Advertentien gens bedrog tot twee jaren tuchthuisstraf veroor- deelden Jarn^s Pluinkers in do gevangenis getrouwd. De bruid droeg een wit zijden kleed met bruids krans en sluier; de bruidegom het kort geknipte haar en het wambuis van de gevangenen. De Parijsche prefect van politie is van plan aan wielrijdsters het dragen van wielrijpantalons te verbiedenwanneer ze niet rijden. Het schpnt dat de boulevards worden overstroomd met allerlei juffertjes, die nimmer een fiets hebben be reden, maar het fietscostuum dragen, om de aan dacht te trekken. Een jonge dame uit Bern, is bij het beklimmen van de Alpen, in gezelschap van haar moeder, in een slede gezeten op de Gsur, in de diepte gestort. Door de hulp van een dokter uit Bern, die te Adel- boden werd gehaald, gelukte het na uren zoekens, in den nacht, het 17-jarig meisje, dat zich ondanks alle waarschuwingen, roekeloos over de slede ge bogen en daardoor haar evenwicht verloren had, nog levend terug te vinden, doch geheel bewuste loos en zwaar aan 't achterhoofd verwond. Zij had gelukkig geen gebroken ledematen. Men hoopt haar in 't leven te behouden. Naar wordt medegedeeld, heeft mevr. Bockel, wier ljjk te Nader-over-Heembeek in het kanaal werd gevonden, waarschijnlijk eene som van 3000 frcs. aan bankbiljetten bij zich gehad, in een por tefeuille, die zij gewoon was aan een band om den bals te dragen. Mevr. de Herde heeft haar uit Brus sel 'die som gezonden en thuis was haar ijzeren geldkistje leeg. De ex-dictator van de republiek San Salvador, generaal Carlos Ezeta, heeft te Monte Carlo den laatsten cent van zijn groot vermogen verloren. Verleden jaar werd] hij door de revolutie verjaagd. Hp kwam met zijne familie naar Parijs, waar hij een groot deel van zijn fortuin verloor en nu heeft hij de rest verspeeld te Monte Carlo. De ex-president dwaalt nu rond te Monte Carlo zonder doel en zonder geld. Genezing langs homoeopathiscken wegEen Bei- ersch paardenkooper kreeg een jaar geleden een ver- schrikkelijken klap van een paard. Hij stierf niet aan de gevolgen, maar werd stom. Verleden week had hp weer een paard aan de hand, het dier schrikte en gaf den koopman een klap, die hem languit tegen den grond deed vallen. De omstanders schoten toe, maar bemerkten spoedig, dat hij meer geschrikt dan gewond was, want hij begon dadelijk het paard heftig uit te schelden. In Cincinnati, Ohio, heeft een zekere George Gravins echtscheiding aangevraagd, omdat zijne vrouw hem in het laatste jaar gedwongen heeft een boezelaar te dragen, te wasschen, de kinderen te verschoonen, te strijken, kortom allerlei soort van huiswerk te verrichten. Er valt overigens niets op de vrouw te zeggen; dat geeft de man zelf toe. Alleen drpft zp hare minachting van het wettelijk voorschrift, dat de man het hoofd der huwelijks gemeenschap is, wat ver, door in hare huishouding de rollen volledig om te keeren. De afgevaardigde van den Oostenrpkschen Rpksraad, den heer Georg Biankini, tracht een groote weldadigheidsinstelling in het leven te roepen, welke zich over de gansche Oostenrpksch-Hongaarsche monarchie zal uitstrekken. Het Neue Wiener Tageblatt bericht dienaangaande Er zal een vereeniging onder den naam »Oosterreichischer Völkerverein" worden opgericht voor de organisatie der particuliere wel dadigheid en welke de geldelijke ontvangsten uit alle landen aanneemt en gebruiken zal tot het spoedig verleenen van hulp voor allen, die in nood zijn geraakt door aardbevingen, hoogwater, wolkbreuk, hagelslag, brand enz. Het daarvoor noodige fonds zal op twee wijzen verkregen wordendoor jaarljjksche bijdragen en door gelegenheidsgiften en het overmaken daarvan zal kosteloos geschieden door het invoeren van weldadigheids-briefkaarten. Deze kaarten zullen de grootte van gewone briefkaarten moeten hebben en te verkrijgen zpn in den prijs van 2, 5, 10, 20, 50 kreuzer en 1, *2 en 5 gulden. Wie dus een oproeping in de courant leest of uit eigen aandrift iets wil zenden, koopt zulk een kaart en werpt die in de eerste de beste brievenbus. Het adres der Völkerverein" is er op gedrukt. Op de keerzijde schrjjft de afzender, waarvoor hij het bedrag heeft bestemd, bijv.»Voor de ongeluk- kigen van Laibach voor Brilx" enz. Wanneer de vereeniging aldus, laten wij zeggen 2000 kaarten van 10 kreuzer heeft, geeft zij die kaarten af aan het postkantoor te Weenen en krijgt daarvoor 200 gulden, welke naar de plaats des onheils worden gezonden. Niemand geeft 5 of 10 kreuzer, omdat niemand zich voor dat bedrag de moeite geeft een comité op te zoeken of het per post te verzenden. Wanneer even wel die kaarten bestaan en na een oproeping van de 25 millioen menschen slechts 100,000 een kaart koopen van 10 kreuzer, dan hebben de noodlijdenden in twee drie dagen een eerste hulp van 10,000 gulden zeker een mooie ondersteuning. Een merkwaardig circusgezelschap geeft tegen woordig voorstellingen te Christiania. De leden van dezen troep zijn voor een deel van adel. Een baron, kommandeur van twee orden, stelt zijn gedresseerde honden voor; een andere baron is clown; de vrouw van laatstgenoemde, een barones, zingt liedjes, ter wijl haar beide dochters harp spelen. Een gravin slaat de pauken, een markies speelt op de cither, een hertog blaast op de dwarsfluit, een burggraaf is impresario 1 Lowther Castle, de in het graafschap West moreland gelegen bezitting van den graaf van Lons dale, waar de Duitsche keizer thans als gast vertoeft, is uiterst bezienswaardig, zoowel wat de inwendige inrichting als wat de schilderachtige ligging betreft. Onder de merkwaardigheden, die het kasteel rijk is, verdient het beroemde ivoren ameublement van Tippo Sahib in de eerste plaats genoemd te worden. Het prijkt in de groote ontvangzaal, welker inrichting overigens ook in overeenstemming is met het kost bare meubilair. De wandön zijn met lijk geborduurde zijden be hangsels bedekt, het plafond is een waar architec tonisch en coloristisch kunstwerk van den beeldhou wer en den schilder. De schilderijenverzameling van het kasteel bevat een aantal meesterstukkentien Snijders, een prachtige Titiaan en een aantal andere eerste meesters. De Hogarth-verzameling, uit 33 nummers bestaande, heeft ook in een particulier museum baars gelijke niet. Ook de boekerij bevat kostbare schatten op elk gebied der letterkunde. Het park, dat tot het kasteel behoort, strekt zich uit over 4000 acres en bevat een verrukkelijke af wisseling van bosschen, weilanden en bergen. Het uitzicht van het slotterras behoort tot do heerlijkste tafereelen, die in het aan natuurschoon zoo rijke Westmoreland te vinden zijn. De keizer is hier verleden Zondag aangekomen en is tot Woensdagavond de gast van den graaf van Lonsdale. Daarna begeeft de monarch zich ter jacht naar Wemmergill Moors bij Middleton, in het Tees- dal, ingevolge eene uitnoodiging van lord Westbury. Boedapest is in opschudding gebracht door een moord op het hoofd van een groot handelshuis, Lodewijk Deutsch. Deze is op zijn kantoor gedood door een zekeren Karei Czaszar, een boschwachter door hem weggezonden. Czaszar kwam op het kan toor en eischte uitbetaling van een commissie van fl. 4000, die hem naar zijn zeggen toekwam. Toen Deutsch weigerde, haalde hij een pistool te voor schijn en schoot zijn vroegeren heer dood. Deutsch was zeer gezien te Boedapest. Zpn dood heeft aanleiding gegeven tot 06n treurig naspel. In eei groot restaurant in de hoofdstad verkondigde de deken Jan Kelleny luide den lof van den moor denaar van den jood Deutsch. Graaf Karoly, die aan een andere tafel zat, riep den geestelijke toe: »Past gij zoo het goddelijk gebod toe: Bemint uwen naaste als uzelven De deken stond op, en in een oogenblik waren beiden op het punt elkander de bierpul naar 't hoofd te smijtsn. Zij werden geschei den, maar de deken heeft graaf Karoly zijn kaartje Te Sligo in Ierland predikten Zondag twee proteslantsche geestelijken op den hoek eener straat, waar zij door het gepeapel met modder en steenen werden gegooid. Twee honderd politieagenten waren er noodig om de beide mannen naar hun woning te De heer Andrée, die van plan is per ballon naar de Noordpool te gaan, is geboren te Grenna in Smaeland, aan de oevers van het Wettermeer en is thans 41 jaar oud. Hij is de zoon van een apo theker en ongetrouwd. Van de school van Grenna begaf hij zich naar die van Jonköpping en vervol gens naar de polytechnische school te Stockholm, waar hij thans chef is van het bureau tot onder zoek der patenten. Herhaalde malen is hjj met een luchtballon op gestegen meer dan duizend mijlen heeft hij per ballon afgelegd en in October 1893 stak hij de Oost zee over naar Finland. Den 15en Juli 1894 beproefde hij zpn nieuwen ballon, bestuurd wordende met een zeil. Sedert heeft hij alleen verscheidene tochten ondernomen en een aantal metrologische waarne mingen gedaan. Volgens een ofiicieele statistiek zijn de dagen dar wolven in Frankrijk thans geteld. Dat het dier langzamerhand verdwijnt, wordt aangetoond door het feit, dat het aantal gedoode wolven steeds ver minderd is gedurende de laatste tien jaar. Voor gedoode wolven werd 180,000 francs premie betaald in 1884 en 1885; dat cijfer is nu gedaald tot 25,000 francs. In 55 departementen verschijnt de wolf zelden. Als het plan van een zekeren heer Oller wordt uitgevoerd, krijgen de bezoekers aan de Parijsche Wereldtentoonstelling van 1900 nagenoeg alles om niet. Oller stelt voor, aandeelen uit te geven tot een bedrag van 150 millioen, in plaats van 60 mil lioen de som, welke noodig is voor de tentoon stelling. De stad Parijs zou van 1 Mei 1896 af 1,500,000 aandeelen van 100 francs uitgeven, welke tot 1 Nov. 1897 afbetaald kunnen worden in ter mijnen van 20 francs. Ieder aandeel geeft in de eerste plaats het recht tot het deelnemen aan een loterij en een tombola (welker prijzen gezamenlijk 10 millioen francs bedragen), voorts zijn er 30 toe gangsbewijzen voor de tentoonstelling 1 franc) aan verbonden, 20 j> uitga venbons" van 1 franc en 16 >reisbons" van 5 francs. Daarenboven zouden de 100 francs vóór 1917 aan de aandeelhouders terugbetaald worden. De »reisbons" zouden geldig zijn op alle spoor treinen en door het tenfeoonstellingsbestuur mot 50 percent rabat aan de spoor wegmaats happpen terug betaald worden. De uitga venbons" zouden door de directie aan de verschillende concessionarissen op het terrein terugbetaald worden met een korting van 10 percent. Door dat papiergeld wil men de tentoonstellingsbezoekers tot meerdere uitgaven ver lokken. Oller wil voorts nog het tentoonstellingsbestuur overhalen om bij de »reis-" en >uitgavenbons" ook nog schouwburgbons" uit te geven, welke het be stuur later met 10 percent korting bp de directiën zou inlossen. Alleen op die manier, meent hij, kun nen de schouwburgen de concurrentie met de ten toonstelling volhouden. Alle brievenbestellers schijnen niet even snug ger. Aan een braven kleermaker te Mainz, den heer Ernst Ludwig, werd namelijk een brief bezorgd met het volgende adresThe Grand-Duke of Hesse, Ernst Ludwig, Mainz, Germany, Hessen-Darmstadt. De arme kleermaker kent de taal van Shakespeare niet en riep daarom de hulp in van een vriend. De brief bleek aan den groothertog gericht te zijn door een boekhandelaar uit Chicago. Te Springfield, in Ohio, is Zondag een kolen- trein, bestaande uit 33 wagens, door een brug ge zakt en in de rivier gevallen. De dwarsbalken der brug hadden vuur gevat en brandden reeds eenigen tijd voor de aankomst van den trein. De machinist had geen tijd om te stoppen en zoo liep de trein dus op de reeds half verteerde brag. Drie personen zijn gedood, naar men met zekerheid weetmen vermoedt dat nog vier personen in de rivier liggen onder do balken cn wagens. Een der predikanten heeft zijn neus verloren, de andere heeft een blauw oog opgeloopen. Versoheidene protestanten zpn eveneens aangevallen. Een handig ondernemer wijst in Ve Field op de hooge prijzen, die voor zeldzame beesten gegeven worden, en op het al moeilijker worden om aan de aanvrage te voldoen. Hp stelt nu voor ergens op een zandig gedeelte van Zuidelijk Engeland eene kunstmatige kweekplaats vaD die beesten aan te leggen. Daarmee zou aan de natuurlijke historie, meent hij, en aan de beurs der geldschieters een dienst worden bewezen. Tot staving van zijn be weren noemt bij eenige prijzen. Een leeuw doet f 3600, leeuwenwelpen f 120*0 per stuk, tijgerwel pen f 690, een Maleische tapir f 1200, een jong Nijlpaard f 6000, een giraf tot f 12000 toe. Een Afrikaansche olifant kan men in Europa voor geen goed geld krijgen. Daar was dus nog een slaatje uit te slaan. Dan kon men het zaakje ook nog voor geld laten kijken. De feesten te Antwerpen, ter herdenking van de opening van de Schelde vóór honderd jaar, zijn Maandag begonnen met internationale roeiwedstrij- den, waaraau echter door een hevig onweer een eind werd gemaakt. De pontonniers sloegen een brug over de Schelde tegenover de stad, iets wat in circa twintig jaren daar niet was gebeurd; na afloop dezer oefening werd inspectie gehouden. Een groote menigte woonde het schouwspel bij, maar ook nu kwamen hevige regenbuien de feestelijkheid storen. Met het opbreken der brug werd om 6 uren be gonnen en het was een half uur later geëindigd. Gedurende de manoeuvre was de dienst op de rivier Trekking van Woensdag 14 Aug. 3e lpsfc. 2000 10308 15002256 1000: 6219 2009274 100: 540 4836 5375 8758 19955 455273 5327 5368 9590 9607 9692 10046 10112 14688 Te houden Aanbestedingen. Datum Plaats. Voorwerpen. Information. 20 AugGoes, regenbak enz., Bestuur Ambachtsschool. 29 Kats, zeedijk polier, Bestuur polder Cats. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 15 Aug., Kruiningen, appels en peren, Prins. 19 Goes, verp. bouw- en weiland, Pilaar en E. v. d. Bosch. 20 y Goes, oppervruchten, Mulock Houwer. 20 y Goes, beestiaai, Hollraann. 21 Wemeldinge, verp. eigendommen Breede Watering, Mulock Houwer. 21 y Goes, meubilaire goedtren, l)e Ronde Bresser. 21 y Baarland, oppervruchten, Van der Kloes. 22 y Ueinkeuszand, buitenplaats «Barbe- stein", De Ronde Bresser. 26 Bergen-op-Zoom, verpachting oester- en mos8elperceelen, Van Gruting. 28 m Borsele, bouwland, Van der Kloes. Watergetijen voor lerseke. Het was ook feest voor de Antwerpsche afdeeling der maatschappij de Redders van België, die haar 50-jarig bestaan vierde; afgevaardigden van Amster dam, Brussel, Gent waren overgekomen en werden feestelijk ingehaald. Daarna had een zwemwedstrijd plaats, gevolgd door een feestmaal. Een heildronk werd uitgebracht op den Koning en de Koninklijke familie. O. a. sprak ook de afgevaardigde van Amster dam. Veel werd er gelachen om zijn toost. De afge vaardigde was uit Amsterdam gekomen met prachtige linten, die hij aan een krans zou binden, dien hij te Antwerpen zou koopen, bestemd voor de feest vierenden. Eens te Antwerpen echter, vond hij geen kraDS en moest hij zich met een rozentuil tevreden stellendaar werden nu de linten aangebonden, doch thans had de man, die den bouquet moest dragen, de linten verloren In het Hannoversche dorp Dreeke was een boer, die zonder knechts werkte, ziek geworden aan een borstkwaal. Hij wist niet, hoe hij zijn oogst binnen zou krijgen, want zijn vrouw moest zorgen voor hunne vijf kleine, deels ook zieke, kinderen, en zijn oude vader kon niets meer doen. De man vroeg nu bg de overheid verlof aan, op Zondag te laten wer ken, omdat in dien tijd in de week geen werkkrach ten te krijgen waren en het gevolg was, dat er den volgenden Zondag niet minder dan 69 der 200 inwoners van het plaatsje zich aanmeldden om hem te helpen. Boeren en knechts, vrouwen en meisjes, allen spoedden zich aan het werk. De zeisen zwaaiden lustig op de velden van den armen, zieken man, in edelen wedijver wilde de een niet voor den ander onderdoen. Zelfs da oude burgemeester deed mee. En 's avonds was al het werk op de velden van den zieken boer afgedaan. In Zwitserland is wellicht een werkstaking van onderwijzers ophanden. De onderwijzers van 't kanton Tessino verkeeren in zeer ongunstige om standigheden. Met uitzondering van de groote stede lijke gemeenten bedraagt het minimum hunner be zoldiging gedurende de zes schoolmaanden 500 frcs., wordt gedurende langer tijd school gehouden, 600 frcs. De onderwijzers hebben zich nu aangesloten en bg den Grooten Raad aangedrongen op verhooging van salaris. Wordt dit verzoek niet toegestaan, dan zal eene algemeene werkstaking volgen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door het gemeentebestuur van Kruiningen werd Zaterdag aanbesteed: het leggen van straten in de kom van Hansweerd. Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer J. Panni te Krabbendgke voor f 4175. (M. Ct.) Het huis, bewoond door de wed. Kaufmann in de Papegaaistraat alhier, is gisteren ten overstaan van den notaris Pilaar, in >de Prins van Oranje" in publieke veiling verkocht aan de wed. N. Kauf mann, voor f 1160,—, plus 8V2 voor onkosten. De schuur aankomende N. de Lange is wegens onvoldoend bod onverkocht gebleven. Bij de aanbesteding van de dijksverhooging aan den Anna-Frisopolder was laagste inschrijver dhr. L. Brand te Giesendam voor f 13889. Burgerlijke Stand yan Goes van 12 tot 14 Aug. 1895. Geboren 13, Adriaau Jacobus Marinus, z. v. Marinus Verburg en Dina van de Velde. 349e Staatsloterij, 3e kl. Trekking van Dinsdag 13 Augustus, 2e lijst. Getrokken prijzen. f 5000: 8102 1000: 6600 8020 400: 10311 200: 10800 100: 3148 20619 454593 5300 5352 8254 9585 9601 9628 10095 10131 12357 12832 14676 19683 19699 DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voonn. Nam. 15 Augustus 8.49 9.29 2.46 3.19 16 10.14 11.1 3.59 4.44 17 11.45 5.31 6.15 18 0.26 1.— 6.56 7.30 19 1.29 1.56 7.59 8.26 20 2.20 2.42 8.50 9.12 21 3.5 3.28 9.35 9.58 Marktberichten. GOES, IS Augustus 1895. Wintergerst werd in veel minder kwaliteit dan vorige markt dagen aangeboden, en kon slechts tot 25 ets. verlaging ge deeltelijk plaats vinden. TARWE per Hectoliter f 5,50 a f 5,80 ROGGE 4>25 Nieuwe WINTEltGERST 3,80 a 4,10 HAVER WINTER-KOOLZAAD KARWEI-ZAAD per 50 K G. 13,60 a WOL, Schapen p. 3 K.G. (stesn) a BOTER per K.G. 1,15 a 1.25 EIEREN per 100 stuks 3,20 t 8,40 Heden waren ter markt aangevoerd 41 stnks hoornvee. Handel zeer levendig; meer dan de helft verkocht tegen hooge prijzen. ROTTERDAM, 12 Augustas 1895. Tarwe was heden slechts matig aangevoerd en dsar de kooplust meer geanimeerd wa9 dan vorige wesk, vooral voor puike soort, kon men voor deze qual. 10 ets. meer bedingen, overige soorten waren onveranderd te plaatsen. Per heet. f4,50 a 6,40, extra puike qual nog iets hooger, en per 100 kilo f 6,76 a 8. Rog go. Jarige onveranderd f4 20 a 4,50. Nieuwe, waar van heden eeuige partijtjes fer markt waren, in meerdere of mindere mate onvoldoende droog, brachten naar qual. op van f3,25 tot 4,40. Enkele uitgezochte partijtjes nog ieti daarboven. Wintergerst komt in puike qual. zeer weiuig voor; hiervoor werd f 4,25 a 4,50 per heet. en f 7 a 7,25 per 100 kilo bedongon Overige soorten waren niet grif te plaatsen en brachten naar deugd van f3 tot 4 per heet. ea f5,50 a 6,75 per 100 kilo op. Haver onveranderd f 1,75 a 3,25 per heet. Koolzaad, vóór den regen gedorscht, werd verkocht van f7,10 t®t 7,35 per heet., overigens naar qual. van f6 tot f 7. Kanariezaad stil als voren f7 a 8. Meelbericht. Gedureade de afgelaopen week bleef de handel in hoofdzaak tot dadelijke o.onsumtie beperkt, terwijl enkele iulandsche fabrikanten op verre levering tot lage prijzen afdeden. Heden was de stemming iets vaster met redelijken handel. Zeeuwsche eieren f 3,80 a 4,de 100 stnks. ROTTERDAM, 13 Augustus 1895. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 450 vette rundereD, 938 magere dito, 417 vette en graskalveren, 60 nueh- tere kalveren, 50 schapen of lammeren, varkens, 194 biggen. Prijzen waren als volgt: koeien le qual. 68 c. 2a qnal C2 c., 3e qual. 56 c., ossen le qnal. 68 c., 2e qual 62 c., 8e qua). 54 c., stieren le qual. 58 c2e qual. 50 c 3e qual. c kalveren le qnal. 80 c 2e qual. 70 c., Se qual. 60 o schapen le qual. c 2e qual. cvarkens le qual. c2e qual. c., 3e qual. c. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 48, 2e qual. f44, 3a qual. f40, par V» kilo 55 a 65 c. Heden overleed mijn geliefde echt genoot ALLARD GALLIS MERENS, Notaris te Kapelle, in den ouderdom van 51 jaar. Wed. A. GALLIS MERENS geb. E. S. D. van den Bossche. Kapelle (bij Goes), 8 Augustus 1895. Heden overleed onze dierbare moeder mevrouw de weduwe W. G. R. VAN DER MDELEN VAN VEERSEN, in den ouderdom van bijna zestig jaren. P. J. VAN DER MÜELEN. A. A. P. VAN DER MÜELEN— Van Lelyveld. Utrecht, 5 Augustus 1895.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3