krijgen van liooger loon of de vermindering vap het getal werkuren door de stakers als eisch wordt ge steld. Het gaat bij deze werkstaking in werkelijk heid om een groot beginsel. Wordt de strijd te Amsterdam door de leiders, welke de stakingen der sigarenmakers en diamant bewerkers bevolen hebben, gewonnen, dan kan, meent het blad, zonder overdrijving gezegd worden, dat in geen ander land ter wereld het socialisme zijn zege praal meer nabjj is dan in Nederland. Immers de fabrikant zal, wordt de gestelde eisch doorgedreven, in het vervolg niet meer te doen heb ben met zijn arbeiders persoonlijk, doch met het be stuur van een uitgebreide vereeniging, welker ver takkingen zich over een groot gedeelte der wereld uitstrekken en die oppermachtig aan patroons en arbeiders haar bevelen geeft. Het is een beslist vijandige macht, welke de werk gevers, de fabrikant, steeds in werkplaats en fabriek tegenover zich zal zieneen macht, welke het niet alleen om de handhaving der beweerde rechten van de aan haar onderworpen bondsleden bij aanstelling en ontslag te doen is, doch welke, overeenkomstig de beginselen van het socialisme, niet zal rusten vóór de werkplaats of fabriek aan de handen van den wettigen eigenaar zal ontnomen zijn en in de hare zal zijn overgegaan. Wat nu als eisch wordt gesteld, is niet meer dan eene eerste, doch zeer gewichtige schrede, om te komen tot het einddoel, hetwelk het socialisme zich gesteld heeft»alle productie-middelen aan de ge meenschap, de fabriek aan de arbeiders." De Tijd constateert met genoegen, dat ook Pa trimonium (antirevolutionair) zich tegen den eisch der werklieden verklaard heeft. Over eenige dagen zal op de lijn Amsterdam Botterdam een telegraaftoestel in werking worden gesteld, waarmede men langs éen draad in éen uur ongeveer 150 telegrammen kan overseinen vier telegrammen kunnen gelijktijdig gewisseld worden. Bij zes- en achtvoudige inrichting wordt het aantal over te brengen telegrammen nog aanzienlijk hooger. Het toestel is reeds in 1874 uitgevonden, door den Franschen telegrafist J. M. E. Baudotmaar er verlippen nog jaren, alvorens het voor de prak tijk geschikt was, hoewel het reeds op de tentoon stellingen te Parijs in 1878 en 1889 en te Weenen in 1883 de aandacht van alle telegraaftechnici trok. Gedurende Februari 1884 genomen proeven tus- schen Parijs en Marseille met een toestel voor zps- voudige overseining gaven gemiddeld #800 berichten per dag langs een draad. Een der eigenaardigheden van dit toestel is, dat de berichten met een soort Morseteekens geseind worden, maar met drukletters (Hughesfype) op de papierstrook verschijnen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Naar aanleiding van Hand. 20 vs. 32»En nu broeders, ik beveel u Gode en den woorde Zijner genade, die machtig is u op te bouwen en u een erfdeel te geven onder al de geheiligden", nam gis teren ds. W. Kapteijn, predikant bij de Gerefor meerde Gemeente alhier, in eene kernachtige rede afscheid van die gemeente. Na het einde der rede hield de heer B. M. den Boer, namens den kerkeraad eene toespraak, waarna op diens verzoek Psalm 121 vs. 4 door de gemeente staande den vertrekkenden leeraar werd toegezongen. De opkomst was zoo groot, dat het ruime kerk gebouw alle opgekomenen niet kon bevatten. Men zendt ons het volgende ter plaatsing ♦Hedenmorgen mochten wij getuige zijn van eene indrukwekkende plechtigheid. Een onzer stadgenoo- ten, de WelEerw. heer H. Stieger, droeg zjjne eerste plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door den WelEerw. heer Schouten, voorheen kapelaan dezer parochie, thans kapelaan te Amsterdam, welke fun geerde als presbyter assistens, terwjjl als diaken en sub-diaken assisteerden de WelEerw. heer Samwel, kapelaan te Heinkenszand, en de Eerw. heer v. d. Loos, van Rijswijk. Als caeremoniarius fungeerde de Eerw. heer v. d. Dries en als cautores de Eerw. heeren van 't Westeinde en van der Laar. De feestrede werd uitgesproken door den ZeerEerw. heer Deken dezer parochie. Tot tekstwoord had de Eerw. redenaar gekozen de woorden van den H. Paulus (Gal. II, 20). >Ik leef, doch niet ik, maar Christus leeft in mij," waarna in drie punten de werkkring des priesters werd uiteengezetdoor Ijj- den en strijden met Christus tot zegepraal. Onnoodig zal het zijn, te zeggen, dat een groote ichare belangstellenden de kerk vulde, terwijl het koor op zeer verdienstelijke wjjze een nieuwe mu- ziekmis uitvoerde. Den jubilaris een langdurige en vruchtbare arbeid als priester Gods." Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Delft ds. P. J. van Melle te Nijkerk. Voor het examen voor de hoofd acte is te Breda geslaagd de heer M. Lindhout, onderwijzer aan school B te Goes. Op de aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de staatswetenschappen aan de H. B. S. en de middelbare school voor meisjes te Dordrecht staat no. 1 de heer D. Stigter te Goes. Gemeenteraad van Goes. Jl. Vrjjdagavfind hield de gemeenteraad alhier •ene openbare vergadering, die bjjgewoond werd door 11 leden en gepresideerd door dhr. mr. J. G. de Witt Hamer. Afwezig was met kennisgeving dhr. J. Faberjj de Jonge, terwijl er éön vacature bestaat. Na opening der vergadering en lezing en goed keuring van de notulen der vorige, deelde de Voor- gitter o. a. mede dat bij de gehouden verpachting van eenige stukken gemeentegrond deze perceelen f 133,90 'sjaarsmeer opgebracht hebben dat de onderwijzer D. J. Remjjn da hoofdakte heeft verkregen, en alzoo recht heeft op de verhoo ging daarvoor gesteld. Als ingekomen stukken werden ter tafel gebracht Verschillende missives van Ged. Staten tot goed keuring van het suppl. kohier van schoolgeld op school E en van een raadsbesluit tot af- en over schrijving op de begrooting voor 1894. Voorts werd overgelegd de gemeenterekening over 1894. Uit de verantwoording van B. en W. blijkt, dat ontvangen is f 112286,92, uitgegeven f 109175,42 en dat de rekening dus sluit met een goed slot van f3111,50. Nog waren ingekomen de gemeentebegrooting voor 1896, waaruit blijkt dat die geraamd is in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 102913,35, met een post voor onvoorzien van f 1329,831/9. Deze begroo ting zal eerstdaags gedrukt en aan de leden van den raad gezonden worden eene missive van den heer C. L. M. Lambrechtsen, waarbij hij mededeelt dat hij wegens vertrek naar Amsterdam ontslag neemt als lid van den raad eenige reclames tegen den H. O. over 1895, die te harer tijd zullen behandeld worden; eenige gemeente- en andere verslagen en de reke ning en het verslag van de commissie voor de (Econo mische Spijsuitdeeling. Tot zijn genoegen kon de V oorzitter verklaren dat deze nuttige instelling voortdurend de sympathie der burgerjj blijft genieten en verdienen, waarom hij dan ook bij de opneming der rekening de com missie namens de ingezetenen dank heeft gebracht. De geloofsbrieven van de 5 gekozen raadsleden, werden onderzocht, nadat de voorzitter als commis sie daartoe had aangewezen de heeren Ochtman, Quist en Coenen. Tijdens het onderzoek werd de ver gadering geschorst. Na heropening werd bij monde van den heer Ochtman medegedeeld, dat de stukken waren in orde bevonden, waarna op voorstel der commissie werd besloten de nieuwgekozen raadsleden toe te laten, en daarvan aan de benoemden en aan Ged. Staten kennis te geven. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den leeraar in de Geschiedenis aan de inrichting voor M. O. te Goes, den heer J. A. E. Schmidt, werd met algemeene stemmen benoemd de heer A. B 0 r g e 1 d. Naar aanleiding van een schrijven van den direc teur der Inrichtingen van M. O. alhier, waarbij hij te kennen geeft, dat het wenscheljjk zal zijn enkele klassen der H. B. S. en B. A.-school, voor wat het teeken-onderwjjs betreft, te splitsen, op grond van het groot aantal leerlingen, stellen B. en W. den Raad voor hen te machtigen om ter voorziening in de behoeften van het teekenonderwjjs den heer J. Blackstone als tijdelijk adsistent aan te stellen, die, onder leiding en toezicht van den leeraar, belast wordt met het onderricht in de le kl. der B. A. School. De kosten der adsistentie zouden evenals vroeger f 150 per jaar bedragen voorts stelden B. en W. voor de som voor 1895 benoodigd, te vinden uit den post voor onvoorzien over 1895. Zoowel de Inspecteur als de Commissie van Toezicht keurden het plan goed, terwijl de financiëele commissie tot aanneming adviseert. In gelijken geest werd door den Raad zonder hoofdelijke stemming besloten. Even zoo werden de le suppl. kohieren van den H. O. en der belasting op de honden vastgesteld op f 238,56 met 26 contribuabelen en f 12 voor 3 honden en de begrooting der dd. schutterij voor 1896 goedgekeurd, sluitende in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f 510,53, waarbij wordt gerekend op een subsidie uit de g-meentekas van f495,53. Bij de behandeling dezer begrooting merkte de heer Den Boer op dat een kolom daarin foutief was opgeteld. Bij nadere onderlinge vergelijking der vier exemplaren bleek, dat in twee daarvan een post van f 10 niet was ingevuld, doch wel in rekening gebracht, zoodat de eindcijfers toch in orde waren. Naar aanleiding daarvan merkte de heer M. de Jonge Jz. op, dat in de stukken die van den schut tersraad inkomen, meermalen onnauwkeurigheden bleken te bestaan. Hij acht het wenschelijk, dat deze administratie voortaan zorgvuldiger gevoerd worde, waarop door den Voorzitter werd geantwoord, dat vergissen menscbelijk is. Alsnu komt in behandeling een wijziging in de begrooting voor 1894 van het Gasthuis. Teneinde den dienst 1894 te kunnen vereffenen verzoekt het Gasthuisbestuur machtiging tot eenige af- en over schrijvingen tot een bedrag van f600,58. Omtrent de inrichting der zieken-afdeeling zegt het bestuur 0. a. het navolgende: De ziekenverpleging in ons gesticht is een ander stadium ingetreden onder de leiding van zuster Rost en meer geschoeid op de leest der zieken verpleging, zooals die tegenwoordig in andere plaatsen geschiedt. Hadden wij vroeger enkele zalen, waar zieken en ouden van dagen samen huisden en waar de ziekenverpleging in weinig meer bestond, dan in een soort van oppassing, reeds toen was ons ge bleken, dat daarin eene verandering noodig was; alleen stonden wjj voor de vraag, hoe die wijzigin gen aan te brengen en aan wiens zorgen ze toe te vertrouwen. Om de ziekenverpleging eene op zich zelf staande afdeeling te doen zijn, moest het hoofd derzelve in de onmiddellijke nabjjheid der zieken verblijven daarvoor is eene zit- en slaapkamer ingericht en gemeubileerdhet beddegoed en bedlinnen voor die afd. is thans afzonderljjk geïnventariseerd en zijn daarvoor de noodige kasten aangeschaftmet keu kengereedschap is hetzelfde het geval, terwijl de zieken thans ook een atzonderljjke, zindeljjke en behoorljjke kleeding bekomen, zoolang zij op die afdeeling verblijven. Dat de inrichting, zooals zij thans is, een aan winst voor de gemeente is, en reeds groote diensten aan het publiek bewezen heeft, mag als bekend beschouwd worden, en de verschillende geneesheeren hebben zich dan ook met grooten lof daarover uit gesproken. De financiëele commissie, in wier handen dit ver zoek was geplaatst, rapporteerde dat zij kan berusten in de door het Gasthuisbestuur gevraagde af- en J overschrijving, maar meent te moeten wjjzen op het feit dat door het bestuur dezer gesubsidieerde instelling een post van f545,75 is uitgegeven, zonder dat daarvoor bij de begrooting iets was geraamd1 de commissie is van oordeel, dat de uitgaaf voor dergelijke posten, onvoorziene gevallen daargelaten eene voorafgaande machtiging eischt. Ook de af- en overschrijving van dien post op den dienst 1894, komt de commissie administratief minder juist voor, wijl de aanstelling van mej. Rost ter wier wille die uitgaven zijn gedaan, volgens brief no. 34 van bet Gasthuisbestuur, eerst heeft plaats gehad den 4 Januari 1895, zoodat de ver antwoording dier uitgaven over 1895, en niet over 1894 had behooren te geschieden. Door Burg. en Weth. werd hierop geantwoord, dat een onderzoek in loco hun heeft doen zien, dat de uitgaaf van f 544,77 welke men nog op de be grooting van 1894 wil brengen, geene verhooging van salaris of iets van dien aard in zich bevat, maar dat het eene uitgaaf is uitsluitend in het belang der in het gasthuis verpleegd wordende zieken. Het is ons gebleken, zeggen B. en W. dat in de begeleidende missive van het gasthuis geen woord te veel gezegd is omtrent de aangebrachte verande ringen, die wij niet aarzelen zoovele verbeteringen te noemen, ten bate der lijdendenniet het minst wat betreft de ljjdende armen. De indruk, welken wij bij ons bezoek aan het gesticht verkregen hebben, is onverdeeld gunstig en wjj twijfelen er niet aan of de raadsleden zouden zoo ook zij een bezoek daaraan brachten onzen gunstigen indruk deelen. Op dezen grond durven wij den Raad voor te stellen den post goed te keuren. Wat betreft de regularisatie van den post op 1894, de reden daarvan is ons gebleken op goede financiëele gronden te rusten. Immers het geld voor den post is op de rekening 1894 vrijgekomen door bezuinigingen, die op andere posten konden toegepast worden, zoodat het subsidie ad f 771,60 over 1894 toegestaan, daarvoor niet behoeft te worden aangesproken. Meer dan dit subsidie zou nu nog als batig saldo op dezen dienst vrjj blijven. Daarentegen is nog met geene mogelijk heid te zeggen of de dienst 1895 wel dergelijke gunstige uitkomsten zal opleveren. De gevraagde wjjziging werd zonder hoofdei, st. goedgekeurd. Aan de volgende personen werd afschrijving ver leend van H. O., wegens vertrek of overlijden, en zulks op voorstel van B. en W. en gunstig advies der financiëele commissie A. A. Hendrikse f 2,09 wed. W. H. den Boer f 2,97Erven H. Schrijver Sr. f 2,97 Chr. Schultz f 4,27, N. J. van Garderen f 4,27, H. W. Steenberg f6,10, M. Berrevoet f7,841LJ. P. Geill f9,40Va, P. A. van Bloppoel f20,96, A. de Graaff f 34,13'/a, wed. ds. D. P. M. Huet f51,54 en C. L. M. Lambrechtsen f 83,79; evenzoo van de belasting op de honden aan mr. P. L. van Eeten f 2. De door den ontvanger der gemeente ingediende staten van oninbare posten en restanten van den H. O. en der belasting op de honden worden op voorstel van B. en W. en gunstig advies van de fin. comm. goedgekeurd, en alzoo oninbaar verklaard wat den H. O. betreft over 1892 f 6,39, over 1893 f 80,45 en over 1894 f 84,67, en wat de belasting op de honden betreft over 1893 f 4, terwijl als restanten van den H. O. worden gebracht over 1893 f 24,13 en over 1894 f 152,75 en van de belasting op de honden over 1894 f 22. Voorts werd eveneens machtiging verleend om te beschikken over den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting van 1895 tot een bedrag van f 173,81 voor terugbetaling aan de provincie van de Rijks bijdrage voor verpleging van krankzinnigen over 1894 en tot af- en overschrijving van enkele posten der bogrooting in verband met genomen raadsbe sluiten. Nadat de agenda was afgehandeld en geen der leden iets had in het midden te brongen sprak de Voorzitter tot de heeren Den Boer en Adam onge veer hot volgende Mijne heeren 1 Ik kan deze vergadering niet sluiten zonder een enkel woord te richten tot de beide leden, die thans voor het laatst de vergadering hebben bjjgewoond. Men zal van mij niet verwachten van deze plaats een oordeel uit te spreken over den uit slag der jongste verkiezing voor leden van den ge meenteraad, maar aangenaam is het mij in de ge legenheid te zijn de beide hier aanwezige leden en met hen ook het afwezige lid, uit naam der gemeente een woord van dank toe te brengen, voor alles wat zij gedaan hebben voor de gemeente Goes. Persoon lijk dank ik alle drie de aftredenden voor de wel willendheid, die bij de behandeling der zaken in den Raad steeds ook bij hen heeft voorgezeten. De be langen der gemeente te bevorderen is echter niet enkel den raadsleden gegeven, ieder gemeentelid kan dat. Daarvan overtuigd, spreek ik de verwachting uit dat, na uw mandaat te hebben neergelegd, de belangen van Goes u nog even na aan het hart zullen liggen en door u bevorderd zullen worden. De heer Den Boer beantwoordde deze toespraak en zeid9 ongeveer Mjjnheer de Voorzitter Het zij mjj vergund mijn dank te brengen voor uwe hartelijke woorden en aan Burgemeester en WethouderB en de andereleden van den Raad voor de wijze, waarop ik met allen als lid van den Raad heb mogen samenwerken. Het is den 16 dezer 24 jaar geworden, dat ik tot lid dezer vergadering werd gekozen en ik heb gedaan wat in mijn vermogen was om het gemeentebelang te bevorderen. Ik eerbiedig den wil der kiezers een ander in mijne plaats te stellen en hoop dat het u, den wethouders, den secretaris en al den leden van den Raad zoowel als der gemeente Goes steeds wel ga. De heer Adam antwoordde ongeveer: Mijnheer de Voorzitter! Ik ben niet zoo veel jaren lid van dezén Raad geweest als dé heer Den Boer, maar toch acht ik het m|jn plicht u, den wethouders en den anderen leden van den Raad dank te zeggen voor de humane wjj ze van behandeling, die ik ge durende mjjne zitting steeds heb ondervonden. Ik hoop dat het allen leden en ook de gemeente moge wel gaan en ik wil gaarne der belangen van Goes bljjven behartigen. Daarna werd de vergadering gesloten. Gemengde Berichten. Naar aan de Tel. wordt gemeld, is de burge meester van Zaamslag, die door drie mannen aan gerand en doodelijk verwond werd, Zaterdagavond overleden. Omtrent het onderzoek van politie enjjuititie deelt het blad het volgende mede: De politie, inmiddels verwittigd, stelde dadelijk een onderzoek in bij alle putten op de omliggende weiden, doch kon niets ontdekken van een worsteling, alleen waren in een half droge sloot diepe indrukken te zien, alsof daar iemand tegen den kant was geklauterd. Het mes, dat de burgemeester droeg, werd op verzoek aan den wachtmeester der marechaussee van Axel vertoond, en bespeurd werd dat aan het heft en lemmet bloed kleefde, terwijl ook slijk aan hst lemmet te bespeuren was, overigens was het mes geheel doornathet werd door den wachtmeester in beslag genomen. De justitie uit Middelburg is Vrijdagavond nog gearriveerd en Zaterdagvoormiddag weer vertrokken, aangaande het resultaat van baar onderzoek is niets bekend geworden. Naar ik nog vernam, moeten te Sas-van-Gent drie personen zijn aangehouden (twee mannen en een vrouw) die evenwel later weer zijn losgelaten. Er ligt over het gebeurde een duister waas. Men verdiept zich in gissingen, wat de oorzaak van den aanslag zou kunnen zijn, daar de heer De Bokx algemeen bemind en geacht werd. Aan diefstal kan moeielijk gedacht worden. Men moet er zich over verbazen, dat da aangevallene, 74 jaren oud, nog zoo kras is geweest om, ondanks bloedverlies, uit den put te kruipen en naar huis te strompelen." De aanhouding van de inbrekers Steehouder en Wouters op het kantoor van de firma Van Rossem te Rotterdam beeft aan de politie den draad in handen geven om tot de ontdekking le komen van de ten huize van professor Gallée te Utrecht door middel van braak ontvreemde gouden en zilveren voorwerpen. De hoogleeraar Gallée, uit Utrecht overgekomen, herkende, toen de in beslag genomen voorwerpen hem vertoond werden, deze onmiddelljjk voor die, te zijnent tijdens zijne afwezigheid ontvreemd. Hoogstwaarschijnlijk heeft men dus in Wouters den dader van dezen en andere te Utrecht gepleegde diefstallen, of althans een der voornaamste mede plichtigen, gevonden. Ook is gebleken, dat de beide roovers schuldig zijn aan de inbraak op den 23n Juni jl., aan den Stationsweg te Rotterdam, waar zij een groot bedrag aan effecten ontvreemdden. Het lijk van den op 7 dezer ter hoogte van het luchtschip De Wandelaar in zee gevallen Bel gischen zeeloods R. is Vrijdagmiddag drjjvende ge vonden in het Oostgat en door de bemanning van den Hollandschen afhaalkotter opgevischt. Men meldt uit Delft, dat zich aldaar een geval van cholera asiatica heeft voorgedaan b|j het perso neel van de artillerie-constructie-werkplaatsen. Te Zenderen, bij Almeloo, is de bliksem inge slagen in een boerenwoning. Het hemelvuur kwam eerst op het dak terecht en sloeg vervolgens door de voordeur, die geheel verbrijzeld werd, het huis binnen. In een oogwenk stond alles in lichte laaie. De vrouw, die ongesteld te bed lag in het vertrek waar de bliksem het eerst insloeg, werd met groote moeite met bed en al uit het brandende hus ge dragen, en ook de overige bewoners wisten zich te redden. De woning brandde met den geheelen in boedel en den pas binnengehaalden oogst tot den grond toe af. Twee koeien, een kalf en dertien varkens werden met de grootste moeite gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Het huis echter zeer laag. Te Bokstel hebben een paar brutale diefstallen met inbraak plaats gehad. Bjj den heer W. d. V., waar men zich door uitsnijding van het bovenlicht eener achterdeur toegang tot het woonhuis wist te verschaffen, hebben de dieven eene chiffonière open gebroken zij hebben, eenige kleinere gouden voor werpen, als ringen, oorbellen enz. uitgezonderd, slechts weinig van waarde kunnen medenemen. Bij den heer F. C., naast den heer d. V. woonachtig, hebben de dieven gelegenheid gevonden de brand kast mede te nemen, die den volgpnden ochtend in het veld opengebroken is teruggevonden. De hamer, waarmede zij de kast forceerden, werd door inklim ming bij een smid, en de kruiwagen waarop zij haar vervoerden, bjj een ander ontvreemd. Een dame kwam Dinsdagochtend met de stoom tram van Scheveningen te 's-Gravenhage aan en stond op 't punt met den trein van Parjjs te ver trekken, toen zjj bemerkte haar beurs te missen. Dadelijk verdacht zij een heer, die op de tram naast haar had gestaan, en zij was daar zóó zeker van, dat zij den trein liet vertrekken en een politie agent verzocht, haar te vergezellen naar een der straten nabij Duinoord", waar zjj de woning zou aanwjjzen, waaruit de bewuste heer was gekomen en in de tram gestapt. De agent raadde de dame echter aan, voor alle zekerheid eerst nog eens thuis in haar woning te gaan zoeken, enop de tafel in haar voorkamer lag de beurs. Verleden week Zondag waren op den Bergschen plas te Hillegersberg drie personen aan het spele varen. Een hunner geraakte te water en verdronk. Thans wordt gemeld, dat naar aanleiding van het

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2