1895 N°. 102. Donderdag 29 Augustus. 82sle jaargang. COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Yls Ditma.» te Botterdam en verder bjj alle Boekverkooper* en Brievengaarders. InsendlnR van advertentlën vóór 53 wen op den da* De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ts Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, der uitgave» GOES, 28 Augustus 1895. Aan de uitnoodiging, gericht tot de besturen van de alhier bestaande vereenigingen tot een bijeenkomst op het »Slot Oostende" werd jl. 1 Maandagavond door dertien 7ereenigingen gehoor gegeven. De vergadering werd geleid door mr. P. L. van Eeten, waarnemend voorzitter van het bestuur der vereeniging voor ^Volksvermaken." Het doel dezer bijeenkomst, nl. de bespreking van een plan tot deelneming aan den op het Koninginnefeest te houden optocht, is slechts ten deele bereikt. Uit de diseussiën bleek, dat velen bezwaar hadden tegen den dag, waarop het feest zal gevierd worden, doch het bestuur van Volksvermaken," ofschoon dat bezwaar erkennende, kon het op geen anderen dag bepaleneerstens omdat op den jaardag der Ko ningin, wegens de kermis, de Groote Markt niet beschikbaar is, en dus ook geen verlichting der muziektent of eenig vuurwerk kan plaats hebben, en ten anderen omdat men dit feest wil combineeren met dat van »Floralia." Vele vereenigingen juichten het plan tot het houden van een optocht toe, doch sommige verlangden eenige financiëele ondersteuning, waaraan Volksvermaken" echter niet kan voldoen, wil het bestuur niet een groot deel van het bedrag der ingezamelde gelden daaraan besteed ziente meer nog daar een kinderfeest op den voorgrond staat. Ofschoon een optocht niet in de oorspronke lijke bedoeling van het bestuur van Volksvermaken" lag, kon het daaraan zijn goedkeuring heohten en nam het dit plan over. Nog werd het denkbeeld geopperd prijzen uit te loven voor het schoonste vaandel, de schoonste versiering, het grootste aantal leden, enz. De heer Z. D van der Bilt La Motthe bracht hulde aan het bestuur van Volksvermaken" voor het genomen initiatief om den 15en jaardag van H. M. de Koningin feesteljjk te vieren en meende dat ook het publiek daarmede is ingenomen, getuige de ruime bijdragen, die tot dat doel geschonken zjjn. De discussiën leidden echter tot geen bepaalde conclusie. Om tot een definitieve beslissing te ge raken zal a. s. Vrijdag weder een gecombineerde vergadering plaats hebben, waarin de verschillende vereenigingen zullen mededeelen of zij al dan niet aan een eventuërien optocht wenschen deel te nemen. Teneinde dit te kunnen bepalen zal elk dier vereeni gingen vooraf een vergadering houden om daarover een besluit te nemen. Tot het vaststellen van een bepaald programma vergaderde gisteravond het bestuur van ♦Volksver maken" nogmaals. In deze vergadering is definitief besloten, dat op Donderdag den 5 September a. s. in de Prins van Oranje" de tentoonstelling zal gehouden worden van de bloemen, gekweekt uit plantjes, door de afdeeling ♦Floralia" uitgegeven. Des avonds zullen de prijzen worden bekend gemaakt en uitgereikt aan de be kroonden, terwijl daarna door de harmonie »Eupho- nia" terzelfder plaats een concert zal gegeven worden. Op Vrjjdag den 6 September, den eigenlijken dag van het Koninginnefeest, zal des namiddags te 1 uur een optocht plaats hebben van de kinderen der openbare scholen, benevens van die der katholieke school. Na afloop daarvan wordt op een der openbare pleinen of op eene weide in de nabijheid der stad een kinderfeest gegeven, onder leiding van den heer Schramade van Rotterdam, die daarvoor, volgens overgelegde attesten, uitstekend berekend is. Onder wijl zullen de kinderen op eenige versnaperingen worden onthaald. Mocht in de vergadering van a. s. Vrijdag worden besloten, dat ook een optocht zal worden gehouden van alhier bestaande vereenigingen, dan zal die plaats hebben van 4 tot ongeveer 6 uur. Te 8 uur zal de harmonie »Euphonia" een concert geven in de geïllumineerde muziektent op de Groote Markt, terwijl bet feest zal worden besloten met het afsteken van vuurwerk. Wanneer nog door het uitsteken van vlaggen door de ingezetenen aan de stad een feestelijk aanzien wordt gegeven en het weder voor de festiviteiten gunstig is, hoopt het bestuur van de vereeniging voor Volksvermaken" dien dag te maken tot een feestdag, onzer geëerbiedigde Koningin waardig. Bjj het 8e reg. inf. is bevorderd tot kapt., de le luitenant P. J. G e i 11, van het korps. Maandag had te Waarde eene vergadering plaats van ingelanden van het waterschap W aarde, waar eene voordracht werd opgemaakt voor gezworen, in plaats van den heer J. Bntijn, die benoemd is tot dijkgraaf. Deze voordracht be staat uit de heeren: Chr. Westsfcrate Jz., J. L. v. Overbeeke en J. J. Mol. (M. Ct.) Men deelt uit goede bron aan de Tel. mede, dat binnen enkele dagen een wetsontwerp tot instelling van Kamers van Arbeid bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Naar men verzekert, heelt het den Raad van State reeds verlaten. aan pandbrieven, f 800 op de Rijkspostpaarbank en f 604 bij den penningmeester in kas. Atjeh besproken en is de raad van meening, dat een krachtig optreden onzerzijds onvermijdelijk ge worden is. Is dit bericht juist, dan heeft men de beteekenis van de jongste gebeurtenissen en in het bijzonder van den aanval en de vernieling van het Chineesche kamp te Telok-Semawé in den nacht van 7 op 8 dezer slechts te goed overwogen. Op de meest overtuigende wijze toch is het nu gebleken, dat de kracht van den tegenstand nog geenszins ge broken is, dat de Atjeher in de groene vaan het zinnebeeld van hoop op de toekomst blijft zien en dat er weder een groote slag geslagen moet worden. De passieve houding van den tegen woord igen gouverneur kan er, gelijk de ervaring nu duidelijk en afdoende bewezen heeft, den Atjeher niet toe brengen zijne traditiën op te offerenzij heeft hem integendeel moed en toenemende brutaliteit inge boezemd. Wij begrijpen dat de omstandigheden er toe geleid hebben, dat niet vroeger tot een krach tiger optreden besloten is, inaar nu de omstandig heden niet meer bestaan, mag de toestand niet langer sleepende gehouden worden en moet liever heden dan morgen overgegaan worden tot een optreden met een macht, voldoende om den Atjeher tot het besef te brengen dat hjj bukken moet voor het overwicht van Europeesche krijgstucht en wapen kracht. Het is te hopen, dat de gouverneur-generaal iu deze op eigen verantwoordelijkheid zal handelen, even als hjj ten opzichte van Lombok gehandeld heeft, want wordt, voordat feitelijk tot een krachtige ver sterking der aanwezige troepenmacht overgegaan is, de toestand in Atjeh een onderwerp van debat in de Tweede Kamer, wat ongetwijfeld het geval zal zjjn reeds in September a. s. bjj de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede, dan is het te voorzien dat het debat in nuttelooze rede kavelingen zal opgaan en de toestand zal blijven zooals bij was. Van goed ingelichte zijde deelt men aan het Bat. Nbl. mede, dat het door den Minister van Koloniën opgegeven bedrag van 1.800.000 galden, die de Lomboksche buit vertegenwoordigen zou, wel ongeveer juist is, doch dat de Minister dan buiten beschouwing laat de nog niet getaxeerde waarde van de te Lombok door ons veroverde edel gesteenten. Deze zjjn over het algemeen ruw en onregel matig bewerkt, maar er zijn er onderscheidene bij, die, na behoorljjke behandeling, een aanzienlijke waarde beloven te vertegenwoordigen. Waarschjjnlijk, voegt het blad hierbjj, wil men met de uitkeering van het buitgeld aan de troepen wachten, tot de bedoelde taxatie is geschied Met het doel de kosten van onderhoud van gevangenen te verminderen en een meer afschrikkende straf in te voeren voor individuen als de moordenaars van den wachtmeester Hoekman te Osch, die, in vrijheid, een gevaar bljjven opleveren voor de ge meenschap en op grond daarvan, nn de doodstraf is afgeschaft, levenslang worden gedetineerd, oppert De Avondpost het reeds meermalen verkondigde denkbeeld, een Nederlandsche strafko lonie te stichten. Zou het, zoo vraagt het Haagsche blad, niet veel meer strooken met het hoofdbeginsel van ons heden- daagsch strafrecht, dergelijke misdadigers door zwaren dwangarbeid, waarvoor niet licht vrije arbeiders te vinden zjjn, een deel van de schuld welke zij tegen over de Maatschappjj hebben, te laten aflossen, in plaats van hen vijftien i twintig jaren en mogelijk langer te laten vegeteeren op kosten van den Staat? Wij denken aan het uitgestrekte, zoo schaarsch bevolkte Suriname, dat voor een zeer aanzienlijk deel nog op ontginning wacht. Het zou zich, dankt ons, zeer goed leenen om ten deele tot strafkolonie te worden bestemd. Maar het klimaat 1 zal men zeggen een Europeaan kan er onmogelijk cultuurarbeid verrichten I Die onmogeljjkheid staat, naar wij gelooven, nog niet zoo vast, zoolang men er niet tegen opziet met Javaantjes vrije arbeiders!" de proef te nemen. En al zonden de meeste, thans tot lang durige gevangenisstraf veroordeelde misdadigers niet tegen de proef bestand blijken, wg zijn niet teer hartig genoeg, daarin een overwegend bezwaar te zien. De hoofdzaak is, dat de straf, op zware misdrjjven gesteld, afschrikwekkend zjj en dat niet langer het verwgt kunne worden gehoord, dat misdadigers hier te lande bevoorrecht zjjn boven werklooze arbeiders, en misschien ook nog wel boven vele categoriën van niet-werkloozen. De wijsheid komt uit het oosten, zegt de Arnk. Ct. Wat in de Nederlaudsehe stelen niet, of slechts bij uitzondering bestaat, is op Batavia reeds lang een feit. Daar heeft men een reglement op het wiolrjj don, ia zss artikelen bepalingen Volgens den Haagsehen kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. is heel de ministerraad te pas ge komen bij de kwestie der promotie van kapi tein S e r e t, lid van de Tweede Kamer, en is H. M., die lang heeft geweigerd eene voordracht goed te keuren, waarin deze op non-activiteit gestelde officier werd gepasseerd, ten slotte voor den aandrang der regeering gezwicht. Hij acht het echter aan geen twijfel onderhevig, of wij krijgen nu een tweede zaak-Land in de Tweede Kamer. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht, gevestigd te Amsterdam, goedgekeurd bij K. B. van I Aug. 1894, heeft aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dringend verzocht om aan het kieswet-ontwerp- v. Houten hunne steun niet te geven, tenzij het woord mannelijke uit de artt. 1, 10, 11, 12, 13, 22, 56, 98 en 125 van dit ontwerp worde verwjjderd, en tevens de 2e en 3e zinsnede uit de 2e al. van art. 2 worde weggelaten. Door de Regeering is ingediend een wetsont werp, houdende nadere regeling van het recht van successie en van overgang bij overlijden, en wijziging van eenige bepalingen be treffende de heffing der rechten van registratie. Het wetsontwerp strekt om recht van overgang op nagelaten effecten en rentegevende vorderingen benevens het registratierecht van 15 centen van de honderd galden, dat op akten van scheiding geheven wordt, met het successierecht te versmelten, het heffen van opcenten van de rechten van successie en van overgang van onroerende zaken, nagelaten door niet ingezetenen, te doen vervallen, de percen tage van de evengemelde rechten te wijzigen en maatregelen te nemen tot verzekering van de be taling der belasting. De bedoeling is voor buitenlanders de overgangen in de rechte lijn van 1 pet. met 38 opcenten tot 6 pet. en voor de andere gevallen van 5 pet. met 38 op centen tot 12 pet. te verhoogen, waardoor per jaar voor de door buitenlanders bezeten onroerende goe deren omstreeks f 160.000 meer zal worden betaald. Het recht van successie voor de rechte neder dalende lijn en echtgenooten met kinderen wordt ge steld op 1 s/4 pet., voor de rechte opgaande linie op 5 pet., voor echtgenooten zonder kinderen op 8 pet., voor broeders en zusters op 9 pet. voor neven en nichten enz. 11 pet. en voor andere gevallen 171/9 pet. De gezamelijke hoogere opbrengst van het recht wordt geraamd op f 1 500.000 per jaar. Bij de toelichting doet de Minister uitkomen, dat een recht van successie van ls/é pet. voor de ver krijgingen in de rechte nederdalende linie, gepaard gaande met de afschaffing van het registratierecht, een belangrijke verbetering, een gelijkmatige ver deeling der lasten, doch geenszins een rerhooging van den druk der belasting of van de inkomsten der schatkist zal zijn. Broeders- en zusters-kinderen zullen naar het ont werp 2 pet. meer betalen, dan broeders en zusters broeders- en zusters-kleinkinderen 2 pet. meer dan broeders- en zusters-kinderen. Deze opklimming houdt verband met het recht, dat bij een overgang in de rechte nedergaande linie zal zijn verschuldigd. Voor echtgenooten zonder kinderen en voor de verkrjjgingen in de rechte opgaande linie zal de verhooging der belasting van geringe beteekenis zijn. Zij zal zich het meest doen gevoelen bij de ver krjjgingen door ooms en moeien, door verre ver wanten en door niet verwante personen. Eindelijk doet de Minister opmerken, dat, terwijl thans het hoogste recht kan bedragen 10 pet. pl. 88 opcenten, en bovendien 2 pet. pl. 38 opcenten, te zamen dus 16.56 pet., dat nog verhoogd kan worden door het registratierecht op de scheidingen geheven, en ook nog kan stijgen, doordien het recht van overgang met de schulden geen rekening houdt, thans als hoogste bedrag wordt voorgesteld 17.5 pet. Gisteren werd te Amsterdam onder voorzitter schap van den heer I. P. Engelman de 14e alge- meene vergadering van den Alg. Politiebond gehouden. In het verslag van den secretaris werd herinnerd aan het optreden van een nieuw hoofd bestuur en geconstateerd dat door de bekende hulp van eenige Kamerleden de Bond is in staat gesteld te herstellen, wat door de schandelijke daden des vorigen voorzitters bedorven werd, en thans aan al zijne verplichtingen kan voldoen. Alle verzekeringen, door den Bond gesloten, zjjn door de Maatschappij Kosmos overgenomen. Het aantal leden bedraagt thans 119 en het batig saldo over het afgeloopen jaar f 42.32. De fondsen van den Bond beBtaau uit f 1750 aan hypotheek, 11006 De heer M. de Ras, lid der Tweede Kamer, schrijft in den Limb. Koerier.' Zooals bekend is, hebben zij, die handelend op traden namens het syndicaat, dat zich gevormd had tot oprichting eener nationale wapen fabriek, het aan den minister van oorlog gedane aanbod tot levering der nieuwe geweren plotseling ingetrokken. Wat is de aanleiding tot deze spontane handeling geweest Hooge, te hooge eischen van den minister Of is, bij het vernemen dier eischen hun, die in deze zaak het woord en de pen voerden, de schrik om het hart geslagen Ofis er iets anders ge schied, iets dat moeilijk het daglicht verdragen kan Voorshands zal ik mijn oordeel nog opschortea. Later zal de waarheid wel blijken. Want 't laat zich voorzien, dat de staart dezer muis een onaf zienbare zjjn zal. Oprecht leed doet het mij voor de talrijke werk lieden, die in de op te richten fabriek jaren werk zouden gevonden hebben. Want niet alleen de 52,000 Manl. geweren en karabijnen zijn thans voor de na tionale industrie verloren, ook de 4000 geweren der marine, waarvoor de gelden reeds zijn toegestaan, later vermoedeljjk gevolgd door 24,000 geweren voor het Nederlandsch-Indische leger, de reserve-geweren, ongeveer een 25,000 tal en vroeg of laat toch ook door een 50 A 60,000 geweren voor de al dan niet gereorganiseerde schutterij. Och, aan deze laatste uitgave zal de Kamer ook wel ten slotte moeten gelooven 1 Eenmaal het benoodigd kapitaal ruim volteekend, was met eenigen goeden wil, zoowel van de zijde van den minister van oorlog, als van die van bet syndicaat, de totstandkoming der Wapenfabriek ver zekerd, en groot ia daarom de verantwoordelijkheid van hem of hen, die deze zaak hebben doen mis- lakken. Ik zal er voorloopig niets meer van zeggen, om dat, zooals ik zeide, de tijd ook hier ongetwjjfeld licht zal ontsteken. Ten aanzien van de oorzaken voor 't veel kleiner getal candidaten voor de land bon w- akten, dan men gemeend had te mogen verwachten, wordt in de Haagsche Ct. het vermoeden geuit, dat zich weinig onderwijzers de moeite geven, voor eene Iandbonwakte te studeeren, omdat men er slechts bij zeer hooge uitzondering iets aan heeft en letterlijk nergens een cent toelage wordt gegeven voor 't bezit van zulk eene akte. Waarom zal men zich dan de moeite g»ven, er voor te studeeren, naar Wageningen te reizen, om zich te laten examineeren en misschien nog te zakken bovendien Laten de gemeentebesturen in landbouwdistricten een toelage voor de Iandbonwakte geven, en de candidaten zullen wel zorgen, zich bgtjjds voor 't examen aan te melden. Naar aanleiding van hetgeen dezer dagen over de benoeming van generaal Vetter tot legerkomman- dant in Indië is medegedeeld, meent de Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. uit zeer goede bron te kunnen verzekeren, dat geen conditiën omtrent de verder te volgen Atjeh-p01itiek door hem zijn gesteld. De generaal, pas tot herstel van gezondheid hier te lande terug, dacht niet aan terugkeer naar Indië en zou de benoeming niet hebben aanvaard, indien niet een dringend telegram van den Gouverneur-Generaal en de uitdrukkelijke wensch van de Koningin-Regentes, door den Minister van Koloniën ondersteund, hem er toe hadden be wogen. Van voorwaarden was geen sprake, dan alleen deze, dat drie geneesheeren hem onderzoeken en geschikt verklaren zouden. Toen dit geschied was nam hg de benoeming aan en in September vertrekt hg naar Indië. Of hij nu in zijn besprekingen met de Regeering van zijn gevoelen heeft doen blijken, dat in Atjeh eindeljjk spjjkers met koppen moeten worden geslagen, is een andere vraag. Dat hg van dat gevoelen is, kan ik wel verzekeren. Generaal Vetter meent inderdaad, dat het met de concentratie en langzame pacificatie van Atjeh uit moet zjjn en men flink moet optreden om den oorlog spoedig tot een goed einde te brengen. Het B.Hbl. schrgft in zijn mail-overzicht over Atjeh Nn met de benoeming van den minister van Ko loniën tot commandeur der orde van den Nedor- landschen Leeuw de Lombok-roes geacht kan worden te zjjn uitgeslapen, is het te hopen dat aan den toestand in Atjeh de aandacht geschonken zal wor den, welke hg zoozeer verdient. De raad van Indië heeft jl. Donderdag een bui tengewone vergadering gehouden en, naar ons van verschillende zjj lea verzekerd is, is de toestand in

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1