De Kampioen schrgffc Tot nu toe was, op verzoek van den Minister van Oorlog, ons dagelijkseh bestuur de officinale tusschenpersoon tusschen het korps militaire wielrijders en het Dep. van Oorlog. Nu ons bondsbestuur echter in den laatsten tijd eer tegen- dan medewerking van den Minister ondervindt, en men in Den Haag van plan is veranderingen in te voeren strijdig met de belangen der aanstaande bondsleden-candidaten, heeft het dagelrjksch bestuur op de vergadering van Zondag jl. aan het algemeen bestuur medegedeeld, dat het van plan is een voor stel in te dienen om aan den Minister van Oorlog verdere medewerking op te zeggen. Zelfs een schrij ven namens Z.Exe., waarin het leedwezen over dit voornemen wordt uitgedrukt en de wensch wordt te kennen gegeven, dat het dagelrjksch bestuur zich voorloopig nog met de behandeling der zaken zal blijven belasten, heeft het niet van plan doen ver anderen, want samenwerking met het Departement van Oorlog op den nieuwen voet van zaken is niet doenlijk. Ons korps militaire wielrijders zal nu wel spoedig tot het verleden behooren, en dat is moge lijk maar beter ook op die manier. Zoo worden jaren arbeids van ons bondsbesfcuur (en vooral van onzen ln secretaris) en handen gelds (alleen in het afgeloopen jaar heeft de Bond ongeveer f500 a f 600 op zijn gratis verleende diensten toegelegd aan een ministeriöele giil opgeofferd! Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Het beroep tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Purmerend is door dr. W. Haverkamp te Bergen-op-Zoom aangenomen. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Domburg de. W. Voors te Kuinre. Bedankt voor het beroep te Kats door ds. P. J. Wauters te Rozenburg. Tot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool te Zieriksee is benoemd de heer M. van Breen te Middelburg. fiiruiniiiffen. Door den Raad der gemeente werd de jaarwedde van den heer A. Visser Jr., onderwij zer met hoofdacte aan de school op het dorp, ver hoogd met f 50, en alzoo gebracht f 700. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Zitting van 23 September 1895. PolderreglementM. C Pz. te UtrechtH. J. R. C., huisvrouw van B. v. d. B. en J. d. V. Rz. beiden te Hansweerd ieder tot f 1 s. 1 d. Zitting van 1 October 1895. Visschen zonder acte en vergunningG. v. B. Jz. te Ierseke, tot 2 maal f 2 s. 2 maal 2 d., verbeurd verklaring niet in beslag genomen kruisnet en paling met bevel tot uitlevering der voorwerpen of te betalen voor het net f 0,50 s. 1 d. en voor de paling f 0,30 s. ld.; A. v. d. K. te Wolfertsdijk, tot 2 maal f8 s. 2 maal 3 d. met verbeurdverklaring niet in beslag genomen kruisnet met bevel tot uit levering of te betalen f 1 s. 1 d.L. N. te Ierseke, tot 2 maal f 2 s. 2 maal 2 d. met verbeurdver klaring niet in beslag genomen kruisnet, bevel tot uitlevering of te betalen f 1 s. 1 d.J. v. E. te Ovezaud en O d. W. te Borsele, ieder tot 2 maal f 0,50 s. 2 maal 1 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen net en paling met bevel tot uitleve ring of te betalen voor het net f 1 s. 1 d. en voor de paling f 0,30 s. 1 d.A. S. te Ierseke, tot 2 maal f 2 s. 2 maal 2 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen kruisnet met bevel tot uitleveren of te betale f 0,50 s 1 d.P. K. te Goes, tot 2 maal f 5 s. 2 maal 3 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen kruisnet, bevel tot uitlevering of te betalen f 0,25 S. 1 d. JachtwetJ. d. J. Cz. te Baarland, tot 2 maal f 5 s. 2 maal 4 d., verbeurdverklaring niet in be slag genomen geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f 2 s. 2 d.A. B. te Wemeldinge, tot f5 s. 4 d., verbeurdverklaring niet in beslag ge nomen geweer met bevel tot uitlevering of te be talen f 3 s. 2 d.P. P. te Wemeldinge, tot f 2 s. 2 d. met verbeurdverklaring niet in bes'ag geno men en verkochte eieren ad 10 ets.; J. H. Mz. en P. G. Pz., beiden te Kolijnsplaat ad f 2 b. b. 2 d. P. M. te 's-Heerenhoek en J. S. te Oudelande ad f 5 s. 4 d. met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van de in beslag genomen wildstrikken. Regelement op het hevisschen der Schelde en Zeeuw- sche stroomenJ. A., zonder bekende woon- of ver blijfplaats hier te lande, C. J. M. Jd., H. P., C. P. Cz., F. d. D. Jz., J. v. S. Tz., J. J. D Jz.. L. M. Lz., J. W. Dz., allen te Ierseke en C. v. L. Jz. en M. v. L. Jz., te Oostdijk (Krniningen), ad f 1 s. 1 d. Alsvoren en opgeven van een valschen naam: A. v. d. H. Pz. te Stroodorp (Wissekerke), tot f 1 s. 1 d. en f 3 8. 3 d. Polderreglement in Zeeland: J. B., huisvrouw van G. G. te Goes, tot f 2 s. 2 d.F. v. B. te Clinge, tot f 1 s. 1 d. en vrijspraak van het meerdere hem ten laste gelegde. Reglement op wegen en voetpaden in Zeeland: W. V. te Kolijnsplaat, tot f 0,50 s. 1 d.C. S. te Goes, tot f2 s. 2 d. Gem.verord. van Goes C. v. d. R. en N. V., beiden te Goes, ieder tot fis. 1 d.als voren en open bare dronkenschap A. W. d. G. te Goes, tot 2 maal f 1 s. 2 maal 1 d. Gem.verord. 's- GravenpolderJ. L. Gz. te 's-Gra- venpolder, tot f3 s. 3 d. Gem.verord. van Ovezand: J. M. C. te Ovezand, tot fl s. 1 d. StraatschenderijTa. d. B. Bz. te Goes, tot f 2 s. 2 d. In staat van dronkenschap verkeer end de orde in het openhaar verstoren: P. F. te Raosweerd, tot f8 s. 5 d.S. A. te Wolfertsdijk, tot f5 s. 3d. Trekdier laten staan aan den openharen weg zonder noodige voorzorgsmaatregelen te nemen tegen het aan richten van schade: C. S. te HeinkeDSïand, tot fl s. 1 d.J. Z. te Goes, tot f 10 s. 5 d. Nachtelijk burengerucht: C. R. Wzn. te Schore, tot f2 s. 2 d., M. d. W. Cz., P. M. en H. C. v. D., allen te Krabbendijke, ieder tot f 1 s. 1 d. Veldpolitie: J. M. te Krabbendijke, A. M. G., W. v. O. Tzn. en A. J. B. Jz. te Biezelinge, A. H. te 's-Heer Arendskerke, J. K. te Borsele, ieder tot fl s. 1 d. Na zonsondergang geen brandende lantaarn aan zijn schip hebben: W. K. te Kruiningen, P. C. en L. P. te Clinge, J. v. I., H. v. I. en J. K., allen te Graauw, E. W., J. W. en J. V. te Wemeldinge, ieder tot f2 s. 2 d. DronkenschapM. G., A. W., beiden te Goes, P. K. te Krabbendijke, G. v. D. te 's-Heer Arends kerke, P. d. V. te Borsele, L. K. te Waarde, H. M. te Schore en C. v. O. te Wemeldinge ieder tot f 1 s. 1 d.W. M., zonder bekende woonplaats, M. v. d. C. te Heinkenszand, C. v. D. Gz. te 's-Heer Arendskerke, P. W. te Wemeldinge, J. W. te Bor sele, P. S., A. M. en A. S. te Goes, ieder tot f2 s. 2 d., W. R. te 's-Heerenhoek, tot f3 s. 3 d. Vrijgesproken Jachtwet: P. v. W. Lzn. te Kolijnsplaat. Veldpolitie: A. d. P. te Kolijnsplaat. Gemengde Berichten liruininven. De begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1896 werd door den gemeenteraad vastgesteld in ontvang en uitgaaf cp f 21548,6 Is. fliapelle. Hedennacht is door de politie alhier, in de woning van J. S. in den Smokkelhoek, in ar rest genomen en van daar naar Goes overgebracht zekere K. V., blijkbaar een gevaarlijk sujet, want bij zijne arrestatie was hij voorzien van eene geladen revolver. Het kostte der politie vrij wat moeite hein te vervoeren, wat eindelijk per as gelukte. Middelburg. De nachtploeg der werklieden van de Middelburgsche broodfabriek heeft het werk ge staakt, verhooging van loon werd geeischt. De sta kers zijn onmiddellijk ontslagen. Op de kalme zee zag men Zondag te Scheve- ningen een tweeriemsgiek, komende van den Hoek van Holland, het watervlak doorklieven. Nadat de heeren even aan de badplaats hadden aangelegd, vervolgden zij hun zeetochtje met het ranke, licbte vaartuigje naar Katwijk. Te Oosfcerbeek wilde de heer O., werkzaam op do buitenplaats Hartenslein", van den heer Ver- burgt in de particuliere gasfabriek dier plaats eenige werkzaamheden verrichten. Daar hij wat lang uit bleef, ging men eenigen tijd later eens zien en vond den ongelukkige dood, volgens verklaring van den te hulp geroepen geneesheer, reeds sedert een unr. Men schrijft het ongeluk toe aan eene opengelaten kraui, waaruit gas ontsnapte. Maandagmiddag kwam in het »Panopticnm" te Amsterdam de 100,000e bezoeker sinds 1 Januari. Het was een boertje uit Waspik, zekere Klaas Dekker. Zooals meer en meer gebruikelijk wordt, wilde de directie hem een cadeautje aanbieden. De Was pikker wilde echter »met al die kouwe drokte" niets te maken hebben. »Nee," zei hij, »als jullie nou wat voor me willen doen, dan zal ik 'tje netjes zeggen. Ik wou m'n fizelemie wel in was hebben." Die vraag kwam een weinig onverwacht. Snel werd er overlegd en het resultaat was, dat het boertje meeging naar het atelier, waar hij poseerde De volgende week krijgt hij zgn wassen beeld te Waspik thuis. De drie gebroeders B. te Aalten waren Zon dagnacht bezig koeien over de Pruisische grenzen te smokkelen, toen zij in de buurtschap Steenderen onder Bocholt door een Pruisischen kommies werden betrapt. Hevig verzet heeft plaats gehad, zoodat de ambtenaar van zijn vuurwapen gebruik gemaakt, en een der gebroeders, iemand van 28 jaar, op de plaats dood geschoten heeft. Vrijdagavond omstreeks half zes ging door den zwaren bovenlast de schuit van schipper Boekhout to Stadskanaal nabij de Gasselter Nijeveensche Mond kantelen. Alles geraakte te water. De bovenlast be stond uit pl. m. 60 balen kainiet, ettelijke vaten petroleum, cognac, jenever, brandewijn en verschil lende pakken en pakjes. Ook beneden was de schuit geladen. Gelukkig zijn geen mensehenlevens te be treuren, maar de schade is aanzienljjk. Voor de tweede maal binnen korten tijd overkomt den schip per dit ongeluk. Zaterdagmorgen zou zich te 's-Hertogenbosch een paartje in den echt begeven, 't Bruidje stond er sterk op getrouwd te zijn, de bruigom blijkbaar miuder. Op weg naar het stadhuis in de Verwerstraat opposeerde de man alofschoon het meisje merkbaar kwaad was, trachtte zij haren aanstaanden echtvriend met kalmte te overreden. Aanvankelijk met succes; althans hij liep weder een eind mee. Maar niet verder dan tot aan de Ridderstraat. Hij scheen 't zich nu eenmaal in het hoofd te hebben gezet, niet te willen trouwen. De bruilofts stoet trok nu een water- en vuurhuis binnen aan den hoek der Ridderstraat. Daar scheen 's bruidegoms liefde weer boven gekomen te zgnhij ging na eenigen tijd ten minste mede stadkuiswaarts. Nieuwe tweestrijd. Het best vond hg het toch maar vrijgezel te blijven Het bruidje echter niet. Zij wist raad om den bruidegom, die een glaasje te veel ophad, gunstiger te stemmen. In bruidstoilet ging zij een café binnen, vroeg een glas spuitwater, snelde er mee naar het stadhuis, wierp het in 's mans keel en trouwde. Blijkbaar had het mousseerend water goed gewerkt; toen de aanstaande huisvader althans zijn naam moest teekenen, ging het als van een leien dakje. Trouwen moet en zal hij, zeide het meisje, toen zij het café binnentrad. En ben ik maar eenmaal getrouwd, dan kan 't mij niets meer v »Nu, zij is getrouwd en hij ook: Als zij maar niet »erg" getrouwd blijken," zegt de Noord-Brab waaraan wij bovenstaande ontleenen. De buitengewone warmte, welke dit najaar kenmerkt, kan ernstige gevolgen hebben. Dit blijkt uit eene rechtzaak, welke dezer dagen te Londen werd behandeld. Een timmerman, een zekere Mor rison, stond terecht wegens mishandeling van zijne vrouw. Als verontschuldiging daarvoor gaf hij op, dat hij, toen zijne vrouw hem een verwijt 'deed, zgn geduld bad verloren tengevolge van de buiten gewone hitte. De rechter kon natuurlijk de geldig heid van dit excuus niet erkennen en veroordeelde den man tot eene geldboete. De regeering van Frankrijk beeft den minister Poincaré naar mevrouw Pasteur afgevaardigd om mededeeling te doen van het besluit, dat Pasteur op staatskosten met de nationale eerbewijzen zal worden begraven, en om voor het stoffelijk over schot van haren gemaal een plaats in het Panthéon aan te bieden. Op verzoek van mevrouw Pasteur en de familie zal het lijk evenwel bijgezet worden in het gebouw van het Instituut-Pasteur, rue Dutot. Zaterdag zal de plechtige begrafenis geschieden in de Notre Dame, nadat de kist met het stoffelijk overschot van den grooten zoon van Frankrijk in statie zal hebben gestaan in de bibliotheek van het Instituut-Pasteur, welk vertrek als rouwkapel zal worden ingericht. Zaterdag wordt de kist neerge- nel zgn revolver af en hakte er toen met zgn sabel op in. Vol angst sprongen ze weer over de borst wering, maar niet zonder eenige dooden achter te laten, en daarbij een, wiens rug door de sabel was opengehakt. Nogmaals riep de officier: Voorwaartsmaar zgn manschappen volgden niet. »Ze zullen zoo meteen in een groot aantal terugkeeren, en dan zijn we verlorenantwoordden de dapperen. Er zat niets anders op dan terug te keeren. Den volgenden dag werd de benting door een peleton infanterie zonder tegenstand bezet. De Atjehers hadden de versterking onmiddellgk verlaten. De lafaards kwamen voor den krijgsraad. Als ze niet met zoo velen waren geweest, dan zouden ze zeker tot den kogel zgn veroordeeld. De onderofficier werd gedegradeerd en de manschappen naar de tweede klasse verwezen. Gelukkig zegt de Deutsche Wochenzeitung terecht kent de Indische krijgsgeschiedenis geen tweede geval van dezen aard. Uit Atjeh schrijft men aan de Tel. Het is hier nog allesbehalve couleur de rose". De vijand ontwikkelt een energie, die niet doet denken aan laatste stuiptrekkingen" zooals sommigen hun brutaal en doortastend optieden zoo gaarne noemen willen. Sinds eenigen tijd worden wij zelfs met granaten beschoten. Het zgn onze ongesprongen granaten van 8 c.M„ waarvan de nokken zijn afgekapt. Ten einde ze te doen springen, hebben de Atjehers, zeer ver nuftig, een bamboebuis met lont en tempeergat aangebracht; onder de lont bevindt zich een soort van meelpulver. Gelukkig hebben die zwaargevulde projectielen nog geen noemenswaardige verliezen veroorzaakt. Volgens gerucht hebben de Oelamas (kwaadge- zinden) of oorlogspartij thans bronzen kanonnen van eigen maaksel. Ze moeten goed gemodelleerd en afgewerkt zgn. Met 't oog op 's vgands »laatste stuiptrekkingen" zgn thans alle posten bewapend met Kruppgeschut. Van een agressief optreden onder Vetter is niets bekend en het wordt ook onwaarschijnlijk geacht. Wat kan hij hier uitrichten zonder een voldoende macht Het wordt echter hoog tijd dat aan dien bloedigen oorlog een einde komt. Volgens deze methode van onderwerping zal ons Atjeh nog veel geld en veel soldaten kosten. Uit Wageningen meldt men aan de N. R. Ct: Het internaat der r ij k s 1 a n d b o u w - school, dat in den laatsten tijd snel achteruit ging en bijna zich zelf reeds heeft afgeschaft, is gedurende de laatste weken geheel onbewoond. Ver moedelijk staat het verlaten van dit gebouw in ver band met de door de regeering voorgestelde reorga nisatie van het land- en tuinbouwonderwijs, waarin de opheffing dezer inrichting staat vermeld. Ook in het nieuwe programma der rgkslandbouwschool voor den cursus 1895/96 ontbreekt voor de eerste maal het prospectus van het internaat. Naar veler meening was het niet ingericht zooals het behoort. Een som van f 450 voor kost en iu- woning, ongerekend wat daar nog bjjkwam, is in den tegenwoordigen tijd voor zoons van landbou wers veel te hoog. Het had veilig vrij wat lager gesteld kunnen worden, als men in het oog houdt dat de directeur vrije woning genoot van het rijk, dat de jongelui circa 3 maanden per jaar, gedurende de vacanties, afwezig zijn, en dat er tal van inge zetenen gevonden worden, die tegen een vergoeding van f 350 f 400 kost en inwoning, minstens even voldoende als het internaat, verschaffen. Het hoofdcomité van de vereeniging Het Roode Kruis hield gisteren te 's-Gravenbage een gedachtenisviering van het tijdstip waarop, vóór 25 jaar, de eerste ambulance naar de Fransch Duitsche slagvelden vertrok. De versierde zaal had tot middenpunt de beel tenis van baron Van Harden broek, de medaille, die door den Koning werd uitgereikt aan allen die den veldtocht medegemaakt hebben, en Oranjelinten met de namen: Lodewijk Mulder, prof. dr. Tilanus en dr. Van Leent, de nog aanwezige loden van het hoofdcomité, die met baron Van Hardenbroek deel uitmaakten van de ambulance. Mr. D. Polak Daniels hield eene treffende ge dachtenisrede. H. M. de Koningin-Regentes zond een geluk- wensch. zoodat ze, nog altijd lachend en achtervolgd door de kinderen, ijlings in >het bruine paard" bescher ming zocht. Toen Koosje de woonkamer binnentrad, kwam de kleine, tonronde gedaante van vrouw Kallweit op haar af geschommeld. >Neen maar, juffrouw 1 wat ziet u er uit," riep ze, de dikke handjes van verbazing ineenslaande. »U lijkt wel een sneeuwpop I" Ik heb met de kinderen daarbuiten gestoeid," lachte Koosje, de sneeuw van haar mantel af schuddend. Zoo! Ga maar gauw bij het vuur zitten." Koosje nam plaats. Ja, ja, ze hebben me duchtig te pakken gehad," schertste ze. »Maar ik ben be gonnen." •Neen maarsprak de waard hoofdschuddend. >En dan komt August hier vertellen, dat u met den dag stiller wordt 1" »Zoo, heeft hij dat gezegd Nu, ge ziet, dat het niet waar is. ïk ben nog altijd vroolgk gestemd. Het is hier ook zoo mooi, en niets stil. Des Zondags wordt er in de herberg gedanst, en bovendien kan men in de rivier paling steken, is het niet zoo, mjjnheer Kallweit?" Ze keek hem ondeugend lachend aan. De herbergier krabde zich achter het oor. »Ik geloof waarachtig dat u mij een beetje voor den gek houdt. Me dunkt het moet toch wel eenzaam voor u zgn op het kasteel." Koosje zuchtte. Ja, eenzaam is het er en toch maar we hebben nu al gauw Kerstmis," zeide ze plotseling van onderwerp veranderde. Verlicht u ook een kerstboom, vrouw Kallweit O zeker, juffrouw." Op het kasteel toch zeker ook?" vroeg de waard. Dat zou ik niet denken", zei Koosje, »de kleine is weer erg ziek". Zoo? Dat is dan maar een treurig Kerstfeest voor u, juffrouw. Uw verloofde ver weg, en niet eens een kerstboom •Ja, dat is heel jammer", klaagde vrouw Kall- weitt, »en u bent nog zoo jong, nauwelijks achttien, niet waar »U raadt het juist. Ik ben eerst dezen herfst achttien geworden". »En u hebt ons nog niet eens gezegd, wanneer u verjaart 1" riep de waard. Dat heeft niemand geweten". •Niemand? Uw verloofde toeh zeker wel?" Zelfs die niet". •Dus heeft niemand u op uw jaardag een bloempje of een gelukwensch gezonden?" Niemand". De waard schudde het hoofd. Juffrouw Koosje, juffrouw Koosje 1 ik geloof toch, dat August niet zoo heelemaal ongelijk beeft, als bij beweert, dat u niet meer zoo vrooljjk zijt als vroeger. Enfin, als u maar eerst eens van Russeinen weg zijt, zal dat wel beteren". Koosje stond op. »Ja, misschien welzeide ze verstrooid, het doekje om het hoofd vastmakend en haar mantel omslaande. Nu, gegroet, het is buiten al pikdonker". Ze reikte Kallweit en zijne vrouw de hand. Zal ik u ev«n thuisbrengen?" vroeg da waard. Neen, neen, dankje wel, ik ben volstrekt niet bang". Koosje stapte vlug de straat op en verdween in de duisternis. Toen ze, over het plein komende, de trap van de stoep betrad, stond ze eensklaps tegenover den baron. Goeden avond, oom Ernst", zeide ze buiten adem van het harde loopen, terwijl ze de flauw verlichte gang betrad. Goeden avond, Koosje 1 Waar komt ge zoo laat vandaan •Ik ben naar het dorp geweest bij de Kallweits. U 7indt het toch niet verkeerd Ik babbel zoo graag een beetje, en hier ben ik altijd zoo alleen". Hij knikte haar op zijne vriendelijk ernstige wijze toe. Zeker niet, Koosje. Bovendien heb ik geen recht om boos op u te zgn". Foei, oom ErnstZe keek hem zacht verwij tend aan. Wel?" •Och, ik zou zoo gelukkig zijn, als u maar een weinig meer notitie van na ij nam. Of u boos op me zijt of goed, dat komt er niet op aan, als u me moar niet heelemaal over het hoofd ziet en dat doet ii toch al lijd." •Ik ben overladen met werk," mompelde bij, »en bovendien ben ik nooit een bijzonder gezellig mensch geweest." Dat spreek ik bepaald tegen," zeide Koosje met nadruk, >maar u wilt u niet met mij inlaten, dat is het. Ik heb al dikwijls overdacht wat daarvan de reden kan zijn, maar de eenige, die ik ervoor vinden kan is mijne afkomst, 't Is waar, mijne ouders waren maar eenvoudige menschen, maar ze waren goed en eerlijk, en Koosje! Weet ge wel, dat ge mij veel verdriet doet met zoo te spreken Ze keek met een dankbaren blik tot hem op. •Als u dat verdriet doet, oom Ernstdan hebt u uw Koosje toch een klein weinigje lief!" vleide ze. •En zult u dan voortaan een beetje meer notitie van mij nemen, ja?" •Ik zal zien wat ik doen kan," zeide hg zonder haar aan te zien. »En nu, goeden nacht." Goeden nacht, oom Ernst." Ze stak hemdehani toe, doch dit scheen hij niet te bemerken. •Wilt u me niet eens de hand geven vroeg ze zacht. »U hebt het in zoo lang niet meer gedaan." Hij fronsde even de wenkbrauwen en zijne wangen kleurden zich. Toen drukte hij zacht hare rechterhand. •Is het zoo goed, Koosje?" Ze zag hem met een gelukkig lachje aan. >Ja, ja, oom Ernst 1" Het volgende oogenblik was ze alleen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2