0 Concertzaal: Je Prins van Oranje". eene 2de en laatste Soiree Astistique geven OP DINSDAG 13 AUGUSTUS 1895. De heer Vuillemin, de directeur der mijn- maatschappij te Aniche, die bij de herdenking van zijn vijftigjarigen ambtstijd door een ontslagen mijn werker werd gewond, is, blijkens latere berichten over dezen aanslag, niet ernstig getroffen. De Figaro vindt in dezen aanslag aanleiding om weer te velde te trekken tegen de anarchisten, die met dynamiet hun plannen hopen te verwezenlijken. Ook nu is de man, die den aanslag pleegde, alleen het slachtoffer geworden van zijn misdadig pogen, maar niettemin zegt het blad is toch de justitie verplicht, het oog te blijven houden op deze dyna- miefe-lief hebbers. Door de ontploffing, waardoor de moordenaar werd gedood, werden nog eenige andere personen gekwetst. Hun kwetsuren bepalen zich evenwel tot onbeduidende schrammen aan armen en beenen. De feesteljjke herdenking van het jubilee van den heer Vuillemin werd echter door dezen aanslag geheel verstoord. Een uitgebreide knoeierij is te Kopenhage ontdekt en brengt zoowel onder het groote publiek als in de geldwereld veel opschudding teweeg. De bankier Hansen is de beschuldigde en uit de ver- hooren is reeds gebleken dat hjj voornamelijk op twee wijzen zijn klanten oplichtte, namelijk door irekkingslijstea te vervalsehen en door loten te ver- valschen. Hansen, een man van 63 jaar, was vroe ger meubelbandeiaar en verschillende andere dingen als bankier was hg weinig bekend onder zijn collega's. Hij hield zich echter in 't bijzonder bezig met het plaatsen van premie-obligaties, waarvoor hij tal van agenten in dienst had. Daar hij nooit anders dan soliede leeningen ter hand nam, werkte hij met veel succes, zoodat, zooals thans gebleken is, zijn winsten soms f 180,000 kronen per jaar beliepen. Die waren echter alles behalve eerlijk verdiendhij stuurde, zoodra een lijst getrokken was, aan al zijn klanten niet die lijst, maar een die hij zelf deed drukken en waarop de nummers zijner klanten, hetzij met geringe winsten, hetzij met verliezen uitkwamen. Intusschen nam hij zelf de winsten, die op de loten vielen. Of wel, hij stopte zijn klanten loten in de handen van trekkingen, die al hadden plaats ge vonden en die loten kon hij dan veilig later op zijn speciaal gedrukte lijsten met nieten doen uitkomen. De zaak is ontdekt, doordien een der klanten zijn lijst met die van een ander vergeleek en bemerkte dat de twee niet klopten. Over den moord te Whasang in China bij Koensjeng worden nog de volgende bijzonderheden bekend Het sein tot den aanval op de zendelingen werd Donderdag in den vroegen morgen gegeven. Men stak de huizen van den post in brand, en acht vrou wen, een man en een kind werden gedoodver scheidene anderen ernstig gewond. Waarschijnlijk zullen twee personen aan hunne wonden sterven. De heer Stewart en zijn echtgenoote Nelly Saunders en miss Lena Irish werden in het zendelingshuis verbrand. Miss Newcombe werd doorstoken en in een afgrond geworpen. Miss Marshall werd de hals afgesneden; miss Gordon en miss Topsy Saunders zijn gedood door lanssteken in het hoofd. Ook Her- bert Stewart en Lena Stewart werden gedood, ter wijl de vier andere kinderen der Stewart's en miss Codrington ernstig gewond zjjn. Chineesche troepen zijn naar Whasang gezonden en de consuls van Engeland en de Yer. Staten zul len met den onderkoning een onderhoud hebben. Laatste en telegraphische berichten. Vlissfngen. Voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad (vacatures ontstaan door het bedanken van den heer J. Le Sage van Hoeve en het overigden van den heer C. Mortier) moet voor de eene vacature herstemming plaats hebben tusschen de heeren mr. C. Bakker Czn. (lib.) die 274 en H. M. Kloppers (anti-rev.) die 254 stemmen ver kreeg; voor de andere vacature moet mede herstem ming plaats hebben en wel tusschen de heeren W. N. Rottier (lib.) die 265 en C. M. Dommisse (anti-rev.) die 195 stemmen verkreeg. ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.') Aan >Een vriend van Volksvermaken'1 Het is nog niet dikwijls gebeurd, dat de arbeid van het Comité t. h. r. e. b. v. Volksvermaken zoo welwillend is beoordeeld, als in Uw ingezonden stuk van 3 dezer. Wel was integendeel meermalen on dank of miskenning zijn deel. Geen wonder, dat het Comité dankbaar Uw hulde aanvaardt, en als bewijs beschouwt, dat de Vereeniging op den rechten weg is, nu het feestjes en feesten voor het volk, voor het groote publiek, dat uit eigen zak geen gelden kan beschikbaar stellen voor noodige en nuttige ont spanning, organiseert. Jammer echter, dat het Co mité juist daardoor den steun moest verliezen van vele leden, die eenvoudig voor het lidmaatschap bedankten, toen zij zagen dat Volksvermaken niet uitsluitend voor hen feesten ging vieren, maar zich evenzeer, ja misschien meer nog, de belangen van den minder bedeelde aantrok 1 Treurig niet waar, en getuigende van weinig gemeenschapszin, doch voor onze Vereeniging haast doodelijk 1 Want hoe zal het ons mogelijk zijn op den ingeslagen weg voort te gaan, als zjj, die in staat zijn ons geldelijk te steunen, zich daarvan terughoudenNog dezer dagen gevoelen we dit: Floralia, zooals bekend, een zeer nuttige afdeeling van Volksvermaken, nadert hare tentoonstelling. Zulks kost echter geldvooral als er eenige feestelijkheden aan verbonden worden. Nu zou men denken, dat iedereen, die maar iets te missen heeft, gaarne zijn steun daaraan zal willen verleenen, daar het genot voor allen is I En wat ondervindt thans het bestuur nu de lijsten ter in- teekening zijn rondgegaan We zouden er over ge zwegen hebben, doch thans, nu de gelegenheid zich er voor aanbiedt, kunnen we niet nalaten, er op te wgzen» dat he* bestuur er ernstig over gedacht heeft geen tentoonstelling te houden, daar de gelde lijke steun zóo gering is. Misschien gevoelen velen zich thans nog geroepen hunne bijdragen beschik baar te stellen. Erkentelijk zijn en blijven we hen, die ons nog voortdurend gesteund hebben, doch het publiek bedenke, dat we niet steeds bij dezelfde per sonen kunnen aankloppen. Dus vriend van Volksvermaken, ge begrijpt, dat uw schrijven ons dubbel aangenaam is; gij toch steunt ons in het vieren van volksfeesten, en gij ziet kans de fondsen daarvoor bijeen te krijgen. Ook wij hadden reeds plannen besproken ter viering van don 15en verjaardag onzer geëerbiedigde Koningin, doch zij stuitten af op de financiëele gevolgen. Kunnen we door samenwerking dat doel bereiken De secretarissen v/d. Vereen, t. h. r. e. h. v. V. en van Floralia". Wat te gelooven van weer voorspellingen 1 Zou het mogelijk zijn, dagen, maanden, jaren zelfs vooruit te zeggen welk weer het op een te voren bepaalden tijd zijn zal Ziedaar een vraag, die zeker de bespreking waard is. Ten alle tijde heeft men getracht de natuur vooruit te loopen, maar vooral tegenwoordig meent men haar zelfs de wet te kunnen stellen en dat nog wel onder den schijn, dat wetenschappelijke gegevens daarvan den grondslag vormen. Met hoeveel succes de inensch de wetten der natuur heeft gezocht, gevonden en toegepast, de wetten op de weersgesteldheid, zoo zij al bestaan, zijn nog niet gevonden, en het zoeken kan ook weinig succes opleveren want men zoekt in den blindewat men heden meent als vast door gaande gevonden te hebben wordt morgen door een onverwacht verschijnsel gelogenstrafteenzelfde ver meende oorzaak blijkt soms verschillende gevolgen te hebben, en omgekeerd een verschijnsel van heden kan niet uit dezelfde bron voortvloeien als een ge lijk verschijnsel van eenigen tijd geleden. Grondde men zijn voorspellingen op de statistiek, och, deze verschaft ook zoo weinig gegevens en zou over zulk een tal van jaren moeten loopen, dat ook zij een niet te vertrouwen gids is. Wie zich met weervoor spellingen het hoofd wil breken, moet ten slotte wel komen tot de bekentenis van de waarheid van het gezegde niets is bestendiger dan het onbestendige. Gedurende de oudheid, de middeleeuwen, ja zelfs tot in het begin dezer eeuw, sloeg men aan de stenenkunde, die voorgaf de toekomst te kunnen voorspellen, als zoodanig een onbepaald geloof. »Dit is," zeide Bailly, een Pransch sterrenkundige, die in 1793 te Parijs als staatsman werd geguillotineerd, »dit is de langdurigste ziekte, die het menschelijk verstand heeft aangetast, want zij zal eeuwen duren." Ten tjjde dat men op natuurkundig gebied nog weinig kennis en dus ook weinig gegevens bezat, was het natuurlijk, dat de sterrenkunde in staat werd geacht tijden lang te voren het weer te voor spellen en zelfs de beroeringen vooruit te bepalen, die de wereld geheel of gedeeltelijk zouden vernie tigen. Daarvoor seheen het slechts noodig den goeden of kwaden invloed na te gaan van elke ster, waar van de loop bekend was en van de plaats, die zij in eenige sterrengroep innam. Dezelfde ster, op vaste tijden en plaatsen verschijnende, gaf steeds dezelfde weersgesteldheid, meende men. Zoo wezen de Hyaden (een groep van vijf sterren op het voor hoofd van den stier, een sterrenbeeld van dien naam) ongetwijfeld op regen. Door zulk een grond slag aan te nemen was het altijd gemakkelijk voor de sterrenkundigen het weer te voorspellen, want zij wisten toen reeds te bepalen, welke ster zich aan den hemel zou vertoonen en wanneer. Men meende dus ook te weten welke gunstige of noodlottige verschijnselen te wachten stonden. De grootste mannen uit vorige eeuwen, zelfs zjj, die niet weinig hebben bij gedragen tot de wetenschap der nieuwere sterren kunde, zooals Tycho de Brahe (gestorven 1601) en Kepler (gestorven 1630) hebben zich tot zulke dwaas heden laten verleiden. In het begin van de achttiende eeuw waren de volken nog onderhevig aan alle sterrenkundig bij geloof meenende dat de sterrenkundigen elke weers gesteldheid konden voorspellen, was het natuurljjk, dat deze bestormd werden met vragen omtrent de aanstaande gebeurtenissen, die de aarde zouden zege nen of beroeren. Men belegerde als het ware Frankrgk de Academie der wetenschappen", aL den tempel der sybillen (voorspellende vrouwen in de oudheid), om hare orakeltaal te vernemen. Het is nog geen halve eeuw geleden, dat Arago, een Pransch natuur- en sterrenkundige (17861853) zich in de noodzakelijkheid bevond te protesteeren tegen de meening, dat hij elk jaar, hetzij in Frankrgk, hetzij in den vreemde, weervoorspellingen deed. »Nog nooit", zeide hij, »is zulk een woord over mijne lippen gekomen, noch in vertrouwelijk onderhoud, noch in de lessen, die ik sedert dertig jaar geef; nog nooit is een enkele regel door mij geschreven, als zou het mogeljjk zijn, bij den stand van onze tegenwoordige wetenschap, met eenige zekerheid een jaar, een maand, een week, een dag zelfs vooruit te bepalen welk weer het worden zal." Arago verhaalt, dat hjj zich niet in gezelschap kon bevinden zonder aangevallen te worden met duizenden vragen, die bewezen, hoe diep het geloof aan voorteekens en voorspellingen, zelf» bjj betrekkelijk ontwikkelde menschen, nog is ingeworteld. >Zal de winter streng zjjn Denkt gij, dat we een warmen zomer zullen hebben Zal de droogte nog lang aanhouden vroeg men hem onophoudelijk. Arago heeft met recht kunnen zeggen, dat weer voorspelling nooit een tak der eigenlijke sterrenkunde kan zijn, want met uitzondering der zon, die de jaargetijden regelt, en der maan, welker invloed op de aarde bljjkt uit eb en vloed der zee, maar die op de atmosfeer geen bewezen gevolgen uitoefent, kent men geen enkele ster, noch planeet, noch komeet, die een merkbare uitwerking zou hebben op het weer. De oorzaak moet dus elder gezocht worden. Door haar stand ten noorden en ten zuiden van den evenaar regelt de zon de richting der winden, die gedurende geheele seizoenen in de warme lucht streek waaien, zooals de passaat-winden en de moes sons, maar haar bepaalde invloed op de veranderlijke winden, die met tusschenpoozen in de gematigde luchtstreek waaien, is nog niet bewezen. Wat betreft de uitwerking der maan op de weersgesteldheid, daarmede houdt men zich ernstig bezig, maar men weet er toch nog zeer weinig van. Sir John Herschel (17921871) een beroemd Engelsch sterrenkundige heeft deze vraag tot een punt van nauwgezet onderzoek gemaakt. Om zon, maan en sterren ook in een ander werelddeel te kunnen bespieden, ondernam hij een tocht naar de kaap »De goede Hoop", waar hij den geheelen sterrenhemel in het zuidelijk halfrond waarnam. Zijne langdurige en nauwkeurige onderzoekingen mochten hem slechts brengen tot de bewering, dat volle maan de wolken verdrijft, maar wat beteekent dit weinige in vergelijking van het vele, dat hij zocht Het is waarschijnlijk dat de werking van de maan op de atmosfeer niet geringer is dan die op de zee, maar om daarvan zekerheid te hebben zullen nog vele onderzoekingen en waarnemingen op verschil lende plaatsen en tijden en onder verschillende om standigheden moeten plaats hebben. Men weet dat de maan langs een elliptische baan om de aarde draait en dat bij gevolg bare afstand tot deze plapeet niet altijd dezelfde is. Hare verste afstand van de aarde bedraagt ongeveer 100.000 mijlen en hare dichtste 90.000. Dit verschil van 10.000 mjjlen kan dus zeer wel invloed hebben op den toestand van den dampkring om de aarde. In dien er dus één geval bestond, waarin men een weer voorspelling zou durven wagen, zou er geen zijn, dat meer kans gaf op zekerheid dan wanneer men zijn voorspelling grondde op den grooteren of klei neren afstand van de aarde tot de maan. In de gematigde luchtstreken kan men geen oor zaak voor weersveranderingen aangeven, die meer steek houdt dan die, welke voortvloeit uit de ver andering der richting van den wind. In de Noor delijke gematigde luchtstreek zal het koud zijn bg Noordewind en warm als de wind uit het Zuiden waaitOostewind geeft droog, soms schraal weer en Westewind geeft regen. Hierop zijn weinig uit zonderingen, maar onder al deze winden is er toch weer geen enkele, die vaste uitkomsten geeft en kans heeft eon geruimen tijd aan te houden, zjj hangen af van plaatselijke en voorbijgaande omstan digheden, zooals hoogere of lagere ligging van het landde ontmoeting van twee tegengestelde lucht- stroomingen in bergachtige streken, plotselinge af koeling van een luchtstroom enz. Daaruit ontstaan voortdurend oorzaken van verstoringen en verande ringen, die niet de geringste voorspelling veroorloven omtrent het weer, dat het een dag of zelfs enkele uren later zjjn zal. De uitslag der voorspelling van den laatsten tijd bevestigen dit ten volle. En al mocht een enkele maal het weer beantwoorden aan de verwachting, die weerprofeten er van verkondig den, dan nog is volstrekt niet uitgemaakt of men hier te doen heeft met weten of met raden. De vele malen echter dat droogte zich voordoet als regen werd voorspelddat de zeeman door gebrek aan wind nauweljjks weet vooruit te komen, ofschoon hij zich wapende tegen stormdat hartstochtelijke schaatsenrijders te vergeefs uitzien naar de beloofde gestolde wateren of dat vreesachtige menschen op een gegeven oogenblik meenden hunne vensters te moeten sluiten en de gordijnen neer te laten om het ijseljjk gezicht niet te hebben op de flikkerende bliksemstralen tijdens een zwaar onweder, waarop zij zich voorbereidden, terwijl de liefelijkste zonne stralen door een vredig luchtruim hun woonvertrek binnen schieten, dit alles zijn bewijzen, dat aan de kunst van weervoorspelling, in aanmerking genomen de hoogte, waarop zij thans slechts staat, een zeer minieme waarde moet worden toegekend, tenzij men die kunst neemt zooals Uilenspiegel haar beoefende. Hij voorspelde regen," maar voegde er onmiddellijk bijregent het hier niet, dan regent het elders*" P. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats 29 Aug., Kats, Voorwerpen, zeedijk polder, Information. Bestuur polder Cats. Verknopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. 8 Aug., Kloetiage, oppervruchteu, 8 Kapelle, appels, peren, noten, mr. 9 Kapelle, boomvruchten, 12 's Heer Arendsk., verp dijkeu, 12 Wemeldinge, appelverhuring, 13 Goea, winkelhuis, 14 Wissekerke, inspan en beestiaal, 15 h Kruiningen, appels en peren, 19 Goes, verp. bouw- en weiland, 21 Wemeldinge, verp. eigendommen Braede W atering, 21 Goes, meubilaire goederen, 21 Baarland, oppervruchteu, 22 Ileinkenszand, buitenplaats «Barbo- stein", 26 Bergen-op-Zoom, verpachting oester mossel perceel en, 28 Borsele, bouwland, Informatiën Malock Houwer. Liebert en Pilaar. Gallis Mereiis. Prins. Gallis Merens. Pilaar. Roelof. Prins. Pilaar en E. v. d. Bosch. Muloclc Houwer. De ltoude Bresser. Van der Kloes. De Ronde Bresser. en Van Gruting. Van der Kloes. Watergetijen voor lerseke. f 6,80 0 4, a 4,40 4,20 a 4,50 6J5 a 0 7,— 0 13,50 a 0 m 1,70 a 0 0 1,10 a m 1,20 3,10 a 8,40 Burgerlijke Stand van Goes van 5 tot 7 Aug. 1895. Gedoren 6, Wilhelmina Henrietta Antoinetta, d. v. Willem Nicolaas Godfried Coenen en Carolina Fredrika Wilhelmina Kolff van Oosfcerwijk. Overleden: 6, Pieternella Adriana, 13 j., d. v. Pieter Cornelis van Melle en Kaatje van Immerzeel. Marktberichten. GOES, 6 Augustus 1896. Bij toenemenden aanvoer van nieuwe Gerst, rnirade deze goed op in de beste soort. Slechts enkele partijtjes Koolzaad getoond van onvoldoende kwaliteit; Karweizaad zonder aanbod van beteekeuis. TARWE per Hectoliter f 5,60 ROGGE Nieuwe WINTERGERST HAVER WINTER-KOOLZAAD KARWEI-ZAAD per 50 KG. WOL, Schapen p. 3 K.G. (steen) BOTER per K.G. EIEREN per 100 stuks ROTTERDAM, 5 Augustas 1S96. Tarwe was heden iets ruimer ter markt dan vorige week doch de kooplust niet geanimeerd zijnde was men verplicht 10 ets. lager af te geven. Per heet. f4,40 a 6,25 en per 100 kilo f 6,60 a 7,75 en extra qual. f 8 a 8,20. Rogge als voren f 4,20 a 4,50. Wintergerst vond in extra puike qual. koopers van f4,50 t}t 4,75 per heet. en f7,50 tot 7,GO, eakele partijtjes nog tet f7,75 per 100 kilo; gewone soort, waarvoor zeer weinig kooplust bestaat f3 a 4 per heet. en f6 a 6,50 per 100 kilo. Haver onveranderd f 1,76 a 3,25 per heet Koolzaad, voor den regen gedorecht, bracht f 7,25 a 7,50 op. overigens f 6 a 7 naar qual. Kanariezaad als voren f 7 a 8. Meelbericht. Vorige week kwam in den Meelhandel weinig verandering De meelfabrikanten weigerden lagere biedingen en moesten de consumenten bij toenemende vraag de volle prijzen betalen. Zeeuwsche eieren f 3,70 a 8,80 de 100 stuks. ROTTERDAM, 6 Augustus 1895. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 400 vette runderen, 1047 magere dito, 341 vette en graakalveren, 50 nuch tere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 121 biggen. Prijzen waren als volgt: koeien le qual. 70 c. 2e qual. C6 c., 3e qual. 58 c., ossen le qual. 68 c., 2e qual. 64 c., 8e qual. 56 c., stieren le qual. 58 c., 2e qual. 52 e 8e qual. c., kalveren le qual 80 c, 2e qual. 70 c, 3e qual. 62 c schapen le qual. c 2e qual. c, varkens le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. c. De prijzen der boter waren heden als volgtle qnal.. f 48, 2e qual. f44, Se qual. f40, per J/1 kilo 65 a 65 c. -A.cLv"©rteriti©ri DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorni. Nam. Voorm. Nam. 8 Augustus 4.25 4.40 10.55 11.10 9 4.56 5.11 11.26 11.41 10 5.25 5.38 11.55 11 5,53 6.9 0.8 0.23 12 6.26 6.44 0.39 0.56 13 7.3 7.25 1.14 1.33 14 7.49 8.16 1.55 219 -i®. Vrijdag 9 Augustus hopen onze geliefde ouders 1 CORNELIS VAN DER ENDT a JANETJE COMMEE hunne 35-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. lerseke, 8 Aug. 1895. J -§*--<er-%-<®r<gr-<§r-<grö Geboren WILHELMINA HENRIETTA ANTOINETTA, dochter van W. N. G. COENEN. C. F. W. COENEN— Kolff van Oosterwij k. Goes, 6 Aug. 1895. Voorspoedig bevallen van eene dochter Vrouwe M. I. A. J. Cn. CLOTTERBOOKE PATIJN VAN KLOETINGE geboren Htjidecoper. Veldheim 3 Augustus 1895. Zeist Heden overleed tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van 13 jaren, ons innig geliefd dochtertje PIETERNELLA ADRIANA. P. C. VAN MELLE. K. VAN MELLE- Van Immerzeel. Goes, 6 Aug. '95. Dank aan de vele bezoekers van Zuid-Beveland; zij verstaan de kunst om genot en pleizier te hebben en fatsoenlijk te blijven, daarvoor nog maals mjjnen oprechten dank. Uw dv. dienaar, P. J. HUBREGTSE, Kanaal. Middelburg, 5 Augustus 1895. Op veelvuldig verlangen zullen <le Gebr. SCOCOZZL Entrée; le Rang 7Sw cent. 2o 50

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3