vier Huizen SMETP0EDER, AANBESTEDING. jA. XI? V" UK' Bi 'T 33J JNf T I B N. op Vrijdag 11 October 1895, verknopen: eene partij OESTERS, ZKEFTKA en PENNEN. Openbare Verkooping. Maandag 7 October 1895, eene groote partij Varkens. Op Dinsdag 8 October e. k., GBLDLSMÏM Reigerbergschen Polder, J. van der Weele, Hoogstam-, Appel- en Pereboomen, blauws Canada's, Openbare Verknoping. Woensdag 16 October 1895, met ERF Heeren Landbouwers. J. PLAZÏER, F. K.leeuwens Zoon. Borsele. De heer Mohn, kapitein van het op 9 Sept. 11. vóór Rammekens in den grond gevaren stoomschip Xania, schonk aan den vinder van bet alhier aangespoelde lijk van zijn negerjarig zoontje de som van f5. De vroeger vermelde belooning ad f 100 moet op een misverstand hebben berust. Dat er soms zonderlinge zaken bij eene recht bank aanhangig kunnen komen, blijkt uit de vol gende quaestie, die voor de rechtbank te Dordrecht werd behandeld. Eischer had een buis A aan de Voorstraat aldaar gekocht en meende ook in het gelukkig bezit te zijn gekomen van drie rechts van dat pand in huis B gelegen vertrekken. Toen hij echter zijn nieuwe acquisitie zou gaan bekijken, merkte hij, dat zijn buurman van huis B zich in het bezit van die drie vertrekken had gesteld. Eischer breekt nu bjj zichzelf in, zoo hij meende, en zet een bewaker in een der betwiste vertrekken. Hetzelfde had de buurman gedaan. Daar stonden de twee menschen elkaar aan te staren, altijd maar door 1 Den buurman begon dit te vervelen en eischer verveelde het niet minder. Er werd dus een rechts vordering tegen den buurman ingesteld tot ont ruiming van de vertrekkende gedaagde buurman nam toen zijn pion weg, de eischer deed het einde lijk ook, en zoo werd deze zaak voor de Dordtsche rechtbank gebracht. Intusschen had de gedaagde, zeker van zjjn zaak, een eisch in reconventie tegen den oorspronkelgken eischer ingesteld, eveneens tot de ontruiming van de drie vertrekken. In deze zaak nu werd gisteren gepleit en toen bleek bovendien dat de toedracht nog romantischer was geweest dan men aanvankelijk vernomen had, want gedaagde was, toen de vorige eigenaar van huis A aan het verhuizen was, plotseling door een koker in een der betwiste vertrekken, dat gewoonlijk het beste vertrek genoemd wordt, komen vallen, en had daar de vrouw des huizes hevig doen schrikken. Te St. Jansteen ontstond Zaterdag brand in een door twee gezinnen bewoond perceel. De eigen lijke woningen bekwamen slechts geringe schade, doch de schuur ot bergplaats brandde tot den grond toe af waardoor de bewoner L. de Windt alles ver loor, wat hjj bezat nl. vlas, aardappels en eenig vee, hetwelk alles niet verzekerd was. De gebouwen, die het eigendom van A. van de Velde zijn, waren behoorlijk verzekerd. Ook een schuurtje van H. Hufkens, dat mede door de vlammen werd aange tast en geheel in rook opging, was tegen brand schade verzekerd. Maandagavond werd Scheveningen in rep en roer gebracht door een os, die uit het slachthuis van den rleeschhonwer N. in de Nieuwe Laantjes ontvlucht was. Na over een vrouw gesprongen te zijn, voor wie geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, stak het dier de Keizerstraat over en kwam in een slop terecht, waar het gelukte het te binden. Maar zoodra hij in de Keizerstraat de groofce volks menigte zag, werd de os weder woest en wist aan zjjn geleiders met éen enkelen ruk te ontsnappen. trad nu een koek- en banketbakkerswinkel bin nen, sprong over de toonbank, vernielde de uit stalling van taartjes, flikjes enz. en vloog door de spiegelruit heen weer op straat. En nu ging hij met een groote vaart naar de Kerkwerf en van daar strandwaarts, nog lang achter volgd door een groote volksmenigte. Bij het Kurhaus liep hij eenige stoelen omver en rende steeds voort in de richting van Katwijk, waar hij in zee is ge- loopen en verdronken. Wel een schadepostje voor den eigenaar, den slager N., die niet alleen zjjn kostelijken os kwi't is, maar bovendien gehouden is, de verourzaokte schade te vergoeden. Uit Koedoes schrijft men aan De Locomotief Eenige jaren geleden werd den Chinees Kwik Soei Goei, die hier van kindsbeen gewoond, veil familie en veel eigendommen had e.i ;.lg< mien doorging voor een der grootste opiumsnu kkelaars, hoewel men hem onmogelijk betrappen kor, op aansporing van den vorigen hoofdinspecteur voor de opiumaangelegenheden, den heer H. L. Ch. te Mechelen, in het belang der openbare orde en rust, verboden in Nederlandsch Indië, met uitzondering van Koepang, verblijf te houden, want wel is waar had men niet het wettig bewijs van zijn schuld kunnen leveren, maar de overtuiging van die. schuld bestond. Kwik Soei Goei had er echter geen lust in zich te Koepang te vestigen en week daarom uit naar Singapore, vanwaar bij voortging zijn opium- sluikhandel te besturen. Ruim een week geleden is hier het bericht ont vangen dat Kwik Soei Goei overleden is en dat zijn familieleden te Singapore zich tot onzen waarnemend Consul Generaal aldaar hebben gewend, met, het verzoek om het lijk te Koedoes ter aarde temogen bestellen. De consul heeft dat verzoek naar het schijnt telo- graphiseh aan onzeu gouverneur-generaal overge bracht en Z.E. heeft toen geantwoord dat het in gewilligd werd, maar onder voorwaarde dat de lijkkist vooraf door of namens iemand van het con sulaat onderzocht, gesloten en verzegeld zal moeten worden. Kwik Soei Goei heeft zich in het smokke len zulk een naam verworven, dat men hem zelfs na zijn dood niet vertrouwt. Eene jongste bediende van de firma Matthes en Borineester te Amsterdam heeft aan de Kasver- eeniging aldaar een minder aangename ontmoeting gehad. Terwijl hij aan het loket wachtte op een ontvangbewijs voor gestort geld (f 20.000), vroeg iemand uit het publiek hem: »Mist u iets?" De jongen voelde zijn zakken na en miste werkelijk een bedrag aan bankpapier en wel f 65.000. Men was zoo beleefd den jongen attent te maken op een man, die juist de Kasvereeniging verlaten had, en hij hem achterna. Op de Heerengracht had de kantoorbediende den vermoedelijken aanrander ingehaald, die, op het oogenblik, dat hij door den jongen plotseling in den kraag gegrepen werd, iets weggooide, wat naderhand het vermiste geld bleek te zijn. Een der omstanders had het pakje opgeraapt en den eigenaar weder ter hand gesteld. Op verzoek van den jongen werd de man door een politieagent gearresteerd, die tot dus ver van verre het schouwspel had gadegeslagen. De man werd eerst onder grooten toeloop van nieuws gierigen naar den politiepost in 't oude Gymnasium gebracht en van daar naar den St.-Pieteishal. De Duitsehe deserteur M., die te Utrecht on langs zooveel opspraak wekte door zijn dolle vaart over land en water, en eerst na geheele afmatting onder Jutfaas gepakt werd, die daarna wegens ver wonding met revolver, door de rechtbank veroor deeld werd tot gevangenisstraf, her ft nu weer be wijzen zijner vlugheid gegeven. Naar de gevangenis overgebracht wordende, ontliep hij weer zjjn ge leider, en was zoo gauw verdwenen, dat vocrloopig zijn cel leeg moet blijven. Een hevige brand verwoestte Dinsdagavond het gebouw der corporatie Guldenhoek natie" op de place du Rhin, bij de avenue du Commerce te Antwerpen. Het gemelde gebouw is een stevig zwaar gebouwd pand van twee verdiepingen. Achter het gebouw Ie-inden zich stallen, die op hot oogenblik toon de br«aö uitbrak, Jedig waren. Een kwartier later zouden de paarden gestald geweest zijn en de dit ren waren dan zonder twijfel in de vlammen omgekomen, da- r de toegang tot de stallingen zeer ïuoe.ielijk U bereiken was. Het was ongeveer 7 uur toeu men óm 1 rand ontdekte, die van minuut tot juii uut vesch; ikkelijker afmetingen aannam. De ruiten v e'en kbtterend onder den invloed der hitte op straat en irs minder dan geen tijd vormden de beide verdiepingen van het pand éen ontzettenden vuurpoel. Vrit minuten na het ontdekken van den brand was de brandweer ter plaatse en eenige oogenblikken later betwistten tien flinke waterstralen het terrein aan het verwoestende vuur, dat knet terend een regen van vonken in de lucht zond. Intusschen slaagde men er in de brandkast van het kantoor, dat gelijk met de straat ligt, te verwijderen en in veiligheid te brengen, doch buiten dit voor werp beeft men niets kunnen redden. Het gebouw was tot aan het dak gevuld met koopmansgoederen van diversen aard, voornamelijk met balen koffie en pakken wol. Bovendien lag er een groote voorraad hooi en stroo opgeslagen, welk artikel den vlammen een gretig voedsel verstrekte. Toen de vlammen de hooi- en stroobergplaatseu bereikten, verhief zich een machtige vuurkolom ten hemel, die alles in een laaien glo°d zette en dikke wolken rook vermengd met een ontzettenden vonkenregen over de stad zond. De commandant der brandweer oordeelde het toen raadzaam, alleen de belendende huizen, die hier en daar reeds aangetast werden, nat te houden. Om halftien des avonds stortte het gebouw in en van af dit oogenblik begon de gloed te verminderen hoewel van tijd tot tijd het vuur weer opflikkerde. De spuitgasten zorgden er echter voor, dat het vuur binnen de perken bleef en den geheelen nacht bleef men met drie waterstralen het geheel nat houden. Een groote dichtopenngedrongen volksme nigte woonde het schouwspel bij, doch door het flink optreden der politie werden ongelukken ver meden. De door den brand aangerichte scbade moet zeer aanzienlijk zijn. Op de Canadeesche meren hebben hevige stor men gewoedniet minder dan 26 schepen raakten aan den grond of werden geheel vernield. De scbade bedraagt honderdduizend dollars. Van de schoener Emma gingen acht man verloren. Ofschoon Oostenrijk op weinig vrijzinnige wijze geregeerd wordt, zijn in de vertegenwoordigende lichamen alle standen toch veel meer vertegenwoor digd dan in Nederland. Dat zien wij nu weer uit de samenstelling van den nieuwen WeeDSchen ge meenteraad, waar schoenmakers, kruideniers, kleer makers, timmerlui, tappers, slagers en kleine winke liers op dezelfde baDken zitten met geestelijken, advocateD, dokters, fabrikanten en ingenieurs. Verder zijn nog negen onderwijzers, tweo veeartsen en twee restauratiehouders leden van den Raad. Figaro vertelt een aardige anecdote van Pasteur. Deze woonde in de rue d'Uim in de onmiddellijke buurt van den oud-Minister van Napoleon, Victor Duruy, den man die, geëerd om zijn onbaatzuchtig heid, ook groote verdiensten had voor het onder wijs in Fiankrijk en bovendien door zijn uitmun tende historische werken een zetel in de Fransche Academie heeft ingenomen. Op zekeren Donderdag begeeft Pasteur zich naar de vergadering der Academie en treft Duruy op 't oogenblik, dat hij ook derwaarts gaat en evenals Pasteur een fiacre zoekt. Zij stappen daarop samen in en rijden naar het »palais Mazarin." Dumy wilde den rit betalen en geeft den koetsier een 5 francs stuk om te wisselen. >Hebt u geen kleiner geld", vraagt deze. Welnu, zegt Duruy, houdt dat 5 francs-stuk maar, want gij hebt den btroemdsten geleerde der wereld in uw rijtuig gehad." Oogenblikkelijk trekt Pasteur zijn beurs en geeft den koetsier nog een 5 francs-stuk»houdt dit dan ook, want gij hebt deu besten Minister van het 2e Keizerrijk gereden." De onafhankelijke staat Tavolara op bet eiland van dien naam, ten noordwesten van Sardinië, telt slechts 168 inwoners. In 1838 had koning Karei Albert de souvereiniteifc over dit eiland aan de familie Bartholoni gegeven, welker hoofd den »troon" be klom onder den naam van Paul I en vijftig jaren regeerde. Toen evenwei Paul I gestorven was, wei gerden zjjn onderdanen zijn opvolger te erkennen, riepen de republiek uit en ontwierpen een Grond wet. Dit had in 1882 plaats. De nieuwe republiek zond dadelijk een deputatie naar Italië om van de verandering van regeeringsvorm kennis te geven en Italië protesteerde niet tegen de nieuwe orde van zaken, zoodat Tavolara nog altijd in ongestoorde rust zijn onafhankelijkheid geniet met zijn Grondwet, een president, die voor tien jaar gekozen wordt en het kiesrecht voor vrouwen. Zoo leest men ten minste in de Belgische Indé' pendance. Volgens de woordenboeken voor aardrijks kunde vindt men er enkel een republiek van wilde geiten. Te Gent is de werkstaking der arbeiders ge ëindigd. Do raad van arbitrage zal het bedrag der loonsverhooging bepalen, welke door de patroons zal moeten worden toegestaan. De metaalfabrieken zijn nog altjjd gesloten. Te Brighton werd op straat gevonden eene ongeveer 50-jarige vrouw, goed gekleed en beschaafd in haar manieren, die haar geheugen heeft verloren. Zij weet haar naam niet meer, haar leeftijd, of zij getrouwd was, kinderen heeft in éan woord, het verleden is voor haar verloren. Zij is nu onder ge neeskundig toezicht. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. lEIBewoudsdïjk. Het kerkbestuur heeft in zijne vergadering van Woensdag j.l. het afbreken; van de pastorie gegund aan de heeren J. Rijnberg en Co. alhier voor f 245,10, als zijnde de hoogste inschrijvers. Of de tuin al of niet zal worden verkocht zal jater worden beslist. Marktberichten. MIDDELBURG, 8 October 1895. Uit Walcheren was heden een vrij rnime aanvoer van Witte Boonen ter markt, die wedar veel gevraagd en tot hooger prijs werden gekocht. Van andere artikelen werd weinig aang-boden. Walch T rwe prijshoudend en tot f6,25 te be komen. Nieuwe Walch. dito weinig getoond en f 6,25 a 6,50 tiaar deugd betaald. Niouwe Rogge ia puike soort f4.50. Dito intergerst weinig ter markt en f4.50 betaald Dito Zomergerst f 8,40 a 3,50 gekocht. Nieuwe Groene Erwten w.:inig aangeboden en op de kook 17 a 8 betaald. Extm fijns kokera op f 8,50 gehouden. Dito Kroon Erwten naar deugd voetstoots f 6,75 a 7. Dito Br..iue Boonen weder 2a ct. Ingyr en f9 betaald. Nieuwe Witte Boonen met veel vraag 25 ct. hooger en tot flO, '6 gekocht. Nieuwe Paarden boonen en Tuinboonen f 5 a 5,25 Dito Winter Koolzaad f 6 a 6,50 naar deugd. Dito Zomerzaad gevraagd, bijna niet ter markt en f7,80 a f 7,90 betaald. Boter f 1,15 1 25 ner KG Eieren f 5,20 per ]OD atnks. Ondertrouwd H. W. B. M. LEIJGRAAFF en M. A. C. STIEGER, Wed. S. De Meulemeester. Goes, 2 October 1895. Volstrekt eenige en alge mesne kennisgeving Heden overleed, na eeu langdurig en zeer smartvol lijden, mijn geliefde echtgenoote GEERTRUIDA FLIPSE, in den ouderdom van 45 jaren en 8 maanden. Kloetinge, 30 September 1895. W. AKKENAAR. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving Door dozen betuigen wij onzen welgemeonden dank aan allen, die blijken van deelneming hebben gegeven gedu rende de ziekte en bij het overlijden van onzen innig geliefden zoon en broeder. M. KOLE Mz. J. KOLEBraamse en kinderen. Kruiningen, 1 October 1895. De Deurwaarder ROLLMANN zal des namiddags om 2 uur in >de Oester- ben rs" te Ierséke ter groottvon 2V2 cent en daarboven, en daarna MonstarB op de beurs aanwezig. De Deurwaarder HOLLMANN zal op des voormiddags om 10 uur, aan de herberg van Jb. van Eijkeren te s-Heer-Arende- kerkeverkoopen 2 Werkpaarden1 tweejarig Paard, Hit, 10 gekalfde- en Kalf- koeien, 3 Kalfvaarzen, 10 2- en 1 ^jarige Vaarzen, 30 Graskalvers, 20 Noord-Hollandsche Kalvers, 7 Noord-Hollandsche Springstie- ren en j 's middags te 12 uren, is de ondergetee- kende voornemens, ten kantore van den architect. D. DE KONING to Goes, aan te besteden I het bouwen van eene Schuur en het herstellen van de brandschade aan de overige gebouwen op zijne hofstede te Ierseke. De aanwijzing op het bouwterrein ge schiedt op Maandag den 7d, 'b namiddags to half 4 uren. Bestek en teekeniog liggen op do hof stede voormeld ter inzage. Ierseke, 30 Sept. 1895. K, QR KOf3IJ*lR. tan lasfe van tien greot f 25000. Goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Zeelandhij missive dato 7 Juni 1S95 no. 2842/70, 2e Afd. lo. Deze geldleening zal bestaan nit 50 aandeelen, elk groot f 500, tegen de laagst mogelijke rente, met ingang van den dag der storting. 2o. Voor elk aandeel zal worden uitge geven een obligatie aan toonder, groot f 500, voorzien van de vereischte cou pons, verschijnende den 1 December van elk jaar, 3o. Do inschrijving zal woruen geopend op Dinsdag den 8 October 1895 des voormiddags te tien uren en gesloten op Dinsdag den 22 October daaraanvol gende, des namiddags te vier nren. De inschrijvingsbiijetten moeten on derteekend zijn en duidelijk vermelden: a. heb aantal aandeelen, waarvoor do inschrijver verlangt deel te nemen; b. dn rente, welke voor elk aandeel wordt verlangd c. de dagteekening, benevens de voornamen, den naam en do woonplaats van den inschrijver. 4o- Ingeval voor meer aandeelen is in geschreven dan de leening bedraagt, zullen de aandeelen tot lagere rente bij voorkeur boven die tot hoogere rente worden aangenomen en bij gelijke rente, zoo noodig ponds-pondsgewijze. 5o. De storting voor de aangenomen aandeelen moet geschieden ineens voor hot volle bedrag op den 1 December 1895, op voorloopig bewijs en in te trekken bij de kosteloos uit te reiken obligation. 6o. De aflossing dezer geldleening heeft plaats door uitlotiog in hoogstens 13 jaren, te beginnen met 1897 met twee duizend gulden 's jaars, behoudens de bevoegdheid om de leening ook in kor toren tijd of ineens af te lossen. 7o. Inschrijving, storting en uitwisseling der bewijzen geschieden te Goes ten kantore van dan heer J. A. BEVIER DE FOUW, bij wion tevens alle verdere inlichtingen kunnen worden verkregen. 8o. B«taling van renten en aflossingen geschieden ten kantore van den Ont vanger-Griffier van genoemden polder te Goes. Rillaxd-Bath, 4 October 1895. Het Bestuur van den Reigerberg schen Polder, P. BRUIJNZEEL Jz, Dijkgraaf. J. A. BEVIER DE FOUW, Ontvanger-Griffier. TIJItF KADE, Goes, heeft steeds voorhanden eene groote partij zware ALSMEDE tegen concwreerende prijzen. Alles te bezichtigen in zijne Boom- kweekerij onder Kloetinge tegenover de hofstede Zomerrust". Hjj beveelt zich beleefd in de gunst van Heeren Planters aan. De Notaris L. A. PAA.RDEKOOPER OVERMAN, te 's-Gravenpolder, zal op des voormiddags te 10 uren, in de her berg bij P. de Koster te 's-Gravenpolder, ten verzoeke van zijne principalen, in het openbaar verkoopen te s-Gravenpolder, aan de Peperstraat, genaamd »de oude School", sectie A nos. 627, 628, 629 en 630, groot 1 Are 75 Centiaren. Nadere informatiëa zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. OKTVMQE1V I onfeilbaar middel tegen brand of «met in de Tarwe. TDRPKADE. uTt de Fabriekvan voor- 'N.TETTERODE.BIoemJ|rachtfMSÏERDAM.iian(jen Lij

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2