tienüvrij Bouwland, AANBESTEDING. Delfwerk enz. ADVERTENTIES Zaterdag 31 Augustus 1895, aanbesteden: 3000 M. delfwerk en het schoonmaken der water leidingen. openbaar verkoopen; Mocht iemand aen betere verklaring weten, dan hoop ik dat hij die geven zal, niet zoozeer wat de elven of geesten betreft, maar de uitdrukking bo vengenoemd. Zeker is het, dat >elf" al zeer vroeg de beteekenis had van een dwaas of zot. Zoo be staat er een oud versje, een gesprek tusschen den leerling Aernout en zijn meester. Daarin komt o. a. dit voor: Meester: Aernout, spelt mij elve!" Aernout: »Gewisselic, gby syt het selve." Hieruit blijkt tevens, zegt de schrijver, dat er vóór eeuwen al sommige even lompe, onbeschofte kinderen waren als nu. Een welbekend ronselaar te Rotterdam is Zaterdagmorgen uit het raam van de tweede ver dieping zijner woning op straat gesprongen. Sedert een paar dagen was de man lijdende aan vervol gingswaanzin en ook dezen nacht hadden zijne vrouw en eene buurvrouw het noodig geoordeeld hem te bewaken. Tegen den morgen kalmeerde hij een wei nig, maar toen zjjne vrouw voor een oogenblik de kamer had verlaten, sprong hij plotseling op, opende het venster en wilde zich er uit werpen. De buur vrouw wist hem te grijpen en eenigen tijd aan de handen vast te houdenten laatste schoten hare krachten te kort en viel de ongelukkige op de straat, waar een voorbijganger hem nog trachtte op te vangen. Ernstig gekneusd werd de man opgenomen en om 9 uur per raderbrancard door de politie naar het Ziekenhuis vervoerd, alwaar een linkerdijbeenbreuk werd geconstateerd. Ongunstiger liep een dergelijk voorval te Berlijn af. In de Kastanien-allee aldaar wilde zich een schildersbaas, die door bouwondernemingen arm was geworden, uit zijne woning op de vierde verdieping op straat storten. Zjjne vrouw zag, hoe hij over de balkonleuning klom, en greep hem bij de armen. Zij hield hem zoo eenige minuten vast, met de uiterste krachtsinspanning, terwijl hij tusschen hemel en aarde zweefde. Ondanks haar hulpgeschrei, dacht niemand uit de verbijsterde menigte, welke van de straat bet tooneel gadesloeg, er aan hulp te bieden. De vrouw, uitgeput, liet eindelijk los en viel be wusteloos op bet balkon de man stortte naar om laag en werd verpletterd opgenomen. In een hotel op de Geldersche kade te Amster dam wa» dezer dagen een Engelsche dame gelogeerd, die het enorme gewicht heeft van 460 pond. Op de trams moest ze buitenop bljjven staanze kon niet door de deurtjes. Hondentrouw en een hondenneus bijeen varken Te Loosdrecht is een jong varken, dat door den veehouder v. E. was verkocht aan boer F., nadat het in een dichtgebonden zak naar zijn nieuwen eigenaar was overgebracht, op onbekende wijze aan zijn hok ontsnapt. Het dier werd later teruggevonden bij zijn ouden baas. Het bericht van een merkwaardige operatie door prof. Von Eiselsberg, te Utrecht in het zieken huis verricht op een onderofficier van het N.-I. leger, die elf kogels in zijn lichaam zou hebben gehad wordt door het U. D. tegengesproken. In het ziekenhuis aldaar is zulk operatie niet geschied en de genoemde hoogleeraar is reeds langer dan een maand buitenslands. Trf Spekholzerheide (L) is Donderdagnamiddag een blok huizen, bewoond door vier gezinnen, met hunnen inboedel door brand vernield. Zeventien varkens en een veulen kwamen in de vlammen om. Slechts twee woningen waren verzekerd. De schade is zeer aanzienlijk. De brand wordt toegeschreven aan onvoorzichtigheid van een kind. Te Linschoten zou een boerinnetje eene pruim in den mond steken, doch bemerkte nog bijtijds, dat er een wesp op zat. Het diertje werd na tuurlijk verwijderd en de pruim opgegeten. Op hetzelfde oogenblik voelde zij ondragelijke pijn en zwol haar mond en keel zóó hevig op, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij onderzoek bleek, dat de angel der wesp in de pruim was blijven zitten en de pijn en de zwelling had veroorzaakt. Vrijdagavond had trein 9, sneltrein naar Vlis- singen, welke te 6 uur van het Centraalstation te Amsterdam moest vertrekken, een oponthoud van 50 minuten, veroorzaakt door het ontsporen van eene locomotief aan het Westerdok aldaar. Een heer uit Amersfoort onlangs per rijwiel des avonds bij donkere maan van buiten komende, ontmoette een landbouwer op klompen, die hem, naar hij meent, niet al te vriendelijk aanziet. Doch wat nood, een rgwiel gaat sneller dan klompen 1 De heer trapt en trapt, doch meent ook de klompen in toenemende snelheid achter zich te hooren naderen t Jawel men heeft het op hem gemuntNog spant hg alle krachten in, doch hoort tot zijn ontzetting een schot zoo spoedig hij kan stapt hij van zijn rijwiel, werpt dit over de sloot en verschuilt zich in 't Btruikgewas, totdat hg niets meer hoort en alle gevaar geweken acht. Angstig zijn rijwiel opgezocht hebbende, loopt hij hiermede behoedzaam naar stad en bemerkt dat het schot was veroorzaakt doorhet springen van zijn luchtband. Te Assen werd Donderdag een landlooper ver oordeeld tot drie dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van driejaren. Op de vraag van den president: »of hij iets had aan te merken", antwoordde hijdat als het hem zoo goed beviel als den vorigen keer, hg liever voor zes jaren veroordeeld was geworden. Het allernieuwste nieuwtje op het gebied der wielersport wordt thans te Lyon geleverd. Aldaar zullen twee jonge dames een race houden om de hand van een jongen millionnair. Zoodra de strijd beslecht is zal de levende prijs eveneens een drie wieler bestijgen en met de overwinnares terstond naar het stadhuis rgden. Men heeft wel eens gehoord van de wedloopen tusschen stoomschepen van verschillende stoomvaart- maatschappijen, die van Engeland op N.-Amerika varen. De North-Western en Caledonian en de Great-Northern en North Eastern hebben een kamp op leven en dood aangegaan, waarbij de passagiers er maar aan gewaagd worden. Trouwens deze schijnen in het snelrijden een zoo groot behagen te scheppen, dat zij het als een soort sport beschouwen en er niet aan denken om te protesteeren. Dinsdagavond vertrokken precies te 8 uren de beide treinen van de stations Euston en King's Cross te Londen. De Westkusttrein won het pleit. Te 5.48 Woensdagochtend reed deze trein Aberdeen binnende 540 Eng. mijlen waren dus in 8 uur 58 min. afgelegd, een gemiddelde vaart van 60 mijlen in het uur. De Oostkusttrein kwam eerst te 5.11 binnen, d. i. 13 minuten later. Beide treinen hadden vrij veel passagiers, waar van er een beweerde, dat het met zoo'n vaart zeer behagelijk rgden was. De maatschappijen geneeren zich dan ook niet en wagen er de passagiers gerust aan. De North Western heeft zich zelfs voorgenomen niet eer te vreden te zullen zijn, alvorens zij op de lijn van Londen naar Aberdeen nog meer dan één Eng. mijl per minuut gemaakt had. Een maximum van 70 mijlen per uur over zoo grooten afstand acht men nog wel bereikbaar. Grodkovitz, een der chefs van het bankiers huis Rothschild, in de Rue Lafayette te Parijs opende Zaterdagnamiddag een brief, aan het persoonlijk adres van baron Rothschild gericht. De brief bevatte tus schen twee bladen carton eene ontplof bare stof. Bij de ontploffing werden van Grodkovitz het rechter oog en een stuk van de rechterhand weggenomen. De dader van dezen aanslag is onbekend. Een vreeselijk ongeluk is Dinsdag aan een klein station bij Linz, in Oostenrijk, voorgevallen. Drie personen stonden zorgeloos op de spoorbaan te praten, terwijl de Orient-sneltrein in aantocht was. Zij letten niet tijdig op het geroep en werden gruwelijk verminkt teruggevonden. De 15jarige zoon van een architect te Marburg in Hessen, was bezig met een buks naar kraaien te schieten, hetgeen hem door zgn moeder verboden werd. De knaap wilde een patroon, die nog in den loop stak, er uit nemen, doch ging daarbij zóo onhandig te werk, dat het schot afging en de kogel hem het hart doorboorde. jToen de moeder hem te hulp snelde was hij reeds dood. Volgens de officiëele opgaven van den burge meester te Brüx bedraagt de schade, die door de ramp van eenigen tijd geleden werd veroorzaakt, 2.033.150 gulden. Door het instorten van 31 huizen werd eene schade veroorzaakt van f 981.958 en door 35 gedeeltelijk ingestorte perceelen eene schade van f 670.084, terwijl aan meubilair etc. van ongeveer 700 betrokkenen een schade van f 381.000 werd be rokkend. De stad lijdt eene schade van f 40.000 door de vernieling van gas- en waterleidingen enz. Voor onderstand der slachtoffers kwam in een be drag van f 185.000, waarvan aan 600 inwoners f 70.000 werden uitgekeerd. Groot opzien baart te Warschau eene afstraf fing, die de gouverneur Andrejeff van de vesting zich verleden week moest laten welgevallen. Hij heeft zich daar reeds lang vele vijanden gemaakt, vooral door willekeurig verplaatsen van ambtenaren. Een dezer, een gewezen kolonel der cavalerie, kwam bij den gouverneur op audiëntie om tegen zoodanige verplaatsing te protesteeren. Het gesprek was zeer scherp en eindeljjk riep de kolonel: »Mgn eerlijke sabel, waarmede ik voor het vaderland gestreden heb, wil ik niet met het bloed van een schurk be zoedelen 1" Tegelijkertijd sloeg hij den gouverneur met de scheede van zgn sabel tegen den grond. Deze riep om hulp en de kolonel werd in hechtenis ge nomen. Het wordt echter niet onmogelijk geacht, dat hij met eene zeer lichte straf vrjjkomt, want hij draagt het Georgekruis en heeft te Petersburg in vloedrijke vrienden. In dat geval echter zal de heer Andrejeff zijn ontslag moeten nemen. Het verwon dert trouwens toch reeds iedereen, dat graaf Schu- walotf (de nieuwe Gouverneur-generaal van Polen) hem zoolang op zgn post heeft gelaten. Het groote belang dier zaak maakt eene bespre king van de in de eerste plaats daarbjj belangheb benden, t. w. do hoefsmeden, noodzakelijk, en zal die met vrucht plaats hebben, dan dient men gelegen heid te hebben, daarover reeds vóór die bespreking zjjne gedachten te laten gaan. Het is daarom dat ik de vrjjheid neem de aan dacht van hh. hoefsmeden in het bjjzonder te ves tigen op de advertentie, in dit nommer voorkomende. De Voorz. der Afd. Heinkenszand, E. VAN DEN BOSCH. Laatste en telegraphische berichten 's-Grawenliase. Geslaagd voor het examen Fransch mejuffr. A. F. W. van Swieten, te Ierseke, Men seint ons uit Ter-Weuzen: Ter gelegenheid van de 25jarige exploitatie van den spoorweg MechelenTer-Neuzen, is ons stedeke heden in vlaggentooi. Reeds van den vroegen morgen heerscht er aangename levendigheid in de straten. Op het perron van het station alhier werden de Minister van Openbare Werken in België, benevens de gouverneurs van Oost- en West-Vlaanderen en de Nederlandsehe gezant te Brussel, die te 12 uur aankwamen, gecomplimenteerd door den Commissaris der Koningin in Zeeland en namens het bestuur dezer gemeente door den burgemeester. Deze toespraken werden beantwoord door den president van de spoorweg-maatschappij, den heer Van den Broeck. Te halfeen had op het raadhuis een dejeuner plaats, waaraan 85 personen aanzaten; te halfdrie vertrekt de trein met den Commissaris naar St. Nikolaas. Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Het Hoofdbestunr der Mij. tot berorderiDg van Landbouw en Veeteelt in Zeeland beeft reeds vroe ger het denkbeeld besproken, om in de verschillende afdeelingen een cursus in het hoefbeslag in het leven te roepen. Volgens een daarover ontvangen nader schrijven is dat bestuur thans zoo ver gevorderd, dat het aan de afdeelingsbesturen verzocht heeit, hetzelve be' paalde voorstellen te doen. Ellewoudsdijk, den 20 Augustus 1895. Mijnheer de Redacteur 1 Wil s. v. p. dit stukje in de Goesche Courant opnemen. Verleden week Vrijdag is alhier aan den dijk een stuk gezonken en nadat dit gebeurd was zgn eenige lieden naar de herberg van J. Verhage gegaan en hebben daar een feestje gehouden tot 's nachts 12 uren. Nu vraag ik maar eensmag dat Om 10 uren is het sluiten hierals een ander dat niet mag dan toch die lui ook niet, al zgn ze wat meer dan een ander. De politie is er nog wel bij geweest ook, maar je hoort er maar niet van, en daar was toen in het keetje ook al een beetje gebruikt. Uw dienaar X. Wanneer de burgemeester vergunning heeft ge geven de bedoelde herberg op dien dag langer open te houden dan gewoonlijk, waartoe hij het recht heeft, dan is er niets onregelmatigs geschied. Ver moedelijk zal die vergunning wel zgn gegeven. Wanneer het een besloten feestje was, iB zelfs zulk eene vergunning niet eens noodig. Red. Burgerlijke Stand van Goes van 24 tot 27 Aug. 1895. Ondertouwd 24, Wouter Mange, 30 j., jm. en Anna Daniëlse, 26 j., jd.Pieter Marinus Osse- waarde, 23 j., jm., te Wilhelminadorp en Anna Catharina Cornelia Snoep, 28 j., jd., te Goes. Eerste Huwelijksafkondiging 25, Barthel Boo- gaart, 26 j., jm., te Goes en Wilhelmina Janna Wildeman, 28 jjd., te Tiel. Geboren 24, Johannes, z. v. Johannes Dirriks en Neeltje Verbrugge; Anna Cornelia, d. v. Cornelis Jan Groenendjjk en Dorothea Catharina Anna den Boer; 25, Johannes Baptiste, z. v. Jan Martinus de Coninck en Dorothea Elisabeth Polfliet; 26, Cornelis Andries, z. v. Pieter Potter en Ando- mina Pieternella Snoep. 349e Staatsloterij, 4e kl. Trekking van Maandag 26 Augustus, le ljjst. Getrokken prjjzen. 150015376 1000: 6085 15855 4004213 4423 200: 18284 19295 20189 100: 4566 6122 12158 16174 17715 65: 3911 5285 5308 534S 5395 8236 9551 9555 9622 9641 9661 9693 10085 12359 12387 Te houden Aanbestedingen. Datura. Plaats. Voorwerpen. Information. 29Aug,Kats, zeedijk polier, Bestuur polder Cats. 30 i Ierseke, steeuen loods, H. Snijder. 4 Sept., Middelburg, aanvaringsrooster Steiger Borsele, Hoofd-ingenieur en Ingenieur, Goes Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatica. 28 Ang., Borsele, bouwland, Van der Kloes. 30 Ierseke, oesters, zeeften, Prins. 30 Ierseke, erfpachtsrecht oesterput enz., Muloek Houwer. 28 's Heerenkoek, afbraak en huisraad, Hollmann. lOSept.Goes, woonhuis en erf, Pel le en Lansen Cr oin. 10 'b Heer Arendak huizen en tuin, P. Overman. 11/18 Sept., Antwerpen, hofsteden, bouw- en weilanden, Gheyeeua, Antwerpen. 12/19 Antwerpen, hofsteden, bouw- en weilanden, Gheysen», Antwerpen. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 27 Augustus 7.19 7.46 1.26 1.49 28 8.14 8.50 2.16 2.44 29 9.35 10.25 3.20 4.5 30 11.12 11.55 4.55 5.42 31 0.34 6.25 7.4 1 September 1.5 1.28 7.35 7.58 2 1.46 2.9 8.16 8.39 Marktberichten. ROTTERDAM, 26 Augustus 1895. Iu Vlas op het land was geen handel. De Ajuin -aanroer bedroeg 2000 balen, die gedeelte, ljjk op het land werd verkocht. De marktprijs voor groote bedraagt f 1, die der kleine f 1,10. Granen Buitenlandsche kalmMeel 25 ets. lager. Binnen- landsche. Wintergerst, mindere 25 ets. lager. 620 6,— 4,40 4,10 4,70 8,50 2,80 3,25 Jarige TARWE Nieuwe TARWE Jarige ROGGE Nieuwe ROGGE Nieuwe WINTERGERST ZOMERGERST. HAVER (nieuwe) HAVER (gewone) ERWTEN Nieuw KOOLZAAD 4,50 a t 4,75 i 4,10 3,10 2,75 3,— 2,- 1,75 6,— 6,75 5,50 7,75 6,75 Op Woensdag 28 Augustus a. 8. hopen oaz# geliefde onders B. DEN HOND en SUSANNA ADRIAN A GLERUM hunne 45jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen Goes, 26 Augustus 1895. Voorspoedig bevallen van een® Dochter t d. c. a. groenendijk- den Boer. Goes, 24 Augustus 1895. Heden overleed, na een korte on gesteldheid, tot onze diepe droefheid, onze jongste lieveling cornelis, in den aanvalligen leeftijd van tien maanden. Cortgene, 24 Augustus 1895. S. de regt. VAN DAMME. Voor de talrijke blijken van be langstellend aandenken, mg op jl. Zater dag, bij het beleven van mgn 87sten ver jaardag, zoo van hier als van elders, betoond, gevoelt zich hoog erkenteljjk gestemd de ondergeteekende, die gaarne ieder persoonlijk daarvoor zgn hartelijken dank zou wenschen over te brengen. j. van der baan. Wolfaartsdgk, 26 Aug. 1896. De ondergeteekende brengt hier mede zijnen welgemeenden dank aan allen, zoowel van hier alg elders, die hem dezer dagen blijken ran belangstelling gaven bij zjjne herbenoeming tot burgemeester. Heinkenszand, 26 Aug. 1895. B. VERMANDE, burgemeester. Bg den ondergeteekende liggen ter in zage van gegadigden bestek enteekenin- gen van een nieuw te bouwen Woonhuis en Schuur op de hofstede »Bellona" in den Olzenden- polder, gemeente Y e r s e k e. Inschrijvingsbiljetten in t® leveren vóór 1 September 1895, bg den heer EUGENE LIEBRECHTS, Raapstraat 13a te Ant- werpen. Inlichtingen geeft de Architect MER- TENS te Schooten (bg Antwerpen). Goes, 23 Aug. 1895. J. L. H. LIEBERT, Notaris. Het Bestuur van den polder Borsele zal des namiddags 2 ure, in 't gemeentehuis, Aanwijzing op Woensdag 28 dezer, te beginnen des namiddags half drie, bg het Paardegat tegen 's-Heerenhoek. De Dijkgraaf, J. BRUINOOGE. De Notaris J. VAN DER KLOES zal Woensdag 28 Augustus 1895, precies des voormiddags 10 uurte Borsselein de herberg van de wed. Verburg, in het 4 Hectaren 40 Aren 30 Centlaren in de gemeente Borsselein Galghoek, laatst in pacht geweest bg L. Kievit. Te veilen in verschillende perceelen en combinatiën.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3