1895 N°. 94. Zaterdag 10 Augustus. 82ste jaargang. Personeele Belasting De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bp de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en vorder bp alle Boekverkoopera en Brievengaarders. De prps der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelpks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Insendtns van advertentie» vóof 3 uren op den dag der uitgave» Het primitief kohitr no. 1 van de voor deze gemeente over het dienstjaar 18951896 is op heden ter inpoldering gestild in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente en zal ieder aangeslagene ver plicht zijn, het verschuldigde ten gesteldeu tijde te voldoen. Gota, den 8 Augustus 1895. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. OPENBARE LES in de Bewaarschool vcor on- en minvermogenden aan de Bees tenmarkt, op Vrij lag den 16 Augustus a. s, te beginnen des voormiddags te halftien uren, tot bijwoning waarvan belang stellenden worden uitgenoodigd. Goes, den 9 Augustas 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 9 Augustus 1895. Ten behoeve van bet Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage is ten geschenke ont vangen van den beer C. M. L. Lambrecbtsen te Amsterdam een portret van een dood kindje, in het wit, liggende op een bed met wit kussen, wit laken, groene doken en groene gordijnen, omstreeks 1650 door een nog onbekend meester uit de Hol- landsche school geschilderd. Blijkens een papier op den achterkant is de voorgestelde doode vermoede lijk een vroeg gestorven kindje van ridder Johan Honigh en eene zijner vrouwen Margaretha Schaap of Hillegonda van Vierssen. Aan den schenker is de dank der regeering be tuigd. (St.-Ct.) Hapelle. Gisteren overleed alhier op öljarigen leeftijd de heer Allard Gallis Meren s, sedert 1882 notaris te dezer plaatse. De overledene mocht zich in de algemeene achting zijner dorpsgenooten verheugen en onze gemeente lijdt dan ook door zijn afsterven een groot verlies. Inzonderheid zullen de armen, wiens weldoener de heer Merens in hooge mate was, zijn heengaan diep betreuren. De overledene was o. a. kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. alhier, zoodat iu dit college eene vacature is ontstaan. Bath. Naar men verneemt zal er a. s. Dinsdag van Antwerpen naar hier weder een Z e i 1 w e d- 81 r p d met jachten van verschillende natiën plaats hebben. Een grooter aantal dan den vorigen keer zijn voor dezen wedstrijd ingeschreven. Naar men verneemt zal dhr. L. Boogaert, die onlangs diploma verwierf, zich te Oveaand als veearts vestigen. Hierdoor zal in eene groote behoefte aan bekwame veeartsenijknndige hulp in Westelpk Zuid-Beveland worden voorzien. Evenals te Stavenisse en St. Annaland, is ook te Scherpeniêse de vlekziekte onder de varkens uitgebroken. Sedert acht dagen zijn er zes gevallen aangegeven, twee zieke dieren zijn hersteld en een is gestorven. Nu de gevreesde vlektyphus de bekende varkensziekte op vele plaatsen in het land weer ernstige verhoudingen aanneemt en den be zitters groot nadeel toebrengt, is het zeker niet ondienstig volgende middelen ter bestrijding dier ziekte aan de hand te doen lo. Een landbouwer in het Noordbrabantsche meent, dat het vooral de vliegen zijn, die de ziekte van bet eene varken op het andere overbrengen. Als men de varkens af en toe met petroleum be strijkt, meent hij, bljjven de vliegen weg en wordt daardoor de kans op ziekte belangrijk verminderd. 2o. Zieke dieren wassche men eenige malen met sterk kalkwater af. Na een paar dagen zouden in den regel do beesten hersteld zijn. So. Men neemt op een emmer water één flesch zuivere carbol, wascht daarmede de aangetaste var kens en besprenkelt er hok of stal mede. De uit komst moet verrassend zijn. 4o. Breng paardenmest in de besmette hokken of stallen, het moet als ontsmettingsmiddel goed werken. (R. N.) Het eerekruis, de hoogste onderscheiding, werd op de wereldtentoonstelling te Amsterdam toege kend aan de firma de Erve H. de Jong te Wormerveer, chocolade-fabrikanten aldaar. Voor de betrekking van surnumerair bp de posterijen en telegraphie, waar voor 10 plaatsen zpn opengesteld, hebben zich 105 adspiranten aangemeld. Naar de N. R. Ct. verneemt, is door de regee ringen van Groot-Brittannië en van Nederland de Keizer van^JRusland uitgenoodigd een zijner onder danen te benoemen tot arbiter ter beslissing van het geschil wegens de Costa-Rica-Packet. »Er schijnt", zegt de Arnh. Ct., nog altijd een kink in den kabel te zpn. Regimenten, bataljons, kompagnieën zijn reeds lang zonder hoofd, doch de aanvulling laat steeds op zich wachten. Heel best heeft een promotie bij de Nederlandsche landmacht nooit willen vlotten, maar zóóveel geharrewar als er in den laatsten tijd schijnt te wezen, kwam maar zelden voor. Eerst wil hit niet om A, dan hokt het om B, later weer om C en middelerwijl staat de heele be- vordiringslijst op non-activiteit. Toen indertijd het grenadiers-kommandement ne gen maanden onvervuld was gebleven en heel de pers zich in de zaak gemengd had, werd eindelijk een interpellatie op het Binnenhof aangekondigd en zietkort daarna was de knoop doorgehakt en hadden de grenadiers en jagers hun kolonel. Er werd toentertijd beweerd, dat, wijl het zaakje zoo uitmuntend zonder kolonel marcheerde, er ernstig spraak van was geweest, den kolonelsrang af te schaffen. Wij voor ons hebben die bewering toea meer als een aardigheid beschouwd, maar thans beginnen wij heusch te gelooven, dat men van hoogerhand bezig is een proef te nemen, om na te gaan, of en zoo ja, in boeverre de dienstbelangen worden geschaad, als gedurende zekeren tjjd van het jaar de taktische en administratieve eenheden zonder kommandanfc worden gelaten. Een nobel streven voorzeker uit een oogpunt van bezuiniging, maar niet wel te verdedigen uit een oogpunt van billijkheid jegens de talrijke officieren, die reeds maanden lang op de hun eerlijk toekomende promotie wachten, onbekend als zij zijn gebleven met bovenbedoelde proefneming. Eéa ding is intus- schen maar gelukkig. Dat nl. het militaire rader werk in het groote huishouden er niet door stil blijft staan. De naast lagere in rang springt onmid dellijk ter tijdelijke waarneming in en geniet daar voor ook hoogere bezoldiging Mis 1 Zóo ver zijn we nog niet." In de Limburger Courier schrijft de heer M. de RaB het volgende: De eerste stap tot het oprichten eener Nationale Wapenfabriek te Maastricht is te elfder ure nog gelukkig geslaagd. Terwijl de tijd drong, en het scheen alsof, trots alle inspanning, het doel niet zou kunnen bereikt worden, kwam er onverwacht hulp opdagen uit de hoofdstad des lands. Binnen weinige dagen wisten de mannen van de daad, die op het laatste oogen- blik de financiëele leiding der zaak in handen namen, hare totstandkoming te verzekeren. Mp voegt daarom in de eerste plaats een woord van warme erkentelijkheid aan den hooggeachten president van het Amsterdamsche beurscomité, den heer P. A. L. van Ogtrop, en den oud-kolonel der K. N. M., den heer Van Steyn. Aan deze beide mannen van initiatief en energie, en niet minder aan ben, die hunne pogingen zoo krachtig hebben gesteund, komt de eer toe, dat aan de binnenlandsche industrie alsnog gelegenheid is gegeven geworden, naar de levering der nieuwe vuurwapenen voor het leger mede te dingen, en dat eene ernstige en krach tige poging is gedaan, de nationale nijverheid met een nieuwen tak van industrie te verrijken, die onder de leiding van ervaren en kundige manneD, naar ik vertrouw, zeer spoedig in de gelegenheid zal worden gesteld te kunnen toonen, dat haar fa- bricaat voor dat van het buitenland volstrekt niet behoeft onder te doen. Hadden de heeren Yan Ogtrop en Van Steyn en zij, die hen steunden, zich laten afschrikken door de geijkte uiting van zooveel ontmoedigden, die hun toevoegden »Waartoe Dat kunnen wij toch niet" of »Het kapitaal voor zulk een tak van industrie is in Nederland niet bijeen te krijgen", ja, dan zou de buitenlandsche fabrikant weer eens voor de zooveelste maal de handen gewreven hebben, in zijn vuist lachende om de onnoozelheid, het gebrek aan geestkracht en den industrieelen achteruitgang dier Hollanders, die in 1870 en '71 nog 150,000 achter laders binnenslands konden vervaardigenmaar zulks in 1895 niet meer kunnen. En nu zegge men nietDat was een geheel ander geiveer, want wat ia het Mannlicher vuurwapen anders dan een Beaumont, voorzien van een repe- teer-mechanisme en een loop van kleiner kaliber En zulk een geweer zou, naar een vastgesteld type, niet evengoed te Maastricht als te Herstel of te Steyer kunnen worden gemaakt? 't Is te zot om er veel woorden aan te verspillen. Daarenboven spreekt het wel vanzelf, dat mannen als de hierboven genoemde, die gesteund worden door prima firma's als Wertheim en Gompertz, Hope en Co., de Banque de Paris et des Pays-Bas, enz., toch niet over ijs van één nacht zullen zijn en dat zij zich daarom wel eerst persoonlijk zullen hebben overtuigd, dat de leiding der op te richten fabriek in bekwame en vertrouwde handen zal worden gegeven. Dat om van den directeur niet te spreken de chef van fabricatie en do ingenieur, belast met de keuring, het monteeren en het toezicht op de machines, meer in 't bijzonder op de z.g. machines de précision (franc machines) menschen zijn, die eerst hebben moeten aantoonen, dat met hen kan worden van wal gestoken. Dat maatregelen zullen worden genomen, om deugdelijke machineriën te bekomen, even deugdelijke als b.v die van Löwe of van Steyer, en die machi nerieën binnen den daarvoor gestelden termijn te doen ajleveren en monteeren. Dat met dit alles moeite, arbeid en kosten zijn gepaard gegaan, niet het minst om eene vertrouw bare berekening van oprichtings- en exploitatiekosten te verkrpgen, zal wel ieder begrijpen, die eenige kennis van fabriekswezen heeft. Aan de mannen, die hunne sterke schouders onder deze zaak hebben geplaatst, die hunne kennis en hunne beurs hebben beschikbaar gesteld, is Maastricht dank verschuldigd. Immers krijgt de te Maastricht op te richten fabriek de gunning der geweren, dan zullen daarin 400 Nederlandsche werklieden min stens gedurende 2 jaren brood en werk vinden. En mocht onverhoopt de zaak niet doorgaan, toch ver dienen de mannen van initiatief onze erkentelijkheid. De bekende Italiaansche hoogleeraar Lombroso heeft in de Contemporary Review een artikel ge schreven over Atavisme en Evolutie," en doet daarin uitkomen, hoe een aantal uitvindin gen, die vrij algemeen voor zeer modern worden gehouden, feitelijk eeuwen oud zijn. Aan E. H. is het volgende uittreksel van het artikel ontleend De Ouden kenden reeds den bliksemafleider, of althans middelen om den bliksem op onschadelijke wijze aan te trekken. Keltische soldaten legden zich bp een onweder op den grond neder, en staken hun zwaarden met de punten naar boven in don vochtigen bodem naast zich. Vaak werd dan de punt door den bliksem ge troffen, terwijl de soldaat ongedeerd bleef. Ook de Romeinen hebben den bliksemafleider gekend; die kennis is echter weder verloren gegaan. Op den top van den hoogsten toren van het kasteel van Duino, aan de kust der Adriatische Zee, was een lange ijzeren staaf bevestigd, die gebruikt werd om de nadering van een onweder te voorspellen. Als de lucht begon te betrekken, werd naast die staaf een soldaat geplaatst, die van tpd tot tijd de ijzeren spits van zijne lans bij de staaf bracht. Sprong tusschen de beide stukken ijzer een vonk over, dan luidde de soldaat een klok om de vis- schers te waarschuwen. In de tiende eeuw, ten tijde van Hugo Oapet, beschermde men de velden tegen den bliksem door middel van lange staken, op welke lanspunten waren bevestigd. In 1662 had men in Frankrijk reeds omnibussen. De Romeinen boorden Artesische putten, zelfs in de Sahara. De vlakten bij deu Libanon en om Pal myra werden kunstmatig besproeid, overblijfselen van de daarvoor gebruikte putten en kanalen zpn thans nog te vinden. De massage, die thans zoo algemeen in zwang is, werd reeds door de Romeinen in praktijk gebracht. Paracelsus spreekt in zijn Opera Medica over homce- opathie, en zegt, dat gelijken door gelijken, niet tegengestelden door tegengestelden worden genezen. »De natuur zelf toont dit," zoo schrijft hij gelijke dingen zoeken en begeeren elkaar." Ook Polybius spreekt over genezing door gelijksoortige dingen. Avicenna schrijft uiterst kleine giften arse nicum voor, »in alle gevallen, bjj welke het noodig is, vleesch te vormen, het bloed op te lossen en schade te voorkomen." Mireppus gebruikte arseni cum in kleine dosis tegen intermitteerende koorts. In China werd de Indische hennep reeds 220 jaren voor Christus als kalmeerend middel gebruikt. De Arabieren bedienden zich van aloë en van kamfer op dezelfde wijze als wij thans. Instrumenten, overeenkomende met die, waarvan onze tegenwoordige obstetrici zich bedienen, zijn gevonden in de bouwvallen van Pompeji en te zien in het nationaal museum te Napels. Galande ont wikkelde in 1665 eene theorie van de zoogenaamde psychische centrahp wees het voorste gedeelte der hersenen aan als den zetel van de verbeelding en de rede, en het achterste gedeelte als den zetel van het geheugen. Aristoteles wist, dat men uit zeewater drinkbaar water kon verkrijgen door het te koken en den waterdamp te verdichten. Zelf het veel besproken pantser van den kleer maker Dowe heeft zpn voorganger gehad: de Grie ken bezaten in hun pileraa een wollen of lianen kuras, zoo dicht geweven, dat hot voor de scherpste pijlen en lansen ondoordringbaar was. Kerksiijke Zaken en Ontwijs. Doopsgezinde kerk. Godsdienstoefening op Zondag 11 Aug. des voormiddags te 10 uren door ds. H. Ens, van Kampen. Men schrijft ons uit Weineldinge: Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen ds. P. Kuilman te Bunnik met 15 van de 27 stemmen. Ds. Callenbach van Ierseke bekwam er 9, ds. Oort- huys van Katwijk, vroeger te Waarde, 2; terwijl 1 stem van onwaarde was. De beroepene moet een tegenstander der Evang. gezangen zijn, vandaar de mindere eensgezindheid. Benoemd tot onderwijzeres aan school no. I (tijdelijk) te Culemborg mej. J. J. C. Breetvelt te Goes. Hrabbendijke. Aangezien op eene jaarwedde van f 500 met twee jaarlijksche verhoogingen van f25 zich voor de betrekking van onderwijzer geen enkel sollicitant heeft aangemeld, heeft de Raad thans besloten sollicitanten op te roepen op eene jaarwedde van f 600. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Recht, hoofdredacteur H. J. G. Hartman, twaalfde jaargang, achtste aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatPlaatseljjka verordeningen tot wering van vermomde bedelarij. Verordeningen op het venten. Moet bij de erken ning (bp de huwelijksakte) van een natuurlijk kind de geboorte-akte van dat kind worden overgelegd Beantwoording der door de Redactie gestelde vra gen. Vragen ter beantwoording. Leestafel. Correspondentie. Gemengde Berichten. In westelpk Zuid-Beveland heeft men gegronde verwachting, dat de oogst van paardeboonen dit jaar voortreffelijk zal zpn. De lange stengels zpn rijk van goed gevulde peulen voorzien, zoo zelfs dat men telt tot 25 stuks. De insecten veroorzaakten geen noemenswaardige schade en de gunstige weersgesteld heid bevorderde eene uitstekende ontwikkeling. Het seizoen schijnt dit jaar bijzonder geschikt voor boonen in 't algemeen, daar ook de bruine op het veld en de tuinsoorten overvloedig geladen zijn. llansweerd. Dinsdagavond wisten van eene kulde koeien, die op de boot naar Walsoorden moesten geladen worden, een drietal te ontsnappen. Zij wilden aan den waterkant drinken, doch één er van gleed uit en geraakte in het kanaal. Het beest kon alleen niet tegen den wal op, maar eenige jongens wisten da koe een touw om den kop te werpen en zoo werd zij op den kant getrokken. Het dier werd met moeite op de boot gebracht, aangezien het aan een der pooten gekwetst was. Te Groningen is gearresteerd een arbeider in dienst van den heer A. M. Prins, verdacht van brandstichting in diens stroopakhuis, waardoor dit pakhuis eu 13 woningen vernield werden. Te Arnhem is Woensdagnamiddag, terwijl er een oogenschijnlijk niet zwaar onweder boven de stad woedde, vergozeld van de tropische regenvalle i die we in deze dagen zoo ruimschoots hebben leeren kennen, plotseling door een ongekend zwaren blik semslag de toren van de groote kerk getroffen, zonder schade van beteekenis aan te richten. De bliksemafleider werd vernield, de klok bleef stil staan, een klein gat werd in het dak der kerk ge slagen. Het was zulk een verschrikkelijke sla?, on middellijk volgende op het felste licht, dat menigeen die zich een oogenblik in den waan verkeerde, zelf te zijn getroffen. In eenige huizen werd het telephoon- toestel defectbp vele abonnés werden breede vuur stralen gezien van het toestel langs de aardgeleiding. De heer H. Lycklama Nyaholt te Rotterdam zal tengevolge van een weddenschap naar Parjjs wandelen. Een ander Rotterdammer, de heer Teixeira de Mattos, zal hem vergezellen. In tien dagen zal men Parjjs moeten bereiken. Te Rotterdam is Woensdagavond een gedeelto kademuur ingestort aan de Steigersgracht. Onge veer 10 uur zakte een groot stuk straat plotseling weg, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De buizen van de waterleiding braken daardoor af, en het water spoot tegen de bovenste verdieping van de huizen aan. Een gaslantaarn verdween mede in de diepte, de buis brak, en een groote hoeveel heid gas ontsnapte. De bewoners in de buurt zaten dus zonder gas ot water. Men vreest dat meerdere zwakke punten in dien muur zullen volgen.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1