een geest van berusting, een zticbt naar bet aan nemen tan dit voorstel, faute de mieux, om uit het labyrinth te geraken. Men beschouwde, bijna van alle zgdeu, het ontwerp-Van Houten noch als finaal, noch als principieel beter dan bet voorstel-Tak. Vaa den kant der vroegere oppositie had men bijv. tegen de regeling met opzicht tot het behoud van kiesrecht bg het genot tan vrye geneeskundige hulp vanwege openbare of kerkeljjke besturen, groot bezwaarvan de meeste zgden werd de regeling van het plaatselijk kiesrecht, gelyk de regeering die voordraagt, zeer scherp afgekeurd, en natuurlijk hadden de Tak- kianen enkele onoverkomelijke bedenkingen, waarvan zjj althans hun stem meenen te moeten afhankelijk makendoch met dat alles werd den schry ver van vertrouwbare zgde verzekerd, dat als het er op aan komt om ten slotte over het ontwerp te stemmen, de meerderheid, om uit den wanhopigen toestand te geraken, die een tweede mislukking zou doen geboren worden, deze wet als voorloopige zou aan nemen, met de gebreken. In dien zin zouden alle partyen deze week in haar clubvergaderingen hebben besloten, wel niet met ronde woorden, maar door het besluit om geen bepaalde beslissing te nemen en de leden vry te laten in hun votum over even tueel voor te stellen amendementen, ten einde aan den vooravond der eindstemming nogmaals samen te komen en te beraadslagen over hetgeen dan 'b lands belang zal vorderen. Dezelfde Haagsche kroniekschrijver meldt nog het volgende Van nieuwe reizen, door HH. MM. de Ko ninginnen nog ia dit jaar te ondernamen, is geen sprake. Behoudens uitstapjes van een enkelen dag of deelneming aan speciale plechtigheden, zal het tot aan de kroning van onze jonge Koningin nu met binnenlandsche reizen uit zijn. Wel schijnt het plan v»6t te staan om zoodra Koningin Wilhel- mina zelf den scepter zal hebben in handen genomen, de tournee door alle gewesten des rijks te herhalen. De jaren, die ons nog van dat tjjdsfcip scheiden, zal de jonge Koningin moeten besteden aan velerlei studie, om zich voor de hooge roeping, die haar wacht, voldoende voor te bereiden. Weldra zullen de beginselen van het staatsrecht en de staatkundige geschiedenis van ons vaderland worden toegevoegd aan de talryke leervakken, waarin H. M. reeds wordt cnder wezen. Volgens een mededeeling in de Maastr. Ct. zouden de leiders van het syndicaat tot oprichting van een gawerenfabriek te Maastricht nog in tyds hebben ontdekt, dat zij door onjuiste technische voorstellingen misleid waren, zoodat zjj niet slechts aan de hun toevertrouwde belangen maar bovenal aan het belang van Neder land verplicht waren de onderhandelingen af te breken. Blijken» een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, van 17 dezer, wordt de gouverne- ments-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 341.400 pikols. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. De zitting der Eerste Kamer werd gisteren door den voorzitter geopend met eene korte rede, waarna besloten werd de troonrede met een adr©3 van ant woord te beantwoorden. TWEEDE KAMER. De waarnemende voorzitter, de heer V. d. Schrieck, opende de zitting met de volgende rede Mijne Heeren Thans deze plaats wederom moetende innemen, geloof ik de vervulling der daaraan verbonden ver plichtingen niet beter te kunnen aanvangen dan met u ten oprechtste welkom toe te roepen, hetg en ik dan nu ook doe. Neen mevrouw, noch boos, noch opgewekt. De baron leek mij veelero stil en droevig." ♦Och ja, by kan knapjes veinzen. Maar het zal zoo lang niet duren, of ge zult hem wel doorgrond hebben. Zijne vroolijkheid is onuitstaanbaar, en als hg boos isIk verzeker u, dan is hij ver schrikkelijk," sprak de barones snel fluisterend. »Dan ga ik voor hem op de vlucht, dan verberg ik mg o, ik weet zooveel mooie plekjes om mij te ver- ftoppen J" sprak ze zachtjes giechelend. >Maar gij behoeft niet bang voor hem te zijnu zal hy niets doen. U ziet er zoo lief uit zoo mooiZe lachte andermaal in zichzelf. >Niets? -Wie weet, wie weet? Koos, Koosje Heydemann." Ze dreigde geheimzinnig met den vinger. De deur werd zachtjes maar haastig geopend. Urte trad binnen met een jongetje van ongeveer vjjf jaren op den arm. Hans is eindelyk wakker en nu komt hij zijne mama goeden morgen zeggen," sprak ze, de barones met een snellen, onderzoekenden blik aanziende. Mevrouw von Schliewen stond op. Goeden morgen, schatje," en ze raakte het voorhoofd van het kind vluchtig met de lippen aan. »U hebt HanB nog niet gezien, niet waar, juffrouw?" wendde ze zich tot Koosje. »Wel hoe vindt ge den erfgenaam van Eusseinen Z« knipoogde, terwyf ze sprak, en liet even hare scherpe tandjes zien. Ziet hy er niet komiek uit? Ik wed, dat hg stokoud wordt, niettegenstaande zyn waterhoofd en zjjne spillebeenen. Verbeeld u, bij spreekt nog geen woord en hij hoort nietB. Doofstom, en zg tikte, Koosje beteekenisvol aanziende, tegen baar voorhoofd. Vervolgens streelde ze de handjes van haar kind, en zeide: Spreek nu toch eens, mgn prins. Zeg eens vader ♦Zoudt u niet wat op de veranda gaan, mevrouw?" viel Urte haar in de rede. >Moet de juffrouw niet eens een paar bloemen voor u uit den tuin halen ♦Ja, wat dunkt je?" Zeker, mevrouw." •Och ja, toe, u wilt wel 100 goed xgn, niet waar I Bij het sluiten cler voorgaande zitting werden wij gewezen op de voornaamste wetten, welke in dat jaar met onze medewerking tot stand kwamen. Mogen de gevolgen daarvan tot wezenlijken bloei en besten digen voorspoed van het ons allen zoo innig dier baar vaderland in de ruimste mate bydragen. Zooeven mochten wy den ons wachtenden arbeid in groote trekken vernemen. Behalve de reeds aan hangige gewichtige wetsvoorstellen zullen er nog andere in de toekomst wellicht niet minder belang rijk aan onze goedkeuring onderworpen worden. Zeer zeker zullen wij met den voorbeeldigsten ijver en de volmaaktste toewijding beproeven de uit komsten van ons werk tot de grootst mogelijke welvaart van gansch Nederland te doen strekken. Wg weten immers dat van ons als deel der ver tegenwoordiging van het geheele Nederlandsehe volk ten reehtmatigste gevorderd wordt dat wij zonder de minste noch geringste partyschap en in overleg met de andere deelen der wetgevende macht onver poosd zullen trachten aan de op maatschappelijk en staatkundig gebied als volkomen gegrond erkende wenschen onzer medeburgers tegemoet te komen. Door naar dit verheven doel voortdurend en vast beraden te streven zullen wij volgens mijne vaste overtuiging onze zoo eervolle opdracht naar behooren, naar eisch volbrengenaan het in ons gesteld ver trouwen beantwoordend, maar bovendien onze zoo schoone, ja schier ongeëvenaarde rechten en vrijheden ongekrenkt handhaven. De Al wijze schenke ons daarvoor Zijne onmisbare voorlichting I Ten voorgaanden jare bjj dezelfde gelegenheid als thans wees ik op het toen kort te voren op Lombok gepleegd verraad. Ik noemde het afschuwelijk, ja wraakroepend, en sprak daarbij het vast vertrouwen uit dat Nederland de aanleggers en uitvoerders dezer gruwelen naar eisch zou weten te tuchtigen. Zulks is nu volkomen geschied. Ongetwijfeld brengt gij, mijne heeren, met mij hulde aan de nagedachtenis der daarvoor van onze zijde gevallen slachtoffers, dank aan de dappere onverschrokken overwinnaars, die Neërlands eer en rechten zoo roemvol, zoo luis terrijk handhaafden, maar tevens waardeeren wij hoog de handelingen der regeering ten deze, waar door zulke glansrijke uitkomsten konden verkregen worden. Bij het aanvaarden van het zeer kortstondig voor zitterschap herhaal ik de uit den grond des harten voortkomende wenschen, waarmede gij, mijne heeren, steeds volkomen iustemdet, dat God behoede, be- scherme en geleide onze geëerbiedigde Koningin- Weduwe-Regentes in het volbrengen van Hoogstder- zelver hoogst omvangrijke, hoogst moeieljjko, uiterst gewichtige en zorgvolle taak, en bij Hare Majesteit onze jeugdige Koningin Wilhelmina de in alle op zichten zoo buitengewoon gunstige ontwikkeling doe voortduren tot heil van het Haar zoo by uitne mendheid getrouw en liefhebbend Nederland. (Alge- meene toejuichingen). Daarna werd overgegaan tot het opmaken der nominatie voor het voorzitterschap. Als eerste can- didaat werd met bijna algemeene stemmen gekozen mr. Gleichman, als 2e candidaat de heer V. d. Schrieck, als 3e candidaat jhr. mr. W. II. de Beaufort. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bjj de Gereformeerde Gem. te Ouwerschie door ds. W. A. Vrolijk te Zaamslag. Benoemd tot onderwijzer met acte Fransch aan de Waalscbe diaconie-school te Rotterdam de heer F. Mays, onderwyzer aan school B te Goes. Als deskundigen by de aanstaande examens ter verkrijging van de akte van onderwyzer of onder wijzeres in Zeeland, zullen optreden de heeren J. A. Leopold, directeur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, voor Ned. taal; A. Lijsen, wendde de barones zich tot Koosje. Breng mij wat bloemen, maar niet een paar ze lachte, »een paar zijn er maar twee, en dat is zoo weinig. Ernst en ik zijn ook een paar, niet waar, Urte Ze lachte luider. Een paar. Neen maar dat is koddig. Breng mij maar eene heele massa, hoor. Maar rozen, rozen, alleen rozen." Heel graag, mevrouw," mompelde Koosje en hare japon een weinig opnemend, liep ze vlug de treden der veranda af in den nog vochtigen tuin. Toen ze de hand uitstak om een roos te plukken, sprak eene weeke basstem naast haar Mag ik u een handje helpen, juffrouw?" >0, dank u," stamelde Koosje zonder den baron aan te zien. Heeft mijne vrouw u om rozen gezonden?" vroeg hij weder. »Ja, ik moet er mevrouw eene heele masBabrengen." »Zoo, maar u zult uwe vingers bezeeren. Wacht, ik zal er een paar voor u afsnijden. Hier, als- 't-belieft." Koosje keek op. Ik dank u, u is wel beleef,d baron, maar ik moet er eene heele massa Die twee zijn voldoende," viel hij haar in de rede. Koosje beet zich op de lippen. Dat zou ik niet denken," sprak ze op koelen toon, het hoofd in den nek werpend. De barones wenschte Zij kon van zenuwachtigheid niet verder spreken. Dus mocht die arme ziel niet eoi s zooveel bloeroen hebben, als ze wilde, Koosje haatte den tiran ♦Ik zou heel graag nog meer rozen voor mijne vrouw afsnyden," sprak hij kalm, wanneer zij ze niet dadelyk ontbladerde." Koosje neeg even en liep op het hnis foe. Hij bleef naast haar loopen. Morgen is het de verjaardag van de barones, zoudt u zoo beleefd wil len zgn, straks met mjj naar de stad te rijden en mij te helpen bij het uitzoeken van verschillende geschenken?" vroeg hy aarzelend na een kort stil zwijgen. Ja dat wil zeggen, als de barones het goed- onderwyzor aan genoemde inrichting, voor zang D. H. C. Ittmann, directeur der rijksnormaallessen te Goes, voor rekenen J. Swart, onderwijzer aan genoemde inrichting, voor handteekenenA. R. Breetvelt, onderwyzer aan diezelfde inrichting, voor vaderlandsche geschiedenis; J. F. Op den Zieke, hoofd eener openbare school te Ylissingen, voor op voedkunde A. Rademaker, hoofd eener bijzondere school te Middelburg, voor aardrijkskunde P. Barent- sen, drecteur der Rijksnormaallessen te Oostburg, voor kennis der natuurP. B. Oost Lievense en mej. A. S. Beugel, respectievelijk gymnastiek-onder- wijzer te Vlissingen en -onderwijzeres te Middelburg, voor vrije- en ordeoefeningen en de dames M. J. de Haan, onderwijzeres te Middelburg en Eyke, onderwijzeres aan de R. N. L. te Aksel, voor nuttige handwerken. Er hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. Het schriftelijk examen zal plaats hebben op 1 Oct., het mondeling op 8, 9, 10, 11 en 14 Oct. a. s. Benoemd tot onderwijzeres 3e klasse aan de le openbare kostelooze school te Schiedam mej. M. A. Anschutz, te Kats. De hoofden der openbare scholen 2e klasse te Amsterdam hebben een schrijven gezonden aan het bestuur van de Wreeniging tot veredeling van het Volksvermaak" aldaar, waarin zij dank betuigen voor de uitstekend geslaagde feestviering op den verjaardag van H. M. de Koningin en met waar deering gewag maken van de door het bestuur ge troffen maatregelen, welke dat welslagen hebben verzekerd. Te Helder zijn twee openbare onderwijzers, bekende sociaal-democraten, die zich by gelegenheid der viering van den Koninginnedag op 31 Augustus 11. in eene vergadering der feestcommissie in af keurenden zin over de feestviering uitlieten en zich weinig gezind toonden, om tot het welslagen van het te houden schoolfeest mede te werken, door het gemeentebestuur aangeschreven, om vóór 15 October a. s. hun ontslag te vragen, daar het hun anders ongevraagd zal worden verleend. Rechtszaken. Goes. Zitting van 17 September 1895. In deze zitting zijn veroordeeld wegens Jachtwetovertredingen: P. S. te Waarde, tot 2 maal f 5 s. 2 maal 4 d., verbeurdverklaring niet in be slag genomen geweer en haas, met bevel deze voor werpen uit te leveren of te betalen f2 voor het geweer, s. 2 d en f 1 voor den haas, s. 1 d.J. B te 's-Heer Arendskerke, tot 2 maal f 5 8. 2 maal 4 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen ge weer, met. bevel tot uitlevering of te betalen i l, s. 1 d.P. H. te Nisse, tot 2 maal f 4 s. 2 maal 4 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen ge weer, met bevel tot uitlevering of te betalen f 2 s. 2 d C. S. te Hoedekenskerke, tot f 5 s. 4 d,, verbeurdverklaring in beslag genomen wildstrikken, met bevel tot vernieling; C. v. D. te 's-Heer Arends kerke en H. D. te 's-Heer Abtskerke, ieder tot f 5 6. 4 d.t verbeurdverklaring in beslag genomen wild strikken .4. T. te Heinkenszand, tot 2 maal 7 d. princ. h., verbeurdverklaring niet in beslag genomen haas en geweer, met bevel tot uitlevering dier voor werpen of te betalen f 3 voor het geweer, s. 3 d. en f 1 voor den haas, s. 1 d. SpoorwegwetovertredingA. B., buisvr. van J. D. te 's-Heer Arendskerke, tot f 5 s. 3 d.Ph. M. te Hulst, tot t 1 s. 1 d. BotenvetJ. de B. te Hansweerd, tot f 5 s. 4 d. met bevel tot vernietiging in beslag genomen boter. BaggerreglementF. B. te Klinge, tot f 3 s. 3 d. Reglement op het bevissclien der Schelde en Zeeuivsche stroomen: P. M. v. d. IC. Wz. en A. v. d. B Az., beiden te Burghf, ieder tot f I s. 1 d.; A. v. I. Jz. te Kruiningen (Oosfcdijk), tot f 2 s. 2 d. Polderjeglement van Zeeland: J. v. B, D. v. 'tZ., vindt." Laat dat maar aan mij over," antwoordde hij. Wat brengt gij daar, Koosje," riep de barones haar lachend tegemoet. Een paar rozen, mevrouw, die de baron voor u geplukt heeft," zeide Koosje, haar de bloemen over- •Acb, ach, werkelijk? Maar had ik niet om eene heele massa gevraagd Ja, mevrouw, maar Koosje zweeg verlegen en sterk blozend. De barones tilde met den wijsvinger Koosje's hoofd onder de kin omhoog, en keek haar schamper lachend in de oogen. Hij kwam en toen hebt ge mijn geheele verzoek vergeten, is het niet zoo. Nu, nu, raak maar niet overstuur, ik ben immers niet boos op u, ik wist wel, dat het zoo komen moest, want het is nog altijd zoo gekomen." Mevrouw!" begon Koosje. Bab, bah, bah! Wat is er? Een paar brengt ze er mij, een paar J" De barones lachte, en begon zachtjes een wijsje te neuriën, terwijl ze de bloemen beide ontbladerde. Over een half uur komt bet rijtuig voor," sprak de baron kalm maar beslist. ♦U gaat u zeker ver- kieeden, juffrouw Koosje boog zwijgend en snelde als een gejaagd hert naar hare kamer. Daar wierp zij zich snikkend op een ouderwetsche sofa. ♦Wel, Ernst, hoe bevalt u dat kleine ding?" vroeg de barones met een listig knipoogj6, toen Koosje de kamer verlaten had. >Ze ziet er lief uit, niet waar?" Eva, ik verzoek je riet 1 lief, dut kun je niet ontkennen," sprak ze heftig. ♦Ja, ze is lief, maar ♦Ach, ach, ik weet het immers al, wat valt er nu te maren waartoe zou je je verontschuldigen? Ze ziet er lief uit, ze bevalt je, o, ik arme 1" en met een luiden kreet begon ze bitter te weetien. ♦Ernst, Etnst 1" J. v. d. B., allen te ïerseke, tot f 2 s. 2d.; A. B. Pz., C. C. v. d. K., beiden te Iersekp, ieder tot f 1 s. 1 d. Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland C. IC. te Goes, tot f 1 s. 1 d.M. J. M. te Kats, tot f 0,50 s. 1 d. Gem -verord Goes F. J. B,, F. J. J. F.Jz., H..S., allen te Goes, ieder tot fl s. 1 d., met bevel tot teruggave van den in beslag genomen cent aan den beklaagdeA. v. H. Az, en J. F. Jz., allen te Goes, ieder tot f 1 s. 1 d.G. O. L. te Goes, tot f 1 s. 1 d. StraatschenderijL. P. te Biezelinge, tot f 5 s. 3 d. H. S. te Wolfertsdyk, tot f 3 s. 3 d., bevel teruggave van den klinkersteen aan de gemeente Wolfertsdyk. Plukken van bloemen in de wandeling te GoesG. B. te Goes, tot f 1 s. 1 d. Overtreding veldpolitie: J. v. 't W. teNieuwdorp, tot f3 s. 3 d.C. T. te Kolijnsplaat, tot f 1 s. 1 d. A. J. B. te Rilland-Bath tot f 3 s. 2 d.J. d. V. te Nieuwdorp, tot f0,50 s. I d. Loopen over het gras en iusschen het plantsoen der wandelingen te Goes: W. v. d. V., tot f I S. t d. Burengerucht: J. L., M. D., C. v. d. B., H. O., J. v. K. en A. H,, allen te Wemeldinge, ieder tot f2 s. 2 d. DronkenschapA. H. te Wemeldinge, tot f 3 s. 3 d.J. J. te Goes, A. Z. te 's-Heer Arendskerke, ieder tot f 2 s. 2 d.M. S. te Kruiningen, tot f I s. 1 d. Dronkenschap bij 3de herhaling: S. S. te Goes, tot 7 d. h.T. D. te Heinkenszand, tot 4 waal 7 d. VrijgesprokenJ. T. Jz. te Baarland, van jaebt- overtredingC. O. te 's-Heer Arendskerke, van id. A. B. en J. B. te Nieuwdorp, van overtreding van de veldpolitie. In de openbare civiele terechtzitting werd be handeld de zaak van J. B. Jz., vroeger te Kloetinge, thans te Rilland-Bath, eischer contra P. M. te Goes. Gedaagde. De raadsman van gedaagde mr. W. Dicke ver zocht schorsing van het geding tot na onderzoek naar de valschheid der dagvaarding, daar deze zou zijn geschied door den deurwaarder I. P. R. te Mid delburg, noch ten verzoeke, noch met medeweten, noch met machtiging van den eischer. Gemengde Berichten Hansweerd. Maandagavond is ter eere van den 50sten geboortedag van den heer Kirchner door het muziekgezelschap ♦Scheldegalm" alhier eene serenade met fakkellicht aan zijne woning gebracht. Daarby werd een aanspraak gehouden door het hoofd der school dhr. v. d. Siikke, waarna de heer Kirchner genoemd gezelschap in zijn woning inviteerde. Horsele. Heden spoelde alhier het lykje van een knaap aan. (Wellicht is dit het lijk van den oudsten zoon van den gezagvoerder van hetNoorsche stoomschip Xaniadat verleden week bij aanvaring voor Ram- mekens gezonken is. Op het vinden van bedoeld lijk is volgens sommige bladen eene premie van f 1Ó0 gesteld. Red.) Ovezand. Zaterdag jl. had alhier een concours plaats met den handboog naar den vasten vogel, ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe vogel steng, waaraan deelnamen 17 sociëteiten, uitmakende 82 schutters. De hoofd vogel ad 25 gld. werd be haald door A. P. de Jong P.Azlid van ♦St. Sebastiaan" te Ovezand. De 2e hoofdvogel ad 7 gld. werd geschoten door J. Priem van ♦Claudius Civi- lis" te ïerseke. De Ie zijvogel ad 12 gld. door J. Bom vau ♦Claudius Civilis" te ïerseke; de 2e 2ijvogel door B. C. Ryk, lid der ♦Vrije Schutters" te Ovezand. De kallen door A. P. de Jong P.Az. en A. de Bie, beiden leden van St. Sebastiaan" te Ovezand, J. Koopman van ♦Soranus" te Heiokens- zand en 0. Nijsten van ♦Concordia" te 's-Heeren- hoek, terwijl de eerste vogel geschoten werd op de nieuwe vogelsteng door A. P. Rijk, lid van ♦St. Sebastiaan" te Ovezand. Een fraai bouquet werd uitgereikt! aan dhr. P. Met moeite zijne kalmte bewarende, legde hy zacht maar toch krachtig den arm om haar heen en voerde haar zoo in huis. ♦Kom, Eva," sprak hij, Hans mag mederijden. Moet ge niet aan Bertha zeggen, dat ze hem vlug verkleedt." Ach, ja, ja" riep ze reeds weder op vroolijken toon, ♦en ben je niet boos op my, Ernst Hij onderdrukte een diepen zucht en beroerde, in plaats van te antwoorden, baar hoog blank voorhoofd even met zijne lippen. Toen Koosje na verloop van 69n half uur beneden kwam, zat de baron reeds op den hoogan, met twee vurige paarden bespannen dogcar, achter hem Bertha met dan jongen op den arm en de koetsier. Vindt u goed, mevrouw, dat ik Hans op den schoot neem vroeg Koosje aan de barones, die met Urte op de trap voor het huis stond. O zeker, gaarneHoort ge, Ernst, juffrouw Koosje wilde graag onzen jongen van Bertha over nemen". Dat kan niet, Hans is veel te zwaar voor u", sprak de baron beslist, en bij bood Koosje de hand om haar bij het instijgen behulpzaam te zijn. Maar Koosje deed juist alsof ze die hand niet zag, en toen ze gezeten was, keerde ze zich naar Bertha. Zoo, geef den jongen nu maar hier". De baron vindt...." fluisterde de meid. ♦Ik denk, dat ge wel zult gehoord hebben, dat mevrouw mij toestaat den kleine op den schoot te nemen", sprak Koosje luid. Meteen nam ze het me;sje Hans af en boog diep tegen de barones. Op hetzelfde oogenblik zetten de paarden zich in beweging en voort ging het in sterken draf de poort uit in de richting van het dorp. August keek hoofdschuddend het wegrollende ry tuig na. Eerst waren ze samen in den tuin", mom pelde hij, ♦en nu rijden ze Daar de stad. Hm hm dat loopt vlugger af dan ik dacht. Ik geef u geen acht dagen meer, Koosje. Arm Koosje 1" f Wordt vervolgdJ.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2