de Buitenplaats •A-ca/verteritien openbaar verkoopen: Heerenhuis, Koetshuis, Koetsierswoning, fraaien Aanleg, Moestuinen, Boomgaard en Bouwland, feit dat een been van het lijk by den enkel [ge broken was en het ook een verwonding aan het oor had, door de justitie een ernstig onderzoek is ingesteld. Ook voegt men er bij, dat een van de personen, die met den verongelukte in gezelschap was, voortvluchtig zou zijn. Vrijdag was de stoomboot van Stroobos op haar terugreis van de Leeuwarder weekmarkt, toen men plotseling een plons in het water hoorde, 't Bleek, dat de machinist op de verschansing was gaan zitten, daar in 9laap was geraakt en over boord was geslagen. Onmiddellijk werd gestopt, doch 't was reeds te laat. De vader en moeder van den machinist, die zich aan boord bevonden, zagen hun kind voor hun oogen verdrinken. In ons vorig nummer namen wy enkele be schuldigingen tegen Nedorlandsche vleesch- en worst leveranciers op, welke de General Anzeiger für Delicatessen Ilandlungen had ontleend aan een artikel van den directeur van het slachthuis te Bannen in de Zeitschrift für Fleisch-und Milch-hygiene. Deze beschuldigingen schijnen afkomstig te zijn van het rapport, in het vorig jaar uitgebracht door het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der veeartsenijkunde in Nederland nopens de resul taten der keuring van vee en vleesch hier te lande. Dat rapport het werd in het orgaan van den Nederlandschen Slagershond door de firma R. Bak huis en Zoon te Olst reeds geconstateerd beschul digde personen en firma's, die aan deze zaken even veel part en deel hebben als dat hoofdbestuur zelf. Waar het Duitsche blad insinueert, dat in de groote worstfabrieken te Deventer, Wije en Olst vleesch van gestorven, zelfs opgegraven dieren is verwerkt geworden en dat vilders niet zelden vleesch- leveranciers zijn van worstfabrieken, daar wordt een onwaarheid gezegd, die alleen haar oplossing kan vinden in broodnijd. Bovendien wordt de clandes tiene handel in slecht vleesch in de meeste plaatsen door de autoriteiten zoo krachtig mogelijk bestreden. (D.) Donderdag laat in den avond werd Seheve- ningen in rep en roer gebracht door de tijding, dat een kind van twee jaar spoorloos verdwenen was. Omstreeks halfelf vond men het noodig met bekkenslag de bevolking daarvan in kennis te stellen. En in een oogenblik waren honderden Schevening- sche vrouwen bijeen in den omtrek van het ouderlijk huis. Hier en daar werd de meening uitgesproken, dat het kind wel door de mannen van het *tpul dat wil zeggen den Circus Carrézou medegenomen zijn. De grootmoeder kwam by de moeder jammeren eu weeklagen, maar zie, tegen den ochtend kwam het kind bij diezelfde grootmoeder van onder de tafel te voorschynhet had daar heerlyk liggen slapen. Het blusschen van den brand in het stroo van den heer Prins Co. vordert langzaam, een gevolg van de moeilyke werkzaamheid om dit ge perste stroo los te trekken, temeer daar de pakken door elkander opgesteld zyn. Onophoudelijk wordt des daags door 22 personen aan het lostrekken gewerkt, terwijl twee spuiten bezig zyn om het vuur, dat telkens als een verra derlijken krater losbreekt, te blusschen. Voorzich tigheid bij dezen arbeid is den werklieden dan ook geraden. Ook des nachts wordt aan het dooven van bet vuur, door het spuiten van water, ijverig ge werkt. Doch ondanks dit alles denkt men, dat niet 14 dagen, zooals aanvankelijk verwacht werd, maar drie weken zullen rerloopen, voordat men kan zeggen De brand is gebluscht. De oorzaak van den brand is niet zeker bekend, maar uit de omstandigheid, dat het stroo, dat het verst 7an de fabriek ver wijderd was, het eerst brandde, vermoedt men kwaad willigheid. De bladen in Engelsch Indië geven twee bui tengewone voorbeelden van wat in tjjd van oorlog bet menschelijk lichaam kan doorstaan. Onder de Sepoy's, die de Orde van Verdienste hebben ontvangen naar aanleiding van den oorlog in Cbitral, is er een, die niet minder dan een en dertig wonden heeft bekomen. Een ander gaf een bewonderenswaardig staaltje van moed en kracht. Hij werd gewond en voelde den kogel in zijn lichaam. Hij haalde na veel moeite het gevaarlijke ding zelf uit de wonde. Daarna legde hy kalm het geweer op den schouder en vervolgde zijn marsch, twintig mijlen lang, ten spjjt van het bloedverlies. Een dwaze weddenschap is aangegaan door twee studenten uit Nancy, die tijdelijk te Parijs ver toeven. Zij hebben aangenomen naar huis te loopen op hunne handen, terwyl een ander hunne voeten vasthoudt, telkens een half uur achtereen. Op die manier rekenen zy den weg van Parjjs naar Nancy in twintig dagen af te leggen. Een jaar geleden werd Prinses Soltikow te Londen, waar zy de villa »Beechwood" bewoont, voor bijna twee ton gouds bestolen. Gisteren werd door een politie-agent uit de Theems opgehaald een handkoffertje, dat de gestolen diamanten, effecten enz. bevatte. Sedert den 17 October van het vorige jaar is by de Berlijnsche universiteit als student ingeschre ven de gepensioneerde luitenant-kolonel Hatereoht, die 't laatst als bataillons-kommandant by bet lt regiment infanterie heeft gediend. Nu heeft hy het zwaard met het lancet verwisseld en studeert y verig in de medicjjnen. Donderdag had te Antwerpen de optocht van schepen plaats op de Schelde. Een dertigtal schepen, in twee rjjen geschaard, namen er aan deel. Een ontzaglijke menigte woonde het schouwspel by, dat door mooi weer werd begunstigd. Om acht uur des avonds begon een schitterend waterfeest met verli-hte vaartuigen langs de geïllu mineerde oevers, besloten met een vuurwerk, waar van het voornaamste stuk een allegorische voorstel ling van de Schelde was. Bij gelegenheid der feesten had men, zooals reeds gemeld is, over de rivier door ponteniers een brug laten slaan, waarover eerst de infanterie en artillerie en daarna het publiek zich van de overzijde naar de stadszijde zou mogen begeven. Toen nu de talrijke menigte werd toegelaten, ont stond een zoo vreeselijk gedrang, dat tal van vrou wen en kinderen om hulp begonnen te roepen. Er geraakten menschen onder den voet en de politie moest met geweld optreden om ruimte te maken. Er werd een charge met de sabel gemaakt en ook de infanterie moest handelend optreden met de ba jonetten. Men brak de brug ten slotte maar weder af, toen er toch geen orde te handhaven washet aantal verwonden moet zeer groot zyn. Omtrent het ontzettende ongeluk, dat Woensdag te Kiel op de Gaardensche werf van het scheeps- bouw-etablissement »Germauia" plaats vond, zijn de navolgende bijzonderheden te vermelden. In den loop van den middag verspreidde zich te Kiel een onheilspellend gerucht omtrent de instor ting eener brug vol werklieden op de Germaniawerf. Duizenden snelden naar de haven en lieten zich naar Gaarden overzetten, waar de ontzettende geruchten helaas de volle waarheid bleken te behelzen. De verongelukte arbeiders waren werkzaam op het land verhuizers-stoomschip Bonn dat voor rekening der »Gorddeutsche Lloyd" op die werf gebouwd wordt. Van de Bonn voerde een voetbrug naar den Turk- schen torpedojager, die onlangs door een hevige ont ploffing zwaar werd beschadigd en aan de werf in reparatie ligt. Vanaf dit vaartuig liep een tweede voetbrug, die eerst een paar dagen geleden gelegd werd, naar den wal. Toen de arbeiders tegen het schaftuur zich op de brug verdrongen om aan den wal te komen, brak de brug krakend doormidden en allen stortten met de overblijfselen van de brug naar beneden in bet 12 Meter diepe water. De goede zwemmers, die zich in dezen chaos drijvende wisten te houden, werden door niet-zwemmers vastgegrepen en in al hunne bewegingen belemmerd. Op die ma nier laat het zich verklaren, dat het aantal dooden ondanks de onmiddellijke nabijheid van den wal, zoo groot is. Een jong werkman greep met drie mak kers een plank en alle vier trachtten daarmede den oever te bereiken. Drie hunner werden er echter door andere wanhopige drenkelingen weder afge trokken en alleen de eerste werkman bereikte den wal, nadat hg zijne drie makkers voor zyne oogen had zien verdrinken. Verscheidene arbeiders werden door de neerstortende brug zwaar gewond. Een dui ker is nu voortdurend bezig, den bodem van het water te doorzoeken, wat zeer belemmerd wordt door de moerassige gesteldheid van den grond. Tot heden heeft men 12 lijken gevonden, meest allen van vaders van huisgezinnen, terwijl er nog 10 arbeiders ver mist worden. Het ongeluk wordt door de directie van het etablissement toegeschreven aan overbelas ting der brug. Zoo iets ah een complot om het Parlements gebouw in de lucht te doen vliegen, is volgens de Morning Post te Londen ontdekt. Eenige weken geleden kwam een vreemdeling aan een drukkersfirma voorstellen, een weekblad in de Turksche taal voor hem te lithographeerenbet contract werd aangegaan. De drukkers kenden geen Turksch en waren zeer verbaasd toen zy, een paar dagen geleden, bezoek kregen van eenige detectives. Het bleek, dat in verschillende nummers van het blad uitnoodigingen aan anarchisten hadden gestaan om een complot op touw te zetten, ten einde het Parlementsgebouw by de opening der zitting in de lucht te doen vliegen. In het laatste nummer stond, dat reeds zestien man op weg waren naar Engeland, en dat het plan nog slechts een kleine voorbereiding behoefde om te slagen. Uit het buitenland waren verscheiden nummers aan Schotland Yard, het hoofdbureau van den detectieve-dienst, opgezonden, en daar de drukkers te goeder trouw hun naam op het blad hadden ver meld, werden zij zonder moeite gevonden. Verder schijnt het onderzoek nog niets aan het licht te hebben gebracht, In Tunis is een ware klopjacht gehouden op vier roovers, die de dorpen onveilig maakten en een paar danseressen hadden ontvoerd. Het verblyf van het viertal werd geheel door soldaten omsingeld en daarop de kring steeds nauwer aangesloten. Ten slotte stonden de roovers onder een boom en vuur den onophoudelijk op hunne aanvallers. Twee sol daten en drie roovers vielen, de vierde ontkwam doch bloedsporen toonden dat hij gewond wag. Waar schijnlijk is hy in een grot gestorven. De overheid hoopt, dat thans een afschrikwekkend voorbeeld is gesteld dat meer indruk zal maken dan het guil lotineeren van roovers, dat geheel en al de gewenschte uitwerking mist. Op eenige kleine binnenmeren van Denemarken vaart thans een eigenaardig stoomsohip, dat, daar de meren door een smalle strook land van elkander gescheiden zyn, een gedeelte van den weg over land neemt. Over den landweg voert een straat en daarop zyn rails gelegd met een styging van 1.50. De rails worden aan beide zijden op een houten onderbouw in het water gevoerd. De soheepBzyden zyn van wielen voorzien, die op de rails passen. De stoom boot jaagt dan met volle kracht de rails op, om tot aan het hoogste punt te stjjgen en aan de andere zyde weer in 't water te glijden, waar de schroef dan weer in werking treedt. De machine is in ver houding tot het schip zeer sterk, en naast de schroefas is nog een tweede aangebracht, welke met behulp van kettingen de wielen drijft, waardoor de vaart op de rails mogelijk wordt gemaakt. Een sterke rem is aanwezig om de vaart naar beneden te stuiten. De stoomboot is 44 voet lang en kan 70 passj^gi^s vervoeren. De gehouden proeftocht met het schip ia zeer goed geslaagd. Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente alhier, het voornemen hebbende om op Donderdag den 38 dezer, hunne gewone Driemaandelijks che Collecte aan de huizen der ingezetenen te hou den, bevelen die collecte zeer dringend in de be kende liefdadigheid hunner stadgenooten aan. Goes, den 19 Augustus 1895. Namens Diakenen voornoemd, P. YERBURG A.zn., Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Burgerlijke Stand van Goes van 16 tot 19 Aug. 1895. Ondertrouwd 17, Pieter Hendrik den Hartog, 21 j., jm., te Papendrecht en Pieternella Roose, 21 j., jd., te Goes. Geboren 16, Willem Frederik, z. v. Gerardus van Riet en Pieternella Verhulst; Pieternella Catharina, d. v. Hendrik Wijs on Elisabeth Chris tina Maas17, Pieter, z. v. Krijn Koets en Wil- helmina Mercuria MeliesteMarinus, z. v. Daniël Joosse en Leuntje Baas. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Aan het departement van waterstaat te 's-Gra- venhage is aanbesteedhet herstellen en verbeteren van rykstelegraaflijnen in de provincie Noord-Bra bant, geraamd op f1020. Het minst werd inge schreven door den heer J. den Boer te Goes. Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de 2e Helft der maand Juli 1895. P. Verheijke, Gouda? Van Kapelle: M. Hoffius, Noorden. Van 's-Heerenhoek: J. van Dyke, Vlissin- gen. Cramer, Amsterdam. Van Wissekerke: Wed. E. Verwijderen? s-Gravenhage. Buitenland: Albouze Louis, Parijs. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 20 Aug, Goes, regenbak enz., Bestuur Ambachtsschool. 29 1 Kats, zeedijk polder, Bestuur polder Cats. Verkoopingen en Verpachtingen, Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 20 Aug., Goes, oppervruchten, Mulock Houwer. 20 Goes, beestiaal, Hollmann. 21 Wemeldinge, verp. eigendommen Breede Watering, Mulock Houwer. 21 Goes, meubilaire goederen, De Ronde Bresser. 21 Baarland, oppervruchten, Van der Kloes. 22 Heinkenszand, buitenplaats «-Barbe- stein", De Ronde Bresser. 26 Bergen-op-Zoom, verpachting oester- en mosselperceelen, Van Gruting. 28 i Borsele, bouwland, Van der Kloes. 80 Ierseke, oesters, zeeften, Prins. 30 Ierseke, erfpachtsrecht oesterput enz., Mulock Ilonwer. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorni. Nam. Voorin. Nam. 20 Augustus 2.20 2.42 8.50 9.12 21 t 3.5 3.28 9.35 9.58 22 3.49 4.10 10.19 10.40 23 4.32 4.54 11.3 11.24 24 5.15 5.35 11.45 25 5,54 0.14 0.5 0.24 26 6.34 6.56 0.44 1.4 Marktberichten. BOTTERDAM, 19 Augustus 1895. De V1 a 6-aanvoer bedroeg 704 steen blauw. Granen. Huitenlandsohe flauwM e e 1 stil. Binnen- landsche. Tarwe, jarige 20 ets. lager, Wi n- tergerst 10 a 15ots.hooger, Kanariezaad 25 ets. lager. TARWEj 4,30 a 6,20 Jarige ROGGE - 4,20 a - 4,50 Nieuwe ROGGE- 3,25 - 4,25 Nieuwe WINTERGERST - 3,— 4,65 ZOMERGERST HAVER- 1,75 - 3,25 ERWTEN- - KANABIEZAAD- 7,— - 8,25 Nieuw KOOLZAAD 5,50 - 7,25 Bevallen van een Zoon i mevrouw VAN HOUTEN SoETEKOU. Hansweerd, 17 Augustus 1895. Volstrekt eenigste kennisgeving. Heden overleed onze zeer geliefde zoon MARINUS, in den ouderdom van jaar en bijna 7 maanden. Hoe siyarietyk ons dat verlies trof, de ^eeve sterke ons in deze zware beproeving. M. KOLE Ma. en familie. Kruiningen, 19 Augustus 1895. Alyemeene kennisgeving. Heden ontvingen wij uit Deli (Ned. O -Indië) het telegrafisch bericht dat onze oudste zoon en broeder de heer H. J. GROMMERS, Assistent by de Amsterd. Deli-Comp. aldaar, is overleden. Hy bereikte den leef tijd van by na 32 jaren. Namens de familie, H. GROMMERS. A. GROMMERS geb. zuiderweg. Groningen, 8 Augustus 1895. Wegens huitenlbetrekkingen eerst heden geplaatst. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden onzer geliefde echtgenoote en moeder, be tuigen wy onzen hartelijken dank. Goes, 17 Aug. 1895. Dr. Z. Th. DIEHL. J. C. DIEHL. W. J. DIEHL. De heer en mevrouw S WA VING SWAVING betuigen hunnen vriende- lijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling by de geboorte hunner doehter ondervonden. Goes, 19 Augustus 1895. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalaten schap van Abraham van de Griek, overleden te Kapelle den 22 Mei 1895, gelieven daarvan vóór 1 Sept. 1895 op gave of betaling te doen ten kantore van den Notaris C. PRINS te Kruiningen. NB. Zij, die reeds hunne vorderingen hebben opgegeven aan den heer A. Nijssen te Kapellebehoeven dit niet nogmaals te doen. Pro Deo. By vonnis der Arrondissements-recht bank te Middelburg van den vijftienden Mei 1800 vijf-en-negentig, is het huwelijk tnsschen Johannes van Hoorn, ar beider wonende te Goes en Haria Sara van de Pas, wonende en ver blyf houdende te Goes, op vordering van eerstgenoemde door echtscheiding ontbon den verklaard, met alle gevolgen daaraan bij de wet verbonden. Goes, 19 Augustus 1895. De Procureur van den eischer, Mr. W. DICKE. Het bestuur van het Water schap „de Breede Watering; be westen Ierseke" maakt bekend, dat de rekening en verantwoording over 1894195 vanaf 19 Augustus 1895 tot en met den 37 d. a. v. ter inzage ligt ten kantore van den ontvanger-griffier, en hiervan afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar zyn. Tevens wordt kennis gegeven dat eene zal gehouden worden op Woensdag 38 Augustus 1895, 's voormiddags te elf uren, in bet gewoon lokaal te Goes. J. M. KAKEBEEKE, Dijkgraaf. G. H. VAN DER MEER MOHR, Ontvanger-Grifier. De Notaris Pu. M. DE RONDE BRES SER te Heinkenszand zal op Donderdag 22 Augustus 1895, des voormiddags 10 uren, te Heinkenszand in de herberg bij M. Bek, ten verzoeke van mevrouw de weduwe en kinderen van wylen den heer B. C. Schilham, in het „Barbestein9') bestaande in gelegen aan bet dorp Heinkenszand, te zanten groot 1 Heet. 71. Aren SO c.A» Te aanvaardenhet bouwland en de koetsierswoning in November 1895, het overige by de betaling der koopsom. Te vcllan in perceelen en combinatiën»

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3