1895 N°. 86. Dinsdag 23 Juli. 82stc jaargang. A. E. Janssen J. F. van cler Leeuw S. van der Peijl, W. T'emperman. De Verkiezing De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijsh Van DiTiu.it te Rotterdam en verder bg alle Boekverkooper* en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgi slechts tweemaal berekend. Geboomte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. InK^ndlnis van advertenties voor 9 wren op den daj der nttirave» Voor de herstemming ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad van Goes, op Dinsdag 30 Juli a. s., blijven wij met den meesten aandrang aanbevelen de heeren Wij dringen er met den meesten ernst op aan, dat allen, die bereid zijn op bovenstaande candidaten hunne stem uit te brengen, het daarheen leiden met hunne werkzaamheden, dat zij dien dag te Goes zijn of althans de stad niet verlaten vóór zij hunne stem hebben uitgebracht. roor vier leden van den GEMEENTERAAD bij herstemming tissehen de heeren: 8. van der Peijl, J. Adam, A. E. Janssen, Hl. H. Hars nek, J. Faberij de Jongpe, II. HI. den Boer, W. Teinperman en J. F. van der Leeuw* zal plaats hebben op Dinsdag den 30 Juli a. s. van de3 voormiddag9 9 tot des namiddags 5 uren in een der zalen van het Raadh is. De hi «ze-, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, kan er een ter secretarie bekomen. Goes, den 540 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. We hebben in den loop der week reeds een en ander medegedeeld omtrent den moord, die geplepgd is op Bulffarije's oud-minister Stamboelof, welke moord om meer dan ééne reden in geheel Europa een grooten indruk heeft gemaakt. In de eerste plaats toch was Stamboelof eene merkwaardige per soonlijkheid, eene krachtige politieke figuur, waaraan Bulgarjje voor een groot deel te danken heeft de zelfstandigheid, die het geniet, ofschoon zijn vorst niet door de groote mogendheden is erkend. De anti- Rassische partij had in Stamboelof haar leider, en het is ongetwijfeld voor een groot deel aan zijn kras optreden tegen Rusland te wijten, dat men in het Czarenrjjk zoo weinig sympathie voor Bulgarije ge voelt. Vorst Ferdinand heeft veel aan Stamboelof te danken, want het is hoofdzakelijk door diens toe doen, dat de Goburgsche prins op den Bulgaarsehen troon is geplaatst en verscheidene jaren heeft Fer dinand dan ook van de goede diensten van Stam boelof geprofiteerd. Eerst in lateren tijd is de goede verstandhouding tusschen deze beide personen ver minderd, naar sommigen willen onder invloed van Ferdinand's echtgenoote, die begreep, dat Stamboelof een der hinderpalen was, die in den weg stond om haar gemaal door Rusland en de overige mogend heden te doen erkennen. Het gevolg hiervan was, dat vorst Ferdinand zich meer en meer aansloot bij de Russischgezinde partij in Bulgarge en dat hij Stamboelof ontsloeg als minister. Hij kon dit te gereeder doen, omdat de ontslagene door zijne groote gestrengheid bij het meerendeel des volks weinig gezien was en de demonstraties tegen Stamboelof na zijn aftreden als minister liggen onzen lezers vermoedelijk dan ook nog versch in het geheugen. Het is nu maar de vraag en daarom trekt in de tweede plaats de moordaanslag ook buiten Bulgarije zoozeer de aandacht in hoeverre de regeering daarbij betrokken is, m. a. w. of de moordenaars hunne misdaad hebben gepleegd uit eigen wraakzucht, dan wel of zij daartoe door de regeering zjja aangezet of omgekocht. Over het al gemeen is de buitenlandsche pers niet ongeneigd het laatste aan te nemen, en de meeste bladen geven niet onduidelijk te kennen, dat zij vorst Ferdinand verdenken de hand in het spel te hebben gehad. Zij gronden deze bewering op het feit, dat de politie op in het oog loopende wijze nalatig is geweest in het vangen der moordenaars en zij zelfs personen, die de misdadigers vervolgden, heeft tegengehouden voorts op de omstandigheid, dat de moord samenvalt met de zending van een gezantschap naar St. Peters burg met opdracht om een krans namens het Bal- gaarsche volk neör te leggen op het graf van den overleden Czaar, maar tevens met de bedoeling ora eene betere verhouding tusschen Rusland en Bulgarije in het leven te roepen. Het is dus zeer in het belang van vorst Ferdinand en van zijne regeering, dat de moordenaars spoedig worden gevonden. Wellicht blijkt dan, dat werkelijk persoonlijke wraak der misdadigers de aanleiding is geweest, zooals enkele bladen vermoeden, vooral ook op grond van de omstandigheid, dat de moord gepleegd is op denzelfden dag, waarop in 1892 zijn terechtgesteld de medeplichtigen aan den moord op den toen maligen minister Beltscheff. Die terecht stelling vond toen plaats op last van Stamboelof. Zaterdagmiddag is Statnboelof's lijk bijgezet in de kathedraal te Sofia. Velen hebben nog een laatst bezoek gebracht in Stamboelof's huis, waar het stoffelijk overschot, met bloemen en kransen bedekt, was neergelegd. Stam boelof's vrouw en moeder waren bij het lijk gezeten. Het verband was van het hoofd afgenomen, de vre9- selijke wonden waren zichtbaar. Verscheidene vrien den van den doode bleven dag en nacbt in het huis van rouw. Tal van deputaties werden verwacht. In de straten was de annonce der familie aangeplakt. Georjief, gewezen secretaris ^an Panitza die in 1890 wegens een aanslag op het leven van prins Ferdinand is doodgeschoten is in hechtenis ge- nomeD, en moet hebben bekend schuldig te zijn aan den moord. Toefektsjiëf is weer gevangen genomen. Ook een Macedoniër, Athana genoemd, die onder verdenking staat. De verkiezingen voor het Engelsohe Lagerhuis zijn nog steeds in vollen gang, maar ïeeds nu is met vrij groote zekerheid te voorspellen, dat de liberalen een volslagen nederlaag zullen lijden en dat het conservatieve element in de nieuwe Kamer sterk de overhand zal hebben. Zelfs de meest be kende leiders der liberale partij, sir William Har- court en John Morley, zijn niet in hun eigen distriet herkozen, en ofschoon zij nu wel dadelijk door een ander district weêr in het Lagerhuis zullen worden gebracht, zoo zullen ze daar toch slechts kunnen optreden als de aanvoerders van een kleinen troep, zoodat er in de eerste tijden van een strijd tegen het Hoogerhuis of van home-rule voor Ierland wel niets zal komen. De toestand op Cuba wordt hoe langer hoe netebger voor de Spanjaarden en het krijgt meer en meer den schijn alsof de parel der Antillen wer kelijk aan Spanje zal ontvallen. Op het laatst der vorige week zijn er weder berichten gekomen van eene nederlaag door de opstandelingen aan de Spaansche troepen toegebracht, waarbij maarschalk Martinez Campos met moeite wist te ontkomen. Het heet nu, dat te Madrid besloten is nog 30,000 man verster king naar Cuba te zenden, waaruit zeker wel mag worden afgeleid, dat men ook daar den toestand zeer ernstig inziet. In Servië is de Skuptchina nu bezig met de financiëele plannen van den minister Popovic te behandelen. De progressisten, uit wier midden het nieuwe ministerie is voortgekomen, zijn natuurlijk bereid de ontwerpen aan te nemen, doch aangezien zij de minderheid in de Skuptchina uitmaken, heb ben ze den steun van een deel der liberalen noodig om de ontwerpen tot wet te verheffen. Toch hoopt men, dat dit zal gelukkenzoo niet, dan zal de Kamer wel ontbonden worden, 't Blijft echter de vraag of de mogendheden zich bij de financiëele voorstellen van den minister Popovic zullen neder- leggen, want zij zijn alles behalve gunstig voor de buitenlandsche schuldeischers. GOES, 22 Juil 1895. Met ingang van 1 Aug. a. s. zullen de com miezen der posterijen K. A. van Langeraad alhier en C. J. P i 1 a a r te Maastricht onderling van standplaats verwisselen. Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken is bepaald, dat de commissie aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs in land- en tuinbouwkunde en houtteelt of de akte voor lageronderwijsinde landbouwkunde, wenschen te verkrijgen, voor het jaar 1895 zitting zal houden ta Wageningen tot lid dier commissie is o. a. benoemd de heer: I. G. J. Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar te Goes. Na gehouden eind-examens aan de Rijks-vee- artsenijschool te Utrecht is het diploma van veearts uitgereikt aan den heer L. Boogaert van Drie- weger De heer C. T. Stork, oud-lid der Eerste Kamer, is overleden. De Nederlandsche oorlogsschepen blij van te Tanger tot Marokko de geëischte schadever goeding betaald en de roovers, die de »Anna" plun derden, gestraft heeft. De Duitsche oorlogsschepen blijven in de Marok- kaansche wateren tot het antwoord van den sultan op Duitschlands eischen Tanger bereikt heeft. Het antwoord verwacht men over een twintigtal dagen. Als geen volkomen genoegdoening wordt gegeven, zullen krachtige maatregelen genomen worden. De houding van Duitschland wordt door de vreemdelingen hier gebillijkt. Tot, leden der commissie, die onderzoeken moet of het onder wijs van prof. Lohman Sr. in overeenstemming is met de beginselen der Vrije Universiteit, zijn, naar de N. Pr. Gr. Ct. meldt, dopr curatoren benoemd mr. Th. Heemskerk en ds. B. van Schelven, en niet A. Brummelkamp, zooals eerst werd medegedeeld. »Deze week", schrijft genoemd blad verder, >zou de nu voltallige commissie zitting nemen, maar het ligt in den aard der zaak, dat aan hare verrichtin gen geen publiciteit wordt gegeven. Hare taak is trouwens in het reglement aldus omschreven (Zij) brengt in de eerstvolgende gewone of buiten gewone vergadering (der Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag) haar verslag uit." Terwijl dan nog deze volzin volgt: >Als slotsom van hare bevinding stelt zij eene motie van orde voor, waarover door de vergadering wordt beraadslaagd en beslisttenzij het haar ge lukt zij, door minnelijke schikking aan de voor stellers der enquête voldoening te geven." Het voornemen bestaat op 1 Januari 1896 over te gaan tot de invoering van straf registers en van antrometische sig- nalementkaarten stelse 1-B ertillon, de laatste op te maken in de huizen van bewaring in de arrondissementshoofdplaatsen, in de rijkswerkin richtingen en in de politiebureelen te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, zoo noodig ook in de strafgevangenissen. De regeering wenscht de aan te wijzen ambte naren reeds g^ruimen tijd vóór 1 Januari a. s. met de werking der stelsels vertrouwd te maken en vraagt bij een wijziging der justitiebegrooting f 4500 aan voor invoering der stelsels. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Fra- neker ds. W. Haverkamp te Bergen-op-Zoom bij de Geref. gemeente te Breda ds. W. Kaptegn te Goes. Kllewoudsdijk. Gisteren werd alhier tot ouder- ling gekozen de heer P. Stouten. Uitslag der overgangs-examens aan school E alhier Bevorderd van de le naar de 2e klasse: L. Bannet, E. Sijpkens, G. Breetvelt, M. Isebree Moens, M. MuelmaD, K. de Koning, J. Laban, F. Fransen van de Putte, J. van IJsendijk, M. Sturm, J. Bouricius, J. Bevier de Fouw, O. Sprenger. 5 leerlingen werden niet bevorderd. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: A. Bierenbroodspot, A. Breetvelt, B. de Koning, C. Franken, B. Goemans, A. van der Linde, J. Bevier de Fouw, M. Lambrechtsen, M. Boone, O. Sprenger, J. de Jonge, D. Arentz, M. van Daalen, J. Donner (voorwaardelijk). 3 leerlingen werden niet bevorderd. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: M. Prins, A. Weide, K. Timmerman, J. Hannink, N. Prins, T. de Jonge Mulock Houwer, A. Boone, C. Baarens. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: M. Weide, M. Breetvelt, E. Kakebeeke, M. Vonk (voorwaardelijk). Een diploma werd uitgereikt aan: C. A. M. van der Meulen, T. H. C. Dentz, J. H. de Jonge, A. C. de Witt Hamer, M. J. Goemans. Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. x. De eene festiviteit volgt op de andere op het terrein en draagt er natuurlijk niet weinig toe bij om het bezoek in de hand te werken. Het moet dan ook gezegd worden, dat de afgeloopen week de tentoonstelling zich in een zeer drnk bezoek mocht verheugen. Wel baren die aangeboden uit spanningen somtijds nog al eens heel wat teleur stelling, vooral door de humbug," waarmede de aankondiging ervan geschiedt, maar het publiek amuseert zich toch blijkbaar voortdurend zeer goed. Het laac zich begrijpen dat de mee-te Amster- damsche publieke vermakelijkheden, als de kleine schouwburgen, café-concerts en gewone café's ge ducht lijden, daar het uitgaande Amsterdamsche pu bliek, vooral 's Zondags avonds, op het tentoonstel lingsterrein te vinden is. Nu is het een feit, dat het aantal vreemdelingen dat Amsterdam tot nu toe tijdens de tentoonstelling bezocht, in de verte niet opweegt tegen deze Amsterdamsche pretmakers, zoodat voor velen de tentoonstelling niet alleen niet voor- maar zelfs zeer nadeelig isaan mopperaars te dien opzichte, dan ook geen gebrek. Zoo even merkte ik op, dat er bij het aankon digen van velerlei nog al wat humbug" is en dat men nog al eens teleurgesteld wordt bij het zien van zaken, die met zeer veel ophef zijn aangekon digd. Zoo noemen wij o. a. de driedaagsche tuin bouw- en bloemententoonstelling, die gehouden is in een gebouw naast het hoofdgebouw, expresselgk ingericht voor tijdelijke tentoonstellingen van dien aard en waarin reeds eenige weken geleden een ten toonstelling van asperges werd gehouden. Men zal het mij niet kwalijk nemen dat ik van die laatste gewichtige expositie geen gewag maakte, daar men zich even goed een dikke als een dunne asperge kan voorstellen. En even goed zou ik deze bloe men- en tuinbouwtentoonstelling stilzwijgend hebben kunnen laten voorbijgaan, want het was in één woord een sjofele boel", zoowel wat betreft de bloemen, waarvan een Parijsche inzending, die er den tweeden dag alles behalve friseh uitzag, met goud werd bekroond, als wat de tuinbouwproducten aangaat. Wel waren de bloemkoolen en de wortels mooi en lagen er mooie kroppen sla enz. maar de geheele inzending was zoo miniem dat het in één woord belachelijk was en dat opeen wereld tentoonstelling. Zondag en Maandag den 7en en 8en hadden wg de muziek van de Belgische mijnwerkers die, daar voor uit Frameries gekomen, in grijze pakken ge kleed en met slappe ronde hoeden op het hoofd, twee concerten gaven, die blijkbaar zeer in den smaak van het publiek vielen. Het was dan ook dien Zondag een zoo verbazende drukte op Ond- Holland, dat men zich verdrong op eene wijze, zoo erg als ik het nog niet bijwoonde. Dinsdag d. a. v. een vuurwerk ter eere van de installatie van de jury. Dat vuurwerk beloofde ons zooveel buitenge woons het was iets geheel nieuws en vervaar digd door een Engelsche firma dat wij Amster dammers daar allen heen moesten en niet minder dan ruim 12000 personen Dinsdagavond het terrein bezochten. Nu moet ik tot mijn spijt zeggen, dat we deerlijk teleurgesteld waren en dat het vuurwerk niet meer dan »tamelijk" genoemd mocht worden, terwijl we hier aan Amstel en IJ op dat gebied nog al verwend zijn. Nu is het een loffelijke gewoonte van het ten toonstellingscomité om als iets niet goed van stapel loopt, er een repetitie van te geven, zooals o. a. met het bezoek van Prins Maurits", en nu zal men dit ook maar met het vuurwerk doen en wacht ons daar eerstdaags een herhaling van. Niet onaardig zijn de tooneelvoorstellingen welke op het marktplein van Oud-Holland gegeven worden in Oud-Hollandscb costuum. Die comedie-voorstel- lingen vinden plaats in een losse tent, die vóór het Raadhuis" geplaatst is, terwijl het publiek de voor stelling bijwoont, zittende op eenige rijen stoelen of staande daarachter. Die voorstellingen geven meestal stof tot uitbundig gelach en doen ons hooren dat de taal, door onze voorouders op het tooneel gebruikt, nu juist niet altijd kiesch genoemd kan worden. Zaterdag den 13en werd de Belgische afdeeling plechtig geopend. Deze opening werd o. m. bijge woond door den Minister van Binn. Zaken mr. Van Houten. De Belgische afdeeling, waarop ik nader denk terug te komen, ziet er thans zeer goed uit. Wanneer wij door den f raaien hoofdingang het hoofdgebouw binnentreden, bevinden we ons in de Nederlandsche afdeeling, al dadelijk kenbaar aan de versiering met draperiën op zeer smaakvolle wgze geflankeerd door de nationale driekleur. Zooals het op alle tentoonstellingen gaat wordt ons oog al dadelijk getroffen door een zoo bonte menigte van voorwerpen dat men veel ziende eigen lijk niets ziet. Men dient zich daarom, wil men naast het aangename met eenig nut een tentoon stelling bezoeken, zieh een weinig te oriënteeren en kan dit in den regel eerst na een herhaald bezoek. Ik heb niet het voornemen om iederen Nederland- schen inzender afzonderlijk te besprekendit zou te langwijlig wezen en bovendien geloof ik niet dat ©en dergelijke lectuur ©rg aanlokkelijk zou zijn*

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1