Gemengde Berichten. '«-Heer Arendskerke. Aan de dames, die in der tjjd het initatief namen, en de gelden wisten bjjeen te krjjgen tot aankoop van een vaandel voor l ons muziekgezelschap Excelsior," viel gisteren eene verrassing te beurt. De vereeniging had zich en corps laten photographeeren en nu werd aan ieder dier dames eene photographie aangeboden, terwijl haar tevens eene serenade met fakkellicht werd ge bracht. Natuurljjk was er veel volk op de been. HUewoudsdiJk. Toen Donderdag een zesjarig meisje zich op het land bevond om aardappelen op te kappen, werd door een ander meisje, dat zich met hetzelfde doel op het land bevond, een levende kikvorsch op haar hoofd gezet. Het kind schrikte hiervan zoo dat het, thuiskomende, de stuipen heeft gekregen. Te Nieuwdorp en in zijne omgeving zijn een aantal mensehen ernstig ongesteld geworden door het eten van garnalen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door de politie te 's-Hertogenbosch is beslag gelegd op een paard en rijtuig, die daar ter stede waren verkocht, naar de a-Bossche Ct. meldt, door den heer en dame, die, na te Nijmegen verschillende personen te hebben opgelicht, toen het op betalen aankwam, er mee van door waren gegaan. Ruim een maand geleden vertrok uit Wia- scboten eene reeds bejaarde weduwe, om baar laatste levensdagen te sljjten in den kring harer familie aan gene zjjde van den Oceaan. Een kort verblijf aldaar schijnt haar echter van het plan te hebben doen afzien, want Donderdag jl. kwam zij te Winschoten terug. Zjj heeft in 36 dagen een bezoek aan Ame rika gebracht, doch aldaar, naar het schjjnt, reeds zooveel gezien, gehoord en ondervonden, dat zij naar den vaderlandschen bodem terugverlangde. Door de politie te 's-Gravenhage moet proces verbaal zjjn opgemaakt tegen twee dames uit den gegoeden stand, die er haar werk van maakten op een bovenhuis een clandestienen handel in sterke dranken te drjjven. Men meldt ons uit Amsterdam, dat aldaar door de stakende sigarenmakers pogingen worden aangewend om eene groote coöperatieve sigarenfa briek op te richter, welke pogingen met goeden uitslag bekroond schijnen te worden. (27tr. Dbl.) De omroeper van Irnsum ging dezer dagen rond en deelde den volke mee, dat de gezamenlijke melktappers goedgevonden hadden te besluiten, den prjjö der melk te verhoogen tot 6 cent den liter. Een algemeen protest van de zjjde der huismoeders, voor wie iedere cent twee halve centen uitmaakt Te sterker protest toen men vernam, dat de bofcer- fabriek niet meer dan 5 ct. zou betalen. Een kort besluit: de omroeper had nog maar juist zijn gang door het dorp afgelegd, of de gezamenlijke burgerij" zond hem nogmaals uit met het luide en herhaaldeljjk uit te roepen compliment aan do melktappers terug, dat onze omroeper bedient zich van de Friesche taal >as de molktappers de priis net lyk bliuwe litte wolle, hjare harren molke maar h&dde matte" (als de melktappers den prijs niet dezelfde willen laten blijvon, zij hun melk maar houden moeten). Eendracht bleek weer macht te zjjn. Tegen de >gezamenljjke burgerij" is geen melktappersverbond bestand en de melkprijs is niet verhoogd. Door den heer Van Woerkom te Njjmegen werden Dinsdag jl. nog meikersen geplukt van een boom in den tuin van mevrouw de weduwe Daamen te Duiven bij Westervoort. In zijn verslag over het onder wijs te Hong kong in 1894 schrijft dr. Eitel Den 21en Mei ontstond in de Chineesche scholen der stad een paniek op het gerucht, dat de stede lijke regeering besloten had om van elke school eenige kinderen uit te zoeken, wier levers zouden moeten gebruikt worden als geneesmiddel tegen een heer- scbende epidemie. Dit gerucht vond bij de moeders van de kinderen, die de Chineesche scholen bezoe ken, algemeen geloof, en men mag er de gevolg trekking uit maken, dat de Chineesche vrouwen te Hongkong nu al evenveel vertrouwen in het kolo niale gouvernement hebben als tien jaren geleden, toen de meisjesscholen eensklaps vervuld waren van het gerucht, dat de regeeriog op elke school een meisje zou uitkiezen dat levend begraven zou worden in de Taitamtoek-tuncel, opdat de stevigheid van den bouw des te beter verzekerd zou zijn. Ja, men heeft hier een mooi uitzicht," zeide Koosj°, »maar uit het venster van mijne kamer kan ik toch nog verder landwaarts inzien. Dan kijk ik over de dennen aan den oever heen, ver over de groene weiden en beekjes. Hier en daar duikt een dorpje op, een huis, eene kudde koeien, of een wandelaar." Ze liet zich in het gras nedervallen en keek tot hem op. »Ik ben moe, willen we hier een oogen blikje rusten Hasso haalde een paar malen diep adem. Toen ging bij naast haar zitten, zoo dicht, dat zij diep blozend, en het hoofd afwendende, een eind op zijde schoof. »Koos, juffrouw Koos 1" fluisterde hij zacht, mot bevende hand de hare vattende. »Om Godswil 1" stamelde ze verschrikt. Bljjf, Koos, ik smeek je, bljjf eu hoor mjj aan. Ik heb je lief, zoo lief, ik dadelijk toen ik u zag." >0, laat mg, laat mij 1" >Neen, Koos, tenzjj, dat ik u geheel onverschil lig ben. Wanneer dat het geval is, dan heb ik na- I tuurlyk geen recht om uwe hand te vragen. Zeg mg, ben ik u onverschillig?" >Neen, dat niet," stamelde ze, steeds sterker blo- zende, »maar." »Maar dan is het immers alles in orde," jubelde hare hand kussende. »En nu mag ik toch wel Koosje zeggen, niet waar »Neen, neenl" Zjj brak in tranen uit, >ik o God r Door verschrikkelijke stortregens is de Spaan- sche stad Alhama, in de provincie Saragossa, over stroomd. Verscheiden rivieren zijn buiten haar oevers getreden, het spoorwegverkeer in de provincie Sa- ragossa is gestremd. Hevig woedt de cholera in Peking; vijftien honderd mensehen sterven er dagelijks, en de epide mie is nog niet aan het afuemen. Ook te Tsjefoo neemt de ziekte niet af. Twee Spaansche dames hebben te Southamp ton een driejarig kind, eene rijke erfdochter, ge stolen. Zij moeten met het kind over de lijn Dover Ostende naar België zijn gereisd. In de provincie Quebec zijn bonder! boeren plaatsen en een aantal molens door brand vernield. Menige farmer is geruïneerd, omdat zjjn gansche oogst verloren is gegaan. Keizer Wilhelm gaat leeren wielrijden. Er wordt een afzonderljjke baan voor hem in orde ge maakt in het park te Potsdam. De grootste diepte, tot nu in de oceanen waargenomen, bedraagt volgens den geleerde, dr. John Murray, 8500 M.ook de gemiddelde diepte is uiterst belangrijk, 4500 M., terwjjl ongeveer 5 pet. van dat gebied 5500 M. en meer diepte heeft. De laatste berichten uit verschillende landen van Europa omtrent het beetwortelgewas luiden als volgtIn Duitschland wordt sterk geklaagd over de droogte, en kan men een veel kleiner akkerop brengst verwachten dan verleden jaar. Ook in Frank rijk heeft het gewas veel van de droogte geleden. Men is reeds met het rooien der bieten begonnen, en men ondervindt dat de opbrengsten tegenvallen. Ook uit Oostenrijk, Hongarije en Rusland wordt geklaagd over geringe akkeropbrengsten, terwijl in België de toestand iets beter schjjnt te zijn. In het Zuiden van Prankrjjk is het drukkend warm. Dinsdagmiddag barstte boven Bordeaux een vreeselrjk onweder los. De regen viel bij stroomen en zette de straten geheel onder water. De bliksem sloeg in den toren der hoofdkerk en verwoestte het klokkenspel. Bonteilhe, de man die den aanslag pleegde in het kantoor van den heer de Rothschild, heeft terecht gestaan. Hij verklaarde o. a. geweten te hebben dat de bom het gebouw niet in de lucht kon doen vliegen. Bonteilhe is veroordeeld tot drie jaren gevangenis straf en honderd frank boete. De waterstand van den Rijn bij Keulen is thaus zoo laag, dat de Keulsehe en Dusseldorfer stoomvaartmaatschappijen den dienst hebben gestaakt. Een zware brand heeft in Indianapolis eigen dommen ter waarde van 750,000 dollars verwoest. Onder de gebouwen, die in asch gelegd zjjn, is ook de bank van Indianain de kelders van dit gebouw liggen 2 millioen dollars in baar geld. Dat geld is voor 't oogenblik uiterst solied bewaardom er bij te kunnen komen, zullen eerst de puinhoopen van het verbrande gebouw opgeruimd moeteu worden. Berichten uit de provincie Yemen in Arabië melden, dat te Iudeya honderd menschen zjjn om gekomen door een aardverschuiving. Een ontzagljjke massa aarde en steenen stortte neer van de bergen, waardoor deze stad wordt ingesloten, en verwoestte de bazaar. De aardverschuiving ging vergezeld van een hevigsn storm en een groot aantal menschen had daarom juist in de bazaar een toevlucht ge zocht. Bjjna allen werden gewond en men berekent, dat er minstens honderd dooden moeten zijn. Het werk der vernieling werd voltooid door een hevigen stortregen, die de puinhoopen der bazaar overstroomde en het zeer moeielijk maakte, de dooden weg te halen en den gewonden hulp te verleenen. Maandagmiddag om 1 uur kwam een onbekende een banketbakkerswinkel te Brussel binnen en vroeg of mjjnheer te spreken was. Toen de juffrouw zeide: »Mijn man komt eerst om 2 uur thuis", hernam de onbekende: »Dat is juist wat ik hebben moetik ben gekomen om den boel kort en klein te slaan, daarvoor ben ik betaald." En meteen rukte hij twee planken met glaswerk enz. uit een uitstalkast, zoodat er geen stuk heel bleef. Toen de verblufte juffrouw om hulp ging roepen, poetste de vreemde de plaat. Het te Sau-Prancisco tehuis behoorende houten stoomschip Sunal, heeft dezer dagen nabjj Golden Gate een aanvaring gehad met een walvisch, die Hij sloeg den arm om haar hals en trachtte haar in de oogen te zien. »Maar Koosje," zeide hij op zacht berispenden toon, >je denkt toch niet, dat ik het niet eerlijk met je meen Je zult mijn vrouwtje worden, hoor je wel, mjjn lief, klein vrouwtje, wil je?" »Ach, het komt zoo onverwacht, zoo verrassend snel >Nu ja, maar zie je, ik ben maar voor enkele dagen bier, en daarom, dacht ik, is het maar het beste, dat ik het je dadelijk zeg, hoeveel ik van je houd, hoe ik je van het eerste oogenblik af bemind heb. Maar zeg me nu eens, heb je me ook lief?" »Ik acb, laat mij wat tjjd Hjj sloot haar den mond met een kus. »Ik laat je in 't geheel geen tijd, Koos. Nu »Ja, ik mag u wel lijden ik fluisterde ze haperend, »maar toch Hg legde haar hoofdje tegen zijn borst. Je mag me wel lijden Jij mg 1 Begrjjp je wel hoe oneindig gelukkig je me maakt." Koosje stond nog lang aan het open venster van haar kamertje en staarde naar buiten in de heldere maneschijn, over de dennen heen naar de weiden en de beekjes. Hier dook een dorpje op, aan den oever flikkerde een eenzaam vuurtje. De vlotschippers lagen er omheen, hunne vlotten wiegden zacht op het water. Een der schippers speelde op een viool, en eene zware, klankvolle stem zong een weemoedig Lithauensch lied. schijnbaar aan de oppervlakte lag te slapen. De schok was zoo hevig, dat men vreesde dat er een gat in den boeg was geloopen. De gestoorde walvisch verhief zich aan bakboord zijde en sloeg, waarschijnlijk wegens de hevige pijn die het dier leed, geweldig met zijn staart, zoodat drie schroef bladen braken. Het dier was zoo ernstig gewond, dat het weldra stierf. De vervaardiging van vuurvaste asbestkleeren voor de brandweer wordt thans fabriekmatig gedreven. Tot dusver was het nog niet gelukt die zoodanig te vervaardigen, dat het een brandweerm n mogelijk was zich zonder levensgevaar in een brandend ver trek op te houden. Wel was reeds eenige jaren geleden een costuum voor brandweermannen uitge vonden, doch dit moest door middel van een aan het hoofddeksel aangebrachte buis aanhoudend met water uit een brandspuit besproeid wordenhierdoor was dit costuum pracfisch onbruikbaar. Tuans is te Montreal (Canada) een nieuw asbestcostuum beproefd, dat niet meer noodig heeft aanhoudend te worden nat gehoudeneen met dit costuum uit geruste man kan zich vrfij bewegen, wanneer hij slechts nu en dan zich van de straat uit kan laten bespuiten. De bij het costuum behoorende helm bevat twee oogglazen van mica; voorts behoort bij het costuum een ademhalingstoestel tot reiniging en afkoeling van de heete met rook bezwangerde lucht. De 16-jarige neef van een rentenier te Elsene, bij wien hij was grootgebracht, knoopte kennis aan met eene café-cbantant-zaugeres, stal van zijn oom eenige effecten, verkocht die, schafte zich een nieuw costuum en valies aan en reisde met zijne aange bedene naar Ostende, om vandaar uaar Dover te vertrekken. Hjj werd nog bijtijds door de politie achterhaald en was toen nog in 't bezit van 1200 francs. Uit een hotel in de Friedriehstrasse te Berljjn was een echtpaar plotseling spoorloos verdwenen, en men maakte zich daarover vrij ongerust. Het Ber liner Tageblatt deelt nu mede, dat men hier te doen heeft met een Hollandsch of&cier, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van geldon uit de regimentskas, en zijn beminde. Van Berlijn, waar zij hun bagage hebben achter gelaten, zijn zij getrokken naar Westfalen en van daar naar Hamburg, waar zij even geheimzinnig zjjn verdwenen als in Berlijn. De Hamburger politie ver moedt, dat de vluchtelingen, die over veel geld be schikken, met een pleizierboot naar Föhr of Sylt zijn gegaan, om van daar uit zonder opzien te wek ken een Deensche havenstad te bereiken en dan naar Amerika te vluchten. Een ernstig voorval, dat gelukkig tamelijk goed afliep bracht dezer dagen het personeel van het Ministerie van Financiëa te Parijs in een hevige opschudding. Een zekere heer Guiot, die ta Fresnes (noorderdepartement) eene glucosefabriek bezit, klaagde reeds sedert jaren steen en been over de zware lasten, die hem in den vorm van indirecte belastingen drukten. In dit opzicht onderscheidde hij zich niet bjjzondeu boven zijne medeburgers. Doch zijne originaliteit bestaat slechts in de wijze, waarop hij zijn misnoegdheid tegen het financieel behoor meende te moeten uiten. Eenige dagen geleden namelijk ontving hg van de directie der directe be lastingen eenige aanmaningen tot voldoening zijner belasting ten bedrage van ongeveer f 10.000. De heer Guiot maakte daarop uit zijne boeken de be rekening, dat hij reeds de som van 30.000 gulden uit zijn kas in die van de belasting had doen vloeien. Toen kwam in zijn brein de gedachte op, dat het totaal nutteloos was, nog langer in dit traneudal te vertoeven. Het leven had hem slechts gediend tot het vullen der Staatskas en dit verdroot hem zoozeer, dat hij er nu maar kort en goed een eind aan wilde maken. Hij wilde echter het leven niet in allen eenvoud vaarwel zeggen, neen, de brave heer Guiot zou ten minste aau de wereld laten weten, wat hein tot dit wanhopig besluit genood zaakt had, teneinde zjjn dooden vijand, den fiscus, aan de verachting zijner medeburgers eu mede belastingbetalers prijs te geven. Te dien einde be gaf hij zich vaD Fresnes naar Parijs en richtte onmiddelljjk zijne schreden naar het Louvre, waar de minotaurus, die jaarlijks duizenden millioenen verslindt, zijn zetel heeft. Hij had de grootste moeite om het bureau te vinden, waar bij zijn belasting betalen moest, of liever waar hg zijn doodelijken haat onder woorden wilde brengen. Een bediende moest hem bij den arm nemen en naar het betrok- Koosje luisterde aandachtig naar dat alles, en toen de laatste toon zich had opgelost, zuchtte ze diep, en begaf ze zich te bed. IX. Toen Koosje den volgenden morgen de veranda betrad, snelde Hasso jubelend op haar toe. »Koos, mjjn lieveling." Ze bloosde en wierp een schuwen blik op den baron, die in de geopende deur stond en in den tuin keek. »Hjj weet alles," fluisterde Hasso, »en verheugt zich in ons geluk. Oom Ernst," riep hg Koos is er." De baron kwam langzaam naar haar toe. »Ik wensch u geluk, juffrouw Heydetnann," sprak hij zacht, zonder haar de hand te reiken. »Dank u, baron," stamelde Koosje in verwarring. »WeI, hoe vormelijk zjjfc gij tegen elkander," lachte Hasso, »nu moet u mijn meisje bjj haar voornaam noemen, oom, en Koos moet »oom Ernst" tegen u zeggen. Wilt u mij dat plezier doen Koosje knikte en keek den baron met tranen in de oogen aan. »Wat ziet u bleek, oom Ernst," zeide ze zacht. Een oogenblik keek hij haar verbaasd, bijna ver schrikt, aantoen streek hij zich met de hand over het gelaat en zeide kalm: >Ik geloof, dat ik alfcjjd bleek zie, Koosje." »Ta, maar vandaag toch bijzonder." ken bureau brengen. Hier vond hij den ambtenaar Brésil, bij wien hij in hartstochtelijke woorden zijn gemoed lucht gaf. De heer Brésil kon hem slechts te verstaan geven, dat de berekende belasting recht vaardig was. Welaan dan", riep hij uit, »als dat zoo is, dan zullen wij onze rekening vereffenen". Eu langzaam haalde hij een etui te voorschjjn, waar uit hij met een onverstoorbaar phlegma eene revolver nam. Toen de heer Léon Brésil het wapen zag glin steren, meende hg, dat Guiot hem wilde dooden, waarom hij zoo spoedig mogelijk den aftocht blies. Plotseling vielen er vier revolverschotenmen snelde naderbij en vond den heer Guiot bewegingloos op den grond liggen. Men meende aanvankelijk dat hg dood was, doch spoedig ontdekte men, dat een kogel hem slechts langs het hoofd geschramd had, terwijl de andere drie in den wand waren geslagen. Men bracht hem naar het hospitaal, waar bij kort daarop met de grootste kalmte het bovengemelde verhaal vertelde. De heer Guiot bereikte met zijn schiet oefening alleen dit, dat hij nu, behalve zijne belas ting, ook nog eene geldboete wegens het dragen van een verboden wapen moet betalen 1 UIT DE OUDE DOOS. Bolwerken. Toen we nog op de schoolbanken zaten, leerden we al, dat een groot deel van ons land ontstaan is door aanslibbing van zee en rivieren, en wel in een tijd, toon nog geen dijken het land tegen over- strooming beveiligden. Toen kon dus het water bij eiken vloed of bij hoogen rivierstand over de aan wezige platen en banken stroomen, waar het bij geringe stroomsnelheid het grootste deel van zjjn slib liet bezinken, zoodat langzamerhand hoogten in den plas ontstonden, die men hier schorren, elders waarden noemde. Die landvorming hield op, vertelde men ons, toen de Romeinen hier kwamen, die tot eigen veiligheid dijken langs de stroomen opwierpen. Als brave schooljongen, die nog niet veel verder keek dan zijn neus lang was, heb ik dit toentertijd onvoorwaarde lijk geloofd en het toegepast op heel ons land. Maar niets is minder waar dan dat. Ik behoef deze stoute bewering hier niet te bewijzen voor alle oorden van Nederland, maar bepaal mij tot Zeeland en wel voornameljjk tot Schouwen. Voor mijn getrouwe lezers is het een bekende zaak, dat de Romeinen zoowel in Zeeland als elders hebben gewoond en wel voornamelgk in de duin streken van Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Schouwen en verder omtrent het eiland Borsele en te Reimerswale. Romdom de laatste plaats, om Bor sele en om de meer oostelijke deelen van Walcheren schijnen ze ook dijken of wallen gelegd te hebben tenminste Reimers- of Romerswale beteekent »wal der Romeinen", Walcheren of Walacren be walde akkers". Doch in de genoemde duinstreken, die hoog en dus veilig lagen, behoefden ze het vermoeiende werk van polderjongens niet ter hand te nemen. En wat de overige deelen van Zeeland betreft, deze lagen öf nog eenige decimeters beneden den zee spiegel, of het waren zulke onherbergzame oorden, dat de Romeinen, die nu juist niet met een schralen kost tevreden waren, feestelijk er voor bedankten om er vaste woonplaatsen te vestigen. Volkjes als de Morinen en de Menapiërs, half mensch, half kikker, konden het er uithouden, vooreerst omdat die zich tevreden stelden met wat viseh, water- en moe ras vogels en vleesck van de wilde varkens, die in de moerasbosschen leefden, en ten tweede omdat hun watergodsdienst hen aan die slgkerige woonplaatsen bond. Om deze zelfde redenen hadden genoemde volkjes aan dijken geen behoefte. Dat was ook het geval met de later komende Zee-Saksen en Franken. Die heeren kwamen hier in het gebied der Romeinen, dus in de kuststreken, strooptochten ondernemenen toen zij later, bij de verzwakking der Romeinen, vasten voet in onze provincie kregen, bleven ze leven van wat de zee gafeen klein beetje visch, maar heel veel koren en wijn, prachtige kleedingstoffen en kostbare meta len, die ze »bij toeval vonden" in voorbijvarende schepen, welker bemanning ze maar j> eenvoudigheids- halve" de voeten spoelden. Ook dezen lieten het achterland aan de achterlanders en braken zich met dgken opwerpen het hoofd niet. Toen deze brave menschen" in grooten getale de Noordzee waren overgestoken om in Engeland bun korte zwaarden te laten regeeren, bleef Zeeland een eeuw of wat nagenoeg *onbevolkt, woest, desert ende onbebouwd." »Ik heb slecht geslapen." »0, is de barones erger »Neen, zo zal vandaag wel opstaan, denk ik." »En mag ik dan bij haar gaan »Dat durf ik niet vast beloven, misschien wel." Hasso drukte Koosje's hand. »Dat is lief, dat ge dadelijk aan de zieke denkt. Maar ge zijt nu geen gezelschapsjuffrouw meer." »Wat, moet ik dan weg van Russeinen vroeg ze angstig. Hij plukte aan zjjn knevel. >Hm, ja, je waart hier in betrekking, ik zou liever niet hebben, dat heb je geen familie Ze schudde droevig het hoofd. »Ik heb niemand naar wien ik kan gaan." >Dan moet ge natuurlijk hier big ven." »Ja, mag ik?" vroeg Koosje aangenaam verrast, >maar als oom Ernst me nu niet hebben wil," liet ze er angstig op volgen. »Ik ben heel onbeleefd tegen hem geweest." »Ja, dan »Wees maar onbezorgd, Hasso," zeide de baron, »we houden uw meisje als eene lieve huisgenoote op Russeinen." Hij legde zacht de hand op haar bruinlokkig hoofdje: »en ik zal haar voor u be waken, Hasso." Weinige oogenblikken later kwam de barones, steunende op IJrte, op de veranda. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2