De DIJKEN APPELS ei PEREN, JLcL-vertentien verpachten: op Maandag 12 Augustus 1895, verkoopen: op Donderdag 15 Augustus 1895, St. Anno-d' Auray terugkeerden, volgepropte waggons, en werd getrokken door twee locomotieven. De trein had een der tusschenstations, Quintin, verlaten en de beide machinisten, lieten, tengevolge van eenig oponthoud, hunne machines met volle kracht en stoomspanning werken, toen drie kilometer vóór het station Plaintel, waar de ljjn, die daar slechts uit één spoor bestaat, een sterke bocht maakt, de voorste locomotief met geweldige kracht uit de rails werd geslingerd. De tweede machine en vijf waggons vol passagiers werden meegesleurd en werden op en tegen elkander geworpen en verbrijzeld. De overige wag gons liepen door de ontzettende vaart door en twee rijtuigen werden als een verrekijker ingedrukt. Vreeselijk was de paniek, die toen volgde. Hart verscheurend het gej immer, dat opsteeg uit de massa verbrijzelde planken en brokstukken. De reizigers," die niet gekwetst waren, vluchtten als waanzinnigen door de velden en slechts weinigen hadden hunne tegenwoordigheid van geest behouden om de kermen de verminkten uit hunne benarde positie te verlossen. Toen de eerste schrik voorbij was, en de autoritei ten uit Plaintel ter hulpe gesneld waren, begonnen de stationschef en de maire aan het hoofd van een aantal spoorwegbeambten de slachtoffers onder de verbrijzelde waggons vandaan te halen. Men vond twaalf lijken, waaronder de beide machinisten en twee stokers. In een betrekkelijk kort tijdsverloop telde men bovendien vijftig gewonden, waarvan twin tig zeer ernstig gekwetst of zwaar verminkt waren. De zwaar gewonden werden naar Plaintel, de ove rigen naar St. Brieuc vervoerd, waar zij in het hospitaal werden opgenomen. Men vreest onder de brokstukken nog meer lijken te zullen vinden, daar de trein ongeveer 900 passagiers vervoerde. Het verkeer op de lijn is totaal verbroken. Men meent het ongeluk te moeten toeschrjjven aan de hevige slagregens, waardoor de spoorweg verzakte en niet meer h6t ontzettende gewicht kon dragen. De leerlingen in een nonnenklooster te Messina zjjn wegens beweerde mishandelingen tegen de geeste lijke zusters in opstand gekomen, van wie zij ver- scheidenen in een gevecht verwondden. De te hulp geroepen commissaris van politie werd met een hagelbui van inktkokers, keukengerei enz. bestormd en had groote moeite om de orde te herstellen. Op een logger, bemand met een twintigtal menschen, die voor hun genoegen over zee van Glendove naar Baltimore, Ierland, uit zeilen gingen, ontstond 's avonds op den terugtocht braud. In paniek wierpen de opvarenden zich in eene boot, die inderhaast neergelaten wasde boot sloeg om en negen menschen verdronken. De logger schijnt nog behouden binnen te zijn gekomen. Het is ongeloofelijk, wat er in spoortreinen en stations vergeten wordt. De Belgische regeering laat de gevonden voorwerpen, waarvoor zich geen eigenaar heeft aangemeld, in het openbaar verkoopen in de lijst van den Monitetiv worden opgegeven 1370 regen- en zonneschermen, 748 wandelstokken, reiszakken, geldzakken, valiezen, boeken, pijpen, sigarenkokers, pennemessen, tooneelkijkers, reisde kens, paardendekens, handschoenen, pelsen, kanten, kramerij, weefsels, 255 kilogrammen tabak, goud en zilverwerk, juweelen enz. In eene brochure bevestigt de reiziger Bjebari, dat er bij de Touareggs 3 Europeanen gezien zijn, waarvan een Belgische vrouw, Tinn genaamd. Hij wil eene expeditie vormen om hen te verlossen. Men herinnert zich, dat indertijd eene Nederland- sche freule, Tinne genaamd, door de Touaregs is overvallen, en zooals men zeker meent te weten, gedood. Met het laatste stoomschip uit Amerika kwam den 30 Juni te Kopenhagen een jong meisje aan, dat sedert de inscheping te New-York op den 16en dier maand, onafgebroken geslapen had. Gedurende de reis moest men het meisje vloeibare spijzen in de keel gieten. Toen zij te Kopenhagen aankwam, werd zy naar een hospitaal gebracht, waar zij weder insliep. Eenige dagen later ontwaakte zij en de ziekenverpleegster maakte van die gelegenheid ge bruik om haar e9nige vragen omtrent haar toestand te doen. Toen zij niet antwoordde, gif men haar een lei en een griffel in de handenzij schreef toen de woorden»Ik heb vergif gedronken", waarna zij vermoeid in haar kussens viel en weder insliep. Dezer dagen is de patiënte plotseling ontwaakt en nu eet en drinkt zij weder als vroeger, na drie weken onafgebroken geslapen te hebben. Onder deelneming van heel de bevolking van Bochum zijn de slachtoffers der mijnramp ter aarde besteld. De stoet bestond uit tien lijkwagens, die gevolgd werden door al de evangelische en r.-katho- lieke geestelijken en de autoriteiten der gemeente. Uit Amerika is onlangs een nieuw gezelschaps spel geïmporteerd, dat in de salons der Anglo Ameri- kaansche kolonie te Parijs reeds zeer »a la mode" is en waarvoor de jonge misses zich bijzonder inte resseeren. Het hoogst origineele spel heeft een zeer prozaïschen naam het heet »Ajuinspel". Een jonk man, die door het lot wordt aangewezen, moet zich uit het salon verwijderen, waar de jonge dames zich bevinden. Een dezer laatsten bijt een heel klein stukje van een reawen ui af. De dames vor men daarna een kring en de jonge man, die weder in het salon wordt geleid, moet nu de ronde kussen", op den mond natuurlijk, totdat hij heeft geraden, of liever geroken, wie van den ui heeft gebeten. Als hij zich vergist, of als hij de snoepster niet vinden kan na twee opvolgende pogingen, wordt hij veroordeeld om den ui geheel op te eten in het bjjzijn van het geheele gezelschap. Daarna komt de beurt aan de volgenden. De directie van de Assistance publique te Parijs laat ieder jaar eene statistiek opmaken van de sterfte onder de zuigelingen, die zij aan de hoede van minnen op het platteland toevertrouwt. Groot was de onsteltenis, toen uit een van de opgaven bleek, dat in een zeker oord 100 pet. van de zuige lingen gestorven was. Er was niet bijgevoegd aan welke epidemie. Er werd op staanden voet een plaatselijk onderzoek gelast, en nu bleek, dat daar éen enkele zuigeling was uitbesteed en dat die gestorven was. Het verhoudingscijfer was dus juist, maar de zaak was toch niet zoo verschrikkelijk als zij geschenen had. Toen Zondagnacht om 1 uur de trein op weg van Hirosjima naar Kobe, vervoerende 400 invalide soldaten, eon open plek aan den zeekant voorbij kwam, sloegen groote, door een geweldigen storm opgezweepte, golven den trein in tweeën. De trein werd gevormd door 23 wagens met eene machine voor en eene achter. Het voorste gedeelte bestaande uit eene machine en elf wagens, stortte in zee 140 personen ziju omgekomen. De president van de Kamer van koophandel van New-York, Stern, is te Kissingou met zijne fa milie. Toen zijn zoon, die nog geen vijftien jaar oud is, op een publieke plaats mee wilde doen aan den dans, werd hem dit door de politie verboden»hij was te jong". De vader protesteerde wat heftig hier tegen, en werd gearresteerd. Later is de Amerikaan losgelaten doch onder voorwaarde dat hij zijn hotel niet mocht verlaten. Deze geschiedenis heeft een internationale beteeke- nis gekregen. De minister Olney seinde Zaterdag avond aan den gezant der Vereenigde Staten te Berljja dat de onmiddellijke en onvoorwaardelijke invrijheidstelling van den voorzitter der New-Yorkor kamer van koophandel moest worden verlangd. Wat 'n dansje al niet uitwerkt! In de golf van Riga bevindt zich het eilandje Runoe, dat bewoond wordt door arme Zweedsche visschers, die bijna geheel van de robbenvangst moe ten bestaan. De gemeenschap met Riga en ook met bet eiland Oesel, waar het bestuur van het eiland resideert, is uiterst raoeielijk. Zeer zelden doet een stoomboot het eiland aan en de predikant, de eenige geleerde op dit eiland, kan zich als een gedepor teerde beschouwen. In de maand November 1894, toen czaar Alex ander III overleed, was de gemeenschap met den vasten wal reeds afgesneden door het jjs, waardoor het onmogelijk was, den visschers het treurig nieuws mede te deelen en hun den eed van trouw aan den nieuwen vorst af te nemen. Eerst zeer iaat in het voorjaar van 1895 konden eenige visschers zich naar het eiland Oesel begeven, waar zij tot hun groote verbazing vernamen, dat Alexander reeds zes maan den in de Cathedraal van St. Petrus en Paulus rustte en dat Nicolaas II hem had opgevolgd. Eenige jaren geleden richtten de bewoners van Runoe zich tot den koning van Zweden teneinde door zijne bemiddeling en tusschenkomst in het bezit van een bosch te geraken. De gouverneur van Lijf land, graaf Uexkuell-Gueldenbrandt, werd belast met de zending om den armen lieden te doen begrijpen, dat zij geen Zweedsche maar Russische onderdanen waren. Bij het bestijgen van de Alpen hebben in het jaar 1894 talrijke ongelukken plaats gevonden. Aan de statistiek ontleenen wij, dat in dat jaar het berg- bestjjgen aan 87 personen het leven heeft gekost. Van dit getal zijn er 14 in afgronden gestort, éan in een gletscherspleet verongelukt, twae door lawines gedood, vier gedood door hst neervallen van rotsen en de anderen zijn spoorloos verdwenen, zonder dat men weet op welke wjjze zij om het leven zijn ge komen. De beroemde schaakspeler Blackbnrne beklaagt zich in een Engelsch blad over de hallucinatiën die zich na iedere groote" partij van zijn geest meester maken. Straten, pleinen, velden, alles schijnt hem in gelijke vakken verdeeld te zijn. Hij zelf gevoelt zich een schaakstuk, waarvan hij de bewegingen met groote nauwgezetheid uitvoert. Nu eens ziet men hem als een raadsheer in schuinsehe richting voortrennendan weer, gelijk een pion, stapt hij heel voorzichtig pas voor pas, aldoor omkijkend, vooruit; een andermaal springt hij, als een paard, op het onverhoödst een argeloozen voorbijganger op de teeneu. Eens riep hij tegen een geheel on bekende: Ongelukkige, ziet gij niet dat gij uw verderf tegemoet loopt In vier zetten zyt ge mat1" De aangesprokene, denkende met een gek te doen te hebben, sloeg op de vlucht en ontging misschien slechts zoo een dreigend schaakmat. Een andermaal kwam Blackburne op straat een jonge dame tegen, en liep op haar af, luidkeels schreeuwende Schaak aan de koninginSchaak aan de koningin Naar hij zelf verzekert, moet de jonge dame doorgewan deld zijn met een glimlach van voldoening over deze woorden, die zij ongetwijfeld voor een compliment hield. Het blad Ostschweiz maakt er opmerkzaam op, dat de grondlegger van het tractaafc van Genève tot stichting van het Roode Kruis, de heer Henri Dunant van Genève, als een arme grijsaard woont in een klein dorpje bij die stad, letterlijk aan den honger prijsgegeven. Het blad wekt de Bondsver gadering, de Bondsregeering en het corps diploma tique in Bern op maatregelen te nemen om den stichter van het grootsche, internationale werk een onbezorgden ouderdom te verschaffen. De chef van politie te Brooklyn, wien klachten ter oore kwamen over de ruwe wijze waarop de politieagenten hunne arrestanten plachten te behan delen, wilde zich daarover zekerheid verschaffen. Hjj verkleedde zich, stelde zich aan als een beschon- kene en maakte in zijne dronkenschap" rumoer. Twee politieagenten snelden toe, wierpen hem op den grond en sleepten hem een eind ver over den gronddaarop sleurden zij hem op en dreven hem met vuistslagen in den rug verder naar het poli tiebureau. Daar werden zij terstond door hun arrestant in arrest gesteld en ontslagen uit den dienst, terwijl hjj proces-ver baal tegen hen opmaakte wegens openbare geweldpleging en misbruik van ambtsbevoegdheid. Maandagnacht te 121/9 uur brak te Hamburg een hevige brand uit in de gebouwen dor »Export Spiritlager Actien-gesellpchaft vormals Nagel" op Steinwürder. Alle gebouwen staan in lichtelaaie waarschijnlijk zullen zy geheel vernield worden. De schade loopt in de millioenen. Nader meldt men De oorzaak van de ramp staat nog niet volkomen vast, ofschoon men aanneemt dat bij het zoeken naar een lek in een der spiritustanks de veiligheidslamp door een straal der wegspuitende vloeistof getroffen, j en zoo de ontploffing ontstaan is, waardoor een opzichter brandwonden aan gelaat en handen be kwam. Hij liep naar buiten en riep een anderen opzichter te hulp, maar toen deze verscheen, stond alles reeds in volle vlam. Het vuur tastte twee naburige gebouwen aan, in een waarvan 50,000 zakken suiker, 20,000 vaten vet, ebbenhout, enz. waren opgeslagenspoedig vormde het blok gebou wen tusschen de Nordersandstrasse, het kanaal, en het Norderloch een zee van vlammen. Maar weldra waren ook de spuiten aangerukt en werd de brand uit 31 trompen bestreden. Het kantoor en daarachter liggende entrepots met 120,000 zakken suiker, verder de »spirit"- en houtbergplaatsen, moesten vooral beschermd worden dit gelukte slechts met ontzag lijk veel moeite, en groot levensgevaar voor het personeel der brandweer. De brandende jenever dreef over straat en hinderde het blusschingswerk. Te drie uur was het gevaar voor de kantoren der Export-maatschappij zoo ernstig geworden, dat men de voornaamste boekan in veiligheid brachttwee uren later was men echter den brand zoover meester dat geen verdere onheilen meer te vreezen waren. De jenever- en wijn-entrepóts zijn geheel vernield Blechts de muren rijzen nog uit de ruïne op. Laatst8 sri telegraphische berichten. Heden slaagde voor het staatsexamen A, (toe latingsexamen tot de universiteit) de heer J. H. M. S t i e g e r van Goes. Oudelande. Bij herstemming is heden tot lid van den gemeenteraad gekozen dhr. G. TOLMAN met 21 van de 86 geldige stemmen. De heer J. Meeuwse verkreeg 15 stemmen. 's-Grav« npolder. Bij de herstemming voor den gemeenteraad tusschen de heoren S. Paul en O. Stroosnjjder waren uitgebracht 85 stemmen. Van onwaarde 3. Gekozen dhr. S. PAUL met 44 stem men. Dhr. C. Stroosnijder bekwam 38 stemmen. 'fl-Heerenlioek. Bij de herstemming voor den gemeenteraad tusschen de heeren M. de Baar en J. B. G. Werri, is de hoer M. DE BAAR gekozen met 38 stemmen. De heer Werri verwierf 19 stemmen. Ierseke. By de herstemming voor den ge meenteraad zijn 227 geldige stemmen uitgebracht. De heer J. DE SCHIPPER, de caudidaat der anti revolutionairen, werd gekozen met 128 stemmen, tegen den heer P. Sandee, die 99 stemmen verkreeg. Hruiniitgen. Bij de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad kwamen 246 van 296 kiezers op. Herkozen de heer J. C. BOUWENS met 110 en gekozen de heer A. H. VAN DEN ENDE met 97 stemmen. Voorts verkregen de heeren J. Nieuwenhuyse 87 en O. Dek 85 stemmen. Tolen. Gekozen tot lid van den Raad de heer Abr. Wagemaker met 119 stemmende heer C. A. H. Wagtho verkreeg er 97. Marktberichten. GOES, 30 Juli 1895. Van nieuwen oogst bepaalde zich de aanvoer tot enkele par tijtjes Wintergerst en Karwei. TARWE per Hectoliter l 5,80 a t 8,80 ROGGE 4,— a 4,28 Nieuwe WINTERGERST 4,30 a 4,45 HAVER KARWEI-ZAAD per 80 K.G. 13,75 WOL, Schapen p. 3 K.G. (steen) 1,70 a BOTER per K.G 1,— a 1,10 EIEREN per 100 stuka 8,a 8,20 ROTTERDAM, 29 Juli 1895. Tarwe was heden zeer weinig ter markt en kon dien tengevolge tot eene Terhooging van 10 ets. plaatsing vinden. Per heet. f 4,40 a 6,30 en per 100 kilo f 6,80 a 7,75. Rogge met zeer weinig kooplust, was tot eene verlaging van 20 ets nog niet geheel op te ruimen f 4,20 a 4,50. Gerst. Van nieuwe winter- waren heden eenige part\jtje« ter markt, uitstekend van qual., waarvoor bedongen werd van f 8,60 tot 4,50 per heet. en van f 6,50 tot 7,30 per 100 kilo. Haver was onveranderd te plaatsen, mindere soort vindt echter weinig gading. Per heet. fl,75 a 3,25 en per 100 kilo in middelbare qual f 5,25 a 5,50. Erwten worden niet meer getoond. Van het nieuwe gewas zijn echter spoedig de eerstelingen te verwachten. Koolzaad van den nieuwen oogst werd vertegenwoordigd door eenige puik dioge partijtjes, voor den regen gedorschen, die a f7,50 geplaatst werden. Kanariezaad onveranderd f7 a 8,25. Meelbericht. De vorige week nam de vraag toe en waren de noleeringen vaster. Heden werd Meel 50 ets. hooger gehouden. Zeeuwsche eieren f 3,60 a 3,70 de 100 stnks. ROTTERDAM, 30 Juli 1898. Op de veemarkt waren heden aangevoerd450 vette runderen, 968 magere dito, 351 vette en graskalveren. 59 nuek- tere kalveren, 120 schapen of lammeren, varkens, 120 biggen. c Prijzen waren als volgtkoeien le qnal. 70 e. 2e qaal. 64 3e qual. 56 c., ossen le qnal. 70 c., 2e qual. 62 e., 5e qual. 54 c., stieren le qnal. 58 c2e qual. 50 e, le qual. e., kalveren le qual. 82 c2e qual. 75 c., 3e qnal. 65 cschapen le qual. cJe qual. c, varkens le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. c. De prijzen der boter waren heden als volgt: le qnal. f48, 2e qual. f44, Se qual. f40, per kilo 58 a 65 c. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Afloop van de verkooping van vast goed voor wed. en erven M. Goeman te 's-Heer Abtskerke jl. Donderdag gehouden door notaris Pilaar. Perceel 1 en 2. Een hoefje met erf, tuin en boomgaard te 's-Heer Abtskerke, groot 9530 c.A. Kooper Iz. Luteijn te 's-Heer Abtskerke voor f 3240 den hoop, voor houtgewas enz. f 200. Perc. 3. Bouw land in 's-Heer Abtskerke, groot 9640 c.A. Kooper dhr. F. W. Prumers te 's-Gravenpolder voor f430 p^r 3924 c.A. Perc. 4. Bouwland in 's-Heer Abts kerke, groot 5650 c.A. Kooper Pieter Nieuwkamer te 's-Heer Abtskerke voor f 460 per 3924 c.A. Perc. 5. Bouwland in 's-Heer Abtskerke, groot 4582 c.A. Kooper M. van 't Westeinde Janszoon te Nisse voor f 430 per 3924 c.A. Perc. 6. Boomgaard in 'a-Heer Abtskerke, groot 4070 c.A. Kooper M. Burger te Kloetinge voor f555 den hoop. Perc. 7. Weiland in Sinoutskerke, groot 12586 c.A. Kooper Adr. Re- mynse te Wolfertsdijk voor f525 per 3924 c.A. Perc. 8. Bouwland in 's-Gravenpolder, groot 5490 c.A. Kooper de Herv. gem. van 's-Gravenpolder voor f 530 per 3924 c.A.alles onvei miaderd 81/» pet. voor onkosten. Burgerlijke Stand van Goes van 29 tot 31 Juli 1895. Overleden: 30, Maatje, 3j., d. v. Anthonie Bot- bijl en Maatje Hogerwerve. 349e Staatsloterij, 2e kl. Trekking van Dinsdag 30 Juli. 2e ljjst. Getrokken prjjzen. 5000: 16831. 2000 17602. 1500: 18604. 1006236 7090 9886. 30: 5281 5325 8242 8251 8264 9594 9644 9654 9682 9685 9695 9698 10002 10010 10040 10076 10078 19670 19692. Trekking van Woensdag 31 Juli. 3e ljjst. f 20000: 20236 1000: 1350 12051 13963 400: 678 3226 16147 16335 200: 4100 10532 100: 10369 11101 11662 12384 13399 17190 18889 30: 8907 3908 3920 5288 5309 8275 9582 9638 10001 10028 10034 10143 12372 14680 19634 Heden overleed tot onze dieps droefheid, in den ouderdom van bjjna 83 jaar, onze geliefde moeder en behuwd- moeder mevrouw A. STOLK, weduwe van den heer J. T. PRUMERS Jz. J. M. PRUMERSwed. G. Dekker, te Nieuwer-Amstel. F. W. D. C. A. VAN HATTUM VAN ELLEWOUTSDIJK—Prumers, J. C. VAN HATTUM VAN ELLEWOUTSDIJK, te s-Gravenhage 0. A. VAN OOSTENPrumers, Ds. A. VAN OOSTEN, te Ginneken. C. A. PRUMERS, C. N. PRUMERSVan Strien, te Stellendam. M. A. BEVIER DE FOUW—Prumers, J. A. BEVIER DE FOUW, te Goes. D. BOOMPrumers, Dr. H. BOOM, te Oostzaan. 0. J. BOOGAERT— wed. J. Prumers J.Tz., te Ellewoutsdijk. Ellewoutsdijk, 29 Juli 1895. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Voor de bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en het overlijden van onzen geliefden echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader JACOB BRUIN- OOGE ondervonden, betuigen wy onzen hartelijken dank. Namens de familie, Wed. J. BRUINOOGE geb. Steenepoorte. Driewegen, 30 Juli '95. De'jjNotaris C. PRINS te Kminingen zal des voormiddags te 10 uren, ten berberge van A. Imanse te s-Heer Arendskerket voor den tyd van 7 Jaren: om den Jacobpolder, ter gezamenlijke grootte van 93 Hec taren §0 Aren 90 Centiaren in 5 perceelen als van ouds. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des namiddags te 5 uren, ten herberge van den heer L. C. Boudeling te Krui ningen Het extra welgewasaen fruit ran uit den Boomgaard van dan Eorznmen Jan Blak Bk. te Kruiningen, ia 2 perceelen.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3