133 12370 12385 14695 19671 geen tijd." Hij knikte haar vluchtig toe eu ging heen. Maar toen hij eene zachte klagende stem hoorde zingen, bleef hij achter de boomen verborgen staan en luisterde aandachtig. Toen het liedje uit was, betrad baron Ernst weder de open plek, en daar vond hg Koosje met de handen voor het gelaat, snikkend aan den rand der helling staan. Verschrikt omarmde hg haar en drukte haar innig aan zijne borst. Koosje, lieveling Zij legde het hoofd zacht op zgn schouder. »Oom Ernst, mag ik altijd, altijd bij u big ven op Russeinen?" Hij haalde diep adem, en zijne armen lieten haar los. >Gij moet nooit weer zoo dicht aan de helling gaan staan," zeide hij streng, nooit weer, Koosje. Belooft ge mg dat?" Zij knikte bevestigend. »Zoo, laten we nu naar huis gaan. Ik heb nog te werken en gg gaat naar Hasso schrijven, dat d« eerste viooltjes bloeien en nog het een en ander. Ge zult wel weten wat er in zulk een opgewekten, vroolijken voorjaarsbrief moet staan. De goede jongen wacht stellig met brandend verlangen naar een paar regels van u. Eu nog eens, wees voorzichtig. Ge weet, dat ik Hasso beloofd heb, op u te zullen passen. Maak mjjne taak niet zwaarder dan noodig is, Koosje, in geen enkel opzicht," liet hg er haastig op volgen. »Ik verzoek het u dringend." Hg vatte hare hand en geleidde haar als een vermoeid en ziek afgetobd kind liefdergk tot in den tuin, waar hg met haar voor een bloembed bleef staan. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 1