1895 N°. 115. Zaterdag 28 September. 82sle jaargang. FEUILLETON. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en VrjjdagavGnd, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cönt. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverfcentiën voor dit blad angGiiomen bjj de heer en Nijgh Van Ditmar te Botterdam ea verder bjj alle Boekverkooper* en Brievengaarders. De prijs dör gewone advert6ntiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 t; Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjka- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentie» vóór 3 uren op den dag der uitgave. GELDLEENXNGEN. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter opeubare kennis dat krachteus Raadsbesluit van 20 September 1895 no. XIT, goedgekeurd door heereu Gede puteerde Staten vau Zeelaud, blijkens hunne missive vau 21 September 1895 no. 4252/34 le afdeeling, de geldleeningen der gemeente Goes van de jaren 1886, 1887 en 1888 op 2 Januari 1896 geheel zullen worden afgelost. Goes, 27 September 1895. Burgemeester eu Wethouders van Goes, J. G. d. W HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. NIET IN DE KLEM. We hebben in het kort medegedeeld de redenen, waarom te Den Helder aan twee onderwijzers is aangezegd, dat zij ontslag hebben te vragen, aan gezien zij anders daarvoor zullen worden voorgedragen. Wij hebben de feiten alleen vermeld gevonden in de Bode, en we mogen, zoolang de voorstelling, die dat blad ervan geeft, niet door eene officiëele of officiëuse tegenspraak wordt weerlegd, niet aan de juistheid ervan twijfelen. Hoogstens is de vraag gerechtigd, of er met de betrokken onderwijzers niet meer is gebeurd, zoodat het thans voorgevallene slechts de droppel is, die den beker doet overloopen. Intusschen grijpt de Standaard deze gebeurtenis aan om te betoogen, dat de voorstanders der neutrale openbare school met het voorschrift van art. 33 der lager-onderwyswet »indeklem" beginnen te geraken. Het blad schrijft Burgemeester en Wethouders van den Helder zijn des zins en willens om twee onderwijzers van de openbare school aldaar te ontslaan, en zulks op allerlei gronden, maar die kortheidshalve zijn saAm te vatten in het feit, dat deze heeren aan hangers van het socialisme zijn, en als zoodanig van oordeel waren, dat de kinderfeesten op Oranje- dagen geen aanbeveling verdienden. Is dit nu accoord met de wet Die wet vraagt noch confessioneele, noch poli tieke confessie, en trekt al hare hooge moraal sa&m in de nietszeggende formule van opleiding tot Christelijke en maatschappelijke deugden. Dat met deze formule niets positiefs bedoeld wordt, blijkt uit het feit dat een stokstjjve jood voor die opleiding tot Christelijke deugden uitne mend bruikbaar wordt geacht. Kwalijk valt das in te zien, hoe het zal moeten strijden met de »Christelijke en maatschappelijke deugden," zoo een onderwijzer oordeelt, dat een kinderfeest op Oraryedagen een min gelukkige gedachte is. Met de wet in de hand is er uit dien hoofde niets aan te doen. Tenzij wilkeur het recht ver- dringe, is de socialist niet uit de school te weren, uitgenomen zoo hij het te gortig maakte door openlyke propaganda. Dit nu vinden onze Conservatieven en oud- Liberalen verschrikkelijk. Dat een aanrander van Qod en zijn Christus in de school onderwjjst, vonden ze alleszins natuurljjk. Maar dat een aanrander van het eigendomsrecht voor de bank zal staaü, is inkhun oog een gruwel. 9) Koosje Heydemann. Naar het Duitsch van H. Fo hub ach. De waard uit >het bruine paard" stond voor de deur. Goeden avond, mynheer Kallweit", zeide Koosje naar hem toegaande en hem de hand toestekende. >Ei, potstausendbent u daar, juffrouw Koosje? Wel, hoe gaat het »0, beat", sprak ze lachend, terwjjl ze op een der nette banken onder de eikenboomen ging zitten. Zoo-o-o »Ja, is dat zoo vreemd?" >Neen, neen, maar ik wil maar zeggen wanneer gaat u nu eigenlijk weer naar Berlijn terug? vroeg hij eensklaps. Misschien over een jaar, misschien nog wel later". »Ja, maar »Wil je me dan met alle geweld kwijt zijn?" vroeg ze hem schalksch aanziende. »Neen, waarachtig niet 1 Maar ziet u, ik dacht, dat het u op Russeinen niet zou bevallen 1" Waarom zou het mij daar niet bevallen?" vroeg ze met een onnoozel lachje. Omdat ik bjjna den geheelen dag vrij ben en naar hartelust in het park Toen wij Antirevolutionairen, voor de eere van God en zijn Christus, protesteerden, lachte men ons uit. Dat was Godsdienstwaanzin" a la Keuchenius. En tegen alle protest, ja alle smeeken der natie in, werd de onmogelijke schoolwet toch doorgezet. Welnu, wat krijgen deze heeren dan nu anders dan loon naar werken Het is hun eigen fetisch die hen in den steek laat. Zij zijn het, dis de Schoolwet zoo gewild hebben, en het is die Schoolwet, zonder Christus, die nu blijkt ook hun afgod niet te sparen." Het is haast een onbegonnen werk tegen deze redeneering van de Standaard op te komen, want reeds zoo tallooze malen is zy van de zijde der voorstanders van het openbaar onderwys weerlegd, maar altijd blyven de tegenstanders hetzelfde liedeke zingen. Toch meenen we, dat het goed kan zijn nog even te weerspreken, dat bv. een stokstijve" jood voor de opleiding tot Christelyke en maatschappelijke deugden niet bruikbaar zou zijn. Een negentiend- eeuwsch belijder van den Israëlitischen godsdienst, al is hij nog zoo orthodox (en zulk een vermoeden we, dat de Standaard bedoelt, wanneer hij eenigs- zins smalend spreekt van een: stokstjjve" jood) zal toch wel zooveel doordrongen zijn van de deugden, die ieder mensch tot sieraad strekken, en die Christe lijk" heeten, omdat ze in de leer van Christus zoo krachtig op den voorgrond treden en daarvan het fondament vormen, dat bjj, al behoort hij dan ook tot eene andere secte, en kan hij in Jezus niet ge- looven als in den Messias, toch zeer wel die deugden bjj de kinderen kan inprenten. Juist, omdat er van geen sectarisch onderwijs op de openbare school sprake kan zijn, en dus elk leerstellig onderwys daar wordt geweerd, tenzij buiten de schooluren door daartoe bevoegden gegeven, juist daarom kan ieder daartoe bevoegde in de openbare school als onderwijzer op treden, wijl zijne beschaving en ontwikkeling borg zijn, dat hij zelf doordrongen is van de goede begin selen, die aan het jeugdig en ontvankelijk kinder hart moeten worden ingeprent. En wat nu de Heldersche qnaestie betreft, zy opgemerkt, in de eerste plaats, dat, zooals we boven reeds zeiden, de betrokken onderwijzers vermoedelijk wel meer >op hun kerfstok" zullen hebben. Is dit niet het geval, en is de voorstelling der feiten in de Bode in allen deele juist, dan gelooven we, dat die onderwijzers gerust de beslissing van den Raad, en is die ongunstig, nog die van Ged. Staten kunnen afwachten, want dat die feiten wettig recht zonden geven om hen te ontslaan, komt ons op zijn zachtst genomen zeer twijfelachtig voor. Maar daarom dan ook geraakt door de Heldersche quaestie de schoolwet volstrekt niet in de klem. Wanneer werkelijk den twee beschuldigden onder wijzers niets anders kan worden ten laste gelegd, dan dat zij buiten de school verklaard hebben niet in te stemmen met en daarom niet te willen mede werken aan een kinderfeest op 31 Augustus, dan zien we daarin geen enkel motief om hen te ontslaan, hoezeer men het ook betreuren moge, dat onderwij zers eene dergelijke meening zijn toegedaan. En daarmede vervalt de geheele redeneering van de Standaarddat »de socialist niet uit de school te weren" zou zijn. Daargelaten, of de hier bedoelde onder wjjzers socialisten" zjjn, waarvoor dan toch kan ronddwalen Ik vind, dat het hier in den zomer heerlijk leven is, en ik ben nu niet meer bang voor den winter ook, want ge hebt zelf gezegd, dat het hier dan volstrekt niet eenzaam is. Dan wordt er Zondags evengoed gedanst als des zomers, en verder kan men zich vermaken met paling steken of zoo iets. Heb ik het niet goed onthouden De herbergier krabde zich achter het oor. »Hm, neen, eenzaam is het hier niet, maar ik dacht, dat de menschen daarginds u niet zouden bevallen, en dat u daarom »Het eenige, wat mij niet bevalt", zeide Koosje opziende, »is dat ik de barones zoo weinig ontmoet". >Is de barones dan ziek, of »Erg ziek, Kallweit". >Nu, het is ook eigenlyk geen wonder bjj het leven, dat zy lijdt". Daarover zullen we later wel eens spreken, Kall weit". »Hm ja hij hoestte eens. >Zeg eens, juf frouw Koosje, hm hoe is de baron wel tegen u »Net zooals het behoort", zeide Koosje ernstig. De waard keek haar een oogenblik verbaasd aan, en stamelde toen»Net zoo »Al8 het behoort, Kallweit." »Hm 1" Dacht ge soms, dat hij mij uit de hoogte zou behandelen >Neea, maar zeg eens, is bjj niet erg vrien- zeker nog iets meer noodig is, dan dat men een kinderfeest op Oranje-dagen een min gelukkige ge dachte vindt, is de socialist wel degelijk uit de school te weren, wanneer hy daar optreedt als socialist, als verkondiger van socialistische beginselen, denk beelden en opvattingen. En waar dit nu te Den Helder, althans volgens het relaas in de Bode, niet is geschied, daar is eenvoudig de geheele redeneering j van de Standaard onlogisch. GOES, 27 September 1895. I De Goesche correspondent der Z.Z. Nieuwsb. j gevoelt zich geroepen in dat blad te wijzen op de groote verdiensten van het harmonie-gezelschap >Euphonia" alhier, en speciaal op de talrijke uitvoeringen, die dat gezelschap geeft, zijne mede werking bij feestelijke gelegenheden enz. We willen daarop allerminst iets afdingen, maar wanneer de correspondent dan komt tot de conclusiedat »enkelen de hand eens wat dieper in de beurs moesten steken om Euphonia in stand te doen blij ven", om dan onmiddellijk erop te doen volgen: Gelukkig zijn nog geen verschijnselen van tering merkbaar", dan rijst toch de vraag of de correspon dent om een praatje verlegen was. Er is waarlijk reden te over in onze stad om de menschen op te wekken datgene te steunen wat kwijnt; als hun nu ook nog moet verweten worden, dat ze te weinig offeren voor datgene, wat niet aan tering lijdt, dan wordt het toch wel wat heel dwaas. Of is het speciaal zijne sympathie voor het feest van 6 Sept. jl., waaraan Euphonia" zoo krachtig medewerkte, die dezen correspondent zijne zonderlinge beschouwing in de pen gaf? By dit nommer ontvangen de abonnés en lezers van ons blad afzonderlijk de dienstrege ling Rozendaal-Vlissingen, zooals die met 1 October a. s. zal in werking treden, omdat deze belangrijke wijzigingen aantoont ten opzichte van de thang nog geldende dienstregeling. Wijlen mevr. wed. I. J. Paardekoo- p e r heeft bjj testamentaire beschikking gelegateerd aan de Ned. herv. kerk te Goes f 500, aan de Diaconio-armen der Ned. herv. gem. te Goes f 500 en aan de algemeene armen te Goes f 500, alles vrij van recht van successie. Daar voorloopig de nieuwe snelvarende stoom schepen der stoomvaart-maatschappij Zeeland" nog niet in dienst kunnen worden gesteld, zijn alsnog enkele wijzigingen aangebracht in de winterdienst- regeling der Staatsspoorwegen voor het verkeer met Vlissingen. De trein van 5.15 v.in van Vlissingen naar Amsterdam, de facultatieve treinen van 5.05 v.m. van Vlissingen naar Boxtel, van 6.17 v.in. van Roosendaal naar Rotterdam D. P. en 7.06 v.m. van Tilburg naar Venloo, vervoeren alleen de reizigve le en 2e klasse van Engeland en dus niet meer van Engeland en Vlissingen. Ingeval de boot op bovenvermelde uren nog niet is aangekomen, zullen de reizigers en de post door daartoe expresselijk ingelegde facultatieve treinen, op de snelst mogelijke wjjze naar de verschillende bestemmingen worden vervoerd. Als deskundigen tot schatting dor pachtwaarde van de gronden in den Mariapolder onder Wissekerke zijn benoemddoor den dykraad van delijk tegen u vroeg hij opeens. »Ik zeg immers, dat hij juist tegen mij is, zoo als het behoort. Ja", liet ze er peinzend op volgen, »hij kon eigenlyk wel een beetje vriende lijker zjjn." Zoo-o-o Ze knikte ernstig met het hoofd. >Maar mijn hemel I u u ziet er toch zoo lief uit, u bent zoo jong zoo en toch »Ja, en toch is hjj niet by zonder vriendelyk tegen my", zei Koosje. Baron Hasso is heel anders maar die is ook nog jong »U denkt toch niet, dat de baron al oud is Zeker." »Hy is nauwelijks veertig." »Noemt ge dat niet oud riep Koosje de handen ineenslaande, »maar Kallweit De herbergier wilde juist antwoorden, toen Hasso met een vroolyk goeden avond" onder de hoornen trad. »Als u eens wist, hoe ik u overal gezocht heb", sprak hy, Koosje de hand reikend. Sedert wanneer is het onder goede vrienden gebruik, dat de een uitgaat zonder den ander Koosje stond lachend op. »Maar ik kon toch niet weten, of Tracht er u maar niet uit te redden", viel hij haar schijnbaar ernstig in de rede. »Tot straf voor uwe misdaad, zult ge nu zoolang met mij rond den Anna-Frisopolder de heer L. Maas te Kortgene, door de Gedeputeerde Staten de heer G. J. van de Linde te Kolynsplaat en door de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg de heer P. Tazelaar Mz. te Kolynsplaat, een en ander volgens de bepalingen, vervat in het Reglement voor de calamiteuse polders en waterschappen in Zeeland. Woensdag is door een Commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan H. M. de Koningin- Weduwe, Regentes,het Adres van Antwoord op de Troonrede aangeboden. Het heeft H. M. behaagd aan de Commissie het volgende te antwoorden Mijne Heeren 1 Met voldoening verneem Ik, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal haar beste krachten hoopt te wijden aan de verdere behandeling der wetsvoor- drachten, waarvoor Ik haar medewerking heb in geroepen. Van harte hoop Ik, dat haar arbeid moge strekken tot verhooging van den voorspoed van ons dierbaar Vaderland. Ik verzoek U, Mijne Heeren, aan de Tweede Kamer Mynen dank over te brengen voor haar Adres van Antwoord. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor Schore door ds. A. Bechger te Antwerpen. (De Z.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMEH. In de gisteren gehouden zitting is op voorstel van den heer De Savornin Lohman met 84 tegen 23 stemmen besloten om eerst 8 October met het onderzoek der staatsbegrooting in de afdeelingen aan te vangen. De voorzitter had voorgesteld aan staande week daarmede te beginnen. Boekaankondiging. Men zond ons een exemplaar van de nieuwe, vermeerderde uitgave van B. Van Meurs'Kriekende Kriekske," dat aan de inteekenaren op de Katholieke Illustratie als premie is toegezonden. Deze bundel van den bekenden zangerigen dichter bevat een 126 gedichten van zeer verscheiden aard, alle in dialect geschreven, maar ook alle even zoet vloeiend en schoon. Ongetwyfeld zullen de inteekenaren der Katholieke Illustratie met deze premie zeer ingenomen zijn. Rechtszaken. Zitting van 27 September 1895. De Arr.-rechtbank te Middelburg heeft heden o. a. veroordeeld Ph. d. B59 j., te Kolynsplaat, wegens beleediging van ambtenaren tot f 10 of 5 d. In zake C. N., 45 j., te Goes, beklaagd van be leediging, is het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk verklaard. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gis teren de veroordeeling tot 5 jaren gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht, van A. J. W., te Ierseke, wegens op zettelijke brandstichting. dwalen tot ik zeghet ia genoeg." »OhoEn als ik niet wil?" >Dan neem ik u met geweld op sleeptouw", dreigde hy, waarna zij hem lachend verzocht vrede te mogen sluiten, en zich bereid verklaarde met hem mede te gaan. >Goeden nacht, mynheer Kallweit", zeide ze dezen de hand reikende, »de groeten aan uwe vrouw." De herbergier maakte eene linksche buiging. »Dank u, juffrouw. Goeden nacht, baron. U komt toch wel eens spoedig terug, juffrouw Koosje »Mag ik u nu ook geen Koosje noemen vroeg Hasso, naast haar voortschrijdende. >Koos klinkt zoo ruw, Koosje daarentegen zoo zacht, zoo lief »Neen," zeide ze, »noem me liever maar Koos." >Maar u veroorlooft toch wel, dat die herber gier »Ja, maar dat is heel wat anders," viel ze hem zacht blozend in de rede. Zoo-o-o 1" Hjj liep in het park eene poos zwijgend naast haar, toen vroeg hij opeens, terwijl ze de open plek weer betraden: Vindt u het prettig, dat we hier heen gegaan zijn »0, zeker." Ze bukte en plukte een paar grassprietjes. »Dit is mijn lievelingsplekje," zeide hij, naast haar blijvende staan, en naar hare slanke vingers ziende, wairmede ze §7erig voortging grashalmen te plukken.»

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1