De gisteren gehouden Koffieveiling (lste nejaars veiling) liep bp levendigen kooplust 11/4 a 1 ets. hooger. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. W. Kaptejjn, predikant bij de Ger. gem. alhier, zal Zondag 18 Augustus a. s. zijn afscheid prediken. Thans vernemen wjj uit officiëtle bron, nl. uit eene mededeoling van den heer M. van Iwaarden, lid van den kerkeraad en secretaris-kerkvoogd der Ned. ïïerv. gemeente te 's-Heer Arendskerke, dat ds. C. J. Giltay, predikant bij die gemeente, met ingang van 1 November a. s. emeritaat heeft aan gevraagd. Hg zal zich dan te Dordrecht gaan ves tigen. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Franeker door ds. W. Haverkamp te Bergen-op-Zoom. De heer Van Gelderen te Tiel, die de benoe ming van hoofd van school C te Zieriksee had aan genomen, heelt thanB voor die benoeming bedankt, omdat hij tot hoofd eener school te Tiel was benoemd. Maandag is door den gemeenteraad te Zieriksee nu benoemd de heer De Graaf te Sluiskil, met 6 van de 8 stemmen. Het examen ter verkrijging van het diploma voor zang-onderwijs op de lagere school, van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst, zal plaats hebben te Utrecht, in de aanstaande Kersfcvacantie, op nader aan te kondigen dagen. Gemengde Berichten. Men zendt ons het volgende ter plaatsing: Door de politie alhier wordt aanhoudend, in ver band met de boterwet, boter in de waag en bij winkeliers voorhanden in beslag genomen en aan de betrokken autoriteit tot onderzoek opgezonden. Dit kan ongetwijfeld zijn nut hebben, inzooverre de botervervalsching daardoor zou verminderen. Wen- schelijk echter zou het zijn, dat de uitslag van bovengenoemd onderzoek aan de politie en aan de winkeliers, bjj wie de boter in beslag is genomen, werd medegedeeld, wat thans niet het geval schijnt te zijn. Men schrjjft ons uit Hapelle Alhier is op onderscheidene plaatsen de aardap pelziekte in het leof waar te nemen; ook worden zieke knollen aangetroöen. Het is zeer te bejam meren dat dit verschijnsel zich voordoet, want in geen jaren heeft men zooveel prachtige velden met aardappelen gezien, als thans. Dat er dan ook op een meer dan gemiddeld beschot, en dientengevolge op lagen marktprijs, gerekend wordt, bleek dezer dagen, toen eeBige perceelen van dit gewas publiek werden geveild. Slechts éen klein perceel werd tegen den ongekend lagen prijs van f75 per 39 A. 24 c.A. verkocht, terwjjl de andere perceelen op nog minder bod werden opgehouden. Wanneer de vele regen, die zeer bevorderlijk is aan de verspreiding der ziekte, gevolgd wordt door een felle hitte, dan bestaat er veel vrees dat men in bovengenoemde verwachting zal worden teleurgesteld. Oveaaiid. Bij het jl. Zondag door de handboog sociëteit Willem Teil" alhier gehouden koning- schieten naar den vasten vogel, werd de hoofdvogel geschoten door den heer W. Westdorp, die dien tengevolge tot koning werd verheven. In de ver gadering, door dezelfde sociëteit Willem Teil" des avonds gehouden, werd besloten een concours naar den lossea vogel te geven op Maandag 16 September, Ovezandsche kermis. Uansweerd. Toen jl. Maandagmiddag de scbroef- vrachtboot »Oscar" door het kanaal van Wemeldinge komende, te Hansweerd de sluis zou binnenvaren, en een stopljjn van de boot aan de trekkers was toegeworpen, had een der matrozen de onvoorzich tigheid de stopljjn te veel te vieren, waardoor de boot tegen een der sluisdeuren opliep. De kapitein deed spoedig de boot terugslaan, zoodat het ongeluk met het afvaren van een leuning van de deur afliep. Vliflsiiigeit. Meldden wij de vorige week als een bijzonderheid dat de mailbooten der Maatsch. >Zeeland" in de week van 2129 Juli 2303 rei zigers hadden vervoerd, in de afgeloopen week werden niet minder dan 2381 of gemiddeld 340 passagiers per dag vervoerd. Vliaeingen. Hedennacht is op de ree een Belgi sche loodssloep, die loodsen van den eenen naar den anderen kotter bracht, omgeslagen, tengevolge waar van een der opvarenden, de zeeloods Rakelboom, jammerlijk is verdronken. De man, die hier woonde, is nog slechts 3 jaren loods en laat eene weduwe met 5 kinderen achter. Gisternacht ontstond te Groningen een hevige brand in het hooipakhuis van de firma Prins Co. tu8schen de Oosterhavenstraat en de Damsterkade. De heer A. M. Prins was den vorigen dag op reis gegaan en was bij het uitbreken van den brand nog uitstedig. Hoe de brand ontstond weet men niet. De bewoners der aangrenzende perceelen, die allen te bed lagen, hoorden spoedig het brandgerucht •n verlieten in allerijl hun woningen, terwjjl deze reeds vol rook stonden. Behalve het pakhuis met ongeveer 100.000 kilo geperst hooi, werden nog 13 woningen een prooi der vlammen. Persoonlijke •ngelukken zjjn gelukkig niet te betreuren. Alles was tegen brandschade verzekerd. In de buurt van de Ver werstraat te Amster dam, waar de diamantslijperij van den heer Beffie staat, is het Maandag zeer rumoerig toegegaan. Op de fabriek van den heer Beffie willen de werklieden niet staken, en dat verdroot natuurljjk de stakers, die heel gaarne de werklieden van den heer Beffie, die onder den loonstandaard werken, willen afranselen, en daartoe Maandag alle pogingen aanwendden. De politie liet dit echter niet toe en van daar een aantal botsingen, waarbij menigeen met stok of i&be! kennis maakte en waarbij heel wat lawaai werd gemaakt, zoodat de heele buurt in opschudding was. Des avonds kwam het tot een formeel gevecht met de politie. Met zware jjzeren stangen vielen de werklieden op de agenten aan, maar zij werden zoo geducht ontvangen, dat ze in wilde vlueht uiteenstoven, en hier en daar zelfs een bloedende wond werd geslagen. Te Krommenie werd Zondagnacht te één ure bij den gemeenteveldwachter ingebroken en daarna met petroleum het huis in brand gestoken. Uit de ladetafel werd een doosje met f 1000 vermist. Spoedig sloegen de vlammen uit een openstaand raam naar buiten. De man was voor dienstzaken uit. Vrouw en kinderen snelden op straat. Vóór een der spuiten aanwezig was, was de brand door den heer J. van Wermeskerken, die zich daartoe bin nen het brandende perceel begaf, gebluscht. Zaterdagavond, omstreeks halfelf, kwam een der logeergasten uit het logement >de Witte Duif," gelegen in de Zwanengas te Nijmegen, in beschon ken toestand aldaar aan. In plaats van op zijn bed, bracht hjj er den nacht in de gang op eensteenen vloer door. Zondagmorgen werd hij op zjjn harde legerstede dood gevonden. De man had eenige dagen in Nijmegen verblijf gehouden en was een geboren Duitscher, van be roep koopman in papieren fluitjes en was 38 jaren oud. De geestige manier van dieven vangen der Haagsche politie verdient eene eervolle vermelding. Eenigen tijd geleden ontmaskerde zij een bötelknecht met lange vingers door middel van jeukpoeder. Voorwerpen, die men dacht dat 's mans hebzucht opwekten, werden met het helsche poeder bestreken, en toen zijn vingers in figuurlijken zin gejeukt hadden, om zich met andermans goed te verrjjken en hg de verzoeking geen weerstand had kunnen bieden, moest hg dat boeten met jeukende vingers in letterljjken zin, en de man, die zijn handen geen oogenblik kon stilhouden, zoodat het bedienen hem onmogelijk werd, was toen spoedig ontdekt en tot bekentenis gebracht. Een arbeider, te Zutphen moest op reis om een begrafenis bij te wonen. Voor deze gelegenheid geen behoorljjke kleeding bezittende, leende hij voor een paar dagen een jas van een zijner bekenden. De leener is nu al ongeveer drie weken op reis, en heeft tot op heden nog verzuimd om de jas aan den eigenaar terug te bezorgen.. Falb's weervoorspellingen I Van 512 Augustus: Vrij sterke regen en on weer naar verhouding, koele temperatuur. De veehandelaar S. had vier ossen op het eiland Ameland gekocht, welke met het postschip naar den vasten wal werden vervoerd. Toen zij bij de aanlegplaats ontscheept werden en aan een touw gebonden naar Hol werd zouden worden vervoerd, ontsnapten twee aan de geleiderszjj maakten rechts omkeert en zwommen het reeds vertrokken postschip achterna. Een dezer ossen werd nog aan den ver- bindingsdam door eenige mannen, die daar werk zaam waren, gevat en aan wal gebracht. De andere is vrij zeker omgekomen. Door den minister van justitie is een onder zoek vanwege de justitie gelast, inzake de bewuste aanranding in een rjjtuig van de tentoonstellings- kellnerin. De stafofficieren der topografische afdeeling van het Engelsche leger, voltooien thans een hoogst belangrgk werk, dat niet minder dan twintig jaar geduurd heeft. Het is een kaart van Engeland op de schaal van éen vijf en twintig honderdste, dal: wil zeggen een schaal, zooals tot nog toe nog nooit voor een landkaart werd gebruikt, die dus l/Mt der oppervlakte van geheel Engeland beslaat. De kaart geeft, behalve hetgeen men op de uitstekendste land kaarten vindt, ook huizen, muren, heggen, de kleinste slootjes, straatlantaarns en brandkranen aan met eene photografische juistheid. Deze nieuwe kaart van Engeland, die binnenkort zal verschijnen, be staat uit 180,000 losse bladen, die elk 385 hectaren vertegenwoordigen. Als men deze kaart op den grond wilde uitleggen, zou zij een oppervlakte van onge veer 90.000 vierkante meters beslaan. De vervaar diging dezer kaart kost aan het Britsche gouver nement de som van 50,400,000 gulden. De Engelsche regeering mag het kostbare werk wel een veilig plaatsje in een enorme brandkast inruimen Orer de bedroevende uitbreiding der morfino- manie doet een bekend specialiteit, dr. Otto Emme rich te Baden-Baden, schrikwekkende mededeelingen. Het meest komt deze verslaafdheid volgens zijne waarnemingen in Hongarjje en Frankrijk voor, maar ook in Duitschland zouden hem uit zjjne praktijk in de laatste 5 jaren 7000 gevallen bekend zijn, waarvan meer dan 6000 tot de hoogste kringen der maatschappij behooren. Dr. Emmerich oordeelt zeer lankmoedig en medelijdend over de meeste lijders aan morfinomanie, die trouwens door een met tact geleide geneeswijze voor het grootste deel van hun manie af te brengen zijnhet zijn z. i. in verreweg de meeste gevallen ernstige lieden, die verantwoor delijke betrekkingen bekleeden en zich overwerkt hebben niet maar zich aan genotzucht over gevende lichtzinnigen. NR. Cf.) Hongarije viert in 1896 zijn duizendjarig volksbestaan met een reeks van feestelijkheden en eene tentoonstelling te Budapest. Men wil die ten toonstelling, volgens het programma, niet maken tot >eene banalen bazar van njjverheids- en Iand- bouwvoortbrengselen," maar tot »een grootsche feestviering, waarbij de herinnering aan de wereld beroerende gebeurtenissen van 10 eeuwen wordt gewekt en alles, wat een krachtig vooruitstrevend volk in zijn veelzijdige betrekkingen in dat tijds verloop zich wist te verwerven, tastbaar of zinne beeldig wordt voorgesteld." Aan de tentoonstelling zal een aantal congressen verbonden zjjn, 0. a. een internationaal congres voor tooneelspeelkunst, een journalistencongres, een kunst historisch congreseen congres van Karpathen- en Alphen-vereenigingen, voorts een athletenwedstrijd enz. Voor de geschiedkundige tentoonstelling zal de Sultan van Turkije 0. a. een merkwaardige verza meling oude wapenen zenden, welke indertijd door de Turken werden buitgemaakt in hun gevechten met de Hongaren. Een kleine historische anecdote uit de laatste Engelsche verkiezingen is wel de moeite van het vertellen waard. De vrouw van een eenvoudigen dorpeling in den omtrek van Bedford vroeg zich, niet zonder eenigen angst af, hoe zij wel aan een nieuw pak voor haar man zou komen. Op zekeren dag ontving zij het bezoek van eene dame, die pro paganda maakte voor de conservatieven. Na de ge wone vragen over de gezondheid van het gezin, deed de dame onderzoek op welken candidaat de echtge noot der brave zou stemmen. Zij vernam, tot haar leedwezen, dat hij zjjn stem zou geven aan den heer Russell, den liberalen candidaat. Haar misnoegen veranderde evenwel in ec-n ge heime vreugde, toen de spraakzame, onbescheiden vrouw te verstaan had gegeven, dat haar man een nieuw pak zou ontvangen, zoodra hij zjjn stem had uitgebracht. Dit was dus een feit van omkooperij, voldoende om de leiders der liberale partij te straffen en de verkiezing ongeldig te verklaren. De dame deed onderzoek naar den naam van den omkooper en bood aan de vrouw een halven souvereign (zes gulden) en vervolgens een geheelan souvereign, in dien zij de heele zaak uitlegde. Toen de vrouw de twaalf gulden in den zak had gestoken, gaf zij al de gevraagde bijzonderheden»Ik ben het, die mijn man een pak kleeren ten geschenke geef, en u zijt het die mij daartoe het geld hebt verschaft." Het was een kwartje waard, het gezicht der dame te zien 1 Tijdens een onweer is de bliksem Zondag ge slagen in de kerk van Quakerstown in Pennsylvanië; twintig personen zjjn ernstig gewond. Te Holidaysburg heeft de bliksem negen personen getroffen, die onder een boom schuildenéén hunner is gedood. Een firma te Dublin heeft een grooten photo- graphie-toestel gemaakt voor het vervaardigen van levensgroot® portretten ten voeten uit. Proefnemin gen met den toestel zijn zeer goed geslaagd. De camera heeft gevoelige platen van zeven voet hoog bjj vjjf voet breed. Eigenaar van 35000 honden is Gustaaf Jowa- nowitsj, de veekoning van de Russische steppen. De hem toebehoorende 1,500,000 sehappn worden door niet minder dan 38,000 honden bewaakt en beschermd tegen de wolven. Een pianoconcert in een leeuwenkooi, dat is het nieuwste sensatienummer op het programma van de Engelsche specialiteitentheaters. Miss Fritz, een tot dusver tamelijk onbekende piano-onderwg- zeres te Dewsburg, is op het denkbeeld gekomen, om in een beestenspel een pianoconcert te geven in de leeuwenkooi. De proefneming is schitterend geluktnaar de Stage bericht, toonden de leeuwen zich vooral voor muziek van Chopin zeer ontvan kelijk. Mis Fritz heeft zich daardoor aangemoedigd gevoeld, om hare lessen vaarwel te zeggen en zich geheel te wijden aan het beroep van leeuwenvir tuoos. Bij Neder-over-Heembeek zijn in het kanaal van Willebroek vlak hij elkander drie lijken opge haald, van een vrouw, een jongetje en een meisje. De Belgische bladen wijden er kolommen aan, maar geen van hun weet nog mee te deelen of er een ongeluk of een misdaad in 'tspel is, en of de dren kelingen werkeljjk mot elkaar in verband moeten worden gebracht. Nader meldt men, dat thans bewezen is, dat de drie lijken te Neder-over-Heembeek gevonden, waren die van een Engelsche weduwe uit Londen en haar twee kinderen, die te Brussel waren gelogeerd. Maar over de oorzaak is nog niets met zekerheid bekend. Een anecdote, die van Washington verhaald wordt, doet het nut van twee wetgevende kamers aardig uitkomen. Thomas Jefferson, die een voorstander was van één Kamer, was bij Washington die er twee wilde hebben, te diüeeren genoodigd. De thee was rondgediend. Toen Jefferson een ge deelte van het kokend heete treksel op zijn scho teltje wilde overgieten, hield Washington hem tegen, zeggende »Wat gaat ge doen?" »WeI," zei Jefferson verbaasd, »ik giet een ge deelte van mijn thee op mjjn schoteltje over, zooals men wel meer doet 1" Waarom >Om ze te laten bekoelen, zoo heet kan ik ze niet drinken." »Dus: ge hebt er twee koppen voor noodig; gij kunt uw thee zoo maar niet drinken en maakt een tweeden kop van uw schoteltje?" Zeker," antwoordde Jefferson, meer en meer verwonderd, »dat is een middel om mg niet te branden, en de voorzichtigheid gebiedt mij, zoo te handelen." Welnu," hernam Washington, »om dezelfde reden willen wij ook twee Kamers hebben. De voorzich tigheid gebiedt, het volk niet een wet te laten flik ken, die zoo kokend uit de hartstochtelijke beraad slagingen van een Kamer komt; zij moet den tijd hebben om te bekoelen, door in een tweede Kamer behandeld te worden." Tusschen de Spaansche stations Moravel en Canaverel, nabjj de Portugeesche grenzen, is aan de treinreizigers een minder alledaagsch avontuur over komen. De trein maakte een bocht, toen de machinist den weg versperd zag door een troep stieren, die niet werden bewaakt. Hij liet de stoomfluit gillen, de dieren werden daardoor verschrikt en liepen weg, op één na, dat den kop boog en aanstalten maakte om zich met den trein te meten. De uitslag was niet gelukkig voor hem; hg werd midden doorge sneden. Doch in zoover had hij succes, dat de lo comotief derailleerde. Het personeel der machine deed nu een beroep op de passagiers om een handje te helpen. Men giDg krachtig aan den arbeid. De stieren evenwel, die gevlucht waren, keerden terug, schenen woedend te worden door het zien van het bloed van hun makker en vielen op de reizigers aan. Deze staakten nu hun werk in allerijl en zochten een schuilplaats in de waggons. Daar zaten zij nu opgesloten. Nadat echter het eerste oogenblik van schrik voorbij was, begonnen de gendarmes, die eiken trein in Spanje vergezellen, aan tegenweer te denken. Met behulp van het treinpersoneel voorzagen zij zich van groote steenen en begonnen den vjjand te bombardeeren. Dit gevecht duurde ruim twee uren. Bij het vallen van den avond nam de kudde den terugtocht aan en sukkelden de reizigers naar het naastbijgelegen station. Toen onlangs lord Salisbury op zjjn landgoed Hatfield het bevel der Koningin ontving om een nieuw ministerie te vormen, was het plicht dit be richt zoo gauw mogelijk over te brengen aan de conservatieve leiders en aan mr. Balfour. Daar het Zondag was en er slechts enkele treinen reden, dacht lord Salisbury aan een extra-treinzijn parti culiere secretaris, de heer Schomberg O'DonneU wist een beter middel; hg zette zich op zijn tweewieler en bereikte in een uur en 20 min den Carllon-club in Londen, het consprvatieve hoofdkwartier, waar hg allen vond, die hij zocht, met uitzondering van Balfour. Nadat hij tien minuten had uitgerust ging het in snelle vaart naar Uxbridge, waar hjj Balfour aantrof, die zich terstond naar Londen begaf. Te New-Londen ontplofte bij een proeftocht van de nieuwe torpedoboot Ericsson een met kokend water gevulde buis, waardoor vijf der opvarenden zulke hevige brandwonden bekwamen, dat men voor hun leven vreest. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordien men door hoogere drukking de vaart tot 29 knoopen wilde opvoeren. Ondanks de maatregelen, die genomen worden om de bevolking niet te verontrusten, wordt het onmogelijk om te verhelen, dat te Londen een ernstige pokkenepidemie heerscht, voornameljjk in het oosteljjk en noord-oostelijk gedeelte der stad. Sedert het begin der vorige week zijn in de hospi talen van Whitechappel meer dan 250 zieken op genomen, waarvan reeds 65 lijders zijn bezweken. Ejn officieel onderzoek bracht aan het licht, dat da ziekte is ontstaan in de gebouwen van het Leger des Heils, waar dakloozen tegen een kleine ver goeding den nacht doorbrengen. Met het oog op een mogelijke uitbreiding der epidemie, worden, dergelijke inrichtingen thans nauwkeurig gecontro leerd ten einde na te gaan of de gezondheidsvoor schriften nageleefd worden. De ziekte blijft tot nog toe binnen de grenzen der armoedigste wjjken, waar zjj zich het perst geopendbaard heeft. De toestand wordt in die wijken vooral verergerd, door gebrek aan goed drinkwater, daar slechts degenen, die het betalen kunnen, aangesloten zjjn met de waterleiding der concessie-maatschappijen. In Zuid-Rusland heerscht een tropische hitte en heeft de thermometer van 99 tot 104 graden in den namiddag aangewezen. Te Odessa neemt het sterftecijfer onrustbarend toevolgens de laatste opgaven met 65 pet. Gedurende tien jaar is het niet zoo warm geweest. Overal waar het blanke ras koloniën vestigt, verdwjjnt allengs de inlandsche bevolking dit toonen weer de cijfers uit de Revue Scientifique. De Maori's van Nieuw Zealand waren tijdens de annexatie door Engeland, in 1840, 180.000 koppen sterkin 1892 was huu aantal geslonken tot 90.000de Australiërs in den staat Victoria zijn van 9000 verminderd op 800 in 1889de bewoners van Hawaï waren in 1778 ongeveer 300.000 koppen sterk, en thans slechts 32.000de Indianen in de Vereenigde Staten zjjn verminderd van vijf millioen vóór twee eeuwen, tot niet meer dan 245.000 in 1890, en spoedig zullen zjj geheel verdwenen zjjn. De Manufacturing Jeweller geeft eene beschrij ving van de kroon van koningin Victoria. Zjj is samengesteld uit juweelen, die aan oude kronen zijn ontleend, en uit andere edelgesteenten, die de ko ningin verschaft heeft. Een van de belangwekkendste steenen, die in 'fc midden van een diamanten Mal- teezer kruis schittert, is de beroemde robjjn, dien Pedro de wreede aan Eduard I geschonken heeft en die later den helm van Hendrik V in den slag bg Azincourt sierde. De kroon is, volgens de Jeweller de zwaarste en ongemakkelijkste diadeem, die een gekroond hoofd van Europa drukt. Geen wonder Zij bevat namelijk een grooten robjjn, een grooten saffier, 26 kleine saffieren, 11 smaragden, 4 kleinere robijnen, 1363 brillanten, 1273 diamanten, 4 groote en 273 kleinere parelen. De prefect van Tatar-Bazardsjik heeft gecon stateerd, dat de moordaanslag op Matakieff, den vriend van Stamboeloff, geen politieke misdaad is. De schuldige, een aan den drank verslaafd fruit koopman, heeft in dronkenschap Matakieff gewond; toen hg ontnuchterd was, verklaarde hjj zich er niets van te herinneren. De »koning der koetsiers", Carlo Valerio, is op 83jarigen leeftijd in zijne villa te Monza ge storven. Valerio behoorde tot een der aanzienlijkste Milaneesche geslachten. Reeds in zijn vroegste jeugd legde hg een bijzondere voorliefde voor paarden aan den dag. Later werd hg een beroemd koetsier en een onverschrokken ruiterhg begon met zijn broe der een handel in weelde-paarden te Milaan en had sedert dikwijls gelegenheid zes, acht, tien of twaalf paarden tegelijk te besturen. Bij alle hippische feesten kon men zijn karakteristieke figuur opmerken. Tot in hat vorige jaar bleef hjj zijn oude liefde trouw, en geheel Milaan herinnert zich hoe hij toen bij gelegenheid van de groote wedrennen met twaalf rossen, die hjj van een verheven zitplaats uit be stuurde, het terrein binnenreed. En Carlo Valerio was toen 82 jaar oud i

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2