1895 N". 104. Dinsdag 3 September. 82sle jaargang. De Uitloting De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cönt. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de beeren Nijgh Va.n Ditmib te Rotterdam g» vorder bjj alle Boekverkooperi en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer lO^te Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjji slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cfc Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Insendins vau advertentiêa vó«r 3 uren op dea da; de* uitgave. v&n vier obligation der geldleening 1886, elk ad Duizend gulden en aflosbaar op 1 Januari 1896, zal plaatshebben in het openbaar ten Raad huize op Zaterdag den 14 September aanstaande, des namiddngs te een uur. Goes, den 81 Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT 1. b. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Koningin's jaardag. De vijftiende jaardag der Koningin werd alhier gevierd door het uitsteken van vele vlaggen, parade der schutterij en bet luiden der klok. Het gebruikelijke afsteken van voetzoekers en klein vuurwerk was wegens de kermis niet ge oorloofd. Des middags was bet feest voor de leerlingen der Zondagscholen en van de Christelijke school. Voor afgegaan door bet muziekgezelschap Hosanna" en begeleid door eenige leden van de besturen en bet onderwijzend personeel dier scholen begaven de kin deren zich, ten getale van ruim 700, te half twee van uit de Wandelkerk door verscheidene straten naar een boomgaard van den heer M. de Bokz, teneinde daar feest te vieren. Alvorens zich naar bet feestterrein te begeven, werd aan H. M. de Ko ningin een telegram van gelukwengch met Haren jaardag gezonden. Te ongeveer 3 uur werd daarop het volgende antwoord ontvangen: »Namens H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes de bij zondere dink aan de feestvierende kinderen der Goesche Zondagscholen en der Christelijke school". Nadat de stoet was aangekomen op het speelterrein, dat tegen 10 cents entrée voor het publiek toegan kelijk was en waarop zich vele belangstellenden be vonden, werd bet feest geopend met toespraak en gebed door den beer L. Duvekot, voorzitter van bet uitvoerend Comité voor de Zondagscholen. Hij wees op de beteekenis en bet gewioht van dezen dag, prentte de jeugd liefde in voor ons Vorstenhuis en droeg H. M. de Koningin op aan de genade en de hoede des Heer en. Daarna werden de kinderen, die in 27 groepjes bp evenveel genummerde paaltjes hadden plaats ge nomen, onthaald op melk, beschuit, krentekoeken, enz. Toen zij zich dit goed hadden laten smaken spoedde ieder zich naar een der vele gelegenheden tot ontspanning, die daar voor hen waren aange bracht. Van ongeveer 3 tot 7 uren vermaakten zij 2ich met schommelen, ringsteken, zakloopen, belslaan, haasje-over of eenig gezelschapsspel. Intusschen gaf Hosanna" van tjjd tot tijd eenige vaderlandsche liedereu ten beste en werd de traktatie der kinde ren meermalen herhaald. Ook voor het publiek waren op bet terrein ververschingen te bekomen. Het feest werd gesloten met eene toespraak van bet hoofd der Christelijke school, den heer J. de Hoogb. Na psalm 72: 11 en gez. 180: 1 te hebben laten zingen, richtte hp een welgemeend woord van dank tot den beer M. de Bokx voor zijne welwil lendheid dit scboone speelterrein te hebben afge staan aan Hosanna" voor de belangelooze diensten, die zjj bij dit feest beeft bewezenaan de dames en heeren, die door hunne hulp en leiding niet weinig hebben medegewerkt aan bet welslagen van dezen dag en eindelijk aan de belangstellenden voor hunne tegenwoordigheid. Hij eindigde met dank- Gedeeltelijk om de stad heen trok de stoet te 7 uur naar de wandelkerk terug, waar zjj werd ont bonden. Alles is in de beste orde afgeloopen en de kinderen begaven zich hoogst voldaan over bet ge- notene huiswaarts. Te Kllevroudsdijk werd den schoolkinderen door den ambachtsheer een feestje bereid. Daartoe in de kerk, waar bet portret der Koningin fn eene lijst van groen was opgehangen, samenge komen, werden de kinderen ruimschoots onthaald op koekjes en chocolademelk. Met eene wandeling door de prachtige tuinen van den ambachtsheer werd het feest besloten. Te Rflland-llath wapperde uit verscheidene woonhuizen de driekleur met oranje-wimpel, terwijl in de namiddaguren in een versierde tent een open bare muziekuitvoering werd gegeven door het mu ziekgezelschap >Rillandia". Tal van ingezetenen, zelfs verscheiden uit nabu rige gemeenten, woonden de uitvoering bij. Te Wolfèrtsdijk was het dorp in feestgewaad. De feestcommissie, door bijdragen der ingezetenen daartoe in staat gesteld, bezorgde aan de schooljeugd een prettigen namiddag, bedacht de behoeftigen door uitdeeling van krentebrood, gaf gelegenheid aan eenige jongens om met mastklimmen, zakloopen of fcurftellen prjjzen te bemachtigen en verhoogde 's avonds, door het ontsteken van eenig vuurwerk tusschen de verschillonde muzieknummers, door »Wolfert's Fanfare" op het schoolplein uitgevoerd, niet weinig de algeoieene feestvreugde. Het muziek gezelschap kweet zich bp het geheele feest op loffe lijke wijze van zijne taak. Te Wlssekerke (N.-Bev6land) werd druk ge vlagd. 's Avonds deed de muziekvereeniging Apollo" hare tonen op de Voorstraat hooren. Met het Wil helmus van Nassauwen" in oude toonzetting aange vangen, werden verschillende nummers voor een talrijk publiek ten geboore gebracht. Hoewel geene eigenlijk® festiviteiten voor dien feestdag waren op touw gezet, brachten èn de muziek èn het afsteken van klein vuurwerk en voetzoekers, door particu lieren, jong en oud, nog een uurtje in recht feeste lijke stemming. Te llansweerd wapperden uit alle woningen, van de aldaar liggende schepen en de Rijksgebou wen de driekleur met oranje-wimpel. Aan de jeugd vras een schoolfeest bereid, waarbij bet muziekgezel schap »Seheldegalm" zjjn diensten verleende. De kinderen werden onthaald op melk en koekjes, ver maakten zich met hoepelen, zakloopen, touwtjesprin gen, balgooien enz. waarbjj aan allen een prijsje ten deel viel, aan de vlugsten en gelukkigsten in het spel natuurlijk nog een extra-pr jjsje. De vreemdeling, die jl. Zaterdag het anders zoo stille dorp Weraeldinge bezocht, zal zich verbaasd hebben over de gezellige drukte en de opgewekte stemming, die daar heerschten. Eerst des Dinsdagsavonds had zich eene commissie gevormd om ook daar den jaardag van H. M. feeste lijk te herdenken en des Woensdags werden de daar voor benoodigdo gelden bijeengezameld. Door eendrachtig samenwerken was men toch op tijd gereed en toen de blijde dag aanbrak, versierden een drietal nette eerepoorten de dorpsstraat en de Baan en wapperde alom de driekleur uit de woningen. Om half 10 trokken de leerlingen der beide scholen in hun beste pakje, met oranje versierd, naar de kerk, waar het feest werd geopend met eene zeer toepasselijke en voor de kinderen bevattelijke toe spraak van den consulent, ds. Callenbach van Ierseke, afgewisseld door het gezang der leerlingen. Uit de kerk terugkeerende, bracht men eerst eene aubade aan den burgemeester en daarop werden alle kinderen, ook die der bewaarschool, rjjkeljjk onthaald op chocolade, koekjes en beschuit. Om 2 uur werd een optocht gehouden, die keurig was saamgesteldpaarden en rijtuigen, de muziek, versierde wagens, waaronder vooral die der gymnas ten de aandacht trok en de schooljeugd, door hon derden begeleid, passeerden de straat en trokken naar eene weide van den burgemeester, waar de jeugd zich met allerlei spelen vermaakte en om ruim 200 prijsjes kampte. Na afloop daarvan werden voor grootere jongens volksspelen gehouden, nl. mastklimmen, zakloopen, tonrollen, enz. om spek, ham, worst, krentebrood en andere prijzen. Om 7 uur gaf ons muziekgezel schap een goed geslaagd concert op eene tribune op 't dorp. Het zanggezelschap, dat ook verzocht was zich daar te doen hooren, kon door de weige ring van sommige zijner leden, niet aan 't verzoek der commissie voldoen. Op een telegram van gelukwensch door de feest commissie des avonds aan H. M. gezonden, werd den volgenden morgen eene hartelijke dankbetuiging terug ontvangen. Te midden der feestvreugde hoorde men van nood in zeker gezin, waaraan de moeder juist door den dood was ontrukt, en ziet dadelijk werd met den hoed rondgegaan en den bedroefden weduwnaar met zijne 6 kinderen geldeljjke steun gebracht. Daarop werd de feestvreugde voortgezet, oud en jong, arm en rijk hadden pret, zonder dat één wan klank werd gehoord, en toen zoo de Zondag zou aanbreken, was alles afgeloopen en trachtten allen door den slaap te bekomen van de vermoeienissen van den voor alle Wemeldingers zoo genoegelijk doorgebrachten dag. Voorwaar, de feestcommissie heeft eer van haar werk. Op recht feestelijke wijze is de 15e jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina Zaterdag te Middel burg gevierd. Den geheelen dag heerschte op straat een buitengewone levendigheid, vooral was het des avonds bijzonder druk op de Groote Markt, die voor deze gelegenheid geheel was geïllumineerd en alwaar in de tot een Chineeschen tempel herschapen muziektent een uitvoering werd gegeven door het muziekkorps der dd. schutterij. Evenals altijd leverde de illumi natie van het stadhuis een prachtig effect op. Iets nieuws was de optocht van de meest orgineel ver lichte vélocipèdes, waaraan een 20-tal personen deelnamen. GOES, 2 September 1895. Volgens besluit van het bestuur van >Volks- vermakeu" zal de voorgenomen optocht van alhier bestaande vereenigingen bij gelegenheid van het a. s. KoninginnefeeEt wegens te geringe deel neming niet doorgaan. Het kinderfeest onder leiding van den heer Schra- made zal, na afloop van den optocht der schoolkinderen plaats hebben op de Beestenmarkt of, bij ongunstig weer, in de kolfzaal van de »Prins van Oranje." Als inwonend leerling aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, waarvoor zich bij den geneeskundigen inspecteur voor Zeeland en Westelijk N.-Brabant 34 sollicitanten hadden aange meld, is na vergelijkend examen ook geplaatst mej. A. J. Hoogvliet te Baarland. Bjj kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf voor den 2en Bathpolder, A. Baas; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Burgh- en Westland, C. van de Vate. Bij kon. besluit is benoemd tot president der arr.-rechtbank te Arnhem mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, thans officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Zieriksee. De St.ct. (no. 204) bevat de statuten der VereenigiDgChristelijke Evangelische Gemeente te Kapelle. Ierseke. Zaterdag hield de gemeenteraad een korte vergadering, waarin de gemeentebegrooting werd aangeboden, beloopende in ontvang en uitgaaf f 29363,92. Tot het effenen van den weg, waarover in de vorige vergadering gehandeld is, werd een bedrag van f 72 toegestaanover de verharding zouden later voorstellen inkomen. Een verzoek van den heer A. M. de Man, onder wijzer aan school 1 en in 't Duitsch, om traktements- verhooging werd aangehouden tot de begrooting in behandeling komt. Van mej. F. M. 0. van Swieten, onderwijzeres aan school 2, was een adres ingekomen, waarin zij nogmaals verzocht haar eervol ontslag te erlangen op 1 October in plaats van I November, omdat op de school te Woudrichem, waar zij benoemd is, sedert 1 Juli wegens gebrek aan personeel gedurig slechts aan een gedeelte der leerlingen onderwijs kan ge geven worden. Tevens berichtte zij, dat mej. Van Dijke-Kievit, gewezen onderwijzeres alhier, had aan geboden, gedurende die maand hare plaats te ver vullen, behalve voor bet onderwijs in de handwerken. B. en W. stelden voor aan het verzoek te voldoen in dezen zin dat aan mej. Van Swieten een maand verlof zou worden verleend. De heer Cupêrywethouder, wilde alleen zijn stem aan dit voorstel geven onder voorwaarde, dat het onderwijs in de handwerken er niet onder leed. De Voorzitter wjjzigde het voorstel in dien zin, dat nu met algemeene stemmen werd aangenomen. Aan de rijks-veldwachters werd een gratificatie van f 5 per persoon toegewezen wegens buitengewone diensten tijdens de kermis. Naar wij vernemen zal binnenkort de aanbe steding plaatshebben van de bedijking van buitengronden, ten zuiden van den spoor- wegdam door de Ooster-Schelde, gelegen vóór de polders Dames-, van der Duijn en Nieuw Hinkelen- oord, gelegen onder de gemeente Rilland-Batk. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oraüje-Nassau de officier van administratie lste klasse J. W. Groenegk; en is toegekend de rang van luitenant-kolonel aan den gepension- neerden majoor der infanterie A. S. de Ronde B r e s s e r. De bij het 3e regiment infanterie tot kapitein benoemde le luitenant P. J. G e i 11 wordt niet ge plaatst bij het 4e bataljon te Vlissingen maar krijgt het bevel over de 2e comp. 2e bat. te Middelburg. In verband met de verregaande straat- schend e r ijdie in ons land dagelijks gepleegd wordt, maakt mr. H. Louis Israëls, te Parijs ge vestigd, de volgende opmerking: Straatschender^ wordt op straat gepleegd. Op hooping van kinderen op straat is de beste hooge- school voor deze baldadigheid. Welnu, Parijs ver oorlooft die ophooping niet. In de hooge klassen der bevolking ik spreek ook van deze, want de Hollandsche baldadigen behooren volstrekt niet uit sluitend tot de lagere volksklasse gaat een jongen tot 15 16 jaar en een meisje tot haar huwelijk, nooit zonder geleide op straat. Dat is strijdig met den goeden toon. In de lagere klassen der Parijsche bevolking zullen de kinderen evenmin op straat spelen, want het drukke rij tuig verkeer in alle wijken der stad maakt zulk spel levensgevaarlijk, en ook houden de moeders er niet van. Verder luidt het Laat men de kinderen spelen in de open lucht, dan geschiedt dit in een der vele parken, ware kin- derbawaarplaatsen. Maar dan zijn zjj niet alleen onder het toezicht hunner geleiders, maar ook onder dat der plantsoenwachters, meestal bejaarde mannen, die vaderlijk vermanen, maar geen straatschenderij dulden en genoegzaam in aantal zijn, om de oeperkte, omrasterde ruimte voortdurend te kunnen overzien. De ophooping van kinderen, die men in Neder land kent vóór de scholen, een kwartier vóór en een kwartier na den schooltijd, wordt hier niet ge vonden. Dit zou het straatverkeer te veel stremmen. De leerlingen worden dadelijk toegelaten tot de bin nenplaats der school, die, meestal gedeeltelijk over dekt, tot speelplaats is ingericht. En bij het uitgaan der school gaat elk der onderwijzers met een groepje kinderen in de verschillende richtingen, waarin zjj thuis behooren en vergezelt hen, bij elke zijstraat een paar verliezend, die dezen weg op moetenten minste tot 10 minuten afstand van de school. Dit voorschrift, dat alleen gegeven is in het belang der veiligheid van de kinderen, wier ouders geen dienst boden betalen kunnen om hen van de school te ha len, werkt tegelijk uitstekend tegen die extra-les in baldadigheid, welke de leerlingen anders elkaar gaarne geven. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wemeldinge. Ds. P. Kuilman van Bunnik heeft voor het op hem uitgebracht beroep bjj de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem zjjn benoemdtot kapelaan te Heinkenszand de Weleerw. heer J. H. M. Stieger; tot kapelaan te Vlissingen de Weleerw. heer J. J. Sam wel, thans te Heinkens zand, tot kapelaan te Delft de Weleerw. heer. A. D. Timans, thans te Vlissingen. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Stavenisse door ds. J. van den Bergen te Varseveld. Geslaagd voor de acte landbouwkunde 1. o. de heer K. Wiersma, vroeger onderwijzer te Krab- bendijke. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de spoorwegwachteres te Krabbendijke E. de B., huis vrouw van M. N., veroordeeld door de rechtbank te Middelburg, wegens het doen ontstaan van ge vaar voor het verkeer door stoomvermogen, vrijge sproken. Daarentegen heeft het bevestigd bet veroordeelend vonnis door de rechtbank te Middelburg gewezen tegen J. B., boerenknecht te 's-Heer Arendskerke, wegens diefstal van sleutels. Gemengde Berichten. Hoedekenskerke. Jl. Zaterdagmorgen had de zoon van een landbouwer alhier een voer mest naar het land gebracht en sloot op zijn terugtocht het hek van de weide, waardoor hij was gereden. Van dit onbewaakt oogenblik maakten de paarden gebruik om op hol te gaan, waardoor de wagen al spoedig in een sloot terecht kwam en uit elkaar werd gerukt, zoodat de paarden nog een eind weegs een gedeelte daarvan medesleepten en het dorp doorliepen tot op de plaats waar zij thuis hoorden. Des avonds van dienzelfden dag had eveneens een landbouwer, onder Borsele woonachtig, die met zijn tilbury hier op het dorp was, het ongeluk dat bij het naar huis rijden zijn paard schichtig werd, waardoor het op hol sloeg en zoo tegen een woon huis aanliep, dat de tilbury zwaar beschadigd werd, waardoor de twee personen, die daarin gezeten waren, hun weg te voet moesten vervolgen. In beide gevallen bepaalden zich de ongelukken tot eenige materiëele schade en kwamen de personen in quaestie met den schrik vrij. Krabbendijke. Jl. Zaterdag werd door de handboogsociëteifc »St. Sabastiaan" alhier eene ko- ningschieting gehouden. Alle werkende leden namen daaraan deel. De heer St. Verlare behailde het hoogste aantal punten en werd dientengevolge als schutterkoning begroet. Daarna had nog eene extra- prijsschiöting plaats. In westelijk Zaid-Beveland lijden sedert eenige dagen vooral kleine kinderen aan mondzeer, 3n zoo danige mate dat geneeskundige hulp moet worden ingeroepen. Vermoedeljjk heeft deze ongesteldheid hare oorzaak in het gebruik van ongekookte koe melk. Den ouders wordt mitsdien aangeraden do melk steeds te koken.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1