1895 N°. 108. Donderdag 12 September. 82s,e jaargang. FEUILLETON. Koosje Heydemann. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten G-003, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent.. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverfcentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam on verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders^ InKendlng van advertentiên vóór 8 uren or» «fe« die* uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 fs Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing dorzelfde advertentie wordt de prjjg slechts tweemaal berekend. Geboorte-, buwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 11 September 1895. Bij den kolfwedstrijd, te Koog a/d. Zaan gehouden, bedroeg het hoogst aantal punten, door één speler in een serie behaald, 52 punten door den heer J a c. B a 1 j uit Goes, waarvoor hem een eereprijs (medaille) werd toegekend. Op de algem. vergadering werd tot bestuurslid voor Zeeland gekozen de heer A. Lindhout te Goes en als vertegenwoordiger der algem. leden in 't hoofdbestuur de heer A. P. L. Spuybroek. 't Volgend jaar zal de wedstrijd gehouden worden te Alkmaar; Nieuwe-Niedorp werd als plaatsver vangster aangewezen. Oudelande. De gemeenteraad verleende een subsidie van f 25 aan den heer B 0 g a e r tvoor het geval hij zich te Ovezaud als veearts komt vestigen. In een slotartikel over den tocht der K 0- ninginnen in het Oosten van ons land, deelt de correspondent der N. R. Ct. 0. a. het volgende mede »'t Was in Zwolle. De optocht was langzaam voorbijgetrokken, lange trein van zegenwagens, wer kelijk met smaak opgebouwd, goed gecostumeerde groepen, paarden steigerend door 't gedrang en door het felle licht der toortsen, drie orkesten aangevend de loopcadence in blijde volksliederen. En de Konin ginnen hadden langen tijd voor een der ramen van het gouvernementshotel gezeten, zich vermeiend in het mooi fantastisoh schouwspel, welgevallig aan- hoorende de hartelgk-geestdriftige ovaties. Toen zag het volk de vorstinnen opstaan en gaan in de schit terende danszaal tusschen haren hofstoet door, die onderdanig buigend aan Hare Majesteiten zijn eer biedigen nachtgroet bracht. En vriendelijk staken do Koninginnen een voor 9en den volgelingen de hand toe. De beide deuren werden opengeworpen, Moeder en Dochter trokken zich terug om te gaan rusten na een zoo druk emotioneerenden dag. Doch de menschen daarbuiten waren veeltevroo- lyk gestemd om te gaan slapen. Overal gloeide im mers nog de illuminatie, de feestmuziek klonk door de straten bal champëtre was 't in heel de stad. Daar werd bij gezongen en gejoeld en gejubeld, en in het Ter Pelkwijkpark maakten ze Patertjes, en improviseerden zij serenades, het Wilhelmus schal lend tegen de muren van het tijdelijk vorstelijk paleis. Na een half uur is toen de Koningin-Regentes weer in de zaal verschenen, waar de hovelingen nog samen waren, en daar zeide Hare Majesteit aan een Harer kamerheerenDe Koningin is vermoeid, en door het leven op straat kan Zij niet slapen." »Dan zal ik onmiddellijk last laten geven, Uwe Majesteit, om bet plein af te zetten." Doch de Koningin-Regentes verbood dit ten streng ste. »Zouden wij de menschen laten verjagen, die ons met zooveel hartelijkheid hebben ontvangen?Ik wil er niet van hooren. Tot onze eer is immers 2) Naar het Duitscb van H. Fohrbach. Zg werd door een kort, maar krachtig kloppen in baar arbeid gestoord. Zij riep binnen" en toen de deur geopend werd zag ze August, die den zwaren koffer de kamer binnensleepte. Ziezoo, juffrouwnu is alles boren 1" »Ik dank u, August", zeide Koosje. »Hier, je wilt wel eene kleinigheid voor je moeite aannemen, niet waar Veel kan ik je wel niet geven, want ik ben maar eene arme wees", liet zij er met een droevig lachje opvolgen, terwijl ze naar baar eenvoudig kleedje keek. >Neem het maar gerust aan". »Neen, juffrouw, van u neem ik niets aan; neen, stellig niet, van u niet" antwoordde August, zijne handen gebald diep in de zakken verbergende. Koosje fronsde het voorhoofd. »Dat is niet goed van je, August", zeide ze op strengen toon»zul je het geld nu onmiddelljjk aannemen Het eerlijke gelaat van August werd donkerrood. *U moet niet boos op me zijn, juffrouw. Ik ben maar een eenvoudige Lithauensche boerenjongen, en ik kan me dus tegenover zulk eene jonge dame niet precies zoo uitdrukken, als het behoort". Hg maakte eene linksche buiging. »Ziet u, ik bedoel niet, dat u te arm bent om mg iets te geven, volstrekt niet! Maar bet is me toch onmogelijk van u iets aan te nemen". »Maar waarom toch, August?" »Ja, juffrouw! dat weet ik eigenljjk zelf niet". Koosje stak hem lachend haar poezelig handje toe. »Nu, laat ik je dan tenminste op die manier be- dat zingen en juichen. Maar ik wilde iets anders zeggen. Ga naar beneden, en vraag vriendelijk om wat stilte, laat politie noch militairen zich er mee bemoeien. Verzoek, het alleen." En de kamerheer ging en buiten zei bij tot een clubje, dat er met uitbundige pret een rondedans maakte: >Ooh, heeren en dames, de Koningin is moe, Zij wou nu gaan slapen." En oogenblikkelijk zweeg het troepje en fluisterend ging het van mond tot mond: »Stil wat, stil wat, de Koningin slaapt." Den heelen avond en een groot stuk van den nacht klonk overal het feestgejoel in Zwol, behalve in het Ter Pelkwjjkparkdaar kon je een speld hooren vallen In dit kleine voorval ligt uitgedrukt wat mij op den tocht der Koninginnen door de Oostelijke pro vinciën telkens weer heeft getroffenDe groote liefde van het volk voor de Koningin en de teedere be zorgdheid van de Regentes voor Hare Dochter, en Haar dankbaarheid, Haar hartelijke waardeering van alles wat er is gedaan om deze reis te maken tot een zegetocht, hetgeen zjj werkelijk is geweest." Nadat reeds zoovele pogingen zyn aangewend om de Belgische grenzen voor den invoer van ons vee open te krijgen, zal men opnieuw zich tot den minister van binnenlandsche zaken wenden met het volgende adres Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken te s-Oravenhage. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen landbouwers in het 5de district der provincie Zeeland dat reeds sedert 1886 de invoer van varkens en sedert 25 Juli van het vorige jaar de invoer van rundvee uit Nederland in België is verboden dat zij er van overtuigd zijn, dat onze regeering alle pogingen bij de Belgische regeering heeft aan gewend, om de grenskwestie door een minnelijke schikking op te lossen, maar dat zg nu wel zal inzieD, dat België in geen geval voornemens is, al was bet ook dat wij geheel vrij waren van be smettelijke veeziekte, om zijne grenzen voor den invoer van ons vee geheel open te stellen. dat hier slechts éen kreet wordt geuit en die is, dat aan de willekeurige handelwijze van België paal en perk moet worden gesteld en wel door het ne men van represaille-maatregelen dat er dagelijks bonderden stuks voe bijna onge hinderd over de grenzen worden gesmokkeld, zoodat besmettelijke veeziekten gemakkelijk naar België kunnen worden overgebracht en België ook tevens de inkomende rechten moet missendat er alzoo van eene sluiting der grenzen tot wering van be smettelijke veeziekten hier geen sprake kan zgn, het geldt hier enkel protectie; dat er ook door de Belgische slagers, kooplui en melkboeren request op request aan den Minister van Landbouw in België wordt gezonden om de grenzen voor den invoer van het Nederlandsche vee geheel open te stellen danken, Augustof wil je dat ook al niet hebben vroeg ze. Ja, ja, zeker welIk ben alleen bang hg keek Koosje verlegen aanmaar dan legde hij vast beraden, de plompe vingers van zijne gebruinde hand in de hare. »Dat zal ik nooit vergeten, juffrouw", zeide hij diep ademhalend, >en als u ooit iemand noodig hebt, denk dan aan mjj. Ik wil voor u door een vuur loopen. U zoudt me kunnen ranselen, zon der dat ik boe of ba zou zeggen". »Nu, zoo ver zal het wel niet komen, August", meende Koosje lachend, terwijl ze weer met uitpak ken begon. »Voorloopig zou ik alleen maar van je willen weten tot wien ik mij moet wenden, als ik iets noodig heb »Daar is de bel, juffrouw. Als u op het knopje drukt, komt Bertha, een van de kamermeisjes, de zelfde, die u hier gebracht heeft. Maar ik zeg u vooruit, dat er hier met de meiden niet veel op te schieten valt, ze zgn van de eerste tot de laatste allemaal even stugdat komt omdat de barones ze zoo overstuur maakt, en die doet dat weer, omdat de baron zgn neus in allerlei zaken steekt, die hem niet aangaan." Hij keek snel achter zich. »Maar ik heb niets gezegd, dat begrjjpt u." »Ik ben gelukkig niet gewoon om mjj te laten bedienen, en ik zal dus Bertha niet zoo heel dik wijls noodig hebben. Maar af en toe zal ze toch wel eens boven moeten komen" zeide Koosje, de laatste japon uit den koffer nemend. »Ziezoo, August, nu wordt ge genadiglijk ont slagen. Ik moet nu toilet gaan maken om aan de barones te worden voorgesteld." »Ik ga al, juffrouw, maar op die voorstelling moet u nog maar niet te veel rekenen die zal vandaag wel niet meer plaatshebben" meende August, »want dan had d koetsier u wel van het station moeten dat de kleine slagers en kooplui in België door het gesloten houden der grenzen geruineerd zgn dat er in België veel gebrek is aan vee, zoodat volgens de verklaring van de Belgen zelve de mark ten van Mechelen, Diest enz. enz. zonder het Hol- landsche vee niet kunnen big ven bestaan; dat ook in de steden van België veel wordt ge klaagd over de hooge prijzen van het vleesch, zoo dat men, voordat er aan de grenzen werd geslacht, voor een kilogram puik vleesch te Gent 3 fr. moest betalen dat de duurte van bet vleesch in België wordt veroorzaakt door de hooge kosten die aan het smok kelen zijn verbonden en soms 30 a 40 bedragen dat sedert het slachten van vee aan de grenzen de vleescbprijzen in Balgi& enorm zijn gedaald en het vee alhier in 'fc geheel niet in prijs is gestegen, maar veeleer is gedaald; dat de vrijstelling van accijns op het geslacht aan de export-slachtergen gegeven, niet in het be lang is van onze landbouwers, maar dat daardoor den Belgen een middel wordt aan de hand gedaan, zich goed en goedkoop vleesch te verschaffen en de grenzen nog lang gesloten te kunnen houden dat een Hollandsch spreekwoord zegteen echte Hollandsche jongen laat de kaas niet van zijn brood nemen, maar dat ze de kaas al lang hebben en ook nog om onze boterham zullen komen. Redenen, waarom adressanten zich tot Uwe Excel lentie wenden, met het eerbiedig doch dringend ver zoek, dat er van Nederlandsche zijde représaille maatregelen worden genomen en wel, door geen vrijdom van accijns te geven, het slachten van vee aan de grenzen te verbieden en ook den uitvoer van slachtvee alleen naar een abattoir in België niet toe te laten, de vergunningen voor bemesting, beakkering en beweiding van landerijen van de Bel gische grensbewoners in te trekken, alsook den Belgen geen concessie te verleenen tot het leggen eener sluis te Ter Neuzen, enz. enz., daar dit vol gens het inzien van adressanten de eenige weg is om vrijen invoer van vee in Belgie te verkrijgen, dewijl uit het reeds boven aangehaalde duidelijk blijkt en het eene uitgemaakte zaak is, dat België het Nederlandsche vee in 't geheel niet kan missen. 't Welk doende." Het buitengewoon schoone wéér, voor dezen tijd van het jaar, is zeer bevorderlijk voor den groei van de oesters, zegt de Iers. en Th. Crt. Gewicht en vischwording gaat dan pas nu ook komen; de schelp is, dank zij den mooien zomer, wel erg weelderig, doch wichtige oesters zij a er op heden nog niet, evenmin als vette. Het gevaar bestaat zelfs, dat met die hooge tem peratuur het zaadgeven nog niet aan 't end is of gedeeltelijk opnieuw weer intreedt. Om een goed figuur met den verkoop te maken, is het wenschelijk, voor hen vooral, die dat kunnen, dat er op den verkoop vooreerst nog niet te druk ingegaan wordtwant komt men bij 't begin met halen en niet ik, en dan zouden ze ook niet die oude rammelkast hebben laten inspannen en er die luie bruintjes er voor hebben laten zetten, maar »Ik begrijp je niet, August." »Dat kau ik wel gelooven, juffrouw", antwoordde August naar de deur gaande, »maar over veertien dagen als wij den terugtocht naar het station samen ondernemen, dan zult u wel moeten zeggen, dat August toch zoo dom niet is, als hij er uitziet. Dag, juffrouw 1" Koosje keek een oogenblik verslagen naar de deur, waarachter August verdwenen was. Toen haalde ze met een zucht de fraai gevormde schouders op on begon aan haar toilet. Toen ze daarmee klaar was, trad ze aan het breede venster, dat aan de voorzijde van het kasteel was gelegen en keek naar buiten. Beneden voor de met glas overdekte veranda lag een erg verwaarloosde bloementuin, en daaraan grensde een park met over oude dennen en eikenboomen, dat zich naar beide zijden uitstrekte en naar de rivier terrasvormig af liep. Koosje leunde met bet hoofd tegen de ruiten en liet den blik over den tegenoverliggenden, diebtbe- groeiden oever dwalen. De zon was ondergegaan en de avond begon te vallen. Zouden ze de barones niet gezegd hebben, dat ik aangekomen ben sprak ze in zichzelf. »Dat moet ik Bertha toch eens even vragen." Ze schelde, maar het duurde wel een kwartier eer het meisje kwam. »Weet de barones, dat ik er ben?" vroeg Koosje. »Jawel, Urte heeft het haar gezegd," antwoordde Bertha knorrig. »En heeft de barones niet gezegd, wanneer ze mij ontvangen wil Het meisje Iiaille de schouders op. »Daar weet magere oesters ter markt, dan gaat in het buiten land al gauw het geroep: »de Zeeuwsche oesters zijn dit jaar niet best", niet begrijpende dat dit, zoo vroeg nog, geheel tegen de naluur is met onze oesters. De zware soorten vooral beginnen nu eerst na deze late zaadperiode te verzwaren en vet te worden deze soorten kunnen in een maand tijds nog circa 10 kilo per 1000 aankomen. Bovendien is dat vroege en vele aanbieden, in het eerste tjjdvak van de consumptie, als wanneer er toch nog maar weinig gebruikt worden, ook zeer nadeelig voor het op prgs houden en daarop zal bet dit seizoen zeer aankomen. Het is jammer, toen men kort geleden toch aan 't zoeken was naar betere verkoopregelen, dat men toen niet radicaler middelen op touw gezet heeft. Wanneer zich een serieus handelslichaam creëerde, buiten de kweekers om, een lichaam met kapitaal achter zich, dat het gros van den Scheldevoorraad onder zich nam en van wien uit alleen de offertes werden gedaan, dan konden de prijzen regulair staande gehouden worden. Wij zeggenhet gros van den Scheldevoorraad, want of daar al eenigen m9t kleinere voorraden (doorgaans toch ook bezitters van lichtere soorten) buiten bleven, dat kan dan ook de wereld markt niet meer bedreigen. Daarvoor zou ook niet eens (zooals door sommigen gemeend wordt) zulk een groot kapitaal noodig zgn. Een serieus handelslichaam kan onder de oester maatschappijen van importantie crediet erlangen naar genoegen. Inmiddels verkoopt dat lichaam en ont vangt dan geld genoeg, om die maatschappijen wat huishoudgeld te fourneeren. Het beschikbare kapi taal zou dus alleen moeten dienen om wat kleineren aan de noodige contanten te helpen. Langs dezen weg, natuurlyk door meer bevoegden breeder uitgewerkt, konden massa's geld, die nu aan onzinnige concurrenties in de zakken onzer afnemers terecht komen, ter plaatse big ven waar ze behooren en waar ze zoo brandend noodig zijn. Het eendracht maakt macht zou dan, in aller voor deel, spoedig blijken, 't Is waar, men spreekt van moeielijkheden, en die zijn er ook werkelijkdoch er zgn veel moeielijker zaken tot stand gekomen dan deze en ze zijn zeker niet zoo groot als die, waarin wij ons begeven, door op den duur elkander dood te concurreeren. Wij willen het nogmaals eens herhalenwij ruinee- ren ons zelf, want de consumenten vragen niet naar de prijzen. De N. H. M. koffieveiling liep voor Malang 1/4 a 1 ct. boven taxatie en voor de andere soorten goed ordinair taxatie a 1/2 ets. daaronder. De gemiddelde prijs van goed ordinair wordt aan genomen op 551/4 ets., terwgl Malang 561/4 a 57 ets. liep. De blanke en geelachtige Preangers liepen meest taxatie, enkele i/g a I ct9. daaronder. Over het algemeen is deze afloop zeer matig, wel een bewijs dat de koopers voorzichtig genoeg zgn" om bij de beperkte kwantiteit de prijzen niet op te ik niets van. De barones zal Urte wel naar u toe zenden, wanneer ze lust heeft u te zien. Vandaag zeker wel niet." Dus niet voor morgen Wie weet Dat hangt geheel van den toestand van mevrouw af, en die weer van de wijze, waarop de baron hm Wil ik uw avondeten maar boven brengen Alsjeblieft." Koosje trad weder aan het venster en keerde zich zelfs niet om, toen het meisje het eten op tafel zette. Ze gevoelde zich weinig op haar gemak. De lippen samengeperst, staarde ze maar steeds naar buiten in den verwaarloosden tuin, waar het onkruid in de paden groeide en het gras met de bloemen wedijverde, wie hot hoogst zou opschieten, in welken wedstrijd de laatsten het onderspit schenen te zullen delven, verstikt als ze reeds werden door het hooge gras. Toen Bertha de kamer had verlaten, sloop Koosje, zonder eerst iets te gebruiken, de trap af en wierp een vluchtigen blik over het voorplein, waar het even stil was als des middags. Toen liep ze snel door de gang, die naar de voorzjjde van het huis voerde, opende op goed geluk eene deur en bevond zich in een vertrek met lichtgekleurde meubelen, welks vensters en glazen deuren uitzicht gaven op de veranda. Koosje keek nog eens schuw om zich heen, en snelde toen naar buiten. Ook op de veranda was niemand te zien. Van" de glazen deur, die openstond, was eene ruit ge broken en op den met matten bedekten vloer der veranda stond een gebroken wagentje, waarop een doos met beschadigde soldaatjes. Koosje keek even naar het speelgoed en ging toen langs de steenen trap naar den tuin. Ze stond een oogenblik stil en snoof de verkwikkende avondlucht in volle teugen op. »Ik heb veel van de prinses in het betooverda

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1