Sagiersschepen geregeld oefeningen worden gehouden met de behandeling der booten, en de persoonlijke plichten van de geheele manschap voortaan beter worden begrepen dan tot nu toe het geval is ge weest. Geen reden is er om de opvarenden der Cra- thie te beschuldigen van verzuim in de pogingen om de passagiers der snelzinkende Elbe te redden, aangezien de toestand van bun eigen schip ben moest doen bedacht zijn op het gevaar van zelf te zinken. Het gedrag van de manschap der Elbe in de boot mag op erkentelijkheid aanspraak maken, en het redden der schipbreukelingen door de Wild/lower, zoo eindigt het rapport, heeft den hoogs ten lof ver diend. Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. XII. Veel merkwaardigs omtrent de tentoonstellings festiviteiten valt sinds mijn laatste schrijven niet te berichten. Van het vele toch dat men zich had voorgesteld op den jaardag van H. M. de Koningin- Regentes is het meeste in het water gevallen, of beter gezegd het water is in het feest gevallen en dat wel op zoo kolossale wijze, dat van de illuminatie, die beloofde schitterend te zullen zijn, niets terecht is gekomen en dat men zich wat het vuurwerk be treft, moest beperken tot het afsteken van eenige vuurpijlen. Alleen de groote militaire taptoe des avonds te elf uren, die gegeven werd door de tam boers van de infanterie, de schutterij, de pijpers der mariniers, de hoornblazers der cavallerie en door de tamboers der artillerie, maakte een zeer aardig effect, te meer daar twee militaire muziekkorpsen hierbij adsisteerden. Dat het publiek niet in grooten getale was opgekomen, laat zich, met het oog op het zoo ongunstige weder, licht begrijpen. En zoo hebben we de geheele week maar te kampen gehad met onweersbuien, die ons meer regen hebben bezorgd dan ons lief is en die den exploitanten en exposanten op de tentoonstelling zeer ten nadeele is geweest. Het vuurwerk dat den 2 Augustus zou worden afgestoken en daartoe werd opgesteld, is nu den daaropvolgenden Vrijdag bij tamelijk goed weder afgestoken, doch ofschoon enkele stukken goed slaagden, droegen de meeste de sporen van de vochtigheid van het kruit. Wat het vuurwerk aangaat, dat elke week op het terrein wordt afgestoken, dit heeft over het algemeen niet heel veel te beteekenen, doch ik wil wel erkennen dat we hier op dat gebied nog al wat verwend zijn, en sommigen buiten Amsterdam het misschien wel heel mooi zullen vinden. In ieder geval, het is iets nieuws, d. w. z. een andere wijze van fabricatie. Het is nl. een Engelsche fabri kant, die dit vuurwerk levert, dat het moet erkend worden uitmunt in fraaie kleuren, maar dat overigens zeer zwak is en weinig knaleffect bezit. Hierbjj komt, en dat is het meest hinderlijke, dat dit vuurwerk zooveel rook ontwikkelt, dat het publiek, dat in de richting staat waarbeen die rook drjjft, alles door een dichten nevel te zien krijgt, een inconvenient dat een Amsterdamsch dagblad bij een verslag van bet vuurwerk spottend deed zeggen *de rook werd vrij goed verlichtDit is zeker, dut, om een goed vuurwerk te hebben, het comité niet naar het buitenland had behoeven te gaan. Verschillende vermakelijkheden staan ons deze week weer te wachten (men mocht er wel bij zeggen weer en wind dienende), waaronder de concerten van Strauss wel de voornaamste zijn. Voorts een allegorische optocht, voorstellende »de schoone slaap ster in het bosch", schermwedstrjjden enz. enz. We hebben op een gegeven oogenblik op de ten toonstelling ook onze Oostersche quaestie gehad, die gelukkig alweder langs vredelievenden weg is op gelost. Op zekeren ochtend waren alle Egyptische en Turksche winkels, en dat zijn er nog al wat, gesloten op last van het comité, omdatja, omdat, ben ik wel ingelicht, de arme drommels geen geld hadden om hun huurtermijn te betalen. Mis schien wilden ze ook maar eens probeeren, maar dit is zeker, dat de meeste exploitanten in de world- bazar erg over slechte zaken klagen. Onze Turken en Egyptenaren zjjn naar hun consul in den Haag getogen en het zaakje i9 nu weder bijgelegd. Bij mijne rondwandeling door het hoofdgebouw, wensch ik de aandacht van de lezers der Goesche Courant in het bijzonder te vestigen op eene Neder - landsche industrie, die naar het mij voorkomt, nog niet algemeen genoeg bekend is en wel op de turf- industrie". Men zal al dadelijk begrijpen dat hier niet uitsluitend bedoeld wordt, de gewone industrie wat betreft het baggeren of steken van de gewone turf als brandstof. Neen, wie in de Nederlandsche afdeeling de kiosk bezoekt van de maatschappij »He- lenaveen", welke deze industrie exposeert, zal van den wellevenden vertegenwoordiger heel wat meer te zien en te hooren krijgen. Deze geheele kiosk toch is gemaakt van turf, of wilt ge het zoo noemen, van afval van turf. Van af de heideplant (carex) tot aan de geperste turf toe ziet men deze grondstof in zijn verschillende phasen. Voorts ziet men er garens, die enkel uit turf bestaan of die met wol verwerkt worden om er meerdere Btevigheid of zekere kleur aan te geven. Voorts wiegekleedjes, d. w. z. kleedjes om onder de kinderen te leggen (zooals anders de guta-percha), paardendekens, trapleuningen in den vorm van zware koorden, vloerkleedjes en groote vloerkleeden, dit alles van turf vervaardigd. De fabri kanten van alle deze goederen zijn de hh. V. Moris Co. te Weert in Limburg. Maar ook op bygiëoisch gebied heeft de turf waarde, daar men er azeptische watten en veeartse nij verband watten van maakt, die in Frankrijk door het ministerie van oorlog, den openbaren genees kundigen dienst der hospitalen te Parijs, de omni busmij. van Parijs enz. enz. gebruikt worden. Ook als desinfectiemiddel wordt de turf dienstbaar ge maakt en het turfstrooisel en de turfstof dienen als desiniectant. In verband hiermede exposeert de maat schappij »Helenaveen" een closet van nieuwe vin ding, waarbij de sluiting de turfstof automatisch als desinfectant dienst doet. Van deze belangwekkende maatschappij is H. M. de Koningin-Regentes de beschermvrouw. Het doet me genoegen, gezien te hebben dat aan deze expo sitie de gouden medaille werd verleend. In de nabijheid van de fraaie etalage van den heer Van Heemstede Obelt, bekend op gebied voor alles wat tot badinrichtingen behoort, zien we in eene vitrine een inzending van mevrouw Grothe, die vooral de aandacht trekt der dames. Men vindt daarin nl. eene pop en daarbij alle mogelijke ingre diënten, die tot den uitzet van een aristocratische pop behooren't is verbazend mooi om te zien voor dames. Deze expositie ontleent vooral hare waarde daaraan, dat de voorwerpen verloot zullen worden en de opbrengst van den troussot van Daisy," want 'k zou 't voorwaar nog vergeten te zeg gen zoo heet de pop, zal strekken ten bate van onbehuisden in Nederland. Langs de sierlijke uitstallingen van de fabriek van Patent-Machine en eetbare Olieën van D. Kruys- mulder Czn. te Amsterdam, Jaarsma's haarden, kachels en brandkasten, de met goud bekroonde schaatsen van G. S. Ruiter te Akrum, Heine's glas, mozaïk en gevelversieringen wandelende, trekt onze aan dacht de etalage van J. N. Daalderop en Zonen te Tiel, de expositie van de Eerste en eenige Neder landsche Alboïd-Fabriek, (vernikkeld Brittania me taal) welk fabrikaat staat onder voortdurende con trole van het bureau van de hh. van Hamel Roos c. 8. De zeer fraaie artikelen in deze etalage zijn van echte zilveren nauwelijks te onderkennen. De biljartfabrikanten F. J. Schoemaker en Zonen te Zwolle, zonden evenals de firma J. Elsenburg al hier, zeer fraaie biljarts in, waarvan een eettafel biljart van eerstgenoemden fabrikant recht practisch kan genoemd worden, daar het blad van de biljart, omgedraaid en dan als gewone tafel gebruikt kan worden. De firma A. v. Iersel Zoon te Waalwijk, schoen fabrikanten, verwierf de gouden medaille voor hare ingezonden artikelen. In een sierlijke vitrine vinden wij een prachtige keuze gaianteriën, vooral speciaal lederwaren, van de firma L. Holzhaus alhier, welke firma ook een zeer fraaien winkel heeft in de Wereld-bazar. Onder de tentoongestelde meubelen van eigen fabrikaat merken we op de inzending van de HH. Vos Legrand alhier, welke eene eetzaal Oud- Hollandschen stijl en een salon fantaisiestijl expo- seeren een en ander buiten mededinging, daar de heer Legrand tot het uitvoerend comité behoort. De firma Koldewey en Corbière alhier, zond een fraaie collectie slaapkamer-ameublementen, als lede kanten, wiegen, beddeD, dekens, matrassen, enz. Wie bang is voor dieven en van een secure slui ting houdt, zouden we willen verwijzen naar de firma J. van Aalten Zoon alhier, die onder een uitgebreide collectie van alle mogelijke soorten van sluiting, inzonden de Patent Espagnolet Sluiters en luchtdrukveeren met veiligheidshefboom." Vóór dit verslag te sluiten, wensch ik de aan dacht te vestigen op een dezer dagen uitgekomen boekje, dat eigenlijk al vroeger het licht had moe ten zien, en wel op »Van Aken's Wegwijzer op de tentoonstelling met beschrijvende catalogus. Dit boekje, verkrijgbaar tot den geringen prijs van 10 cents, is zeer practisch ingericht en een bijna on misbare gids voor den bezoeker van de tentoon stelling. Het is op de tentoonstelling alom verkrijg baar gesteld. K. Gemengde Berichten Het Onweder. Het onweer van jl. Zaterdagavond heeft heel wat schade aangericht, zoowel in liet binnen- als in het buitenland. Te St.-Maartensdijk werd het wagenhuis van den landbouwer J. Nelisse, door den bliksem getroffen. Het gebouw en al het zich daarin bevindende land bouwgereedschap werd door het vuur vernietigd. Alles was verzekerd. Onder Hulst is een hofsteedje door den bliksem getroffen en afgebrand. Eenig beestiaal kwam in de vlammen om. Op den weg naar Halsteren nabij Bergen-op-Zoom ontstond brand in de boerenwoning van den heer S. De woning brandde geheel af. Assurantie dekt voor een deel de schade. Boven Rouaan heeft het onweer vreeseljjk gewoed. Een uur lang heeft het onafgebroken gedonderd en is de bliksem niet van de lucht geweest. Daarbij een felle hagelslag, hagelsteenen zijn opgeraapt van twee gram. Talrijke booraen zijn te Rouaan en in de omgeving ontworteld; de bliksem is op verscheidene plaatsen ingeslagen o. a. in do spinnerij van den heer Lecarpentier, waar voor 8000 francs schade is aangebracht. Sedert 1855 heeft men zulk noodweer niet gehad. Te Brussel ging het hevig onweer gepaard met harde slagregens, zoodat in de lager gelegen ge deelten der stad door het water aanzienlijke schade is aangericht. De politie is den ganschen nacht bezig geweest om het water uit de ondergeloopen kelders op te pompen. Telefoon- en telegraafdienst waren gestoord. Volgens latere berichten heeft het over geheel België geonweerdde regen heeft groote schade aangericht te Luik, Antwerpen, Namen, enz. Te Charleroi ontstond door het onweer een paniek in 't circus-Pióge. Het publiek meende, dat de bliksem in het gebouw was geslagen en drong naar buiten. Een meisje heeft daarbij haar been gebroken. Rath. De zeilwedstrijd met diverse jachten had gisteren alhier plaats. In den voormiddag kwam er een 40tal aanzeilen en daagde ook een lötal groote en kleine steamers op. 't Was een aardig gezicht de scheepj^s rant nllo zeilen dio rsaavkocchn bijeengezet worden bij een knappe bries uit het ZW., i te zien aankomen. j Omstreeks 3 uur namiddags vertrokken zij weer I naar Antwerpen mot een ZZW. wind en regen. Vorsele. Een boerenknecht heeft alhier het on geluk gehad van een met veldvruchten geladen wagen to vallen en zich daarbij ernstig te bezeeren, terwijl hij eenigen tijd versuft was. Tengevolge van een en ander was hij buiten staat zjjne gewone bezig heden te verrichten. In Westelijk Zuid-Heveland zuchten vele landbouwers onder den druk van het regen achtige weder. Vooral zij die nog gepikte erwten buiten hebben ondervinden maar al te zeer het schadelijke van den aanhoudenden regen. Bij droge perioden wordt gekeerd en gewend, doch telkens worden stroo en peulen doornat. Het gevolg hiervan openbaart zich in zwellen van de vrucht, waardoor de peulen zich openon en de erwten schieten of uitvallen. Bij een scheepmaker te Bolnes werd Zaterdag jl. een inbraak gepleegd, welke hem 5 rijksdaalders en een paar vrouwenkousen kostte. De man deed dadelijk aangifte bij de gemeentepolitie en bij de rijkspolitie en stapte toen dadelijk op de boot om te Rotterdam bij een waarzegster te gaan onder- zoeken naar den diefl In Friesland hebben tal van boeren op hunne hoopen hooi, die buiten de schuur staan en die, wijl de oogst van dit hooi niet geheel lukte, veel broeien, flinke lagen grond aangebracht. Het hooi perst men daardoor in elkander en het brandgevaar door broei vermindert zeer. Alzoo een tweeledig doel, dat bereikt wordt Maandagavond lag een metselaarsknecht in kennelijken staat tegen den muur van het gymna sium te Amsterdam. Zjjn hondje liep blaffend in wijden kring om zijn bewusteloozen baas en hield de toeschouwers op eerbiedigen afstand. Toen einde- ljjk een paar mannen naar den benevelde toegingen, retireerde hij al blaffend, ging op den schouder van zijn baas staan en duldde niet, dat men hem aan raakte. Een paar agenten kwamen toeschieten, die met moeite den hond verwijderden. Fluks werd nu de man opgetild en zou naar het bureau gebracht worden. Gelukkig echter voor den baas en den hond beloofde een kameraad hem veilig thuis te brengen. Het hondje sprong nu blaffend vooruit, kennelijk zeer in zijn schik met dit bevredigend slot. Hbl Door de Groningsche politie wordt geen middel onbeproefd gelaten om den vermoedelijken dader van den grooten en kostbaren brand van de schuur en de woningen van den heer A. M. Prins tot be kentenis te brengen. Tot nog toe wordt het ge- wenschte resultaat niet verkregen. Karei V. blijft ontkennen. Kostbaar is deze brand, niet het minst ook voor de stad. De vorige week is niet minder dan voor ruim f 600 aan arbeidsloon uitgekeerd. Als men nog berekent de som, welke nog aan de werklieden voor het blusschen uitbetaald zal moeten worden, de schade die het materieel van de brandweer ge leden heeft, de kosten voor de verversckingen, uit- keering voor buitengewone diensten aan personeel van de brandweer enz., dan mag men gerust hst eindcijfer voor uitgaven wegens het blusschen van dezen brand op f 2000 ramen. Te Midwolda was het toezicht op een in wer king zijnden watermolen aan een knaap opgedragen. Zijne tegenwoordigheid had andere jongens naar deze voor hen zoo gevaarlijke plaats gelokt. In de nabij heid van de schroef werden allerlei guitenstreken en waaghalzerijen uitgehaald, tot eindelijk helaas het ongeluk opstond, om zich in volle kracht op de ben gels te storten. Een twaalfjarig knaapje geraakte in het groote rad, vlak bij de sohroef. De molen stond als het ware een oogenblik stil en niet vreemd dus, dat de ongelukkige niet anders dan deerlijk verminkt door de andere jongens, die hun tegenwoordigheid van geest niet verloren, uit het rad getrokken kon worden. De arme jongen zelf was zoo kordaat, dat hij nog een eind wist voort te kruipen. Maar toch was zijn toestand van dien aard, dat hij op een ladder huis waarts moest worden gebracht en de te hulp ge roepen geneesheer, schoon langen tijd met hem bezig, slechts tijdelijk hulp verleenen mocht en onmiddel lijk transport naar Groningen onvermijdelijk achtte. Geen enkel oogenblik had het knaapje zijn tegen woordigheid van geest verloren. Vóór ongeveer negen jaar werd te Hooger- Smilde eene bierendochter vermoord. Een zekere R. G., dien men algemeen van den moord beschul digde, bracht verscheidene weken in voorarrest door. Volgens loopende geruchten moet nu een neef van de vermoorde, wonende in de gemeente Dwingeloo, zich hebben uitgelaten de moordenaar te zijn, en na die bekentenis pogingen hebben aangewend om zich van kant te maken, hetgeen hem echter belet is. Merkwaardig is de manier, waarop soms een flesschentrekkers-firma in hff bezit tracht te komen der artikelpn, die hare speciale aandacht trekken. Zoodra een der firmanten op expeditie uitgaat, geeft hjj eene bestelling op, die op de goodkoopste wijze per postpakket in 5 -k 6 pakken moet worden af geleverd. De niets kwaads vermoedende leverancier neemt op éen kaart, ter bekorting der administratie, het rembours voor alle pakketten, respectievelijk het factuurs-bedrag. Bij aanbieding der diverse pak ketten worden ze dankbaar in ontvangst genomen, behalve het pak, met rembours bezwaard, dat ge weigerd naar den afzender wordt geretourneerd. (Tel.) Te Gronsveld, nabij Maastricht, woedde Maan dagmiddag een hevige brand in eene boerenwoning. Het gebrek aan bluschmiddelen, aan water vooral, benevens de droogte waren oorzaak, dat het onheil 2icb sporlig uitbreidde, mot het gevolg dat te zes uur des avonds reeds veertien huizen in de asch lagen. Een paard, eene koe en vele varkens kwamen in de vlammen om. Met lof mag gesproken worden van de eerw. paters van het Missiehuis te Keer, die met al hun leerlingen ter hulp snelden en er veel toe bij brachten, om vee en huisraad te redden. Eenige boerderijen waren niet verzekerd. Een enkele brandspiuit, was ter plaatse maar kon door gebrek aan water bijna niets uitvoeren. Ook een manier om H medelijden op te wekken! Maandagmorgen was er op het Oostvestplein te Rot terdam een volksoploop. De oorzaak was een too- neel van armoede en ellende, waarvan een schamel gekleede vrouw en vier ternauwernood gekleede kinderen de hoofdpersonen vormden. Plotseling verschijnt de man en vader van 't ge zin, die de vrouw allerlei grove verwijten naar het hoofd slingert en ten slotte den kinderen zijn kinderen een geduchte rammeling geeft, om daarop zich uit de voeten te maken. Als dan de vrouw en de kinderen beginnen te schreien, tast menigeen in den zak en wordt evenals Maandag morgen, door de medelijdenden een aardig sommetje bijeengebracht. Maar heeft men niet te veel haast en wacht men, als alles is afgeloopen, nog eenige oogenblikken dan kan men eveneens als dien morgen zien dat man en vrouw en kinderen beel eendrachtelijk, alsof er niets gebeurd was naar huis wandelen en de recette verdoelen. RN.) Te Roermond zijn twee huizen ingestort. Door het kraken der muren waren de bewoners, vijf huis houdens, gewaarschuwd, zoodat zij zich nog juist bijtijds konden redden. De materiëele schade aan gebouwen en huisraad is groot. De manneD, die meenen het te weten, voor spellen dat het weder er niet beter op zal worden. De regens zullen nog eenigen tijd aanhouden en dan komt de winter vroeg in het land. In den Elzas maken zich de ooievaars reeds tot vertrek gereed. De jonge ooievaars hebben de nesten verlaten en zijn naar de moerassige streken van den Rjjn ver trokken. Gewoonlijk gebeurt dit alles niet vóór het eind van Augustus. Maandagmiddag werd op het tentoonstellings terrein te Amsterdam een Japansch vuurwerk afge stoken, dat om zijne eigenaardigheid zeer voldeed. Deze pyrotechniek berust hierop, dat uit eene soort mortier een vuurwerk geschoten wordt, dat in de lucht ontploft en eene figuur een man te paard, een soldaat, enz. te voorschijn doet komen. Jammer werd door verkeerd richten van het mor tier een projectiel te laag geschoten, zoodat het te recht kwam onder het publiek en een meisje aan de wang eene wond toebracht. Zondagmiddag werd te Kampen een brandlucht waargenomen uit een der schepen, die aldaar met hooi geladen aan de IJselkade liggen. Een 20-tal personen, allen gewapend met een hooivork, gingen dadelijk aan 't werk om er den bovenlast af te bren gen, daar men meende, dat het hooi beneden in 't schip, door broeiing brandtnde zou zijn. Doch spoedig bleek het dat er geen hooibroeiing was, te meer daar de vlam uitsloeg aan die zijde van 't schip, waar zeer drukke passage was en dus zeer waar schijnlijk onvoorzichtigheid de oorzaak was. Door de brandweer werd de brand spoedig gebluschteen groote massa is door het vuur en het water ver loren gegaan. De lading hield in 44700 */a K.G. en was bestemd voor den heer Hooghiemstra te Utrecht. Zaterdagavond kwam te 's-Gravenhage uit Amsterdam aau een Fransch sprekend heer, die aan gifte deed dat hem, na3r hij vermoedde in den trein of in het station, zijne zakportefeuille was gerold, inhoudende 2 bankbiljetten van 500 francs en f 400 aan Hollandsch geld. In zijne portefeuille bevond zich ook zijn paspoort, aan het bezit van welk stuk hij op reis groote waarde hechtte. De reiziger, die zich zoodoende hier zonder geld bevond, is de heer L., vice-consul in eene der steden van Brazilië. De politie heeft een onderzoek ingesteld, dat tot dusver niet het gewenschte gevolg had. Een vreeseljjk ongeluk trof Zondagmiddag de dienstbode van den landbouwer F. de J. te Raard (Fr.). Terwijl de knecht een hand-centrifuge in be weging bracht, bukte het meisje zich om gemorste melk op te vegenzij schijnt daarbij te dicht bij de machine gekomen te zijn, althans een der raderen greep haar hoofdhaar en trok dit met de huid ge deeltelijk van den schedel. Na een voorloopig ver band is zij naar het Ziekenhuis te Leeuwarden ver voerd. Haar toestand is zeer ernstig. Na de hevige onweersbui van Zaterdagavond vond men aan den IJ weg in de Haarlemmermeer 214 doode musschen. In het hart der City van Londen behoort Cheapside tot een der straten, waar hel, meeste ver keer heerscht. Hoe groot dat verkeer is, kan blijken uit het volgend cjjfer, het gemiddelde van opgaven gedaan op 80 opeenvolgende dagen. Volgens deze opgaven reden er door genoemde straat op een enkelen dag van 8 ure 's morgens tot 8 ure 's avonds 12,336 rijtuigen, of per uur 1,026, dus per minuut 16 a 17 rijtuigen, handkarren niet meegerekend. Steek nu eens eene straat over, waar ge kans hebt, elke minuut door 16 a 17 voertuigen overreden te worden. Uit Saint Etienne wordt bericht dat Zondag in de gangen der mijnen van Montrambert brand is ontstaan. Daar het Zondag was, waren slechts weinige werklieden bezig, en deze konden zich bij tijds redden. Maar de stallen zijn door het vuur verwoest, en achttien paarden verbrandden. De in genieurs zijn met een paar honderd werklieden afgedaald om versperringen van kleiaarde te maken, in de hoop dat het vuur de steenkolenlagen niet bereiken zou. Zonderlinge bruiloft. Miss Editt Vernon, een vuu Je rijkste erfdochters van Ohio, heeft den we-

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2