1895 N°. 103. Zaterdag 31 Augustus. 82sle jaargang. Vaccineeren en Hervaccineeren. afsteken van vuurwerk De HEREXAMENS De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Bookverkooperi en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer lO^ta Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjj» slechtB tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjki- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cfc Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Imendlnf van «drertentlën vóór 8 uren op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der Gemeente GOES, op DINSDAG den 3 SEPTEMBER 1895, des morgens te 9 uren. Goes, den 80 Augustus 1895. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van beilandeling 1. Beëediging der nieuw gekozen leden. 2. Resumtie notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Verzoek van A. J. van Noppen te Ierseke tot toelating van zijne dochter tot de lessen der H. B. schooi. De heer A F LASONDER, geneas. en heelkundige dezer gemeente, zal Mt&udag den 2 September a. 3. dea namiddags te twee uren in het Gasthuis zitting houden tot het gratis De zoogenaamde trouwboekjes moeten worden medegebracht. Goes, 30 Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders tan Goes, J. J. RAMONDT 1. b. 1)« Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Ter roorkoming ran brandgevaar bij de aauwezigheid van kermistenten en kramen, wordt er aan heriunerd, dat het op markten, pleinen en straten, ook ter gelegenheid van den varjaardag van H. M. de Koningin, zijnde 81 Augustus, is VËRBODËir. Goee, den 30 Augustus 1895. De Burgemeester van Goes, J. J. RAMON DT 1. b. aan de Hoogere Burgerschool alhier zullen een aanvang nemen op Maandag 2 September a. s., des morgens te 9 uren Goes, 30 Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT 1. b. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 80 Augustus 1895. Mej. J. H. de Jonge van Goes en mej. J. van Weele van Heinkenszand zjjn toegelaten tot de kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam. Als men den weg van 's-Heer Hendrikskin deren en het dorpje Wissekerke passeert, ziet men midden op het omhoog gelegen kerkhof een groepje, van in een cirkel geplante masthoornen. Weini gen zullen weten, dat in dat lommer verscholen ligt een vrij groote graf kelder van de familie Eg ter. Behalve eenige vermolmde lijkkisten vindt men er een steen met het jaartal der stichting (1636). Genoemde familie woonde destijds op een buiten plaats bij dit dorp en ongeveer vijftig jaren geleden was nog een afstammeling dezer familie als predi kant te 's-Heer Hendrikskinderen werkzaam. Op last van de familie worden de kelder en de groote zerksteenen, die den kelder afsluiten, gerestaureerd •n verplaatst. Men vond nog een tweetal zerkstee nen verscholen onder de grasmat; deze steenen dag- teekenen van nog vroegeren datum dan de stich ting van den kelder. De le luit. v. Asperen van het 3e reg. inf. is belast met onderzoek naar gegevens van krijgs kundigen aard in het stedelijk archief te Bergen- op-Zoom. De bij het 8e reg. inf. tot kapitein benoemde le luit. P. J. G e i 11 is bestemd voor het 4e batal jon van dat korps te Ylissingen. Ter gelegenheid van het dejeuner te Ter- neuzen bij het 25jarig jubilé van de spoorwegmaat schappij Mechelen—-Terneuzen is volgens de Tem. Ct. o. a. door het lid der Tweede Kamer, den heer Yan Deinse, toevallig aanleiding gevonden om met den Belgischen minister De Brujjn de wenschelgk- heid en billjjkheid te bespreken van openstelling der grenzen voor den invoer van vee in België en daarop aan te dringen. De door het dagelijksch bestuur der viasche- rjjen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen dezer dagen gehouden verpachting van perceelen op de Iersche O es ter bank heeft opgebracht f 13.560 of ruim f 10.000 minder dan vroeger. Een visscher" deelt aan de Zoom o. a. het volgende mede: Het bestuur der visscherjjen doet uitermate zjjn best om er voor te waken, dat niemand iets »steelt" op de vissoherijende geringste overtredingen wor den onverbiddelijk vervolgd en gestraft, waarop rechtens niets is af te dingen. Maar volgens onzen visscher zou het bestuur aan de visscherij en ge- volgelijk aan de pachters van de dure perceelen heel wat meer en betera diensten bewijzen, indien het paal en perk stelde aan de ontzaglijke strooperjj der groote dieven, met name de zeehonden. Onze visscher vertelde, dat die dieren vaak bij troepen van 8 a 10 stuks rondzwalken, en wat zij verslinden is bij geen benadering te bepalen. De bot, de koning onzer Schelde en Zeeuwsche stroo- men, wordt door die monsters voor 't grootste deel vernietigd. Als die roovers (waaronder er zijn als koeienop een zandbank liggen uit te blazen, geloof dan maar, zeide de visscher, dat ze wat bin nen hebben. En als ze dan weer te water gaan om opnieuw voedsel te zoeken, dan vinden weer enorme massa's kostelijke visch hun graf in de ingewanden van den gulzigen slok-op. Dat door het bestuur der visscherij niets gedaan wordt om die zeehonden onschadelijk te maken, wekt terecht den wrevel der visschers op. Zij zijn, om visschers te kunnen blijven, verplicht tegen hooge sommen te pachten en zien de beste visch vóór hunne netten wegkapen. Hoe de zeehonden onschadelijk te maken Niets eenvoudiger, meent onze visscher. Men stelle weer, evenals vroeger, een premie van b.v. f 8 op den kop van een zeehond, ten raadhuize te vertoonen. Dan zal er met ambitie jacht op ge maakt worden en dan zullen spoedig, evenals vroe ger, de Schelde en de Zeeuwsche stroomen gezuiverd zjjn van dit schadelijk gedierte, dat den visscher het brood uit den mond neemt en de beste visch aan den handel en de consumptie onttrekt. Hoe vraatzuchtig die zeehonden zjjn, blijkt uit hetgeen de visscher dienaangaande verhaalde. Wan neer het dier verzadigd is, dan kan het nog zjjn lievelingskost, de bot, niet ongemoeid latenhij bijt den visch door, zuigt er het bloed uit en laat verder de deelen onaangeroerd. Helften van bot, wit uitgezogen in de netten opgehaald, zijn er vaak om dit feit te bevestigen. Eenige Belgische heeren hebben, naar men zegt, concessie aangevraagd voor het leggen van een stoomtram van Kieldrecht over Hulst naar Walsoorden. Omtrent de zaak der gewerenlevering, deelt X. in de Maasbode mede wat hem ter oore is gekomen, nog lang vóór het verlangde waarborg fonds van een millioen bijeen was. In een koffiehuis moet gezegd zjjn, dat door een wapenfabriek te L. in het buitenland 250,000 francs was aangeboden, wanneer te Maastricht werd afgezien van het fabri- ceeren der geweren ten voordeele van L., maar dat men aan Steyr 350,000 francs had gevraagd, en dat men tegen betaling van die som van de verdere pogingen voor Maastricht zou afzien. X. deelt dit bericht onder alle voorbehoud mede, ofschoon het hem werd toevertrouwd door een ge loofwaardig persoon. Als dit bericht juist mocht zijn, dan volgt daaruit, dat zij, die geld in de zaak zouden steken, het zekere voor het onzekere namen en er meer voordeel in zagen zich te laton afkoopen, dan zelf de zaak te ondernemen, merkt het U. D. op. De vergadering van de Tweede Kamer op Dinsdag 10 September is bestemd tot het trekken der afdeelingen en de daaruit voortvloeiende keuze van voorzitters en onder-voorzitters. De dag daaropvolgende zal het afdeelings- onderzoek van de kieswet aanvangen. Naar wij vernemen heeft de heer C. Y. Ger ritsen, lid van de Tweede Kamer, een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing van den eeds- dwang bij de aanvaarding van het lidmaatschap der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. (Tel.) Met betrekking tot het leven van wijlen John Loudon, wiens plechtige teraardebestelling Woens dag te 's Gravenhage plaats had, wordt in herinne ring gebracht, dat de Staats'Ct. van 28 Oct. 1862, in welk jaar Thorbecke Minister van Binnenl. Zaken was, mededeelde, dat bij kon. besluit van 24 Oct. 1862, benoemd is tot ridder van den Ned. Leeuw de heer John Loudon, ter zake der door hem met gunstig gevolg aangewende pogingen, zoowel om de Orang-Seka's van Billiton het zeerooversbedrjjf te doen verwisselen met een gevestigd ver big f en het uitoefenen van handenarbeid, als om in het alge meen den mineralen rijkdom van Ned.-IndiÖ meerdere bekendheid te geven en te doen ontginnen. Men herinnert zich niet, dat daarna ooit de reden voor een benoeming in de orde van den Ned. Leeuw in de St.-Ct. is vermeld. Dit wordt toch niet nagelaten, omdat de redenen der decoratie steeds zóó bekend en erkend zijn, dat de vermelding ervan overbodig is te achten Ten kantore van de Nederlandsche Gasgloei- licht-Maafcschappij is aanbesteed bet inrichten van alle post- en telegraafkantoren in Ne derland met dr. Auer's gasgloeilichtbranders der Nederlandsche Gasgloeilicht-Maatschappij J. Selten. In de maand October a. s. zal een vergelijkend onderzoek gehouden worden voor gegadigden naar de betrekking van klerk der postergen en telegraphie. De ritmeester baron Yan Tuyll van Seroos- kerken, adjudant der Koningin, heeft tot de Koningin- Regentes het verzoek gericht met het oog op de onzekerheid, die op dit oogenblik omtrent bevor- derings-aangelegendheden in het alge meen bestaat, voorloopig voor geen bevordering in aanmerking te mogen worden gebracht. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Alg. Nederl. Politiebond heeft de heer Jac. v. Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d. IJsel het voor de Amsterdam8che politie opgenomenniet om ze te verdedigen, zooals zjj thans is, maar om verzach tende omstandigheden te pleitentevens den weg aanwijzend, om tot verbetering te komen. Aan de hand van het bekende rapport van den heer Yoormolen over de reorganisatie der Rotter- damsche politie vestigde spreker de aandacht op de volgende vergelijking tusschen de taak en het lot der politiemannen in Amsterdam en andere groote steden, buitenslands. »Een dienst als bij ons wordt nergens in het buitenland gevonden." De dienst te Parijs bedraagt gemiddeld 8 8/4 uur, te Nantes en Bordeaux c. 10 uur, in België 24 uur dienst (na 3 uur dienst 3 uur rust in 't wachtlokaal) en hierna 24 uur vrij. In Hamburg 2 uur rust na 2 uur dienst met om de 8 dagen een geheel vrij etmaal. Te Bremen om de 4 dagen een vrijen dag en gemiddeld 8 uur per etmaal dienst. En bjj ons Het rapport wijst er op, dat ieder agent om den anderen dag nachtdienst doet van 's avonds 10 uur tot 's morgens 8 uur en verder van de twee etmalen 24 uren dienst presteert. De dienst kan niet behoorlijk worden vervuld door oververmoeidheid, waardoor de geestkracht, de energie en de lust voor het vak worden verdoofd. Rotterdam heeft reeds gereorganiseerd. Zal Amster dam alles blijven wachten van zijn hoofdcommissaris? Men prijst vaak den buitenlandschen politie-agent, die komt uit den onderofficiersstand, maar die ook behoorlijk gesalarieerd wordt. Uit genoemd rapport blijkt dat de jaarwedden zijn te Parijs van f 750 f 1200 met f 90 voor kleeding en f 120 voor huis huur; te Nantes f600—f 1000, behalve kleeding; te Berlijn f768f 1000 (waarvan bijdragen voor pensioen en ziekengeld afgetrokken), vrij uniform en f 144 voor huishuurte Hamburg f 750 tot f1180, te Bremen f 720 tot f1080, ten deele met vrije woning, terwijl hij kan opklimmen tot districts wachtmeester op f 1440. Te Londen geniet de minste agent, behalve emolumenten, f 1200. Bovendien is de pensioen-regeling in 't buitenland veel gunstiger. En bij ons Het traktement is volgens 't rapport f550, hoogstens f625 en toch moet men eischen zelfstandigheid en onomkoopbaarheid. De minst be zoldigde rjjks veld wachter in de kleinste plattelands gemeente geniet meer dan de beste agenten, zelfs dan die van de recherche. Sedert de wedden der rijks veld wacht zijn gestegen tot f610, f775 en f815 gaan de beste krachten der gemeente-politie naar dat korps. En de recruteering moet plaats hebben uit men- schen, die alles beproefden en wien niets gelukte. Van 7orming en opleiding is zoo goed als geen sprake. Is het dan wonder dat men geen keurkorps- politie kan vormen De pensioenregeling ten onzent noemde Spr. te ongunstig, en een dertigjarige dienst bij 60jarigen leeftijd als in Den Haag moest wel als maximum beschouwd worden. Ook de belooning der recherche, de stille garde, achtte Spr. te gering. De 85 geheime agenten te Hamburg genieten f960 tot f1350. Rechtszaken. Voor het gerechtshof in den Haag verscheen gisteren een wegwachteres in dienst der Staatsspoor weg-maatschappij als appellante van een vonnis der Middel burgsche rechtbank, waarbij zjj tot óén maand hechtenisstraf werd veroordeeld wegens het niet be- hoorlijk zorg dragen voor da sluiting van een af sluitboom op den spoorweg te Krabbendijke toen een trein daar passeeren moest, tengevolge waarvan een kudde schapen bij het voorbijrijden van den trein over den spoorweg gevoerd en een lam gedood is. Op verzoek van den verdediger van beklaagde werd gehoord een deskundige, die verklaarde, dat de trein, samengesteld van zwaar materiëel, door het rijden over een kudde schapen niet in gevaar wordt ge bracht van te ontsporen. Tot deze meening ver klaarde de deskundige gekomen te zijn door onder vinding. Hij meende zelfs, dat het rjjden van een trein van zwaar materiëel over een koe geen dérail lement zou ten gerolge hebben. Als zwaar materiëel beschouwde de deskundige het materiëel van gewone spoorwagens, terwijl hij tramwagens onder licht ma teriëel rangschikte. Op grond van dit deskundig oordeel concludeerde beklaagdes verdediger, mr. H. J. M. de Yries, tot vrijspraak. Het O. M. kon zich evenwel met de meening van den gehoorden deskundige niet vereenigen, doch wel met het gevoelen van den voor de reehtbank te Middelburg gehoorden deskundige (den machinist van den bewusten trein), die in dit geval wel gevaar duchtte, weshalve het bevestiging vorderde van het vonnis. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de akte-examens landbouwkunde l. 0. te Wageningen is geslaagd dhr. M. N. van de Linde te Rilland-Bath. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons: Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat iu voor- of najaar, wanneer koeien op jonge klavers weiden, de dieren te gulzig van het malsche groen eten, op zwellen en den dood vinden. Door iemand te Hulst is een middel uitgedaeht om het barsten der dieren, te voorkomen. Een van staaldraad, in kronkelenden vorm als een kurkentrekker, ongeveer 2 meter lange roede, waarin een spaansch riet zit, wordt in den bek van het dier gestoken tot in de maag en on middellijk komt de saamgedrukte lucht langs de roede, waar nu het riet uitgetrokken is, door den bek van het dier, dat bjjna oogenblikkelijk genezen is. Al is het dat da koe tegenwerkt, of b.v. door de pijn zich wringt, het kan nooit kwaad, want de roede zonder riet is zoo buigzaam als een karre- wats. Wanneer bjj eene koe een stuk wortelgewas in de keel blijft zitten, wordt hetzelfde instrument met het andere eind, waaraan een soort trechter zit, aangewend. Het wordt eveneens in de keel geduwd en met het riet wordt het belemmerde weggestoken. Niet alleen zijn de resultaten in Hulst bekend, maar ook op Zuid-Beveland heeft de proef neming uitstekende resultaten opgeleverd. Gemengde Berichten. Aan de gisteren alhier door de Koninklijke Handboog Sociëteit »Jaeoba van Begeren" gehouden vogelschieticg naar het doel, werd door 37 schatters (vertegenwoordigende zeven sociëteiten) deelgenomen. De hoofd vogel werd geschoten door J. Luijks van Oefening en Uitspanning" te Hansweerd, de eerste zijvogel door C. Baarens van »Jacoba van Begeren", de tweede zijvogel door A. v. d. Linde van »Doel naar hooger" te VYolfertsdgk, terwijl de kleine vogels door verschillende schutters werden afgeschoten. Wieuwdorp. Een vijfjarige jongen waagde zich Woensdag alhier te dicht bij een in beweging zijn- den wagen geladen met kolen waardoor hij viel eu onder den wagen terecht kwam. Voor de voerman het gewaar werd ging de geheele vracht over het hoofd van den jongenj tengevolge waarvan de schedel zeer ernstig werd verwond. Hare rubriek laatste nieuwstijdingen" ving de Avondpost gisteren aan met eene open ruimte. Op zinnebeeldige wijze karakteriseert het blad den inhoud der couranten in deze dagenhet nienws is zóó onbelangrijk, dat men het laatste nieuws niet eens waard acht opgenomen te worden. Zoo worden de lezers tegenwoordig beziggehouden met de qnaestie, wie en wat de laatste valkenier is geweest. Nu de berichtgevers het eens zijn, dat er geen valkeniers meer in ons land bestaan, doet het er bijzonder weinig toe wie de laatste is geweest. (Arnh. Ct.) Eenige kinderen hadden Zaterdag tusschen licht en donker in de nabijheid van het Ulvenhout- bosch bij Breda in het hout geritsel gehoord en ook wezenlijk een dier gezien. Wat het was, wisten zij niet, maar de knecht van boer Van Riel had gezegd, dat het een hert zou zijn. Zondagmiddag werd door een 20-tal boeren eeu gedeelte vau hot boach afga- zet en de kraaigsten zouden in höt hout gaau ooi

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1