1895 N°. 110. Dinsdag 17 September. 82ste jaargang. BRANDWEER Obligatiëa in de geldleening van 1886 FEUILLETON. Roosje Heydemann. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommera 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bg de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkooper* en Brievengaarder*. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 te Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjji slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelpks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bnaendfx&g van advertentïca vóór 3 creu op den day der uitgave. Het register van de ingeschrevenen voor den dienst der zal ter vicie liggen gedurende DE LAATSTE HELFT VAN SEPTEMBER, terwijl de LOTING zal plaats hebben op Donderdag den 8 October daaraanvolgende des mid dags te 13 uren. Goes, den 14 September 1S95. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. I)e fd. Secretaris. VAN DELLEN. Heden zijn ten Raadbuize uitgeloot, om met 1 Januari 1896 te worden afgelost, de navolgende no. 62, oorspronkelijk uitgegeven tuin de firma De Kauter en Hordijk nos. 75, 84 en 88, idem aan de firma v. d. Vegte en v. Reede. Goes, den 14 September 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W HAMER. De fd. Secretaris, VAN DELLEN. GOES, 16 September 1895. De heer D. Park en echtgenoote, directeur en directrice in het Gasthuis alhier, hebben tegen 1 Nov. a. s. ontslag uit hunne betrekkingen gevraagd en eervol gekregen. Eenige weken geleden is een Nederlandsch tooneolgezelschap onder directie van den heer L. H. Chrispjjn naar Berlijn getogen om daar eenige voor stellingen te geven. De lof, dien onze Hollandsche kunstenaars in Duitschland's hoofdstad mochten in- oogsten, was groot, zelfs van hen, die het Neder landsch niet of slechts moeielijk konden volgen, en die dus uitsluitend het spel der acteurs en aotrices konden bewonderen. Dit gezelschap, de Neder 1. tooneelver- eeniging te Amsterdam, zal hier morgen Dins dagavond in de Prins van Oranje" eene voorstel ling geven, bij welke gelegenheid zal worden opge voerd het blijspel Twee Wapens" van Blumenthal en Kadelburg, dat elders een enorm succes heeft gehad. We vertrouwen, dat, nu een der beste gezelschap pen hier een goed bekend stuk komt opvoeren, het publiek Dinsdagavond bij de voorstelling zeer talrijk zal zijn. liolijnsplaat. Donderdagavond omstreeks acht uur had onze veerschipper op Zieriksee bij zijn te rugkeer van den markt- en tevens laatsten kermis dag in Zieriksee het ongeluk door den feilen Noord westenwind m6t geweld op het djjkje aan de Noordzijde van de haven te loopen en lek te stooten. Gelukkig kwamen de vele passagiers, door veel hulpvaardige handen spoedig geholpen, met den schrik en een ge deeltelijk nat pak vrij. Het veerschip is niet geassureerd, wel de zich aan boord bevindende winkelgoederen. Dit voorval toont, zoo noodig, nog duidelijker aan, hoe gewenscht 't voor eene gemeente als deze zou zjjn, niet langer eene zeventiende-, maar eene negen- Naar het Duitsch van H. Foriibach. ♦U bevalt me, juffrouw, wjj zullen het goed met elkander kunnen vinden" sprak de barones opge ruimd. »U zult wel lang hier blijven, niet waar? Lang, heel lang I Denk je ook niet, Urte Hans heeft gisteren eene ruit gebroken, mevrouw," sprak Urte luid, zonder te antwoorden op de haar gedane vraag. Er is nog geene nieuwe ingezet." »Waar Hier in de deur der veranda." De barones keek belangstellend en met zenuw achtig trillende lippen naar de ruit. Gebroken, gisteren gebroken en nog niet ingezet," mompelde ze. »Alle8 wordt verwaarloosd, alles, en het is toch het mijne, hij kent u hem al, juffrouw?" ♦Wien bedoelt u, mevrouw?" vroeg Koosje ver legen. Bern Mevrouw meent of u den baron al ontmoet hebt," mengde zich Urte in het gesprek. Ja, den baron," herhaalde mevrouw von Schliewen. »Neen, mevrouw." ♦Nog niet Maar Urte ga hem dan eens vlug roepen, hjj zal in zijne kamer zgn. Heeft men u ons kind ook nog niet laten zien Koosje schudde ontkennend het hoofd. tiende-eeuwsche rechtstreeksche, geregelde, meer vei lige en min kostbare verbinding met het vlak hierover gelegen Zieriksee te hebben. Ook hei brieven- en pakkettenvervoer zou daardoor veel be spoedigd kunnen worden. Met eventueele rijks-, provinciale- en gemeente lijke subsidie zou een stoombootdienst van hier naar Zieriksee v. v. wel levensvatbaarheid toonen. Bij kon. besluit van den 12en September 1895 is met ingang van 1 October 1895 benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Harlingen, L. de Vries inspecteur derzeJfde middelen te Hansweerd. De zitting der Staten-Generaal is Zaterdag door den minister Van Houten gesloten met eene toespraak, waarin hij ongeveer het vol gende zeide Terwjjl de voornaamste onderwerpen van wet geving, welker afdoening de regeering zich tot taak heeft gesteld, werden voorbereid, werd velerlei tot stand gebrachtovereenkomsten met Portugal en Engeland, de marine-reservewet, de veiligheidswet, de wet op de waterschapsbesturen en verveningen, heffing der invoerrechten naar waarde, de suikerwet, die op de rijkspostspaarbank enz. Ter vermeerdering der weerbaarheid werd belangrijk bijgedragen door het toestaan van gelden voor den aanbouw van drie pantserscbepen en voor de betere bewapening van zee- en landmacht. Nadat de zegepraal onzer wapenen den val van het vorstenbestuur op Lombok tengevolge had gehad, werd een rechtstreeksch bestuur aldaar ingevoerd. Ook de Kamer nam menig vruchtbaar initiatief. Voor den betoonden jjver en toewijding werd den Staten-Generaal namens de Regentes dank Blijkens telegraphisch bericht van Hr. Ms. gezantschap te St. Petersburg, heeft het den Keizer aller Russen behaagd de uitnoodiging aan te nemen, die vanwege de Nederlandsche en Britsche regee ringen tot Zijne Majesteit is gericht, om zich te belasten met da aanwijzing onder Hoogstdeszelfs on derdanen van een rechtsgeleerde van onbetwist ge zag ten einde als scheidsrechter op te treden in het aanbangig geschil in zake deCosta Rica Packet. Door Zijne Majesteit is als zoodanig aangewezen Zijne Excellentie de heer F. de Martens, lid van den staatsraad en van den raad van het departement van buitenlandsche zaken te St. Petersburg. (Stct.) Blijkens een bij het departement van buiten landsche zaken uit Tanger ingekomen telegraphisch bericht is het saldo der schadeloosstelling, van Ma rokko gevorderd wegens het afloopen der »Anna," dat nog verschuldigd bleef na de, vol gens bericht in d9 Staatscourant van 13 Augustus j.l., reeds plaats gehad hebbende gedeeltelijke afbe taling, thans in handen gesteld van den Duitschen zaakgelastigde, tijdelijk belast met de waarneming van het Nederlandsch consulaat-generaal aldaar. (Stct.) Volgens de wet op de grondbelasting moet de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen om de 20 jaar worden herzien. Maar, mijn hemel! wat gaat er dan toch om? Begrijp jij het, Urte? Ga beiden halen, maar vlug, vlug, vlag 1" Urte bewoog zich niet. Maar ga dan toch," fluisterde Koosje zenuwachtig. Maar de oude vrouw bleef kalmpjes zitten en de barones, die blijkbaar gewoon was, dat hare bevelen niet werden opgevolgd, lette er verder niet op, maar wendde zich weder tot Koosje. »U moet me veel voorlezen, juffrouw. O, ik heb eene groote bibliotheek, maar ze hield eens klaps op. Als u wilt, zal ik u dadelijk iets voorlezen," sprak Koosje. ♦Nu? Neen, nu niet. Morgen, overmorgen, eiken dag, maar nu niet. Zingt u ook »Ik kan zingen en piano spelen, mevrouw." >0, dat is heerlijkIk houd zooveel van zingen. Urte moet mij altijd onze Lithauensche volksliedjes voorzingen. Dan zingt ze van Lieve moeder, goeden nacht" en toen ik nog klein was, en zij mij oppaste, zong ze van kleine kinderen die moeder's glazen breken, en van groote kinderen, die moeder's hart breken. Zou dat waar zijn, Urte Ik geloof toch niet, dat Hans dat bij mij doen zal, denk je wel, Urte ♦Stellig niet, mevrouw." Het blonde hoofd der barones zonk met een zucht van verlichting achterover en de groote oogen vielen vermoeid dicht. »Wat, wat is daar? Wie komt daar?" vroeg ze opeens gejaagd. Dat twintigjarig tijdvak verstrjjkt 31 December a. s., zoodat vóór 1 Januari 1896 eene nieuwe schatting zon moeten plaats grijpen. De vorige regeering wilde zich daartoe niet bepalen en stelde een geheel nieuwe wet op de grondbelasting voor, waarbij de belastbare opbrengst zoowel der gebouwde als der ongebouwde eigendommen aan eene periodieke her ziening werd onderworpen, met dit verschil, dat de herziening voor de gebouwde eigendommen iedere tien jaar zou geschieden en voor de ongebouwde slechts bij gebleken behoefte. Deze regeering heeft dit ontwerp niet opnieuw ingedisnd. Zij acht den tijd nog niet gekomen voor de regeling van de periodieke herziening van de ongebouwde eigendommen. Eene partieele of geleide lijke herziening ware onbilljjk, zoo kort na de pere quatie niet gerechtvaardigd, te minder omdat de herziening van de ongebouwde eigendommen thans zou dreigen te stuiten op hoogst ernstige bezwaren, die den goeden uitslag van het werk in groot gevaar zouden brengen, nl. dat zou big ken, dat de dan vast te stellen belastbare opbrengst zou blijken niet on belangrijk te verschillen met de werkelijke opbrengst. Bovendien ziet deze min. van financiën niet de onmogelijkheid in om de grondbelasting op bevre digende wijze te regelen, zonder inniger verband tusschen de belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen. De min. meent zich dus voorloopig te moeten beperken tot het voordragon van eene regeling, die zich tot eene herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen bepaalt. Ter tegemoet koming aan de bezwaren tegen de herziening in 1874 en 1875 is de samenstelling van het met de schatting belaste personeel zoowel als met de methode van schatting, thans geheel anders geregeld dan in de wet van 1873. Die wet bepaalde voor alle ge bouwde eigendommen een zelfde wijze van schatting. Thans wordt voorgesteld verschillende methoden toe te passen op verschillende soorten van gebouwen. Voor de eerste categorie van gebouwen, de woon huizen, niet tot hoeven behoorende, is het stelsel der wet van 1873 behouden, doch steeds wordt de bel. opbr. uit de huurprijzen afgeleid. Voor de tweede categoriegebouwen, die niet of slechts voor een klein gedeelte tot woning dienen, wordt de bel. opbrengst bepaald op zes percent der verkoopwaarde en voor de derde categorie, de gebouwen kennelijk voort durend bestemd om grootendeels te zamen met gronden, waarop landbouw, veeteelt enz. wordt ge dreven, gebracht te worden op 3 i/s percent. Het schattingswerk zal worden opgedragen aan speciale colleges van zetters, bestaande behalve uit den voorzitter uit twee, of, waar dit voor de schat ting der tot hoeven benoodigde gebouwen noodig mocht zijn, uit drie leden en plaatsvervangers, waar van één lid en één plaatsvervanger zal worden be noemd door de rechtbank in de hoofdplaats van het district en de overige leden en plaatsvervangers werden aangewezen door Ged. Staten. De voorzitter en zijn plaatsvervanger zullen worden benoemd door den minister van finaneië De vorige herziening kostte f 949,241,94. Thans zullen de kosten lager kunnen zjjn, daar in veel gevallen het tijdroovend bezoek aan de te schatten perceelen kan worden vermeden. (U. D.) De deur der veranda werd geopend en weder gesloten en toen sprak eene zachte, maar diepe stem Goeden avond 1" Goeden avond 1" fluisterde Koosje, terwgl ze opstond. Ook de barones rees van haar stoel. Dat is mijn echtgenoot, juffrouw," wijzende op een rijzige, blonde man, die langzaam en met vermoeide schreden, het hoofd eenigszins gebogen, de tafel naderde. Koosje maakte een diepe buiging, terwgl ze een snellen blik wierp op zijn bleek gelaat, welks ernstige oogen zoo zeldzaam droevig voor zich uit staarden. ♦Ga je niet zitten, Ernst?" vroeg mevrouw von Schliewen. Als het je aangenaam is." Och jjj I Hij is soms toch werkeljjk al te guitig, vindt je niet, Urte Gjj kunt gaan, Urte," zeide de baron, ♦wanneer de barones u noodig heeft, zult ge geroepen worden." Do oude vrouw stond op en verdween in huis. Maar waarom doet ge dat nu, Ernst?" vroeg de barones verwonderd. Oaidat ik het voor goed houd, Eva," antwoordde hij zacht, maar beslist. O zoo 1" Zij hief het bleeke gelaat een weinig op en lachte eens tegen hem. ♦Vindt je Koosje Heydeuiann niet een eigenaardigen naam, Ernst Koos, KoosjeDat klinkt grappig en dan Heyde mann Heyde ♦Ik reed langs de heide" is dat niet het begin van een Lithauensch liedje, Urte De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Aug. 1895, be draagt totaal f8.756.890,77 i/t tegen f 9.389.923,63 i/« in dezelfde maand van 1894. Da opbrengst over de eerste acht maanden van 1895 bedroeg f73.137.378,83 i/8 tegen f 71.763.255,19 over de eerste acht maanden van 1894. In Friesland worden tegenwoordig vele var kens uit nood geslacht. Merkt men, dat er zich sporen van de vlekziekte vertoonen, dan wordt spoedig de slager gehaald, het varken geslacht en het spek tegen lage prjjzen verkocht. Dit laatste werkt schadelgk en bevordert de uit breiding der ziekte. Dit bleek dezer dagen in Ooster- goo. Iemand had daar spek gekocht van een ♦uit nood geslacht" varken. Des middags kwam het op tafel, de schotels werden met warm water afge- wasschen, welk water later aan het varken gegeven werd, dat de man mestte. Niet lang duurde het, of het dier bleek ook door vlekziekte aangetast, en moest mede ♦uit nood" geslacht worden. Dr. Blooker heeft ten tweeden male voor de benoeming van wethouder te Amsterdam bedankt. Door het Nederlandsch laudbouwcomité is eene commissie benoemd tot onderzoek van het vraagstuk der inkomende rechten op landbouw producten. Deze commissie bestaat uit de heeren H. F. Bultman, D. F. A. Bauduin, dr. G. W. Bruins- ma, J. Rienks, J. Rinkes Borger, B. G. van der Have en mr. P. H. A. Tydeman. De Roermondsche gemeenteraad heeft jl. Za terdagavond eene buitengewone vergadering gehou den, teneinde te beraadslagen over eene mededeeling van den Commissaris der Koningin in Limburg, meldende, dat hjj op last van den minister morgen te Roermond zal arriveeren, om de R ij k s - archieven naar Maastricht te vervoeren. Ziehier een kort overzicht van het daarin be handelde De burgemeester deelde den inhoud mee van het schrijven, Zaterdagmorgen van den Commissaris in Limburg ontvangen. Daarin wordt een overzicht gegeven van de houding, door de gemeente in zake de archieven aangenomen, en komt Z. W.Ed.Gestr. tot de conclusie, dat de toestand thans veranderd is. Het Kon. besluit van 19 Aug. 1895, waardoor het rjjksarchief-depöt te Roermond wordt opgeheven, gaf den minister aanleiding den Commissaris te ver zoeken de noodige maatregelen te nemen om het Kon. besluit ten uitvoer te brengen. Mitsdien zal de commissaris morgen met den trein van 8.10 te Roermond arriveeren eu zich met den Rijksarchivaris ten stadhuize vervoegen, om er de rijks-archieven, zich bevindende in de lokalen van het archiefdepot in ontvangst te nemen. (Meer bepaaldelijk worden die genoemd.) De voorzitter deelt mee, dat het dagelgksch be stuur, naar aanleiding van dit schrijven, advies vroeg aan den rechtskundigen raadsman der gemeente, mr. F. Yerscheure Sr., welk advies hij voorleest. De voorzitter opent de beraadslagingen en geeft het woord aan den wethouder, den oud-kolonel J. M. Janssen. Ge vergeet, dat ik Urte weggezonden heb, Eva" zeide de baron. O, ja, ja 1 Maar kom toch bij ons aan tafel zitten, juffrouw Koosje, of willen we eens hand in band door den tuin wandelen, hé Ik loop zoo graag door het hooge gras." ♦Ik denk, dat het beter is, dat wij eene wande ling gaan maken," sprak de baron. ♦De maan schijnt helder en het is een prachtige avonl." Hjj bood zijne vrouw den arm. Willen we de juffrouw medenemen, Ernst?" Dat staat aan u om te beslissen", antwoordde hg koel. Aan mg Ga dan maar mee, juffrouw, aan mijne rechterzjjde alsjeblieft, dan geef ik u ook een arm, dan loopen we gemakkeljjkVerbaast het u niet, dat we hier het gras zoo hoog laten groeien vroeg ze eensklaps, toen ze bij de begroeide tuin paden kwamen. Ja, mevrouw 1 en het spjjt me voor de arme bloemen, die bij gebrek aan voldoende licht en luoht zullen doodgaan". Ach ja! maar daar is niets aan te veranderen. Het gras is er nu eenmaal en Zullen we naar uw lievelingsplekje gaan, Eva?" viel de baron haar in de rede. O, gaarne. Je denkt toch aan alles, Ernst. Het is hier in het park zoo donker, dat men bang zou worden, vindt u niet, juffrouw?" sprak ze nu weer tot Koosje. ♦Maar u behoeft niet angstig te zgn, hij is bg ons, en dan zal u niets overkomen. O, wat ziet u er toch lief uitZe lachte eenigszins.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1