Gemengde Berichten. Daarom wensch ik slechts de aandacht te vestigen op de voornaamste inzendingen in de Nederlandsche afdeeling. Nu is de grootste Nederlandsche inzending zeker die van »de Gruyter's Stores", de bekende firma, welke hare prachtige winkels hier op de Leidsche straat heeft, winkels welke een bezoek om de veelzijdigheid en het fijne van de artikels welke er verkocht worden, ten allen tijde overwaard zijn. Ik mag het bekend achten dat deze firma de vertegenwoordigster is van buitenlandsche industrie, zoodat wat we in deze afdeeling vinden niet behoort tot de Nederlandsche industrie, al wordt het dan ook door een Nederlander geëxposeerd. Zooals te verwachten was heeft deze firma op het gebied van sportartikelen haar beste beentje vooruitgezet en wie aan sport doet kent F. H. Ayres te Londen. Deze heeft eene expositie van Tennis-, Football-, Cricket- en Golfspelen waarvan de sportlui kunnen watertanden. De firma Betjemann Sons te Londen heeft een prachtige uitstalling van kris talwerk, geornamenteerd met zilver of verguld zilver. Een fraaie verzameling Snifts van de Coventry Machinists Co." bevindt zich in de onmiddellijke nabjjheid. Wie kent niet de »Parakan Salak thee". Een smaakvolle piramide, samengesteld uit de verschil lende verpakkingen, trekt onze aandacht al dadelijk. Voorts vindt men de fijnste parfums in een zeer smaakvolle vitrine, in Oosterschen stijl kleurig be schilderd met paneeltjes, waarop eene dansende oda liske is voorgesteld. Deze parfums zijn van de firma J. Grossmith Son te Londen. Doch wat vooral onze aandacht trekt, is de expositie van de firma S. Guillon Co. te Brussel, vertegenwoordigd alweder door den beer F. A. L. de Grujjter. Deze expositie uit de magazjjnen a la BourseBoulevard Anspach tegenover de beurs te Brussel omvat eene keurige verzameling van Vlaamsche tapijten, alsmede de be kende Hirondelle-koffers en verschillende meubel stukken, vervaardigd in de vroegere werkinrichting van de gravin de Mérodes te Westerloo en aan de rjjks-werkinrichtingen te Merxplas. Van de tentoon gestelde Vlaamsche tapijten zjjn reeds de grootste verkocht aan bekende groote hotels hier ter stede en in Den Haag. Het zou mij te ver voeren wan neer ik alle verschillende artikelen, waarvan de firma De Gruyter de representant is, hier uitvoerig wilde beschrijven. Ik meen thans te kunnen volstaan met de aandacht van de bezoekers van het hoofdgebouw op deze smaakvolle étalages te vestigen, en hen tevens uit te noodigen een oog te slaan op de prachtig gepoljjste en geornamenteerde olifantstanden, welke ter versiering in deze afdeeling zijn geplaatst geworden. Onmiddellijk aansluitende aan de expositie van de Grujjter's stores, vinden we de inzending van de Kon. Ned. marine en van H. M. de Koningin. De wapentrofee in deze afdeeling aangebracht is zeer smaakvol. Voorts vindt men er de zeer fijn en accu raat bewerkte modellen van het ramschip Kortenaar het pant8erscbip Koningin Wilkelminade pantser kruiser Holland en andere schepen der Ned. marine, terwjjl men er modellen aantreft van verschillende Atlantische en trans-Atlantische mailsteamers, o. a. een zeer fraai model van een der booten van de Maatschappij Zeeland". Deze afdeeling wordt ver sierd door een fraai bewerkte kaart van den West- Indischen maildienst, waarop op zeer duidelijke wjjze de route Amsterdam—SurinameNew-York wordt aangegeven. Geflankeerd door twee pyramides, de •ene van staaldraad en de andere van touwwerk, maakt deze afdeeling een zeer gunstigen indruk. Dt firma Zeilmaker Sc Co. te Amsterdam vertegen woordigt beide laatstgenoemde industrieën. In dezelfde richting voortwandelende komen we aan de expositie van meubelen van de zoo gunstig bekende Èotterdamsche firma Van Gils Van der Meer, eene uitstalling welke deze firma eer aandoet •n waarop we gaarne de aandacht vestigen. Daarna volgt een uitstalling van alle mogelijke ingrediënten ten dienste van café's en restaurants •n van alles wat op dit gebied in den laatsten tijd nieuw is uitgedacht en uitgevonden, 't Is vooral voor koffiehuis houders om van te watertanden en de h««r Jean Floment, ingenieur, Rembrandtsplein alhier, heeft getoond op dit gebied heel wat te kunnen presteeren. We willen voor ditmaal onze wandeling door het' hoofdgebouw staken. K. 's-Heerenhoek. Verleden Donderdag werden op den djjk van hier naar Hollestelle twee meisjes yan den landbouwer d. J. uit Borsele bjj haar te rugkeer uit de school door een paar jongens van verdacht allooi aangehouden en onder bedreiging yan doodslag geprest verschillende voorwerpen van waarde af te geven. Toen de meisjes thuis kwamen yernam de vader spoedig haar wedervaren en hoe de jeugdige daders heeten, zoodat de politie goed op de hoogte van het schandelijk feit kon gebracht worden. Hefnkenszand. Door mej. de wed. M. Ver- mueGoense alhier werden jl. Zaterdag, bij gelegen heid van haar 70sten jaardag, alle behoeftigen der verschillende gezindten ruimschoots op krentenbrood onthaald. Vliisingen. Bij de op 17 Juli aan het depar tement van marine gehouden onderhandsche aanbe steding voor de levering van werktuigen en stoom ketels voor H. Ms. korvet »8ommelsdjjk" was het minst ingeschreven door de Kon. Maatschappij >De Schelde" albier voor f 86.000. Het hoofd der R. K. school te Aardenburg, van wiens treurigen toestand, tengevolge van een ongeval met de tram, wjj melding maakteD, is over leden. (M. Ct.) Wjj namen dezer dagen een verhaal over, waarin sprake was van een dame, die, toen zij zicb 's avonds met een rjjtuig van de Hobbemastraat naar de War moesstraat liet rjjden, door een paar brutale roovers werd overvallen. Naar do Amst, thans verneemt, was de zaak van veel minder verontrustenden aard en heeft zij zich als volgt toegedragen: Twee juffrouwen, op de tentoonstelling werkzaam, namen aan de Hobbemastraat een rijtuig om naar hare aparte inenten te rjjden. Aan de Stadhouders kade sprongen inderdaad twee mannen in het rijtuig, geen roovers echter, doch de beide minnaars der gemelde juffrouwen. Kalm werd toen de tocht naar een der café's aan den Binnen-Amstel aanvaard. Men meldt uit Hardixveld Op de kleine visseherij had een ernstig ongeval plaats. De zegenaak lag klaar om weg te varen, doch men moest nog wachten op den boeter, d. i. de man, die het net herstelt. Bij het uitstappen geeft een der roeiers den boeter een duwtje, zoodat deze op de knieën valt. Woedend rijst de boeter op en werp zijn mes met zulk een kracht naar den man in de aak, dat het in diens zij bljjft steken. De man zakte in elkaar, werd zoo goed mogelijk verbonden en naar huis gebracht. De directeur, die juist aan kwam roeien, had groote moeite, om den dader tegen de woede van het volk te beveiligen. Dader en gewonde zjjn beiden Werkendammers. Een correspondent van het H.Mad op Schier monnikoog schrijft dd. 11 Jnli: Zondag jl. strandde in de buitengronden van Schiermonnikoog het Noorsche stoomschip Talis man", beladen met hout, bestemd van Soderhamm naar Cowes. De reddingsboot, die dadelijk door de commissie der N. en Z.-Holl. Redding-Mij. naar de plaats des onheils werd gezonden om de bemanning te redden, kon na herhaalde vergeefsche pogingen te hebben aangewend, onverrichter zake terugkeeren, daar de bemanning weigerde liet schip te verlaten. Ook visschers vaar tuigen van Moddergat, die het in nood verkeerende schip schenen opgemerkt te hebben, waren derwaarts gestevend, doch ook deze kwamen tevergeefs. Den volgenden morgen in de vroegte werd de reddingsboot op nieuw uitgezonden en de bemanning mocht het genoegen smaken een man (den stuurman) te redden, daar de kapitein met de overige bemanning door visscherlieden van Modder gat waren gered en aldaar aan wal gebracht. Denzelfden middag stevende bjjna de geheel© vis schers vloot naar het gestrande schip en begon men alles te bergen wat voorloopig te bergen viel. Van ons eiland moest dit met leede oogen worden aan gezien, daar hier geene vaartuigen zijn, die voor de Noordzee gebouwd zijn. Den volgenden dag (Dinsdag) werd de berging door hen weder voortgezet, en het geborgene alles naar de vaste kust van Friesland vervoerd. In den namiddag met hoog water, toen de bergers waren vertrokken, geraakte het gestrande schip vlot en dreef met een N.W. wind op onze vaste kust aan. De sleepboot »Adsistent", welke hier Zondag was aangekomen om het dezen winter hier gestrande stoomschip »Lahneck", dat tjjdens den laatsten storm vlot was geworden, naar Amsterdam te sleepen, be merkte zulks, stoomde er onmiddellijk heen, maakte zijn sleeptros er op vast, met het doel om het schip naar het vaste strand voor het badhotel te sleepen. Daar het water vallende was, geraakte het schip even bewesten den vuurtoren aan den grond, zoo dat het weder afsleepen met dat getjj onmogelijk was. De visschersvloot, die zulks ook bemerkt scheen te hebben, kwam met al hare schepen sterk bemand aanzeilen, omsingelde de schoener en sleepboot en bemeesterde beide vaartuigen met woest geschreeuw. Op de stoomboot werd de kapitein door de woes telingen gegrepen en naar de verschansing gesleurd, met het doel hem overboord te werpen. Deze gru weldaad werd echter op bevel van een ander niet volvoerd. Met ontbloote messen werd de overige bemanning bedreigd, zich stipt aan hunne bevelen te houden. De sloep en de sleepboot werd onteigend en bevel werd gegeven den schooner met hoog water vlot te sleepen en naar de reede van Moddergat te brengen. Zoo daaraan niet werd voldaan, zouden zjj bij nacht komen om hen allen te vermoorden. Onze burgemeester zond iemand naar den kapi tein der sleepboot met de vraag, wat deze met het schip zoude doen doch de kapitein durfde geen ant woord op de vraag te geven daar hjj steeds door eenige der woestelingen werd bewaakt. Gistermiddag te drie uur werd het schip weder vlot en volgde de kapitein der sleepboot het ont vangen bevel op en bracht den schoener naar de reede van Moddergat, waarna de sleepboot naar onze kust terugkeerde. Nauwelijks het anker voor het badhotel uitge worpen hebbende, landde de bemanning en deelde ons de hierboven vermelde feiten mede, zich bekla gende, dat haar van hier geen hulp was toegezonden, daar zij onmachtig was geweest iets tegen zulk eene kolossale overmacht te doen. Een der matrozen verklaarde nog nimmer zulke bange oogenblikken te hebben doorleefd. Ik ben niet bang om te sterven, zeide hjj, wanneer ik in mijn element als zeeman het leven moet laten, heb ik er vrede mede, want dit is mijn beroep, doch om onder het mes van eene bende woostelingen mijn leven te laten, dat bij het minste verzet zoude ge beurd zijn, in zulk een toestand te verkeeren is afgrgseljjk. Onlangs werd de heer J. H. van Balen, redac teur van het Heldersch Dagbladdoor de rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot betaling van f 60 boete, wegens beleediging, in artikelen in genoemd blad, van den heer A. P. Staalman, lid van de Tweede Kamer. Dezer dagen nu ontving de heer Van Balen de quitantie van die boete ten geschenke. Die ver rassing was naar wjj vernemen den heer Van Balen bereid door een aantal ingezetenen van allerlei richting aldaar en teekent de toestanden in Helder, waar een aanzienlijk deel der bevolking weinig sympathie gevoelt voor zijn afgevaardigde, die door den heer v. B. in bedoelde artikelen a faire was genomen. (Vad.) Zaterdagnacht omstreeks 3 uur werd te Rotter dam brand ontdekt op do eerste verdieping van pand 42 aan het Haagscheveer. De brand was ontstaan in d3 keuken aldaar. De vlammen z 'chlen oen uitweg door het raam en bereikten alzoo de tweede ver dieping, bewoond door de wed. Koremans met hare 5 kinderen. De moeder ten einde raad, trachtte hare kinderen te redden door ze uit het raam te werpen. Een jongen van 8 jaar kwam op de straat terecht en bekwam daardoor verwondingen. Een jongen van 12 jaar en een meisje van 3 jaar werden door eenige politieagenten in hunne jassen opgevangen en be kwamen geen letsel. Daarna sprong de moeder zelf uit het raam en verkeert dientengevolge in levensgevaarlijken toestand. Inmiddels was het vierde kind, 4 jaar oud in bewusteloozen toestand het huis uitgedragen, doch werd door dr. De Vries weder tot bewustzijn gebracht. De oudste zoon, 17 jaar, die op zolder sliep, heeft zich weten te redden door uit het zolderraam een uitweg te zoeken. Twee spuiten waren in een uur tijds den brand meester. Men schrijft uit Bemmel van den 17en 't Was heden feest in Bemmel. Geen kermis, geen concert, geen gouden of zilveren bruiloft, geen 50- of 25-jarige ambtsvervulling van burgemeester, dokter, pastoor, dominé of iemand dergelijks gaf daartoe aanleiding. Maar toch, de vlaggen wapperden, het schoolplein was versierd, dichtbij het plein was een eereboog opgericht met een Welkom". Onder wijzers en kinderen hadden vacantia. Het harmonie gezelschap zat lustige deuntjes te spelen bij het feestterein. Bemmels schoonen paradeerden trouw in hunne nabijheid. De boeren en heeren en heere- boeren, allen waren in feestelijke stemming, 's Avonds was er zelfs nog een kleine vechtpartij Den 17en Juli 1895 was 't in Bemmel keuring van merriën. Vrijdagmorgen, te kwart over elf ongeveer, wilde aan het logement van den heer Robbe in de Steenbergsche straat te Bergen-op-Zoom een koop man op de tram naar Tolen stappen. De tram was echter nog in beweging. Eerst werd een pak met goederen op het bordes ge worpen, waarna de koopman zelf opstapte. Het pak rolde evenwel terug op straat den koopman omver. Deze viel achterover en de tram reed rakelings langs zijne beenen. Het pak raakte open en de inhoud, ge deeltelijk bestaande in pakken lucifers, onder de tram. De lucifers vlogen in brand, zoodat plotseling een felle vlam hoog langs de tramwagens opflikkerde. Het achterste rijtuig, een goederenwagen, derailleerde door de opstopping in de rails. Na een kwartier uurs oponthoud kon de reis naar Tolen worden voortgezet. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak te Zieriksee, buiten de Nobelpoort, een felle brand uit, die drie uren duurde. Een huis met schuur, vroeger de »Meestoof", bewoond door Van der Welle, brandde geheel af. Als een staaltje van kalme berusting in den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen meldt men uit Meppel, dat aldaar slechts 190 van de 650 kie zers van hun kiesrecht gebruik maakten en één biljet luidde»In godsnaam de ouden maar weer 1" Vrijdagmiddag is de openbare lagere sehool te Beets (Friesl.), terwijl ze vol kinderen was, door den bliksem getroffen. Een der onderwijzers was eenigen tijd bewusteloos, doch kwam spoedig weer bij. Gelukkig heeft niet een der kinderen eenig letsel bekomen en kwamen ze er met den schrik af. De afleider, staande op 't gebouw, schijnt de bliksem straal te hebben opgevangen, waardoor een groot onheil is voorkomen. Ook is Vrijdagnamiddag tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in de nog niet geheel voltooide boerderij van den heer S. de Vries te Munnekezijl, gemeente Kollumerland. Het gebouw brandde tot den grond af. De huismeubelen wist men te redden. Het hooi in de schuur, 't welk nog niet was ver zekerd, werd door het vuur verteerd. In November van het vorige jaar brandde deze boerderij ook af. Men schrjjft uit Echt De zeer eigenaardige uitdrukking »hè is door de manj gevallen", is hier vrij algemeen in gebruik en wordt vooral gebezigd, wanneer de een of andere candidaat voor het lidmaatschap van den Raad niet gekozen is. Na den uilslag der verkiezing zagen wjj voor noemde uitdrukking figuurljjk voorgesteld, althans wij zagen een niet geslaagd candidaat door onze straten trekken, gaande in een mand zonder bodem en begeleid door een drietal vrienden 1ciezersf waar van de derde onzen candidaat met een koord naar willekeur scheen te besturen. Dat dit schouwspel voor velen een pretje was, behoeft zeker geen betoog. Ten behoeve van de betrekkingeu der Duitscbe matrozen, die met de Elbe vergingen, is 660.000 mark bijeengebracht. Plasregens hadden Donderdag de rue Vivienne te Parijs in eene rivier veranderd, tot wanhoop van eene dame, die, zonder rijtuig, de straat over moest steken. Een jonge sterke Engelschman, die voorbij komt, ziet het geval, neemt de dame als een kindje in zijn forsche armen, draagt haar naar de overzij, zet haar neer en groet beleefd. Onbeschaamderoept de dame uit, tot dank. De jonge Engelschman antwoordt niets, licht de dame weer op in zijn armen, zet haar op het andere trottoir weer neder, groet nog eens, en gaat door. {Figaro) Zaterdagochtend heeft te Brux een ernstig ongeluk plaats gehad. Dertien huizen zjjn ingestort en grootendeels vernield door den brand, die dien tengevolge ontstond. Tien personen worden vermist. Brux, een klein plaatsje in Boheme, is gebouwd op een terrein, dat rijk is aan steenkolen. Waar schijnlijk is da instorting veroorzaakt doordien de grond was ondermijnd. Reeds sedert eenige dagen was het water doorgedrongen in de mjjngangen. Tot de ingestorte huizen behoort ook een hotel, het grootste gebouw d°r plaats. Men vreest voor verdere verzak kingen van den grond. Het spoorwegverkeer iB ge staakt uit vrees, dat ook het station nog zal in storten. Edison is een sterk rooker. Wanneer hij in diep gepeins is verzonken, rookt hij per dag minstens twintig sigaren. Hjj brengt het echter maar tot tien wanneer hjj het niet bjjzonder druk heeft. Zjjn hartstocht heeft, voor zoover hij weet, zjjn gezondheid niet in 't minst benadeeld. Ook zjjn vader en z|jn grootvader waren sterke rookers en toch bereikte de laatste een leeftijd van 103 jaren. Paul Mercier, een oud journalist, die sedert zeven jaar woonde in de Rue Alfred Stevens te Parijs en zeer teruggetrokken leefde, werd sedert eenige dagen door de bewoners van hetzelfde huis vermist. Donderdag brak men de deur open en vond men hem dood liggen in zijn met kunstschatten en stof gevulde kamer. De geneesheeren hebben uitgemaakt, dat hij gestorven is aan vergiftiging door de miasmen der kamer, die in zeven jaar niet gereinigd was. Te Halle werd door een petroleumkar de kabel van de eleetrische tram stuk gereden. Het eene einde van den kabel viel op den ijzeren ketel, die de petroleum bevattede eleetrische stroom plantte zich langs de bestanddeelen van den wagen voort en bereikte de paarden, die als door den bliksem getroffen neervielen. Een der paarden werd gedood, het andere werd met groote moeite tot het leven teruggebracht. Eene onlangs te Neuhaldensleben (provincie Saksen) gestorven dame, de zuster van een officier, die bjj Mars-la-Tour den dood vond, heeft als her innering aan dien broeder, die eerst bij het 12e huzaren, en daarna bij het 13e dragonder-regiment heeft gediend, aan eerstgenoemd regiment 15,000 en aan laatstgenoemde 12,000 mark gelegateerd. Uit de renten van die legaten moeten jaarlijks onder steuningen worden uitgereikt aan onderofficieren of minderen, die bij de regimenten gediend hebben. Een onderofficier, die haar gevallen broeder uit het gewoel van den slag droeg, ontving een legaat van 5000 mark. Blondin, de »held van den Niagara-water val", is bezig zjjn memoires" te schrijven. »Eens", zoo schrijft de waaghals van een koord- kunstenmaker, »las ik tot mjjn verbazing, dat ik dood was en den volgenden dag mijn begrafenis zou plaats hebben. Enfin, daar ben ik toch zelf bjj, dat moet ik ook eens zien, dacht ik. En jawel, op het aangegeven uur komt er een lijkwagen voor mjjn deur, met zes paarden bespannen. Duizenden stonden voor het huis, van alle huizen woeien de vlaggen halfstok, zelfs de openbare gebouwen vlagden ten teeken van droefheid over mijn dood. Het was een voudig ongelooflijk. Plotseling werd er geklopt en trad mjjn manager" binnen. Pardon, een oogenblik", zei hij, opende mijn raam en riep naar buiten: »Ladies and GentlemenPlot seling was alles beneden natuurlijk doodstil. Mijn »manager" herhaalde: >Ladies and Gentlemen! Zoo even heb ik tot mijn verbazend groote vreugde ont dekt, dat mynheer Blondin in het geheel niet dood is. Hij leeft zelfs zoo goed, dat hij Zaterdag den lSden dezer weer een wandeling over den Niagara zal maken op het gespannen koord." En onder een gejoel en het voortdurend geroep van »zien, zientrok mijn manager mij naar het venster; de menigte herkende mjj en het gejubel scheen niet te zullen eindigen." Een nieuwigheid op het gebied der posterij wordt uit Aken gemeld. De Akensche stadspost »Merkur" heeft namelijk de bestelling van de brieven aan vrouwen opgedragen en de mannelijke bestellers ontslagen. De vrouwelijke brievenbestellers dragen zwarte japonnen met gelen strik, een zwart gelakt hoedje met gelen band en om de schouders een leeren tasch. Het touristen-verkeer in Egypte neemt ieder jaar in omvang toe. Voor tien jaar bestonden de Europeesche bezoekers van het Nijldal, die daar tusschen November en April te vinden waren, hoofd zakelijk uit vrienden en kennissen van het Britsche bezettingsleger. Vijf jaar later steeg het aantal tou- risten, bijna allen van Engelsche nationaliteit, tot vier duizend. In de winters van 1892 tot 1894 waren er 5400, en in het zoo pas afgeloopen seizoen hebben niet minder dan 7492 vreemdelingen Egypte bezocht. Van dit aantal waren 45 pc. Engelschen en 45 pc. Amerikanen. Een verschrikkelijk ongeluk gebeurde te Le- vallois. Tjjdens de afwezigheid harer patroons, boekhan delaren in de rue Vallier, begaf zich hun kinder meisje, Louise Sthomme, oud 15 jaar, naar het achter den winkel gelegen magazijn, om een pakket van 500 voetzoekers te krijgenin dit magazijn was het zeer duister, en het jonge meisje nam daarom een lampje mede. Ongelukkig evenwel struikelde zij over een hoop couranten, het lampje ontglipte aan haar handen en viel in stukken op de voetzoe kers. Een vreeselijke ontploffing volgde en Louise Sthomme, tegen den grond geworpen, was in een oogwenk door de vlammen omringd. Buren en politieagenten snelden onmiddellijk toe, bluschten het begin van brand en brachten het ge wonde meisje in veiligheid. Zij was echter verschrikkelijk getroffen door de ontploffing en geheel overdekt met afgrijseljjke brand wonden stervende werd zjj naar het ziekenhuis vervoerd. In Engeland speelt, zooals bekend is, bij ver kiezingen het huisbezoek de gewichtigste rol. Men noemt het canvassing". Hoewel het dikwijls niet onaangenaam is dergelijke bezoeken te ontvangen, vooral niet wanneer de canvasser" een lieve jonge dame is, wat dikwijls voorkomt, zijn er toch wel kiezers, die daarop niet gesteld zijn. In een der Londensche districten had een kiezer zich tegen die bezoekers trachten te vrijwaren door het volgende briefje, dat hij aan zjjne huisdeur had aangeplakt ^g*naar is niet thuis. Bezoökers worden door

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2