1895 N°. 105. Donderdag 5 September. 82ste jaargang. Hoofdelijken Omslag De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen, als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Va.n Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekvorkooperi en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ts Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Insendfnff van advertentlên vóór 3 uren op den dag der uitgave. A\T. Het eerste suppletoir kohier van den voor 1895, zoools het door den gemeenteraad in zijae verga dering van 15 Augustus jl. werd vastgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 24 Augustus no. 88, goedgekeurd, en 28 Augustus d. a. v. aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, welk kohier, in afcehrift gedurende rijf maanden, ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagteekeniug der aan slagbiljetten bezwaren tegen den aanslag op ongezegeld papier, "bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 3 September 1895. Burgemeester en "Wethonders van Goes, J. J. RAMONDT 1. b. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 4 September 1895. Een veertigtal leden en belangstellenden wa ren opgekomen ter Algeineene vergadering der afdeeling »Heinkenszand" der maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gistermiddag in de Prins van Oranje" alhier gehouden. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering zette de voorzitter, de heer E. van den Bosch, het doel dezer vergade ring breedvoerig uiteen. Van het hoofdbestuur, n.l. was ingekomen een schrijven over de wijze, waarop een ambulante cursus in het hoefbeslag in de ver schillende afdeelingen kan worden gegeven. In ver band met het verzoek om spoedig antwoord kon de behandeling dier zaak niet uitgesteld worden. De voorzitter wees op de voordeelen, die het hoefbeslag, zoowel voor den bezitter van paarden, als voor den smid zelf oplevert, wanneer het geschiedt door hen, die de kunst op degelijke wijze hebben aangeleerd, en deelde mede, dat de cursus zal bestaan uit 8 theoretische lessen van 2, en 14 practische lessen van 3 uren, en dat de lessen bij voorkeur zouden moeten gehouden worden te Goes, daar in deze gemeente uitstekende plaatsen zijn te vinden, waar het onderwijs zal kunnen worden gegeven. Het be stuur dezer afdeeling heeft reeds de verzekering ver kregen, dat het theoretisch onderwijs zal kunnen plaats hebben in een der lokalen van de landbouw school, terwijl voor de practische lessen in contact is getreden met het bestuur der ambachtsschool alhier en ofschoon daarvan nog geen definitief toe stemmend antwoord is verkregen, vleit men zich dat ook die poging zal gelukken. Het onderwijs in de theorie zal opgedragen worden aan den heer van der Vliet, veearts te Kruiningen, tevens leeraar aan de landbouwschool en dat in de praktijk aan een gediplomeerden hoefsmid. Het onderwijs zal kosteloos zijn voor de deelnemers, daar de kosten zullen ge dragen worden door de afdeeling. In elk der afdee lingen in Zeeland zal de gelegenheid worden open gesteld een cursus op te richten, terwijl aan hen, die met goed gevolg aan den cursus hebben deel genomen, een diploma als hoefsmid zal worden uit gereikt. De groote vraag was nuzullen er smids genoeg zjjn, die zich bereid verklaren aan den cursus te willen deelnemen. Deze vraag werd al spoedig in bevestigenden zin beantwoord. Staande de vergade ring meldden zich terstond 14 deelnemers aan, waarvan 3 uit Wolfertsdijk, 2 uit Heinkenszand, 2 uit Goes en 1 uit elk der gemeenten 's-Graven- polder, Hoedekenskerke, Kwadendamme, Nieuwdorp, Wemeldinge, Nisse en Wilhelminadorp. Daar het bestuur der afdeeling nog meerdere deelneming ver wacht, werd besloten dat de gelegenheid om zich aan te melden zal blijven bestaan tot Dinsdag 10 September a. s. Een aantal landbouwers stelden hunne paarden disponibel, om bjj de praktijk de kunst te kunnen toepassen. Verder werd het bestuur der afdeeling gemach tigd die stappen te doen, die voor het tot stand komen van den cursus noodig worden geacht en het hoofdbestuur in kennis te stellen met het in deze vergadering behandelde. Nadat de zaak hoefbeslag" was afgeloopen ver kreeg de heer J. J. van Weel het woord om een lans te breken voor de landbouw-winterschool alhier. Hg bracht in herinnering dat de cursus twee jaar geleden aanving met 18 leerlingen, terwijl het tweede jaar zich slechts 8 leerlingen aanmeldden. Gaat deze vermindering evenredig voort, dan kan de school geen lang leven worden toegeschreven, wat hij ten zeerste bejammerde. Hij stelde de voordeelen, die het landbouwonderwijs moet afwerpen, in het licht en spoorde de aanwezigen er toe aan, dat ieder in zjjn kring zal medewerken om die voor den landbouw zoo nuttige instelling te bevolken en daardoor niet alleen voor ondergang te behoeden, maar zelfs een langdurig en krachtig bestaan te verzekeren. De heeren Van den Bosch en C. Zuidweg onder steunden deze woorden en wezen nog op de geringe kosten, die het volgen van de lessen aan de land bouwschool voor inwoners van Zuid-Beveland met zich brengt. Onder dankbetuiging voor de opkomst werd de vergadering gesloten. De uitvoering door bet Zangkoor der Ned. Herv. gemeente alhier en de orgel bespeling door den directeur, dhr. J. Kooiman, eergisteren in het kerkgebouw dier gemeente ge geven, werd slechts door een matig getal hoorders en hoorderessen bijgewoond. Het programma, dat een achttal stichtelijke liederen en vier nummers voor orgelspel vermeldde, werd goed ten uitvoer gebrachtook de solisten, de dames D. en d. H. en de heer L. d. B., kweten zich loffelijk van hun taak. Dat het schoone orgelspel van den directeur op de hoorders ook nu weder e9n diepen indruk maakte, behoeft wel niet vermeld te worden. Nadat de laatste tonen van het eindnuinmer waren weggestorven, sprak ds. Van Koetsveld de aanwezigen van den kansel toe. Hij vestigde de aan dacht op het schoone van muziek en zang en noemde de toonkunst een priesteresse, die dan vooral den mensch veredelt en verheft, wanneer zij den schepper eert in het geschapene. Terwijl daarbuiten niets dan wanklanken werden gehoord, en zoowel de instrumen ten als de stemmen niets dan oor-en hartverscheurende geluiden voortbrachten, werd binnen de muren van het kerkgebouw een muziek gehoord, die den mensch sticht, veredelt en verheft. Daarna bracht hij dank aan den directeur en het zangkoor voor het schoone spel en gezang en vertrouwde, dat zij in hetzelfde spoor zullen voortgaan en zich blijven oefenen in die kunst, dewijl hunüe medewerking door de ge meente op hoogen prijs wordt gesteld. Bovenal bracht hjj dank aan God, die den mensch zjjn schoone stem heeft geschonken om Hem te verheerlijken. Gaarne had spreker een grooter aantal belangstel lenden tegenwoordig gezien. Ten slotte verzocht hij den aanwezigen bij het verlaten der kerk den armen te gedenken. Met het zingen van Psalm 72: II eindigde deze avond, waarin het koor op nieuw heeft getoond den zang met ijver en succes te beoefenen. Wolfertsdijk. Aan het verslag van de f e e s t- viering op j.l. Zaterdag dient nog te wor den toegevoegd, dat door de feestcommissie een te legram van gelukwensching aan H. M. de Koningin is gezonden. Zondagavond ontving de voorzitter, de heer C. Zuijdweg, eene dankbetuiging van den vol genden inhoud »H. M. de Koningin draagt mij op u dank te betuigen voor gelukwenschen. De adjudant van dienst, Grovestins." Ierseke. Ook in deze gemeente gaven vele inge zeten Zaterdag bljjken van belangstelling in den jaardag onzer jeugdige Koningin. Er wapperden vele vlaggen, het hoofd der gemeente had een illuminatie in de nationale kleuren aangebracht en op de Paardenmarkt bracht het fanfarengezelschap eenige stukken ten gehoore. 's-IIeer Atotskerke. Gistermorgen omstreeks 10 ure trad de burgemeester met de leden van den raad ons schoollokaal binnen. De burgemeester nam het woord en wees de kinderen op het heugelijk geboortefeest onzer geliefde Konin- g i n, dat ook onder ons niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Daarop reikte kg aan ieder kind een boekje met Vaderlandsche liederen van den luitenant Clockener Brousson uit, benevens een zakje lekkers. Al dadelijk werd één der liederen door de kinderen gezongen. De onderwijzer dankte in naam der kin dereu den burgemeester en de raadsleden, die daar op de Bchool verlieten. Kruiningen. Het schoolfeest tot viering van den jaardag onzer Koningin op Zaterdag jl. is uitstekend geslaagd. Met opgewektheid hebben kleinen en grooten feestgevierd. Reeds in den vroe gen morgen zag het dorp er feestelijk uit. Van uit bjjna iedere woning woei de driekleurde markt was afgezet met palen en vlaggen, waartusschen reeds de lampions hingen voor de verlichting. Bij de school was door de onderwijzers een waarlijk fraaie poort opgericht, terwijl door het muziekge zelschap Eendracht maakt Macht" een eereboog was gemaakt op de markt aan d*n ingang van het afgezette terrein. Om één uur begon het feest. De kinderen, die voor de school waren aangetreden, gingen in op tocht naar de markt, waar zjj voor de muziektent werden geschaard en waar zich mede bevonden Burg. en Weth., de leden van den Raad en de feestcom missie. Door den heer Verhage, hoofd der school, werd eene toespraak gehouden tot de kleinen en het publiek, dat in grooten getale op de markt aanwezig was, waarna de kinderen, begeleid door de muziek van »E. m. M.", eenige toepasselgke liederen zongen. De verdere nummers van het programma beston den in een optocht door het dorp met de muziek voorop, het tracteeren der kinderen op chocolade en koekjes, kinderspelen om prijzen en tot slot een tom bola, waaruit ieder kind een prijs trok, terwijl boven dien aan ieder nog een portret van de Koningin werd gegeven. De prijzen van de tombola waren in een kraam op het schoolplein uitgestald. Een en ander werd voortdurend afgewisseld door muziek. Om half zeven was het kinderfeest afgeloopen. Om acht uur werd nog een fakkeloptocht gehouden door de grootste kinderen, het muziekgezelschap, de beide zangvereenigingen eö de gymnastiekclub. Daarna was er concert op het marktplein. »E. m. M" voerde eenige nummers muziek uit, terwjjl ook de beide zangvereenigingen eenige zangstukken ten beste gaven en de gymnastiekclub een paar fraaie groepen met bengaalsch vuur vertoonde. Het gemeentehuis was fraai verlicht, wat met de verlichting van de markt een waarlijk mooi effect maakte. Burgemeester en Wethouders voor het initiatief, en de feestcommissie voor de uitvoering, komt een woord van dank toe bij dit uitstekend geslaagde feest. Wolfertsdijk. De gemeenteraad benoemde den heer G. de Jager gisteren tot wethouder en den heer F. van der Bliek tot lid van het bur gerlijk armbestuur. De rekening van de gemeente over 1894 werd voorloopig en die van het armbe stuur defioitief vastgesteld. De begrootingen voor beide lichamen over 1896 werden goedgekeurd. Wan neer het plan tot oprichting van een cursus in landbouwkunde mocht doorgaan, stelt de Raad een lokaal van de school te Oostkerke beschikbaar met gebruik van vuur en licht. Ierseke. In de gistervoormiddag gehouden raads vergadering werden de heeren M. vau Harmeien, J. Sinke, A. M. Polderman en J. de Schipper als raads leden beöedigd. De voorzitter (de burgemeester) wenschte hen geluk met hunne be-of herbenoeming en beval zicb aan in bun steun en medewerking in 't belang der gemeente. De heer De Schipper dankte hem voor zijne gelukwenschen. Tot wethouder in de vacature-Joos Sandee, tjjde- lijk vervuld door den heer Cupóry, werd thans defi nitief met 8 stemmen benoemd de heer T. Cupéry. Deze verklaarde de benoeming aan te nemen. De voorzitter gaf zijne ingenomenheid met deze benoe ming te kennen, omdat hij den heer Cupéry als een actief, degelijk wethouder had leeren kennen. De voorzitter deelde nog mede, dat hg een gezin, dat zonder huisvesting was, voorloopig in de arres tantenkamer onder dak had gebracht, en vroeg of iemand der leden hier beter raad kon schaffen. Niemand wist iets beters, waarna de vergadering gesloten werd. 'g-Gravenpolder. De gemeenteraad benoemde gisteren tot wethouder dhr. J. Woutersen. Kllewoudftdijk. In de gistermorgen gehouden raadsvergadering werd, na beöediging der herkozen leden, tot wethouder herbenoemd de heer P. G e o n s e. Verder werd aan den heer L. Boogaert, rijks veearts, eene jaarlgksche toelage van f 25 verleend, indien hij zich te Ovezand vestigt. Waarde. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de heer M. Geleedst herbenoemd tot wethouder en tevens tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Tot 2e wethouder werd de heer C. Torenaar benoemd. 's-lIeerenlioeK. Tot wethouder en ambtenaar van den burgerljjken stand is herbenoemd de heer P. J. R ij k. middelburg:. In de gisterenmiddag gehouden zitting vau den gemeenteraad deelde de voorzitter mede dat dezelfde personen die bij dit college en bij Ged. Staten bezwaren hadden ingediend tegen de toelating van den heer H. P. den Bouwmeester, als raadslid, zich thans tot H. M. de Koningin-Re gentes hebben gewend. Zjj verzochten den Raad genoemden heer geen zitting te laten nemen, alvo rens een beslissing was genomen. De Raad ging op dit verzoek niet in en benoemde met op 2 na algemeene stemmen den heer Den Bouwmeester weder tot wethouder. Aan het einde der raadszitting te Vlissingen herdacht de burgemeester gisteren het feit dat de heer J. Verkuyl Qaakkelaar thans dei tig jaar in den raad is, een mau verdienstelijk als raads lid, als wethouder en als voorzitter van de Kamer van koophandel en van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. De raad bood hem een geschenk aan, bestaande nit een zilveren beker. Des avonds werd den heer Quakkelaar eene serenade gebracht. Baarland. Tot wethouder dezer gemeente is gekozen de heer C. van D a m m e. De gemeente raad heeft besloten den heer Boogaert bij zijne vestiging als veearts te Ovezand eene jaarlgksche toelage van f 25 te verleenen. Nisse. Op den eersten Dinsdag in September 1855 werd het nieuwgekozen lid van den gemeente raad, dhr. Jan Mol, beöedigd. Bg elke periodieke aftreding werd hij op nieuw met het vtrtrouwen der kiezers vereerd, zoodat de bijna 80jarige grijsaard thans 40 jaren als gemeenteraadslid gefungeerd heeft. Zeker eene zeldzaamheid, die wel vermelding ver dient. De gemeenteraad van Amsterdam benoemde gisteren tot wethouders de heeren T r e u b F a- bius en Blooker. Het college van wethouders is thans samengesteld uit één liberaal, één antire volutionair, één katholiek en één radicaal Borsele. In de Maandag gehouden vergadering van den Djjkraad van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdgk Borsele werd door het bestuur rekening en verantwoording gedaau van zijn beheer over het dienstjaar 1894/95. Daaruit bleek dat ontvangen was f 69524,91 en uitgegeven f 75430,69 lj2t zoodat er een tekort ontstond vau f 5905,78^, waarin door betalingen vanwege het rijk en de provincie was voorzien. Daar niet alle renten waren afgehaald werd het onbetaald gebleven bedrag betaalbaar gesteld. Ter voorziening in de vacature, op 1 Nov. 1895 te ontstaan door gewone aftreding van een bestuurslid, benoemde de vergade ring tot eandidaten de heeren G. Minderhoud, J. Rottier Lz. en C. Mol Az. Omtrent een voorstel tot regeling van pensioenen voor weduwen van waterbouwkundige ambtenaren werd goedgevonden deze zaak in de volgende vergadering te behandelen. Gedeputeerde Staten vau Zeeland hebben de benoeming van den heer P. M. Dikkenberg, gemeente-geneesheer, tot lid van den gemeenteraad van Zuidzande vernietigd, als strijdig met art. 23 lit. f. der gemeentewet. DeNederlandsche Kolfbondzaleene vergadering houden op Maandag 9 dezer, in het lokaal Sickinge te Koog a/d. Zaan, 's middags 2 uur. Behandeld worden o. a. de volgende zakenVer kiezing van een lid van het hoofdbestuur voor Zeeland, vacature de heer A. P. L. Spuijbroek. Verkiezing voor de periodieke aftreding van bestuursleden aftredende zijn de heeren R. J. Vos te Bols ward, dr. G. C. van Balen Blanken te Spanbroek en Tb. Klegheeg te Schiedam. Is het ook wenschelijk dat de Nederlandsche Kolfbond ter bevordering zijner belangen en ter bereiking van zijn doel een courant uitgeeft en verspreidt? In te leiden door den voorsteller, den heer W. Tensen te Schellinkhout. Vaststelling van het reglement voor de wedstrijden. Vaststelling wijzigingen in het reglement van den Bond. De vreeselijke rampen, die Hoogezand en Hooge Zwaluwe deze week hebben getroffen, moeten, zoo als de schrijver der Haagsche kroniek in de N. Gron. Ct. meldt, een allerdroevigsten indruk op d e Koninginnen hebben gemaakt, en werkelijk een schaduw werpen op het genot, dat HH. MM. zich van de reis naar de noordelijke gewesten voorstellen. Onze jeugdige vorstin moet, toen zij van den om vang der ontzettende branden en van de ellende, die er het gevolg van is, vernam, hebben gevraagd Moeder I kunnen wij nu eigenlijk wel feest vieren Die vraag teekent weer onze kleine beminnelijke Koningin. Natuurlijk is het denkbeeld om de voor genomen reis te laten varen zelfs niet overwogen, maar iets anders is het, en daaruit spreekt nu we der het edele hart onzer regentes, dat koningin Emma, die zich volledig van den toestand heeft doen op de hoogte stellen, reeds beschikkingen heeft genomen om uit naam der Koningin en harenzijds hulp te doen verleenen aan de ongelukkige slachtoffers. Volgens de Haagsche kroniek der N. Gron. Ct. zou de heer Schaepman den min. van oorlog nog in deze of in 't begin der volgende zitting willen interpelleeren over de niet-bevordering van den heer Seret, en zou de heer De Ras er op uit zijn, meer licht te doen ontsteken over de geweren-zaak. Bij hoofdstuk V der Sfeaatsbegrooting voor het loopende jaar zijn gelden toegestaan voor kosten van onderzoek naar de grondslagen, waarop aau we du wen en weezen van openbare lagere

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1