van braak en meestal al het gestoleno heel gemoe delijk weer teruggebracht. Twee rijwielen bijvoorbeeld, g°stolen bij een in braak, werden heel netjes teruggebracht. Op een andere plaats werd gestolen een verza meling kleederen, een horloge enz. Heel netjes werd bij den gemeentebode het gestolene terugbezorgd. Men ging zelfs nog verder. Bij zekere gelegenheid werd gestolen een welvoorziene porteinonnaie. Alweer bij den gemeentebode werd de porte- monnaie terugbezorgd met f10 surplus. Beleefder kan het toch zeker niet, vinden wij met den Bussumer, die ons het bovenstaande ver haalde. {Echo). Ben 24jarig maohinist te Rotterdam, die op het staatsspoorterrein te Feyenoord zijn nieuwsgie righeid wilde bevredigen, kwam daarbij zoo dicht met zijn gezicht bij een hok met leeuwen, tijgers en beren, aldaar per spoor aangevoerd en voor een menagerie bestemd, dat een der dieren hem met zijn klauw een haal gaf. Vrjj ernstig gewond riep hij door tusschenkomst der politie geneeskundige hulp in. Onze lezers herinneren zich de weddenschap, door den doofstommen A. G. G. Sutherland Rooyaards aangegaan, om per fiets Europa rond te reizen en daarbij geen geld mee te nemen, doch in zijn onder houd te voorzien door het houden van voordrachten voor doofstommen. Vrijdag ji. is de rijder zijn opwachting komen maken bjj de redactie van het Berliner Tageblatt. Over Amersfoort, Deventer, Oldenzaal, Bentheim, Reine, Löhne en Hannover had hij Berlijn bereikt. De anarchist, die een bom wilde doen ont ploffen, in het kantoor van baron Rothschild in de Rue Laffitte te Parijs, blijft weigeren zijn naam te noemen. De politie gelooft, dat hij dezelfde persoon is, die den brief met knalkwikzilver heeft gezonden. Het projectiel was een cacao-bus van de firma Van Houten, ter zwaarte van 225 gram. Toen de dader vluchtte, wierp de man de bus op den grond, maar zij ontplofte niet. De prefect van politie heeft geldelijke belooningen toegekend aan de agenten, die den man in hechtenis namen. Baron Rothschild moet voornemens zijn, een naar Jodkowitz genaamde instelling te bestemmen voor de politie-agenten, die in dienst ernstige kwet suren ontvingen. Intusschen is weer een tweede bom gevonden bjj de Mairie du Temple. To9n de concierge van dat gebouw Zaterdagochtend de deur opende, zag hij een voorwerp liggen op de vensterbank. Eene lont was er aan verbonden en reeds gedeeltelijk verbrand. De concierge verwittigde terstond den heer Frobert, den commissaris van politie der wijk, die den heer Girard, den directeur van het gemeentelijk laboratorium, ontbood. De inhoud van dit voorwerp een blikken bus is nog niet bekend, maar de politie vermoedt, dat ook deze bus daar is geplaatst met het doel, om eene ontploffing te veroorzaken. Wellicht heeft het vinden van dit voorwerp aan leiding gegeven tot de geruchten, welke betreffende het complot te Parijs in omloop zijn. De in hech tenis genomen anarchist blijft pertinent weigeren, eenig afdoend antwoord te geven op de vragen, welke hem door den rechter van instructie worden gedaan. Het plan voor het graven van een kanaal tus- schen de Oostzee en de Zwarte zee heeft thans een vasten vorm aangenomen. Het kanaal zal beginnen bij Riga en loopen langs den Dwina, den Berezina en den Dnjeper naar Kherson aan de Zwarte Zee. Het zal 600 KM. lang, bijna *30 Eng. voeten diep, aan de oppervlakte 200 voet, op den bodem 100 voet breed worden. Voor het graven zullen vijf jaren noodig zijn. De kosten worden geraamd op 200.000.000 roebels. Een te Chicago verschijnend geneeskundig blad wil de antiseptische methode ook toepassen op het kussen. Het geeft den raad vóór men kust de lippenJ te bevochtigen met gecarboliseerd rozen water en dit eerst te laten drogen. Bjj den dood van aartshertog Ladislaus van is het bij ons ook erg prettig", zeide de waard. »Zondags wordt er 's winters evengoed gedanst als 's zomers, en verder kunnen we in de rivier paling vangen, of ons op andere wijze amuseeren. Neen, eenzaam is het bjj ons nooit. Maar u komt vermoe delijk uit eene groote stad, misschien wel uit Berlijn?" »Ja, Berlijn is mijne geboorteplaats", zeide de vreemdelinge, het ledige glas op het blaadje plaat sende en er een geldstukje naast leggende, ver volgde ze: »Dit dorpje behoort bij het kasteel, heeft August me verteld, en aangezien ik daar gezel schapsjuffrouw word van de barones, en wjj dus buren worden, zal ik me maar eens dadelijk voor stellen. Ik heet Koosje Heydemann". »En ik ben de herbergier Jan Kali weit en dit is mijne vrouw, die heet Schneidereit van baarzelve", sprak de waard steeds buigende. »En en als u weer terugrijdt, juffrouw Heydemann, dan moet u nog eens bjj ons stilhouden". >0, maar ik blijf heel lang op Russeinen, minstens een jaar, en daar ik het heerlijk vind om lang3 de velden en door de bosschen te dwalen, hoop ik heel dikwijls bjj u aan te loopen om wat te rusten. Maar nu zou ik de paarden maar weer aan den gang brengen, August; het zal toch moeite genoeg kosten. Tot weerziens 1" Het »engeltje" knikte nog eens vriendelijk en August liet de zweep lustig op de stramme ruggen der bruintjes spelen, die zich langzaam in beweging zetten, verbaasd over de wreedaardige manieren van den anders zoo zachtzinnigen knecht. »Ik geloof, dat August geljjk had, moeder, toen hjj zeide, dat de nieuwe juffrouw geen veertien dagen op Russeinen big ven zal," merkte de kastelein op, terwijl hij het rijtuig aandachtig nastaarde. Arm juffertje, arm Koosje 1" »Och hemeltje, ja!" bevestigde het vrouwtje. »Jaf Oostenrijk wordt in herionering gebracht, dat in de laatste jwen verscheidene leden van het huis Habs- burg op gewelddadige wijze om het leven zijn ge- komen. Keizer Maximiliaan van Mexico, broeder j van Frans Jozef, werd in 1864 doodgeschoten. Aarts- hertogin Mathilde, dochter van wijlen aartshertog I Albrecht, verbrandde levend in 1867. Aartshertog Rudolf, de troonsopvolger, kwam zes jaren geleden op de bekende wijze om het leven. Aartshertog Johann Salvator, later genaamd Johan Orth, zeilde, kort daarna, als kapitein van een schip uit en is nooit weer gezienmen vermoedt, dat hij bjj Kaap de Goede Hoop met zijn schip en man en muis ver gaan is. Verleden jaar stierf aartshertog Wilhelm door een val van zijn paard. En nu is de 20-jarige aartshertog gestorven aan de gevolgen van een schotwond, die hjj zich Maandag op de jacht toebracht. Door den sneltrein van Catania naar Randazzo (Sieiliö) werd gistermiddag jl. een wagen gegrepen, waarin zich 10 werklieden bevonden. De wagen werd een eindweegs meegesleurd en verbrijzeld4 werklieden werden op de plaats gedood, terwjjl 3 arbeiders ernstige verwondingen bekwamen. Van een anderen trein, die het station Rapoli bjj Aquila binnenreed, ontspoorden twee met militaire voer tuigen geladen waggons, waardoor een soldaat het leven verloor en een ander zwaar gekwetst werd. Men verwacht dat in het zuiden van Frankrijk de opgewondenheid zal bedaren, nu het houden van stierengevechten (voorloopig alleen in Gard) toege staan zal zjjn op voorwaarde dat er geen stieren bjj gedood worden. Van het groote feest, Zondag te Ni mes te geven, komt de netto-opbrengst ten goede aan de soldaten op Madagaskar. De afwezigheid van Spaanscbe toreros duidt genoegzaam aan, dat deze vertooning een eenvoudig ouderwetsch Pro- veD^aala ferrada zjjn zal, zonder de walgelijke too- neelen, die de echte Spaansche stierengevechten zoo pikant" maken. De nadere bjjzonderheden omtrent de ramp te Roberdone in Italië, waar vele bedevaartgangers ter zake van miraculeuze genezingen waren saam- gestroomd en brand ontstond in het gebouw, waarin deze menschen overnachtten, zjjn meer dan ver schrikkelijk. In het gebouw logeerden de mannen beneden, de vrouwen er waren er 400 boven. Ter wille van de goede zeden waren de deuren van buiten gesloten. De brand brak in de vrouwenzaal uit en werd veroorzaakt door eene vrouw, die eene brandende lamp willende schoonmaken, deze liet vallen. In een oogenblik stond een deel der zaal, dienende tot bergplaats voor de stroozakken, waarop de bede vaartgangsters slapen, in lichtelaaie. Er volgde een onbeschrjjfeljjke verwarring. Velen der ongelukkige vrouwen, die zich reeds ter ruste hadden begeven, werden door de vlammen verrast en vóór zij nog pogingen hadden kunnen aanwenden, om zich te redden, levend verbrand. De overigen snelden onder het uiten van hartverscheu rende kreten naar den uitgang. Maar zij vonden de deur gesloten. Daarna vlogen de ongelukkigen naar de ramen, maar het jjzeren traliewerk verhinderde hen, daardoor te ontsnappen. Intuscchen verspreidden de vlammen zich met angstwekkende snelheid. De vloer, die ook vuur had gevat, begon reeds door te branden en op eens stortten de ongelukkige vrouwen, reeds voor drie kwart waanzinnig door den schrik en de afschuwelijke lucht van het brandende vleesch der slachtoffers, naar beneden in de zaal der mannen, die gelukkig bij tjjds door deze laatsten was ontruimd. Er heersehte zulk eene verwarring, dat het on mogelijk was om de sleutels der deuren te vinden, en tot overmaat van ramp was er geen water om de vuurzee te blusschen. Verscheidene vrouwen wa ren tusschen het traliewerk der vensters vastgeraakt. Tengevolge van het gedeelteljjk instorten der mu ren gelukte het aan vele vrouwen om door de ope ningen, die daardoor ontstonden, op straat te springen, maar deze vielen daar meer dood dan levend neer, met vreeseljjke brandwonden overdekt. Het getal dooden kon niet met juistheid worden ja" en ze volgde haar gebieder in de gelagkamer. Koosje leunde gemakkelijk achterover in het rij tuig en keek nu eens naar de huizen, die rechts van den weg stonden, dan weer door de boomen en het kreupelhout links, naar den steilen oever van de breede, in het zonlicht schitterende rivier. Weldra reed de wagen door het hek van het ka steel. Er begon een hond te blaffen, een ander ant woordde hem, maar overigens heersehte er doodsche stilte. August hield met een luid »Ho 1" de teugels in en klapte een paar maal met de zweep, toen sprong hjj zachtjes vloekend van den bok, haalde den reiskoffer en eenige pakjes van de juffrouw er af, opende het portier en bood de jonge dame de hand bjj het uitstijgen. Koosje keek verbaasd rond, en betrad daarna de treden der trap, die naar het kasteel geleidde. »Ik word blijkbaar nog niet verwacht" mompelde ze met een zucht. »Ik wilde wel, dat er tenminste iemand kwam om mij mijne kamer te wijzen." August verdween snel in het huis en kwam na eenige minuten terug met een meisje, dat er erg boos en ontevreden uitzag, en de juffrouw zwijgend groette. Zij nam eenige pakjes op en verzocht de vreemde haar te volgen. Ze gingen eerst een lange donkere gang door, toen langs een trap, die met een looper belegd was, toen weer door een gang, en toen nog eens een trap op. »Hier is uwe kamer 1" bromde het meisje, en ze legde de pakjes op een stoel, en verdween. Koosje keek met droevigen blik in het ruime vertrek rond, zette haar hoed af, bracht voor den spiegel het volle donkerbruine haar iu orde, en ging toen dadeljjk aan het uitpakken. Wordt vervolgd). opgegeven, omdat men verzuimd had, de namen der bedevaartgangers, die er nnchtverbljjf kregen, aan te teekenen en hen te tellen. Laatste en telegraphische berichten Ovezand. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier ds. A. M. Knottnerus te Zaamslag. Baarland. Tot plaatsvervangend telefoniste is, ter vervanging van mej. A. J. Hoogvliet, die ontslag had aangevraagd, benoemd mej. A. Hoogvliet. 349e Staatsloterij, 5e kl. Trekking ran Maandag 9 September, le lp. Getrokken prijzen. f 1000 9491 12395 400: 9534 17694 18928 200: 560 8419 19677 100: 3804 5389 10015 14155 16607 17540 19374 20955 70: 5339 9598 10025 10037 10053 12373 14674 Nieten 5356 5399 8110 8235 8258 9588 9634 10018 10022 10026 10036 10039 14673 14692 14696 19695 Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Ik verzoek u mij eenige ruimte te willen afstaan in uw blad, teneinde een paar indrukken mede te deelen, die het feest van jl. Vrijdag op mjj gemaakt hebben. De eerste, en ik hoop de langstblijvende, is een indruk, die groote erkentelijkheid wekt jegens allen, die medegewerkt hebben om onzen kinderen een aangenamen dag te bezorgen. Wie wel eens mede belast is geweest met de regeling van een feest als dit, weet bij ondervinding welke groote moeite daar aan verbonden is, en welk een weinig dankbare taak dat is. Daarom breng ik gaarne mijn dank aan het bestuur van Volksvermaken", aan het comité tot wering van schoolverzuim, aan het be stuur der R. K. school en aan die onderwijzeressen en onderwijzers, die allen bereid zjjn geweest den kinderstoet te geleiden. Maar bjj de herdenking daarvan wordt een tweede indruk gewekt, een indruk van smarteljjke verbazing, maar van ergernis tevens, door de afwezigheid van eenige onderwijzeressen en onderwjjzers der openbare scholen. Het moest toch wel de opmerkzaamheid trekken, dat als geleiders der kinderen alleen tegen woordig waren de heeren Breetvelt, Blackstone, Remeijn en mej. Matthijssen van school A, de dames H. Risseeuw en Nijland van school B, de heer Baar- dolf van school C en de heeren Van den Berge en Van Driel van school D. Aan hen alle hulde voor hunne bereidwillige medewerking. Maar waar waren de overige onderwijzers en onderwijzeressen Ik heb in deze dagen veel hooren mompelen over de redenen dier afwezigheid, en een gevoel van mis kenning schjjnt een der hoofdredenen te zjjn. Ik wil niet beoordeelen of er aanleiding bestaat om zich miskend te gevoelen ook niet of die miskenning al de afwezigen kan getroffen hebben, alleen wensch ik even op te merken, dat bij sommige menschen geene gewaarwording zoo spoedig wordt gewekt als die van >miskenning". Maar zelfs al bestond die aanleiding, dan vind ik het nog diep te betreuren, dat men zich daarom onttrok aan zjjn plicht om bij dit kinderfeest als geleider zijner eigen leerlingen tegenwoordig te zjjn. Naar mijne meening toch is het wel degelijk een deel van dsn plicht des onder wijzers zich ook bij dergelijke gelegenheden bij zijne leerlingen te voegen, geene wetteljjke, maar een moreele plicht, dien men met toewijding vervult, als men de kleinen werkeljjk lief heejt. Die taak mag hare schaduwzijde hebben, de vervulling ervan is wel te dragen, en het maakt, op zijn zachtst ge nomen een zonderlingen indruk, dat zjj, die slechts in verwjjderde betrekking tot de kinderen staan, zich bereid verklaren zulk eene taak te aanvaarden, en dat de eigen onderwjjzers zich aan die taak ont trekken. Wars van het feest waren de afwezigen in den stoet overigens niet. Althans ik heb er enkelen gezien, die dapper den optocht in oogenschouw namen; één onderwijzer had zich daartoe zelfs per- mantig voor het geopend raam eener woning op de Groote Markt opgesteld. Is het niet meer dan erger- ljjk, dat iemand, die pas zelf de schoolbanken heeft verlaten, zich nu reeds »te hoog" rekent, om aan een kinderfeest als dat van jl. Vrijdag, als geleider deel te nemen en het aanzag, dat menschen van leeftjjd zich in zjjne plaats de daaraan verbonden moeite moesten getroosten M. d. R.l Ik wil hier eindigen, want als ik verder aan mjjne verontwaardiging lucht gaf, zou ik bang worden, dat ik het prestige der afwezig gebleven onderwjjzeressen en onderwjjzers bjj de kinderen ging verkleinen. De teweeggebrachte indruk echter, dat eenige openbare onderwjjzers en onderwjjzeressen zich ontrokken hebben aan een feest ter eere onzer Koningin, kan niet worden weggenomen. Dankend enz. Uw dv., N. N. Borsele, 5 September 1895. Mijnheer de redacteur! Toen ik jl. Dinsdag de Ooesche Courant las, zag ik daarin, dat op vele plaatsen op Zuid-Bevelaud de jaardag van onze Koningin niet onopgemerkt was voor bjj gegaan, geheel anders dan op Borsele, waar die jaardag niet is herdacht, ofschoon we toch eene muziek-en eene zangvereeniging hebben. Waarom hebben die niet eens een enkel nommertje ten ge- hoore gebracht Zit er geen liefde voor Oranje meer in hare leden Ik zou baast denken van neen, want er zjjn er onder die leden geweest, die zich deü ganschen dag in een visscherssloep hebben opgeslo ten, om vier en een half uur op de Schelde rond te zwalken en een concert te brengen aan de bruin- visschen, in plaats van een vaderlandsch lied voor de burgerjj ten gehoore te brengen. Het muziekge zelschap moest bedenken, dat het niet kan bestaan zonder den steun van de rustende leden, en deze vinden het onaangenaam, dat op 31 Aug. jl. niet enkele nommers op het plein zjjn uitgevoerd. Het zanggezelschap is minder af hankeljjk, maar toch had het zich op Koninginnedag ook wel eens mogen doen hooren. Zoo zullen beide vereenigingeD, maar vooral het muziekgezelschap de sympathie der burgerjj verlie zen, en zonder die zal het niet kunnen big ven be staan. Toch zou het mjj spijten als het werd ont bonden, want de muziek beurt het gemoed wat op in deze sombere tijden. Een vriend van het Oranjehuis, en rustend lid van de muziekvereeniging Borsele." Burgerlijke Stand van Goes van 6 tot 9 Sept. 1895. Geboren: 7, Helena, d. v. Hendrik Reijerse en Cornelia Blanker. Overleden 8, Cornelis, 4 m., z. v. Johannes Torbjjn en Wilhelmina Mejjer. Politie. Bjj een te Antwerpen gehouden huiszoeking zjjn in beslag genomen de volgende van diefstal afkom stige voorwerpen 1 dames-horloge, savonnet, van 9 karaat, no. 222950, porseleinen wijzerplaat versierd met gouden stipjes, de seconden wijzer ontbreekt, aan welk hor loge een gouden ketting met kleine vierkante en ronde schakels en waaraan een medaillon in goud, versierd met 8 klein turkoozen; 1 gouden dames horloge, no. 2C02, op de kast een zwart plaatje, waarop een bloemstuk gegrift, aan welk horloge een kleine zilveren ketting, waaraan twee zilveren kwas ten en een klein sleuteltje; 1 dames-horloge van wit metaal zonder wijzers op de porseleinen plaat, no. 74574, waaraan een fantasieketting met een bal, waarop vergulde sterren3 vrouwenringen1 waarop één groote en 2 kleine blauwe steenen, omzet met acht briljanten, een versierd met een briljant, een in den vorm eener slang, versierd met twee witte en een rooden steen 1 zilveren armband van fil de grain (Hollandsch model); 1 kleine oude gebroken gouden halsketting; 1 gouden broche met het borstbeeld van »Carol III" met het jaartal 1776; 1 gouden broche, versierd met 11 briljanten en een blauwen steen in het midden1 gouden heeren horloge, ancre-remontoir, no. 40788 met gouden ketting; 1 breede gouden heerenring; 1 Spaansch 6-francsstuk, voorstellende eene madonna en het jaartal 17561 thaler met de beeltenis van Willem III en het jaartal 18001 stuk waarop geschreven »in recto Decus", jaartal 1701; 1 stuk waarop Btaat XH Sol Th. D. G., van het jaartal kan men slechts de cijfers 77 zien. De Officier van Justitie te Breda verzoekt mede- deeling indien blijkt dat deze voorwerpen in Neder land mochten gestolen zjjn en herkend worden. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 17 Sept. Go69, varkenshok, Liebert. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Inforraatiëu. 10 Sept,Goes, woonhuis en erf, Pel'e en Lansen Croin. 10 'a Heer Arendsk., huizen en tuin, P. Overman. 11/18 Sept., Antwerpen, hofsteden, bouw- en weilanden, Gheysens, Antwerpen. 12/19 Antwerpen, hofsteden, bouw- en weilanden, Gheysens, Antwerpen. 13 Sept., Waarde, diversen, Hollmann. 13 Kruiningen, steen, balken, afbraak, Hollmann. 16 Goes, houtwaren, Hollmann. 18 i Ovezand, huizen, erven, erfpachtsrecht, Mulock Houwer Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAG WATER- Voorm. Nam. Voorm. Nam. 10 September 5.50 6.7 0.5 0.20 11 6.26 6.48 0.37 0.56 12 7.13 7.44 1.18 1.43 13 8.20 9.4 2.14 2.50 14 9.55 10.47 3.34 4.25 15 11.33 5.17 6.3 16 0.13 0.46 6.43 7.16 Marktberichten. ROTTERDAM, 9 September 1895. De VI as-aanroer bedroeg 710 steen blauw. De Ajuin -aanroer 7000 balenprijs der groote 70 ets., kleine f 1. Aardappelen. Blauwe f 1,40 a f 1,50, jammen f 1,50 a 2,20. Granen. Bniten- landsche stilMeel onreranderd rast. Binnen- landsche. Hare r 15 ets. lagar, Kanariezaad 25 ets. lager. 4,25 a t 6,20 4,75 - 6,— 3)l0 - 440 2,75 - 3,75 2,75 - 3,60 1,90 - 2,70 8,50 - 9^50 8,50 - 9,25 5,- 8, 5,25 - 6,75 1— Jarige TARWE Nieuwe TARWE- Jarige ROGGE- Nieuwe ROGGE- Nieuwe WINTERGERST - ZOMERGERST- HAVER (nieuwe) - HAVER (gewone) - BRUINE BOONEN (nieuwe) - WITTE BOONEN (nieuwe) - ERWTEN- Nieuw KOOLZAAD -

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3