1895 N°. 85. Zaterdag 20 Juli. 82sle jaargang. Bij dit noDiraer behoort een bijvoegsel. A. E. Janssen J. F. van der Leeuw, S. van der Peijl, W. Temperman. Jessie's Krullen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bg de heeren Nijgh Va.n Ditmar te Rotterdam en varder bjj all® Boekverkooperi en Brievengaarders» De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct- Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Insendlng van advertentiën vóór 9 «ren op den da der uitgave. COURANT. Voor de herstemming ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad van Goes, op Dinsdag 30 Juli a. s., blijven wij met den meesten aandrang aanbevelen de heeren Wij dringen er met den meesten ernst op aan, dat allen, die bereid zijn op bovenstaande candidaten hunne stem uit te brengen, het daarheen leiden met hunne werkzaamheden, dat zij dien dag te Goes zijn of althans de stad niet verlaten vóór zij hunne stem hebben uitgebracht. GOES, 19 Jail 1895. Gisteren werd het jaarlijksch kinderfeest van wege het comité tot weriüg van school verzuim gegeven aan die leerlingen der open bare scholen, die zich door getrouw schoolbezoek de deelname daaraan hadden waardig gemaakt. Het feest bestond, als gewoonlijk in een uitstapje met een extratrein naar het badhuis te Vlissingen. Te 1 uur werd de stoet van ongeveer 500 kinders op de Groote Markt opgesteld, van waar hij naar het station trok, begeleid door de muziek der Harmonie »Euphonia", die den tocht mede maakte en tevens deze gelegenheid waarnam ook in de muziektent aan het badhuis een matinée te geven, dat vele be langstellenden daarheen had gelokt. Onnoodig te zeggen, dat alle kinders, dank zij, of ondanks, het schoone doch warme zomerweer, zich uitstekend amuseerden. Eenjrit met den trein, waarin sommigen voor het eerst van hun leven plaats namen, is op zich zelf voor velen een feest. Niet minder genoten zjj van de frissche zeelucht, het prachtige vergezicht, de schoone omstreken, het stoeien in het mulle zand of een kennismaking met het zilte nat. Voegt men hierbij dat de toegediende ververschingen aan velen lekker smaakten dan mag ook dit feest weer beschouwd worden, als een aangename en ge waardeerde belooning voor getrouw schoolbezoek. Te 8 uur keerde de stoet op de Groote Markt terug, waar een groote menigte, waaronder veel (Naar het Engelsch van Ch. C. Qüilton.) >JOHN STRUMM, Haarkundig e." Dat was de naam, die boven de deur te lezen stond. Binnen in den winkel was op zekeren bitter kouden namiddag in Januari een deftig heer gezeten in een 6toel met hoogen rng, om zijn haar te laten knippen. Het was grjjs haar, dik en krullend, en het welgevormde gelaat prijkte met bakkebaarden en knevels van dezelfde grauwgrijze kleur. De oogen waren bijzonder groot en krachtig, donker en sprekend. Inderdaad, wat zijn gunstig en innemend voorkomen betrof, kon de heer Walter Fleetwood, ondanks zijn vjjfenveertig jaren, allicht door jongeren benijd wor den. De haarkundige had zich in eigen persoon belast met de verzorging van den schedel des heeren Fleetwood, dien hg kende als een schatrijk vrijgezel en advocaat, een man van beteekenis in de City. Plotseling liet er zich een zacht, lief stemmetje maast den kapper hooren, en dat stemmetje zeide Neemt u me niet kwalijk, meneer Strumm »Hola, Jessie!" riep de haarkundige, »wat is er aan de hand Is moeder weer erger Meneer Strumm" en het lieve stemmetje klonk nu erg meewarig en schroomvallig »u hebt eens gezegd, dat mijne krullen ieder oogenblik een dozijn guldens waard waren 1" »Dat heb ik ook", bevestigde de kapper, knikkend en knippend. »Zoudt u mg er dan nu een pond sterling voor willen geven Wij hebben al onze steenkolen op gebrand, en er is ook niets meer te etenen mama moeders met blijde gezichten, de feestgangers stond op te wachten. Tot afscheid gaf de Harmonie nog het volkslied, terijl de voorzitter van het Comité dhr. Z. D. v. d. Bilt La Motthe zijn dank betuigde aan de regeling-commissie, de onderwijzeressen en onderwijzors en »Euphonia" en de kinderen aan spoorde te trachten ook aan het volgende feest te mogen deelnemen. De Volksbond, vereeniging tegen drankmis bruik, heeft eene brochure het licht doen zien onder den titelOnmatig lange arbeidstijd en misbruik van sterkedrank, bevattende het rapport, uitgebracht door eene commissie uit de aldeeling Amsterdam van genoemden bond. Daarin wordt in de eerste plaats besproken het oorzakelijk verband tusschen overmatigen arbeidstijd en misbruik van sterkedrank en zulks aan de hand van een belangrijk rapport van dr. Jules Felix te Brussel, waarin deze medicus op grond van theore tische beschouwingen en practische ervaringen tot de volgende slotsom komt lo. Dat beperking van arbeidsduur noodzakelijk is voor alle arbeiders, en dat de rusttijd geëvenre- digd moet zijn aan de inspanning aan de verbruikte kracht en den schadelijken invloed van een gegeven arbeid op de gezondheid. 2o. Dat voor de grootindustrie en in het bijzon der voor mijnarbeid de gemiddelde arbeidsduur acht uren moet zijn, met een maximum van tien uren. Verwonderlijk is de felle tegenstand, die nog altijd tegen dat beginsel bestaat, nadat de ervaring de utiliteit en de voordeelen er van overal, waar het in toepassing werd gebracht, zoo overtuigend heeft bewezen. 3o. Dat de beschaafde, menscb, welke zijn maat schappelijke positie ook zij, recht heeftniet alleen op een dagelijlcsche, gemiddelde van zeven uren slaap als minimumgedurende den nachtmaar dat hij ook recht heeft op de noodige ontspanning, opdat hij rustig zijn maaltijden zal kunnen gebruiken en de noodige zorgen voor lichamelijke reinheid en hygiëne in acht nemen opdat hij bovendien zijn geest zal kunnen verkwikken door intellectueel voedsel en zich zeiven moreel verheffen door de uitoefening zijner plichten jegens zijn geziü, jegens de samenleving en jegens zijn vaderland. Voorts bevat de brochure eene reeks van feiten, waargenomen in het buitenland en voor een groot deel ontleend aan het academiseh proefschrift van mr. G. M. den TexVerkorting van den arbeidsdag uit al welke feiten big kt hoezeer het drankmisbruik toeneemt bij overmatigen arbeid, tot tijdelijke in standhouding van de bijna uitgeputte krachten. Het boekske eindigt met verschillende verklaringen van Nederlandsche werklieden, die uit eigen ervaring of uit voorbeelden uit hunne omgeving tot dezelfde conclusie komen. We hopen, dat deze belangrijke brochure in han den zal komen van allen, die bij den arbeid be trokken zijn. In de zitting der Eerste Kamer herinnerde gis teren de minister van buitenl. zaken aan den over- Hier barstte Jessie in een hartstochtelijk gesnik los De heer Fleetwood, wiens kruin nu juist afge borsteld werd, boog zich een weinig naar voren en zette de kleine Jessie op zijn knie. »Laat mij je krullen eens zien", zeide hij, terwijl hij zachtkens haar armoedig hoedje afzette en daar door een stortvloed haar van het zuiverste goud blond liet neervallen, dat minstens driemaal zooveel waard was, als de kapper er voor geboden had. »Wat zou je er van zeggen, als ik het eens van je kocht?" vroeg hij bedaard en vriendelijk; i> ik ben bereid, je er twee pond voor te geven. Hier heb je het geld, alles in zilver, zoodat de menschen je niet kunnen beet nemen als je goud of papier moest gaan wisselen. Maar je moet mij beloven, dat niemand anders dan ik het af zal knippen. En nu moet ik ook weten, hoe je heet en waar je woont, dan kan ik je haar komen halen." Jessie, wier SDikken door het zien van het geld onmiddellijk gestild waren, antwoordde »0, ik dank u vriendelijk 1 Niemand zal mijne krullen aanraken. Mijn naam is Jessie Nagle Her- rick, en ik woon op de bovenste verdieping van dit huis." »En hoe oud ben je, Jessie »Den laatsten Juli ben ik tien jaar geworden. Mag ik nu asjeblieft heengaan 't is zoo koud bij ons in de kamer, en mama is zoo ziek 1" stamelden hare bevende lippen. »Loop dan maar zoo gauw als je kunt naar mama terug, en ik zal wel spoedig wat steenkolen laten brengen", sprak de heer Fleetwood, en terwijl het kind heensnelde, mompelde hij: »Als het eens waar wasHet zou een bestiering van de goddelijke Voorzienigheid zijn 1" En met luider stem vervolgde val van hetkoopvaardijschip>Anna" op de kust van Marokko, en deelde mede, dat eene officiëele nota aan de regeering van den sultan van Marokko met een drieledigen eisch was gezonden. 1 1. Om in eene schriftelijk® nota leedwezen te betuigen over den hoon, der Nederlandsche vlag aangedaan 2. dat ernstig zou worden voortgegaan met het onderzoek en de bestraffing van de schuldigen 3. dat een som zou worden vergoed, door de Nederlandsche regeering berekend overeenkomstig de geleden schade, en voor levensonderhoud van het gezin van den gevallen gezagvoerder en den zwaar gekwetsten stuurman. Da onderhandelingen over die eischen zijn met afwisselende kansen gevoerd in naam van de Nederi. regeeringgelijk de minister in de andere Kamer heeft gezegd, zoo noodig zou ook gehandeld worden onder Nederlandsche vlag. De minister hoopte evenwel dat een vlagvertoon voldoende zal zijn, en een vereenigd eskader is dan ook reeds voor Cadix aanwezig, en zal heden waar schijnlijk voor Tanger aankomen. Intusschen was het den minister aangenaam te kunnen mededeelen, dat hij van onzen consul-generaal reeds bericht heeft ontvangen, dat de Sultan de door ons gestelde eischen heeft ingewilligd, zoodat het eskader weder naar het vaderland zal kunnen terugkeeren. Slechts omtrent het derde en laatste punt is een termijn van vier maanden verzocht. Is het Hbld. juist ingelicht, dan moet H. M. de Koningin-Regentes geweigerd hebben het bevor- deringsbesluit van eenige officieren van het wapen der artillerie goed te keuren, omdat kapitein Se ret, lid van de Tweede Kamer, niet voor be vordering, maar voor pensioneering zou zijn voor gedragen. Uit zeer goede bron verneemt De Postdat de regeering besloten heeft eene staatscommissie te benoemen, ten einde het pensioenvraagstuk vooroude werklieden te onderzoeken, dus uitvoering te geven aan de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen motie-Heldt. Uitgenoodigd om van die commissie deel uit te maken zijn o. a. de kamerleden De Beaufort (Amsterdam), Hintzen, Heldt, Veegens, Sehaepman, Harte, Van Alphen, De Savornin Lobman, en voorts prof. d'Aulnis, prof. Van Pesch en de heeren Stork en Pollet (Tilburg.) Over de zakkenrollers te Rozen- daal schrijft de heer Troelstra, ontvanger te Ro- zendaal, aan de N. R. Ct. onder meer x>De zakkenrollers slaan tegenwoordig hier hun slag. Er gaat bjjna geen dag voorbij zonder dat er portefeuilles worden gerold, hetzij hier aan het station, hetzij aan het Belgisch grensstation Esschen. Vrijdagavond werd er hier een ingepikt, doordat het slachtoffer opmerkte, dat zijn portefeuille werd uitgehaald en zelf den dief snapte en stevig vast hield. »Bg dezen pick-pocket werd ook nog een andere tasch met 900 francs gevonden en eenige andere hij »Wie is zij, Strumm?" »Het kind eener weduwe, die boven ligt te sterven Mevrouw Herrick heeft vijfjaar geleden twee kamers van mij gehuurd. Na het overigden van haren echtgenoot heeft zij voor mij gewerkt, en allerlei krullen en vlechtjes van valsch haar gemaakt maar zij was niet sterk, en gedurende de laatste maanden is het haar geducht tegengeloopen. Jessie komt af en toe eens naar beneden iu den winkel, ©n de meisjes houden dol veel van haar. Zoodoende ben ik er ook toe gekomen, haar uit gekheid een dozijn guldens voor hare krullen aan te bieden. Maar hebt gij ooit van uw leven zulk haar gezien?" »Ik zal nu dadelijk werk maken van die steen kolen, en dan eens boven gaan kijken. Heeft mevrouw Herrick een dokter gehad »Ja, den armendokter." Nadat de heer Fleetwood in een paar naburige winkels order had gegeven tot het zenden van de noodige levensmiddelen en brandstoffen, keerde hg naar het huis terugen na door een zijdeur te zijn binnengetreden, begaf hij zich naar de vierde ver dieping. Door een deur, die toevallig openstond, kon hij een blik werpen op het inwendige van een armoedig gemeubileerd vertrek, terwijl Jessie bij een ledikant stond te luisteren naar een heer, die half fluisterend iets tot haar zeide. Excuseer", sprak de heer Fleetwood, »de dokter?" »Ja, dr. Musgrave." »Ik ben de heer Fleetwood, een vriend van mevrouw Herrick. Ik heb zoo pas vernomen, dat zij ziek was. Zoudt gij haar een bekwame verpleegster kunnen zenden Ik ben Walter Fleetwood, en me vrouw Herricks advocaat. Ik stel mij verantwoorde lijk voor al de onkosten." kostbare voorwerpen, alle waarschijnlijk van diefstal afkomstig. >Dat was Vrijdag. Zaterdag raakte weer iemand zgn'portefeuille kwijt en Zondag werd in de visi tatiezaal te Esschen een dito gerold. Het schijnt wel dat verschillende benden heen en weertrekken tusschen Brussel en Amsterdam, met het oog op de reizigers, die de tentoonstelling zullen bezoeken of van daar terugkeeren. »De marechausee kan hier niet veel tegen doen er is steeds een der manschappen aanwezig maar in uniform. De man kan trouwens niet op alle punten te gelijk wezen. Het zou misschien wel raadzaam zijn hier gedurende dezen zomer een ge heimen politie- of justitie-beambte te plaatsen, die kan converseeren in de Fransche, Duitsche en En- gelsche taal. Als zoo iemand eens een reisje mee heen en weer deed en bij de aankomst der snel treinen tegenwoordig was, dan geloof ik wel, dat dit van practische gevolgen zou kunnen zijn. Het Vad. teekent hierbij aanWat de heer T. vraagt, zou natuurlijk goed zijn, maar daarmede zou niet veel zijn gewonnen. De schandelijke toestand der lokalen te Esschen en te Rozendaal maakt de vele diefstallen mogelijk. Er is geen ruimte en door de reizigers te ver plichten door kleine in- en uitgangen te kruipen, bij de douanen opeengehoopt te staan en door ze in kleine wachtkamers opgesloten te houden, maakt men het den heeren dieven al zoo makkelijk mogelijk. Maak er ruimte en de reizigers zullen zelf wel op hun zakken passen. In kunstmatig gedrang is dat dikwijls moeilijk. Te Northampton is als candidaat der conser vatieven tot lid van het Engelsche Lagerhuis ge kozen de heer C. G. A. D r u c k e r. Volgens de Nieuwe Rotterdammer Courant is deze afgevaardigde de broeder van het lid der Tweede Kamer, professor Drucker. In 1868 geboren, kwam de heer Drucker in 1887 te Leiden in de rechten studeeren. Na zijn candidaat-examen afgelegd te hebben, verliet hij op het einde van 1890 de academie en vestigde zich in Engeland, waar hij zich liet naturaliseeren. Hij woont in Dorset op het landgoed Milton Abbey. Reeds met de algemeene verkiezingen in 1892 dong de heer Drucker naar een der beide zetels van Northampton, maar bleef met 3235 stemmen in de minderheid. Zijn conservatieve mede-candidaat ver kreeg 3651 stemmen. Gekozen werden toen de liberalen Labouchère met 5436 en Sir Moses Philip Manfield met 5161 stemmen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren deelde de minister van Bnitenlandsche Zaken mede dat da Saltan van Ma rokko toegestemd heeft in eene schriftelijke leedbe tuiging over den zeeroof op de Anna, vervolging en bestraffing der zeeroovers en eene schadevergoeding Voor Jessie was het, een paar nren later, alsof zij in een tooverwereld leefde. Allereerst verscheen er een flinke, bejaarde vrouw, één en al moederlijke vriendelijkheid en geduld, die hare moeder nit het overwarme, platgedrukte bed tilde, en de kunst bleek te verstaan om het in een ommezien zeer zacht en frisch te doen worden. Zij maakte de kamer aan kant, legde zulk een reusachtig vuur aan, als Jessie nog nooit van haar leven had gezien, en begon daarna allerlei heerlijke dingen te koken, die zij allemaal nit een groote mand nam, welke men zooeven in de kamer had neergezet. Sinaasappelen, druiven, limonade, al de ver snaperingen die het arme kind reeds zoo lang en zoo vruchteloos verlangd had aan hare moeder te geven, kwamen na als door een tooverslag te voorschijn, en ook haar eigen honger werd zóó goed gestild, als in weken lang niet gebeurd was. Dag aan dag klom Walter Fleetwood de trappen op naar de ziekenkamer van mevrouw Herrick, om aan de verpleegster te vrageD, of 't al wat beter met de arme weduwe ging. Een poosje later was zjj reeds in staat, af en toe eens wat op te zitten, en dan zag zij er in haren grooten stoel als een mooi, vroolijk kind uit. Vruchten, bloemen en boeken werden er gezonden, om de langzaam voortkrnipende uren van het »aan de betere hand zijn" wat minder eentonig te maken; en het drukkende gevoel der verplichting werd ge heel weggenomen door 's heeren Fleetwood's plech tige verzekering, dat hij, zoodra mevrouw Herrick weer sterk genoeg was, haar zou mededeelen, hoe zij iederen stuiver kon terugbetalen, dien bg voor haar had uitgegeven. De leute was in 't land gekomen, toeo zijn ge-

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1