In den vorigen nacht hebben te Hulst dieven op 5 plaatsen tegelijk ingebroken. Nergens echter hebben ze den tijd gehad iets te kunnen meenemen. Om binnen te dringen hadden ze op twee plaatsen een ruit uitgesneden, op óen plaats gebruik gemaakt van een ladder en op de overige plaatsen van valsche sleutels. De politie stelt alles in het werk, om de dieven (zeker een geheele bende) op te sporen. Een zeer druk bezochte vergadering werd Woensdag te Amsterdam gehouden in het gebouw Plancius. Er waren naar schatting tegenwoordig een achthonderd diamantwerkers, die op order van het hoofdeomité van den Algemeenen Nederlandschen Diamantwerkersbond het werk gestaakt hebben bij 20 briljant-firma's, een aantal roosjesjuweliers enz. Later werd nog bij proclamatie gelast dat de staking had in te treden voor alle werklieden, die op vast geld werken. De voorzitter van het hoofdcomité zette, de ver gadering openende, de redenen uiteen, die tot deze werkstaking aanleiding hebben gegeven. Reeds lang was aan het comité gebleken dat de tariefregeling welke tot beëindiging der staking ten vorigenjare, in November, heeft geleid niet oordeelkundig is gebleken. De vaststelling van een minimumloon was in zooverre een fout dat niet voor alle werk zaamheden in het diamantwerkersvak eenzelfde loon kan worden gesteld. Er is moeiljjk werk, dat duur der betaald moet worden dan gemakkeljjk of grof werk. Ook staat de mate van arbeid, die gevorderd wordt, in verband met de eóórt van diamant. Ten tweede hebben vele werkgevers minimumloon opge vattegen beter weten opgevat als stardaard- loon, zoodat menigeen door de nieuwe regeling in slechter conditie is gekomen. En eindelijk hebben én werkgevers én werklieden zich niet allen aan het minimumloon gehouden, doch zijn zjj wat de werklieden betreft gedwongen geworden ouder het minimumloon te werken. Dit was met name op de sljjperjj van Beffie het geval, en aangezien pogingen door het hoofdcomité in het werk gesteld om én patroons én werklieden te bewegen, zich aan de in November gestelde regeling te houden, mis lukt zijn, heeft men de werklieden van Beffie met geweld gedwongen het werk te staken, gelijk ge schied is bij alle firma's, waar de in November vastgestelde bepalingen worden ontdoken. De grootste moeilijkheid om tot een gezonden toestand te komen schuilt in het werken op vast geld, aangezien de werklieden daarbij niet direct in aanraking komen met de patroons, maar met de bazeü, die van de patroons het werk aannemen, op conditiën, die de werklieden niet kennen. Zij missen dus alle controle, aangezien zij niet weten voor welk bedrag die bazen het werk hebben aan genomen, en zijn bij gevolg aan het goeddunken van deze overgeleverd. De eisen behoort te zijn afschaffing van werken op vast geld, alles stuk werk." Des avonds zouden afgevaardigden uit ver schillende groepen van werklieden met het hoofd eomitó vergaderen, ten einde tot een regeling te komen, die men hoopt dat ieder bevredigen zal. Deze bjjeenkomst werd echter in comité-generaal gehouden. Van de 700 a 800 diamantslijpers te Amsterdam, die het werk gestaakt hebben, gingen er echter gisterochtend weer een 600-tal aan het werk. Hun eisch eigen kostenstelsel is door hun patroon ingewilligd. Bjj Beffie echter is nog niemand aan het werk gegaan. Zoo laug nog niet eene vaste regeling is getroffen, mogen de stakers onder toezicht, van het hoofd-comité van den Diamantwerkersbond arbeiden voor het oude loon. (N. R. Ct.) Zeldzaam brutaal was de diefstal, die Maandag te Haarlem plaats had. Van de Groote Markt ver dween een tentwagen, bespannen met een bruin paard, toebehoorende aan iemand te Hillegom. De dief is daarmede naar een wagenmaker te Vogelen zang gereden, waar hjj f 5 gevraagd heeft, om per spoor naar Haarlem te gaan, daar hij zijn porte feuille met f 175 verloren had, waarvoor hij paard en wagen in pand gaf, terwijl hij om 5 uur terug zou komen. De wagenmaker gaf hem f L en reed hem met den wagen naar het spoor voor den trein van 3 uur, die echter vertrokken was en daarop naar d8 tram te Beunebroek, om met die te 3 i/a uur te vertrekken. Met den eigenaar, die onmiddel lijk de politie er mee in kennis had gesteld, is men te Bennebroek hem nog achterna gegaan, daar hij vóór de aankomst der tram reeds vertrokken was, doch men is hem tot nog toe niet op het spoor. Den len Augustus trad in een Overrjselsch dorpje een onderwijzer in dienst. Toen don eersten morgen het speeluur zijner leerlingen aldaar was aangevangen, verliet hjj weder in stilte zijne school en standplaats en is niet toruggekomen. In een der jongste nummers van Extra Tijding zegt de heer Staalman nog al iets van den heer Hartsinck, de vorige week gekozen tot lid van den gemeenteraad te Helder, of liever, hij laat het zeggen in een praatje tusschen »Jaap en Tijs." Naar aanleiding daarvan bevat een der Helder- sche couranten de volgende merkwaardige advertentie Waarschuwing tegen Jaap en Tijs". Jaap en Tjjs worden gewaarschuwd onzen volksman, thans raadslid, L. A. Hartsinck, niet te beieedigen, of wij zullen anders afrekening houden met dat bleeke, magere mannetje en dan zal hij van oud en jong betaald krijgen. Helder5 Aug. 1895" Deze advertentie is door niet minder dan 18 personen, meest vissehers, onderteekend. Bjj een on weder, dat Woensdagmiddag te Zutfen omstreeks vier uur uitbrak, zijn zes personen, die onder een bergplaats schuilden, door het inslaan van den bliksem getroffen. Allen werden in bewusteloozen toestand gevonden en later bleek dat twee hunner waren overleden. Iemand, die op het Spui in Dan Hang een spaarboekje ten bedrage van f 600 vond, en het onmiddellijk aan den eigenaar, een spekslager, terug bezorgde, ontving tot belooning voor zija eerljjkheid.... eau stukp bloed worst. Tengevolge van het broeien van hooi brandde Dinsdagavond te St. Maartensdijk do landbouwschuur op de hofstede Reigersburgh, bewoond door den heer I. P. Hage, tot den grond af. Bjjna al het daarin aanwezige landbouwgereedschap werd mede eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Een verschrikkelijk ongeluk had gisteren te Roden plaats. Te ongeveer 9 uur is in de boter- fabriek aldaar de centrifuge gesprongen, met het noodlottig gevolg, dat iemand die kortelings als volontair bij de fabriek in dienst was, gedood en een arbeider zeer ernstig gewond werd. Deze is gehuwd en 35 jaar oud. Hij is ter verpleging naar het academisch ziekenhuis te Amsterdam over gebracht. Ook aan het fabrieksgebouw werd veel schade toegebracht. Te Pantin (Parijs) is dezer dagen een sluw overlegde kinderdiefstal gepleegd. Bij zekere mme. Foiry, concierge aldaar, kwam een juffrouw, die zich aan haar voorstelde als mme. Rousseau, afkomstig uit haar geboortestreek en een kennis van haar familie, waarvan zij allerlei bijzonderheden wist mee te deelen Die juffrouw bood mme. Foiry een bij zonder mooie betrekking als concierge aan, en sprak met haar af, dat zij 's avonds met haar man zou komen, om alles nader af te spreken. Toen mme. Rousseau aanstalten maakte om heen te gaan, liefkoosde zij het zesjarig dochtertje van mme. Foiry, da kleine Yvonne, en zei: »Laat het lieve kind met mij meegaan. We zullen samen wat wandelen, en van avond, als ge met uw man komt, neemt ge haar weer mee." De moeder weigerde eerstmaar toen mme. Rousseau bleef aandringen, gaf zij eindelpk toe. Do juffrouw stapte met het kind in een tram en reed weg. Een oogenblik later werd mme. Foiry anstig dat zjj haar kind aan zoo'n vreemde vrouw had meege geven. Zij ging naar het opgegeven adresmaar daar kende man gaon mme. Rousseau en er was geen plaats als conciergo open. Nu bleek het de arme moeder duidelijk, dat haar kind was gestolen door een listige dievegge. De politie vond tot dus ver de kinderroofster niet. De bekende Italiaansche kluchtspelschrijver Carlo Bertolazzi is benoemd tot directeur der ge vangenis te Ravenna. Dat kan een »fideele gevan genis" worden, zegt een Iialiaansch blad. Twee goed gekleede personen te Barr (Italië) kregen twist op straat, trokken hun revolvers en losten zes schoten op elkaar. Beiden bleven onge deerd. Minder gelukkig waren echter de voorbij gangers. Twee hunner, een koopman en een rente nier, werden gewondde laatste kreeg een kogel door het hart en bleef op de plaats doodde eerste werd in de borst geschoten en moest naar het hos pitaal worden overgebracht. De beide vreemdelingen zijn spoorloos verdwenen. Uit Hongkong wordt gemeldEene groote woedende volksmenigte heeft Woensdag in den na middag een aanval gedaan op de Engelsche en de Amerikaansche zendingposten te Fatsjan bij Canton, en de hospitalen verwoest. Eenige zendelingen heb ben de wijk genomen naar Sjameen, anderen zijn te Fatsjan gebleven. Eene Chineesche kanonneerboot is gezonden om de orde te herstellen. Er loopt een gerucht, dat al de zendingsposten in de provincie Kwangtung weldra zullen worden verwoest en alle zendelingen zullen worden wegge jaagd uit het binnenland naar de verdrag-havens. Het is vooral een zekere heer Moissan te Parijs, die herhaalde proeven heeft genomen, om diamanten na te maken. Hij 6laagde zoover, steenen tot een gewicht van vijf tot zes milligram te vervaardigen, maar die het gebrek hadden, dat zij ni6t geljjkmatig doorzichtig, doch gedeeltelijk met zwarte plekken waven bezet. Kortgeleden nu heeft genoemde heer aan de Aca demie van Wetenschappen te Parijs gerapporteerd, dat zijne verdere pogingen in zoover succes hebben gehad, daar het hem gelukt is, diamanten tot een gewicht van vjjftien milligram bij een halven milli meter middellijn te vervaardigen, zij zijn volkomen doorzichtig en van zulk eene hardheid, dat zij robjjn snijden, zonder eeuig overblijfsel tot koolzuur ver branden, kristalljjne vormen vertoon8n, en als zij aan het licht blootgesteld werden, ook in het duister licht geven. De eerste poging om diamanten te maken bestond daarin, dat stukjes ijzer met koolgruis vermengd in een electrisch fornuis tot 2000 graden werden verhit. Bij de verdere proeven wordt ijzer gesmolten en in gesmolten lood van 400 graden warmte gewor pen. De heer Moissan twjjfelt er thans niet meer aan, dat hij zijne uitvinding geheel zal volmaken, zoodat de kunstmatige diamant in niets van echte zal zijn te onderscheiden. Horlogemaker Uit Pilsen (Boheme) wordt gemeld, dat het kasteel van prins Thurn en Taxis te Chotiesau door brand is vernield. Te Londen is een telegram ontvangen uit Mel bourne, de hoofdstad der Australische kolonie Vic toria, waarin wordt gemeld, dat de Engelsche stoom boot Catterthun, van Sydney op weg naar China, tusschen Sydney en Brisbane (de hoofdstad van Queensland) is vergaan. De boot stiet tegen een klip en zonk spoedig. De gezagvoerder, de goneosheer, de stuurman en eenige reizigers bereikten in een der booten het strand. Wat er van de overige opvarenden is g8- worden, is nog niöt bekend. Behalve de bemanning, bevonden zich 110 passagiers aan boord. Te Brighton is, tjjdens een feest in het Park, een vrij zwaar kanon, dat bjj het vuurwerk dienst zou doen, gesprongen. Er zijn 16 personen gewond. Uit Teheran wordt gemeld, dat te Tabris de orde nu geheel is hersteld. Men is daar niet meer voor ernstige ongeregeldheden bsducht, vooral ten gevolge van de krachtige hulp, welke de Russische consul-generaal bij het bedwingen van dit brood- oproer heeft verleend. I Het heeft zich bevestigd dat de )ijke?ï, die bij Neder-over-Heembeek uit bet kanaal van Will^- broeck zijn opgehaald, zijn die vau mevr. Bockell uit Richmond, oud 36 jaar en hare twee kinderen. Mevr. Bockell was eene juffrouw Harrisson uit Nor folk. Zij huwde in 1881 met een Duitscher, Fredo- rik Bockell, die te Brues°l zich als behanger vestigde en later een badhuis hield aan da Antpachlaan. Tn 1890 stierf Bockelltwee jaren later keerde zijne weduwe naar hare ouders te Kings-Lynn in Nor folk terug. Men gelooft niet san zelfmoord, maar aan een moord. Men denkt, dat mevr. Bockell met hare kinderen naar Venetië" was vertrokken, dat tegen woordig veel bezoek trekt. Zjj moeten voornemens zijn geweest, oen betrek kelijk lang verblijf in het Hotel de la Marine te houden, want het linnen en ander lijfgoed was uit de reiskoffers gepakt en mot veel zorg in hang en andere kasten van het hotel gerangschikt. Drie nachthemden lagen op een der bedden gereed, wel een bewijs dat zjj voornemens waren, terug te keeren. In den zak van het meisje vond men een vijf frankstuk en in dien van de moeder 13 franken. In de reiskoffers is geen geld slechts enkele shil lings gevonden wèl eenige juweelen. Het moge vreemd schijnen, dat mevr. Bockell ziek als mevr. Werlers in het kotelregister heeft ingeschreven, de omstandigheid dat haar man be trekkelijk nog kort geleden te Brussel een badin richting hield, kan daartoe geleid hebben. De kaffers in Natal gaan flink vooruit. Niet lang geleden zocht de echtgenoote van een der Par lementsleden een dienstmeid om huiswerk voor haar te doen. Zjj vond er een, maar die wilde in het contract opgenomen hebben, dat zij drie maal per week om vier uur in den namiddag vrijgelaten zou worden voor een uur. De missies vroeg natuurlijk wat dit eigenljjk beteekenen moest. »In dien tjjd," was het antwoord van do gekleurde schoonheid, »moet ik muziekles gaan nemen." Op de Mer de Glace bjj Chamounix is een jonge dame, deel uitmakende van een gezelschap dat den gletscher beklom, in den afgrond gestort, doordat de leuning van het pad onder hare band bezweek. De leuning was slecht onderhouden, en maar wat opgelapt met oude stukken. De veront waardiging onder de touristen is natuurlijk algemeen. De eens zoo gevierde ckansonnettenzangeres Theresa vertelt de volgende anecdoteOp zekeren dag wandelden drie vrienden op den boulevard. De eene zei: »ik zou wel een goed dejeuner lusten 1" De tweede»Ik zou mij met een dejeuner verge noegen, zelfs al was dat niet buitengewoon goed." De derde»Ik mot een zeer eenvoudig diner, als 't maar een dejeuner is." Hoeveel zoudt>n wij daar voor noodig hebben vroeg de eerste. Minstens tien francs!" »Ik heb een idee," antwoordde daarop de eerste, »kom mee." De beide anderen volgden hem. Zij traden bjj een muziekuitgever binnen. Mijnheer," zei de man met het idé wij stollen u voor een romance van ons te koopen, waarvan de tekst gemaakt is door dien mijnheer en de mu ziek door dien anderen mjjnheer en die ik zal zingen, omdat ik de eeniga van ons drieën ben, die een beetje stem heeft." De uitgever trok een verbaasd gezicht, doch antwoordde: Begin maar, wij zullen eens zien." De jonge man begon. »Heel eenvoudig," oordeelde de uitgever, »doch morgen heb ik juist een romance noodig voor een tingeltangel, dat geopend wordt. Ik geef er u vijf tien franc3 voor." Sprakeloos van verbazing zagen de vrienden elkaar aanop zooveel haddon zjj niet durven hopen. Zij strekten de hand uit, gaven deuitgever het manuscript over en ijlden naar oen naburig restau rant om zich aan da drie vijftranestukken te goed te doen. De schrijver van don tekst heette Alfred de Musset, de musicus Uippolyte Moapou en de zanger Gilbert Duprez. De romance vond een reus- achtigen by val in het tingeltangel en ging van daar naar de salons. Het is de heden nog bekmde ro mance »Connaissez-vous dans Barcelona Une Andalouse au sein bruni Den uitgever heeft zij veertig duüend francs op gebracht. Men denkt thans dat de aanslag te Aniche een anarchistisch complot was, want Decoux had een dag te voren een geheime bjjeenkomst gehad met tien onbekende personen. Het was niet alleen op Vuillemin gemunt, maar op alle administrateurs van de mijnonderneming. De politie zoekt ijverig naar een man, die zich den dag te voren reeds over het plan had uitgelaten, ovenals naar den man die, zoodra de misdaad was gepleegd, zich meester maakte van de revolver en daarmede verdween. Het blijkt dat Decoux eea dynamic patroon in eon ffesch had gedaan, die gevuld was met klinknagels en stukken ijzerde lont was sneller afgebrand dan kjj berekend had. Er zijn verscheiden agenten van den veiligheids dienst te Douai en Anich3 aangekomen, om een onderzoek in te stellen naar de kuiperijen der revolu tionairen in die streek. Volgens een Italiaansch blad kost het bewaken van Crispi te Rome den Staat dagelijks 134 lire 1 Twee commissarissen van politie 25 agenten, 2 onderbrigadiers zjjn daarvoor noodig. Wanneer de premier op reis is, zjjn de kosten nog veel grooter. De berichten omtrent de dreigende cholera- epidemie in Wolhynië worden bevestigd. De ziekte breidt zich in Wolhynië en in de grer «plaatsen van Russiscb-Polen met ontzettende snelheid uit en draagt een zeer gevaarljjk karakter, zoodat het zaak wordt voor de bevoegde autoriteiten, om zich door nauwkeurige informatiën omtrent de uitbreiding der besmetting in de westprovincie van Europeesch Rusland op de hoogte te houden en voor een tijdige uitvoering der besluiten van de laatste Dresdener inter nationale cUoleraconferontio zorg te dragen. De obelisk van Luxor op de Place de la Concorde te Parjjs heeft nu reeds herstellingen moeten ondergaan. Gedurende de laatste 50 jaren heeft do obelisk door inwateren en bevriezen meer geleden dan in Egypte gedurende 2000 jaren. Valsche honig in valsche raten schjjnt nu ook al gemaakt te wordende eerste van glucose, de laatste van parafinewas. Nauwelijks of niet van de echte te onderscheiden, kost deze honig den verkooper de helft minder. Maandag kwam hot Amerikaansche zeiljacht Spraydat vóór 36 dagen Boston verliet, na een reis over den Atlantischen Oceaan, behouden te Gibraltar binnen. De eigenaar van h t jacht, kapi tein Slocum, was de eenige opvarende aan boord. Hjj deelde mede, voordat hij Gibraltar binnenliep, Fayal aangedaan te hebben, dat in 21 dagen na zijn vertrek uit Boston werd bereikt. Gedurende het laatste gedeelte der reis had de Spray met hevige stormen te kampen gehad, doch het vaartuig beliep geen averjj. Voor zulk een tochtje moet men een bekwaam zeeman zijn. Uit Brussel komt weer een bericht omtrent een grooten diefstal, thans gepleegd aan de spaar bank in de Rue Fossé-aur-Loupg. Toen Maandagmorgen de kassier de brandkast opende bemerkte hij tot zijn ontsteltenis, dat een som van 188,000 francs in bankpapier daaruit was verdwenen. Nergens is er een spoor van inbraak te ontdekken men begrjjpt daarom niet, hoe het mogeljjk is, dat het geld uit de kast genomen is kunnen worden. De mogelijkheid bestaat ook, dat de biljetten reeds uit de casette waren genomen, vóór deze in de brandkaBt was geplaatst. Maandagavond steeg de luchtreizigster miss Basset in het park te Peterborough bjj Londen met een luchtballon op, om met dö parachute neder te daleD. Bij het opstijgen echter kwam de parachute in aanraking met een telegraafdraad en bekwam een scheur. De luchtreizigster, die geen midel zag om te dalen, sprong onder de angstkreten der menigte uit het schuitje en viel op den grond. Toen men haar te hulp snelde, was zjj reeds dood. Naarmate de negentiende eeuw haar einde nadert, schjjnt het menscheljjk verstand scherper en vindingrijker te worden. Zoo heeft men te Lon den eene winstgevende bezigheid ontdekt, uitsluitend geschikt voor huisvaders of echtgenooten. In de wijk Clerkenwell oefent het echtpaar Lamb zekere winkel nering uit, doch het aandeel, dat man en vrouw ieder atzonderljjk in de werkzaamheden heeft, is strikt afgebakend. Het beheer van den winkel doet de vrouw alleen en de man gaat telkens naar de gevangenis voor de belastingen, die zij niet betalen. Zij winnen op deze wijze vrjj wat geld uit, hunne zaak bloeit, en kalmte en tevredenheid heerschen aan dezen huiseljjken haard. In geen veertien jaren heeft mr. George Philip Lamb belasting betaald, maar die altijd afgezeten. (Arnh. Ct.) Bij de deelneming, die het lot van wie door de handen der fanatieke Chiceezen te Whasang violen, wekt, is plaats voor de overtuiging dat zij zeiven en de vere6nigingen, die hen afvaardigden voor een groot deel schuld hebbpn aan het gebeurde. Terecht merkt de Poll Mall Gazette op, dat de zendeling weet boe weinig zijn ijver in don smaak valt van de bevolking, waaronder hij zich begeeft; hij weet dat zjju geloof cn de manieren, waarop hij zijn geloof tracht te verbreiden, den Chinees in hooge mate tegenstaat. De omgang der r.-katholieke pries ters m9t de jeugd geeft aanleiding tot allerlei praatjes; het gaan en komen der Europ8esche vrouwen wordt beschouwd als eene minachtende veroordeeling van het Chineesche famiiielevon. En toch, hoewel de zendaling dit alles weet, trekt hij het binnenland in alsof hij een paar regimenten soldaten achter zich heeft. De heer Stewart zelf zei >dat zijn liefste en voor de zendingszaak voordeeligste reizen waren die naar kleine scholen op afgelegen plaatsen, buiten aanraking m6t christenen". Stewart's vrienden en de zendingsvareenigingen kunnen nu toch niet verbaasd zij a over het feit dat aan die reizen een zoo droevig einde is gekomen. Do roekeloosheid der zendelingen, zoo besluit da Pall Malivoert tot hun eigen dood en de wanhoop der diplomatie. (N. R. Ct.) Burgerlijks Stand van Soes van 7 tot 9 Aug. 1895. Getrouwd 8, Martiuus Henricus Harinck, 43 j., weduwnaar van Adriana Steketea, en Johanna Catharina van Asperen Vervenne, 45 j., jd. Jacob de Lange, 28 j., jm. en Maria Romijn, 31 j., jd. Gesrard Rottier, 24 j., jm. en Pieternella Harthoorn, 27 j., jd. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Hapelle. Door de heeren notarissen Pilaar en Liebert zjjn gisteravond alhier voor diversen ver kocht, de appelen, peren en noten wassende in onderscheiden boomgaarden. De 16 boomgaarden brachten te zamen op f 2863, zonder de 10 procent veilingsonkosten. Van de appslen kan een meer dan gemiddeld beschot verwacht worden, terwijl de noten en peren, vooral de laatste, ver beneden het middelmatige zullen blijven. Naar men zegt, zjjn ze tegen f 1,50 a f 2 per H.L. aau het hout verkocht. Marktberichten. MIDDELBURG, 8 Augustas 1895. Uit Walcheren was heden slechts een kleine aanvoer van Tarwe; van andere artikelen was bijna niets tsr markt De noteering is als volgt: Nieuwe Walch. Tarwe f 5,50 a 5,00, Jarige ltogge was tot f 4,40 te bekomen. Een partijtje Nieuwe dito niet droog werd tot f 4,50 gekocht. Nieuwe Winter Gerst werd tot t 4,50 geveild, Zomer dito werd bij partij tit f 3,25 verkocht. Bij droog weder worden a. s. week Nieuwe Groene Erwten ter markt verwacht. Botsr f 1,10 1 1,20 per K.G Eieren f 3,30 per 100 atol*.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2