drgvtn. Hierdoor kan een regelmatig goede gang bevorderd worden, en was eene verhooging van Java zeker niet gewenscht bg de matige prjjzen van Santos en andere bgsoorten. De liberale kamerleden, behoorende tot de groep-Borgesins c. s., hielden gisteravond eene club-bgeenkomst in het gebouw der Tweede Kamer. Ook de katholieke kamerleden hielden eene club-vergadering. In de zitting der Tweede Kamer waren gisteren ingekomen verschillende wetsontwerpen, o. a. het wetsvoorstel van den heer Gerritsen, betrekkelijk de eedsaflegging. Tot voorzitters der afdeel in gen werden gekozen de heeren Kerdijk, Rutgers, Veegens, Tak en Haff- mans. Tot onder-voorzitters de heeren Beelaerts, Bastert, Viruly, Borgesius en De Savornin Lohman. Met het stoomschip Gelderland der »Rotter- damsche Lloyd" zijn te Rotterdam aangebracht 29 kanonnen op Lombok buit gemaakt. Het metaal van deze kanonnen iB bestemd tot het vervaardigen van medailles of kruisen, die uitgereikt zullen worden aan degenen, die den Lombok-oorlog meemaakten. Door verschillende bladen werd gemeld, dat de voorzitter van Patrimonium", de heer Kater, na Maandag als lid der Pensioencommissie geïnstal leerd te zgn, ernstig ongesteld teruggekeerd is, en zich in een ziekenhuis ter behandeling begeveD heeft. Tot toelichting op dit bericht deelt de Standaard mede, dat het de oude ongesteldheid is, die de Bondsvoorzitter, nu in heviger mate overviel. Hij heeft in het ziekenhuis een lichte operatie aan de keel ondergaan, en wel met gunstigen afloop. Men herinnert zich bet sensatiebericht, dat onlangs door de Fransche couranten werd verspreid, dat o. a. onze landgenoote freule Tinne niet éoid zou zgn. In de brochure, waaruit de Fransche bladen dat bericht hebben geput, werd echter enkel van de kinderen van freule T. gesproken en niet van de reizigster zelf. De redactie der Bord. Ct. heeft zich daarop gewend tot den schrijver der brochure zelf en de volgende inlichtingen bekomen >In tegenstelling met de berichten van sommige (Fransche) bladen heeft de heer Djebari de persoon, die hg als juffrouw Tinne beschouwt, niet gezien, om de afdoende reden, dat zij gestorven is in 1887, lang voordat de schrgver zijn reis naar Soedan deed. M. Djebari heeft slechts een zoon en een dochter ▼an deze dame gezien. Haar dochter is blond de eenige blonde, die de heer Djebari in dat land heeft ontmoet zg scheen hem ongeveer 22 jaar oud. Zij droeg aan haar hals een gouden kettinkje met een krui", dat eveneens van goud was. Men noemde haar: de dochter der Christin. M. Djebari heeft, hoewel hij zich zeer voor deze zaak interesseerde, niet de gelegenheid gehad zijn onderzoekingen ver uit te strekken. De tekst van de aantsekeningen, die hij in Soedan gemaakt heeft, is opgenomen in het werk, waarvan ik u gesproken heb." (Au Pays des Touaregs). Zooals men ziet, zon dus freule Tinne niet den eersten Augustus 1869 vermoord zgn, maar zou zij eerst 18 jaar later in 1887 gestorven zijn en twee kinderen hebben nagelaten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aan den heer W. Cannenbnrg van Ingen, predikant bij de Hervormde gemeente te Urmoud, ▼roeger gedurende eene reeks van jaren predikant te Borsele, is tegen 15 Sept. e. k. eervol emeritaat verleend. Gemengde Berichten. We vestigen de aandacht op het buitengewoon concert, dat bet harmoniegezelschap »Euphonia" den kunstlieven ien leden zal aanbieden. De vereeniging, die behoefte heeft aan veler steun, verdient, dat zij, die nog geen lid zijn, tot de vereeniging toetreden, kasteel" mompelde ze, »en het zou mij niets ver wonderen als ik zoo dadelijk uit de struiken het een of andere monster zag opduiken dat eindelijk, als ik het zeven jaar trouw hebt verzorgd en ge koesterd, de griezelige huid afwerpt, eu als een schoone prins voor mij staat." Ze glimlachte en ging, zacht neuriënde langs het begroeide tuinpad rechts het park in, waar zij een poosje doelloos rondslenterde, tot ze op een open plek aan den oever van de rivier stilhield. Ze wilde zich juist in het gras neervleien, toen ze August opmerkte, die op den rand van den steilen oever met zijne beenen zat te schommelen en ernstig naar het onder hem stroomende water staarde. Goeden avond 1" zei Koosje op hem toetredende. Goeden avond, juffrouw Heydemann." Mag ik bij u komen zitten »Wel, waarom niet, als u daar lust in hebt, juffrouw? Maar het gras zal wel vochtig zijn." >Dan bljjf ik maar liever staan, maar dan moest a ook niet gaan zitten." »Och, wg zgn dat meer gewoon, juffrouw, maar n moet niet »u" tegen mg zeggen, ik ben nog maar pas vgftien jaar geworden." »Du8 moet ik »jij" zeggen?" >Ja, dat vind ik veel prettiger, en dat is hierin Litkauen ook de gewoonte. Hier zegt iedereen jij en jou, bjj de kleinere grondbezitters zeggen de knechts het zelfs tegen hunne meesters. Dat gebeurt na wel is waar op Russeinen niet, want hij zegt tegen niemand jij, zelfs niet tegen den kleinsten herdersjongen, en dus zegt niemand het ook tegeu hem." Hg Wien bedoelt ge August keek schuw om zich heen naar de donkere boomen in welker toppen het avondwindje speelde. I »Als ik >hg" zeg, dan bedoel ik den baron." waardoor zij den bloei der vereeniging helpen be vorderen, terwjjl zij bovendien voor hun toetreding reeds recht van toegang hebben op dit concert. Voorts worden op de te geven winterconcerten den kunstlievenden leden ook nog bjjzondere voordeelen aangeboden. Men kan van de vereeniging voor een heel jaar lid worden voor welk bedrag men wil, doch het minimum van lidmaatschap is uiterst laag g<Bteld, nl. op f2.50 voor een huisgezin-kaart, en voor on getrouwde heeren boven den leeftijd van 18 jaar op f 2,00 'sjaais. Uoraele. Maandagavond verwelkomde het Fan farekorps alhier den heer PoullierKetele uit Rijssel in Frankrijk, die Zondag te voren met een aantal andere heeren jagers in de gemeente arriveerde. De vereeniging gaf verscheidene nommerB ten beste tot groot genoegen van de om hunne vriendelijk heid geachte heeren. Dat de attentie van het korps op prijs werd gesteld bewees de omstandigheid dat de heer Poullier—Ketele aan het gezelschap eene som van f 150 overhandigde, alsmede een bedrag van f 10 voor gebruik van ververschingen. De leden benoemden den heer Poullier—Ketele tot bescherm heer van het korps, hetwelk met genoegen werd aanvaard. Ook het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, profiteerde bijzonder van de uit voeringen. Door de gulhartigheid van vele heeren heerschte den geheelen avond eene recht feestelgke stemming. Uit Vlissingen meldt men het volgende vreese- lijke ongeluk aan de M. Ct.: Maandagavond, tusschen negen en tien uur, heeft op de rivier de Schelde, boven Rammekens, ter hoogte van de Calloobank eene aanvaring plaats ge had tusschen het binnenkomend Noordsche ss. Xania van Gefle naar Antwerpen, en het afkomend Spaan- sche stoomschip Manillavan Antwerpen naar Sa tander, met het noodlottig gevolg, dat het eert tge melde schip binnen weinige oogenblikken gezonken is, waarbg de Belgische rivierloods Hemelrijk, drie matrozen en twee kinderen van den gezagvoerder Mohn zgn verdronken de overige negen man der equipage zgn door het Spaansche stoomschip gered. De Manilla zelve is lek en ligt ter reede wachtende op orders. De aanvaring had plaats met prachtig weder en helderen maneschijn. Het Spaansche stoomschip Manilla was een nieuw schip, dat zgn eerste reis deed. De bemanning der Xania had zich in een der booten gered, doch deze sloeg om, door de draaikolk of zuiging, die ontstond door het zinken van het schip. De verdronken kinderen waren knapen van zeven en negen jaar, die de reis voor hun genoegen met hun vader, den gezagvoerder, medemaakten. De ongelukkige vader moet nog geruimen tijd zijne kinderen zwemmende boven water gehouden hebben. Het lijk van een der jongens is gistermorgen bij Vlissingen aangespoeld en werd per brancard naar het lijkenhuis op de algemeens begraafplaats gebracht. De verdronken manschappen waren de 2e machinist, de bootsman en één matroos. De verdronken binnenloods Hemelrijk was gehuwd en laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Te Klapperbrug onder de gemeente Vlacht- wedde, alwaar de sluisdeuren vernieuwd worden, is Maandag onder het heien onverwacht het heiblok naar beneden gevallen, waardoor vier werklieden werden gedood. Tijdens het verblijf van de Koninginnen te Assen moest de jongen van een banketbakker aldaar eene flosch met zuurtjes in de"» buurt van het hotel van den Commissaris bezorgen. Bij ongeluk, viel de flesch echter uit zgn hand. Het kleine ongeval trok dadelijk een aantal menschen met den huilenden jongen als middelpunt. Een oogenblik later kwam een lakei uit het hotel, namens de jonge Koningin, die het ongeval van uit het raam van haar kamer gezien had, den jongen een gulden brengen. Dit trekje van beminnelijke goedhartigheid van de jonge Vorstin viel zeer iu den smaak van het publiek. »Zoo, dus de baron zegt nooit »jg" tegen de bedienden »Neen, juffrouw Heydemann." >Je kunt me gerust Koosje noemen." >0, als ik mag. U bent toch wel goed" zeide August, met zijne kleine, heldere oogen naar haar opziende, >en en het spijt me erg, dat u hier gekomen bent." »Wat bedoelt ge daarmede?" >Nu, ik wil maar zeggen," antwoordde August, zijne beenen optrekkende en verlegen zjjne muts in de handen ronddraaiende, >ik wil maar zeggen, hm dat het toch voor eene beschaafde dame heel vervelend moet zgn onder vreemden te gaan >Ja, daar heb je gelijk in. Het is mij dan ook niet gemakkeljjk gevallen. Maar wat moest ik be ginnen Mijne ouders waren gestorven, en ze lieten me niet genoeg na om van te leven." »En hebt u geene familie, die voor u kan zorgen »Ik heb maar een oom, die is mijn voogd, maar och rgkelui zgn soms zoo vreemd." Ja, ja, juffrouw 1 daar hebt u gelijk in", viel August haar vol overtuiging in de rede. »Ze zijn soms erg vreemd, trotsch en zoo van uit de hoogte. Als ze iets op het hart hebben dai zeggen ze boe noch ba om zich eens wat te verlichten. Zg zijn trotsch en zoo gesloten. Hij bijvoorbeeld." August legde den vinger tegen de lippen en keek zorgvul dig naar alle kanten rond. >Nu, wat is er van hem?" fluisterde Koosje op gewonden. »Hjj, wel! hij is erg vreemd" antwoordde August ontwijkend. »Maar zeg eens, hoe oud bent u eigen- ljjk, juffrouw?'' »Ik moet in 't najaar achttien worden." »Pas achttien! Lieve God! Zulk een jongmeisje heeft de barones nog nooit bjj zich gehad. Juffrouw Verleden jaar werd eene vrouw te Gmitrode, bij Budel, moeder van een tweelingthans is zij moeder geworden van vier zonen, iloeder en kroost zijn welvarend. Zaterdagavond omstreeks 9i/« uur moest een werkman aan de gasfabriek te Delft meer licht ver schaffen door een verkeerden draai aan de hoofd kraan verkeerde de geheele stad eensklaps in duis ternis; hoewel spoedig hersteld, gaf het ongeluk tot vele grappige voorvallen aanleiding. Een ernstig ongeluk bad Maandagavond te Doorn plaats. Even na het vertrek van den stoom tram, die tenj 8.25 naar het station ZeistDrie- dergan gaat, hoorde men, dat er een heer van een der tramrijtuigen was gevallen. Bij onderzoek bleek, dat een le klasse passagier bij de bocht nabij den tol alhier van het balkon was gevallen en zoodanig verminkt, dat de onmiddellijk ter plaatse aanwezig zijnde geneeskundige dr. Van Dam den dood con stateerde. Het lijk is in bewaring genomen en aan de firma, waarvoor de ongelukkige reiziger was, werd kennis gegeven van het ongeval. Een mannelijk persoon, zoo vertelt het Leid- sche Bagbl. stapte Zondagmiddag aan de Kaiser- straat te Leiden in de overhaal, welke de gemeen schap onderhoudt tusschen Leiden en den Witten Singel. Op dezen Singel gekomen, had hij er geen zin in, om het verschuldigde transportgeld van éen cent te betalenwel wilde hij echter weer terug, maar aangezien de toegang tot de pont hem thans werd ontzegd, ontkleedde hij zich, begaf zich te water en bereikte zwemmende den overkant, waar hij een politie-agent in de armen liep, die hem beval zich te kleeden en hem daarna arresteerde. Toen Zaterdagmiddag de wagen met porselein enz. bestemd voor het diner, door de gemeente Assen aan de Koninginnen aan te bieden, bij de goederenloods bij het station te Assen de helling afreed, kantelde hij en viel omver. Daardoor werd eene aanzienlijke schade veroorzaakt. Uit Utrecht wordt het volgende staaltje van oplichterij gemeld Een aantal personen ontvingen een inteekenlgst, zoogenaamd ten bate van eene weduwe Van Wijck, wier man van een stelling was gevallen en leven loos naar huis vervoerd. Die vrouw zoo heette het verder was ontijdig bevallen en eenige dagen daarna wegens krankzinnigheid naar het genees kundig gesticht overgebracht. De bij de lijst gevoegde circulaire vermeldde voorts nog, dat de man, een metselaar in dienst bij den heer D. de Leur Jzdoor een bloedspuwing over vallen en daardoor van den steiger gestort was, zoodat de maatschappij tot uitbetaling bij onge lukken niet behoefde uit te keeren. De heer De Leur echter altijd volgens de circulaire had medelijden met de weduwe die, na vier maanden verpleegd te zijn geweest, als her steld werd ontslagen en nu aan een zaakje moest worden geholpen. Daartoe prijkte zijn naam als eerste onderteekonaar op de lijst met een bedrag van f 100. Al deze bijzonderheden gaven aan het geval een zoodanigen schijn van waarheid, dat twintig geachte ingezetenen dit lofwaardig voorbeeld volgden en be reidvaardig hunne penningen aan de arme weduwe offerden. De laatste der inteekeDaars zond echter de lijst a3n den heer De Leur terug, met bijvoeging van een biljet van f 60. En nu bleek het, dat de heer Da Leur van het geheele geval niets afwist, noch van een ongeluk met oen zjjner werklieden, noch van eene weduwe Van Wijck, en nog minder van eene gift zijnentwege van f 100. Hij deelde de zaak mede aan de politie, welke een onderzoek naar de ontwerpers van de lijst instelt. Wij lezen in de Tel. Het vooroordeel, dat vele menschen nog weer houdt om paardevleesch te eten, is volkomen onge grond en heeft geen zin. Niemand kan zich eigenlijk er rekenschap van geven waarom hij iets tegen dat vleesch heeft. Het paard is, zooals ieder weet, een van de zindelrjkste dieren, en het is wat zijn voe ding betreft veeleischender dan een van onze nuttige huisdieren. Alleen goed en gezond voedsel en zuiver water neimt het tot zich en het zou liever verhon geren dan het vuile sopje te genieten dat vaak aan runderen en varkens gegeven wordt. De smaak van het paardevleesch verschilt zoo weinig van dien van rundvleescb, dat het er dik wijls voor gegeten wordt. En zonder het te weten zullen we het allemaal als rundvleesch verorberd hebbeD, speciaal in worst. Het vleesch van ezels en muildieren wordt wel in de echte Italiaansche Sa lami-worst als een delicatesse gegeten en duur betaald. Het is dus alleen een vooroordeel, wanneer wij voor paardevleesch den neus optrekken. De schade die dit vooroordeel aan de Europeesehe menschheid heeft berokkend, is enorm. De nationale rijkdom heeft door de waardeloosverklaring van wat het paard kan opleveren en door de nadeelige gevolgen voor de paardenfokkerij onberekenbaar veel geleden. Doch ook uit een sociaal oogpunt is het zeer te betreuren, dat millioenen menschen zich gebrekkig voedden met aardappelen en krachtlooze stoffen, terwijl vele millioenen ponden van het beste en ge zondste vleesch aan de menschelijke behoefte werden onttrokken. Zoowel de ondervinding als wetenschappelijke onderzoekingen hebben aangetoond, dat paardevleesch naar verhouding het meest voedzame is van alle vleeschsoorten. Bmillon van paardevleesch is zeer krachtig en voedzaam. Zij bevat tweemaal zooveel opgeloste stikstofbestanddeelen als bouillon van de zelfde hoeveelheid rundvleesch getrokken. In veel hospitalen wordt die bouillon dan ook aan zieken, die versterking behoeven, gegeven. Wanneer het vleesch van een niet te oud en goed gevoerd paard met zorg wordt gepekeld, hebben de smaak en de reuk eenige overeenkomst met die van ganzevleesch. Deze smaak wordt veroorzaakt door de voeding met haverpaarden, die alleen met gras en hooi gevoerd worden, missen dien smaak. Paardevet is nog weeker dan varkensvet, bijna olie achtig en het levert dus veel op. Een uitstekende eigenschap van paardenvleesch is nog, dat het zoo wel in rouwen als in gekookten toestand langer goed blijft dan rundvleesch. Maar vooral omdat het vleesch zoo gezond is, komt het paard als slachtdier in aanmerking. Tri chinen enz. kent het paard niet en tuberculose komt bij paarden zeer zelden voor. In Berlijn werden van 1 April 1890 tot 31 Maart 1891 geslacht 124.593 runderen en daarvan waren er 14.793 d. i. 12 pet. of 1 op 11/2 tuberculeusen werden geslacht 8471 paarden, waarvan er niet een tuberculeus was. Volgens de laatste telling waren er in het Duit- sche rijk 3.852.000 paarden. Den gemiddelden leef tijd op 15 jaar stellend, komt men tot een sterfte van jaarlijks 257.000 paarden. Daarvan worden er ongeveer 86.000 geslachtde beste qualiteit werd voor menschelijke voeding gebruikt, de mindere als hondenvoedsel. Het vleesch van 171.000 paarden wordt dus jaarlijks in het geheel niet of voor een klein deel met weinig voordeel voor technische doel einden gebezigd. Jaarlijks kan men rekenen dat Duitschland door veronachtzaming van paardevleesch een verlies lijdt van 21 milliuen gulden, de prijs van 50 kilo op f 24 geschat. De bekende C. Voit berekent de gemiddelde be hoefte van een volwassen mensch aan vleesch op 230 gram, waaronder 18 gram aan beenderen en 21 gram aan vet is begrepen. Volgens deze bereke ning zouden meer dan een half millioen menschen een krachtige en gezonde voeding vinden in het nu weggeworpeu paardevleesch. Bestond het vooroor deel tegen paardevleesch niet, dan zouden er twee maal zooveel paarden worden geslacht en zouden een millioen menschen zich daarmee kunnen voeden. Voor den nationalen rijkdom is echter van nog grooter beteekenis de hoogere waarde, die daardoor het paardenmateriaal zou verkrijgen. De paarden fokkerij zou uit het gebruiken van paardenvleesch als menschelijk voedsel een ontzaglijk nut trekken. Als een paardenfokker bemerkte, dat een veulen een slacht paard zal worden, dan zou hij zich de moeite en de kosten vau het opkweeken niet getroosten, wanneer hij het op andere manier van de hand kon zetten. Hij zou meer goede paarden fokken en de overige voor de slachtbank bestemmen. De paarden- Thérèse was de jongste van allen, maar die was ten minste rog vier en twintig jaar." »Je zegt zoovan allen. Verandert de barones dan zoo dikwijls van gezelschapsjuffrouw »Hm niet meer dan noodig is." August trok een bosje gras uit en speelde met de halmpjes. »Maar hoe komt het dan, dat de barones onder al degenen, die in haar huis geweest zijn, rooit iemand heeft kunnen vinden, die haar aanstond August haalde de schouders op. Waren ze dan niet geschikt voor hare be trekking »Och, dat wel! Ze spraken allen vreemde talen en kenden muziek, maar velen waren voor Russeinen te mooi hij knipte met de oogen»u begrijpt mij welEn de anderen waren te leelijk. De eersten ontsloeg de barones, de anderen hm maar wat zit ik toch te babbelen viel hij zichzelf plotseling in de rede, »ik weet eigenlijk niets zeker en op den keper beschouwd, gaat de geheele rommel mij ook niets aan. Ik ben benieuwd, hoelang u hier zult zgn, juffrouw Koosje." »Nu, ik ben van plan hier minstens een jaar te blijven," sprak Koosje beslist. Dat is heel langvoor Russeinen bedoel ik. Bent u vroeger ook al in betrekking geweest >Neen, August! mijn vader is pas vier maanden geleden gestorven en vóór dien tijd behoefde ik niet onder vreemden te gaan." »Hm zoo Jamaar vergeef me, dat ik zoo brutaal naar alles vraag." Hg kreeg zelf eene kleur >hebt ge dan geen vrijer om mee te trouwen Koosje lachte luid. >Neen, August." >Maar u ziet er toch lief genoeg uit, en ik heb altijd gehoord, dat er iu Berlijn zooveel jonge men schen wonen". »Ja, en toch heb ik nog geen vrijer," antwoordde Koosje altijd glimlachende. »Maar nu wensch ik je goeden nacht, August, het is Iaat geworden." »Goeden nacht, juf August hied eensklaps op en trok Koosje in de schaduw der boomen. »Hebt u niets gehoord fluisterde hij. »Neen, maar nu kraakt er iets in het hout," sprak Koosje op geljjken toon, maar een weinig zenuwachtig. »Ik hoor iemand loopen. Wie zou dat zijD, August August hield den vinger tegen den mond. Toen het weer stil geworden was, sprak hij diep adem halend Hij was het; maar nu vaarwel, juffrouw Koosjehet is hoog tijd, dat u heen gaat. Als de wolf zich vertoont, moeten de schapen zorgen op stal te zijn, denk daarom." Hij knikte haar nog eens toe en verdween in de schaduw der boomen. Koosje keek angstig rond. »De wolf, de wolf! Zou bij evenals de draak uit het sprookje door de struiken komen Een zacht windje ruischte door de toppen der boomenover de rivier klonk het zwaarmoedige gezang van Russische vlotschippers aan den anderen oever. Koosje's oogen vulden zich met tranen zoo verlaten en hulpeloos als thans had ze zich nog nooit gevoeld. Bevend van angst en zenuwachtigheid sloop zg door het park, om den tuin heen, wipte over het voorplein en zoo in huis. In de kamer, die op de veranda uitkwam, liep iemand in regelmatigen stap heen en weer. >Hg dacht Koosje en eene huivering beving haar. Zg vloog de trap op zoo hard ze kon en haalde eerst vrijer adem, toen ze zich op hare kamer bevond en ze de deur goed op slot had gedaan. ,/ordt vervolgd

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2