onder verzekering dat het leger zijn plicht betracht. Dat Atjeh ons geen moeielijkheden veroorzaakt, is verleden jaar in de uiterst moeielijke dagen van den Lombokoorlog bewezen. Het gebeele adres werd met algemeene stemmen, behalve die van den heer Staalman, goedgekeurd. Rechtszaken. Het Openb. Ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde gisteren tot handhaving van de beslis sing van den kantonrechter te Bergen-op-Zoom, waarbij de directeur van de stoomroomboterfabriek te Wouw en een ander persoon aldaar van alle rechtsvervolging zijn ontslagen wegens het verrichten van openbaren arbeid op Zondag. Het O. M. oordeelde, dat hier eene noodzakelijke bezigheid of werkzaamheid werd verricht (het ver voeren van melk van buiten naar binnen het fabrieks gebouw), die niet kan worden gequalifieeerd als f open baren arbeid" in de beteekenis van art. 1 der Zondagswet in gezonden zin. Uitspraak 21 October. Gemengde Berichten. Morgenavond 8 uur zal bet harmonie-gezelschap Hosanna" in de muziektent op de Groote Markt alhier eene uitvoering geven, waarbij het volgende programma ten gehoore zal worden gebracht1. Le petit Clairon, marehe militaire. 2. L'esponent, ouver ture. 3. Les chérubins, andante. 4. Gemmi di Yergi. 5. Le Bandolio. 6. Sur le lac, fantaisie. 7. Andante Religieuse. 8. Bianchette, fantaisie. 9. Lazarone, pas red. Ivrsefce. Door een onbekende oorzaak is hier gepassoerden nacht omstreeks half 2 brand ontstaan in een houten schuur op den Dam. De schuur met den inhoudeen weinig hooi, een varken en 2 geiten, ging verloren en aan het belendende huis werd ook aanmerkelijke schade aangebracht. Alles was verzekerd. Gelukkig was het mooi stil weer. Kolijnsplaat. Door een negental Fransche jagers uit Rijsel zijn onder deze gemeente, Kortgene en Kats, Maandag en Dinsdag 11. 107 hazen en 37 patrijzen geschoten, wel een bewijs, dat op Noord- Beveland nog geen gebrek aan wild is. Molijnsplaat. Op de hofstede »Dijkzicht" al hier is het jonge rundvee door eene ziekte aange tast, waaraan Maandag reeds het tweede dier stierf, en waaraan er nog drie lijdende zijn. Bij onderzoek bleek, dat de longen wemelden van ontelbaar veel kleine maden. Een boerenknecht te Arnemuiden kreeg giste ren bij het beslaan van een paard daarvan een dus- danigen slag met den hoef, waarin een spijker uit stak, dat een slagader van zijn rechterhand werd afgesneden. Dr. Westf&al Quadekker heeft de hand verbonden. Door het vele bloedverlies is de verwonde zwak. Men schrijft uit Nieuwediep Dcor schipper A. Annes, van de blazerschuit W. R. 95, is in de nabijheid van het vuurschip Haaks opgevisckt en alhier aangebracht een pakket, in houdende cognossementen, telegrammen, brieven en briefkaarten, gedateerd 1891 en geadresseerd aan den heer Adolf Deppe, expediteur te Antwerpen. Men s.hrjjft uit Budel aan de Limb. Koerier: De landbouwer Yan der Buick woont wat afge legen, omtrent de grenzen der naburige gemeente Nijlen, met zijn vrouw, een elf-jarig zoontje en een acht-jarig dochtertje. Woensdagavond omstreeks 11 uur ontwaakte hij tengevolge van een ongewoon gerucht en stond op. Doch een viertal kerels versperden hem den weg een dezer loste een revolverschot en kwetste Van der Bulck aan den schouder. Dan wierp men hem een zak over het hoofd en hond hem op zijn bed. Zijne vrouw werd op gelijke wijze behandeld. De dieven dwongen daarna den landbouwer te zeggen, waar hunne kinderen sliepen, en dezen wer den insgelijks op hun bed vastgebonden. Twee kerels bleven de vastgebondenen bewaken en dreigden hen te dooden, indien zij het waagden te roepen of te schreeuwen. Zij dwongen hen de plaats aan te wijzen, waar hun geld lag. De dieven hebben een groote som gelds buit ge maakt, alsook juweelen; zij hebben zelfs een spaar bankboekje medegenomen, een geweer en een revolver. De dieven hadden een vonster met een boomstam ingeslagen. Het parket is fier plaatse geweest en heeft een onderzoek ingesteld. De bijna SOjarige jager Date Jager te Hoorn- sterzwaag is Maandag, opening van de groote jacht in Friesland, weder op de jacht gegaan als een jong man. Hij heeft nu 55 achtereenvolgende jaren ge jaagd. Den geheelen dag bevindt hij zich steeds in het veld en loopt van zijne woonplaats naar Heeren veen en terug, te zamen p. m. acht uren, zonder dat hij moede wordt. Sinds een paar dagen kon men omstreeks 12 uren in den omtrek van het Centraal Station te Amsterdam een stellig tot nu toe nog onbekende muziek hooren, die in hooge mate de verwondering en vroolijkheid der omwoners en wandelaars gaande maakte. Als sein tot de afvaart weet men nl. op een der daar gestationeerde booten het ontsnappen van den stoom zoodanig te regelen, dat daardoor bekende melodieën ontstaan, als »Die Wacht om Rhein" en andere. Ofschoon de muzikant zijn in strument nog niet volkomen in de macht heeft, zal zijn voorbeeld wellicht op andere booten navolging vinden, en mag men dus weldra formeele concerten verwachten. (N. v. d. D.j Het vermoeden wint veld, dat de vrouw, die te Hontenisse vermoord is gevonden, zelfmoord heeft gepleegd. Het Limb. Nieuwsbl. vertelt het volgende Dezer dagen zijn weer een paar Luiker wielrijders in het naburige Gronsveld minder lief bejegend ge worden. Zij waren nog wel gekomen om eene som gelds, in hunne club gecollecteerd, aan den burge meester te overhandigen, die hen zeer vriendelijk ontving en bedankte. Na zijn huis verlaten te heb ben, ontmoette hun tandem tegenover de plaats van den brand een vijf of zestal onverlaten, die een der rijders van zijn wiel trokken, terwijl de andere viel. Tegen den grond liggend liepen zij toen nog eene vracht slagen en stompen op. Deerlijk bloedend, aan hoofd, handen en knieën gewond, konden zij van hun weldadigheidsuitstapje huiswaarts keeren. Twee suikerfabrieken te Bergen-op-Zoom heb ben, wegens gebrek aan water, den arbeid moeten stakende derde zal spoedig genoodzaakt zijn het zelfde te doen. Men schrjjft aan de Tel. uit Nijmegen, dato 21 dezer In het OraDje-hötel te Nijmegen logeerde onge veer 4 weken geleden eene deftige mevrouw, eene weduwe met haar zoon, met het plan, hier in de buurt eene woning te huren. Dit gelukte, en al heel spoedig betrokken zjj eene villa onder Hees, in de nabijheid der stad ge legen. De villa was niet gemeubileerd, dus de noodige meubels en verdere inboedel moesten worden aan geschaft. Het schijnt, dat men zich zeer gauw wist te presenteeren, althans de verschillende leveranciers leverden aan de onbekende familie gaarne hunne waren, zonder evenwel te weten met wie men te doen had. Een fijn ameublement werd geleverdin éen woord, alles werd zoo geriefelijk mogelijk ingericht. Men richtte de villa inwendig in volgens de eischen des tijds, de verf was niet frisch meer, zoodat in- en uitwendig alles moest opgeschilderd worden. De jongenheer was een liefhebber van rijden, zoodat bij een huurkoetsier voorloopig voor 3 maan den paard met rijtuig werd gehuurd onder voor waarde, dat, zoo 't paard voldeed, dit met rijtuig zou gekocht worden tegen reeds overeengekomen prijs, terwijl bij koop geen huur voor bedoelde 3 maanden verschuldigd zoude zijn. Alles was er op aangelegd, om volkomen ver trouwen te winnen, ja, zelfs de villa was reeds voorloopig gekocht bij onderhandsche akte om deze met I Februari 1896 om te zetten in een behoor lijk transport bij notarieele acte. Behalve te Nijmegen waren ook inkoopen te Arn hem gedaan de eerste aflevering uit Arnhem beliep een bedrag van f 300 en een tweede ad f 600 zou dezer dagen volgen. Een der crediteuren had evenwel argwaan ge kregen en was tot de wetenschap gekomen, dat men hier met zeer fijne flesschentrekkers te doen had, vandaar, dat hij zich dezer dagen aan de villa »Anna," onder Hees, vervoegde, om betaling te erlangen voor het door hem geleverde. De zoon der weduwe, aanvankelijk niet gesticht over deze aanmaning, hervatte zijne tactiek al heel spoedig en noodigde den crediteur uit, om op Vrij dag den 20sten met zijne vordering te komen, welke dan betaald zou worden. neii overgaan tot de intrekking van 1 millioen aan muntbiljetten van f 50, welke veel minder in trek zjjn, en het in omloop brengen in de plaats daarvan van muntbiljetten van f 10, tot gelijk nominaal bedrag. Uit eene mededeeling van de regeering in de Mem. van Toelichting bij de wet op de middelen voor 1896 blijkt, dat de achteruitgang van den zontaccgns, waarvan de opbrengst voor 1896 op f 80,000 minder geraamd wordt dan voor 1895, thet gevolg is van de vermindering van uit voer van margarine boter. Naar I)e Amsterd. verneemt, zal mevrouw H M. Ie Grand-Goudschaal, commies der telegrafie, daartoe genoodzaakt door de weigering van den mi nister van waterstaat om haar over te plaatsen, op dat zij met haar echtgenoot zou kunnen samenzijn, met 15 October ontslag aanvragen onder protest tegen 's ministers handelwijze. Zondag waren in den Bosch dnizenden bijeen gekomen tot deelneming aan het protest tegen de viering van den dag, waarop door de inneming van Rome de eenheid van Italië een feit kon worden. Onder de opgekomenen waren oen zeer groot aantal zouaven en ook hun generaal Charette was voor deze gebeurtenis naar den Bosch gekomen. In het gebouw der Liedertafel had de officieels bijeenkomst plaats. Na de opening door den beer Yan Gulick hield de heer Kuppers, president van den Zouavenbond, de rede en trad in eene beschou wing van de gebeurtenissen in 1870. Hij eindigde met het uitspreken van een krachtig protest. Daarop vereenigde men zich in de kerk. Men schat het aantal tegenwoordigen op 10,000, zoodat geen plaats meer open bleef. Door den plebaan, den heer Brouwers, werd eene stille mis opgedragen. Na deze plechtigheid nam dr. Sohaepman het woord en hield eene welsprekende rede. Het bondsvaandel der zouaven werd ingezegend onder het zingen van het koor en de heer Brouwers sprak, daartoe door den Paus gemachtigd, den apos- tolischen zegen uit. Aan de plechtigheid namen ook verscheidene volks vertegenwoordigers deel. De kerk bevatte als versiering alleen een Pius- en een Leo-beeld. 's Middags hield generaal Charette eene toespraak tot de zouaven in het gebouw der Liedertafel. Men seint aan het Nieuws v. d. Dag uit Ba tavia »Op Portugeeseh Timor (hoofdplaats Delhi) is een opstand uitgebroken, waarbij de troe pen werden verslagen. De secretaris en drie post houders werden gedood. De Gouverneur is met weinige soldaten naar het binnenland getrokken." Het N. v. d. D. teekent daarbij aan De Portugeezen zijn niet gelukkig in hunne ko loniën. Weinige dagen geleden ziju de troepen welke in hunne bezitting Goa (West-kust van Voor-Indië) moesten worden ingescheept naar Lorenzo Marquez (Zuid-Afrika), aan het muiten geslagen, omdat ze geen zekerheid hadden, dat hunne soldij zou worden uitbetaald. Daaruit volgt reeds, dat Portugal moeilijk nieuwe troepen zal kunnen krijgen, om dezen opstand op Timor te dempen, tenzij ze kunnen komen van Macao, den hoofdzetel der Portugeesche cederzet tingen, aan de Cantonrivier (Zuid-China.) De bestaande grensregeling tusschen het Portu geeseh en Nederlandseh grondgebied op Timor be rust op het in April 1859 te Lissabon gesloten trac- taat tot regeling van ieders gebied op het eiland. In den jongsten tjjd is er sprake geweest van uit wisseling van stukken land, welke in beider gebied geënclaveerd liggen. Er bestaat geen reden om te vreezen, dat de op stand naar Timor Koepang, het zuidelijk gedeelte, dat aan Nederland behoort, zal overslaan. Uit ver schillende mededeelingen is genoegzaam gebleken, dat het bestuur en de algemeene toestanden op Ne derlandseh Timor gunstig afsteken bij die van onze buren op het eiland. Kerkelijke Zaken en Onderwijs, Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Kats ds. P. J. Wouters te Rozenburg (bij Maassluis). Bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde gemeente te Nijkerk door ds. J. D. van der Velden te Middelburg; voor dat bij de Ned. Herv. gemeente te Ovezand door ds. Kuottnerus te Zaamslag. Bij vergelijking van bet cijfer der studenten, die zich in den cursus 18841885 en in den cursus idioot en kwaadaardig is, terwijl het bovendien aan stuipen lijdt. Derhalve heeft Urte twee zieken te verplegen, waarlijk geene aangename taak. En nu oom Ernst. Als u vandaag heengaat, moet hij weer naar eene andere dame omzien, die tante in hare goede oogenblikken gezelschap houdt, maar die mis schien over ten hoogste acht dagen uw voorbeeld volgt, en zoo ga>t het altijd door. Zijn goede naam lijdt er al meer en meer om, want het heet altijd, dat de dames om hem vertrekken, Daa;om zeg ik nogmaalsTracht het uit te houden. Mettertijd zullen die scènes u wei minder verschrikkelijk gaan toeschjjnen." »Maar zullen de menscken, als ik hier blijf, niet nog veel meer praatjes gaan verzinnen vroeg ze verlegen. H(j legde de hand op het hart. »Wie u kent, wie n maar eens gezien heeft, zal nooit iets ten uwen nadeele durven zeggen, en wat do menschen zeggen, die u niet kennen, daaraan behoeft ge u niet te storen." Koosje liet het hoofl zakken. »Ik ben bang, dat de barones mij niet langer bij zich zal dulden," sprak ze angstig. »Dafi zal ze wel. En als er al eens uren komen, waarin u bemerkt, dat het beter is haar aan Urte over te laten, dan wijdt gij u zoolang aan het kind en verlicht zoo de taak dier trouwe verpleegster. 18941895 aan de universiteiten in Nederland voor de evangeliebediening in de Nederlandsche Hervormde kerk voorbereidden, blijkt dat hun aantal meer dan verdubbeld is. Staten-Generaal. TWEEDE KAÏIER. In de zitting van gisteren is bet adres van ant woord op de Troonrede in behandeling geweest. De algemeene strekking van het ontwerp werd zonder debat goedgekeurd. Bij de paragraaf houdende dank betuiging voor de mededeelingen omtrent den toe stand des lands, ontspon zich debat. De heer Michiels van Verduijnen bracht daarbij ter sprake de sluiting der Belgische grenzen voor ons vee en vroeg hoe 't staat met het mond- en klauwzeer in ons landof uit ons land besmetting van vee in België is overgebracht en of er kans bestaat op heropening der grenzen. De heer Pyttersen kwam op tegen de tevreden heidsbetuiging in de Troonrede over den algemeenen toestand van land en volk, eene rooskleurige opvat ting in strijd met den werkelijken toestand in vele streken des lands. Wel erkende hij het bestaan van lichtzijden, zooals het heerschen van orde en rust ondanks de uitsluiting van honderdduizenden van staatkundige rechten en de wijze waarop het hoofd van den Staat zijne moeielijke taak vervult, maar tegenover die lichtzijden wees spv. op schaduwzijden als den zovgwekkenden toestand van den landbouwer ondanks een goed oogstjaardön betreurenswaar- digen toestand der arbeidersbevolking, de voortdu rende malaise en de toeneming der onveiligheid. Over de sluiting der grenzen voor ons vee sprekende, stelde hg als amendement voor om uithoofde van de vriendschappelijke betrekkingen tot alle buiten landsche mogendheden het vertrouwen uit te spreken, dat naburige landen niet langer voor den invoer van ons vee gesloten zullen blijven, nu het mond- en klauwzeer, dat daartoe aanleiding gaf, nagenoeg is geweken. De heer Heemskerk, lid der redactie, achtte de Kamer niet geroepen in een adres over de juistheid van de regeeringsmededeelingen een oordeel uit te spreken, ook al kan men den treurigen toestand beamen. De heer Beelaerts erkende mede den zorgwekkenden toestand van den landbouw, maar bestreed het amen dement op gronden van vorm en omdat gelukkig het mond- en klauwzeer slechts aanleiding, geen oorzaak is voor het weren van ons vee. Overigens zag hij in de zinsnede over de handelsstaatkunde een breken met de leer, dat Nederland niet te maken beeft met de buitenlandsche handelspolitiek. De Minister van Buitenlandsche Zaken sprak voor de Rogeering, namens wie hij volhield, dat de al gemeene toestand bevredigend is, al zijn er donkere schaduwen te ontdekken. Trouwens de heer Pyt tersen had zelf de lichtzijden opgesomd, waaronder het verblijdende verschijnsel, dat het Huis van Oranje meer en meer wordt vereerd als het zinnebeeld der nationale eenheid. De statistieke cijfers gaven grond tot tevreden heid over den toestand van handel en nijverheid. Overigens houdt de Reg. het oog op bestaande treu rige toestanden. Ook de Minister achtte voor heropening der gren zen een beroep op de vriendschappelijke betrekkin gen met het buitonland niet gerechtvaardigd. Op de vragen van den heer Michiels werd geant woord, dat na de jongste opgaaf slechts bij één vee houder h. t. 1. mond- en klauwzeer heerschende wasdat ons vee in gezonden toestand naar België is uitgevoerd en onzerzijds niet is te constateeren, waardoor in België wordt besmet en steeds wordt aangedrongen op heropening der Belgische grens, tot dusver vruchteloos, ofschoon dit spoedig zal moe ten volgen, als het mend- en klauwzeer, dat thans geweken is, reden van de sluiting der grenzen was. De heer Michiels const deerde, dat de sluiting der Belgische grenzen niet me9r gemotiveerd is en ver trouwde op krachtig optreden der Regeering. Na de inlichtingen der Regeering trok de heer Pyttersen zija voorstel in. De heer Staalman pro testeerde tegen de gunstige voorstelling van den toestand des lands en der overzeesche bezittingen. Zijnerzijds wees hij op de ellendede werkloosheid de heerschende ongelijkheidde toeneming van het drankmisbruik en van het materialisme met onder mijning van het godsdienstig geloof en vooral op den ongunstigeu toestand in Atjeh en op den geest van ontevredenheid onder land- en zeemacht. De Minister Roëll weersprak dat laatste pertinent, Wilt u dat doen?" Ja, ik wil I" fluisterde Koosje, en ze lpgde met een diepen zucht hare hand in de haar aangebodene van Hasso. Het was alsof ze zich verlicht, bijDa gelukkig gevoelde, en bevrijd van een zwaren last. »Dat is goed!" zeide hij hartelijk, even de toppen harer vingers met zijne lippen aanrakende. »Wan- neer eene uwer voorgangsters gedaan had zooals u thans, dan zou oom Ernst heel wat leed bespaard zijn." »Maar die dames hebben misschien geen van allen geweten aan welke kwaal de barones leed," merkte Koosje op. »Zij, die dadelijk weer weggingen, zeker niet; maar die een paar maanden gebleven zijn, wisten het weldoch ze waren bang te blijven omdat het geene lichte taak is met eene krankzinnige om te gaan. Maar u zal het niet te zwaar vallen, niet waar »Ik hoop het," sprak ze zacht. ^Denk eens aan oom Ernst en Urte, die al jaren lang met de zieke bezig zijn." >Ik zal er steeds aan denken." »En bedenk dan ook, dat u het veel gemakkelijker hebt dan zij, want dat u tante Eva alleen ontmoet, als ze tamelijk holder is." »U hebt gelijk." »Niet waar Hij reikte haar andermaal de hand, die ze lachend vatte. Toen stond ze op. >Tot weerziens, baron Hasso." »Tot weerziens, juffrouw ja, nu zou ik nog wel graag uw voornaam weten. »Ik heet Koos J" »Koos 1 Nu, tot weerziens dan, juffrouw Koos 1" Op de onderste trap der veranda stond Koosje eensklaps tegenover den baron. Ze bloosde diep, terwijl ze schuchter 6prak »AIs u het goed vindt, baron, zal ik toch maar niet weggaan, en liever op Russeinen blijven." »Ik dank u," antwoordde hg eenvoudig, terwijl een vriendelijk lachje zijn gelaat verhelderde. Toen ging hij den tuin in. Als een gejaagd hert snelde Koosje naar hare kamer. IV. Tegen den avond kwam Urte met het kind op den arm, bg Koosje boven. »Ik heb van den jongen mijnheer vernomen, dat u blijft, juffrouw," sprak ze, »en ik dank u hartelijk voor dat besluit. Ik begrijp, dat de dankbaarheid van eene oude vrouw nu niet zoo heel zwaar zal wegen, maar ik kon toch niet nalaten u dit even te komen zeggen." Koosje drukte zachtjes de ruwe hand der oude. »Ja, Urte, ik blijf. Of ik er goed aan doe, wie zal het zeggen Hoe is het met de barones, is ze al wat kalmer V" »Op het oogenblik slaapt ze, en ze zal wel gauw weer zooveel beter zijn, dat u naar haar toe kunt. God weet, hoe dat alles nog zal afloopen de aan vallen volgen elkander steeds sneller op." Gij hebt met de verpleging der zieke waarlijk al genoeg te doen, Urte, breng de kleine maar dik wijls hier." »Och, die op te passen, zal u anders niet minder zwaar vallen", meende de oude. >Hij bijt en krabt vaak als een wilde kat, en dan kan niemand met hem omgaan dan ik. Als de aanval voorbij is, is bij zacht en gehoorzaam en daarom houd ik toch veel van hem. Als hg eene goede bui heeft, en u het niet vervelend vindt, zal ik het kind graag nu en dan eens hier brengen. Dan is er gemakkelijk met hem om te springen, maar veel zulke goede buien heeft hij niet." Ze keerde zich naar de deur om heen te gaan. »Ik ga mee, Urte", zeide Koosje, een dun doekje over de schouders werpende. »Het is een prachtige avond, en ik heb lust om nog eene kleine wande- I ling te maken." Beneden gekomen, wipte ze met lichten tred over het plein. Vóór de poort bleef ze even besluiteloos staan, toen sloeg ze den weg naar het dorp in. Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2