BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 20 JULI 1895. No. 85. Nagekomen Advertentie. Openbare Verpachting op Donderdag 25 Juli 1895, Visscherijen, Dijken, Schorren, Wegen, Wei- en Bouwlanden, Landbouw en Veeteelt. De vergadering van het Ned. Rundvee-Stam boek, afd. Zeeland, welke Woensdag 17 Juli te Hon- teniöse ia gehouden, is in alle opzichten naar wenseh geslaagd. Alleen uit den kring Zierikzee waren 39 leden met een extra daarvoor afgehuurde atoomboot overgekomen, welke in de buitenhaven te Hansweerd de leden uit Tolen en Zuid-Beveland opnam. Bij aankomst te Walsoorden werden zij opgewacht door den voorzitter den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury en enkele leden. Na de gewone welkomst groeten werd opgewandeld naar het een half uur van daar gelegen gehucht Kloosterzande, waar in het logement van den heer P. J. Verbiest, de ver gadering onmiddelljjk begon. Met een gepaste rede van den voorzitter werd de vergadering geopend, waarbij hij den wensch uitsprak, daar de afdeeling Zeeland op een na de grootste is, nl. 260 leden, maar tevens de bloeiendste van geheel Nederland, dat weder gewichtige besluiten in deze vergadering mogen genomen worden. Tevens dat de hooge regee ring ook meer steun moge verleenen aan het Ned. Rundv.-Stamboek, daar f 1050, de som die nu door de Provincie en de Maatschappij van Landbouw in het geheel gegeven wordt, nog maar een begin is, en niets is, in vergelijking met de hooge subsidies die aan het Ned. Paarden-Stamboek worden gegeven. Ook bracht hij dank uit aan dan secretaris dhr. E. v. d. Bosch voor zijn belangrijk rapport, gegeven over de algemeene vergadering van het Ned. Rund vee Stamboek gehouden te Leeuwarden. ARnu bracht de secretaris verslag uit over de stierenkeuringen, welke vroeger breedvoerig zijn mede gedeeld. Besloten werd om de commissarissen in het vervolg telkens op te roepen om met het bestuur te bespreken welke verbeteringen er bij de stieren keuringen kunnen worden ingevoerd, alsmede om den uitslag der keuringen zoo spoedig mogelijk be kend te maken en eindelijk dat de eigenaar of een gemachtigde moet tegenwoordig zijn bij het keuren van een stier, om bij eventueele bekroningen moei lijkheden te voorkomen omtrent het opnemen in het stamboek enz. De beide aftredende bestuursleden, dhrn. B. Giljam te Ouwerkerk en M. Kostense te Kruiningen, wer den met bijna algemeene stemmen als zoodanig her benoemd. De heeren H. A. Hanken, C. Zuijdweg en J. J. Mol werden aangewezen tot het nazien der rekening over 1895. Op voorstel van den heer Hombach werd besloten om een request aan de regeering te zenden, om erop aan te dringen dat er stappen ge daan worden om zoo spoedig mogelijk de Belgische grenzen open te krijgen voor den invoer van vee. Ook zal een dergelijk adres gezonden worden aan het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw. Den houders van ingeschreven stieren zal in het vervolg een boekje ter hand gesteld worden om het dekken der koeien in te vullen, waarbij voor het netste invullen premies zullen worden uitgereikt. Tevens worden de leden dringend verzocht, indien zij dieren wenschen in te schrijven, hiervan tijdig kennis te geven aan den secretaris der afdeeling, of aan den commissaris uit zijnen kring. Hiermede was de vergadering afgeloopen, en werd nu een bezoek gebracht aan de boterfabriek op 5 minuten afstand, bij het gehucht Kloosterzande. Alleen zullen wij daarvan vermelden, dat de fabriek vóór drie jaar is gebouwd, dat begonnen werd met 160 koeien, dat dit aantal nu geklommen is tot 500 koeien, zoodat do fabriek vergroot is moeten worden, waarvan de kosten f8000 bedroegen. Wel een bewijs dat de fabriek daar uitmuntend werkt en de zaak goed gaat. Gedurende den gemeenschappelijken maaltijd, die vervolgens plaats had, werden de leden aangenaam verrast door de Harmonie »St. Cecilia" van Honte- nisse, welke een zevental nummers op verdienstelijke wijze uitvoerde, in de muziektent juist vóór de ra men van het logement. De heer E. van den Bosch sprak namens de leden hun een warm woord van dank hiervoor toe. Ondertusschen kwamen een twaalf tal rijtuigen, welke de leden uit het 5de district vrij willig beschikbaar hadden gesteld voor een aan- genamen rijtoer. Ook dit gedeelte van het pro gramma liep in de beste orde af. Wegens de uitge breidheid der gemeente Hontenisse en den korten beschikbaren tijd, werden alleen al de gehuchten dezer gemeente bezocht. De grond behoort daar meest aan het Kroondomein en is van lichten aard; noch tans stonden de wintergerst en de rogge best; ook zag men enkele blokjes beste erwtenaan de sui- kerpeen en aardappels kon men zien, dat de kunst mest daar niet ontzien wordt. Op enkele blokjes na, stonden zjj uitmuntend. Landbouwers met 50 H.A. grond, zaaien daar meest voor f 1000 tot f 1200 guano per jaar. Het trok de aandacht dat men geen enkel blokje Lucerne-klavers aantrof, hoewel o. i. de grond daar bijzonder voor geschikt is. Ruim te zes uren waren wij weder te Walsoorden gearriveerd, waar de stoomboot gereed lag om ons naar den overkant terug te brengen. Een hartelijk afscheid werd daar wederzijds genomen. En zeker was de heer E. van den Boseh ons aller tolk, toen hjj den heer d'Escury dankte voor alles wat hij had gedaan om ons zulk een aangenamen dag te doen genieten, en voor de gulle ontvangst, die ons was ten deel gevallen. Doch niet minder komt ook den heer E. v. d. Bosch, een warm woord van dank toe, voor alles wat hij in het belang van het Ned. Rundveestamboek doet, terwijl hij tevens het aan gename aan het nuttige weet te paren, waardoor hjj telkens den leden een genoegelijken dag bezorgt. Het ia te hopen dat beiden, èn voorzitter èn secre taris, nog lang hunne betrekking mogen blijven be- kleeden, dan kan het niet anders, of deze afdeeling zal voorzeker meer en meer in bloei toenemen. Holijimplftflt. De heng't Herculessedert drie jaar op Noord-Beveland gestald, en onlangs per ad vertentie in dit blad te koop aangeboden, zal op Noord-Beveland blijven, wat wel ter verbetering van 't paardenras alhier kan strekken, als men na gaat dat de afstammelingen voor hoogen prijs voor België opgekocht worden," als veulens tot 150 gulden, en éanjarigen tot 240 a 250 guldon voor een zelfs werd 275 gulden geboden, doch niet gegund. Aan het verslag van de commissie ter bevor dering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland omtrent de keuringen van merriën met veulen en éón- en twee-jarige hengsten, gehouden in de maand Juni 1895, ont- leenen wij het volgende De keuringen werden gehouden te Cortgene den 14 Juni des namidd. ten 2.45 uur, en te Goes den 15 Juni des voorm. ten 8.30 uur. Ter mededinging naar de uitgeloofde prijzen waren aangegeven 25 één- en tweejarige hengsten en 96 merriën met veulen. In de keuringsplaatsen Middelburg, Cortgene en Goes waren 32 merriën met veulen aangegeven hiervan kwamen 4 niet op en werden 3 afgewezen voor het N. P. S., zoodat er 25 ter mededinging overbleven. De veulens van de lichte landbouw- en rijtuig- paarden, die men meerendeels in het le keurings district aantreft, waren van goede hoedanigheid, enkele uitgezonderd. Van sommige was het been stelsel te licht, van andere viel er op stand, gangen of op de verhouding van de verschillende lichaams- deelen tot elkander af te wijzen. De beste veulens van het zware slag werden in de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen aange troffen. Hoewel nog verschillend van type kunnen beide slagen als zeer goede trekpaarden beschouwd worden. Zijn die in het 4e keuringsdistrict het zwaarst gebouwd, di8 in het 3e met hun hoogere schoft, goede ligging der schouders en als gevolg daarvan ruime gangen en hun over het algemeen meer levendig temperament wegen daar ruimschoots tegen op. Komen de veulens van het zware slag op de eilanden van Zeeland nog te kort, vergeleken bij die uit Zeeuwsch-Vlaanderen, toch is niet te ont kennen, dat jaarlijks verbetering valt waar te nemen. De in het le en 2e keuringsdistrict tegenwoordig zijnde veulens toonden dit duidelijk aan. Ditmaal was het mogelijk, dank zij eene véél betere opkomst in het 2e district, daaromtrent een oordeel uit te spreken. Treurig is het evenwel bij verscheidene landbou wers nog gesteld met de verzorging en verpleging hunner jonge paarden. Bij de herkeuringen in het 2e district bleek, dat verseheidenen éénjarigen paar den de haver zoo niet geheel, dan toch voor het grootste deel onthouden was. Ook laat op enkele plaatsen de verpleging van hoeven en huid nog al te wenschen over, gelukkig evenwel niet overal. Te veel wordt uit het oog verloren, dat de opvoeding in het eerste levensjaar van beslissenden invloed is op de vorming van het paard. Bekroond werden o. a. voor merriën met veulen H. de Bruin te Koljjnsplaat met f 60, G. I. van der Linde te Kolpnsplaat met f 60, W. P. K. Lenshoek te Goes met f 60, A. M. Peman Kakebeeke te Kloe- tinge met f40. Rechtszaken. Door de arrondissementsrechtbank te Middel burg is heden o. a. veroordeeldM. G., 26 j. te Goes, wegens beleediging van een ambtenaar tot f 5 of 5 dagen. Heden werd voor de arr.-rechtbank te Mid delburg behandeld de zaak tegen A. J. W., 24 j. te Ierseke, thans gedetineerd te Middelburg, be klaagd, dat hij in den nacht van 2 op 3 April jl. omstreeks 2 uur te Ierseke op de hofstede van Yan de Velde opzettelijk met brandende lucifers een hooi- en stroostapel heeft in brand gestoken, welke stapels stonden op slechts 12 pas afstand van de van hout opgetrokken en met stroo en riet ge dekte schuur, waartegen de woning van genoemden Van de Velde is aangebouwd en welke woning met die schuur één geheel uitmaakt, tengevolge van welke brandstichting bedoelde stapels, aan voor noemden Van de Velde toebehoorende, zijn verbrand en door welke brandstichting ook te duchten was 1. gevaar voor bedoelde schuur en woning met hetgeen zich daarin bevond en aan Van de Velde, de bij hem inwonende weezen Jan en Janna Pikaar en zijne dienstboden Pieter Willeboer en Wilhelmina Van der Hooft toebehoorden; 2. levengevaar voor Van de Velde, zijn gezin, de voornoemde weezen en dienstboden, die zich toen allen in die woning te bed en in slaap bevonden. In deze zaak werden vanwege het O. M. 8 ge tuigen gedagvaard. Het O. M. vorderde tien jaar gevangenisstraf, vermits door het plegen van het misdrjjf van beklaagde 11 menschenlevens in gevaar hebben verkeerd. Bekl. die bij de instructie eene volledige bekentenis had afgelegd, herriep zijne vroegere bekentenis en bleef halsstarrig zijne onschuld volhouden. Mr. W. Dicke, die als verdediger optrad, conclu deerde tot onmiddellijke in vrijheid stelling van zijn cliënt en pleitte met vol vertrouwen vrjjspraak, aangezien in dezen geen gemeen gevaar aanwezig was. Uitspraak heden over acht dagen. Nog werd door dezelfde rechtbank behandeld de zaak tegen P. J., 37 j herbergier te Wolfertsdijk, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van le te Wolfertsdijk koopman zjjnde en bij vonnis dezer rechtbank van 8 April jl. in staat van faillis sement verklaard, ter bedriegelrjke verkorting van de rechten zijner schuldeischers, goederen aan den boedel te hebben onttrokken door aan den curator in zijn faillissement, toen deze zich op 9 April jl. in de woning van hem, beklaagde, te Wolfertsdjjk bevond ter beschrijving van diens boedel, te ver klaren dat hij geene andere goederen bezat dan zich destijds aldaar in zijne woning bevonden, ofschoon hij eenige dagen te voren in Maart jl. van uit zijne woning naar Zieriksee had doen vervoeren tal van goederen tot zijn boedel behoorende en omschreven in bovenbedoeld bevelschrift, of althans dat hij beklaagde voor zooverre die goederen moesten strekken tot betaling van schuld aan zijn vader, daardoor dien sehuldeischer heeft bevoordeeld op een tijdstip, waarop hij wist dat het faillissement niet kon worden voorkomen en zulks ter bedriege- lijke verkorting van de rechten zijner overige schuld eischers 2e in de maand December 1894 te Wolfertsdijk Anthonie Pot, commissionair aldaar, met doodslag te hebben bedreigd, door aan de voordeurpost der woning van genoemden Pot vast te hechten of te doen vasthechten een door hem beschreven stuk papier van den navolgenden inhoud»Toon denk om te centen Piet niet maar jij ouwe kreng, jij mot er aan"; 3e in de maand Maart 1895 te Wolfertsdijk meer- genoemden Anthonie Pot met doodslag en brand stichting te hebben bedreigd door aan de voordeur post van diens woning vast te hechten of te doen vasthechten een door hem beschreven stuk papier van den navolgenden inhoud >Toon Pot werk voor ons of U leefen is niet meer zeker en spoedig of wij Laten op Bet ver Branden lummel, Kees je vrient". Door het O. M. waren 19 getuigen, waaronder twee deskundigen, als getuigen gedagvaard. Het O. M. eischte tegen bekl. 4 jaar gevangenis straf en 9 jaar ontzetting van zijne burgerrechten. Mr. G. J. Bisschop, advocaat te Middelburg, die aan bekl. ambtshalve als verdediger was toegevoegd, concludeerde tot vrijspraak, vermits bij bekl, geen opzet tot verduistering had bestaan en de bedreigingen tegen Pot niet door getuigen waren gestaafd. Uit spraak over acht dagen. Gemengde Berichten Een kostelijke parodie op de overdrijving, die tegenwoordig op het gebied van sport, in welken vorm ook, maar vooral op dat van den wielersport heerscht, leverde onlangs het bekende humoristische weekblad Truth, dat een x> brief" opnam van een verontwaardigd wielrijder, van den volgenden inhoud »Sir 1 ik wensch uwe aandacht te vestigen op den ondragelijken overlast, dien wij, wielrijders, van de voetgangers hebben te verduren. Omtrent zes weken geleden ben ik begonnen te leeren met een twee wieier te rijden, doch ik heb al dien tijd bijna niets anders gedaan dan maar ingespannen te zorgen, dat ik geen voetgangers aanreed. Die lieden moesten gedwongen worden op den weg een goed zichtbaar, bij de politie ingeschreven nornmer te dragen, even als de huurrijtuigen, en eene schel te laten hooren, wanneer zij den weg moeten oversteken. Eigenlijk behoorde het overreden worden door een rijwiel met een strafbaar misdrijf te worden gelijk gesteld. De nieuwe twee wieiers zijn zeer kostbaar, en de schok, veroorzaakt door een botsing met een voet ganger, kan licht min of meer schade aan iemands rijwiel teweegbrengen. Een verontwaardigd wiel rijder." Omtrent den moord op den Balgaarschen oud minister Stamboelof meldt men nader uit Berlijn aan de N. R. Ct.Ofschoon Stamboelof reeds vóór den aanslag zeer verzwakt was, door een kuur met Karlsbadwater, was hij toch Donderdagavond in staat, den rechter van instructie te ontvangen. Hij deelde dezen mede dat bij onder de moordenaars twee personen, Haloe en Toefektsjef, herkend had, lieden, behoorende tot eene bij de politie welbekende bende, die het sedert lang op zijn leven gemunt had. Naar de Nette Freie Presse verneemt heeft de af gevaardigde Krajef, ooggetuige van den aanslag, de volgende verklaringen afgelegd. Toen hg hoorde schieten, ging hij met den majoor der reserve Popof uit diens huis en zag Stamboelof 8 bediende met een revolver in de hand een in het blauw gekleed man, die in den hals een bloedende wond had, naloopen. Krajef sloot zich bij den vervolger aan, en zag hoe de bediende werd gegrepen door twee gendarmes, terwijl de vervolgde in een zijstraat verdween. Nu verscheen de inspecteur der politie, ritmeester Mar- fof, die uit de verte de gendarmes toeriep, den be diende te ontwapenen. Deze antwoorddeWaarom houdt gij mij op? Daar ginds ontkomt de moorde naar I waarop echter de inspecteur den bediende een sabelhouw toebracht en hem dadelijk naar de gevangenis liet brengen. Krajef maakte toen Marfof opmerkzaam op hetgeen de bediende gezegd had over het ontkomen van den moordenaar, wat hij ook zelf gezien had. Op dat oogenblik verscheen een afdeeling bereden politie, die echter den moor denaar niet vervolgde. Een winkelier, voor wiens woning dit alles ge beurde, bevestigde woordelijk Krajefs verklaring, die des te opmerkelijker is daar Krajef steeds tot Stamboelof's vijanden behoorde. Noch Krajef noch de winkelier zijn tot nog toe, vreemd genoeg, door de politie verhoord. Vrij algemeen is men in het buitenland van oor deel, dat de regeering de hand heeft in dezen moord aanslag, en op de Dinsdagavond gehouden receptie van den Minister van Buitenlandsche Zaken ver scheen dan ook geen enkel vertegenwoordiger van een der Europeesche staten. Een telegram uit Sofia meldt, dat Stamboelof gisterochtend ten 3 u. 35 m. is overleden. In de vorige week viel in de nabijheid van het Hongaarsche dorp Szakoel een meteoor, een diep gat in den grond borende, waaruit nog steeds zwavel dampen opstijgen. Uit Pest zjjn verschillende geleer den derwaarts vertrokken. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad in Posjiaro (Graubunderland). Daar werd een druk landelijk feest gevierd, Zondag, aan het schoone meer. Acht jongelieden, die niet roeien konden, maakten een visschersboot los en staken van wal. De schuit schepte water, op honderd meter afstand van het land zonk zjj. En toen zagen de talrijke feestgangers de acht jonge menschen spartelen en wegzinken. De boot, die door den stroom schijnt gekanteld te zijn, kwam na een oogenblik omgekeerd weer boven. Drie der opvarenden hingen er aan, en door spoedig opgedaagde helpers konden zij worden gered, maar de andere vijf verdronken, ten aan schouwen van de honderden. Een vreemde historie wordt bericht uit Rus land. In het vorige jaar werden twee vrouwen op genomen in de psychiatrische afdeeling van het hospitaal te Richenew, de een was afkomstig van Belzy, de andere uit het district Chotin. Door een ongelooflijke achteloosheid verwisselde de admini stratie de papieren der beide ziekeneen van hen stierf en men zond toen bericht van het overlijden naar den echtgenoot der overblijvende. Deze echt genoot huwde voor eenige weken voor den tweeden keerweinige dagen na de plechtigheid zag hij, tot zijn groote verbazing zijn eerBte vrouw het echtelijk huis binnentreden. Men geloofde eerst een spook te zien en de justitie heeft tusschenbeide moeten komen om de identiteit der ongelukkige vrouw vast te stellen. Het aantal der jaarlgks te Parijs in de abattoirs geslachte paarden, waarvan het vleesch voor voedsel bestemd is, neemt steeds toe. In 1894 werden 20,000 paarden gedood, waar tegenover slechts het geringe aantal van 120 verkoopplaatsen staat. Nu trok het de aandacht der politie, dat in de winkels van fijne eetwaren voor buitengewoon lage prijzen geconser veerde sausen verkrijgbaar waren en deze grif koo- pers vonden, voornamelijk vanwege de restaurants. Een nader ingesteld onderzoek bracht aan den dag, waar het groot aantal geslachte paarden bleef en werden eenige fabrieken bekend, welke aan hare afnemers sauces piquantes" leverden, die zoogenaamd heetten afkomstig te zijn van schapen, runderen, varkens, enz.(M. t.d. V.) Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenlmge. EERSTE KAMER. Aangeno men met 25 tegen 28 stemmen het voorstel-Lohman tot wijziging der schoolwet, nadat de voorsteller aan den heer Wertheim verzekerde volstrekt niet te willen reageeren tegen de wet van 1889. Ook zijn aangenomen de wijziging der arbeidswet, het ontwerp betreffende den spoorweg Tarik-Kalimas en dat tot invoering van rechtstreekseh bestuur op Lombok. De Kamer is uiteen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kolijnsplaat. Door den notaris Paardekooper Overman zijn Donderdag alhier publiek voor 7 jaren verpacht, voor de heeren mr. Bybau en jhr. De Jonge, ruim 20 H.A. bouwland, in pereeelen, voor f 1151,91 per jaar. De pachtprijzen beliepen van f 17 tot f 35 per Sehouwsch gemet of 41 A. 69 cA.| Kruiningen. De uitslag der publieke veiling van boomgaard en bouwland, gehouden door notaris C. Prins, den 18 Juli, bij L. D. v. d. Linde to Kruiningen, is als volgt: le perceel, 3 H. 35 A. 40 c.A. bouwland in Kruiningen. Kooper de heer Aug. de Becker to Brussel, voor f2991,33. 2e perceel, 83 Aren boomgaard aldaar. Kooper dhr. J. Verhage Mz. te Kruiningen, voor f 1483,78. 3e en 4e perceel, 3 H. 07 A. 60 c.A. bouwland aldaar. Kooper dhr. Joz. Boone Sr. voor f4010,46. 5e perceel, 34 Aren bouwland aldaar. Kooper dhr. Aug. de Becker voor noemd, voor f 602,33. Alles behalve de kosten. des avonds te 5 V» uren, te Borsele, in de herberg bjj wed. J. Rottier, ten over staan van den Notaris PILAAR, voor 6 jaren» van behoorende aan den Hoogwelgeb. heer A. W. Baron van Borssele. Informatiën te bekomen bjj dhr. C. MOL Az. te Borsele. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 1