1895 N°. 106. Zaterdag 7 September. 82sle jaargang. WAPENHANDEL De tiitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vry dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgii Van Ditma» te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarder». Intending van advertentiën voor 3 oren op den dag der uitgave, l)e prys der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ts By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgi slechts tweomaal berekend. Geboorte-, huwelyki- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 efc Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De jongelieden van den ouderdom van 1620 jaar, alsmede zij tot den leeftijd van 2't jaar, die voornemens zijn zich. als vrijwil iger vo->r het reservekader te verbinden, die zich gedurende den winter tot 1 Maart 1896 vrijwillig willen oefenen in den uitsluitend voor den dienst der Infanterie, kunnen zich voor deelname aanmelden tot en met den 9 September a. hij den beer P. VAN DElt MEULEN, kornmaudant der dienst doende schutterij t» Goes. Goes, den 6 September 1S95. He Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 6 September 1895. Het Hbl. is van oordeel, dat de beer Gerritsen een goed werk gedaan heeft, door de indiening van zijn voorstel om voortaan de gekozen leden van de Prov. Staten en van de gemeenteraden, evenals de leden der Staton-Generaal, vryheid te geven, in plaats van den eed, do belofte af te leggen van trouw aan de Grondwet en aan de wetten des rijks. Dan vervalt ook de onzinnigheid, dat zij nu wel verplicht zijn de eedsformule uit te spreken voor den zooge- naamden politieken" eed, maar bij den zuiverings eed kunnen volstaan met een verklaring en belofte, omdat de wet hi#r naar de bepaling voor de Kamer leden verwijst. In één opzicht is echter het wetsvoorstel onvol ledig. Niet alleen van de leden van de Staten en van de gemeenteraden geldt htt bezwaar, maar ook van de griffiers der Staten, van de burgemeesters, van de secretarissen en de ontvangers der gemeenten. Ook bij die ambten is een eed of belofte volgens de godsdienstige gezindheid" voorgeschreven, maar wordt voor do »zuivering" verwezen naar hetgeen de Grondwet voor de Kamerleden bepaalt. Is er een reden denkbaar, waarom men niet te gelijker tijd voor die ambtenaren »den onhoudbaren toestand" zou wegnemen Het Hbl. had het wel zoo gewenscht gevonden, dat ook de medeleden van den heer Gerritsen in de commissie, die in haar verslag over het bekende adres aan dr. Frowoin den bestaanden toestand onhoud baar noemde, hadden meegewerkt tot de indiening van het voorstel. Dan ware de aanneming verzekerd geweest. Het Hbl. hoopt echter, dat de Tweede Kamer tijd en lust moge vinden ooi dit kleine voor- Btel nog vóór de begrootingsdebatten af te doen. Wy zouden aan den wensch van het Hbl. nog dezen willen toevoegen, dat bepaald werd, dat bij herbenoemingen de gansche vertooning achterwege kon blijven, gelijk reeds bij verschillende betrekkin gen het geval is. Hoedekenskerke. In de gemeenteraadsver gadering van jl. Woensdagnamiddag is tot wethouder herbenoemd dhr. M. G. Verbeek. Kapelle. De gemeenteraad heeft herbenoemd tot wethouder en tot ambtenaar vau den burger lijke stand dhr. A. N y s s e n. Uffflse. Tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand is herbenoemd dhr. W. L. H i r- d e s W z. Helnkenszantl. In de jl. Dinsdag alhier ge houden raadsvergadering zijn herbenoemd tot wet houder en tot ambtenaar van den burgerlijken stand dhr. J. B r a a ra s e die periodiek aftrad, en dhr. P. v. d. Dries, die dit jaar als raadslid moest af treden doch herkozen werd, en is tevens herkozen dhr. B. Vermande, als ambtenaar van den bur gerlijken stand. Aan het programma voor de tentoonstel ling van zaaigranen enz., te houden op Don derdag 19 September 1895 te Zieriksee, door de Centrale Tentoonstellings-Vereeniging ♦Landbouw belang", is het volgende ontleend De tentoonstelling wordt gehouden te Zieriksee, in de zaal der sociëteit Land bouw en Handel", op Donderdag 19 September 1895 van des voormiddags 11 uur tot des namiddags 3 uur. Bij deze tentoonstelling wordt uitgeloofd voor Challenge Tarwe le prys f 10, 2e prijs f 5; Ruw- arige Essex-Tarwe le prijs f 10, 2e prys f5; Rogge le prys f 5, 2e prijs f 2,50; Winfcergerst le prys f 5, 2e prys f 2,50. Van deze granen moet minstens 10 H.L voor radig zijn. Om op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór of op 15 September 1895 by den secretaris, den heer M. C. Muloek Houwer te Zierikzee, eene schriftelijke opgaaf inzenden van a. Het product dat zij wenschen in te zenden b. de hoeveelheid die zij van het in te zenden ten verkoop beschikbaar hebben c. den prijs, franco Zierikzee en met inbegrip van emballage d. het netto gewicht per hectoliter, de streek waar- en de soort grond waarop het verbouwd is e. de namen van drie personen door hen geschikt geacht en gewenscht als leden der jury. De inzendingen moeten vrachtvrij bij den secre taris zijn aangekomen vóór 17 September 1895. De monsters moeten verpakt zyn in linnen of katoenen zakken en moeten 2 liter groot zijn. De beoordeeliug geschiedt door eene jury, be staande uit minstens drie personen, hiertoe door het bestuur uitgenoodigd. Alle eigendomskenmerken worden vóór de beoor deeling verwijderd. De inzenders zullen tot dekking der onkosten 2 pet. van het verkochte bedrag aan het bestuur ter hand stellen. Bij vooruitbetaling zijn de kosten slechts f 2,50 voor iederen inzender. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September a. s., benoemd: mr. A. Van Naamen van Bemnes, lid van die Kamer. De St.-Crt. bevat het Kon. beslnit, waarbij bepaald wordt, dat de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden ge sloten op Zaterdag 14 Sept. e. k., des namiddags te 3 uren. De Minister van Binnenl. Zaken wordt gemachtigd, zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Dr. B1 o o k e r heeft voor de betrekking van wethouder van Amsterdam bedankt, daar hij zich met de verdeeling der werkzaamheden niet kon vereenigen. Naar aanleiding van de mislukte poging om de nieuwe geweren aan eene Nederlandsche fabriek te doen vervaardigen schrijft het weekblad De Tribune Waarlijk, wy hadden van den heer De Ras beter verwachtgeen voorbarig, nutteloos nietszeg gend courant-artikel, doch een ernstig onpartijdig onderzoek, waartoe hij door zijn positie als Kamer lid en door zijn optreden in deze zaak bij uitstek de aangewezen persoon was, om goed te kunnen slagen, teneinde daarna, hetzij een krachtig protest te doen hooren tegen het voorgevallene, gevolgd door het voorstellen in de Tweede Kamer eener motie van wantrouwen in het beleid van den be trokken bewindsman, hetzij een erkenning der be zwaren, die de levering voor de Nederlandsche in dustrie deden verloren gaan. Het ergste is evenwel, dat de heer De Ras, zonder iets te weten, gelijk hij zelf erkent, zijdelingsche verdachtmakingen in het openbaar tegen de Regeering en energieke bankiers uit met de woordenofis er iets anders geschied, iets dat moeielijk het daglicht verdragen lean Dit is een ieder en in 't bijzonder een Kamerlid o. i. on waardig. Men zal intusschen moeten afwachten, of het uit komt, wat e9n Haagsch oorrespondent dezer dagen voorspelde, dat nl. de heer De Ras den Minister in een Kamerzitting inlichtingen te dezer zake zal vragen." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het provinciaal kerkbestuur van Fries land is tot de Evangeliebediening toegelaten de heer C. J. H. Verweys te Middelburg, die zich niet vóór 1 Januari 1896 beroepbaar stelt. (M. Ct.) Na admissie-examen werden als leerlingen der Burger Avondschool alhier toegelaten tot de le kl. A. Kruis Voorberge, H. le Clerq, D. Kuiper, P. G. Chr. Kousemaker. J. van Oosten, L. Lankes- ter, W. K. van Veen, J. Mange, C. S. Hoogesteger, P. Cense, M. Glerum, J. Dominions, A. de Beste, A. Luik, G. van Vyven, A. Verhage, J. Heinsdijk, J. M. Snoep, D. N. Visser, P. M. de Jonge, A. O. de Jonge. 5 candidaten werden afgewezen. Tot de 3e kl. werd toegelaten D. de Koning. De collecte voor de scholen met den bjjbel heeft te Kloetinge opgebracht f 41,18. Mejuffr. M. van der Weele, onderwijzeres aan de Christ, school te Ierseke, is als zoodanig benoemd te Zutfen. Het Koninginnefeest te Goes. Nauwelijks waren de laatste overblijfselen van de kermis opgeruimd of alles haastte zich tot de voor bereiding van het feest ter eere van onze 15-jarige Koningin. Als eene inleiding tot dit feest mag be schouwd worden de Floralia-tentoonstelling, die gis teren van 10—5 uur in de Prins van Oranje" werd gehouden en voor de leden van Volksvermaken, de inzenders van planten en de donateurs van Floralia vrij toegankelijk was, terwijl het publiek tegen en+.rée werd toegelaten, doch heden eveneens vrij entrée had. Deze tentoonstelling ging uit van de Veroeniging tot het regelen en bevorderen van Volks vormaken alhier, die beide feesten heeft doen samen smelten om het Koninginnefeest, eveneens van die Vereeniging uitgaande, meer luister te kunnen bij zetten. Dt eerste aanblik bij het binnentreden der zaal was verrassend en deed een gunstigen indruk op vatten van het geheel. Een groot aantal bloemen bewees met hoeveel ambitie ook dit jaar weder het kweeken daarvan is ter hand genomen. De indruk bij het aanschouwen van die kinderen der natuur" werd nog veraangenaamd door de keurige wijze, waarop de heer G. Reyerse een der zalen van de ♦Prins" had weten te herscheppen in een bloemen tuin. Behalve de vele planten en bloemen, gekweekt uit stekjes, die vanwege Floralia in het voorjaar zyn uitgereikt, zag men nog vele gewassen, die ter op luistering waren ingezonden. Van de laatste moeten vooral vermeld worden de inzendingen van dhr. G. Reyerse alhier, van de firma Dominicus Co. te Wemeldinge en de fraaie verzameling afgesneden rozen van dhr. L. Eversdijk te Kapelle. Ook eenige particulieren hadden een en ander ingezonden, dat veel bijdroeg tot de schoonheid en aantrekkelijkheid van het geheel, nog opgeluisterd door de aange brachte draperieën van vlaggedoek en de beeltenis der Koningin, door gr oen en bloemen omringd. Dat de kunst van en de lust voor bloemen kwee ken toeneemt, blijkt zeker wel daaruit, dat deze tweede tentoonstelling een nog gunstiger indruk maakte dan die van verleden jaar. Niet alleen was het aantal inzendingen grooter, maar ook de plan ten waren over het algemeen beter gekweektvele zelfs droegen de duidelijke kenmerken dat daaraan bijzonder veel zorg was besteed. Dit was vooral het geval met de Coleus en de Blad-Begonia's, ,die in vele en zeer mooie exemplaren vertegenwoordigd waren. Een druk bezoek viel gisteren en heden aan de tentoonstelling ten deel, voorzeker een bewijs, dat de arbeid der Floralia-commissie door de ingezetenen wordt op prijs gesteld. Moge dit voor het bestuur van ♦Volksvermaken" een spoorslag zyn om op den ingeslagen weg voort te gaan, overtuigd als het zich houden kan, dat bloemenkweeken een degelijk, veredelend en dankbaar vermaak van het volk blijkt te zijn. De jury, bestaande uit de heeren J. M. Kakebeeke, E. van den Bosch en M. C. J. de Visser heeft voor zeker geen gemakkelijke taak gehad uit zooveel goeds het beste te kiezen. Een nauwgezette beoor- deeling gaf haar aanleiding te besluiten tot het toe kennen van de volgende bekroningen A. Verzamelingen van 4—8 planten. No. 25 Cornelia den Boerle prijs 112 Wed. Viergever 2e 16 P. Kousemaker3e 90 Mej. Marteijn4e 78 C. Du Bois5e B. Verzamelingen van 3 planten. No. 81 M. Krijgerle prijs 17 P. G. C. Kousemaker 2e 63 Dina Jac. Oerlemans 3e 12 N. Zandee4e 19 J. J. Wolf5e 128 C. Hoogesteger6e 110 B. de Boe7e C. Verzamelingen van 4—8 planten. No. 45 W. E. van Kogelenbergle premie 46 B. den Boer le 8 D. C. Seller2e 116 J. F. JooBsens2e 34 P. de Jonge3e 147 C. Baarends3e 1 H. M. de Munck4e 109 C. Melse4e 23 D. Bruggeman5e 58 J. O. Monhemius5e D. Verzamelingen van 3 planten. No. 38 D. Kuiperle premie 82 Joh. Krijgerle 107 I. Melse2e 115 L. de Jongh2e 32 Jacobus Hengstdyk3e 88 W. de Bruin3e 142 Marinus Schryver4e 62 Gom. den Hollander4e 149 T. de Wil le5a No. 31 Adr. Hengstdyk 5e premie 143 Adr. Schryver6ö 118 J. Melse6e 101 Maria Brandt7e 113 D. Schryver7e 100 H. Brandt8a 48 Jan Schryver8e 14 Sara Melieste9e 28 Chr. Bakker9e 52 N. de Jongh10e 53 Joh. Marion10e E. Premiën voor de mooiste planten. No. 115 L. de JongeColeus Variabilus. 18 M. Goedhart Thunbergia alata. 35 Barbera de Jonge Mesembryanthemum. 126 Johs, Geense Bladbegonia rex. 45 W. E. van Kogelenberg Resida. 54 Wed. van Liere Pelargonium Sonale. 36 Joh. Corn, de Jonge Peltatum. 81 M. Kryger Fuchsia. 112 Wed. Viergever Begonia Semperflorens (wit).^ 68 Corn, de WolffBegonia Semperflorens (rood). 8 D. C. SellerLobelia Erinus. 108 N. MelseKnolbegonia's. 97 J. Blackafcone Verbena Hybride. 25 C. den Boer Tradescantia muitic. 96 J. Blackstone Dubbele Petunia. 96 J. Blackstone Fhlox Drumondi. F. Planten, ingezonden buiten mededingen naar prijs of premie. EERVOLLE VERMELDING. Inzendingen van 4—8 planten. No. 96 J. Blackstone zeer eervol 97 J. Blackstoneeervol Inzendingen van 3 planten. Niet bekroond. G. Inzendingen van planten van 1894. No. 1 H. van de Velde eervolle vermelding 2 Krijn Schippers 3 J. Mulder 4 J. Flipse 5 0. Hootsmans In de pauze van het concert, dat gisteravond in >de Prins" werd gegeven, en door een zeer talrijk publiek werd bygewoond, werden de behaalde prijzen en premiën uitgereikt en de eervolle vermeldingen genoemd. De eersten bestonden in spaarbankboekjes tot een bedrag van 1 tot 6 guldeD, en in voor werpen van huishoudelyken aard of van smaak. De uitreiking had plaats door den heer E. van den Bosch, die in een korte toespraak er op wees hoe ♦Floralia", eerst verleden jaar opgericht, toen reeds teekenen gaf voor een krachtig leven, en die teekenen hebben niet bedrogen, want deze tweede tentoonstelling overtrof de vorige nog in menig opzicht. De heer M. C. J. de Visser, die het tweede ge deelte der uitreiking op zich nam, sprak na afloop ongeveer in gelijken geest en voegde er den wensch aan toe, dat ♦Floralia" steeds moge bloeien en elk jaar tot schooner uitkomsten moge leiden. De zorgen en moeite, die de inzenderB zich geven om de teedere plantjes tot schoone bloemen te doen op groeien, en de ijver van de Floralia-commissie om deze instelling de gewenschte vruchten te doen afwerpen, zullen dan zeker bij elke tentoonstelling rijkelijk beloond worden. Daar deze avond verband hield met het feeBt ter eere van den jaardag der Koningin eindigde hij met eenlang leve de Koningin, dat door de aanwezigen luide werd herhaald. Nog deelde hij mede, dat ook een eervolle vermelding was toegekend aan de inzenders ter opluistering, den heeren G. Reijerse en L. Eversdyk en de firma Dominicus en Comp. Daarna nam de heer A. R. Breetvelt, waarnemend voorzitter van het bestuur voor ♦Volksvermaken," het woord om op welsprekende wijze zijn dank te brengen aan de jury, voor de moeilijke taak, die zy zoo welwillend heeft op zich genomen en by hield zich ten zeerste by haar aanbevolen voor eene volgende tentoonstelling; aan den heer G. Reijerse, die met zulk een bekwame hand aan de inrichting der tentoon stelling heeft medegewerktaan het harmoniegezel schap Euphonia"; aan da inzenders en eindelyk aan de gansche burgery, die door haar ruimen geldelyken steun een feest als dit heeft mogelijk gemaakt en hy hoopte dat diezelfde steun een volgende maal niet zal worden onthouden. Vervolgens wea3 hy op de waarde van het kweaken

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1