1895 N°. 88. Zaterdag 27 Juli. 82sle jaargang. A. E. JANSSEN, J. F. VAN DER LEEUW, S. VAN DER PEIJL, W. TEHPERMAN. A. Janssen, J. van der Leeuw, S. van der Peijl, W. Temperman. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centniet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverfcentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam ea verder bg allo Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prg» slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën v«or S fcrea op deu der uitgave» De Herstemming. Zooals te verwachten was heeft de verkiezing voor den gemeenteraad op 16 Juli jl. tot eene her stemming geleid. Bij een aantal van niet minder dan tien candidaten was dit met vrij groote zeker heid te voorspellen. Maar wat minder zeker was, en wat vermoedelijk door onze politieke tegenstanders niet was verwacht, is het groote succes, dat onze candidaten höbben gehad. De heer De Jonge Mulock Houwer toch, het eenige aftredende liberale lid, werd met groote meerderheid herkozende heer Van der Peijl behoefte slechts 5, de heer Janssen slechts 17 stemmen meer om in eens gekozen te zijn. Daarentegen behaalde geen der drie aftredende antirevolutionaire candidaten de volstrekte meerder heid. Ons dunkt, dat het bedrijf" der meeting om vijf candidaten te stellen, bij het meerendeel der kiezers dus niet die afkeuring heeft verworven, waarvan de heer De Jonge gewaagde, en de eerste stemmiüg heeft het duidelijk bewijs geleverd, dat die bewering allen grond miste. Trouwens, er zijn van antirevolutionaire zijde in de dagen, die onmiddellijk aan de verkiezing vooraf gingen, meer beweringen geuit, die moeielijk te verdedigen zijn. Zoo is o. a. gezegd, dat er tegen de candidal unr- Van der Leeuw bij de liberalen eene antipathie bestaat. De uitslag heeft het tegendeel bewezen. De heer Van der Leeuw verwierf 266 stemmen, dus slechts drie minder dan de heer Temperman en slechts 35 minder dan de heer Van der Peijl, die na den heer Houwer de meeste stemmen bekwam. Ons dunkt, dat daarmede glansrijk weörlegd wordt de bewering, dat er bij de liberalen antipathie zou bestaan tegen de candidatuur-Van der Leeuw. On waar is voorts de ons toegedichte bewering als zouden wij met onze waarschuwing om desnoods minder dan vijf namen op het stembiljet te zetten, speciaal het oog gehad hebben op een vermoedelijk weglaten van den naam van den heer Van der Leeuw. We hebben met onze waarschuwing alleen willen voorkomen, dat de antirevol. candidaten werden ge kozen doordien enkele liberale en katholieke kiezers den naam van een der antirevolutionairen op hun biljet plaatsten met weglating van een der gezamen lijke candidaten. Op die wijz9 toch zijn de heeren Adam en Fabery de Jonge indertijd gekozen. Som mige liberalen plaatsten toen met den heer Harting een der genoemde antirevolutionairen op hun biljet, enkele katholieken deden hetzelfde met weglating van den beer Harting en zoo kwamen de liberale en katholieke candidaten in de minderheid. Ooi dit nu te voorkomen is het zoo hoog noodig dat men de geheele lijst zijner partij stemt en vooral geen der eigen candidaten vervangt door een van de tegen partij. Dit spreekt nog zooveel te sterker bij eene herstemming, waarbij het alleen om do meeste stem men gaat, en daarom dringen we er nu met dubbele kracht op aan, dat alle liberale en katholieke kiezers a. s. Dinsdag stemmen op alle vier de candidaten, zijnde de heeren Het bestuur der antirevolutionaire kiesvereeniging heeft het in zijne jongste circulaire voorgesteld alsof de afschaffing der kermis en het smaken van eenige uitspanning op Zondag door genoemd bestuur smalend »pretargumenten" genoemd bij eene ver kiezing niet te pas komen. Het bestuur weet echter wel beter. Immers, in den Raad komen ze blijkbaar wel te pas, want de heer Den Boer wraakte het met muziek ontvangen van Belgische bezoekers op Zon dag huiten kerktijd; en afschaffing der kermis is door heel het land een beginsel der antirevolutionairen, dat zij moeten trachten te doen zegevieren. En zouden dan die zaken, die zoovelen, zelfs al zijn zij persoonlijk er niet mee ingenomen, om den wille van het volk wen- schen te behouden, bij eene verkiezing niet ter sprake mogen worden gebracht Hoe kunnen de kiezers anders hunne meening kenbaar maken over dergelijke punten dan juist bij eene verkiezing Maar wij begrijpen vol komen, dat de anti-revolutionaire heeren liefst die zaken niet zagen besproken, omdat zij wel weten, dat het meerendeel des volks volstrekt niets tegen de genoemde vermakelijkheden heeft, wanneer maar gezorgd wordt, dat geen aanstoot wordt gegeven aan andersdenkenden, waartegen hierterstede aligd trouw gewaakt wordt. Voorts is het een dringende eisch des tijds, dat voor goed en goedkoop onderwijs worde gezorgd en dat geene raadsleden gekozen worden, die in hun hart tegen de openbare volksschool zijn. Ook daar om is het noodig, dat niet alleen de opengevallen plaats van den heer Lambreehtsen door de verkiezing van een geestverwant van dezen worde vervuld, maar dat onze partij in den Raad nog versterkt worde,, terwijl het zeker daarbij een gelukkig denk beeld is om ook een katholiek eene plaats in den Raad te verleenen. Dat doel kan bereikt worden, wanneer wjj allen a. s. Dinsdag weder even trouw, zoo mogelijk nog trouwer, ter stembus komen om onze stem uit te brengen op de heeren En met nog meer aandrang dan de vorige maal wijzen wij op de noodzakelijkheid om alle vier de candidate» te stemmenwant wanneer de een den heer Janssen, een ander den heer V. d. Leeuw, een derde den heer V. d. Peijl en een vierde den heer Temperman niet stemt, dan bestaat er veel kans, dat zij geen van allen een voldoend aantal stemmen bekomen. Zette daarom toch vooral ditmaal ieder zijne persoonlijke bezwaren ter zijde en stemme m9n op de geheele lijst. In geen geval echter brenge men een stem uit op een of meer der tegencandidaten, want daarmede doet ge de eigene candidaten afbreuk. gSsr* De stembus is geopend van 9 5 uren. Wie zijn stembiljet verloren heeft kan ter secretarie een ander bekomen. Hebt ge reeds andere namen op uw biljet ingevuld, dan moogt ge die doorschrappen en vervangen door de namen van onze candidaten. Komt zoo vroeg mogelijk stommenzoo licht hebt ge later op don dag verhindering. GOES, 26 Juil 1895. Op de tentoonstelling te Amsterdam is o. a. bekroond voor eene verzameling Reddingstoestellen, de firma Wed. J. O. M a s s e e Zn., te Goes, met eene zilveren medaille. Bg Kon. besl. zijn benoemd: tot dijkgraaf voor den Philippinepolder E. Cuelenaere; in het bestuur van het waterschap Waarde tot dijkgraaf J. B u t ij n en tot gezworen C. T horenaar; tot heemraad voor het waterschap Schouwen A. van der Weyde; tot plaatsvervangend-dijkgraaf voor den Sluispolder J. San dee; tot gezworen van den Willem-Leopoldpolder (Nederlandsch gedeelte) L. Leenhouts de Vlieger. Ierseke. Gisteravond werd hier een zeilwed- strijdvereeniging opgericht, waartoe40 leden toetraden. De contributie bedraagt f 2,50. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren G. Schipper, J. Bergman, M. van Harmeien, M. Mieras, A. Sandee en F. Aukes, die de verschillende fun ties van voor zitter enz. onderling zullen verdeelen. Den heer Geil], burgemeester, werd het eere-voorzitterschap aange boden, hetwelk hij onder dankbetuiging aanvaardde. De bedoeling is lator rechtspersoonlijkheid voor de vereeniging aan te vragen. De commissie van beoordeeling omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen, volgens de wet van 20 April 1895, in de provincie Zeeland, is, zooals vroeger reeds in hoofdzaak werd gemeld, samenge steld uit de heeren L. de Fouw te Middelburg, J. J. G. van Wieheren te Terneuzen en P. P. E. Hoefnagels te Roosendaal, benoemd door den minis ter van financiënD. Hildernisse te Middelburg en C. A. Kalbfleisch te Vlissingen, benoemd door de rechtbank te MiddelburgJ. G. H. Schute te Zie- riksee, benoemd door de rechtbank te Zieriksee J. O. Frederiks te Middelburg, benoemd door de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg; A. H. Polak te Vlissingen, benoemd door de kamer te Vlissingen en J. G. van Alphen, makelaar te Rotterdam, benoemd door de kamer te Rotterdam. Middelburg. De drie kiezers, die protest hadden aangeteekend tegen de geldigheid der verkiezing als lid van den gemeenteraad van den heer H. P. den Bouwmeester (de Raad besloot hem wel toe te laten), zullen thans hunne bezwaren indienen bjj Ged. Staten. De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot lid in de commissie van toezicht op bet Museum voor land- en volkenkunde aldaar, den heer J. W. Roskes, adjunct-directeur van het Hed. Zending genootschap te Rotterdam. De Arnh. Ct. pleit voor het houden van a9 gemeenteraadsverkiezingen in den winter in plaats van, zooals nu geschiedt, op den derden Dinsdag van Juli. Het blad maakt de opmerking dat in den zomer de landbouwers over laden zijn met werk en zeer vaak om hun kies plicht te vervullen eenige uren ver moeten afleggen. Wat de hoeren van het intellect betreft, dezen moesten het voor hun beginsel over hebben, hunne reis tot na de verkiezingen uit te stellen. De aandacht is hier te lande gevestigd ge worden op een artikel in het Melbournesehe blad, de Town- and Country-Journal, dat niet zonder belang is voor den Necierlandschen landbouwer, en vooral voor hen, die bij den zuivelhandel op Engeland zijn betrokken. In dat artikel wordt nl. betoogd, dat nu het uitvoerpremiestelsel in Australië in onbruik raakt, het zeer moeilijk wordt te Londen Australische boter te leveren tegen concurreerende prijzen. Men heeft in Australië voor elk pond boter 2 gallon melk noodig, en daar de boer voor zijn melk aan de fabrieken slechts ls/^d. krijgt, krijgt hij feitelijk slechts 4i/s d. per pond voor zijn boter; de rest is voor vracht, refrige rators en den tusschenpersoon. Nu betoogt het Journal, dat er bij die prijzen voor de boeren geen winst overblijft, en vooral bij de tegenwoordige lage noteeringen ziet het er treurig met de Australische boter-industrie uit. Een boer uit het Warragul- district, 63 mijlen van Melbourne, zeide dat zijn collega's meer dan genoeg hebben van deze indu strie, ofschoon die in zijne buurt onder zeer gunstige omstandigheden wordt gedreven. Blijkt deze opvatting van het Melbournesehe Jour nal juist, dan is die verandering niet zonder be- teekenis voor onze zuivelboeren. Nog niet zoolang geleden toch werd een staatje gepubliceerd, waar uit bleek, dat de aanvoer van Australische boter op de Londensche markt van '90 tot '95 van 708.000 K.G. tot 6.200.000 K.G. aangroeide. Zoo'n concurrent minder, zou dus nog al iets zeggen {Tel.) Naar thans met zekerheid kan worden ge meld en dit in weerwil van tegenstrijdige be richten zullen beide Koninginnen bin nen korten tijd een bezoek brengen aan de tentoonstelling. Hot is alleen niet zeker of dit bezoek nog in deze maand zal geschieden, zooals aanvankelijk werd verwacht. Van iemand, di9 onbekend wenscht te blijven, is f 10,000 ontvangen voor het nationaal fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen. Dr. Ranson, een medewerker van prof. Behring, chef van het Hygiënisch Instituut te Halle, beschrijft in de Medizin. Wochenzeitung het resultaat van de proeven, die bij genomen heeft, ten einde een middel tegen cholera te vinden. De methode volgende, welk8 bij diphtheritis zoo goed is geslaagd, heeft bij een anti-cholera vloeistof, die vrij van bacteriën is, gemaakt; deze vloeistof wordt door een speciale methode in vasten vorm gebracht. Met een oplossing daarvan werden dieren behandeld, en uit hun bloed bereidde hij een serum, dat, naar hij verzekert, werkzaam moet zijn niet alleen tegen het choleragif, maar ook tegen levende cholera- bacteriën". De nieuwe schoolwet, die door de Belgische regeering is ingediend, vindt bij een groot deel der bevolking daar te lande groote tegenkanting, waaraan door vergaderingen en betoogingen uiting wordt gegeven. Erger is, dat ook Koning Leopold in de zaak betrokken wordt en dat Z. M. bij herhaling, als hij zich in het publiek vertoont, zelfs wanneer hij in gezelschap is van prinses Clementine, zijne dochter, wordt begroet met de kreten: »Weg met de schoolwet!" en pan- fleften in het koninklijk rijtuig worden geworpen. >Nieuwe en betreurenswaardige betoogingen" aldus schrijft de correspondent der N. Jl. Ct., hebben plaats gehad toen de Koning Woensmiddag een be zoek aan den balwedstrijd op den Grand Sablon kwam brengen. Reeds dadelijk begroetten toejuichin gen en Leve de Koningonzen souverein, maar onder die kreten mengde zich het geroep: Weg met de schoolwet! Politie en agenten in burgerkleeding waren in grooten getale aanwezig; op één agent in uniform waren er tien in politiek. Maar dit machts vertoon heeft de manifestanten niet in toom gehou den, die zich vooral bij het vertrek des Konings zeer onbehoorlgk gedragen hebben. Toen barstten kreten, gejouw, gefluit 'los en vervolgden het vorste lijk rijtuig ondanks het optreden der politie tot aan het Giude van de rue de la Régence, d. w. z. tot het begin van de Place royale. Onder de kreten Weg met de schoolwetmengden zich toen andere als»Weg met den koning van bordpapierLeve de republiekOnder de gearresteerden is er een bediende bij een winkelier die den Koning van vlak bij heeft toegeschreeuwd»Laat hij naai den Kcngo gaan!" Een twintigtal personen zijn ge vangen genomen en die arrestatiën zijn niet zonder ruzie en geweld volvoerd. Ik heb een man gezien, die op het oogenblik toen het rijtuig des Konings voorbijging, er een pak strooibiljetten in wilde gooien maar hij werd door minstens tien agenten aange grepen, meegesleurd en in de wacht gesleept. De gedrukte biljetjes, die hij bij zich had, vermeldden den naam des drukkers niet; daarom is er proces verbaal tegen hem opgemaakt. De papiertjes bevat ten een opwekking van het comité der werklieden partij (Brusselsche Werkliedenbond) tot deelneming aan de betooging van aanstaanden Zondag. De Koning bleef onverstoorbaar kalm gedurende het tumult en scheen zich niet veel aan te trekken van hetgeen er rondom hem gebeurde. Zoo schreeuwde, toen Z. M. het terrein rondwandelde, een der toe schouwers hem vlak ia het gezicht: »Weg met de schoolwetDe Koning keek den man strak aan, boog en groette met de hand aan den steek. Tot iemand in zijn omgeving, die den Koning naar zijn indruk vro«g van hetgeen er te St. Gilles was voorgevallen, heeft Z. M. woordelijk gezegd>Ik zal niet zeggen dat ik er niet door geschokt ben, maar ik weet dat een souverein dikwijls aan derge lijke onaangenaamheden blootstaat. Ik betreur het geen er te St. Gilles gebeurd is, vooral voor de prinses mijn dochter, die er zeer door ontsteld geworden is; zij heeft hevig geschreid, toen wij in het paleis terug gekomen waren. De betoogers hadden, dunkt mij, een jong meisje moeten sparen, die stellig onschuldig is aan hetgeen men mijn ministers verwijt." Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Geref. gem. te Boornbergum c. a. de heer W. A. Dekker te Middelburg, cand. aan de theol. school. Rechtszaken. Arrondissenients-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Juli 1895. Heden zijn veroordeeld P. J., 37 j., te Wolfertsdjjk, thans gedetineerd te Middelburg, wegens bedriegeljjke bankbreuk tot 9 maanden gevangenisstraf met in mindering bren- ging der doorgebrachte hechtenis, mot vrijspraak van het overige hem bij akte van dagvaard ten laste gelegde A. J. W., 24 j., te Ierseke, thans ge detineerd te Middelburg, wegens brandstichting tot 5 jaren gevangenisstraf met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Landbouw en Veeteelt. PACHT. »De pachten zjjn te laag 1" zoo klaagt de eigenaar. »De pachten zjjn veel te hoog", zoo de pachter. Wie van die twee heeft nu gelijk Natuurljjk is het zeer moeieljjk, om zoo iets zoo voetstoots uit te maken 't is daarmede als met het paard, dat de verkooper goedkoopde kooper daaren tegen rijk betaald noemt. De belangen zijn verschillend; de oogpunten, waaruit de zaak bezien wordt, zjjn verschillend daarom tweeërlei oordeel. Om eene juiste uitspraak te doen over het te hoog of te laag zjjn dor pachten, zouden we eerst een voldoend aantal gegevens moeten bezitten om de waarde van den grond te bepalendie waarde ken nende, zou naar den tegenwoordigen rentestandaard de grootte van billijke pachten vast te stellen zjjn. De waarde van den grond, dien de landbouwer gebruikt, hangt af van gesteldheid en ligging en kan berekend worden uit zjjne opbrengst. Om haar in onze provincie te kunnen beoordeelen, zoude men in 't bezit moeten zjjn, van de opgave over de laatste vjjf jaren van 't geen eenige goede hofsteden, die in goede handen 2Ïjn, hebben opge bracht en van 't geen zij hebben gekost. We zouden moeten weten, wat ontvangen is voor tarwe, gerst, boonen, erwten, haver, boten, aard appelen, ajuin, karwjj enz.wjj zruden daaraan moeten toevoegen de opbrengst van zuivel, vee, varkens, paarden en hoenderhofdie som verminderen met het bedrag van rijks- en polderlasten, de uit gaven voor arbeidsloon, voor het herstel der onmis bare werktuigen, voor den aankoop van vee, van paarden, van alle zakon, die noodig zijn om h.st

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1