1895 N°. 101. Dins* ig 27 Augustus. laanraiu? \C-1 n Hindoe. W Oste Stoepen of opene plaatsen VLASMABBT De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; uiet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertantiën voor dit blad aangenomen bjj de hoeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam es verder b.jj alle Boekvorkoopers en Brieven gaai dors. Ï3aasif?ia«lfcrB}|f VW.JJ advea-teBtÜ®» vAwr 2 op idkixa ösug- ü&r De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 t Bj? directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjg slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd dat, zonder rergunning van Burgemeester au Wethouders, op verbeurte eener boete van ten hoogste vijftien gulden, de voor de panden in deze gemeente niet voor het geveu van vertooniugeu of het doen van uitstallingen afgestaan of voor dat doel ingeuomeu mogen worden. De aanvrage om vergunniug maat geschieden bij den markt meester. Goes, den 22 Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. IIAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Gedurende de kermis zal de passaga mat rij- en voertuigen door IIET RIJFELAaRSSTRAATJE au DE STALSTRAAT alsmede over de gestremd zijn, met dien verstande, wat de VLASMARKT betreft, dat deze alleen mag bereden worden van uit het Waterstraatje naar de Wijngaardstraat, in rechte richting, langs de woningen der heeren F. J. Bsono en A. Van Schelveu. Voorts is het draven op de markten eu in de belendande straten verbodon. Goes, den 22 Augustus 1825. Burgemeester eu Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Aan den ontvanger der directe belastingen is op heden uit gereikt het kohier no. 2 voor de belasting op het PEKSOKEKL dezer gemeente, voor het dienstjaar 1895/96, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht ia ziju ver schuldigde binnen den bepaalden lijd te voldoen. Goes, 24 Augustas 1895. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Algemeen Overzicht. Het ËngelNche parlement, het eenige, dat bjj de zomerhitte nog bijeen is, heeft in de afgeloopen week de behandeling ran het adres van antwoord op de troonrede ten einde gebracht, en houdt zich nu onledig met de begrooting. Het maakt wel eenigszins een zonderlingen indruk, althans op ons Nederlanders, te lezen, dat men in het midden van den zomer nog »even" de staats- begrooting voor het volgend dienstjaar afhandelt. Wij zijn zoo gewooD, dat deze jaarlijks wederkeerende wet met de uiterste zorg en nauwgezetheid wordt behandeld, eene welkome gelegenheid biedende aan schier elk vertegenwoordiger om eens een kortere of langere redevoering te houden en om meer of minder degeljjke en steekhoudende critiek te leveren, dat van eene »sne)le" behandeling nooit sprake kan zijn. Maar in Engeland doet men de zaken in het Parlement practischer. In de eerste plaats spreken slechts enkelen namens de partij, die zij vertegen woordigen, en worden dus de discussiëa heel wat bekort zonder schade te doen aan de belangrijkheid pKTétü f m (Naar het Engelsch van Reginald Hastings.) Mijn bediende Sajad, een Hindoe, was volstrekt geen buitengewoon wezen. Ik had hem ergens op- geloopen in Benares, op een gloeiend heeten ach termiddag in het hartje van den zomer. Ik moest een kitmutgar (oppasser) hebben, en hij scheen op dat oogenblik tot de werkloozen te behooren. Hij kon geen enkel woord Engelsch spreken, en om u de waarheid te zeggen dat was de eerste en éónige recommandatie, waarop ik hem in dienst nam. Van zijn religie was hij een Muzelman, maar met dat al behoorde hij toch allesbehalve tot de vromen. Ja, ronduit gezegd, ik bemerkte al heel spoedig, dat hij in alle opzichten tamelijk ver beneden het gemiddelde peil stond. Doch daar ik hem geene eischen boven dat peil behoefde te stellen, konden wij het tot het laatste toe vrij goed met elkaar vinden want hij bleef bij mij de arme jongen tot aan zijn dood. Of hij stal? Wel wis en zeker 1 Hij stal onver anderlijk alles wat mij behoorde en zijne begeerlijk heid opwekte. Wanneer ik het ontdekte en dan op de rechte manier te werk ging, kon ik het gewoonlijk terugkrijgen. Van het oogenblik, dat hij bij mij in dienst trad, liet Sajad mij geen uur alleen. Hij volgde mij den ganschen dag als mjjn schaduw, en sliep op een mat voor mijne deur, of lag op het zand aan mijne voeten, of even buiten mjjne tent, des avonds, al naar de omstandigheden het medebrachtenen hij ontving preci«s zooveel lessen over oprechtheid en ervan. In de tweede plaats besehikt men thans daar over eene sterke aaneengesloten regeeringsmeerder- heid, zoodat de oppositie zich weinig kan doen gelden. Op die wijze kan men inderdaad in korten tijd heel wat afdoen, en is het verklaarbaar, dat dit jaar de begrooting nog wel even kan worden afgehandeld vóór het Lagerhuis op reces gaat. Overigens is de Armenische quaestie de eenig9, die in de afgeloopen week eenige vordering heefc gemaakt. Volgens den correspondent der Kölnische Zeitung zou de nota der Engelsche, Fransche en Russische gezanten, waarover we de vorige maal spraken, in de eerste plaats den oorspronkelijken eisch handhaven tot het benoemen eener commissie, bestaande uit vertegenwoordigers der Europeesche en Turksche regeeringen, welke voortaan toezicht zal houden op hetgeen in Armenië voorvalt. Tevens wordt verlangd, dat in het vervolg de hoofden der Armenische gemeenten door de inwoners zei ven zul len worden gekozen. De Porte heeft op deze nota natuurlijk eenigszins ontwijkend geantwoord, zich wel bereid verklarende tot eenige meerdere conces sies, maar toch zonder volkomen de gestelde eischen in te willigen. Van Engelsche zijde is daarop be weerd, dat Rusland niet geneigd was langer de tac tiek van Turkije, om de zaken betreffende Armenië slepende te houden, te dulden, en mitsdien last heeft gegeven aan den bevelhebber der Russisch# troepen in den Kaukasus om zich gereed te hóuden voor eene mogelijke gewapende interventie in Armenië. In hoeverre deze bewering juist is, valt moeielijk te beslissen, maar zeer waarschijnlijk is zij niet, aan gezien Rusland, dat in dezen heeft samen te werken met Engeland en Frankrijk, moeielijk op eigen hand met de wapenen kan tusschen beiden komen. Ver moedelijk zal dit echter ook wel niet noodig zijn, want, al tracht de Porte ook op allerlei wijzen eene beslissing te verdagen, zoo zal zij toch in het eind wel aan de door de genoemde Europeesche mogend heden gestelde eischen moeten voldoen. GOES, 26 Augustus 1895. Gisteren werd alhier een vergadering van post- en telegraafbeambten gehouden onder leiding van dhr. J. Jeronimus, postbode te Goes, met het doel om bij genoegzame deelneming over te gaan tot het oprichten eener afdeeling van den Neder]. Bond voor post- en telegraafbeambten »de Post". Nadat doel en strekking van dien bond uiteengezet waren door dhr. H. Du Bois, voorzitter der afdeeling Walcheren, traden alle aanwezige amb tenaren toe, en werd alzoo tot oprichting eener af deeling voor Zuid- en Noord-Beveland besloten, onder de zinspreuk: Algemeen belang is ook Zuid en Noord-Beveland's belang". Tot leden van het voorloopig bestuur werden ge kozen de heerenJ. Boogerd, brievenbesteller te Goes, als voorzitterJ. Melse, idem, als secretaris- ponningoieester, en F. J. Frenks, brieven- en tele grambesteller te Kortgene, als commissaris. Dhr. Jeronimus dankte de aanwezigen voor hunne waarheid spreken en deed precies zooveel beloften, als de tijd toeliet. Maar toch ben ik er zeker van, dat hij mij precies evenveel leugens vertelde in de laatste week van zijn leven, als hij gedaan had in de eerste week toen hjj bij mij in dienst was. Liegen en stelen ligt evenzeer in de natuur van den Oos terling, als het blaffen in de natuur van een hond die een paard ziet, of het snoepen in de natuur van een kat bij een kan melk. Iemand, die te veel verwacht, is allicht geneigd om te weinig aannemelijk te vinden. Dit is misschien de reden, waarom de Hindoe zulk een slechte repu tatie heeft in de menning van hen, die toch zoo gaarne rechtvaardig, of zelfs edelmoedig zullen wezen. Menigen goeden dienst heeft Sajad mij bewezen, en wel juist uit die beide oogpunten beschouwd. Met dieven moet men dieven vangenen ik weet, dat hij in ruil voor wat hij zelf wegkaapte mij menigmaal behoedde van door anderen bestolen te worden, terwijl hij, even instinctmatig als een eend het water herkent, dadelijk een leugen ontdekte in hetgeen anderen mij poogden wijs te maken. Eens marcheerden wij door het Teraigebergte met een klein detachement troepen. Een soldaat leidde mijn paard bij den teugel, terwijl ik aan den kant van het pad liep, op korten afstand gevolgd door Sajad, die jacht maakte op ©en vogel, welken ik geschoten had en die in het hooge gras was neer- getuimeld. Plotseling werd er een kreet geslaakt door hen, die a hter ons liepen. Haastig keek ik om. Een reusachtige brilslang, opgeschrikt door d© beweging, die ik maakte, had zich vlak achter mij uit het gras opgeheven. Zijn platte kop en glinste rend zwarte bril werden reed9 achteruit geworpen, om een beslissenden aanval op mij te doen. Zijn halfgeopende muil bevond zich binnen 3 voet afstands opkomst en den heer Du Bois voor zijne inlichtin gen. waarna de vergadering werd gesloten. Naar wij vernemen heeft o. a. de directeur der posterijen alhier bereids zijne ingenomenheid betuigd met de oprichting der nieuwe afdeeling. Het Staatsblad no. 151 bevat een kon. besluit van den 19 dezer, tot vernietiging van het besluit der Provinciale Staten van Zeeland van 3 Juli jl. tot benoeming van J. H. S n ij d e r s tot lid van Godeputeerde Staten dier provincie. Het besluit is gegrond op de volgende overwe gingen dat de Provinciale Staten van Zeeland in hunne vergadering van 3 Juli jl. tot lid van Gedeputeerde Staten dier provincie hebben benoemd J. H. Snijders, nadat tot lid van dat college was benoemd P. J. Siegers, en laatstgenoemde verklaard had zijne be noeming aan te nemen dat P. J. Siegers tot echtgenoote heeft de dochter van een broeder van J. H. Snijders en dus tusschen hen zwagerschap in den derden graad bestaat dat het beslait tot benoeming van J. H. Snijders tot lid van Gedeputeerde Staten, nadat P. J. Siegers als zoodanig benoemd was en de benoeming had aangenomen, mitsdien ju strijd is met art. 51 dei- Provinciale wet. Ierseke. Zaterdag had de door de zeilverea- niging >Ierseko" uitgeschreven zeilwedgfcrijd plaats van Iersekendam naar 't Goesche Sas en terug. Het weder was gunstig, de wind niet te fel en niet te zwak. Voor de leden en genoodigdon met hunne dames was ruimschoots plaats beschikbaar op 7 stoombooten. Velen vergezelden den tocht. Er waren 36 mededingers, ingedeeld in 7 klassen. De uitreiking der bekroningen, bestaande in zilveren en bronzen medaljes of in s/3 en Va der inleggelden, geschiedde door den eere-voorzitter, den heer Geill, die ieder der winners gelukwenschte en tot verdere mededinging aanspoorde. Daarna bracht hij hulde aan de commissie van uitvoering en aan het bestuur, in 'fc bijzonder aan den voorzitter, den heer G. Schip per, en aan den heer J. Bergman, secretaris, en gaf zijn vreugde te kennen over het bestaan der zeil- vereeniging, die de geoefendheid in het varen in de hand werkt en de gezelligheid vermeerdert. Bekroond werden lo. Van de jachten (3 deel nemers) jonkh. Groeninx van Zoelen te 's-Graven- hage (schipper S. Muller), zilveren medaille de heer G. II. Kakebeeke te Goes (schipper J. v. d. Plasse), bronzen medaille. 2o. Van de hoogaarsen 1520 ton (10 deelne mers). Erven J. Sandee te Ierselco (schipper J. Glerum), f 20Mij. Groeninx van Zoelen (schipper J. Griep), f10. 3o. Van do hoogaarsen 915 ton (6 deelnemers) do heer A. Pols te Ierseke (zrif schipper), f 8 de heer W. de Haas te Bergen-op-Zoom (zelf schipper), f4. 4o. Van de aken 15—20 ton (4 deelnemers) Mij. de Schelde te Ierseke (schipper J. Nieuwenhui-e), f 8 van mijn gelaat, toen mijne oogen er zich voor het eerst op vestigden. Als ik mij omkeerde, zou ik mijn gelaat nog slechts te meer blootstellen. Als ik een hand ophief, zou hij haar sneller dan de bliksem treffen. Er bestond geen enkele kans om weg te komen, en ik was totaal hulpeloos. Maar alvorens ik tijd had om nog een seconde langer over de zaak na te denkeu, deed Sajad één grooten sprong van de plek waar hij stond, en alvorens zijne voelen wer-r den grond raakten, had hij zijn stok met een 6cherp gefluit de lucht doen klieven en op het ondier neer doen komen, en wel zóó snel, dat zelfs een slang den slag niet kon ont duiken. En het volgende oogenblik wentelde het lichaam van de brilslang zich in het gras rond, terwijl zijn kop, geheel van den romp gescheiden, aan mijne voeten neerviel. Als Sajad één seconde langer gewacht had, zou het to laat zijn geweest. Niemand anders had mij kunnen bereikenen als hij ziju dool gemist had, of de slang den slag had ontdoken zou hij lint waag stuk met ziju eigen leven geboot hebben. Niemand wist dit beter dan Sajad zelfmaar toch waagde hij de kans en redde hjj mijn loven. Maar op het zelfde oogenblik had hjj in zjjn gordel een licht- rooden zijden zakdoek verstopt, dien hjj mij ontstolen had, en waarvan bij nog dieu eigen morgen plechtig gezworen had, dat hjj er niets van afwist Ergens tusschen de heuvelen lag ik op zekeren namiddag een uiltje te knappen op 6eu laag tentbed, toen Sajad een vergiftig insect zag, een soort van schorpioen, dat over mijn kussen kroop. Hij had niets in zijne nabijheid om als njjper te gebruiken, en er was geen tijd te verliezen. Hij greep het beest met zjjn bloote hand, en wierp het buiten den ingang der tent. Ik werd n^g juist bijtijds wakksr de heer G. H. Kakebeeke te Goes (schipper J. van Liere), f4. 5o. Van de aken 9—15 ton (3 deelnemers). Erven Job Bom te Ierseke (schipper D. Bom), f 4de heer S. Duinkerks te Ierseke (zelf schipper), f 2. 6o. Van de aken 5—9 ton (4 deelnemers) de heer De Groof te Vlissingan (schipper L. Zuid weg te Krabbeadijke) f 5,33 de heer A. M. Polderman te Ierseke (schipper C. L. Bom) f 2,67. 7o. Van de aken en booten beuedon 5 ton (6 deelnemers) firma De Groot en Bolier te Ierseke (schipper J. Verschuur) f 4; de heer P. Poelman te Ierseke (schipper E. Poelman) f 2. Schippor S. Muller bedankte ook namens de andere bekroonden het bestuur voor de goode regeling. De wedstrijd mag good geslaagd heeten. Borsele. Vrijdag werd door Burgemeester en Wethouders in de vergadering van den gemeente raad de gemeentebegrooting voor 1896 aangeboden. De inkomsten en uitgaven zijn daarin geraamd op een gelijk bedrag van f 9565,05. Voor hoofdelijken omslag is f 2200 uitgetrokken, voor onderhoud van openbare gebouwen enz. f 1440, voor geneeskundi gen dienst en armwezen f 815 en voor het onder wijs f 2545. Nu het onderzoek der gemeenterekening was afgeloopen besloot de vergadering de ontvang sten bij voorraad t® bepalen .op f 9436,61s en de uitgaven op f 7422,69 zoodat het goed slot bedraagt f 2013,92s. Aan den heer L. Boogaert, rijks-veearts, werd tot wederopzegging e9ne jaarlijksehe toelage van f 25 verleend, als hij zich t9 Ovezand vestigt. Vllssin^en. Het eerste der drie nieuwe mail- steamers van de Maatschappjj Zeeland" het stoom schip Koningin Wilhelmina, is alhier aangekomen. De booten, welke, als alle drie de nieuwe steamers gereed zijn, uit den dienst zullen worden genomen, zijn de ss. Prinses MariePrinses Elisabeth en Prins Hendrik. Het ss. WillemPrins van Oranje dat van nieuwe ketels zal worden voorzien en een daarbjj behoorende reparatie zal ondergaan, blijft dienst doen als nachtboot. Onder het opschrift: »Veel gevergd" schrijft de Tel. het volgende Het door de Staten van Zeeland gewijzigde artikel 4 van het reglement op de wegen en voetpaden, dat thans van kracht is verklaard, luidt als volgt »Zij, die vermoed worden het verbod krachtens dit artikel aangekondigd, te overtreden, zijn ver plicht, zoo de overtreding niet op andere wijze wordt geconstateerd, om te gedoogen, dat hunne wagens naar de naastbij gelegen plaats, alwaar gelegenheid bestaat tot wegen, vervoerd en de goederen aldaar ontladen en gewogon worden en om daarbij de be hulpzame hand te biedenzij moeten desgevorderd dengene, die krachtens zijne bevoegdheid het bestaan van overtreding wenscht te constateerentot die plaats laten meerijden Daar een overvloedige bietenoogst wordt verwacht, zullen, naar men meldt, de beet- om het door de lucht te zien vliegen, on haastig naar buiten snellend, doodde ik het, eer het don tijd had om te ontvluchten. Ik riep Sajad tot mij, om hem te vragen of hij van een steek was vrjjgebleven, en toen ik hierop een blijmoedig bevestigend antwoord gekregen had, dacht ik verder niet meer aan de zaak, totdat ik toevallig stil eu onverwacht de tent binnentrad, 6n hem daar bezig vond met het uitzuigen van den rug zijner rechterhand, om zijn leven te redden. Doch zoodra hg mij zag, hield hij er onmiddellijk mede op, en poogde hij zijne hand te verbergen. Het vergif was reeds begonnen te werker. De hand en do arm zwollen op, en kort daarna lag Sajad languit op den grond, zich in doodsangst her en derwaarts kronkelend. De éénige tegengiften, die ik op dat oogenblik bezat, waren ammonia en whisky. Sajad kende den inhoud van beide flesschen, want bij bad het toezicht over al mijne kisten en koffers. Ik deed mijn uiterste best voor h9m met de am monia; maar totaal vruchteloos smeekte, bad en beval ik hem, dat hij van den whisky zou drinken. Hij wilde den drank niet aanroeren. En waarom niet Enkel en alleen omdat hij een Muzelman was. Onverschillig hoe hevig zijn doods strijd of hoe beslist en nadrukkelijk mijn bevel ook was, hij hield zijn linkerhand togen zijn mond en schudde zijn hoofd. Hij gevoelde stellig en zeker, dat hij sterven moest, en hij sloeg geloof aan mijne verzekering, dat de whisky hem redden kon, doch dat maakte voor hem geen verschil. Hij kwam dan dood zelfs zóó nabij, dat hij niets meer hoorde of zag. Hij lag op den grond, nog slechts floiw ademhalende, met een gejaagd en telkens afgebroken hijgen, alsof het bijna met hem gedaan was. Het sch-en nutteloos, nogmaals een poging in wark.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1