1895 N°. 89. Dinsdag 30 Juli. 82stc jaargang. 11 Kiezers A. E. Janssen, J. F. van der Leeuw, Svan der Peijl, W. Temperman. A. E. Janssen, J. F. van der Leeuw, S. van der Peijl, W. Temperman. mr De stembus is geopend van 95 uren. Wie zijn stembiljet verlorea heeft kan ter secretarie een ander bekomen. Hebt ge reeds andere nam-.n op tiw biljet ingevuld, dan moogt ge die doorschrappen en vervangen door de namen van onze candidaten. Komt zoo vroeg mogelijk stemmen; zoo licht hebt ge later op den dag verhindering. verjaardag der Koningin-Regentes Bergplaats van Petroleum De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op foestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Afzonderlijke nommors 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertontiön voor dit blad aangenomen bp de heeren Nijgh "Van Ditmas, te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders» De prjjs der gewone aövert6ntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opg af van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 130 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Kiiseudfog v*n advertentiën vóe-i* S öffea op den ikg der uitgave. Morgen is het de gewichtige dag voor de HERSTEMMING ter verkiezing van vier leden voor den Gemeenteraad. Vergunt ons u nog een laatste woord van opwekking te doen hooren om trouw op uw post te ziju en uw stembiljet in te leveren, waarop de namen van de heeren Het is dringend gevvenscht, dat allen, die het wèl meeiien met onze gemeente, hunne stem uitbrengen op ALLE VIER DEZE CANDIDATEN. Hedenavond houdt het bestuur der antirevolutionaire kiesvereeniging nog eene samenkomst, waarbij alleen zij, die zij tot hunne partijgenooten meenen te be- hooren, zijn uitgenoodigd. Wat daar ver handeld zal worden, laat zich gissen. Maar waar men van dien kant blijkbaar de openbaarheid vreest en het licht schuwt, daar kunnen wij natuurlijk niet weerleggen, wat op die bijeenkomst den kiezers zal worden verteld. Wat echter niet in het openbaar kan worden gezegd, verdient niet veel vertrouwen. We verwachten daarom dat allen, die eerlijkheid, oprechtheid en openbaarheid bij de bespreking der candidaten op prijs stellen en een afkeer hebben van geheim zinnigheid en voorlichting in het geniep, thans nog te meer zullen beseffen hoe dringend noodig het is, met volkomen terzijdestelling van alie persoonlijke be schouwingen en overwegingen, hunne stem uit te brengen op alle vier de hierboven genoemde candidaten, het eenige en dus het beste middel om te breken den invloed, den drang, die hedenavond op de geheimzinnige samen komst der antirevolutionairen op de daar aanwezige kiezers zal worden uitgeoefend. Komt dan morgen (Dinsdag) tusschen 9 en 5 uren op het stadhuis en brengt eenparig uwe stem uit op de heeren In den avond van Vrijdag den 2 Augustus a. s. zal het, ter gelegenheid van den ge orloofd zijn VOETZOEKERS en ander KLEIN VUUR WERK af te steken, uitsluitend op de Groote Markt, de VIa3- murkt, do Beestenmarkt en de Groote Kade. Op do Groote Markt echter alleen NA de muziekuitvoering terwijl het elders verboden blijft, dit te doen. Ook is verboden het schieten met V n u r p ij 1 e n, Ka n- nonnetjes, Pistolen en ander Geweer, alles op straffe bij do verordening op het brandwezen bedreigd. Goes, den 27 Juli 1895. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Door den heer g. berg er voet is ingediend eene aan vrage tot oprichting eenor op het stations emplacement l)e stukken liggen ter visie op de secretirie vau de gemeente, terwijl eveutuee'e bezwaren kunnen worden ingediend op Zaterdag dan 10 Augustus a. s des namiddags teu 1 ure, ter vergaderkamer van ondergeteekenden. Goes, 27 Jnli 1895. Burgemeester en Wethouder» van Goes, J. G d. W. HAMER. VAN REIGERSBERG VERSLDIJS. Algemeen Overzicht. Terwijl langzamerhand alle parlementen uiteen gaan, waardoor natuurlijk het politieke nieuws van oenig aanbelang er niet veelvuldiger op wordt, is men in Küitgelanrii nog steeds bezig er een samen te stellen, wat bij deze zomertemperatuur geene aangename bezigheid moet zijn. Vooral voor de can didaten, die genoodzaakt zijn tal van verkiezings- redevoeringen te houden, zijn deze dagen er geene vau onvermengd genot. Van do 670 zetels, die moeten vervuld worden, zijn nu voor 610 de candidaten gekozen, en de overwinning der conservatieve partij is eene volkomens. De regeeringspartij hoeft nu reeds 402 vau hare aanhangers zien zegevieren, terwijl de oppositie-partijen nog slechts beschikken over 288 zetels. De uitslag in de 30 districten, waar nog geene beslissing gevallen is, kan in da verhouding der partijen niet veel verandering brengen, z De liberale leider sir William Hareourt, die in aijn eigen district gevallen was, is thans in een dnaer gekozen, doch voor dan eveneens in zijn gistrict niet herkozen leider John Mor ley is nog teeen nieuwe zetel gevonden. De liberalen zijn, niet- mgeastaande hun nederlaag, volstrekt niet ont moedigd ze zoggen althans vast erop te rekenen, zut hunne beginselen binnen niet te langen tijd llen zegevieren, tij Nu de binnenlandsche aangelegenheden in Italië tidelijk rusten wegens het uiteengaan der Kamer, medeu de buitenlandsche, met name die in Afrika, eer en meer op den voorgrond. De toestand is aan de overzijde vau de Middollandsche Zee nog 111 et zuiver. Koning Menelik van Abessinië, die aan- Tankeljjk zeer vriendelijk jegens Italië gestemd was, heeft eeno geheel andere houding aangenomen toen Italianen de stad Kassala bezetten. Van dat 00genblik heeft Koning Menelik de inboorlingen t0gen de Italianen opgezet, en een oorlog tusschen Abessiniö en Italiü kan niet wel meer uitblijven. Generaal Baratieri, de bevelhebber der Italiaansche troepen, is thans te Romo om met den heer Crispi over den toestand te raadplegen. Tusschen Engeland en Italië schijnt volkomen overeenstem ming, ten opzichte van de Afrikaansche aangelegen heden te bestaan. Hoe de toestand op Cuba nu eigenlijk is, valt niet met juistheid te zeggen. De berichten omtrent de gebeurtenissen op dat eiland blijven verward en onbetrouwbaar. Intusschen, zooveel is zeker, dat maarschalk Martinez Campos eene overwinning heeft behaald op den vijand, zij het dan ook eene duur gekochte, aangezien hij groote verliezen heeft ge leden. Men schijnt overigens in Spanje niet erg in genomen met het optreden van den maarschalk, omdat hij in overmoed zich te veel blootstelt aan de gevaren van den oorlog, en men dus steeds vree zen moet, dat hij zelf als slachtoffer van zijne dap perheid zal vallen. Binnenkort gaan er nu 25.000 man versterking naar Cuba. Tusschen Engeland en Brazilië bestaat ook eene eenigszins gespannen verhouding, en wel over het eilandje Trinidad, waarop beide aanspraak maken. Reeds vóór Brazilië een zelfstandige staat werd, was dit eiland in het bezit van Engeland, en daarom heeft het nooit aan de rechtmatigheid daarvan ge twijfeld. Doch nu het op Trinidad een station voor zijne vloot wil stichten, komt Brazilië eensklaps met bezwaren en aanspraken. Tot ernstige verwikkelin gen zal deze aangelegenheid echter wel niet leiden. GOES, 29 Juil 1895. Vrijdagavond had te Amsterdam iu het cafó De »Poort van Muiden" eene vergadering plaats van kiezers, waartoe o. a. als spreker was uitge noodigd de heer Gerritsen. Van dezen was echter het volgend schrijven ingekomen Mijne Heeren 1 Op 't strooibiljet voor de vergadering in Poort van Mniden" op hedenavond zie ik mijn naam als te zijn genoodigd om 't woord te voeren. Met mijne gedachten wil ik gaarne in die ver gadering vertoeven, en hoop van harte dat dit zal bijdragen om de bezoekers tot een krachtig optreden, ter ondersteuning van de vier gemeenschappelijke candidaten aan te sporen. Ik zou haast vergeten u te meldeu dat de reden, waarom ik hedenavond niet in de Poort van Mui den" kan sproken, hieraan moet worden toegeschre ven, dat ik reeds een week geleden op mij heb genomen hedenavond bij de poort van Haarlem" het woord te voeren." Welk een man is toch die heer Gerritsen 1 Hij spreelct in do poort van Haarlem en zal inmiddels met zijne gedachten vertoeven in de poort van Muiden. En hij hoopt dat zijn denken in de eene poort zal bijdragen oui de bezoekers in de andere poort tot krachtig optreden bij de verkiezingen aan te sporen. Welk eene kracht moet er van dat denken uitgaan en hoe bescheiden denkt de heer Gerritsen over zichzelf 1 De scheiding indea. -r. partij be sprekende, merkt de heer J. W. Chevallier in de Gron. Kerkborgaan van de gereformeerde kerken in de stad en de provincie Groningen, op, dat het hen, die nog niet tot de willens blinde volgelingen van dr. Kuyper behooren, toch wel tot eenig na denken moet stemmen, dat dr. Kuyper door beslist geloovige predikanten uit de gereformeerde kerk ronduit en zonder daarover hard gevallen te worden beschuldigd wordt van het geven van onjuiste voor stellingen, ja van oneerlijkheid zelf. Zij zullen het zich moeten afvragen, of, gesteld dat deze beschuldigers gelijk hebben, het dan niet al zeer vreemd zoude zijn, dat dr. K. in één deel van zijn arbeid oneerlijk heid en in het andere deel daarentegen niets dan onkreukbare eerlijkheid en goede trouw zou be trachten; dat hij in het eene deel zich grovelijk zoude vergissen en in het andere niets dan onfeilbare wijsheid aan den dag zou leggen Zou het dan, alvorens mr. Lohman in den ban te doen, geen aanbeveling verdienen om eens behoorlijk en onbevooroordeeld te onderzoeken of er niet iets aan is van wat hjj dr. K. eerst in »een Valsche Leuze" en daarna ge durig in de Nederlander ten laste legt. Telkens toch toont mr. Lohman, met de stukken er bij, dat dr. Kuyper verkeerde voorstellingen geeft. Is er dan niets aan van het verwijt, dat dr. Kuyper, in plaats van zelf in de Tweede Kamer, dus daar, waar de theorieën en beloften in daden omgezet kunnen worden, de belangen van het volk te bepleiten en te behartigen, liever rustig op zijne studeerkamer bleef, om van daaruit op de Kamerleden, die hij eveu als vroeger David mot Uria deed vooraan in de gelederen tegenover den vijand plaatste, zijne pijlen van afkeuring en verdachtmaking af te schie ten, wanneer die werkende Kamerleden of ministers niet konden bereiken wat ook zjj gaarne hadden willen tot stand brengen Denkt men hier niet onwillekeurig aan de woor den gij legt den menschen lasten op, zwaar om te dragen, en zelf raakt gij die niet aan met een van uwe vingeren Heeft liet dan nog niet tot naden ken gestemd, hoe dr. Kuyper handelde ten opzichte van het jongste voorstel van mr. Lohman tot ver betering van de schoolwet 1 Men leze hoe o. a. in de driestar >Winste en gevaar" in no. 7137 van de Standaard ook deze daad weer wordt gecritiseerd. En diezelfde criticus is nu dan toch lid van de Tweede Kamer, had het dus in zijue macht eene poging te doen om het gevaar van die winst af te wenden, maarbleef rustig iu Am sterdam en ontzag zich niet desniettemin zijne mede leden op de vingers te tikken voor wat zij zijns inziens te kort schotenIs dit kiesch, edel Gaat het hier voor dr. K aan zich te verschuilen achter het motief, dat hij zich alleen voor de behandeling van de kieswet beschikbaar stelde Mag iemand en vooral een leider zich onttrekken, waar het in zijne macht staat eene poging te wagen om een gevaar af te wenden, nog wel een gevaar voor hen, die hij leidt Ziet, zulke handelingen moeten de kamer leden tot toorn verwekken. Maar dat men dan ten minste hun rechtvaardigen toorn billijke en van hen niet verge zicb onder zoo ondragelijk juk te krommen. Evenmin eische men van hen of van wie ook, dat zij elk middel goedkeuren, waarmee dr. Kuyper zijn doel tracht te bereiken. Niet omtrent de ware ba- langen van land en volk is men het oneens, maar wel omtrent de wijze, waarop de leider dit gemeen schappelijke doel vaak tracht te bereiken. »Ik eindig met als mijne meening uit te spreken, dat, evenals Salomo de schuld droeg van den afval der tien stammen, de te betreuren scheuring in de antirevolutionaire partij aan niets anders kan ge weten worden dan aan de handelingen en onhebbelijk heden van den leider jure suo." De Tem. Ct. verneemt dat er dit jaar geen aanbesteding zal kunnen plaats hebben van de ge deeltelijke indijking van het verdronken land van Saeftingen. Er moeten nog zooveel on- derhandsche acten gepasseerd worden dat men voor een besteding in dit jaar niet tijdig gereed zal komen. De minister wil de besteding nu doen plaats hebben in het najaar van 1896. Naar het Hbl. verneemt, zou de minister van binnenlandsche zaken geadviseerd hebben, de ver kiezing van den heer J. A. S n ij d e r s tot lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland te ver nietigen. De Midd. Ct. zegt echter dat daar ter stede omtrent eene beslissing nog niets bekend is. Uit Rotterdam wordt aan do Res.-Bode het volgende gemeld Door het blad De Vaderlander van dr. Bronsveld, is het dagblad De Nederlander aangekocht. M r. Lohman zal na September a. s. als hoofd redacteur optreden. Met verwijzing naar eene aanschrijving van een zijner ambtsvoorgangers heeft de minister van water staat de commissarissen der Koningin in de ver schillende provinciën uitgenoodigd door middel van het Provinciaal blad de aandacht van betrokken autoriteiten te vestigen op het feit, dat in den laatsten tijd de isolatoren der rijkstele- graaflijnen en telephoonlijnen weder baldadig worden vernield. De minister ver zoekt te bevorderen, dat de gemeentebesturen bij eene schriftelijke kennisgeving de aandacht vestigen op de strafbaarheid van het moedwillig beschadigen van rijkswerken, en dat ouders en voogden worden aangemaand om hunnen invloed op de jeugd te doen gelden ten einde het stukwerpen der isolatoren tegen te gaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. W. Kapteijn, pred. bij de Geref. gemeente alhier, heeft het beroep naar Breda aangenomen. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Oud-Beierland door ds. P. Bokma te Brainisse; voor dat naar Wemeldinge door ds. Meerburg te Capelle a/d. IJsel. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Sept., benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burger school te Middelburg J. O. Fischer, aldaar. Bij het examen voor de hoofdakte op 26 en 27 Juli te Arnhem zijn geslaagd de heeren H. de Priester te Borsele en W. O. de Priester te Kloetinge. Bij het eind-examen van de H. B. S. met vijfjarigen cursus in Zeeland zijn geslaagd: Van de H. B. S. te GoesW. A. Dormaar, mej. C. B. Knebel, P. Persant Snoep en D. Oroin. Van de R. H. B. S. te Middelburg J. C. Bogaert, A. Heijboer, A. M. Dhont, W. J. de Haas, H. J. Vooren on J. F. P. Blankert. Van de H. B. S. te ZierikseeH. Jespers, C. Bethe, F. P. J. Bal, C. P. Vgverberg en A. de Vos. Afgewezen werden2 candidaten van de H. B. S. te Zieriksee en 1 van de R. H. B. S. te Middelburg, zijnde een leerling voor enkele vakken. Boekaankondiging. De oplossing der eedsquaestie. Een woord, naar aanleiding eener rede in de Eerste Kamer der Staten- Generaal, van prof. Mr. Bone val Faure, door H. M. J. Watfcel. Onder dezen titel is bij d) firma F. Kleeuwens Zoon alhier een werkje verschenen, waarvan, volgens het voorbericht van den schrijver, de in houd reeds vroeger is opgenomen in do Tribune Weekblad voor Nederlanddoch door hem thans af zonderlijk is uitgegeven, daar het gebleken is, dat het de belangstelling wekt, die hot verdient. De schrijver komt in deze lezenswaardige brochure tot de conclusie, dat het niet voldoende, ja zelfs gevaarlijk is, zooals prof. Faure wil, alleen de wijze van aflegging van den buitengerechtelfjken eed te regelen. Dit zou de aandacht afleiden vau de hoofd zaak, nl. de eedsquaestie zelve. Niet slechts de buitengerechtelijke eed, maar ook de gerechtelijke eed moet z. i. vervallen. Hun, die belangstellen in de oplossing van het eedsvraagstuk en dit zijn er tegenwoordig onge twijfeld velen durven we de leziug vau de bro chure vau dan heer Wattal ten zeerste aanbevelen*

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1