1895 N°. 87. Donderdag 25 Juli. 82sle jaargang. A. E. Janssen, J. F. van der Leeuw, S. van der Peijl, W. Temperman. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 centmet bjjblad 10 cent. Belialve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bg de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders- Insendin? van advertentiën vóór S» uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjji slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de herstemming ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad van Goes, op Dinsdag 30 Juli a. s., blijven wij met den meesten aandrang aanbevelen de heeren Wij dringen er met den meesten ernst op aan, dat allen, die bereid zijn op bovenstaande candidaten hunne stem uit te brengen, het daarheen leiden met hunne werkzaamheden, dat zij dien dag ie Goes zijn of ahhans de stad niet verlaten vóór zij hunne stem hebben uitgebracht. GOES, 24 Jail 1895. Gisteravond werd door de werklieden- vereeniging »E ig en Hulp" alhier de gewone driemaandelgksche vergadering gehouden. Uit het verslag, op die vergadering uitgebracht, bleek o. a. dat gedurende het tweede kwartaal was ontvangen f232, terwijl de uitgaven bedroegen f206, waaronder niet minder dan f 187 aan uitkeering wegens ziekte, verdeeld over vijftien personen. Eén lid had boven dien nog een ertra-uitkeering genoten uit de reserve kas, welke op deze vergadering nog werd verlengd. Het bedrag der in kas zgnde gelden bedroeg op 30 Juni f 1209,821,2 en dat der reserve-kas f 229,181/.,. Het ledental was gedurende het verloopen kwartaal weder met een twaalftal vermeerderd, zoodat de vereeniging op genoemden datum 181 leden telde. Wemeldinge. In de Maandagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad is tot gemeente geneesheer benoemd de heer A. F. M e jj e r, arts, afkomstig van Rotterdam, in te gaan 1 September. Aan den Raad der gemeente Middelburg is een adres gezonden door this kiezers voor leden van den gemeenteraad, waarin zij gewagen van onregel matigheden, die bij de jongste verkie zing zouden hebben plaats gehad. Inzonderheid verzoeken zij dat de Raad de briefjes opnieuw onder- zoeke vóór hij den heer H. P. den Bouwmeester toelate als lid van den Raad. Naar men ons meldt, is met ingang van heden het inkomend recht op vruchten van uit Nederland naar België bepaald op 6 cent per Kilo gram. Van een hectoliter appelen zal dus aan in komende rechten, 6 maal f0,60 of f3,60 verschul digd zijn. Voor expediteurs is deze bepaling een groot nadeel, want er bestaat alle kans, dat de verzending naar België geheel zal ophouden. Naar men ons mededeelt worden sedert eenige dagen door eenige ingenieurs van den waterstaat, bijgestaan door een twintigtal werklieden van Hans- weerd en Wemeldinge, peilingen en onder zoekingen gedaan in de Zandkreek en op den dijk ter hoogte van den Katscheveerschen stei ger. Dit onderzoek moet ten doel hebben op te sporen hoe het kqrnt dat tegenwoordig de Zand kreek zoo erg aanslibt. De stroom schijnt van rich ting veranderd te zijn. Onze Koninginnen zullen in den loop van Augustus zich naar Arolsen begeven, om den intocht bij te wonen van den Vorst en de Vorstin van Waldeck-Pyrmont na de voltrekking van hun huweljjk. Bljjkens bij het departement van marine ont vangen bericht, is de devisie, bestaande uit Hr. Ms. fregatten Johan Willem Friso en Van Speyk, onder bevel van den kapitein ter zee H. Quispel, den 21sten dezer van Tanger naar Cadix vertrokken, en zijn beide schepen, buiten devisieverband, nog dienzelfden dag aldaar aangekomen. Zou hiermede de demonstratie tegen Marokko geëindigd zjjn De inspecteur der le arbeidsinspectie deelt in zijn verslag over 1894 het volgende mede »In eene nog niet lang bestaande machine fabriek weid een op bepaalden termijn te leveren ketel gemaakt, waaraan, omdat er op boete gewerkt werd, gedurende drie maanden moest worden gearbeid van 's morgens 6 tot 's avonds 10 uur met 2 y$ schafturen en bovendien nog 2 nachten ploegsgewijze, zoodat de werklieden dan om 8 uur 's avonds ver trokken, maar om reeds te 9 1/2 uur terug te keeren tot 's morgens 51/4 en te 6 a 61/4 uur dienzelfden morgen weer den arbeid te hervatten." Er wordt bij medegedeeld, dat de ketel bij onder- onderzoek afgekeurd werd, hetgeen in die fabriek nog nooit was gebeurd. Denzelfden dag, waarop de patroon dit aan den inspecteur mededeelde, was nog een andere ketel op 13 atmosfeeren geperst, maar in normale werkuren gemaakt, die alleszins voldeed. Bg Kon. besluit is dhr. Richard Hol, die Maandag zijn 70sten jaardag vierde, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De Vaderlanderhet orgaan van ds. Bronsveld, sehrgft Op de jaarvergadering der Vrije Universiteit werden in de commissie van onderzoek, »in hoeverre het onderwijs van prof. Lohman met de ge reformeerde beginselen in overeenstemming is", be noemd de hh. ds. H. Bavink, J. van Alphei), A. G. van Detb, G. A. H. Grosheide en L. de Vries. Achtgevend op het maatschappelijk beroep dier heeren, meerendeels in handel en bedrijf zich bewegend, en buiten de geleerde wereld staande, gaven wij als ons gevoelen te kennen, dat het blijkbaar geen zwaar werk is te rapporteeren over het verband van de gereformeerde beginselen en het staatsrecht. Het scheen ons anders toch nogal een beteekenend, wetenschappelijk vraagstuk. Maar wij dwalen zeker. Anders zou het toch allicht aan andere krachten zijn toevertrouwd. Bij de genoemde heeren moesten naar de statuten de corporaties van directeuren en curatoren der V. U. ieder nog twee leden benoemen, zou de commissie compleet zijn. Dit is geschied, en toegevoegd zijn door directeuren de hh. W. Hovy en C. M. E. van Löben Seis en door curatoren de hh. A. Brummel- kamp en mr. Th. Heemskerk. Alzoo zijn toegevoegd een bierbrouwer (dit is toch immers het maatschappelijk beroep van den heer Hovy. Met het te vermelden dingen wij niets af op het feit, dat de heer Hovy een degelijk, veelzijdig ontwikkeld man is, hetgeen in den gemeenteraad te Amsterdam en daarbuiten menigmaal blijkt. Hij heeft zich toch nooit op het veld van studie bewogen), een officier der artillerie (hoelang weet deze heer, dat er dingen als gereformeerde beginselen" in de wereld zijn een gewezen afgescheiden predikant, nu journalist, en één, zegge één rechtsgeleerde. Deze commissie zal het aanhangige theologisch- juridisch, historisch-dogmatisch vraagstuk oplossen. Voor deze rechtbank zal de arbeid van een man als jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman verschijnen O Nemesis der geschiedenis Maar toch, indien men van het gansche ding een paskwil had willen maken, men had de commissie niet fijner in elkaar kunnen zetten. Wij voor ons zien althans geen aanleiding om ons gevoelen over de commissie, onlangs uitgesproken, te wijzigen. Tenzij wellicht de heeren vooraf nog eens les gaan nemen aan het bekende adres, in de college zalen van de hh. Kuyper en Rutgers. En dan kan men rekenen op een onpartijdig rapport. Zou 't misschien al klaar liggen Wie de geschiedenis van de doleantie kent, en de hand, die toen alle geschriften stelde, die destijds op allerlei naam de wereld ingingen naar kerkeraad en bestuur en synode, enz., verwondert zich over onze laatste vraag niet te zeer. Gelijk reeds is medegedeeld, is de heer C. G. A. D r u c k e r als candidaat der conservatieven te Northampton tot lid van het Lagerhuis gekozen. De Londensche correspondent van de Nieuwe llott. Ct. bezocht den heer Drucker in zijne woning te Mayfair na zijne verkiezing. De nieuwe afgevaar digde van Northampton deelde toen daarover het volgende mede »Ik was op weg naar Zwitserland. Twee vrienden hadden zich aangesloten op een rijtoer, welken wjj met heerlijk weder van Havre ondernomen hadden. Bij onze aankomst te Parijs vond ik een telegram van mijn agent te Northampton, waarin stond regeering treedt af, kom terug. Wel, ik vond dat toen verre van aardig, maar er was niets aan te doen. Ik heb mijn vrienden dus hun tocht te paard laten voortzetten en ben omgekeerd, om mijn can- didatuur, in 1892 mislukt, met veel betere kansen van slagen weder op te vatten. En nu (glimlachend) heb ik natuurlijk geen spijt er van, want de uitslag ig schitterend geweest. Zes honderd stemmen heb ik meer op mij vereenigd dan drie jaar geleden. Of ik hard heb moeten werken Zestien dagen ben ik in touw geweest en heb ik op meetings zooveel ge redeneerd, dat ik haast geen stem meer heb. Want het gold een borough ta veroveren, waar het En gelsche radicalisme zoo muurvast zit, dat er in zestig jaren tijds slechts eenmaal, in 1874, een conservatief gekozen is. Of het duur is geweest Neen. Ik heb maar weinig geld meer uitgegeven dan in 1892, en mijn totale onkosten zullen ditmaal 250 pd. st. kwa lijk bereiken. Northampton is trouwens een der goedkoopste kiesdistricten in het land". »Men zegt, dat de dames u er in gewerkt hebben". »Wel", zei de heer Drucker glimlachend, tegen spreken kan ik het niet. Ik heb vrouwen het stem recht beloofd, onder zekere omstandigheden en voor waarden, en toen heb ik ze allemaal op mijn hand gekregen. Zij hebben voor mij gecolporteerd, dat het een aard had". Blgkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië van 21 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 337,500 pikols. Voor eenige dagen bracht de mail bericht van het overlijden van een man, die aan de Indische regeering groote diensten bewezen en de kennis van land en volk van Java zeer vermeerderd heeft Pangéran Ari0 Tjondro Negoro, regent van Pati (res. Diapara). Het D. v. Z.-H. deelt omtrent hem het volgende mede Tjondro Negoro had een Europeesche opvoeding genoten en was daardoor in staat het Nederlandseh zuiver en vloeiend te schrijven. Zijn eerste geschriften verschenen echter in zijn moedertaal. In 1865 schreef hij voor het inlandsch onderwijs een verzameling >Foutieve Javaansche opstellen", maar zijn naam vestigde hij door de uitnemende beschrijving zijner reizen over Java, die in het volgend jaar eveneens ter landsdrukkerij te Batavia verscheen. Met dit boek hoopte hij den grondslag te leggen tot een goede nieuwe Javaansche litteratuur, een verzameling leesboeken, die op de volksontwikkeling gunstig zou kunnen werken. Dit streven heeft ech ter weinig navolging gevonden. Zjjn kennis van het Nederlandseh gebruikte Tjondro Negoro tot hst schrijven van verschillende opstellen, 0. a. over de beteekenis van sommige Javaansche uitdrukkingen en een zeer uitvoerige ljjst van vreemde woorden in 't Javaansch te Koedoes en omstreken (res. Djapara) gebruikelijk. Tjondro Negoro gaf voorts een beschrijving van het district Salem, van zijn toenmalig regentschap Brebes, res. Tegal, en vooral van het gehucht Goe- noeng Segara. Op aansporing van het Bataviaasch Genootschap was het hem na groote moeite gelukt, in die afgelegen bergstreek, waar de bewoners nog den Hindoegodsdienst belijden, door te dringen, zoo dat hij de gewenschte beschrjjving der daar aanwe zige oudheden kon geven. Ook gaf hij een vertaling der opschriften op den merkwaardigen, door zijn bet-over-grootvader Toe- menggoeng Poesponegoro, regent van Grissee, ver vaardigden gnomon of zonnewijzer, waarmede het begin der jaargetijden bepaald werd en die zich thans in de verzameling van genoemd Genootschap bevindt. Het meest algemeen bekend werd Tjondro Negoro echter in Nederland door zijn aanteekeningen op het eerste deel van prof. Veth's Java, die door toe doen van dien hoogleeraar zeiven als bijblad bij het Tijdschrift van het Aardrijkskundig Genootschap werden uitgegeven. Tjondro Negoro was eerst regent van Koedoes, daarna van Brebes, het laatst van Pati. Behalve door deze opklimming beloonde de regeering zijn ver diensten door den slechts zelden verleenden hoogsten adellijken titel Pangéran en door het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis van Stamboelof heeft tot ernstige voorvallen aanleiding gegeven. Het kerkhof was afgezet door soldaten. Toen de kist in de aarde werd neergelaten, moest de schreeuwende en fluitende menigte door de gendarmes uiteen wor den gejaagd. Buiten het kerkhof werd, met muziek en vaandels, eene vreugdevolle betooging gehouden om Stamboelof's dood te vieren. Aan de graven van de gevonnisten wegens den moord op Beltsjef werden heftige redevoeringen gehouden, in het bij zonder door den directeur van het bureau der Kamer. De Times verneemt uit Sofia dat de Britscbe ge zant bjj den eersten minister van Bulgarije een for meel protest heeft ingediend wegens de bejegening der vreemde gezanten bij de begrafenis van Stam boelof. Dezelfde Russisch-gezinden, die Zaterdag tij dens de begrafenis tegen de rede van Petkof luid waren opgekomen toeD hij beweerde dat Stamboelof is gevallen als slachtoffer van een tiraD, trokken naderhand de stad door om bij StamboeloPs woning, de Unionclub en de Engelsche en Oostenrijksche gezantschapshotels demonstraties te houden. Stam boeloPs vijanden dreigen met opgraving en vernie ling van het lijk. De voornaamste Engelsche bladen gaan voort met prins Ferdinand, wegens zijne houding, heftig aan te vallen. De Standard verklaart dat Europa, na de vermoording van Stamboelof, den vorst onwaar dig oordeelt den troon te behouden, dien hij enkel aan Stamboelof, niet aan eigen verdiensten te dan ken had. De correspondent van de Standard te Karlsbad seinde, dat prins Ferdinand's luchthartigheid en joligheid in de dagen van StamboeloPs doodstrijd algemeen een zeer pijnlijken indruk heeft gemaakt. Prins Ferdinand zou verklaard hebben dat hij de erkenning door den Tsaar spoedig tegemoet ziet. Intusschen moet te Sofia de beweging toenemen, die ten doel heeft om den zoon van prins Alexander (van Battenberg) in te halen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Meliskerke c. a. door ds. C. E. Meloen te Kloetinge. Bij het examen voor de hoofdacte te Breda zijn geslaagd de heeren A. Dekker, onderwijzer te Krabbendijke en D. J. Remijn, onderwijzer te Goes. Benoemd tot onderwijzer te Alfen a/d. Rijn de heer H. H. Janssen te Kolgnsplaat. (R. N.) De schoolopziener in het arr. Middelburg, do heer Van der Mieden van Opmeer, bespreekt in het Schoolbl. de motie-Beelaerts c. s. om tot eenheid van tijdregeling te komen en vestigt de aandacht op do gevolgen der invoering van den Midden- Europeeschen tijd voor het schoolbezoek, 't geen ook reeds in de Kamer door mr. Heemskerk was ge schied. Die invoering, zegt hij, zal in ons land een ver schil opleveren van niet minder dan 40 a 50 mi nuten met den Amsterdamschea tijd, en het gevolg zal wezen, dat de zon in December en Januari eerst omstreeks te 9 uur op zal gaan. Velen zjjn de kinderen die ten plattelande ver spreid wonen op grooten afstand van de binnen de bebouwde kom der gemeente zich bevindende school. Zoo zjjn er in mijn arrondissement, en in de hei- strekan zullen de kringen om de scholen nog wal veel ruimer te trekken zijn. Hoe zullen nu die kinderen, wanneer bij aanneming van deze tijdrekening de natuur 's ochtends zooveel langer in duisternis blijft gehuld, gedurende die twee wintermaanden bij tijds gereed zijn en een langen weg afleggen, teneinde bij tijds te zijn in de te 81/2 of 9 uur aanvangende school Ongeregeld schoolbezoek moet daarvan het gevolg wezen. In den zomer hebben wij met het schoolverzuim door veldarbeid te strijden. Mogen wij in den winter toch behouden wat wij hebben 1 Wellicht zou aan dat bezwaar tegen de midden- Europeesehe tijdrekening kunnen worden tegemoet gekomen, door den schooltijd gedurende die maanden 's ochtends een uur later te doen aanvangen, doch zal daardoor de verhouding tusschen den duur van den voor- en namiddag-schooltijd niet worden ver broken, tenzij het bijkans ondenkbaar geval zich voordoe, dat de boer den tjjd zijner maaltijden zou willen verzetten. Vrees voor meer schoolverzuim doet mjj het gevaar, dat ons dreigt, onder de aandacht brengen van de lezers van dit blad, want in de waarschu wing van mr. Heemskerk, »dat de kinderen die de scholen bezoeken in den winter op vele plaatsen in ons land in donker zullen ontbijten" is een dieper zin gelegen, dan menigeen bij eerste lezing daarin zoeken zou. Gemengde Berichten. Hansweerd. Maandagavond had alhier een jon getje van 10 jaar, dat bezig was met hout sprokkelen, het ongeluk, een zwaar stuk rondhout, dat aan het strand ter bewaring lag, tegen het been te krijgen. Hij wilde een houtje er van onder trekken, waardoor het rondhout aan het rollen ging over zijn been tot aan de knie. Het kind werd spoedig opgemerkt en het gelukte met behulp van een paar kelderwinden het rondhout te lichten en er den jongen onder weg te trekken. Naar de ouderlijke woning gebracht, werd spoedig geneeskundige hulp voor den knaap ingeroepen. Het bericht, door ons aan de M. Ct. ontleend, als zou Zaterdag het hoofd der R. K. school te Aardenburg overleden zijn, berustte op een mis verstand. De heer v. d. P. leeft nog en bevindt zich naai* omstandigheden vrij goed.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1