Spreker brengt in herinnering, dat de president der rechtbank te Roermond den 6en Juli 11. in kort geding beval de destijds op last van den minister in wagens gepakte archieven op eene bestemde plaats te brengen, totdat door de rechterlijke macht zon zjjn uitgemaakt of zij het rijk dan wel der gemeente toebehoorden. Een arrest van het Hof heeft de recht matigheid van dit bevel bevestigd. Spr. constateert, dat de minister, door thans nu het eigendomsrecht op die archieven nog niet rechterlijk is gebleken uitvoering te gelasten van het door hem zelf uitgelokte Kon. besluit van 16 Aug., te kort schiet in den eerbied, verschuldigd aan rechterlijke besluiten. Spreker doet een voorstel, in hoofdzaak volgens den geest van het advies, door den rechtskundigen raadsman der gemeente gegeven. O. a. wordt gezegd dat in de kamer ten stadhuize, waar de gevraagde archiefstukken gedeponeerd zijn, zich ook gemeente archieven bevonden, welke met die van het rijk vermengd zjjn. Dit geschiedde onder het archivariaat van wijlen den door rijk en gemeente aangestelden heer J. B. Suré, welken ambtenaar indertyd door den betrokken minister instruction gegeven werden, om ter plaatse •ene schifting in te stellen. De heer Suró bleef echter in gebreke. Inmiddels heeft de Raad twee deskundigen benoemd, welke met twee andere door het rjjk aan te wijzen, die schifting zouden doen plaats hebben. Dit is evenwel niet geschied. Daar het ondoenljjk is de schifting, waarop de gemeente tevergeefs bjj de regeering aandrong, thans vóór a. s. Dinsdag te doen plaats hebbeD, en men er prjjs op moet stellen, dat het Koniuklijk besluit van 19 Augustus juist worde uitgevoerd, is sprekers voorstel als volgt: De Raad, met intrekking van vroeger aan don minister voorgestelde minnelijke schikkingen, draagt B. en W. op, alle stukken af te geven behoorende tot het rijks-archief, behalve die, welke zich bevinden in het lokaal, waar rjjks- en gemeente-archief ver mengd werden. Voorts, door deskundigen die stukken te doen onderzoeken en daarvan een lijst te maken. En ten slotte, indien de staat of wie ook bezit wil nemen van stukken, welke, naar het oordeel dier deskun- kundigeu aan Roermond behooren, den President der Rechtbank te Roermond in kort geding om conservatoire maatregelen te vragen. In stemming gebracht, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomenwaarop de voorzitter de vergadering sluit, onder de bravo's van 6en over- talrijk publiek. De gebeurtenissen van a. s. Dinsdag ziet men hier met spanning tegemoet. (Tel) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. fillewoudsdijk. Ons kerkbestuur en het col lege van toezicht op de kerkelijke fondsen en goederen hebben in hunne vergadering van Zaterdagavond jl. met algemeene stemmen besloten .eerlang over te gaan tot den verkoop van de pastorie voor afbraak en bjj meerderheid van stemmen tot het verknopen van den pastorietuin, indien er een goede prijs mocht kunnen worden bedongen. Er bestaat uitzicht, dat de gemeente spoedig in het bezit zal zijn van eene andere pastorie. Door het Prov. kerkbestuur van Oveiijsel is tot de Evangeliebediening toegelaten de heer II. Vermaas te Souburg. Door het prov. kerkbestuur in Zeeland is aan den heer C. Giltay P.Azpted. te 's-Heer Arends- kerko en Baarsdorp (Zuid-Beveland), na meer dan 47-jarige evangeliebediening eervol emeritaat ver leend tegen do. November a. s. De collecte voor de scholen met den bijbel heeft te Wissenkorke (N.-B.) met Geersdijk opge bracht f 55.39. In de Zaterdag te Kruiningen gehouden ver gadering van het onderwijzersgezelsehap »Krabben- djjke" werd in de plaats van dan heer Van der Slikke te Hansvreerd tot voorzitter gekozen de heer M. de Korte te Ierseke, en tot vice-voorzitter in de plaats van den heer De Jager te Waarde dhr. G. J. Snouck, mede te Ierseke. Beiden namen hunne benoeming aan. De heer Van der Slikke had wegens andere werkzaamheden zijn ontslag genomen, de heer De Jager was niet dadeljjk herkiesbaar. Naar aanleiding van een improvisatie van een ■champer. »Als de wolf zich vertoont, moeten de schapen zorgen op stal te zjjn", dacht Koosje onwillekeurig. Vindt u het hier niet mooi liep de barones, toen ze op een open plek kwamen. »Prachtig, mevrouw", stemde Koosje toe; >ik ben gisteren hier ook al geweost". Gisteren? Dat is niet mogelijk, ik »Wil je niet een oogenblik uitrusten, Eva?" viel de baron haar andermaal in de rede. »Hé ja, laten we in het gras gaan zitten, juffrouw, het is droog". Ze trok Koosje naast zich op den grond. »Op een bank zouden we nog beter zitten, maar die is hier niet, niet waar Ernst »Dat is zoo". Ze legde peinzend den slanken wijsvinger tegen het voorhoofd. >Maar me dunkt toch, dat. er hier vroeger eene bank gestaan heeft, Ernst. Waar is die gebleven Hg haalde de schouders op en leunde met zijne krachtige gestalte vermoeid tegen een boom, terwyl een oogenblik de oogen met zijne groote, blanke hand bedekte. We moesten hier woer ren bank laten zetten, Ernst. Er zjjn er in den tuin toch nog wel, niet waar Dan kunnen we hier eiken dag een poosje gaan zitten. Dan leest juffrouw Heydemann een vreemde naam ons wat moois voor of ik leer haar het Lithauensch. Ge houdt immers veel van het Lithauensch, Ernst »Het is mijne lievelingstaal." Welnu en dan kunt ge later met juffrouw der leden werd de Vaderlandsche G&schiedenis als leervak op de lagere school behandeld. De inleider was van oordeel dat dit vak niet op de lagere school tehuis behoorde, omdat de leerling in den regel niet tot de trap van ontwikkeling te brengen is, die noodig is om zich in de verschillende tijd vakken te oriünteeren. Wel wilde hij de Vaderland sche Geschiedenis behandelen uit het oogpunt der ethiek, in dien zin, dat de uitnemendste geschied kundige personen hem aanleiding gaven voor zede lijke verhalen. Alleen in een zoodanige behandeling der geschiedenis zag hij nut voor dan leerling. De overige leden waren het algemeen met den inleider eens, dat het geschiedenis-onderwijs weinig vruchten afwerpt, doch enkelen waren van oordeel dat de bedoelde fragmentarische behandeling de moeilijkheid niet oplost, daar men om het beeld van den behandelden persoon recht sprekend en aangrijpend te maken of, om zijn goed9 of kwade eigenschappen helder voor te stellen, dien persoon moet plaatsen in de lijst van zijn tijd, en dus ver valt men weer in het vooropgestelde bezwaar, dat er geen aanknoopingspunten voor dit onderwijs in de ziel van het kind aanwezig zijn. Het debat was zeer geanimeerd. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admi nistratief Rechthoofdredacteur H. J. G. Hartman, twaalfde jaargang, negende aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatVerhaal van verleenden onderstand. Bestekken voor school- bouw. Beantwoording der door de Redactie ge stelde vragen. Pensioen secretarissen en ambtenaren ter secretarie. Art. 23 der Provinciale en art. 25 der Gemeentewet. Leestafel. Vragen ter beant woording. Gemengde Berichten. Horsele. Zondagnamiddag omstreeks 2 uren brak alhier op de hofstede, bewoond door Jan de Jonge, een hevige brand uit. Twee schuren gevuld met graan en hooi, stonden in een oogenblik in lichterlaaie. De brand schijnt ontstaan te zjjn door dat een 4jarig zoontje van den landbouwer een vuurtje had aangelegd tegen een strooklamp, die tegen één der schuren stond. Zes spuiten, die van Borsele, 's-Heerenhoek, Driewegen, Ovezand, Elle- woudsdyk en Oudelande verleenden hulp, doch aan blusschen viel niet meer te denken. De brandspuit van Borsele heeft den ganschen nacht gewerkt om de overige gebouwen te beveiligen, zoodat bet huis, de bakkeet, het varkenshok en het wagenhuis zyn gespaard gebleven. Behalve een paar kippen, een varken en een konijn is ook al het vee gered. Van heinde en ver waren nieuwsgierigen toegestroomd om den grooten brand van nabij te beschouwen. 13 September jl. was het juist 52 jaar geleden, dat er te Borsele ook eene hofstede afbrandde. Te Hloetinge is een flink ontwikkeld kind j van het vrouwelijk geslacht geboren met twee nor- maal gevormde hoofden, elk met een afzonderlijken j hals. Het kind werd levenloos tor wereld gebracht. Dr. Persant Snoep van Kapalle verleende by de ver lossing geneeskundige hulp. De proefvaart van de in Engeland gebouwde mail-steamer, die voor den dienst tusschen Vlissingen en Queensbourough is bestemd, de Koningin Wilhei- mina, is Vrijdag weer met ongunstige uitkomst af- geloopen. Men had Engelsche stokers laten komen, om te zien of de mindere snelheid wellicht aan de wijze van stoken lag, maar de boot liep nog V4 mijl min der dan bij den eersten proeftocht. De proeven zullen nog eens worden herhaald, en voldoet de boot dan niet aan de eischen, dan gaat zy als onbruikbaar terug. In het post- en telegraafkantoor te Leeuwar den hebben zich weder de witte mieren vertoond. Worden tegen deze plaag geen afdoende maatregelen genomen, dan bestaat er gevaar, dat zij zich door de papieren, die van het postkantoor uitgaan, over het geheele land verspreiden zullen. De proef van gemeentewege sedert gernimen tijd met Auer's gasgloeilicht genomen, schijnt te Schiedam niet aan de verwachting te hebben vol daan, althans men is overgegaan tot eene proefne ming met Kindermann's gasgloeilicht. Koosje altijd Lithauensch praten. Later Wie weet, hoe lang ze hier zal blijven Lang Ze schudde het hoofd. »Wat ziet ze er lief uit, erg lief. Ach Luister eens hoe de vlotschippers zingen, Eva," sprak de baron. »Ja, mooi." »Zijn die menschen op de vlotten Russen vroeg Kootje. Russische onderdanen ten minste," antwoordde de baron met een vluchtigen blik op Koosje. »Kunt ge verstaan wat ze zingen?" vroeg de barones. >Ja, ik ken het lied wel." >0, vertaal het dan eens. De juffrouw zal zeker ook graag weten wat ze zingen." De baron streek langzaam met zijne blanke vin gers zijn blonden knevel op, liet het hoofd een weinig zakken, en begon zachtjes het lied in het Duitsch nalezingen. Toen het uit was, snikte de barones luid. »Acb, Ernst, Ernst 1" Hij was reeds aan hare zijde, vatte de hem toe gestoken handen en trok haar omhoog. »Het wordt tijd om naar huis te gaan," sprak hij, haar arm in den zyne leggend. »Als je dat denkt, dan is het goed, maar die liedjes ze liet het hoofd op de borst zinken en liep als in een droom naast hem voort, terwyl Koosje hen beiden volgde. Wordt vervolgd). Voor een zestal weken wilde eeno vrouw, wo nende onder de gemeente Koewacht, een paar vech tende kippen scheiden. De haan, die dit zag, trok partij voor zijne dames" en pikte de vrouw in de hand. In het eerst had de wonde weinig te beteeke- nen; doch spoedig zwol de hand op en moest genees kundige hulp worden ingeroepen. Toch verergerde de toestand en Vrijdag werd de hand afgezet. Zekere V., te Drachten (Fr.), heeft geen onder dak en maakte dikwerf gebruik van den bagage wagen der tram, om daarin slapende den nacht door te brengen. In weerwil van herhaalde waarschuwin gen om zulks na te laten, vond men hem Vrijdag morgen jl. weer slapende in den bagagewagen. In plaats van hem te wekken, werd de wagen mede vervoerd naar Heerenveen, waar de slapende passa gier kon uitstappen en naar Drachten marcheeren, zijnde een afstand van ruim vier uur. Aan de grensstations Rozendaal en Esschen zijn thans in de douanezalen en wachtkamers borden opgehangen, waarop de reizigers in vier talen worden gewaarschuwd, om zich te wachten tegen zakken rollers. Drie pickpockets, een Pool, een Belg en een Franschman, werden aan genoemde stations reeds op heeter daad betrapt en opgepakteerstgenoemde met een gestolen waaide van 25,000 gulden. Door de politie te Wageningen is een man aangehouden, die zich tot op zijn hemd had uitge kleed en zich zoo nabjj den Rijn, ter ruste had gelegd. Aati een politieagent verklaarde hij de Christus te zijn. Het gelukte eindelijk hem mee te krijgen naar de stad, waar bleek, dat men met een krank zinnige te doen had. In de barak tegenover het ziekenhuis werd hij onder behoorlijk toezicht ver pleegd, tot na informaties gebleken was, dat hij te Eerbeek thuis behoorde. Door een agent uit Brummen is de ongelukkige teruggevoerd. Een landman, die Vrijdag met biggen de markt te Arnhem bezocht, had er aan het einde van de markt nog één over. Men bood hem 50 cents, maar da boer meende die winst te mogen derven voor een genot, dat hem wel een paar kwartjes waard was. Hij verkocht het beestje niet maar liet het loopen: wie het kreeg kon het meenemen. Bij het ophijschen van een piano brak aan den Overtoom te Amsterdam de strop, met het gevolg, dat het instrument aan splinters sloeg. Een kruier, die de piano op het lichaam kreeg, werd zwaar gewond. Bij de hengstenkeuriiig te Wugeningen had een politie-agent de onvoorzichtigheid te dicht achter de paarden te loopen. Een der dieren gaf hem zulk een hevigeu slag, dat hij bewusteloos neerzeeg en voor dood werd opgenomen. Men vreest voor zyn leven. Het Engelsche geneeskundige tijdschrift The Lancet waarschuwt voor het gevaar, dat er in ge legen is om verduurzaamde spijzen uit blikjes te eten, zoo die langer dan een dag geopend waren, omdat zich in dit geval Epoedig gevaarlijke ptomaïnen vormen, gelijk een geval van vergiftiging te Wake field aantoont. Misschien zou het wenschelijb ziin, dat aan da fabrikanten door de wet de gemakkelijk te vervallen plicht werd opgelegd, om op ieder blikje een duidelijke waarschuwing te bevestigen. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de sigaren makers, die door de patroons waren aangeschreven, dat zij het werk konden hervatten, niet zyn ver schenen, zoodat zij allen zijn ontslagen. Bij den aanbouw van den watertoren te Delft viel deze week een zwaar stuk ijzer naar beneden en kwam terecht op het hoofd van een werkman. Deze is thans aan de gevolgen overleden. Volgens de voorwaarden van aanbesteding zijn de werklieden verztkerd tegen ongelukken. De weduwe ontvangt dientengevolge f 900. Een vuurwerkmaker te Groningen was Vrijdag buiten de voormalige Boteringepoort in ds zooge naamde Bess6inoersteeg, waar hy een gebouwtje in huur heeft, bezig kruit te vijzelen, toen dit door eene onbekende oorzaak ontplofte. Zijne kleeren geraakten daardoor in brand en het vertrek werd grotendeels vernield. De man sprong in eene nabjj- zynde sloot, waardoor de brand gobluscht werd, maar hij had verschillende hevig9 brandwonden, vooral aan hoofd en armen, bekomen, waardoor hij ter verpleging naar het academisch ziekenhuis is vervoerd. In den polder Beemster worden op verschil lende boerenplaatsen natuurlijke wellen aangetroffen, soms meer of minder ijzerhoudend, evenals in Purmer en Wormer. De opwelling van het water heeft plaats met ontsnapping van waterstofgas, dat zich vrij in de lucht verspreidt. Reeds eenige jaren geleden bracht de bekende landbouwkundige Wouter Sluis dit gas als lichtgas in gebruik op zijue hoeve, doch verdere uitbreiding kreeg deze wijze van verlichting niet. Thans heeft men opnieuw proeven genomen om meer bepaald nut van dat gas te verkrijgen en een uitsluitend voor dit doel ingerichte lamp vervaardigd, welke, door dit gas gevoed, zeer voldoend wit licht geeft. Do inrichting tot het aanwenden van het gas tot licht- of warmtebron is eenvoudig en weinig kostbaar, de aanwending daarvan zou dus voor de polders van veel belang kunnen zijn. De haer Lan- kolrna te Purmerend ijvert zeer voor de aanwending van het gas en met belangstelling wordt de ont wikkeling daarvan door velen tegemoet gezien. (Hbl.) Lord Russell vertelt een nieuwe anecdote van Bismarck: Het was in 1870, te Versailles; lord Russell moest Bismarck spreken en wachtte, totdat bet onderhoud van graaf Arnim was afgeloopen. Weldra zag hij graaf Arnim de deur uitkomen, doch nauwelijks was deze builen, toen hij den zakdoek te voorschijn haalde, zich het gelaat afwischte met bevende hand en zeij: >Neen, ik begrijp niet, hoe Bismarck het in zulk een atmosfeer uithoudt. In zijn kamer hangt één dikke rookwolkmen kan den rook snjjlea. Ik heb er nog tranen van in mijn oogen. Eindelijk scheen hij te bemerken dat ik moest bezwijken, want hij opende, Goddank een venster." Lord Russell nam afscheid van graaf Arnim en tred Bismarck's kamer binnen. »Het hindert utocïi niet, wanneer ik het raam open laat?" vroeg Bis marck onmiddellijk, vlk heb het moeten openen, omdat ik het niet langer kon uithouden. Die Ar nim zit zoo onder de parfum, dat het bepaald een marteling is! Ik begrijp niet, hoe die man leven kan in de atmosfeer, die hem omgeeft. Ik heb er waarachtig de lucht nog van in myn neus." De Comorin, behoorende aan de Compagnie Nationale en bestemd om van Marseille naar Toulon en verder naar Tongkin te vertrekken, is geheel verbrand. Per telegraaf werd gemeld, dat er vrees was voor de schepen in de nabijheid, doch men heeft met groote moeite de vlammen tot het trans portschip kunnen beperken. De brand woedde zoo hevig, dat niets, zelfs niet de eigendommen der schepelingen kon gered worden. Parijs begint gebrek aan drinkwater te krij gen, ten gevolge van de groote hitte sedert 3 Sept. De prefect heeft aan de 80,000 eigenaren van hui zen een circulaire gezonden om te waarschuwen tegen verspilling van water; in sommige arrondis sementen is het bronwater reeds vervangen door het (ondrinkbare) Seine-water en de besproeiingen zijn gestaakt. Een vreeselijk drama is voorgevallen in de menagerie Castanet-Pezon, te Lyon. De 24-jarige bediende Eyssette mocht altyd kosteloos in de tent komen en had het denkbeeld opgevat, tan einde een dierentemster te behagen, zich in het middenhok te laten photographeeren, dicht bij den leeuw, 's Mor gens kwam hy werkelijk in het hok, terwijl de photograaf zijn toestel in gereedheid bracht. Tegen het hok waarin hy zat, was nu de leeuw Romulus opgesloten. De onvoorzichtige Eyssette ging den leeuw tergendoor een onverwachte beweging ging de tralie open, die diende tot deur tusschen de twee hokken. Snel als de bliksem sprong Romulus binnen, greep Eyssette en vermorzelde hem het hoofd; de leeuw sleurde zijn slachtoffer in een hoek en eerst toen de temmer Luccas kwam, kon men het dier van het gruwelijk verminkte lijk verwijderen. De werkstakers te Gent, metaalbewerkers zoo wel als katoenbewerkers, houden den strijd vol. Zy hebben de tusschenkomst van den gouverneur en den burgemeester ingeroepen en vergaderen alle dagen. Tal van vakverenigingen hebben besloten geld toe te staan, on geldinzamelingen worden gedaan in vele werkhuizen, om de werkstakers te onder steunen. Honderd scheepslossers aan de dokken lieten Za terdagvoormiddag het werk staan. Zij eischen ver hooging van loon. Men vreest ook voor eene werk staking in eeue tweede groote machinefabriek. In eene dezer dagen gehouden vergadering van Armvoogden te Bishop Auckland (Durham) werd de volgende brief gelezen Waterhouses, 1 Sept. 1895. Waaide Heer. Vernomen hebbende dat gij eenige personen uit uw werkhuis kwijt zoudt willen zijn, dacht ik dat ik er wel een vrouw van zou kunnen krijgen. Ik ben een fatsoenlijk werkman, heneden de 40, weduwnaar, zonder kinderen tot mijn last, met een goed ingericht huis, steenkool houwer van ambacht, en heb een vrouw noodig, daar ik volkomen beu ben van huishoudsters, er niet minder dan 18 gehad hebbende in even zooveel maanden. Kunt gij my voorzien van een fatsoenlijk meiske tusschen de 30 en 50, ik zou bigde zijn en gaarne kosteloos een weesmeisje op den koop toe in huis nemen, kosteloos! Ik heb liever een vrijster dan een weduwe. Op schoonheid ben ik niet bijzonder gesteld een leelyk meisje is my ook goed, als zy maar zin delijk en vlijtig is. Hobt gij er eGn, wees dan zoo goed het mij te doen weten en ik zal haar met een wagentje komen halen, zonder kosten voor de arm voogden. Zend mij spoedig bericht. Uw dw. d. Watson Dikson. Op verscheidene plaatsen in Kansas en Mis souri zijn hevige stortregens gevallen, vermengd met hagelsteenen van buitengewone grootte. De oogst is verniotigd, spoorweglijnen zyn ver woest en het verkeer is gestaakt. Een aantal huizen zijn ingevallents GriddJey is bijna geen huis blij ven staanmen vreest, dat ook menscheulevens te betreuren zyn. Woensdag is in de Berner-Alpen een deel van de Altelsglotscher op het gehucht Spitalmatte neer gekomen. Een uitgestrektheid van bijna twee mijlen in de boven Gemmi-pas, tusschen Frutigen in het kanton Bern en Lenk in het kanton Wallis, is be- dolvon. Men vreest dat tien herders zijn omgekomen ook 200 stuks vee gingen verloren. De pas is ge deeltelijk versperd. Zes lijken zijn reeds gevonden. Vrydag sloeg de bliksem tweemaal achtereen in een groote papierfabriek te Triëst, die vol lag met koopwaar. In minder dan geen t.jjd stond de gansche inrichting in lichten gloed. Zij verbrandde geheel. Meer dan duizend werklui zyn zonder werk door de ramp. In een plaatsje in Engeland is onlangs een nog jeugdig wielrijder, door kramp, welke hy bij het zwemmen bekwam, verdronken. Zyn lyk werd later gevonden en hij is als sportsman begraven. Men had namelijk tw6e tandem-safety's te samen gekoppeld en daarop de kist geplaatst, welke met verscheidene kransen was bedekt. Aan iedere zijde van den tan dem liepen twee clubleden, terwijl een menigte vrienden per rijwiel volgden. (Kamp.) Een paard, dat in een bosch bij Tannendorf (Opper-Silezië) stond te grazen en daarbij de voor- pooten aaneengebonden had (om wegloopen te voor komen), is daar aangevallen door een troep wilde runderen. Het wilde vluchten, maar het kon niet, om zijn vastgebonden voorbeeneu, en terwyl het allerlei wonderlijke sprongen maakte, kwam een koe,

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2