bevattende omtrent hetgeen Velocipedisten moeten doen of vrat hun niet geoorloofd is. Art. 7 bevat de strafbepaling, welke de overtreders met eene gevangenisstraf van acht dagen of eene geldboete van hoogstens f 100 bedreigt. Overtredende inlanders moeten aan de publieke werken arbeiden en een maand zitten of hoogstens f100 boete betalen. Wanneer nu de ondervinding leert dat in Indiö geen menschen en kinderen meer worden aangereden of overreden, zoodat het reglement goed werkt, hebben Nederlandsche gemeentebesturen een model. Wjj zouden het hier kunnen mededeelen, maar het zou waarschijnlijk al vergeten zijn eer deze wetgevende arbeid door eenige gemeente wordt onder nomen. De Scheveningsche baddokter, dr. W. Francken, waarschuwt in het N. v. d. D. ernstig tegen het veelvuldig loopen met bloote voeten aan het strand der Noordzee. Het koude water aan de voeten, de brandende zon op het bovenlichaam, dit moet bij ieder, zoo het langer dan enkele minuten wordt voortgezet, ongunstig werken. Hetgeen goed is in Wörrishofen of aan de AdriatiBche Zee of in de Golf van Biscaye, is nog niet goed aan het ruwe, aangrijpende Noordzeestrand. Jaarljjks nemen de gevallen toe, waar dr. Francken bij kinderen wordt ontboden, die na zulk een voet bad plotseling over hoofdpijn klagen, en onder braken, hooge temperatuur (tot 41° C) en depressie-ver- schynselen van het hart, uren tot dagen in ernstigen toestand verkeeren, met de kans van een hersen vliesontsteking. Anderen weer krijgen diarrhee en darmkatarrh, of versehjjnselen van valschen croup, en zelfs een paar malen leed de kleine patiënt aan blaaskramp, meestal verergering van die ziektever schijnselen, voor welker genezing zjj naar Scheve- ningen kwamen. Er is nog een andere reden, waarom aan dit loopen met bloote voeten op het strand en in het water bepaald gevaar verbonden isalleen in dit seizoen heeft dr. Francken een 10-tal kinderen behandeld, die blootsvoets in scherven hadden getrapt en diepe, breede voetzoolwonden, sommigen met vaatdoor- snjjding en hevige bloeding gepaard, vertoonden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Zuid- zande ds. W. Voors te Kuinre; te Nieuwerkerk ds. J. Steehouwer te Koekange (Dr.) Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. XIII. Het laat zich begrijpen dat de gunstige verande ring, die er sinds mjjn laatste schrijven in de weers gesteldheid gekomen is, ook een gunstigen invloed heeft uitgeoefend op het bezoek der tentoonstelling, dat zoowel in de afgeloopen week, als in de daarin voorafgegane, vrjj belangrjjk, op enkele dagen bui tengewoon druk is geweest. Het moet dan ook erkend worden dat het uitvoerend comité zich niet onbetuigd laat en zich voortdurend uitput met het bedenken van alle mogelyke vermakelijkheden op verschillend gebied, om het den bezoekers zoo aan genaam mogelijk te maken. Zoo hadden we dan eenige dagen geleden een Ja- pansch vuurwerk en dat wel midden op den dag. Wat dat dan wel voor een vuurwerk wezen zal vroeg ik mezelven af, en het viel me werkelijk niet tegen, ofschoon het niet geheel en al van gevaar ontbloot is, door de naar beneden vallende bossen en andere voorwerpen, waarin, hoog in de lucht, eene ontploffing plaats heeft en waardoor dan ook, zoo als de lezers in de dagbladen zullen gezien hebben, eene dame gekwetst werd. Het zoogenaamde vuur werk bestaat hierin, dat een bus of projectiel met een knal in de hoogte wordt geschoten, daar weder met een knal ontploft, waarna men verschillende voor werpen, hoog in de lucht, zichzelven als het ware ziet ontwikkelen, welke voorwerpen dan langzaam naar beneden komen zweven. Deze voorwerpen zeiven waren van een dun satijnachtig gekleurd papier en bestonden uit ruiters, poppsn, de olifant en ver schillende andere aardighedenhet was werkelijk een zeer aardig gezicht, die voorwerpen statig zwevende en zoo ingericht dat zjj hun evenwicht bewaarden, naar beneden te zien komen. Behalve het vuurwerk van de Engelsche firma Pain and Sons, waarvan ik in mijn vorig schrjjven gewaagde, hadden we ook een vuurwerk van de hier welbekende firma Merckelbach en Co., dat vol gens de opinie van een overgroot gedeelte van het publiek, welke opinie ik deel, in het geheel niet behoeft onder te doen voor dat van den Engelschen fabrikant. Met dit vuurwerk nam de bedoelde firma deel aan een wedstrijd welke op dit gebied, van wege het comité, tusschen vuurwerkfabrikanten is uitge schreven.- Behalve e9n hiertoe benoemde jury, ont vangt ook het op het terrein aanwezige publiek een stembiljet, waarop het zijn oordeel kan neer schreven. Nu we toch over dit stemmen bezig zijn, mag ik niet verzuimen te melden dat op dergelijke wjjze een oordeel wordt uitgesproken in een wed- atrjjd tusschen verschilleade fanfarekorpsen waarvan •r gedurende eenige achtereenvolgende Zondagen zich een twee- of drietal doen hooren. Het publiek meldt op zyn stembiljet welk corps hem het bost bevallen is en het plebisciet zal uitmaken wie de gouden, zilveren, bronzen en ik weet niet al welke medailles verdienen. Zie, dat is nu eens iets voor ons Amsterdammers, die zoo lang reeds naar het algemeen kiesrecht hunkeren en ik ben er zeker van, dat all dat zaakje goed afloopt, het als een krachtig protest zal dienst doen bij alle mogeljjke meetings die ons nog te wachten staan, voor we het alge meen kiesrecht hebben. Maar daar zou ik uit den koers gaan, een wereldtentoonstelling en politiek, neen, dat gaat niet. Wat ik nog zeggen vriLde, is dit dat heden (Zondag den 25 en) uw pro vincie-genooten uit Tolen zich op het terrein doen hooren en dat ik hoop in mjjn volgend schrijven te kunnen melden dat ze het publiek goed voldeden. Aan muziek anders geen gebrekvooral in de laatste dagen hebben we ons niet te beklagen gehad zoo herinneren we ons de concerten-Strauss gegeven op Oud-Holland, welke wegslepende dansmuziek een ieder in vervoering bracht; 't was dan ook op het marktplein zoo stil, dat men, om eens een ge ijkte term te gebruiken, een speld kon hooren vallen. Die concerten werden door het publiek enthousias- tisch toegejuicht. De entree was voor Oud-Holland op 50 ets. gebracht, wat nog al tot gemopper aan leiding gaf, doch dat toch ook wel eenigszins te rechtvaardigen is, als men weet, dat zoo'n Strauss- avond aan het comité f 700 kost. Aan keurige muziek hebben we voorts tegen woordig de concerten van de kapel uit het concert gebouw, die zeer grooten bijval vinden, wat trouwens niet te verwonderen is, daar deze kapel in Neder land niet wordt overtroffen. Bij die gelegenheden is het entree voor Oud-Holland 25 ets., wat zeker wel niemand zal afschrikken. 4c Het schermconcours, dat zeer geanimeerd was, kan als zeer goed geslaagd beschouwd worden. Ik zal de lezers maar niet vermoeien met de opgave van de prijzen, die behaald zijn en van wie ze verwier ven en ook maar niet met een beschrijving wat niet goed, goed, beter of best was, om de doodeenvou dige reden dat ik er totaal geen verstand van heb. Van de wielerbaan wordt druk gebruik gemaakt door de leden van de verschillende wieiervereeni- ningen en door hen die zich trainen voor de ver schillende wedstrijden die ons op dat gebied nog te wachten staan. Voor hen, die in die wielerbaan belangstellen, diene tot advies dat, ofschoon onmiddellijk grenzende aan het tentoonstellingsterrein, de baan vanaf het terrein niet toegankelijk is en een afzonderlijke entree van 50 ets. daarvoor wordt geheven. En de allegorische optooht, voorstellende »de schoone slaapster in het bo9cb," hebben we ook al gehadja, die schoone slaapster" moet ik eigenlijk maar laten slapen, maar als verslaggever ben ik toch verplicht er een enkel woordje van te zeggen en dan spijt het mij te moeten constateeren, dat die heele allegorische optocht een echte rommel was, die niet uitblonk door rijkdom van costumes en het allerminst door de uitvoerders, wier houding over het algemeen belacheljjk, zoo niet weerzin wekkend was. Du sublime au ridiculeil <tCy a quun pashad het uitvoerend comité dit voor oogen ge houden, dan zou het zeker niet de domheid hebben begaan een dergelijken optocht te organiseeren, of liever de uitvoering daarvan toe te vertrouwen aan lieden, zoo weinig voor zulk een zaak passende. Vrijdag den 23en Juli brachten H.H. M.M. de Koninginnen een bezoek aan de tentoonstelling, dat, hoewel het kort duurde, toch kam aangemerkt worden als een blijk van belangstelling in deze onderneming. De dagbladen hebben den lezers al zoo een en ander van dat bezoek medegedeeld en om niet in herhaling te vervallen, wensch ik alleen hier mijn persoonljjke indrukken op het tentoonstellingsterrein weer te geven. Daar de entree was gesteld op drie tickets en Oud-Holland op f 3, zoodat men den toegang op een rijksdaalder moest stellen, laat het zich begrijpen dat het publiek niet talrjjk was. Dit maakte, dat het terrein er erg verlaten uitzag, te meer nog daar het publ ek dat afwezig was, zich al vroeg op f Oud-Holland" bevond. Hierdoor viel des te meer in het oog de groote politiemacht op het terrein aanwezig, bestaande toch uit een zeventigtal rijks veldwachters uit verschillende plaatsen van Noord- Holland voor deze gelegenheid gerequireerd, terwijl ook de recherche in grooten getale aanwezig was. Waartoe die groote politiemacht op het terrein noo- dig was, is mij niet recht duidelijk, 't Was toch niet te verwachten dat door het publiek, dat zich op het terrein bevond, meest allen met oranje ge tooid, der jeugdige vorstin eenige onaangename be jegening zou worden aangedaan. Trouwens het te gendeel was waar en den beiden vorstinnen viel een warme en enthousiastische ontvangst op het terrein ten deel, zoodat, toen de vorstelijke stoet vertrok, het koninklyk rytuig de bloemen niet kon bevatten, welke H.H. M.M. van verschillende zijden waren aangeboden. De jeugdige Koningin was in zeer eenvoudig toilet, het haar in het midden naar achter opge streken en in een wrong vastgemaakt, wat Haar iets meer jonkvrouwelijks gaf; zjj zag er bijwijlen erg bleek uit, terwijl er, naar het me voorkwam, iets vermoeids in haar trekken te lezen was, dat ook wel zijn oorzaak kan gevonden hebben in het vermoeiende dat er ligt in het bezichtigen van zulk een massa voorwerpen van verschillenden aard, als een tentoonstelling aanbiedt. De Koninginnen werden begeleid door den heer Calisch, voorzitter van het comité, en door den bur gemeester, terwijl de echtgenoote van eerstgenoemde en eenige dames van de Fransche afdeeling, zieh bij den hofstoet aansloten. In het hoofdgebouw werden hier en daar enkele vriendelijke woorden gewisseld met exprosanten, terwijl H. M. namens den presi dent der Fransche Republiek een prachtig vaas van Sèvre-porselein in de Fransche afdeeling werd aan geboden en een ivoren beeldje in de Belgische. Het bezoek op Oud-Holland, waarbjj een aanspraak op rjjm werd gehouden door den burgemeester, den heer Fabius, wiens medebestuurders thans in Oud- Hollandsch custaum waren, was wel het meest inte ressante door de eigenaardige omgeving, terwyl het luiden der klokken aan een en ander iets karakte- restieks gaf, evenals als het aanbieden van een kop thee op een zilveren presenteerblad door een Indische vrouw, in haar beste sarong en kabaja, waarna zij, volgens Oostersch gebruik voor de Vor stinnen knielde. Het vendel voerde de gebruikelijke manoeuvres uit. Het was omstreeks kwartier voor zes uren, dat de vorstelijke stoet, als naar gewoonte voorafgegaan door de rijtuigen van hoofdcommissaris van politie en burgemeester naar het station vertrokken, om zich weder naar het Loo te begeven. En hiermede wil ik voor heden besluiten, hopende in een volgend schrijven de wandeling door het hoofdgebouw voort te zetten. K. Gemengde Berichten. Hansweerd. Dinsdagavond werd alhier een belangrijke schade toegebracht aan de groote sluis door een Duitsche sleepboot, die tegen de zerken trap liep en met het anker er achter haakte, waar door de trap werd vernield en een gedeelte ervan in de sluis viel, terwijl het andere gedeelte gevaar lijk is blijven hangen. Spoedig werd de gevaarlijke plaats afgesloten en een rood licht tot sein opge hangen. Dinsdagmorgen ongeveer halftwaalf brak er te Hoogezand brand uit ia den windhoutzaagmolen van de firma Maathuis. Door den feilen zuidwesten wind sloeg de vlam al spoedig op de belendende houtschuren over. In een oogwenk stond alles in lichtelaaie. In minder dan geen tijd stond ook de stoomoliemolen van de firma Ter Borgh in brand, benevens de belendende knechtswoningen. Steeds verder breidden de vlammen zich uit, zoo dat ook de heerenbehuizing, behoorende bij den oliemolen, en nog bewoond door mevr. de wed. Van Calcar, de nieuwe koopmansbehuizing van R. Ruding, verder de huizen van gebr. Alfsing, Schol- ten s en Deen, en ook de heereDbehuizing van Maat huis, bg den houtzaagmolen, afbrandden. Later geraakte ook de achterbehuizing van het hótel Roelfsema in brand. De boerenbehuizing van de wed. Boerma werd byna geheel een prooi der vlammen. Tal van huisgezinnen zijn van dak en inboedel beroofd. Voorzoover men weet, waren allen ver zekerd. Verschillende Maatschappgen hebben groote schadeposten. De Zutfensche Maatschappg >de Nederlanden" had verschillende inboedels, benevens het hotel Roelfsema" verzekerd, de stoomoliemolen met de daarbg behoorende gebouwen waren bg beurspolis verzekerd, huis en inboedel van R. Ruding bg De Jong Co. en verschillende huizen en andere in boedels bg diverse Maatschappgen. De schade is zeer groot. Gisteravond vgt uur was de brandweer nog steeds in de weör. De wind was toen gelukkig gaan liggen, zoodat het gevaar voor 't grootste gedeelte geweken was. De wachtkamer 3e klagse van het centraal station te Utrecht was Zondagavond het tooneel van eene groote verwarring en opschudding onder de aanwezigen. De oorzaak hiervan was een huzaar, die, de wachtkamer binnentredende, vernam, dat hij te laat kwam om met den trein van half 10 naar Amersfoort te vertrekken. Hij maakte zich hierover zoo driftig, dat hij, na zyoe bovenkleeding van het lijf gescheurd te hebben, een tafel opnam en deze door de verschrikte aanwezigen wierp en eenige schade aanrichtte. Toen werd de woestaard aange grepen op last van een officier door eenige militairen, waarbij eenige politie-agenten hulp verleenden, die nog moeite hadden hem te houden. UD.) Naar aanleiding van het ook in ons blad ge plaatste stukje, bevattende 'le verklaring die De Heraut geeft van het getal elf in de beteekenis van malle nummer," verwijst een der lezers van de Tel. naar het bekende woordenboek van Van Dale, waarin wordt medegedeeld, dat de oorsprong der zegswyze verklaard moet worden alduself is een klankwisseling van alf, dat vroeger dwaas, gek enz. beteekende. Op de Leuvfhaven te Rotterdam bouwden Maaudagavond vier jongens hooge piramiden van steenen om de boomen. Bezig zynde riep een schip per Jongens, daar komen agenten." Een der jon gens zeidegeloof hem maar niet, ze komen eerst 10 minuten over half tien. Het bleek werkelijk dat de jongen goed op de hoogte was, want juist op dien tijd passeerden twee agenten. Zouden misschien heeren inbrekers ook precies den tyd weten wanneer de politie aankomt vraagt de Tel. Te Gorinchem is in den nacht van Zondag op Maandag een ernstige brand uitgebroken, die twee menschenlevens heeft gekost. De boerdery van Rgn- hout op de Haar is geheel verbrand. Te 12 uur des nachts wist men nog van geen brand en te half twee des nachts waren huis, schuur, inboedel, hooimgt en korenschoof, alsmede vrouw en kind van den landbouwer verbrand. Treurig voor waar voor den man en zijne zes overblijvende kinderen. De vrouw veronderstelde te kwart over 12, dat het weerlichtte en maakte haar man daarop attent. Van verre zag men echter dat er brand was en snelde men toe om de bewoners te wekken, die zoo goed als het ging naar buiten vluchtten. Intusschen bekwam een kind van 1 Vs jaar zware brandwonden, dat naar het Gasthuis te Gorinchem werd gebracht, alwaar het spoedig overleed. Volgens de meening van enkelen wilde de vrouw nog eenig geld halen, doch anderen denken, dat zy in de ver onderstelling was, dat nog een kind in het brandende perceel was, en zg er daarom in ging. Even daarna stortte het huis in. Men vond haar lyk Maandag morgen verkoold liggen. Huis en inboedel waren laag verzekerd, het hooi en koren niet. Men denkt alweer aan kwaadwilligheid. Er is geen reden anders te bedenken, waardoor de brand kan zyn ontstaan. Ia de laatste weken hebben in den omtrek verscheidene branden plaats gehad met onbekende oorzaak. In Holland zullen proeven genomen worden met een machine, die tot heden in ons land nog niet werd gebruikt, het is er nl. eene die de beet wortelen delft, afsagdt on schoonmaakt. Een veearts, die per rijwiel zich naar Maaseik (Limburg) begaf, reed met zooveel kracht tegen een stilstaand rijtuig aan, dat hg op de plaats dood bleef. Vlug werk. In de raadsvergadering der ge meente Rozenburg deelde de voorzitter mede, dat zich voor de betrekking van ontvanger 4 sollici tanten hadden aangemeld, en dat door burg. en weth. op de voordracht waren geplaatst de gebroeders G. en K. Groene wegen, beiden te Rozenburg, en dat men nu maar dadelijk tot de benoeming moest overgaan. Met algemeene stemmen wordt no. 1 be noemd. Fluks wordt de benoemde geroepen, en na hem gevraagd te hebben of hij de benoeming aan neemt, wat deze toestemmend beantwoordt, wordt hij beëedigd en geïnstalleerd. Alsnu wordt mede gedeeld, dat door overigden van den telephonist het kantoor gesloten is, en dat zich als opvolger heeft aangeboden O. E. Riedé. Ook deze wordt direct benoemd. (Tel.) Te Amsterdam gaat een zeker persoon, de oene straat uit de andere weder in met een bascule bij zich, om de kinderen te wegen. Nu, welke moeder is niet nieuwsgierig om te weten, hoe zwaar haar lieveling weegt. Als het kind op het toestel heeft plaats genomen en de man zegt met heel veel tact speeuleerende op den moedertrots dat 'fc eenige ponden meer weegt, dan het kind van de buurvrouw, dan ziet men hot verblijde gezicht der eene moeder en het bedrukte gelaat der andere. Dat hierdoor wel eens geschillen ontstaan is te be grijpen. Soms nemen er ook wel de grootere op plaatsnu ja, waarom zou dat ook niet plaats mogen hebben De man van het zaakje, iemand die natuurlgk zyn vak verstaat, moedigt de hon derden nieuwsgierigen, die komen kijken, aan, op de bascule plaats te nemen, en rust niet voordat het meerendeel er aan voldaan heeft. En als hg ten slotte de straat of steeg verlaat, kan men aan den welvoldanen trek van zijn gezicht zien, dat hg goede zaken heeft gemaakt. Zaterdag werd te St. Maartensdyk door een tjalkschip binnengebracht, wat men nog heeft kun nen redden uit het in het Hellegat door aanvaring gezonken vaartuig van den beurtschipper L. Ste- ketee. Yeel bedroeg dat niet. Van het vaartuig konden alleen gered worden de giek, het zeil en nog een paar kleinigheden, terwyl van de lading alleen te redden was eene partjj hout, eenige meu bels en nog het een en ander wat bovenop lag. Ongeveer alles w it zich in het ruim bevond, zoo wel als in het voor- en achteronder, is met de schuit in de diepte verdwenen, waaronder eene aan- zienlgke som gelds van te Rotterdam verkocht graan, eene party onverkocht graan, allerlei winkelwaren enz. De schuit was niet verzekerd, van de lading een klein gedeelte. Omtrent een aanslag op dhr. Rothschild meldt de N. R. Ct. het volgende: Wanneer baron Alphonse de Rothschild niet thuis is op 't oogenblik geniet hg van het strandleven in Trouville worden de voor hem bestemde brieven eiken ochtend naar de Rothschild-bank gebracht, in de rue Lafitte, en daar, gedeeltelyk ten minste, door een vertrouwd employé geopend. Zaterdagochtend bevond zich onder Rotschild's correspondentie een vry groot, wit enveloppe met drie 15 ctms. postzegels, en voorzien van een aan wijzing die volgens sommigen luidde>strict per soonlijk," volgens anderenopzenden bg afwezig heid van geadresseerde"; in elk geval stond er nog iets anders op dan het adres. Het geheel zag er niet heel netjes uit, en men zeide zelfs dat de poststempels er met inkt op gezet wareü later bleek echter dat de brief wel degelyk over de post gekomen, en door een besteller bezorgd was. De heer Jodkowitz, Rotschild's intendant, opende dezen brief eerst tegen half drie 's middags. Nog twee employés bevonden zich in het vertrekeen van hen vroeg of hg den brief aan baron de Roth schild zou opzenden, maar Jodkowitz achtte het niet noodiger zou wel niets byzonders in staan. »Het zullen toegangsbewijzen zgn voor de wed rennen of voor een concert," meende hg. En hg nam een stalen briefopener, stak dien langs den bovenrand in het enveloppe, stootte op iets, en scheurde toen het papier open. Hg zag nu dat twee draadjes die om een dubbel stuk karton vastgemaakt waren, verschovenmet een ongeduldige beweging rukte hg ze los, en op hetzelfde oogenblik had een ontploffing plaats met een knal als van een pistool schot. Jodkowitz werd achterover geworpende beide andere employés waren niet getroffen. Geheel de rechterkant van het gelaat van den gekwetste was als doorzeefd van kleine gaatjesdrie vingers van de rechterhand ontvleeschd, en zgn kleederen op verschillende plaatsen gebrand. Stukjes karton waren in het rechteroog gesprongen. De gekwetste werd naar zgn woning gebracht, waar men zgn oog dadelgk opereerde. Dr. Mayer, de beroemde oogheelkundige, hoopt het gezichtsver mogen te kunnen behouden. In weerwil van de pyn die de heer Jodkowitz lgdt, was zgn toestand gis teren zeer bevredigend. Hg is een 55jarig man, en sedert den oorlog bg de Rothschild's in dienst. Natuurlgk waren de directeur van het gemeentelijk laboratorium en andere ambtenaren er dadelgk bg, om daar ter plaatse een onderzoek in te stellen. Op Jodkowitz' schrijftafel werd een grgsachtig poeder gevonden, waaruit men afleidt dat de brief kwik- chloried en chloorpotasch bevat moet hebben. Eerst genoemde stof is zeer moeilyk te verkrggen, mis schien dat men met behulp van deze omstandigheid dus een spoor kan ontdekken aangaande den dader, die overigens bezwaarlyk te vinden zal zgn. Men is het er ook lang niit over eens of men hier met een >principieelen aanslag" of een gewone wraakoefening te doen heeft. Het slachtoffer van den aanslag bevindt zich naar omstandigheden vrg wel. De patiënt heeft geen koorts. De geneesheeren vertrouwen, dat het hun zal gelukken, het gekwetste oog te behouden en de wonden aan de hand beginnen te genezen. De man, die den brief met het knalkwikzilver

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2