Aanbesteding. aanbesteden: het bouwen van een steenen Loods. Openbare verkooping het Erfpachtsrecht van een Oesterput, Steiger, Dijk en Loods, Afgssneden Hozen DIENSTBODEN, heeft afgezonden, is nog niet gevonden. Wel is een man in hechtenis genomen, een zekere Bor, een gewezen student, op wien sterke verdenking rust, maar zjjne schuld is nog niet gebleken. Afrika voert jaarlijks voor eene waarde van 9 tot 12 millioen gulden aan ivoor uitdeze jacht buit kost echter volgens nauwkeurige raming het leven van 50,000 tot 60,000 olifanten. Houdt men er rekening mede hoe langzaam deze groote dieren zich vermeerderen, dan zal men iozien dat de tegen woordige olifantenjacht in Afrika gelijk staat met algeheele uitroeiing dezer diersoort. De dagen der Afrikaansche olifanten schijnen geteld te zijn, vooral nu, als gevolg van de verbetering en de meerdere verbreiding van vuurwapenen ook onder de wilden van Afrika, de jacht veel gemakkelijker geworden is. Sedert eenigen tijd doen zich dan ook stemmen hoo- ren tot bescherming der olifanten en dit niet alleen op grond van het wenscheljjke om eene zeldzame diersoort voor vernietiging te bewaren, maar ook wegens het feit dat voor het tegenwoordige en ver moedelijk nog gedurende eene lange reeks van jaren de olifant eigenlijk het eenige schepsel is, dat de binnenlanden van Afrika voor ons waarde geeft want van het Tanganjika of Victoria-Njanza zijn geen andere waren met voordeel naar de kust te brengen dan enkel het ivoor. Met goede jachtwetten is voorloopig niet veel te doen, omdat we geen voldoende macht over de be woners der binnenlanden hebben. Daarom hebben in den laatsten tijd een aantal Afrika-kenners en direc teuren van zoölogische tuinen het denkbeeld aan de hand gedaan om eene poging te beproeven tot het temmen van den Afrikaanschen olifant, evenals dit met den Indischen gebeurt. Men wil, wat vangst en temming aangaat, te werk gaan op dezelfde wijze als in Indiö en heeft voor de toepassing van het denkbeeld het oog geslagen op Duitsch Kameroen, waar nog olifanten in grooten getale zelfs nabij de kusten voorkomen. Indische olifanten zouden worden overgebracht om hun wilde broeders den overgang tot het cultuurleven te vergemakkelijken. De onderneming zal natuurlijk nog al geld kosten, maar is dit ook wel waardwant de getemde Afri kaansche olifant zou in Afrika nog me*r van nut kunnen zijn dan zijn neef in Indiö. In die streken, waar geen last- of trekdieren gevonden worden, zou een krachtige baanbreker der cultuur kunnen worden. De oudste gevangene der gevangenis van Mons (Bergen), Jean Blockman, afkomstig uit Luik, is overleden, na vjjf-en-dertig jaar opgesloten te zijn geweest. Hg was ter dood veroordeeld wegens moord en zou thans juist van de verdere straf vrjjgesteld worden. Blockman was zeventig jaar. Volgens een te St. Petersburg ontvangen tele gram uit Tcherkassy, aan den oever der Dnieper, is een der stoomketels van de stoomboot >Panno" gesprongen, jnist toen het schip de aanlegplaats naderde. Onder de passagiers ontstond een groote paniek, waardoor een het leven verloor, dertig werden gekwetst en een aantal den dood in het water vond. Te Palermo is Zaterdagmiddag een stoomketel gesprongen in de fabriek van Semmaccio. Het ge bouw stortte door de ontploffing in en zes werk lieden werden onder de puinhoopen bedolven, terwijl twintig arbeiders werden gekwetst. Door een deta chement genietroepen worden de puinhoopen ver wijderd om de lijken der slachtoffers op te Bporen; men heeft er tot heden drie gevonden. Bjj het manoenvreeron van het Oostenrgksehe leger bij Lemberg, chargeerden bij een aanval van een huzarenregiment op het 24ste infanterie regiment de escadrons met zooveel onstuimigheid, dat vele ruiters niet tjjdig hun paarden kondon inhouden, zoodat meer dan 30 infanteristen onder den voet gereden werden en ernstige verwondingen opliepen. Een soldaat, behoorende tot het 48ste regiment infanterie, aldus meldt de correspondent van de Frankfurter Zeitung te Pesth, werd plotseling krank zinnig. Gewapend met een geweer en tien Bcherpe patronen, vluchtte hij uit de kazerne en begon hij op alle voorbjjgaande personen te schieten. Eerst, nadat hij vier menschen had doodgeschoten, werd hij door eene patrouille achterhaald, overmeesterd en naar het gasthuis gebracht. Woorden, in water geschreven" dit was tot dusver een beeldspraak, welke gebezigd werd om de vergankelijkheid en nietigheid van het men- Bchelijk streven te kenschetsen. Die beeldspraak zal uit het spraakgebruik moeten verdwjjnen, want in water geschreven woorden zijn thans in dienst ge steld van de alles voor zich opeischende reclame. In een Fransch tijdschrift wordt bericht, dat de Zwitsers onlangs op het merkwaardige denkbeeld gekomen zijn, den bodem hunner meren als adver tentie-pagina aan te wenden. Men legt op den bodem van het meer aanplakborden, die op gecementeerde en met lak overtrokken planken zijn aangebracht. De gele of witte letters komen op den zwarten ach tergrond uit, en door de wet van de straalbreking komt haar beeld op de oppervlakte van het water te voorschijn. Het meer van Genève wordt op deze wijze reeds aan de reclame dienstbaar gemaaktde andere schilderachtige meren van Zwitserland zullen weldra ook wel aan de beurt komen, en misschien is de tjjd niet ver meer, waarop geheel Zwitserland een reusachtig aanplakbord, de laatste bladzijde van eene courant geworden zal zijn. (U.D.) In het Galicische dorp Rogosno nabjj Sambor is tjjdens den kerkdienst een paniek ontstaan, door dien een brandende kaars op het altaar omviel en enkele licht ontvlambare voorwerpen vuur vatten. In het gedrang zjjn drie personen om het leven ge komen en een aantal anderen ernstig gekwetst. Eenige dagen geleden zou te Hilvre e9n prach tige kruiser, in tegenwoordigheid van den president, te water worden gelaten. Maar 't schip bleef hal verwege op de helling steken. Vier sleepbooten, twee aan bakboord en twee aan stuurboord, hebben toen wanhopige pogingen aangewend om den kruiser vlot te krijgen, doch zij moesten het opgeven. De oorzaak van het mislukken van het te water laten is niet zoo gemakkelijk aan te geven. De in genieurs beweren, dat de helling niet genoeg ge smeerd was, zoodat het schip niet voldoende gleed. Anderen zeggen, dat men te lang gewacht en het oogenblik van hoog water heeft laten voorbijgaan, toen de laatste beletselen weggenomen werden. In ieder geval is het een geluk, dat de Fothuau, waaraan drie jaar gewerkt is, geen avarjj heeft en niet ge vaarlijk zit. Men heeft het schip nu gestut, en men zal denkelijk moeten wachten tot het eerstkomend springtij in September eer het schip in 't water is te krijgen. Een ernstig ongeluk heeft Zondagmiddag om- •eeks 1 uur aan het strand te Ostende plaats gehad. Bij de golfbrekers tegenover bet Chalet royal, waren eenige badgasten aan het baden, toen plot seling drie hunner door den stroom werden meege voerd. Een hunner werd gered, de beide anderen echter verdronken. Een telegram uit New-York meldt, dat in den nacht van Vrjjdag 23 dezer een dynamietbom op de spoorlijn van den North-Pacific-Railway werd gelegd, eenige minuten vóór den tijd, waarop een passagiers- trein moest voorbijkomen. De plaats, waar de mis dadigers het helsche werktuig hadden neergelegd, was een tweesprong, ongeveer op achthonderd meter van het station Butte (Montana). Door een onver klaarbaar toeval was het grootste gedeelte van den trein reeds over het gevaarlijke instrument heenge reden en eerst bjj het laatste rijtuig ontplofte de bom, waardoor de waggon aan splinters werd ge slagen. Gelukkig hadden de meeste reizigers in de voorste waggons plaats genomen, zoodat de aanslag niet veel slachtoffers maakteverscheidene personen, die tot het spoorwegpersoneel behooren, werden echter gekwetst, enkelen zeer ernstig. Volgens de mededeeling van den ontdekkings reiziger Gerard Rohlfs is de betrekking van genees heer van den sultan van Marokko geen benijdens waardig baantje. Op zekeren dag werd de dokter geroepen bij prins Mulei Himan. De geneesheer constateerde een een- vondige indigestie en schreef magnesium-sulfaat voor. De vorst stemde toe het geneesmiddel in te nemen, mits de dokter de helft gebruikte. En gedurende een ganschen dag heeft dr. Rohlfs, wiens maag volmaakt in orde was, den invloed dezer kuur ondervonden. De correspondent van de Temps op Madagascar maakt melding van een grappig voorval, dat een reserveofficier, gemachtigd om bij het expeditiecorps dienst te nemen, zon overkomen zgn. Hem was opgedragen te Ankahoka eenige Sakalaven te arres teeren, die den Franschen ossen hadden ontstolen, en voerde, naar beweerd wordt, zgn lastgeving zóó goed nit, dat de schuldigen ontkwamen, waarom hg, om niet zonder iets terng te komen, een zestal arme drommels oppakte, medeplichtigen misschien, die veroordeeld werden, gefusilleerd te worden. Op de strafplaats, terwijl de executiepelotons gereed stonden, zou hij het den armen kerels aan het verstand brengen, dat hun laatste uur geslagen was. Daar hg geen woord van hun taal verstaat, was de rede van den officier niet lang. Een der veroordeelden begreep uit den gemaakten omslag wat er te doen was en riep uit»Ik gefusilleerd! Het kan mjj niets schelende Howa's hebben het al tweemaal gedaan, ik ben er niet minder gezond om, ik heb mijn amuletten, die mg behoeden." De officier glimlachte en liet de geweren laden. Bjj het eerste commando aan het peleton vielen de zes Sakalaven op den grond, men dacht van vrees of om hun gebeden te doen. Toen gecommandeerd werd »legt aan I" vlogen zij echter plotseling over eind en tot algemeene ontzetting, bovenal van den reserve-officier, liepen zij als hazen naar het n; zjjnde boschvan het korte oogenblik hadden zij gebruik gemaakt om de touwen, waarmede hun de voeten gebonden waren, los te makenNa eenige aarzeling, schieten, niet schieten, gaven de soldaten van het peleton vuur, één der vluchtelingen werd in het been, een ander in den rug gewond, maar de overigen, waaronder de man met de amuletten, waren voor goed gevlogen. Laatste en telegraphische berichten. De heden gehouden vergadering van ingelan den van den polder »de Breede Watering bewesten Ierseke" werd bijgewoond door 42 personen, uit brengende 67 stemmen. Na mededeeling van inge komen stukken en voorlezing van het verslag om trent den toestand van het waterschap, welke beide voor kennisgeving werden aangenomen, werd de rekening over 1894/95 goedgekeurd en vastgesteld, in ontvang op f 111226,08, in uitgaaf op f 101903,04 en derhalve met een goed slot van f 9323,031/#. Van de geldleening werden 9 obligation f1000 uitgeloot, ni. de nummers: 29, 53, 119, 122, 174, 177, 186, 244 en 250. Het voorstel van het bestuur tot verkoop van perceeltjes grond onder Ierseke en Wemeldinge werd goedgekeurd, terwjjl het bestuur gemachtigd werd om, wanneer de ver- koopen niet tot stand komen, de perceelen onders hands te verpachten. Ten opzichte van een verzoek van E. v. Hoote- ghem te Kruiningen om het delven van alle water gangen en het leggen en onderhouden van heulen voor rekening van den polder te nemen, werd be sloten, dit in handen van het bestuur te stellen dat dan in eene volgende vergadering daaromtrent een voorstel zal doen. Daarna is de vergadering gesloten. Het einddiploma aan de Rjjks-tuinbouwschool te Vilvorde werd heden verkregen door den heer C. Risseeuw Cz. het bericht, dat ik ontraadde den optocht te houden op den verjaardag van onze Koningin, om dat die dag de beste kermisdag was. In de vergadering van Volksvermaken, die ik 11. Maandag bjj afwezigheid van den president presi deerde, heb ik daarvan niets gezegd. Ik heb alleen gezegd dat het feest ter eere van onze Koningin op geen anderen dag kon gehouden worden dan op Vrijdag 6 September. Daar het bestuur van Volksvermaken dit feest tegeljjk met de tentoonstelling van Floratia wilde doen samenvallen, was er geen zaal disponibel voor Donderdag 5 September, en voor Vrijdag 6 Sep tember zou de Markt niet voldoende ontruimd zjjn om aldaar concert, verlichting en vuurwerk te geven en de kinderen voor den optocht op te stellen en te tracteeren. Op het oogenblik is het ondoenbaar op de Markt een dergeljjk feest te geven. Om dezelfde redenen hebben wjj verleden jaar moeten gebruik maken van de Wandelkerk op 25 Augustus toen de 1000 kinderen onze Koningin eene ovatie brachten. P. L. VAN EETEN. Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In de Middelburgsche Courant van heden komt voor Burgerlijke Stand van Goes van 26 tot 28 Aug. 1895. Geboren 28, Maria Johanna, d. v. Samuel Duve- kot en Aagtje Rottier. Levenloos aangegeven 26, een vrouweljjk kind van Jan Junianus Pieter Cornelis Bartelse en Maria Elizabeth de Vos. Overleden 27, Pieter George Sampon, 79 j. weduwnaar van Anna van Roojjen. 349e Staatsloterij, 4e kl. Trekking van Dinsdag 27 Augustus, 2e Ijjst. Getrokken prjjzen. 25000 400: 100: 65: 5000: 2000: 1500: 1000 400: 200: 100: 65: 9777. 2216 5878. 8591 11787 12528. 3916 5276 5299 5344 5346 8248 8271 9597 9639 9675 9684 10030 10043 10064 10082 10103 12383 12822 12823. Trekking van Woensdag 28 Augustus, 3e ljjst. Getrokken prijzen. 7970. 18937. 5448. 2454 10088. 14001. 890 8276. 7704 7967 9268 11436 15785 17303 5275 5279 5297 9583 10004 10081 10095 10102 12351 12388 12829 12881 14697 18931. Te houden Aanbestedingen. tam. Plaats. Voorwerpen. Information. AugKats, zeedijk polder, Bestaar polder Cats. 30 Ierseke, eteenen loods, H. Snijder. 4 Sept., Middelburg, aanvaringsrooster Steiger Borsele, Hoofd-ingenitur en Ingenieur, Goes. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 80 Ang., Ierseke, oesters, zeeften, Prins. 30 Ierseke, erfpachtsrecht oesterput enz., Mulock Houwer. lOSept.Goes, woonhuis eu erf, Pelle en Lansen Croin. 10 's Heer Arendsk., huizen en tuin, P. Overman. 11/18 Sept., Antwerpen, hofsteden, bouw- en weilanden, Gheysens, Antwerpen. 12/10 «- Antwerpen, hofsteden, bouw- en weilanden, Gheysen», Antwerpen. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 29 Augustus 9.35 10.25 3.20 4.5 30 11.12 11.55 4.55 5.42 31 0.34 6.25 7.4 1 September 1.5 1.28 7.35 7.58 2 1.46 2.9 8.16 8.39 8 2.27 2.42 8.57 9.12 4 2.57 3.12 9.27 9.42 teekeneud, doek de kook laat veel te wensohen. Kooksoort naar deugd van f 6 tot 8, voetstoots f B a 5,90. Koolzaad, vóór den regen gedorsebt, wordt niet meer getoond, overigen» onveranderd, naar deugd f 5,50 a 6,75. Kanariesaad zeer stil, gedeeltelijk als voren verkocht f6.25 a 7,75. Meelbericht. De vorige week werd Meel tot onver anderde prijzen afgedaan, meestal voor prompte ontvangst. De koopers nemen eene afwachtende houding aan. Heden bleef do stemming onveranderd. Zeeuvrsche ajuin. Aanvoer heden circa 2000 balen, waarvan een gedeelte in het land gekocht. Marktprijs voor groote f 1, voor kleine f 1,10 per 50 kilo. Aardappelen. Zeeuvriche jammen f2 a 2.30. Tamelijke aanvoer, weinig vraag. Zeeuwsche eieren f 3.S0 a 3,50 de 100 stuks. ROTTERDAM, 27 Augustus 1895. Op de veemarkt waren heden aangevoerd350 vette runderen, 1185 magere dito, 450 vette en graskalveren, 47 nuch tere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 186 biggen. Pryzen waren als velgtkoeien le qnal. 70 e. 2e qnal. 64 e., 3e qual. 56 c., ossen le qual. 70 e., 2e qual. 64 e., 8e qnal. 56 c., stieren le qnal. 60 c., 2e qual. 52 e 8e qual. e., kalveren le qual 80 c 2t qnal. 70 c., Se qual. 60 c schapen le qual. c 2e qnal. c., varkens le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. c. Vette runderen over 't algemeen duurder. Handel in eerste qnaliteit kalveren zeer vlag. Kalfkoeien weinig aangevoerd, er waren enkele Spaansch# kooplieden die zeer weinig kochten, overigens flauwe handel. Melkkoeien minder dan vorige week. Vaarkoeien prijshoudend. Tweejarige ossen vrij goed te verkoopen. Aanfokvee en gras- kalveren vrij goed verkocht. De prijzen der boter waren heden als volgtle qnal. f 50, 2e qnal. f46, 8e qnal. f42, per kilo 55 a 65 e. -A.cLverteriti©n Dank aan allen, die mg bewijzen van deelneming hebben geschonken, bjj het overigden van mijne geliefde dochter JOHANNA PIETERNELLA. Nisse, 28 Aug. 1895. Dr. J. A. GEILL. Zjj, die in den aanstaanden Winter, einde Octoberhalf April, leerlingen der Rijks-landbouwwinterschool in huis willen nemen, worden verzocht daarvan mededeeling te doen aan den directeur der school, met opgaaf van kostprjjs en verdere voorwaarden. De directeur der Winterschool, I. G. J. KAKEBEEKE. De Maatschappij De ©root di Boller te Ierseke zal Marktberichten. GOES, 27 Augustus 1895. De ruimere aanvoer van nieuwe artikelen ging tot flauwere prijzen vlug van de hand. Oude TARWE per Hectoliter f 5,60 a f 5,70 Nieuwe TARWE 5,a 5,30 Nieuwe ROGGE 4,a 4,10 Nieuwe WINTJ3RGERST 8,80 a - 4,— HAVER - 2,25 a - 2,60 Nieuwe KOOK-ERWTEN 7,— a 8,— WINTER-KOOLZAAD 6,20 a 6,25 BOTER per K.G. 1,80 a EIEREN per 100 stuks 3,30 a 8,60 Heden waren ter markt aangevoerd 91 stuks hoornvee en 2 schapen. Handel gewillig, veel verkocht tegen matige prijzen. ROTTERDAM, 26 Augustus 1895. Tarwe jarige- met kleiueu aauvoer, was onveranderd te plaatsen. Per heet. f4,50 a 6,20 en per 1C0 kilo in middel bare qual. f 7 a 7,50. Niauwe was heden rnimer aangeroerd en doorëéngenomen van betere qual. dan vorige week. Naar qual. verkocht van f4,75 tot 6 en per 100 kilo van f7 tot f7,70. Rogge. Jarige komt nog slechts bij uitzondering voor en zal daarom de noteering daarvan gestaakt worden. Nieuwe evenals Tarwe rnimer ter markt, gold van f3,10 tot 4,10. Gerst. Winter- de voorheen genoteerde puike blanke soort komt niet meer voor, vorige qual. moest 25 ets. lager worden afgegeven. Verkocht naar deugd van f2,75 tot 3,75 per heet. en f5 a 6,10 per 100 kilo. Zomer van het nieuwe gewas bracht naar qual. op van f3 tot 3,50. Chevalier f3,75 a f4,75 per heet. en f 6 a 7 per 100 kilo. Haver. Jarige wordt wegens onbeduidend aanbod geschrapt. Nieuwewaaronder redelijk goede qual. verkocht van f2 tot f2,80. Blanire Erwten. De aanvoer wat heden nog al be des namiddags ten 3 ure, in het logement van den heer Klaasbe, Bestek en teekening liggen in genoemd logement ter inzage. Aanwgzing op den dag der besteding door den Opzichter H. SNIJDER. i 's namiddags te 3 uren, te Ierseke in het koffiehuis »Oesterbeurs," voor de Maat schap »de Verwachting," ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van nabjj den Iersekendam. Te veilen in 2 perceelen. Te aanvaarden bjj de betaling. Nadere inlichtingen te bekomen bij den heer J. LEMSON en bjj den Notaris. in vele grootvr, en rijfcdr. verscheidenheden, f 1 p. 100, zware verspeende f 8 p. 100. in de beste oude en nieuwe handels soorten. L. EVERSDIJK, Boomkweeker, Kapelle bij Ooes. Door onvoorziene omstandigheden wor den gevraagd te Vlissingen in een deftig gezin, twee eenvoudig© nette de eene als keukenmeid, de andere als werk-tweede-meid, liefst zus ters, tegen September of later. Brieven fr. lett. V., STUART'S BOEK HANDEL, Vlissingen

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3