1895 N°. 118. Zaterdag 5 October. 82sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Belasting op bedrijt's- en andere inkomsten. FEUILLETON. Koosje Heydemann. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goe3, f 1,75. Afzonderlijke uommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgii Van Ditjiar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders» De prijs der gewone advertentiBn is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 t Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ensendlns van advertenttën vóór 3 uren oy deo dag der uitgave. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestaur te Gaet brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij hem ingekomen en aan den outvanger d«r directe belastingen verzonden is kohier no. 1 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dienst 1895/96, invorderbaar verklaard door den directeur der directe belastingen enz. te Middelburg deu lu dezer no. 514; dat ieder verplicht is zij tien aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen jn dat heden ingaat do termijn van zes weken, binnen wulken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Goes, 3 October 1895. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, J. G. d. W. HAMER GOES, 4 October 1895. Te Gent verkreeg dhr. E. de Koning van Goes het diploma van Ingénieur industriel. Aan de rijks-universiteit te Leiden is het theo retisch geneeskundig examen afgelegd door den heer M. A. Vermet. Kort na den moord te Oscb, in 1893 gepleegd op den wachtmeester der 2e divisie koninklijke marechaussee Hoekman, werd door zijne wapen broeders besloten een bljjvend gedenkteeken op zijn graf te plaatsen. In tegenwoordigheid van de officieren dier divisie en van deputaties uit de districten, ieder bestaande uit 1 wachtmeester, 1 brigadier en 1 marechaussee, zal dat gedenkteeken den lOen dezer op het graf van Hoekman geplaatst worden. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot burge meester van Ritthem W. C e v a a 1tot burgemees ter van Dreischor P. Goemans Jz.secretaris dier gemeente. De percentsgewijze belooning van het kan toor der directe belastingen en ac cijnzen te St. - Maartensdijk c. a. heeft over 1894 bedragen f 1887. Dit kantoor wordt dus gerangschikt in de zevende klasse. (St.Ct.) De suikerfabrieken te Bergen-op-Zoom beleven eene campagne, zooals ze tot nog toe niet ondervonden hebben. Door de langdurige droogte is de voorraad water totaal uitgeput, zoodat van de drie fabrieken slechts éen kan werken, en het zal lang moeten regenen, alvorens in dezen toestand verandering kan komen. De aanvoer van beetwor telen per spoor en scheepsgelegenheid blijft intus- schen doorgaan wegens gesloten contracten, doch deze kunnen om redenen hierboven genoemd niet worden verwerkt en verliezen dus veel van hunne waarde. Daarbij komt nog dat het dagelijksch bestuur voor het vervoer per as der beetwortelen door de stad een bepaalden weg heeft aangewezen van station en haven naar de verschillende fabrieken, waarmede de voerlieden zich niet kunnen vereenigen. Deze be weren in de eerste plaats dat die weg voor zware vrachten ongeschikt is door de steile hellingen waar- 12) Haar het Duitsch van H. Fohrbach. XI. Het was Kerstavond. Daarbuiten woedde een De cemberstorm, die groote massa's sneeuw met zich voerde en over de sluimerende aarde uitschudde. De boomen in het park kraakten en steunden, wan neer die ruwe gezel over hen heen blies, of ze met vaste hand aan hunne kronen pakte om ze diep ter neder te buigen. Door de ruime gangen van het kasteel huilde en gierde de wind, en de verroeste windvaan knarste luid op den toren. Het was zeven uur, Koosje zat, met de handen in den schoot, in haar kamertje en staarde in de duisternis daarbuiten. Bij haar tehuis werden op Kerstavond door liefhebbende handen de lichtjes van een Kerstboom ontstoken, voor haar, het kleine, bruinharige Koosje. Maar dat was nu alles voorbij op deze schoonste aller feestdagen dacht niemand meer aan haar. Niemand Koosje keek naar een blad papier, dat in haar schoot lag. Niemand Ja, toch, Hasso had aan haar gedacht. Hij vertoefde thans ver van hier in het sehoone, warme Zuiden, en toch zou hjj er heel wat voor willen geven, zoo schreef hjj, als hij het Kerst feest met zijn Koosje in Lithauen mocht vieren. Hjj langs hij voert, en verder dat hij veel langer is dan de door hen gebruikte wegen. Zjj hebben dan ook gemeend hun bedrijf te moeten staken en hebben hunne bezwaren bij gemeentebestuur en fabrikauten ingediend. Hoewel alles een rustig verloop heeft, lijden èa fabrikanten èa voerlieden èa de mindere man aanmerkelijke schade. (N. R. Ct.) Het bulletin over den toestand der Groot hertogin van Saksen-Weimar luidde Woensdag: Op een mstigen voormiddag volgden verheffing van koorts en onrustigheid, die na her haalde koude baden en wasscbingen met lauw water ophielden. De tweede helft van den nacht was kalm en vrij van benauwdheid. Het ziekteverloop werd door geen complicaties gestoord. Het Handelsblad verneemt van verschillende zijden dat het wetsontwerp op de annexa tie van N. - Amstel in do sectiën der Tweede Kamer een zóó slecht onthaal heeft gevonden, dat de aanneming van het voorstel zeer onwaarschijnlijk is. Naar men mededeelt, heeft het hoofdbestuur van het N. O. G., dat van verschillende zjjden de uitnoodiging ontving, zich in te laten met de zaak der onderwijzers te Den Helder, die met ontslag bedreigd worden, don leden bericht, dat het zich met deze quaestie reeds onledig heeft ge houden, voordat de dagbladen haar wereldkundig hadden gemaakt. Het hoofdbestuur zal ernstig trachten het drei gende ontslag te voorkomen, door zoo mogelijk be middelend op te treden en, indien dit niet baten mocht, in een bezadigd adres bij den gemeenteraad de belangen der onderwijzers bepleiten. Dr. H. Vincent heeft onderzoekingen gedaan omtrent de verontreinigingen en de be smetting, waaraan geld veelvuldig is blootgesteld. Het aantal bacteriën op de oppervlakte van muntstukken varieert belangrijk op zilver en goud van 460 tot 3500op koper is het aantal nog grooter. Nochtans is uit een reeks proeven gebleken, dat gemunt geld anti-septische eigenschappen bezit. Wan neer men ziekte veroorzakende kiemen op munt stukken plaatst, zal men bespeuren, dat zij niet lang in leven blijven. De tijd hangt af van de tempera tuur en den aard van het metaal. Bij koude worden b.v. de kiemen van typbus en de Priedlander-bacil in 18 uren gedood, indien men ze plaatst op ge steriliseerd koper- of zilvergeld. Wanneer men het geld in den zak heeft, waar de temperatuur ongeveer 36° C. bedraagt, zullen de typhus- en diphteritis-bacil binnen zes uren vernie tigd zijn. De diphteritis-bacil is het hardnekkigst en kan bij koude drie dagen op zilver en zee dagen op brons in het leven big ven. Goud is minder anti septisch, en de Eberth-bacil zal vijf dagen, en die van de diphteritis zes dagen op een goudstuk leven bij een temperatuur van 20° C. Bij een temperatuur van 86° C. worden de mi croben zeer snel vernietigd, en dat is juist de tempe ratuur, die veelal in de zakken der kleederen heerscht. Het moge tot troost strekken, dat het gevaar, indien het aanwezig is, niet van langen duur is evenwel is er tijd genoeg, zelfs in zes uren, om veel hoopte, dat hij spoedig in de gelegenheid zou zijn tot haar te komen, want hij maakte zich zeer 'on gerust en meende uit hare brieven te moeten op maken, dat ze zich niet volkomen gelukkig gevoelde. Hij begreep wel, wat er aan haar geluk ontbrak, dat was hij, en hij alleen wat zou het anders kun nen zijn Koosje stond huiverend op en ging langzaam de trap af. Beneden gekomen klopte ze voorzichtig te gen eene deur, en deze daarna openend, vroeg ze, het hoofd in de kamer stekende: >Mag ik binnen komen, oom Ernst »Ab, zijt gij het, Koosje Zeker, gaarne!" De baron stond op en schoof een stoel vóórhaar bij, waarin ze zich neervleide. Toen ging ook hij weer zitten. »Het verwondert u, mij hier te zien, niet waar?" vroeg Koosje met zachte stem, «maar het is Kerst avond en en het was boven zoo donker, zoo Ze legde een in wit vloeipapier gewikkeld pakje vóór hem neder. »Het is maar een kleinigheid, oom Ernst." Waarom hebt ge dat gedaan, Koosje zeide hij verrast, het pakje van zijn omhulsel ontdoende. Er kwam eene zakportefeuille uit te voorschijn, waarop zijn monogram was gestikt, omgeven door een rand van vergeet-mg-niefjes. Hij reikte haar de hand. »Tk dank u, Koosje Toen vroeg hij na een oogeublik zwijgens»Hebt ge een brief van Hasso V' Ta," antwoordde ze, zonder op to zien. kwaad te weeg te brengen. Het is daarom de zede lijke plicht van allen, die aan besmettelijke ziekten ljjden, zich te onthouden gemunt geld aan te raken. (Mbl. t. d. Verv.) Dr. William Elliot Griffis heeft in The Nation een New-Yorksch weekblad, een zeer waar- deerend artikel geschreven over ons land, met een opwekking aan de Amerikanen om zich meer op de hoogte te stellen van ons verleden en heden, dat in zoovele opzichten van invloed was en blijft op de ontwikkeling van wetenschap en kunst. Hij wijst vooral op onze weder ontwakende energie op 't gebied van handel en scheepvaart, op de plannen tot drooglegging der Zuiderzee en op onze universiteiten en dringt er ten slotte op aan, dat men aan een der Amerikaansche hoogescholen althans beginne met de aanstelling van een boog- leeraar voor Ned. taal- en letterkunde en geschiede nis. Dezelfde schrijver heeft bij Houghton Mifflin en Co, te Boston en New-York,een geïllustreerd werk Brave little Holland and what she taught us uitge geven, waarin hg zijn indrukken weergeeft, verza meld bij het bestudeeren van onze historieschrijvers en bij een drietal reizen, in 1869, 1891 en 1892, naar Nederland, voornamelijk tot het nasporen in de archieven van de bronnen, waaruit blijkt welken invloed Holland op koloniaal en constitutioneel ge bied heeft uitgeoefend op de stichters van Amerika's orde en vrijheid. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Godsdienstoefening op Zondag 6 October des voormiddags om half elf door ds. Tj. Kielstra, van Middelburg. Ierseke. Het salaris der te benoemen onder wijzeres aan de Chr. school alhier is verhoogd van f550 tot f600. Benoemd tot hoofd der school te Poortvliet de hoer W. Carols, hoofd der school te Kortgene. Gemengde Berichten. Kolijnaplaat. Woensdagmorgen omstreeks half- tien overkwam de schuit van J. de Mul, beurt schipper van hier op Rotterdam, bjj zijne terugreis op de Schelde in 't Engelsche vaarwater, het ongeluk dat de bakstag brak, zoodat mast en tuig over boord gingen. Na in dien hulpbehoevenden toestand een uur getobd te hebben, nam de spoorboot bet vaartuig op sleeptouw en sleepte het mede naar Zieriksee. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, terwijl schip en lading verzekerd zijn. Wolfertsdijk. Donderdagnamiddag werd al hier aangehouden J. v. d. P., die met 8 kameraden uit de klasse van discipline was weggeloopen. De arrestant was van zins naar Antwerpen te vluchten. Men schrijft ons uit Hansweerd Toen Woensdagavond omstreeks half zes schipper J. Staal van Krabbendijke met zijn hoogaars, met suikerpeen geladen, in de nabijheid onzer haven kwam, kreeg het vaartuig door hevigen wind en golfslag zooveel water over, dat het na enkele mi nuten omsloeg. De schipper en zjjne twee zoontjes hielden zich vast aan den mast en aan eenige stukken hout, doch zij verkeerden in groot levensgevaar. »En komt hjj al spoedig terug?" Zg knikte. De baron haalde verlicht adem. >Dat is goed, Koosje, goed voor u beiden. Gij wordt met den dag bleeker en droeviger gestemd, en het zal met Hasso wel niet beter gesteld zijn." Koosje begon plotseling te schreien. »Ach, oom Ernst 1" Hij boog zich tot haar over en streek zacht met de hand over heur haren. »Arme, kleine meid!" zei hij zacht, als tot een ziek kind. »Toe, wees maar kalm, bij komt immers spoedig terug 1" Ze greep zijne hand en drukte die barteljjk. »Acb, oom Ernst, hoe zal ik ooit de scheiding van Rus- seinen kunnen dragen Hg fronsde de wenkbrauwen en streek langzaam met de vingers langs zijn baard. >Dat afscheid zal u in den herfst gemakkelijker vallen, dan ge denkt," sprak hij kalm. »Als de bladeren vallen, komt Hasso, de vroolijke trekvogel, en dan vliegt ge met hem naar het vriendelijke nestje, dat hjj met liefde volle zorg voor u heeft ingericht; en eer het een jaar verder is, denkt ge nauwelijks meer aan Rus- seinen." Ze liet het hoofd met een diep an zucht op de borst zinken. »Dat Hasso u op de handen zal dragen, daarvan kant ge overtuigd zijn," ging de baron na eene korte pauze op overredenden toon voort. Iedere regel, dien hg schrijft, getuigt van zijne onbegrensde liefde voor u. Hjj is de esrngi geweest, die op dezen Gelukkig bevond zich bet schip van J. Yermeulen; van Wemeldinge, in het zoogenaamde »Poldertje", en terstond brachten Hector en Jacob Vermeulen, oud 24 en 15 jaar, hunne zware roeiboot van de slikken af en mocht het hun na zware krachts inspanning gelukken schipper Staal met zijn twee zoonljes te redden. Mede is zeer te waardeeren de hulp van den ge zagvoerder en de equipage der stoomboot »Walzoor- den—Vlake", die verder behulpzaam waren om de Vermeulens en de andere opvarenden in veilige haven te brengen. Het vaartuig van schipper Staal zal geheel ver loren zijn, waardoor een oppassend huisvader broo deloos is. Waren de nog jonge schippers Vermeulen niet zoo moedig opgetreden, ongetwijfeld zouden drie menschenlevens te betreuren zijn. Het is te hopen, dat hun de medaille voor bet met levensgevaar redden van drenkelingen als belooning moge worden toegekend Behandelde telegrammen en telefoonberichten over Augustus 1895. Het rijkstelegraaf kantoor te Goes verzond gedu rende de maand September 907 telegrammen, ontving 856, opgenomen en verder geseind werden 632, totaal behandeld 2395. Ver- Ont- Kantoren. zonden, rangen. Totaal. Baarland31 32 63 Borsele33 25 58 Driewegen7 16 23 Ellewoudsdijk 27 30 57 's-Gravenpolder 43 65 108 's-Heer Arendskerke 37 41 78 's-Heerenhoek 50 37 87 Heinkenszand 33 33 66 Hoedekenskerke 31 31 62 Ierse ke134 428 562 Kloetinge17 11 28 Kolijnsplaat94 96 190 Kamperland59 73 132 Nieuwdorp14 19 38 Nisse15 15 80 Ovezand11 19 80 Wolfertsdijk48 65 113 Wissekerke27 32 59 De Midd. Ct. zegt, dat er van eene werksta king van den nachtploeg der Middel bur gsche brood fabriek geen sprake is. Door een toeval kreeg de heer J., eigenaar der fabriek, vermoeden dat er 's nachts in de bakkerij zaken gebeurden, die niet in 't reine waren, en dat vermoeden kreeg door eene andere ontdekking groo ter schijn van waarheid. Een onderzoek werd inge steld en weldra kwam nu aan 't licht dat de belangen van den patroon niet werden bevoordeeld en er onregelmatigheden plaats hadden, die hg niet kon permitteeren. Een der werklieden, die, naar de patroon meent, de anderen tot minder goede praktijken had ver leid, werd door hem ontslagen, terwijl hij, na met de overigen gesproken te hebben, deze voor de keuze steldeöf een verklaring te onderteekenen waarin zij schuld bekenden öf onmiddellijk te worden ont slagen. Wijl de werklieden die verklaring weigerden te onderschrijven, ontsloeg de heer J. de vier knechts. dag aan u gedacht heeft, vergeet dat niet. Ik, die u bjjna dageljjks zie, heb er niet eens aan gedacht u een klein genoegen te bereiden. Maar hij dacht aan u, zijn Koosje." »Ja, en toch," klonk het van hare trillende lippen, >toch zal ik erg, heel erg heimwee hebben, oom Ernst" »Dat denkt ge maar, Koosje," sprak hij opstaande. »Als Hasso maar eerst hier is, zult ge er wel anders over denken. Hij brengt de zonneschijn mede, die u bier ontbreekt, en zonder welke ge bier wegteert. Als ge maar eerst met hem in voortdurende zonne schijn wandelt, dan zult ge we! niet meer terug verlangen naar de droeve somberheid, die hier heerscht. Ach, ach, wat zijt ge toch veranderd. Uwe frisch- heid en uwe vroolijkheid zijn verdwenen, en dat alleen, omdat ge zulk een brombeer als ik ben, tot gezelschap hebt. Ziezoo, ga nu nog even naar de kinderkamer, Hans, die arme, kleine deugniet, is vandaag wat beter. Blijf daar een oogen blikje en praat wat met Urte. Ge hebt me laatst zelf gezegd, dat ge zoo gaarne babbelt," liet hij erop volgen, terwijl hg haar de hand reikte. »Gosdennacht, Koosje, vandaag zullen we elkaar wel niet meer zien." Koosje ging zwijgend en met het hoofd op da borst de kamer uit. Toen zij de deur achter zich gesloten had, haalde baron Ernst een paar malen diep adem. Toen ging hij met krachtige regelmatige stappan rusteloos in de kamer op au neer. Vei volg in het Bijvoegsel.)

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1